Folkfestival in Stadsgehoorzaal voor zesde keer Bond tegen Vloeken: W voelen ons miskend Vacaturebank GAB op Leidato-beurs LPK V-tentoonstelling "Studenten en burgers gelijk- schakelen" Japanse theeceremonie in Leiden PAGINA 4. LEIDEN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 5? LEIDEN - "Wij voelen ons miskend. Ner gens wordt duidelijk gemaakt waarom de Bond tegen het vloeken een anti-de mocratische bond zou zijn. Maar onder tussen weigert de gemeente Leiden ons op grond van die uitspraak wel een sub sidie". Dat het de Bond tegen Vloeken niet zozeer om het bedrag ging (slechts tien gulden per jaar) alswel om net principe, maakte de professionele bondsmedewerker H. van Oostende gistermorgen op de ver gadering van de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften vrij snel dui delijk. "Het gaat ons vooral om de argumenten. Die kloppen niet", stelde hij. "Wij be grijpen niet dat de Leidse gemeenteraad eind vorig jaar vond dat wij de democra tie ondermijnen en daarom niet meer in aanmerking komen voor een subsidie". Het besluit om de subsidie te weigeren werd eind '79 genomen in het kader van de landelijke ontwikkeling. De moei lijkheden rond de Bond ontstonden na melijk al in 1978. In dat jaar zei een gast spreker op een congres een aantal din gen waaraan het Humanistisch Verbond zich stoorde. Kamerleden sloten zich bij het Verbond aan en besloten een actie te beginnen tegen de Bond tegen Vloeken. H. van Oostende benadrukte gistermorgen echter dat de bond beslist niet anti-de mocratisch is. "Integendeel zelfs. Op een congres van ons heeft de voorzitter nog gezegd dat wij de democratie als een groot goed accepteren. En bovendien: als wij dan anti-democratisch zijn, heeft dan nooit een officier van justitie ons vervolgd?". De uitspraken die vorig jaar tijdens de be wuste raadsvergadering werden gedaan, klopten volgens de bondsmedewerker ook niet. "Een aantal zaken werd volle dig uit z'n verband gerukt. Wij hebben nooit gezegd dat boeken waarin godslas teringen staan uit de Genemuidense bibliotheek moesten worden gehaald. Bovendien werd er tijdens die raadsver gadering gezegd dat wij een "club" zijn. Nou, dat zijn we niet; wij zijn een respec tabele bond met een zestigjarige ge schiedenis". Een gemeentewoordvoerder stelde dat er meer motieven zijn geweest voor weige ring van subsidie. "De bond heeft het geld ook niet nodig", zei hij. Van Oos tende was het daar niet mee eens. "De persberichten dat wij rijk zouden zijn kloppen in 't geheel niet. Wij hebben nu weliswaar nog een reservebedrag van zo'n 75.000 gulden, maar daar moet ook wel het één en ander van worden be taald. Dat tientje, dat wij van ruim zes honderd gemeenten krijgen, kunnen we best gebruiken". Informatieavond De Leidse Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a houdt vanavond een informa tiebijeenkomst over de trai ningen voor het vrijwilli gerswerk. De cursussen star ten in de week van 15 septem ber. De bijeenkomst begint om acht uur. Soosavond De Leidse Werkgroep Homofilie houdt vanavond de eerste open soos-avond in de nieuwe accommodatie aan de Caeci- liastraat 18. De soos is ge opend vanaf 21 uur. Maan dag 15 september begint om acht uur een thema-avond over relaties. Turkse film In het buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 wordt vanavond de Turkse film "Hoop" vertoond. De film toont op ingrijpende wijze de harde werkelijkheid en het armoedige bestaan van een Turks gezin. De filmvoorstel ling begint om half acht en de entreeprijs bedraagt f 150. Na afloop is er gelegenheid kaarten te verzenden naar Turkije om de politieke ge vangene Yilmaz Güneyde reg isseur van de film "Hoop", vrij te krijgen. Indianen In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vanavond de film "Geschonden Verdrag" ver toond. De film handelt over