Ziekenhuizen krijgen meer personeel [Le/cfee agenda Parkeerregeling heeft veel voeten in aarde Veder-Smit zegt toe tijdens symposium in Leiderdorp: Staatssecretaris praat met verpleegden over verzorging "Klokkenberg- conflict niet verhalen op verzekerde" PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 LEIDERDORP - Staatssecretaris Veder-Smit (volksge zondheid) heeft deze week ingestemd met een aantal richtlijnbesluiten van het Centraal Orgaan Ziekenhuista rieven. Dat betekent onder meer, dat de ziekenhuizen het aantal personen in de verpleegkundige sector met 1.500 kunnen uitbreiden. Verandering busdiensten na opening Schiphollijn DEN HAAG/SCHIPHOL - De busdiensten van de NZH (lijn 89) en de KLM tussen Amsterdam en Den Haag zullen met ingang van mei van het volgend jaar worden opgeheven. De Schiphollijn, een nieuwe snelle treinverbinding tussen de luchthaven en Den Haag, is dan gereed zodat veel reizigers daarvan gebruik kun nen maken. De NZH stelt met ingang van mei volgend jaar een nieuwe lijn 89 in. Die lijn loopt dan niet meer vanaf Den Haag, maar vanaf Oegstgeest en Wassenaar via de huidige rou te naar Schiphol. Bovendien is het de bedoeling dat de nieuwe busdienst tijdens spitsuren van maandag tot en met vrijdag wordt verlengd van Oegstgeest via Sassenheim naar Lisse. De huidige spitsuurdienst van lijn 88 komt dan te vervallen. In overleg met de Nederlandse Spoorwegen heeft het KLM-ver- voersbedrijf besloten de dienst Schiphol-Den Haag van het lijstje te schrappen. Datjieeft overigens nauwelijks gevolgen voor het personeel. Het autobusbedrijf is van plan op andere routes meer bussen in te zetten. De busdienst tussen de luchthaven en Rotter dam blijft bestaan. Drs. D.J. Wagner, de directeur van het COZ, heeft gisteren in Lei derdorp meegedeeld op het sym posium over "kostenbesparing in de gezondheidszorg, rekening houdend met kwaliteitenhand- having". Wagner rekende zijn gehoor voor, dat het aantal personeelsleden per honderd bezette bedden in de ziekenhuizen in de periode 1974-1979 met 16,7 procent is toe genomen. Opvallend daarbij is dat de verpleging maar tien pro cent groeide. Het paramedisch personeel nam meer dan veertig procent in omvang toe. Wagner vroeg zich af of dat nu wel de meest gewenste ontwikkeling is. Beheersing van het sterk stij gende aantal medische en diag nostische verrichtingen krijgt vandaag de dag dan ook veel aandacht. Verspillingen Over de rol van de ondernemings raad bij de kostenbesparing zei Wagner, dat de OR onder meer verspillingen kan signaleren. Bovendien zou de OR zich niet passief moeten opstellen als uit begrotingen en exploitatiereke ningen blijkt dat er richtlijnen worden overschreden. Daarmee kan worden voorkomen dat in stellingen in financiële moeilijk heden raken, zoals hier en daar al is gebeurd. Volgens drs. D. Blanken, secretaris van de Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen, is kwali teitshandhaving een modewoord geworden. Kwaliteit is moeilijk te meten, maar wel staat vast, dat die van de Nederlandse gezond heidszorg op een zeer hoog ni veau staat. "Ik vraag me daarbij af, of het zo heel erg zou zijn als die kwaliteit iets achteruit zou moeten gaan". Alcohol Hij denkt juist wel dat er nog heel wat kostenbesparingen mogelijk zijn die de kwaliteit niet aantas ten. Hij denkt daarbij aan het beïnvloeden van slechte leef- en eetgewoonten (vooral de enorme alcoholconsumptie veroorzaakt veel kosten in de gezondheids zorg) en aan het indammen van de uitgaven voor de behandeling van ziekten die psychische oor zaken hebben. Deze patiënten/ cliënten kunnen op een andere manier misschien beter worden geholpen. Blanken bepleitte verder - nog maals - een verschuiving van kli