Andere regeling tegen splitsing woningen Kamer akkoord met hogere belasting op erfenissen Protestkraak tegen stap van kabinet Moord op Turkse man in Hengelo Interne twist in YYD over PvdA-wetsontwerp Uit in de Randstad DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 IN AMSTERDAM AMSTERDAM (GPD) De gemeenteraad heeft gisteravond positief gereageerd op een in recordtijd ingediend wijzi gingsvoorstel van het college van B. en W. t.a.v huisves ting. Een nieuw artikel van de gemeentelijke Woonruim- tewet bepaalt nu dat de koper van een woning, die in gebruik was als huurwoning met een huurprijs beneden de distributiegrens van f 570, en van een woning die door de vorige eigenaar korter dan een halfjaar was bewoond, moet voldoen aan de urgentienorm, of hij moet een distri butiewoning achterlaten. AMSTERDAM (GPD) - Zonder problemen zijn gisteren in de Schipbeekstraat in Amsterdam-Zuid twee huurwo ningen gekraakt die na een splitsingsvergunning te koop worden aangeboden. Met deze zogenaamde protestkraak wordt geprotesteerd tegen het regeringsbesluit om artikel 6 van de Amsterdamse woonruimteverordening, die de verkoop van huurwoningen betreft, te vernietigen. De protestkraak die gistermiddag met twee andere acties elders in de stad werd aangevuld, wordt georganiseerd door o.m. PSP en CPN in Amsterdam. Ook huur derscomités, wijkcentra, advoca- tencollectieven en de rechtswin kels ondersteunen de actie. De staf van het bureau voor rechts hulp noemt het volstrekt onaan vaardbaar dat artikel' 6 van de woonruimteverordening is ver nietigd zonder dat er een bruik baar alternatief is gegeven. In een verklaring eisen de organisa toren dat de Tweede Kamer een andere verordening opstelt. „Het gaat bij deze actie om huurwo ningen die leeg stonden, gesplitst waren en te koop worden aange boden. Tot de dag van het rege- ringsingrijpen, donderdag j.l. was deze verkoop niet mogelijk. Nu „mag het weer", zoals de spe culanten in hun advertenties stellen. „Het mag niet, nu niet, nooit niet", aldus de verkla ring. De krakers zijn eventueel bereid om de woningen aan gegadigden af te staan van de dienst herhuis vesting als de huizen in het dis tributiebestand blijven. De kraakactie wordt gezien als on derdeel van een campagne tegen het speculeren met huurwonin gen. Gisteravond werd in hotel Krasna- polsky in Amsterdam een grote maatregel gekraakte panden. Een kraker installeert de uit protest tegen de regerings- manifestatie gewijd aan de hori zontale verkoop. De manifestatie gesteund door alle politieke par tijen in Amsterdam met uitzon dering van de WD. Ook be stuurders uit de andere gemeen ten die door het regeringsbesluit worden getroffen waren aanwe zig. Het betreft de gemeenten Arnhem, Delft, Dordrecht, Er- melo, Gouda, Rotterdam, Utrecht en Wageningen. De vele sprekers toonden zich he vig verontwaardigd dat het arti kel is geschrapt zonder dat er voldoemde tegenmaatregelen worden genomen om splitsing en verkoop van goedkope huurwo ningen tegen te gaan. Volgens woordvoerder De Jong van de Amsterdamse Federatie van Wo ningcorporaties „verandert de woningmarkt nu in een jungle. En ook de stadsvernieuwing kan nu in het vergeetboek worden ge schreven.." Er is volgens hem dringende behoefte aan een so ciaal verantwoord en recht- vaanrdig distributiebeleid. Als een koper de gekochte woning wil betrekken, moet deze boven dien passend zijn volgens de normen van de distributieveror dening. De eis van een inkomen beneden de ziekenfondsgrens is daarbij niet gesteld. Voor alle koopwoningen in Amsterdam wordt de economische gebon denheid aan de stad als eis ge steld. Dit geldt niet voor mensen