de Shoshone Indianen in Neva da, Noord-Amerika. Zij leven voornamelijk van ananassen en herten die in hun gebied voorkomen. De Amehkaanse overheid maakt dat praktisch onmogelijk door bomen te kappen en herten als "sport" neer te schieten. Op de bijeen komstdie om acht uur begint, zal ook een informatiestand van de Werkgroep Indianen Projekt aanwezig zijn. Mijnheer Jansen Vrijdag treedt de groep "Mijn heer Jansen" op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep die muziek met een tintje new wave ten gehore brengt be staat uit Hans Tie- meyen(drums). Peter Schui- ling(bas), Paul van der Kaa- den(toetsen), Hans Wal- ter(zang) en Jaap v.d. Broekfgitaar). De zaal is ge opend vanaf 21 uur en de toe gangsprijs bedraagt vijf gul- .den. LEIDEN - Het zesde Leidse folkfestival, zaterdag 20 sep tember in de Stadsgehoorzaal, heeft trekkers van for maat. De organisator, de Stichting Leids Folkfestival, rekent erop dat duizend mensen het festival zullen be zoeken. is een man die ongeveer 15 elpees op zijn naam heeft staan. Ren- bourn maakte van '68 tot '73 deel uit van de legendarische Engelse groep Pentangle. Sinds '76 treedt gitarist Renbourn regelmatig op met ex-Pentangle zangeres Jac- qui McShee en de fluitist Tony Roberts. Renbourn en McShee waren samen te bewonderen op het tweede Leidse folkfestival in '76 in "De Bak". Het is nog niet zeker of McShee dit jaar van de partij zal zijn. Renbourn neemt in elk geval wel Tony Roberts mee naar Lei den. De artiestenlijst vermeldt i als de John Renbourn band, Wol verlei, Shegui, Rum, Ian Mackinr tosh and Hamish Imlach, en Der- rol Adams. De buitenlandse ar tiesten zullen het komend jaar niet meer in de omgeving van Leiden te beluisteren zijn. Uitsmijter De Ierse groep Shegui is de vrolijke uitsmijter op de late zaterdag avond in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Deze vijfmans formatie speelt voornamelijk swingende instrumentaaltjes (jigs, reels, en polka's) maar brengt ook enkele ballades. De instrumenten waarvan Shegui zich bedient zijn onder meer de tin whistle, de fiddle, harmonica, bouzouki, de concertina en de piano. Vóór dit swingende werk maakt de beroemde volksmuzikant John Renbourn zijn opwachting met heel wat rustiger folk. Renbourn "KENMERKEN VAN WERK NU METEN" LEIDEN - De kenmerken van werk kunnen worden gemeten met een instrument. Drs. J.A. Algera van de Leidse universiteit heeft een serie beoordelingsschalen ont wikkeld waarmee de inhoudelij ke kenmerken van functies nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. In het proefschrift "Kenmerken van werk", waarop hij gisteren promoveerde tot doctor in de so ciale wetenschappen, wordt dit instrument beschreven. De laatste jaren is er een toene mende belangstelling voor de kwaliteit van de arbeid. Op de ar beidsmarkt is weliswaar een vraag naar personeel, maar de kwaliteit van het aangeboden werk komt vaak niet overeen met de mogelijkheden en verwach tingen van de mensen die zich op de arbeidsmarkt aanbieden. Tegen de achtergrond van de vraag hoe werk aantrekkelijker kan worden gemaakt, heeft Algera in zijn studie een serie beoorde lingsschalen ontwikkeld. Deze schalen hebben een belangrijke toepassingswaarde bij werkher- structurering en het ontwerpen van nieuwe productie-systemen. Verder bevestigt deze studie het belang van deze inhoudelijke kenmerken van werk voor de ar beidstevredenheid, de ervaren zinvolheid van het werk, ziekte- psychische klachten. De Nederlandse groep Wolverlei sluit het middagprogramma af in de grote zaal. Deze viermansfor matie geldt als het puikje van de Nederlandse folk. Met het bren gen van traditionele Nederlandse volksmuziek is Wolverlei inmid dels ook in Groot-Brittannië, België en Duitsland een bekende groep geworden. Wolverlei was vorig jaar ook op het Leidse Folk festival. Rens