nische naar poliklinische hulp en datrverpleging. Het aantal po- likïiniekbezoeken stijgt de laat ste tijd weliswaar zeer snel, maar het aantal opnamen en het aantal verrichtingen blijft ook van jaar tot jaar toenemen. "De polikli niek werkt nu nog teveel als een vangnet voor de kliniek", aldus Blanken. Verder zijn er nog steeds 17.000 ziekenhuisbedden teveel (uitgaande van de norm van vier bedden per duizend in woners). Er zullen ziekenhuizen moeten verdwijnen of gedeeltelijk moe ten worden gesloten. Nu de wet dat mogelijk maakt, mag van de overheid volgens Blanken op dit punt een actiever beleid worden verwacht. Bij het bezoek van staatssecretaris Veder-Smit aan verpeeghuis Leythenrode maakten bewoners duidelijk wat zij zich voor de toekomst r LEIDERDORP - Tijdens het symposium over het handhaven van de kwaliteit in de gezondheidszorg, gistermiddag in het verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp, sprongen ook de bewoners zelf spon taan in de bres voor de kwaliteitshandhaving van hun verzorging. Met zelfgemaakte spandoeken werd staatssecretaris Veder-Smit gisteren door hen ontvangen. "Kosten besparing, akkoord", was het motto van de bewo ners. "Maar laat de personeelsbezetting en de kwali teitshandhaving voorop staan". Voor het eigenlijke symposium begon, had de staats secretaris een lang gesprek met de bewoners, die zich in de hal hadden verzameld. De bijeenkomst zelf konden zij later via de intercom in hun eigen kamer beluisteren. LEIDERDORP - Het conflict tussen de specialisten van "De Klokkenberg" in Breda, dat er onder meer toe heeft geleid dat hartchirurg P. van der Schaar zijn ontslag heeft genomen, kost enorme be dragen. Onder meer doordat de hartoperaties een maand stil hebben gelegen. De direc te kosten kunnen op onge veer 800.000 gulden worden geraamd, maar in feite komen de kosten uit op een veelvoud van dit bedrag. Dit zei drs. D. Blanken, secreta ris van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen, gisteren in Leiderdorp op het symposium over "kostenbe sparing in de gezondheids zorg, rekening houdend met kwaliteitshandhaving". Het zijn niet de veroorzakers van het conflict die de reke ning betalen, maar het is de verzekerde die er via een ta riefsaanpassing voor de Klokkenberg voor opdraait. Blanken heeft daar zeer ern stige bezwaren tegen: "Zo ernstig, dat ik van mening ben dat wij dergelijke kosten niet langer moeten betalen". Hij zei zich ervan bewust te zijn, dat dit tot een faillissement kan leiden waarmee de ge zondheidszorg ook niet is ge diend, "of juist wel". In elk geval meent hij, dat er snel procedures moeten komen die het mogelijk maken op tijd in te grijpen in het beleid en beheer van een instelling. Daarbij ziet hij ook duidelijk een taak weggelegd voor de ziekenfondsen. VOORKEUR "ZITTENDE VROUW" ALS VERZETS- MONUMENT OEGSTGEEST- Er zit beweging in de realisering van een nieuw ver- zetsmonument in Oegstgeest. Dat wil zeggen: geen splinter nieuw monument, want het hui dige onvolledige bouwsel in het bos van Wijckerslooth blijft staan en wordt alleen aangevuld. En kelejaren geleden hebben name lijk vandalen het beeldje in de overkoepeling van het monu ment vernield. Om in deze lacune te voorzien heeft de gemeente nu drie ontwerpen binnen van kunstenaars wier namen voorlopig nog niet wor den vrijgegeven om de keuze zo objectief mogelijk te houden. De kunstcommissie van deskundi gen, waaronder Lakenhal-direc teur Wurfbein, die de gemeente in deze adviseert, sprak haar voorkeur uit voor het ontwerp van de zittende vrouwenfiguur. "Deze vrouwenfiguur in haar ver stilde eenvoud die dit gebeuren van oorlog en leed ziet en overziet zonder zich er van te willen ont doen, vindt jpist in het laatste