die niet meer aan het arbeidspro ces deelnemen, zoals gepensio neerden, invaliden, langdurig werklozen en gescheiden perso- Er zal één uitzondering zijn. Een ei genaar die buiten de stad ander werk heeft gekregen, mag zijn woning aan iedereen verkopen, ongeacht urgentie, binding of passendheid. De nieuwe eigenaar krijgt ook een woonvergunning. Het college van B en W heeft met deze verandering in de wet niet de hele koopsector willen regule ren. Tijdens het raadsdebat is Verscherpte controle op verkeersweg naar Lelystad LELYSTAD (GPD) - De gemeen tepolitie van Lelystad zal, in sa menwerking met de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie, het komende halfjaar een ver scherpt toezicht houden op het weggedrag van automobilisten, die gebruik maken van de 30 km lange Oostvaardersdijk. Per dag passeren er ruim 12.000 auto's op deze veel te smalle dijk, die de enige verbinding van Lelystad met het westen van het land Dagelijks, gedurende de spitsuren, zal een helikopter boven de dijk patrouilleren. Wanneer een ver keersovertreding wordt gecon stateerd, geeft een waarnemer vanuit de helikopter merk, kleur en kenteken van de betrokken auto door aan een op de dijk rij dende surveillancewagen. De bemanning hiervan houdt ver volgens de overtreder aan. De helikoptersurveillance is gis termiddag begonnen; voorlopig voor een periode van zes maan den. Daarna wordt bezien of met deze controle moet worden door gegaan. Het massale verkeersaanbod op dè veel te krappe Oostvaardersdijk bezorgt veel automobilisten het gevoel met de dood in de schoe nen te rijden. Dat is voor de poli tie van Lelystad de voornaamste reden geweest vanuit de lucht het verkeer in de gaten te houden, om zo een eind te maken aan ge- woonteovertredeingen. Die be staan voornamelijk uit het op de vluchtstrook gaan rijden om een snellere weggebruiker gelegen heid te geven te passeren en in halen over rijstroken, bestemd voor afslaand verkeer. Man maakte snoepreis met gestolen kas EINDHOVEN (ANP) - De douane heeft gistermorgen bij de grens overgang Venlo de 25-jarige E.M. uit Eindhoven aangehouden toen deze Nederland wilde verlaten. De man werd door de Eindho- vense politie gezocht. Hij was in oktober vorig jaar met 27.500 gulden van zijn baas, een tabaks grossier, verdwenen en sedert dien spoorloos. Op het Eindho- vense politiebureau bekende de man dat hij met het geld naar Zuid-Amerika was gegaan waar hij zeven maanden was gebleven. Toen het geld op was is de man naar Nederland teruggekeerd waar hij sedertdien had rond ge zworven. echter toegezegd dat er distribu tieregels zullen komen voor de hele sector van koopwoningen in Amsterdam. Een eenmaal gesplitste en verkoch te huurwoning is voor het distri butiebeleid van de gemeente verloren, aldus het college. De door de Kroon vernietigde woon ruimteverordening is de afgelo pen tijd een doeltreffend middel tegen dit soort verkoop gebleken. Volgens de wethouder van her huisvesting is het aantal split- singaanvragen sinds 1978 terug gelopen van 577 tot 313 in 1979 en in de eerste zes maanden van 1980 tot slechts 44. Het Amsterdamse woningbestand, dat voor een groot deel uit parti culier eigendom bestaat, leent zich uitstekend voor splitsing. De Amsterdamse raad heeft op 14 maart 1979 unaniem besloten de Woonruimtewet te wijzigen om daarmee de horizontale splitsing van huurwoningen tegen te gaan. In oktober van dat jaar werd de wet na kritiek van de staatssecre taris enigszins gewijzigd. Hier mee kwam er een eind aan de uit verkoop van goede distributie woningen. De regeling is door verschillende gemeenten in Ne derland geheel of gedeeltelijk