Steun kleine bedrijven in probleem gebieden Leeuwenhoek in impasse Speuren naar invloed geweld van op tv Om negatieve gevolgen stadsvernieuwing te compenseren Polikliniek geboorte beperking tien jaar Leidse stadsrubriek Meer dan ton weg bij bank overval DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - Er komt een nieuwe steunregeling voor bedrij ven in stadsvernieuwingsgebieden. Winkeliers en be drijven die in moeilijkheden dreigen te komen door de stadsvernieuwing kunnen daarmee op doeltreffende wijze worden geholpen. De regeling is alleen bestemd voor kleinere bedrijven in de veertien gemeenten (waaronder Leiden) die ook al profiteren van het spe ciale potje voor de stadsvernieu wing (de zogenaamde Interim Saldo Regeling). In Leiden wordt veel gedaan aan de stadsvernieuwing. Dit heeft vooral positieve gevolgen zoals een betere en gezelliger winkel straat. Maar de vele werkzaam heden, het openbreken van stra ten en het renoveren van wonin gen, heeft ook negatieve gevol gen zoals een tijdelijke onbereik baarheid van winkels of het tij delijk wegvallen van een deel van de klantenkring. Dit leidt vaak tot een onaanvaardbare omzet daling waardoor bedrijven of winkeliers in moeilijkheden ko- De nieuwe steunregeling komt in de plaats voor de huidige Be schikking Steun Bedrijven in Stadsvernieuwingsgebieden en is tot stand gekomen in nauw overleg tussen rijk en gemeente. De oude regeling was meestal niet toereikend om de problemen op te lossen. Volgens wethouder Fase (economische aangelegen heden) kan de gemeente Leiden met de nieuwe steunregeling veel beter uit de voeten. "Leiden loopt in elk geval voorop met de uit voering van de steunmaatrege len", aldus wethouder Fase. Een verschil met de vorige regeling is dat de gemeente zelf kan be slissen over de aanpak van de steunverlening aan bedrijven in Twee mannen plunderen etalage van boetiek LEIDEN - Twee mannen hebben in de nacht van dinsdag op woens dag een flinke ravage aangericht in een boetiek aan dè Haarlem merstraat. Rond kwart over één gooiden zij de etalageruit aan scherven en plunderden uit de etalage een hoeveelheid kleding ter waarde van ongeveer 1200 gulden. Bij deze plundering sneuvelden ook nog twee etala gepoppen die gezamenlijk zo'n 2000 gulden waard zijn. LEIDEN - De polikliniek voor ge boortebeperking van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden (AZL) bestaat tien jaar. Ter gele genheid daarvan wordt er deze maand een symposium gehou den over seksuele/relationele vorming in het onderwijs. Vanaf 26 september is er tevens een expositie met onderwijsmate riaal over vorming en voorlich ting met betrekking tot seksuali teit, relaties en anticonceptie. Deze tentoonstelling is in het Leer huis van de Vrouwenkliniek, ge bouw 25 van het AZL. Veertien dagen lang kan men daar dage lijks terecht van negen tot twaalf. Aan het symposium neemt een ze vental sprekers deel die in hun inleidingen aandacht zullen ge ven aan het belang van gerichte aandacht binnen het onderwijs aan een stuk seksuele vorming in de meest ruime zin. Behalve de inleidingen is er ruimte voor discussie met de inleiders. Tevens zal een theatergroep "Theater Sirkel" laten zien hoe via theater seksualteit en alles wat daarmee samenhangt be spreekbaar kan worden gemaakt. door de gemeenteraad aangewe zen stadsvernieuwingsgebieden. Verder kan de gemeente in het vervolg zelf bepalen wie voor steun in aanmerking komt en wat de aard en de omvang van de te verstrekken subsidies zullen zijn. De regels voor het steunbeleid zijn vastgelegd in een gemeente lijke verordening. Uiteraard moet de gemeente zich houden aan een aantal voorwaarden die door het ministerie van economi sche zaken zijn uitgeschreven. Er zijn drie soorten subsidies mo gelijk, te weten: inkomenssteun bij een tijdelijke inkomendaling; subsidie bij de verbouwing van een bestaand pand of bij nieuw bouw en subsidie bij de beëindi ging van het bedrijf. Subsidies voor voortzetting of verplaatsing worden alleen verstrekt aan le vensvatbare bedrijven. Bij de uitvoering van de steunregeling zal de gemeente worden bijge staan door adviesorganen voor het midden- en kleinbedrijf. De