Mailegat laat minder popgroepen optreden Onvrede over verkeersstudie Actie tegen hogere servicekosten Aanvoer paarden matig, aanvoer naar Bierirom optimaal Katwijks jongerencentrum bezuinigt Eenzame struisvogel krijgt gezelschap Voert bouwvereniging zo verkapte huurverhoging door?" DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 OB- KATWIJK - Het open jongerencentrum 't Malie- gat in Katwijk gaat bezuinigen. Als gevolg daar van zullen er met ingang van deze maand min der popgroepen op de zaterdagavond optreden. Een optreden van een popgroep kost soms 1000 gulden. Daar blijft het niet bij, want ook de sociale lasten, bij elkaar 68 procent, komt voor rekening van 't Mallegat. waar we het vanddaan moeten halen. On ze liquide middelen zijn niet toereikend", vertelt Lie ve rst. Coördinator Lieverst: "Ze zijn te duur geworden. Bruin kan het niet meer trekken. In elk geval vervalt er per maand één optre den van een popgroep. In plaats daarvan draaien wij een film of er is wat anders". Lieverst is zich ervan bewust dat het voor de bezoekers mischien niet zo leuk is, maar het kan vol gens hem niet anders. De entree prijzen zijn al eens verhoogd en een verdere stijging zit er niet in. De kans is dan groot dat jongeren dan wegblijven. Afhankelijk van de kosten van een muziekgroep varieert de entree prijs van 3 tot 6 gulden. Vorig jaar schommelden die bedragen nog tussen de 2,50 en 5 gulden. Hoewel het bezoek op zaterdag avond goed is - "we hebben 250 tot 300 jongeren in huis" zegt Lieverst - komt er toch niet ge noeg geld in het laatje om peper dure beat-, rock- en popgroepen te betalen. Tegoed 't Mallegat moet niet alleen nog veel betalen, het heeft ook een aardig centje tegoed. Van de gemeente Katwijk zou 't Mallegat over 1977 en 1978 nog ongeveer 30.000 gul den tegemoet kunnen zien. Op de secretarie is men nog niet klaar met de afrekening. 't Mallegat moet aan de bedrijfsver eniging nog 20.000 gulden premie over 1979 betalen. "Ik weet niet Mallegat-coördinator Lieverst: "Popgroepen zijn te duur gewor den..." burgemeester en wethouders aangedrongen op een spoedige afhandeling. "Anders raken wij in ernstige financiële proble men", zo besluit de raad haar brief aan het college van B en W. Wat betreft de gang van zaken in dit jaar vertelde Lieverst dat er quit te wordt gedraaid. "Als het zo doorgaat hebben we dit jaar geen tekorten". RIJNSTREEK - De gemeenten Nieuwkoop en Zevenhoven zijn zeer ontevreden over de resul taten van een regionale verkeersstudie. Deze is verricht in opdracht van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR). Het IGOR is een bestuurlijk samenwerkingsverband van tien Rijnstreekgemeenten. Wat de gemeente Nieuwkoop be treft moeten de samenstellers van het rapport hun huiswerk overmaken. Een aantal zaken dat voor deze gemeente van be lang is, zoals de wenselijkheid of de noodzaak van een nieuwe re gionale hoofdweg, is helemaal niet onderzocht. Bovendien is de door de samen stellers van de studie aangedra gen oplossing om het sluipver- keer te weren, helemaal geen 5 vindt men in moeite met het uitgangspunt om verkeersstromen te bundelen en weg te halen van wegen die daar niet geschikt voor zijn, maar als er geen wegen zijn die daar ge schikt voor zijn, is die oplossing niet toepasbaar". Van de gemeente Zevenhoven kwam soortgelijke kritiek. Ook daar vindt men, net als in Nieuw koop, afsluiting van de Kousweg absoluut onaanvaardbaar. Verhoef van Ter Aar gisteren we ten. Het afsluiten van een stuk Zeven- hovenseweg zou bovendien weer extra verkeersoverlast met zich meebrengen voor de wegen langs het Aarkanaal, die de hinder er vanwege de lintbebouwing niet bij kunnen hebben, aldus Ver hoef. N ieu wkoop. Burgemeester mr. T. R. Seinstra: "Als er drie wegen zijn, en je sluit er twee af, dan vermeerder je het sluipverkeer over de ene over blijvende weg. Als je dus, zoals in het rapport wordt bepleit, de Kousweg afsluit, krijg je het ver keer dwars door Noorden heen. Als je dan aan de verkeersveilig heid denkt, moetje dat natuurlijk niet doen. Er is, voor het sluip- "Prijs te hoog" Een afsluiting van een stukje Ze- venhovenseweg, tussen Korte- raar en de Achttienkavelseweg, ondervond nogal wat bezwaren van de gemeente Ter Aar. Het plaatselijke verkeer zou van zo'n afsluiting (bedoeld om sluipver keer dat vanaf Noorden, Nieuw koop via deze weg naar Leiden rijdt, te weren) zeer veel hinder ondervinden. "En die prijs is ons te hoog", liet burgemeester P. J. Nieuwe rijksweg Andere IGOR-gemeenten