overgenomen. ROTTERDAM - Een aantal Nederlandse mariniers is gisteren vanuRotterdam naar Noorwegen vertrokken. Daar zullen zij in het kadersvan de NAVO-herfstoefeningen deelnemen aan een landing op de Noorse kitst nabij Kristiansund. De Nederlandse marine stuurt in totaal 21 schepen met 2000 man. DEN HAAG (GPD) - De voorstellen van de regering om de successierechten (de belasting op erfenissen) flink te ver hogen, worden door de Tweede Kamer ondanks zeer veel kritiek toch aanvaard. Maar voordat het zover is, zal de Kamer er op tal van belangrijke punten vaak ingrijpende wijzigingen in hebben aangebracht. De voorstellen om de vermogens- ten met f 100.000 te verhogen belasting daarentegen te verlich- naar f350.000. CDA en WD ten, blijkt de Tweede Kamer stemmen ook in met de verho- niet moeiteloos over te ging van de vrijstelling voor kin- Ook dit wetsontwerp zal deren beneden 23 jaar, waarbij de vrijstelling f 5000 wordt voor elk jaar dat het kindjonger is dan 23. De PvdA vreest daardoor ernsti ge verschillen in rijkdom bij de maatschappelijke start van kin deren en wil deze vrijstelling tot f 3000 beperken. gewijzigd door de Kamer ko- Beide voorstellen hangen nauw met elkaar samen. De verlichting van de vermogensbelasting kost de staat ongeveer 155 miljoen gulden over 1980. Dat verlies moet voor een deel worden goed gemaakt door de 110 miljoen gul den die de verzwaring van de successierechten oplevert. Die budgettaire samenhang was met name voor de WD reden om de beide wetsvoorstellen, on danks veel bezwaren, toch maar te slikken. De voorstellen tot verzwaring van de „erf-belasting" betekenen voor sommige categorieën een verlichting, voor andere een ver zwaring. Met name de directe er fgenamen (echtgenoot, ouders, kinderen) zullen er ten opzichte van de huidige situatie iets op vooruit gaan, in hoofdzaak door het verhogen van de belasting vrije erf-sommen. Verder verwijderde nabestaanden gaan meer betalen. Alle fracties gaan akkoord met het voorstel om de „vrije som" voor echtgeno- Drempel De invoering van een drempel van f 10.000 voor oudere kinderen (bij elke hogere erfenis moeten zij over het volle bedrag belasting betalen) stuit bij de Kamer op grote bezwaren. CDA en WD willen deze drempel omzetten in een vrijstelling voor hetzelfde bedrag. Ook nu geldt al een vrij stelling van f 6000. Ook het voorstel van de regering om een éénmalige schenking door ouders ter hoogte van f 25.000 vrij te stellen van belas ting, mits gegeven in het huwe lijksjaar, zal het niet halen, met name omdat de Kamer-meerder heid dit onbillijk vindt tegenover kinderen die niet trouwen. CDA en WD vinden dat deze rege ling moet worden verruimd tot een éénmalige schenking aan een kind met als bovengrens de 35-ja- rige leeftijd en zonder verdere voorwaarden. De PvdA is het ook daar niet mee eens. De socialisten vinden f 25.000 „abnormaal hoog" en stellen voor de huidige f 10.000 te handhaven. CDA en WD stemmen wel in met het voorstel om de jaarlijkse be lastingvrije schenking van ou ders aan kinderen te verhogen van f2000 naar f5000. De PvdA vindt een verhoging naar f2500 genoeg. De Kamer had nogal wat kritiek op de plannen waar het gaat om de gelijkstelling van gehuwden met anderszins samenwonenden, hoewel men toch vindt dat de re gering op de goede weg is. Maar CDA, PvdA en WD vinden het bijvoorbeeld onzin dat men ten minste vijfjaar moet hebben sa mengewoond om voor de vrij stellingen die voor gehuwden gelden in aanmerking te komen, „zeker nu veel huwelijken die termijn niet eens halen", zoals de socialist Wöltgens betoogde. CDA en WD stellen voor de vrij stelling voor ongehuwd samen wonenden die f 