Poolse delegatie in Moskou voor reeks gesprekken Nog deze maand top Egypte-Israël-V S Uffeïen Winst Carter als Anderson niet debatteert Vooraanstaande ajatollah vraagt ingrijpen Chomeini Fusie Syrië en Libië een feit Doodstraf geëist tegen Kim Uitholling beloften? Chinees Volkscongres keurt wijzigingen goed Dmai-maar-m Jack von is andets... Vertrouwop DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1 WASHINGTON (GPD) - Presi dent Carter krijgt in acht noordelijke staten de voor keur boven zijn Republikein se tegenkandidaat Ronald Reagan, Wanneer de onaf hankelijke kandidaat Ander son niet toegelaten wordt tot televisiedebatten met Carter en Reagan. Dit heeft een Har- ris-onderzoek uitgewezen. Neemt Anderson wel deel aan de debatten, dan zou Carter wel eens het loodje kunnen leggen in noordelijke indus triële staten die van doorslag gevend belang zijn. Daarom voelt Carter niets voor een televisiedebat waaraan ook John Anderson deel neemt. De liga van vrouwelijke kiezers, een onpartijdige organisatie, wilde een discussie organise ren tussen Carter en de Re publikeinse presidentskan didaat Ronald Reagan, en had daarvoor ook John Anderson uitgenodigd. Dat was voor het Witte Huis re den de uitnodiging aan Carter prompt van de hand te wijzen, omdat Carter verkiezings strategen willen vermijden dat Andersons kandidatuur een factor van betekenis blijft. De onafhankelijke An derson trekt vooral aanhang uit kringen die voor Carter zouden stemmen indien hij slechts met Reagan als tegen- standerte maken zou hebben. Het Witte Huis wenst allereerst een debat tussen Carter en Reagan, in de hoop dat An derson kandidatuur nog voor november zal wegsmelten. Met Anderson als volwaardig deelnemer aan de debatten wordt de kans klein. Ook Ro nald Reagan, die aanvanke lijk verklaarde ook met An derson alleen te willen debat teren, aarzelt nu en er is een ruime kans dat deze discus sies, die in de voorbije jaren een traditie zijn geworden na de confrontatie tussen Ken nedy en Nixon, in 1980 niet zullen doorgaan. Carter neemt het risico van de verwijten nu, tegenover de zekerheid dat Andersons kandidatuur in staten van doorslaggevende betekenis Voor zijn herverkiezing, het verschil tussen overwinning en nederlaag betekent. De grote televisiemaatschappij en CBS, ABC en NBC spelen in het gebeuren een belang rijke rol: indien zij niet allen de debatten rechtstreeks uit zenden blijft de schade voor Carter beperkt, zelfs al zou den Reagan en Anderson om 21 september bij afwezigheid van Carter het podium in Bal- timore beklimmen, zoals de liga voor de vrouwelijke kie zers wil. Zouden de televisie-onderne mingen wel tot integrale en rechtstreekse uitzending be sluiten, dan kan Carters ver kiezingscampagne belangrij ke schade oplopen. Tot nu toe heeft alleen CBS verklaard wel tot uitzending te zullen overgaan, zelfs al doet Carter niet mee. Carter gokt op grond van de ge gevens die de opiniepeilers hebben verzameld: Ander sons kandidatuur wordt van steeds minder betekenis zon der de debatten, die een kernpunt vormen in de stra tegie van de onafhankelijke kandidaat. Anderson zou immers de kans krijgen om gratis, in de tijd van de groot ste kijkdichtheid te bewijzen dat hij in discussies moeilijk valt te kloppen. TEHERAN (AFP) - Ajatol lah Golpajegani, een van de vier ajatollahs van Iran en daarmee en van de hoogste mohammedaan se geestelijken, heeft gis teravond aan Imam Chomeini om ingrijpen gevraagd in de politieke crisis die zich in het land afspeelt. Volgens Golpajegani verkeren de revolutie en de islamitische re publiek in gevaar en moet Cho meini met voortvarendheid in grijpen voordat zich betreurens waardige incidenten voordoen. Van zijn kant heeft ook de generale staf van de krijgsmacht een be roep gedaan op Chomeini om als scheidsrechter