van der Zalm die in de groep gitaar, viool en mando- lien speelt is bijna elk jaar op het Leidse Folkfestival geweest. Van der Zalm speelde vroeger in de succesvolle maar in '78 ontbon den groep Fungus. Gedichten De Stichting Leids Folkfestival verwacht bijzonder veel van de heropgerichte Vlaamse groep Rum. Enerzijds speelt Rum tradi tionele Vlaamse deuntjes, ander zijds heeft dit viertal eigen ver rassende instrumentaaltjes en heeft het gedichten (bijvoorbeeld van Jan Slauerhoff) van mole- dieën Rum maakt gebruik van blaasin strumenten zoals de trombone en de tuba. van de dwarsfluit en de homeel en van de gitaar en de fluit. Jean-Pierre van Hees van Rum geniet internationale ver maardheid vanwege zijn spel op verschillende types doedelzak. De Schotse banjo speler-zanger Ian Mackintosh verschijnt voor de vierde keer op het Leids Folkfes tival. "Die man mag eigenlijk op geen enkel festival ontbreken", menen de mensen van de organi serende Stichting. Mackintosh speelt dit jaar samen met zijn Schotse maat Hamish Imlach. De gitarist Imlach geniet in Schot land grote bekendheid door zijn humoristische ballades. De banjo-virtuoos Derrol Adams was in de jaren vijftig al een be roemdheid in de Verenigde Sta ten toen hij samen met Jack El- De groep Shegui uit Ierland liot een folkduo vormde. Hij heeft een ontelbaar aantal elpees met oer-Amerikaanse country-liede- ren op zijn naam staan. Volgende week zaterdag is hij in Leiden. De Engelse Amerikaan Chris Rohmann heeft ook een zeer res pectabele staat van dienst. Van zijn singletje "Funky Moped" werden in Engeland een half miljoen exemplaren verkocht. Hij nam deel aan platensessies met Paul Simon en de popgroep ELO. Bij politieke manifestaties deelde hij het podium met men sen als Bob Dylan, Melanie en Don McLean. Op het Leids Folkfestival brengt hij een programma met als titel "The One Man Mini-multi-media-Mu- sical-Extravaganza". Hier ko men 200 dia's en een quadrafoni- sche geluidsinstallatie bij kijken. Leidse artiesten Traditioneel herbergt het Leids Folkfestival verschillende Leidse folkartiesten: gitarist en banjo speler Nick Seeger, de Bluegrass Clodhoppers, Lucy Steymel en de Engels-Leidse Penmarick die Britse volksmuziek brengt. Herman Erbé zal behalve presente ren (samen met Kees Ouwejan) ook zijn Nederlandstalige liedjes ten gehore brengen. De overbekende Cobi Schreijer en de Rotterdamse vijfmansforma tie Chimera maken het pro gramma compleet. De artiesten spelen in een continu programma op drie podia: in de grote zaal, de foyer en in de bar (het zogenaamde clubpodium). Bij het clubpodium is de moge lijkheid tot improvisatie volop ingebouwd. Voorbijgangers kunnen er spelen, en er zijn "workshops" volksdansen en banjo. Bernard Kleikamp van de Stichting: "Zo'n festival door breekt steeds weer de traditio nele afstand tussen artiest en publiek. Neem nou John Ren bourn. Die heeft geen sterallures. Die speelt in de grote zaal en duikt daarna de bar in of gaat daar nog wat spelen". De Stichting houdt dit jaar een en quête om te achterhalen in welke mate het folkfestival door men sen uit de Leidse regio bezocht wordt. "De uitslag zal vermoede lijk zijn dat het overgrote deel van het publiek uit Leiden en om streken komt. Met dat gegeven willen we voor het zevende folk festival van volgend jaar naar de gemeente stappen om een vaste post op de gemeentebegroting te De Stichting is tot nu toe elk jaar erg veel tijd kwijt met het aan vragen van subsidie bij de ge meente die de laatste jaren de zaalhuur heeft betaald. "Als we nu al zouden weten dat we vol gend jaar subsidie krijgen dan kunnen we met een gerust hart een programma in elkaar draaien. Ook dit jaar .hebben we weer en kele artiesten niet kunnen boe ken omdat we zo lang in onzeker heid zaten of we die gemeente subsidie zouden krijgen of