de kracht om verleden en heden met elkaar te verbinden en dus...op nieuw aanvangend en trachtend, stap-voor-stap, weer iets van echte menselijkheid te realise ren", aldus de kunstenaar in een schriftelijke toelichting bij zijn werkstuk. De commissie koos Zittende vrouwenfiguur "...op nieuw aanvangend en trachtend stap voor stap weer iets van de ech te menselijkheid te realiseren" voor dit ontwerp omdat het het beste in het bestaande monu ment past. Het ontwerp op de andere foto werd juist omdat het helemaal niet in het bestaande past, afge wezen. Wel vonden de deskundi gen dit het beste verzetsmonu- ment maar niet in de bestaande situatie passend. Overigens zal de gemeenteraad het laatste woord hebben over de definitieve keuze. De gemeente Oegstgeest is al jaren bezig om het vernielde monu ment in ere te herstellen. Echter een eerder ontwerp moest van wege zijn kwetsbaarheid voor vernielingen worden afgewezen. Latere pogingen om de oor spronkelijk uit Oegstgeest af komstige Jan Wolkers te interes seren een monument voor zijn oude woonplaats te ontwerpen, zijn op niets uitgelopen. Het beste verzetsmonument niet in de bestaande situatie passend. WASSENAAR - De heer A. Mighout, momenteel hoofd van de afdeling financiën en belastingen in Wassenaar wordt hoogstwaarschijnlijk de nieuwe gemeentesecretaris in deze gemeente. Hij volgt daarmee de heer Zwartelë op die met pensioen is gegaan. Mighout staat eerste op de voordracht van het college van burgemeester en wethouders aan de gemeenteraad, die maandagavond de uieindelijke beslissing zal moeten nemen. Als tweede voeren B en W de heer A. Noordzij aan, hoofd van de afdeling algemene- en burgerzaken in Schiedam. Eén lid van het college van burgemeester en wethouders draagt nog een derde kandidaat voor, de heer Van Boven, hoofd van de afdeling wel- zijns zaken van Nieuwegein. VOORSCHOTEN - Het te gengaan van het lukraak tussen de bomen parkeren in de Voorstraat in Voor schoten heeft nogal wat voeten in de aarde. De centrumwinkeliers zijn boos over de vrij rigoureuze maatre gelen, die de gemeente heeft ge nomen om dit parkeerprobleem op te lossen. De bewoners van de Voorstraat zien op hun beurt het oprukken van de auto's richting huizen steeds minder graag. De gemeente is nu van plan een zo genaamde blauwe zone in te stellen een met een parkeerduur van één uur, waardoor een betere doorstroming van het verkeer zal plaatsvinden en auto's kunnen worden geweerd die anders de hele dag op een plek stil staan. Pal achter de Voorstraat zal een groot parkeerterrein worden aangelegd met doorgangen naar de Voorstraat. De 29 geplande parkeerplaatsen in de Voorstraat kunnen in totaal meer auto's een Actie voor missionarissen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Evenals voor gaande jaren moeten de twee veilingavonden het hoogtepunt vormen van de Zoeterwoudse week voor de missionarissen. Van zaterdag 13 toten met21 sep tember organiseert de werkgroep "Missie en Ontwikkeling" ver schillende evenenmenten om de diverse uit Zoeterwoude afkom stige missionarissen een finan cieel ruggesteuntje te geven. De week begint met een wereld winkel in de Christus Dienaar- kerk op zaterdag en zondag Dinsdagavond zal er een avond worden georganiseerd, waar pa ter Lamot dia's zal vertonen die zijn gemaakt op zijn reis door In donesië. Deze avond vindt even eens plaats in de Christus Die naar-kerk en begint om 20.00 uur. Volgende week vrijdag en zaterdag zal de missieveiling plaats vin den. Op deze veiling zullen veel zaken de hamer passeren. Daar onder een serenade van de drumband VIOS, een vliegreis boven het dorp en verschillende veilingstukken die pater Lamot uit Indonesië mee heeft geno men, zullen dan van