op te treden tus sen de ruziënde politici. Volgens de generale staf tast deze situatie het moreel van de troe pen aan. Het Iraanse parlement heeft gisteren met bijna algeme ne stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van veertien ministers, die deel gaan uit maken van het 21 leden tel lende kabinet van premier Mo hammed Ali Radjai. Radjai kon slechts veertien kandidaten pre senteren omdat over de bezetting van de zeven resterende posten mening bestaat met verschil va Bani-Sadr. De uitslag va parlement de stemming in het as 169 vóór, veertien tegen en tien onthoudingen. Het is vooralsnog niet bekend wanneer de zeven nog open staande ministerszetels gevuld zullen worden. Daarbij zijn het ministerie van buitenlandse za ken en het zeer belangrijke mi nisterie van economische zaken. Premier Radjai vertelde het parle ment dat hij erop blijft staan dat zijn ministers revolutionair en doctrinair zullen zijn, de Iraanse code voor Islamitsche funda mentalisten. De voorzitter van het huis zei dat op de volgende zitting, dat is ko mende zondag, het parlement voorstellen zal aanhoren van zijn commissie voor buitenlandse be trekkingen. Volgens in nauw contact met deze commissie staande bronnen omvatten die voorstellen onder meer een aan beveling het parlementsdebat over de gijzelingskwestie te be ginnen en een antwoord op een brief van 187 Amerikaanse Con gresleden. die in juli op de vrijla ting van de gegijzelden hadden aangedrongen. DAMASCUS (AFP) - De fusie tus sen Syrië en Libië, waartoe Tri poli op 1 september het voorstel had gedaan, is gisteren in een in Damascus gepubliceerd com muniqué bekendgemaakt. Daarin wordt gezegd dat de "twee revolutionaire opperbevelen in Syrië en Libië de vorming van een staat die beide landen omvat, proclameren". "De nieuwe verenigde staat geniet een totale soevereiniteit en een internationale persoonlijkheid die de algehele politieke, econo mische, militaire en culturele eenheid op alle gebieden beli chamen". De verklaring gaf te kennen dat verwacht kan worden dat de nieuwe staat zijn banden met de Sowjet-Unie zal versterken. "De ze verenigde staat maakt deel uit van de volksbevrijdingsbewe ging van de wereld en is een bondgenoot van alle socialisti sche en bevrijdingskrachten". De staat zal dienen als basis voor het bestrijden van Israël "voor het confronteren van de zionisti sche aanwezigheid in het Arabi sche vaderland en voor de bevrij ding van Palestina". Op andere Arabische landen werd een beroep gedaan zich aan te sluiten in een "gezamenlijke Arabische eenheid" Het Libische initiatief tot een fusie met Syrië lijkt vooral voorrang te geven aan versterking op militair gebied: versterking van Syrië dat tegenover de Israëlische militaire macht geïsoleerd is na de onder tekening van een afzonderlijk vredesverdrag met Israël door Egypte. Samengaan met Libië zou belang rijk materiële en strategische steun betekenen voor Syrië dat opnieuw op slechte voet staat met Irak en Jordanië. Libië zou met deze steunverlening het middel vinden om inhoud te ge ven aan zijn plan en zou zich daardoor tevens in de "frontli nie" opstellen. Israël beschouwt de afgekondigde fusie als een mogelijke militaire bedreiging. "Deze bedreiging zou veel ernstiger kunnen worden als men de sa menwerking van de Sowjet-Unie en Irak zou krijgen bij het voeren van een oorlog tegen Israël". President Sadat van Egypte heeft met sarcasme gereageerd op de bekendmaking'dat de felste Ara bische critici van zijn vredespoli tiek tegenover Israel hebben be sloten een fusie aan te gaan. "Het is erg bemoedigend", aldus merkte de president besmuikt la chend op. Vorige week al had Sa- dat de fusieplannen van zijn Syri sche en Libische collega's, Assad en Gaddafi, afgedaan als "grap pig en kinderachtig". SEOEL (UPI/Reuter/DPA)- De