niet", aldus Jelle de Lange van de Stichting. "De gemeente zou zich moeten realiseren dat Leiden elk jaar weer een toonaangevend folks- festival heeft. Met meer gemeen tesubsidie zouden we de toe gangsprijs kunnen verlagen". Die prijs bedraagt nu voor een programma van half drie tot twaalf uur 17.50 gulden. CJP'ers betalen 13.50 gulden. LEIDEN - Op de Leidato die van 12 tot en met 21 septem ber wordt gehouden in de Leidse Groenoordhallen zal een volledig ingerichte vaca turebank aanwezig zijn. In deze "bank' die is opgezet door het Leidse Arbeidsbu reau zijn honderden banen uit Leiden en omgeving opge nomen. Iedereen die de beurs bezoekt kan vrij in de vacatu remappen snuffelen. Verder zullen deskundigen in formatie verstrekken over ar beidsbemiddeling, de moge lijkheden tot om- of bijscho ling, over ontslagzaken en over maatregelen, die de overheid heeft genomen om werklozen weer aan een baan te helpen. Het publiek kan ook kennis maken met enkele vraag- en antwoordapparaten die men zelf kan bedienen. Ook het Leidse Centrum voor Vakopleiding van Volwasse nen neemt aan de Leidato deel. Het Leidse CVV is een van de 27 centra in ons land waarin mensen die werkloos zijn of dat dreigen te worden kosteloos een opleiding kunnnen krijgen. Het geldt ook voor mensen die niet of onvoldoende zijn geschoold. In een vitrine zullen werk stukken worden getoond die in het centrum zijn 1 digd. Bromfietser raakt gewond LEIDEN - Bij een aanrijding op de hoek van de Langestraat en de Nieuwe Rijn heeft een 18-jarige bromfietser uit Leiden vermoe delijk zijn sleutelbeen gebroken. De bromfietser zou geen voor rang hebben verleend aan een personenauto die werd bestuurd door een 21-jarige Leidse. LEIDEN - De Leidse Pluimvee- en Konijnensportvereniging LPKV houdt het komende weekeinde een jongdierententoonstelling in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169. Jonge dieren die dit jaar zijn gefokt door LPK V-leden worden gekeurd en vervolgens aan het publiek tentoonge steld. Op de expositie zullen onder meer te zien zijn: grote hoenders en dwerg- hoenders in vele rassen en kleurslagen, sierduiven, konijnen en cavia's. Temidden van de dieren wordt een zitje gemaakt. Bezoekers die iets over de dieren willen weten kunnen daarvoor terecht bij de aanwezige LPKV-leden. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op zaterdagavond van 20 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. De entreeprijs bedraagt twee gulden en vijftig cent voor kinderen. LEIDEN - "Er moet een gelijk schakeling komen tussen studenten en burgers. Wij worden achtergesteld. Waar om mogen de studentengele genheden langer openblij ven?", zo vroeg de vertegen woordiger van de Leidse dis cotheek 'Samantha's' zich tij dens de gistermorgen gehou den vergadering van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften af. Zoals bekend besloot het Leid se gemeentebestuur een tijdje geleden het verlenen van ontheffingen voor het slui tingsuur te beperken. Tot 1 juli was het toegestaan dat ca- fé's tot twee uur openbleven terwijl er voor studentenso ciëteiten en onder andere 'Samantha's' ontheffingen waren verleend. Volgens de nieuwe regeling moet de dis cotheek echter ook om twee uur de deur dichtdoen. Eigenaar Ron de Jong probeer de zijn discotheek in ieder ge- v.al nog langer open te houden totdat de commissie voor de beroepschriften uitspraak had gedaan, maar de afdeling rechtspraak van de Raad van State honoreerde dit verzoek niet. Hij werd in het ongelijk gesteld. "Het niet verlenen van een ont heffing kwam niet uit de lucht vallen", stelde een gemeen tewoordvoerder gistermor gen. "Sinds 1976 was bekend dat dit stond te gebeuren. Het is dus beslist niet waar dat wij van de ene op de andere dag hebben besloten een ander horecabesluit te voeren". De raadsman van de discotheek