100.000 groot is voor elk jaar dat de samenwoning korter heeft geduurd dan vijfjaar met 20 procent te korten. De PvdA wil die grens terugbren gen tot 3 jaar. De socialisten vin den overigens dat het successie tarief voor alle samenlevings vormen gelijk dient te zijn. Zij stellen daarom voor zowel sa menwonende verwanten als sa menwonende niet-verwanten in dezelfde tariefsgroep als de ge huwden in te delen. Als de opbrengst van de verzwarin gen aanzienlijk lager dan 110 miljoen uitvalt, dan zit de rege ring met een nieuw financie ringsprobleem, zeker wanneer de verlichting van de vermogens belasting (zoals gezegd 155 mil joen) wél doorgaat. En daar ziet het wel naar uit, want CDA, WD en de kleine rechtse partijen hebben tegen die voor stellen geen ernstige bezwaren. Het gaat daarbij onder meer om de invoering van een oude-dags- vrijstelling, waarbij tot een in komen van 50.000, pensioen rechten en vergelijkbaar vermo gen bij de vaststelling van de vermogensbelasting buiten be schouwing blijven. ADVERTENTIE HIFI-STEREO TV|VIDEO DEN HAAG (GPD) - Dè VVD-fractie in de Tweede Kamer is „ernstig ontstemd" over het optreden van de liberale fractie in de Eerste Kamer. Het conflict is ontstaan over een initiatief-wetsontwerp van de PvdA, waarin de hulp verlening aan minderjarigen geregeld wordt. Het initia tief-ontwerp kreeg de unanieme steun van de WD'ers in de Tweede Kamer. In de Senaat lijken de liberalen het initiatief-ontwerp nu te willen verwerpen. KOOPGIDS Rijk geïllustreerd. Boorde vol tips, wenken, ideeën, checklists. Prijs- en pro- duktinformatie over 136 merken. Overal verkrijgbaar. 148 pagina's 1 4 75 Andere Welke-koopgidsen Keukens, Badkamers, Vloeren, El eet r. orgels, Camera's, Tuin, Hobby ■eedschap, cres Uitgevers. Telefoon 02940-18181' Daarmee herhaalt de situatie zich, zoals vier jaar geleden bij het abortus-wetsontwerp van WD en PvdA. Nu heeft met name de WD'er Nijpels zich bijzonder ingespannen het wetsontwerp in verlichte geest bij te sturen. Zo betrok hij kort voor de behande ling in de Tweede Kamer de rechtsgeleerde mr. Enschede bij de voorbereiding van het wets ontwerp. De liberale kamerleden wijten de „extreem negatieve" reactie van de senatoren aan de opstelling van senator Voute. Deze is echter Politie houdt verdachte aan HENGELO (GPD) - Een 22-jarige christen-Turk uit Hen gelo is gistermiddag op de markt in zijn woonplaats door enkele messteken en een serie pistoolschoten om het le ven gebracht. Een zesjarig Hengeloos meisje, dat bij haar moeder achter op de fiets zat, werd door een verdwaalde kogel in het rechterbeen getrof fen. Zij is opgenomen in een zie kenhuis. In verband met deze moordzaak heeft de Hengelose politie een 24- jarige, in Duitsland wonende landgenoot van het slachtoffer als verdachte aangehouden. Aan de dodelijke schoten ging een vechtpartij bij een van de markt kramen vooraf. De jeugdige Turk, die was getrouwd, werd meerdere keren met een mes ge stoken en liep, bloedend over de straat, waar hij plotseling in el kaar zakte. Volgens ooggetuigen loste de dader toen enkele scho ten op het slachtoffer. Een ervan raakte het zesjarig meisje. Terwijl de talrijke marktbezoekers in pa niek een veilig heenkomen zoch ten tussen de kramen, nam de dader de vlucht. Wat de precieze achtergrond is van deze schiet- en vechtpartij en hoeveel mensen er precies bij be trokken zijn, is niet duidelijk. De politie vermoedt echter dat niet één, maar meer personen er de hand in hebben. Naar aanleiding van een signalementverspreiding hield de politie in Gronau (Duitsland) enige tijd na het ge beurde iemand aan die juist uit een Nederlandse taxi stapte. De