mi litaire aanklager heeft gisteren de doodstraf geeist tegen oppo sitieleider Kim Dae-Jung op be schuldiging van een poging tot omverwerping van de regering door middel van geweld. Hij wordt er ook van beschuldigd de studentendemonstraties en bloedig neergeslagen opstand van Kwangju in mei te hebben gesteund. Tegen mede-aangeklaagden van Kim werden gevangenisstraffen van drie tot twintig jaar geeist. Onder de 23 bevinden zich hoog leraren, studenten en voormali ge leden van de Nationale Ver gadering. Het proces was op 14 augustus be gonnen en was zaterdag zondei nadere verklaring voor onbe paalde tijd uitgesteld. Het heeft tut M lu rpe pretesten geleid in het buitenland, vooral van de zijde van de Verenigde Staten. Kim verloor in 1971 met klein ver schil de presidentsverkiezingen van inmiddels wijlen Park Chung-Hee. Kim heeft zich op bijna alle punten van de aan klacht onschuldig verklaard. 2 correspondent Koen Corver) MOSKOU - Een Poolse delegatie onder leiding van vice- premier Jagielski is gisteren in de Russische hoofdstad gearriveerd voor een reeks politieke en economische be sprekingen met de leiders in het Kremlin. De Poolse vice- premier voerde na zijn aankomst besprekingen met de Moskouse top-ideoloog, Michail Soeslov, een vertegen woordiger van de harde, orthodoxe lijn. Het belangrijkste onderwerp van hun besprekingen vormden de recente stakingsacties in Polen en de gewenste reactie daarop van de nieuwe partijleiding in Warschau. stakingsonrust het land ongeveer 2 miljard gulden schade berok kend. Details van de Moskouse aanbiedingen zijn (nog) niet be kend, maar daarin zal zonder twijfel ook ruimte zitten voor fi nanciële verlichtingen voor de Poolse staatskas. Warschau heeft een buitenlandse schuld van 40 miljard gulden. De grote buitenlandse (westerse) le ningen werden de afgelopen we ken in de Sowjet-pers genoemd als een van de belangrijke oorza ken van de Poolse 'economische problemen'. In werkelijkheid vreest het Kremlin, dat een te grote afhankelijkheid van War schau van westerse kredieten de Poolse solidariteit binnen het door Moskou gedomineerde Oostblok wel eens zou kunnen aantasten. Jagielski wordt onder andere be geleid door de chef van het Pool se Planbureau en door de Poolse minister voor buitenlandse han del. Naast zijn ontmoeting met partij-ideoloog Soeslov, voerde Jagielski besprekingen met plaatsvervangend premier Ark- hipov, met de chef van het Mos kouse Planbureau, Baibakov, en met de eerste plaatsvervangend minister voor buitenlandse han del, Koezmin. Het is niet bekend hoe lang de Poolse delegatie voor haar besprekingen in Moskou zal blijven. Jagielski voerde voor nistische overheid de besprekin gen met de stakingsleiders in Gdansk en hij kan nu uit de eerste hand het Kremlin inlichten over de recente ontwikkelingen. Daarnaast wil men in Moskou weten wat de Poolse leiders kun nen doen om de situatie weer zo snel mogelijk te 'normaliseren'. Onder dit laatste verstaan de machthebbers in het Kremlin i de beloften, met i vrije vakbonden, i de stakers heeft uitholling 1 die Warschau gedaan. Hulpplan Naast hun politieke besprekingen richtten Jagielski en zijn delega tieleden ook hun aandacht op de uitwerking van een Russisch hulpplan voor de Poolse econo mie. Volgens Warchau heeft de ADVERTENTIE Waarschuwing In Warschau heeft de Poolse partijleider Kania giste ren gewaarschuwd tegen „anti socialistische" tendensen binnen de nieuwe, onafhankelijke vak bonden. Tijdens een persconfe rentie in Katowice, een van de voormalige stakingscentra in de mijnstreek Silezië, toonde Kania erg weinig enthousiasme voor de nieuwe bonden. Hij zei dat, hoe wel de communistische partij de door de staat gecontroleerde (eenheids)vakbeweging als ver worvenheid van de arbei dersklasse beschouwt, zij ak koord