zei niet te begrijpen waarom studenten wel ontheffing krijgen en burgers niet. Voor zitter Olivier voegde hieraan toe dat een Leidenaar die niet studeert na tweeën inderdaad nergens meer terecht kan. Hij legde uit dat volgens hem het uitvoeren van het gelijk heidsbeginsel twee dingen kan betekenen. "Of 'Saman tha's' krijgt ook ontheffing voor het sluitingsuur of de studenten worden ook be perkt. Ik weet niet of dit juist zou zijn, maar aan het gelijk stellen wordt blijkbaar grote waarde gehecht". Een ander discussiepunt vorm de de overlast. "Ik wens niet in te gaan qp stemmingmake rij en hetzen", stelde de raadsman. "De overlast valt overigens best mee. En moch ten wij een klant betrappen, dan kan het zijn dat hem de toegang voor altijd wordt ont zegd". Een afgevaardigde van de afde ling bijzondere wetten was het hier niet mee eens. "De laatste jaren zijn er bij ons re gelmatig klachten binnenge komen. Er zijn altijd veel mensen die tegen de wil van de exploitant naar binnen willen. De buurt zit ondertus sen "mooi" met het lawaai. Bovendien is er ook al eens een schietpartij geweest. Je kunt zondermeer stellen dat een discotheek die zo laat opep is figuren aantrekt van minder allooi". "Na tweeën wordt er niemand meer binnengelaten", ant woordde de raadsman van 'Samantha's hierop. "En bo vendien valt het, zoals ge zegd, allemaal best mee. Na tuurlijk wordt er weieens her rie gemaakt. Maar dat zul je altijd blijven houden bij openbare gelegenheden. Dat geldt ook voor de Stadsge hoorzaal". Kobori Sókei te gast bij Volkenkunde LEIDEN - De Japanse theemeester van de traditionele Enshu-school is speciaal overgekomen om de Leidse bevolking in te wijden in de Japanse theeceremonie. Dit ri tueel is te zien vanaf morgen in het Rijksmuseum voor Volken kunde. Daarnaast is er een grote tentoonstelling over theecere monie-kunst. In 52 meter vitrine staat van alles opgesteld. Van Chinese vazen, kopjes, lepeltjes tot busjes, servetjes en ander ge rei dat bij de theeceremonie wordt gebruikt. Gewoon een kopje thee drinken is er voor de Japanners niet bij. De theemeester genaamd Kobori Sokei neemt er de tijd voor. Bla deren, die een jarenlang proces van drogen hebben ondergaan worden verpulverd tot een groen poeder. In een speciale kom wordt op die poeder water ge schonken. Met een bamboeklop per wordt deze vloeibare drank opgeklopt. Dit op spinaziewater lijkende zeer verfijnde thee drankje vormt het begin van een reeks handelingen. Met deze theeceremonie wil de Japanner vooral bereiken dat men niet vastroest in bepaalde patronen. Het natuurlijke van de mens moet op deze manier naar buiten komen. Naast de theeceremonie is ook de inrichting van de thee kamer of het theehuis heel be langrijk. Deze ruimten moeten geheel ingericht zijn volgens tra ditionele stijl. Blank ongeverfd hout en in de nis een schilderij in harmonie met het jaargetijde. Heel mooi is ook als het dak van het theehuis bedekt is met een laag mos. De natuur speel een grote rol in het Japanse leven. Het spreekt vanzelf dat ze dan ook grote waarde hechten aan de tuin waarin een theehuis staat. Het museum heeft van de Ens- hu-theeschool een traditioneel theehuis compleet met toebeho ren ten geschenke gekregen. De Japanse meegekomen timmerlui hebben de plaats voor het huis in de museumtuin mogen aanwij zen. Klimaatsinvloeden meege rekend schat men dat het daar wel zo'n vijftig jaar kan blijven staan. De rest van de tentoonstel ling zal 12 oktober weer worden opgeruimd. De tentoonstelling kan elke dag van negen tot vijf uur bezocht worden. De demonstraties vin den plaats in de aula en zijn voor het publiek gratis toegankelijk van 10.30 tot 11.30 uur en 14.30 tot 15.30 uur .theeceremonie; 12.00 tot 12.30 uur en 16.00 tot 16.30 uur kimonoshow.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4