ze organen zullen ook een be langrijke bijdrage leveren aan de begeleiding van de ondernemers. De financiering van de steunrege ling gebeurt via een te vormen "stadvernieuwingsfonds bedrij ven" in elke gemeente waarvoor de regeling geldt. Het ministerie van economische zaken zal in dat fonds een jaarlijkse bijdrage stor ten. Voor Leiden zal de jaarlijkse steun ongeveer 500.000 gulden bedragen. Volgend jaar zal ongeveer 1 miljoen gulden voor Leidse bedrijven be schikbaar zijn omdat dit jaar geld overblijft. De gemeente moet jaarlijks verslag uibrengen aan het ministerie over de besteding van het ontvangen geld en de stand van het stadsvernieu wingsfonds. Als alles volgens plan verloopt zal de nieuwe steunregeling eind november van kracht worden. Het winkeltje op de hoek zoals je dat nog in veel stadsvernieuwingsbuurten ziet. Op de achtergrond zijn de nieuwbouw-activiteiten zichtbaar in de Mamixstraat. De klantenkring is tijdelijk weggetrokken totdat de woningen er staan). Een omzetdaling is hiervan het gevolg. Met de nieuwe steunregeling kunnen winke- dit soort situaties worden geholpen om het hoofd boven water te houden. liers i LEIDEN - Leidse wetenschappers krijgen ruim twee ton om een onderzoek te verrichten onder scholieren in het basisonderwijs naar weerbaarheid tegen televisiegeweld. De leiding van het onderzoek heeft drs. T.H.A. van der Voort. Het onderzoek moet ongeveer 16 maanden gaan duren. Geregeld kijken naar agressief handelen en geweldscènes op de televisie oefent op jeugdige kijkers een bepaalde invloed uit. Sommige kinderen nemen het vertoonde gedrag over. Omdat in de toekomst het aantal kijkuren naar de tv zal toenemen, (kabel en satelliettelevisie) wordt de vraag steeds klemmender hoe jeugdige kijkers weerbaar kunnen worden gemaakt tegen dit geweld. Onderzoekers van het LICOR (Leids Interdisciplinair Centrum voor On derwijsresearch) gaan nu met subsidie van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs (SVO) een vooronderzoek uitvoeren om er achter te komen hoe de invloed van de school, om de kinderen weerbaar te ma ken, zo doelmatig mogelijk kan zijn. Tv-geweld is in twee hoofdgroepen te verdelen; gespeeld geweld en de gewelddadige gebeurtenissen die in sommige nieuws-en actualiteiten programma's zijn te zien. Het staat niet vast dat kinderen rond de leeftijd van twaalf jaar tijdig in staat zijn voldoende onderscheid te maken tussen de schijnwereld die in tv-films te zien is en de werkelijkheid van alledag. Opvoeders zijn geneigd zich over dit "onnodige" geweld de meeste zorgen te maken. Om deze en om praktische redenen beperkt het vooronder zoek zich tot de invloed van het gespeelde geweld. Op de volgende vragen wordt nu een antwoord gezocht Welke werkelijkheidswaarde kennen kinderen van verschillende leeftij den toe aan tv-programma's met gespeeld geweld?, hoe kijken ze aan tegen diverse typen tv-programma's waarin gespeeld geweld een grote plaats inneemt en in hoeverre lijkt het mogelijk het probleem via de ouders in plaats van de school aan te pakken? Na advies inspectie volksgezondheid LEIDEN - Als het aan de Zuidhollandse inspecteur voor de volksgezondheid ligt zal er in de Leeuwenhoek pas op 100 meter afstand van de laboratoria mogen worden ge bouwd. "De inspecteur wil dat dat terrein braak blijft liggen in verband met gevaren. Ja, ik geloof dat een sport veld nog net was toegestaan", aldus wethouder P. Borde- wijk, die het advies van de inspecteur teleurstellend vindt. "Ik denk weieens: laat die man maar eens een dagje langskomen op bureau huisvesting". Op 2 september kwamen verte genwoordigers van de gemeente Leiden, de Leidse universiteit, de provincie en het ministerie van onderwijs bij elkaar om te spre ken over de bebouwing van de Leeuwenhoek. (Een onderwerp waarover zoals bekend al gerui me tijd wordt gediscussieerd.) Directe aanleiding voor het ge sprek vormde onder andere een brief van het college van bestuur van de Leidse universiteit aan de inspecteur waarin de suggestie werd gedaan dat woningbouw op 150 meter afstand van de labora toria verantwoord was. Bordewijk: "In dat standpunt kon den wij ons redelijk