konden in grote lijnen wel instemmen met het resultaat van de regionale verkeersstudie. De Hazerswoud- se vertegenwoordiger E. van El- deren merkte nog op, dat erg veel oplossingen in het rapport wor den opgehangen aan de aanleg van rijksweg 11, de nieuw aan te leggen autoweg Leiden-Alphen. "Als die weg er niet komt, valt de helft van het rapport weg", con stateert Van Elderen. De vertegenwoordigers uit Alphen en omliggende gemeenten heb ben gisteravond niet anders ge daan dan "kennis genomen" van het rapport, dat nu aan de ge meenteraden van de IGOR-ge meenten wordt toegezonden. Zij zullen zich moeten beraden over de concrete voorstellen die in het rapport worden gedaan. De reacties moeten vóór 1 februari binnen zijn bij het IGOR en liefst met een tijdsplanning waarin concrete maatregelen zullen worden getroffen. Gezien de dis cussie gisteravond valt nu al te voorspellen dat een aantal van de aanbevelingen, niet zal worden overgenomen door de gemeenten die die aanbevelingen moeten uitvoeren. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog wat on wennig groepen drie Zuidafrikaanse struis vogels in het vogelpark Avifauna bij elkaar. Vorige week zijn de vogels met een vrachtwagen opgehaald uit Gelsen-Kirchen in West-Duitsland. Daar wer den de nu ongeveer een half jaar oude dieren in een die rentuin met de nodige des kundigheid de moeilijke be ginperiode doorgeholpen. In Avifauna heeft men thans ook een struivogel-baby, maar het is nog nooit gelukt de diertjes in leven te houden. De struisvogels zijn afkomstig uit Botswana. Hoewel nog erg jong zijn de vogels al behoor lijk uit de kluiten gewassen. In lengte groeien ze nog nau welijks. maar het lichaam van de vogels wordt breder en zwaarder. De vogels komen nog vrijwel niet uit het nachtverblijf. Ze zijn erg nerveus en schichtig en moeten nog wennen aan de vreemde geluiden. De struisvogels zijn aangekocht om gezelschap te vormen voor de enig overgebleven mannetjes-struisvogel Het vrouwtje is drie weken gele den, vermoedelijk ten gevol ge van ouderdom, gestorven. Struisvogels kunnen in de vrije natuur wel 40 jaar wor den. In gevangenschap wor den de vogels hoogstens 20 jaar. Vogelpark Avifauna in Al phen heeft er dezer dagen drie jonge struisvogels, afkomstig uit Botswana in Afrika, bijge- kregen. Dit om het eenzame mannetje gezelschap te komen houden ALPHEN AAN DEN RIJN - Grijpt woningbouwver eniging Alphen aan den Rijn de oncontroleer- baarheid van de service kosten niet aan om ver kapte huurverhogingen door te voeren? iyfët die vraag worstelen de bewq- ners van de flats aan de Wederik- straat in Ridderveld. Twee van hen deden gisteren hun relaas uit "de doeken ten overstaan van de Huurcommissie Leiden, waarbij zij een klacht hebben gedepo neerd. Huurprijzen zijn per flat vastge steld op basis van een punten- stelsel, maar de kosten van flatonderhoud, gas en water wor den door de woningbouwvereni ging, op één hoop geveegd en vervolgens gelijkelijk verdeeld over de 470 bewoners van de ver schillende flats. niet verklaard. De Huurcommis sie moet zich daar nog over bui gen. Daarvoor is een duik nodig in de archieven van de voorloper van deze commissie, de twee jaar geleden opgedoekte Huur-ad- viescommissie. Vereniging Voor de bewoners blijft het vrij on duidelijk hoe de kosten zijn be rekend. De forse stijgingen heeft bij e6n aantal van hen wantrou wen gewekt. Een overzicht van de woningbouwvereniging, dit jaar voor het eerst verstrekt, bracht bewoner W.F. van Alen gisteren voor de Huurcommissie tot de berekening (dat in vijfjaar tijd de stookkosten met honderd procent zijn verhoogd, terwijl de gasprijzen veel minder zijn ge stegen. "Dat zou betekenen dat de woningbouwvereniging nu een half miljoen liter gas per jaar meer koopt voor hetzelfde com plex", aldus Van Alen, die een soortgelijk betoog ophing ten aanzien van de waterkosten. Van Alen kwam, evenals zijn mede- flatbewoner, J.H. Perton, giste ren met meer klachten. Hij stelde dat het onjuist is dat de woning bouwvereniging alle stookkosten bij elkaar optelt en vervolgens deelt door 470 woningen, aange zien de verschillende flatgebou wen elk een meter hebben. De woningbouwvereniging zou daarom verplicht zijn de kosten per flatgebouw op te tellen en te verdelen. Van Alen: "Ideaal zou natuurlijk zijn als iedere bewoner betaalt wat hij moet betalen, maar er is niet in elke woning een meter." Een derde klacht betrof de nabeta lingen of terugstortingen. Bij verhuizing krijgt nu de nieuwe bewoner