is gegaan met de oprich ting van de nieuwe vakbonden, omdat een deel van de arbeiders zich daarover heeft uitgespro ken. Kania voegde eraan toe: „Nu moeten wij beslist al diegenen bestrijden die deze organisatie een andere wending geven en een standpunt willen laten innemen dat strijdig is met het socialisme en met de belangen van de arbei dersklasse". Heel wat enthousiaster dan Ka nia over de nieuwe vakbonden tonen talloze Polen zich. Technici en kantoorpersoneel, maar ook onderwijzers, wetenschappersen journalisten ijveren voor een on afhankelijke vakbond. De toon kunstenaars bijvoorbeeld heb ben besloten op 26 september een buitengewoon congres te organi seren waarop over de stichting en statuten van een vrije Poolse toonkunstenaarsbond zal wor den gesproken. Vertegenwoordigers van zeelie den en havenwerkers uit Gdansk JERUZALEM en Gdynia zullen komende dins dag tijdens een congres beslissen over het al dan niet uittreden van hun bond uit het Poolse centrale vakverbond. HAMBURG - Met witte verf werd naar deze twee politieagenten gegooid die in Hamburg de orde bewaakten toen bondskanselier Helmut Schmidt daar een verkiezingsbijeenkomst bij woonde. Linkse extremisten probeerden de bijeenkomst te verhinderen. Over Palestijns zelfbestuur (Van onze correspondent Jaap van Wesel) De onderhandelingen tussen Egypte, Is raël en de VS over Palestijns zelfbestuur in de door Israël bezette gebieden zullen waarschijnlijk nog deze maand worden hervat. Chintz met borg, of Borg met chintz. Kan allebei! Eigenlijk twee voor de prijs van één! 129,- PEKING (Reuter/AFP) - Het Chi nese nationale Volkscongres heeft gisteren aan het eind van zijn zitting van 12 dagen ingrij pende regeringswijzigingen goedgekeurd, waaronder de be noeming van Zhao Ziyang tot premier. Daarbij werd echter de nadruk gelegd op stabiliteit en continuïteit in het beleid. Zhao, de energieke voormalige lei der van de provincie Sichuan die in de afgelopen 10 maanden als een meteoor omhoog is gescho ten, volgt partijvoorzitter Hua Guofeng op die vier en een half jaar regeringsleider is geweest. Zes bejaarde vice-premiers, on der wie de invloedrijke 76-jarige Deng Xiaoping, zijn afgetreden, terwijl een zevende vice-premier van zijn post is ontheven. Er wer den drie nieuwe vice-premiers benoemd. Ook koos het congres verscheidene nieuwe ondervoorzitters voor zijn permanent comité. Uit het formaat van deze gekozenen lei den waarnemers af dat de nieuwe Chinese leiders werkelijk meer macht willen geven aan het'na tionale Volkscongres. Zonder uitzondering keurden de 3.221 van de 3.497 leden die aan wezig waren, een wet op het bur gerschap, waarbij een dubbele nationaliteit wordt uitgesloten, een huwelijkswet waarbij de mi nimumleeftijd voor huwenden wordt verhoogd en gepleit wordt voor geboorteregeling, en enige belastigwetten waarbij o.a. een individuele inkomstenbelasting wordt ingevoerd, eenstemmig goed. Alleen bij de stemming over de invoering van een verbod op het aanplakken van vlug schriften stemde één afgevaar digde tegen. Tijdens de zitting werden onge woon exacte cijfers verstrekt over de begroting en de econo mie. De economische plannen makers oefenden kritiek op de theorieën van de vier jaar geleden overleden Mao Zedong. Volgens hen zullen in de toekomst de marktkrachten een veel grotere rol gaan spelen. De Egyptische president Sadat heeft dit verklaard na gesprek ken met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjamir, die in Alexandrië werden ge voerd. Het bezoek van Sjamir aan Egypte is het eerste contact op hoog niveau tussen beide landen sinds maanden. De kans dat de autonomiebespre- kingen, die in New York zullen plaats vinden, uiteindelijk tot een akkoord zullen leiden, is vrij groot, ondanks de volledige im passe waarin de besprekingen op dit