vinden. Wij wilden echter dat er een zone van 100 meter zou worden aange bracht. Binnen die zone zouden dan geen woningen maar wel universitaire instituten, gebou wen voor studentenhuisvesting en misschien een HEAO worden gebouwd. Volgens ons was dat verantwoord. De inspecteur was het ook daar niet mee eens. Geen gebouwen, of er nu in gewoond of gewerkt wordt. Dat was zijn standpunt". Wethouder Bordewijk zegt het ge sprek verder ook teleurstellend te hebben gevonden, omdat de Wethouder Bordewijk durfde te nemen ten veiligheidsmaatregelen. "Hij zegt heel simpeL "Binnen honderd meter wordt niet gebouwd en welke maatregelen daarbuiten moeten worden genomen om veilig te kunnen wonen, weet ik niet". Een vreemd standpunt aangezien wij nu juist eens wil den horen wat hij er van vindt". "Maar aan de andere kant viel dit natuurlijk ook te verwachten. De inspecteur is altijd royaal met te zeggen: "Dat kan niet". Want mislukt er iets, dan kan hy altijd later nog zeggen: "Zie je wel. ik heb het wel gezegd". Hoe het nu verder moet weet de wethouder nog niet precies. "Wordt het standpunt van de in specteur overgenomen, dan kan dat twee dingen betekenen: of minder woningbouw in de Leeuwenhoek, of de mogelijkhe den van de universiteit worden beperkt. Gelukkig hoeven we ons niet aan het standpunt van de in specteur te houden. Zijn advies is tenslotte niet bindend. Maar veel macht heeft hij wel en het is een feit dat wij nu in een impasse zit ten". door René van der Velden Jaap Visser LEIDEN - Bij de overval op het filiaal van de Rabobank op de hoek van de Zeemanlaan en de Van der Waalsstraat in de Leidse Professoren wijk is gisterochtend een bedrag van meer dan 100.000 gulden buitgemaakt. De twee overvallers namen gisterochtend even na negen uur met 46.000 gulden aan Nederlands geld en een be drag van 59.000 gulden aan buitenlandse valuta de be nen. Zij verdwenen met een rode auto in de richting van Voorschoten. Het tweetal is nog altijd spoorloos. Een uitgebreid buurtonder zoek heeft de Leidse politie gisteren weinig verder kun nen helpen. Zij beschikt al leen over een vaag signale ment van beide overvallers. Beiden moeten ongeveer 35 jaar oud zijn en zwart haar hebben. Een van hen heeft een baard. De bocht om Kan-ie of kan-ie niet? Enkele tientallen belangheb benden zagen gisteravond een NZH-bus vanaf de Koornbrugsteeg op de Bree- straat afstuiven, links de bocht om. Tegelijkertijd stoof een bus vanaf de Breestraat naar rechts de Koornbrug steeg in. Hij kon niet. Dreigend stonden de bussen met de neuzen te genover elkaar. De Koorn- brugbus moest eerst achter uit. Weer optrekkend moest de chauffeur oppassen om niet alvast met sloopwerk zaamheden voor de nieuwe C&A te beginnen "Dat weten we ook weer", zei verkeerswethouder Cees Waal. "De bussen kunnen niet tegelijkertijd door de bocht. Auto's kunnen dus ook niet in twee richtingen die bocht nemen". "Nee, wantje hebt vrachtauto's die nog langer en breder zijn dan deze bussen", vulde NZH-direc- teur B. Leeuwenburgh aan. De voorzitter van de vereni ging voor ambulante handel, J. Verplancke, klaagde intus sen dat de chauffeurs de bochten veel te ruim namen... Het was een merkwaardige bij eenkomst gisteravond in de Koornbrugsteeg. De NZH voelt er niet veel voor om haar bussen tijdens de opbreking van de Breestraat en het Kort Rapenburg in twee richtin gen de Koornbrugsteeg in te sturen. De NZH gaat liever in één rich ting over de Botermarkt, en in de andere richting over het stukje niet opgebroken Bree straat. Het marktwezen houdt echter haar tenten liever op geslagen aan de Botermarkt en ook de Botermarkt-win keliers voelen niets voor zwa re grote bussen langs hun winkels. Kan ie of kan ie niet? Het kon niet. De Koornbrugsteeg is te smal i gisteravond proefondervindelijk vastgesteld. Tekeningen hadden reeds uit gewezen dat de bussen de bocht Breestraat-Koorn- brugsteeg niet met goed fat soen konden halen. Gister avond werd er "in het echt" een proef gehouden, zodat beide partijen dit met eigen ogen konden aanschouwen. Conclusie: de tekeningen kloppen. Spelletje Marktman Verplancke had een getuige-deskundige meege nomen om te controleren