eigenaar verwisselen. Hoogtepunt van de veiling moeten twee op schaal gebouwde oude boerenwagens vormen. Vorig jaar werden hier hoge prijzen voor geboden. Ten slotte zullen de beide Zoeter woudse voetbalverenigingen SJZ en Meerburg op het SJZ-ter- rein duelleren. De opbrengst van deze wedstrijd zal eveneens ten goede komen aan de missionaris staanplaats bieden, dan de huidi ge officiële en onofficiële plaat sen. Woest "De Voorschotenaar wil met zijn auto voor de deur van de winkel kunnen rijden", zo luidt de vaste mening van de winkeliers. Van daar ook dat ze in de commissie verkeerszaken, die deze week vergaderde, lieten weten "woest" te zijn over het besluit om een blauwe zone in te voeren en het parkeren tussen de bomen te verbieden. De commissieleden stelden daar tegenover dat nu vaak niet kan worden geparkeerd "voor de winkeldeuren, maar misschien wel bij de instelling van de blau we zone". De gemeenteraad meent dat deze straat met een be schermd gevelgezicht en monu mentale bomen ook voor de toe rist bereikbaar moet zijn. De gemeente stopte bijna 300.000 gulden in het behoud van de meer dan honderd jaar oude lin debomen. Ook de bewoners van de Voorstraat hebben steeds meer moeite met het chaotische parkeren voor hun deur, daar waar eens voortuinen waren. Vrachtwagens De centrumwinkeliers zouden eventueel wel bereid zijn om de blauwe zone te accepteren indien er ontheffing wordt verleend voor minstens zes winkels, die hun bedrijfsauto's voor de deur willen hebben. Daaraan is vol gens de commissie niet te begin nen. Allereerst bestaat er geen mogelijkheid tot ontheffing vol gens het wegenverkeersregle ment en bovendien worden dan teveel plaatsen ingenomen door de winkeliers, terwijl die juist be stemd zijn voor de klanten. Eén winkelier gebruikt thans zijn vrachtwagen als voorraadmaga- zijn voor zijn bloemenhandel. Een oneigenlijk gebruik van een openbare weg, maar een tijdelij ke voorziening vindt de commis sie geen probleem. De Voorstraatbewoners, die al van ouds woonachtig zijn in deze straat, juichen de parkeermaat- regel toe, maar zien niets in de bedrijfsauto's van de bedrijven voor hun deur. Orodat de commissie verkeersza ken deze week unaniem besloot tot de parkeermaatregel behoeft er geen besluit van de gemeente raad te komen. De raad delegeert verkeersmaatregelen aan de commissie indien deze unaniem worden genomen. Om alle partijen tevreden te stellen besloot de commissie verkeers zaken wel dat de maatregel als proef voor maximaal zes maan den zal gelden met de bepaling dat dit niet betekent dat par- keermaatregelen dan ongedaan worden gemaakt. Er zijn namelijk vier ontwerpen voor het brengen van de nodige orde op de Voorstraat. De com missie koos voor parkeren aan beide zijden in de lengte. Afsluitingen De bestuursleden van de onderne mersvereniging willen nog niet bekend maken hoe de winkeliers gaan handelen zodra de blauwe zone van kracht wordt. De cen trum winkeliers menen dat teveel wordt gerekend op de medewer king van de winkelier. Zij vinden ook dat de Voorstraat teveel wordt afgesloten voor alle ver keer. Er kan geen feest zijn of dit moet gebeuren op de Voorstraat of op een plek waardoor het cen trum grotendeels onbereikbaar wordt. Als voorbeelden halen zij de lang durige afsluitingen tijdens de oranjefeesten en de paarden markt aan. Gedacht wordt daar bij ook aan het plaatsen van de kermis op het parkeerterrein aan de Treubstraat. Dat laatste wordt onderkend door het gemeente bestuur. Van daaruit heeft men immers al plannen ontwikkeld om het kermisterrein te verplaat sen, waardoor het centrum be reikbaar blijft. Voorlopig loopt geen "woeste win kelier" met een spandoek door de Voorschotense straten. De com missie