moment verkeren. Een ak koord, dat via een topconferentie Begin-Sadat-Carter bereikt kan worden, zal niet meer dan een deelakkoord zijn, voor Egypte en Israël echter voldoende om el kaar in de armen te vallen en plechtig te verklaren dat de de weg geëffend is voor autonomie, en dat voor verdere onderhande lingen deelneming van de Pale- stijnen zelf is vereist. Zeker als je moet afrijden. Formele zaken De afgelopen anderhalf jaar heb ben Egypte, Israël en Amerika in feite vrijwel alleen onderhan deld, en veelal overeenstemming bereikt over formele zaken. Er is een driedeling van de problemen gemaakt. Die welke Israël alléén aangaan (externe veiligheid), die welke uitsluitend de Palestijnen aangaan (de Autonome Raad) en die welke beide partijen aangaan (water, het beheer van land.) Het systeem van onderhandelen is, als die problemen waar Israël en Egypte het niet over eens kunnen worden op een hoop te gooien en te 'bewaren' voor later, dat wil zeggen voor de Palestijnen zelf. Volgens dit afschuifsysteem is het belangsrijkste doel waar Israël en Egypte nu op uit zijn, de voorbe reiding van een overeenkomst die het houden van verkiezingen voor een Autonome Raad op de westoever mogelijk moeten ma ken, om vervolgens alle onopge loste problemen toe te schuiven aan die Autonome Raad, die daarover weer zelf met Israël moet onderhandelen. Heeft pre sident Sadat niet steeds gezegd dat hij niet namens de Palestij nen onderhandelt, maar alleen de weg effent? Om verkiezingen mogelijk te ma ken, kan een aantal belangrijke problemen op dit moment buiten beschouwing blijven, zoals de toekomst van de joodse nederzet tingen in bezet gebied, de verde ling van water en land, de be voegdheden van de Palestijnse plaatselijke politie en dergelijke. Maar waar wel overeenkomst over bereikt moet worden, is de vraag hoe groot de Palestijnse Autonome raad wordt, wat zijn bevoegdheden worden, en of de Arabische inwoners van Jeruza lem al dan niet mee mogen kie- Egypte staat op het standpunt dat de Autonome Raad een soort van Palestijns parlement moet wor den, met 70 tot 100 leden, terwijl de Israëli's er een klein bestuurs lichaam in zien, zonder wetge vende macht en met niet meer dan 13 leden. Zowel in deze zaak van de be voegdheden als die van Jeruza lem staan de standpunten onver zoenbaar tegenover elkaar. Te genover Begins verzekering dat Israëls soevereiniteit over Jeru zalem ondeelbaar is, staat het Egyptische standpunt dat er Arabische soevereiniteit in Jeru zalem moet zijn, en dat derhalve de Arabische bewoners van Jeru zalem, als onderdeel van de wes toever mee moeten kunnen stemmen. Scenario's Er lijken op dit moment twee sce nario's voor een uitweg. De ene is de Arabische bevolking van Je ruzalem in te delen in het district Bethlehem, waardoor een ieder met goed fatsoen zou kunnen beweren dat Jeruzalem al dan niet meedoet. Het andere is ook Jeruzalem voorlopig buiten be schouwing te laten en zich op de Gazastrook te concentreren. Het schijnt dat het Amerikaanse denken op dit moment in die richting gaat. Blijft nog het dilemma over de be voegdheden van de Autonome Raad. Daar zullen beide partijen nog concessies moeten doen, in gewikkelde formules moeten be denken die voor velerlei uitleg vatbaar zijn, zoals dat indertijd in Camp David ook is gebouwd. Een taak die zowel in Jeruzalem als Cairo moeilijk maar niet on mogelijk wordt geacht. Het is bij dat alles duidelijk dat de huidige discussie over het al dan niet hervatten van de onderhan delingen. en het wanneer, van ondergeschikt belang zijn. De al ternatieven zijn op laag niveau voor een groot deel uitgewerkt, maar door de leiders Begin en Sadat tot dusver tegengehouden Alleen een topconferentie in Washington kan de impasse doorbreken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9