of de buschauffeurs de proef werkelijk goed uitvoerden. Woedend stoof hij bij één van de experimenten op een bu schauffeur af: "Jullie nemen die bocht veel te ruim. Jullie maken er een spelletje van. Laat mij maar eens sturen". Zijn getuige, de heer Zand bergen, dacht er net zo oven "Ik ben 34 jaar chauffeur ge weest. In Rome en in Parijs heb ik gereden. Dan is dit toch een peuleschilletje". De chauffeurs daarentegen: "Dat lukt nooit. Het is nou een stille avond maar wat denk je van het spitsuur. Als er een fietser in een dooie hoek zit, dan rij je 'm aan pap". twee richtingen. Dat t Ook Verplancke moest aan het eind van de proef erkennen dat de Koornbrugsteeg niet in twee richtingen door bussen te nemen is. Hij deed een be roep op wethouder Waal om de markt niet nog eens te la ten verhuizen. "Onze klanten weten niet meer waar hun vertrouwde marktkramen staan. Wij hebben al zoveel geleden van al die verhuizin gen. Met veel goede wil valt veel te bereiken". Die goede wil bestaat dan uit het bekijken of een verkeers- lichteninstallatie kan zorgen dat de bussen gladjes om de beurt zowel vanaf de Vis markt als vanaf de Breestraat de Koornbrugsteeg door kunnen". Hij gaat er hierby om de vertraging voor de bus sen zoveel mogelijk te beper ken. Die vertraging is er toch al: bij de V en D op de Aal markt waar de voetgangers voortdurend oversteken en bij het Kort Rapenburg waar de bussen mettertijd dooreen smalle sluis worden geloodst Pendelen Voor het idee om de grote stadsbussen maar helemaal uit het centrum te houden tij dens de zeven maanden dat de werkzaamheden duren (of daarna ook) voelt NZH-man Leeuwenburgh niets. "Een pendeldienst met kleine bus sen. Nee. dat kan niet. Onder zoek heeft uitgewezen dat busondernemingen bij het overstappen een derde van hun passagiers kwijt raken. Dan heb je kans op een vis- cieuze cirkel; minder passa giers, dus opheffing van lij nen, dus nog minder passa giers, enzovoorts. De aan schafing van extra kleine bussen is bovendien veel te duur". Als we de zestig bussen die nu per uur door het centrum rij den daar niet houden kost het passagiers". Wethouder Waal snaaks: "Overstappen kost je inder daad een derde van je passa giers. Een collega van mij zei eens: "Drie keer laten over stappen en het probleem is opgelost"... Ambtenaren gaan nu bekijken hoeveel vertraging de bussen oplopen bij de Koornbrug steeg als een verkeerslich- temnstallatie wordt aange legd, en hoe duur zo'n instal latie is. Vóór april '81 moet er een besluit vallen over de busroute; dan wordt de Bree straat en het Kort Rapenburg opengebroken. "Voorstellen Endegeest overgenomen LEIDEN - De directie van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest is het in grote lijnen eens met de voorstellen en de kritiek op de gang van zaken binnen de inrich ting. Deze conclusie trekt het oud-PvdA-raadslid mevr. Hes. Als lid van de begeleidingscom missie stuurde zij bij haar af scheid een brief naar Endegeest waarin op niet mis te verstane wijze kritiek werd geleverd op bijvoorbeeld de verzorging van bepaalde patiënten. Door gebrek aan personeel zou er op verschil lende afdelingen sprake zyn van een noodsituatie. Dezer dagen kreeg de bestuurs commissie Endegeest een brief waarin mevr. Hes reageert op een verweer van de directie van En degeest op haar beschuldigingen. Daarin constateert zij dat de di rectie de meeste voorstellen en signaleringen overneemt. "Dat is meer dan waarop ik op grond van mijn ervaringen in de bestuurs commissie mocht hopen", aldus Hes. Mevr Hes zegt dat zij met haar brief niet heeft geprobeerd een totaal beeld te schetsen van het werken en wonen binnen Endegeest, "maar slechts een aantal aanzet ten te hebben willen MVen tOl naar mijn idee noodzakelijke veranderingen binnen de inrich ting". Zy is het daarbij niet eens met de opvatting van enkele van de be stuursleden dat kritiek leveren slecht is omdat dit slecht zou zijn voor het image van de inrichting. "Het gaat mij n.et fan dt Cl plaats om het imago van de in richting, als wel om haar werk wijze en of deze overeenstemt met haar doelstellingen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3