verkeerszaken heeft aan de wethouder als huiswerk mee gegeven te zorgen dat de voorbe reiding van de parkeermaatregel op de Voorstraat zo soepel moge lijk verloopt. Per slot van reke ning is er altijji nog een commis sie voor economische zaken, waarin de winkeliers zitting heb ben en die er dus de scherpe kantjes vanaf kunnen halen. Korfbal De korfbalvereniging "Warmond" organiseert op de zaterdagen 13 september, 11 oktober en 15 no vember een prestatieloop over 2, 4, 8 en 12 kilometer door bos, duinen en strand in Noordwijk. Inschrijving is mogelijk vanaf 10.30 uur op die dagen bij de vuurtoren in Noordwijk. Om 11.00 uur volgt de start. Na af loop van de le en 2e loop wordt een standaard ter beschikking gesteld, na afloop van de 3e loop ontvangt iedere deelnemer een herinneringstegel. Yogalessen In oktober vinden op de woens dagavonden hatha-yogalessen plaats in Leiderdorp. Deze yoga lessen zijn bedoeld voor begin ners. De lessen worden gehou den van 19.30 uur tot 20.30 uur of van 20.45 uur tot 21.45 uur in 't Speelbankje aan de Van Diepe- ningenlaan in Leiderdorp. De lessen worden gehouden onder auspiciën van de "Universal Confluence of Yoga-Vedante Luminary". Burgeravond In het gemeentecenteum aan de Lijtweg is komende maandag een burgeravond voor de nieu we ingezetenen van Oegstgeest. De bedoeling is de bezoekers in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het gemeentebe stuur en de gemeentelijke dien sten, terwijl men op de "vereni- gingsmarkt" informatie kan krijgen over hetgeen er op ge bied van cursussen, ontspan ning en dergelijke in de nieuwe woongemeente te doen is. Aan vang van de avond is 20.00 uur. Postkantoor Zoals bekend zal komende maan dag het nieuwe postkantoor in Winkelhof in Leiderdorp wor den geopend. Op dezelfde datum zullen dan ook het kantoor aan de Ockenrode en de vestiging in de A en O supermarkt aan de Vossiuslaan worden opgeheven. De openingstijden blijven on gewijzigd: maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur. Het lokettenkantoor is in het nieuwe gebouw op de eerste verdieping. De postbusruimte is op de begane grond. Met ingang van maandag wordt ook in de boek- en tijdschriftenwinkel van de heer Bos aan de Hoofd straat in Leiderdorp een posta gentschap geopend. De ope ningstijden zijn hier van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Donderdag Leiden -.Vrijwilligerscentrum - Lange- gracht 246a, informetieavond, 20 uur. Leidse werkgroep homofilie - Ceacilia- straat 18, soos-avond, 21 uur. Groenoord - Musschenbroekstraat 25, Turkse film: "Hoop", 19.30 uur. Stadhuis - commissie ruimtelijke orde ning, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo- adviescentrum, vrij van 14-16, tel: middag 14—1 uur, kaarten, sjoelen andere spelletjes. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur, voor lichting en begeleiding ook tel 140866. Oegtsgeest - commissie verkeer en ver voer, 19.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 5 tot 12 september waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 121060 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst geest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; tel: ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel: 410131, spreekuur ma t/m vnj van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. M. Habemickel, Rust hoflaan 4, Sassenheim, tel: 02522-15465. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V. LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 bii vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse f 0.65. Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J.P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch, Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2