man, de 24-jarige Turk S. Y., be kende 's middags in Hengelo te zijn geweest en werd voor nader verhoor naar Hengelo overge bracht. Bij het verhoor trof men onver wacht bloedsporen aan op de broek van Y., die daarop onder arrest werd gesteld. De man heeft nog niet bekend. De zesjarige Hengelose die bij de aanslag ook werd getroffen, maakt het volgens een woord voerder van de politie goed. Zij verblijft nog wel in het zieken huis. AMSTERDAM Concertgebouw - za 13, grote zaal, 20.15 uur Het Nederlands Ka merorkest, olv An toni Ros-Marba/Alexis Weisenberg, piano. Di 16. grote zaal, 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Anton Kersjes/Boris Belkin, viool. Woe 17, grote zaal, 20.15 uur. Marilyn Home, mezzo-sopraan en Martin Katz, piano. Carré-vrij 12t/mdi 16,20.15uur Brasil Tropical, show metzangen dans uit Brazilië. Centrum Bellevue-za 13 en zo 14, van 10-16 uur openbare repeti ties van Toneelgroep Centrum. Di 16 t/m za 27 (beh zo en ma), kleine zaal, 20.30 uur Theaterwerkgroep Salu met "De Minnaar". Di 16 t/m zo 20 try-outs van de Toneelgroep Centrum. Stadsschouwburg - do 11, 20 uur première Nederlandse Operas tichting. Vrij 12 en za 13, 20.15 uur Pu bliekstheater met "Luci fer" van Vondel. Zo 14, 14 uur. de Nederlandse Operastichting met "La Cenerentola van Rossini. Woe 17,20 uur. de Nederlandse Operastichting met "Satyagraha" van Philip Glass. Werkteater - do 11 t/m za 13,20.30 uur "Oom Wanja", naar Anton Tsjechow. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg-t/m zo 14,20.15 uur Haagse Komedie, met "Zonder gekheid", van Alan Ackboum. Za 20 en zo 21,20.15 uur. Haagse Komedie: eerste voorstellingen van "Midzomer" van Julian Mitchell. Do 11 en za 13, 23 uur in het Paradijs: Haagse Komedie met "Stijloefeningen". Congresgebouw - do 11 en vrij 12, 20.15 uur. Residentie orkest olv Alain Lombard. Ma 15, 20.15 uur het Nederlands kamerorkest, olv Antoni Ros-Marba. Za 20, 20.15 uur "Otello', van Verdi. HOT-theater - do 11, 20.30 uur "Masquerade", Peter Lobdell en Jane Stein (USA). Vrij 12, 20.30 uur Feike Boschma alleen met zijn poppen. Za 13, 14 uur kindervoorstelling "De kleine tove naar"; 20.30 uur Moeke en de dwaas", het succes van het Holland festival. Zo 14, 14 uur kindertheater Pssstt Dramamorgana. Appeitheater - do 11 t/m za 13, 20.15 uur "Zeven vette dagen" een Heijermansprogramma. LEIDEN Schouwburg-do 11,20.15 uur Carré vrouwen, Nel Kars solo. Vrij 1 enza 13, 20.15 uur John Lanting's Theater van de Lach: "De kus van een Rus". Zo 14,14.30 uur "Broodje boek" jeugdmusical van Mies Bouhuys en Joop Stokkermans. Stadsgehoorzaal - za 13, 20 uur jubileumconcert Rijnlands man nenkoor. inmiddels uit de Eerste Kamer getreden, zodat de senaatsfractie mogelijk een andere opstelling zal kiezen. „Ik verwacht een ver betering in de opstelling van de senaatsfractie," aldus het kamer lid Jacobse gistermiddag. Het wetsontwerp, dat nu in de eind fase verkeert van de schriftelijke behandeling in de Senaat, betreft een aantal wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht. Daar door moet het mogelijk worden dat hulpverleners niet langer strafrechtelijk vervolgd kunnen worden indien zij jeugdigen, die van huis zijn weggelopen, hel pen. ADVERTENTIE CAMERA EN PROJECTOR KOOPGIDS Met een massa tips, wen ken, suggesties en ideeën voor aanschaf en gebruik van foto- en filmappara tuur. Prijs- en produktin- formatie over 121 mer ken. Overal verkrijgbaar. 180 pagina's f 475' Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Badkamers. Tuin, Vloeren, Electr. orgels, Hobby gereedschap, Hifh Stereo en TV/vide a Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7