vaak de rekening gepre senteerd die eigenlijk door de vo rige bewoner zou moeten worden betaald. Wat betreft de twee laatste klachten kregen Van Alen en Perton giste ren een redelijk bevredigend antwoord van de zijde van de wo ningbouwvereniging. Woord voerder Den Haan gaf toe dat bij verhuizing de oude bewoner ei genlijk de nabetaling moet ver richten (of het teveel betaalde te rug moet krijgen"). Kleine verschillen "Het is een heel moeilijke zaak. We zijn er mee bezig", aldus Den Haan, die ook verwachtte dat de bouwvereniging over niet al te lange tijd wel zal toegaan naar het verdelen van de servicekosten flatgebouw zoals Van Alen ver langde. Overigens zei hij dat de huidige methode is gevolgd "omdat is gebleken dat er vrijwel geen verschillen zijn". De vragen rond de enorme stijgin gen van de servicekosten en met name de stookkosten (van 43 gulden in 1975 naar ruim 112 gul den nu) bleven gisteren wel on beantwoord. Volgens Den Haan worden de kosten geschat op ba sis van het verbruik in 1978 (niet 1979, vanwege de strenge winter in dat jaar) en de verwachte prij zen van 1980. Daarmee zijn de stijgingen echter De bewoners van de flat aan de We derikstraat zullen zich binnen kort verenigen, omdat zij anders geen vuist kunnen vormen. Zij volgen daarmee de landelijke trend. Overal, ook in Alphen, schieten de bewonersverenigin gen als paddestoelen uit de grond. Wedenkstraatbewoner Perton, één van de initiatiefnemers in zijn flat: "De mensen nemen het niet langer met die steeds harder stij gende servicekosten, waarop zij geen zicht hebben. Tenslotte moet er nu tegelijkertijd worden ingeleverd aan de kant van de in komens." Valkenburgers laten zich door regen niet van de wijs brengen VALKENBURG - Weer of geen weer, motregen of regen in pij- pestelen, de Valkenburgers lie ten zich daar gisteren niet door van de wijs brengen. Een tegen valler was het natuurlijk wel: na het stralende weer van de afgelo pen dagen viel uitgerekend op de dag van de traditionele paarden markt de regen met bakken uit de hemel. Maar de dorp aan de Oude Rijn vierden feest, en hoe. De stemming zat er gistermorgen direct na de opening van de paar denmarkt door burgemeester Van 't Wout al goed in. Mocht marktmeester Bol de van de paarden matig i aanvoer naar het dorpshuis, de Biertrom en de kermis was opti maal. De paardenmarkt in Valkenburg werd voor de duizendzesender- tigste (1036—ste!) maal gehouden. Het dorp beschikt daarmee over verreweg de oudste paarden markt in ons land. Hoewel de aanvoer van de paarden door de jaren heen wat terugloopt wordt er nog volop gehandeld. Valkenburg wil zijn paardenmarkt vanmorgen door het dorpDe kinderoptocht vond plaats i- .het kader van de Oranjefeesten. Voor vanmiddag staat onder meer nog het befaamde boegsprietlopen op het ^programma. De wedstrijden vinden plaats bij de Wetering achter de lagere school. niet missen. Het speciale paar denmarktcomité doet er dan ook alles aan om de markt in stand te houden. Om de kosten van de or ganisatie te drukken wordt elk jaar een grote loterij gehouden met "levende have" als prijzen. Tegen twaalf uur gistermiddag werd de uitslag van de loterij van dit jaar bekendgemaakt. De hoofdprijs, een paardeveulen, ging naar H. de Mooij uit Rijns- burg, een ponyveulen kreeg H. van der Meij uit Valkenburg als nieuwe baas en de Valkenburger Brittijn werd eigenaar van een ezel. Verdwalen Elders in het dorp werd voor de jeugd een straattekenwedstrijd gehouden. Zo'n dertig kinderen namen daaraan deel. De mooiste tekening in de groep oudste kin deren werd gemaakt door Nofke de Gunst. In de middengroep werd de tekening van Michel Tij sterman bekroond en bij de jong- sten de tekening van Roy Barn- hoorn. De jeugd kon ook nog deelnemen aan een puzzeltocht door het dorp. En dan blijkt dat verdwalen zelfs in Valkenburg mogelijk is. De onlangs gereedgekomen nieuwbouw was daar waar schijnlijk de reden van. Ondanks regen en stormachtige wind kon den er eerste prijzen worden uit gereikt aan Michiel de Vries en Janine Slootweg. Aan de Marinus Poststraat kwa men de twee Valkenburgse rui- terverenigingen, de Valckruiters en de Castellumruiters in actie. De ruiters gaven demonstraties, er was een paardenstoelen, leuk om te zien maar de regen dreef veel publiek naar de enige droge schuilplaats: de kantine. Die kan tine bleek bijna te klein toen een ruiter aan de bar voor zichzelf een Sfeer blijft En het bleef regenen. Ook toen op het terrein van de voetbalvereni ging "Valcken '68" aan de Duyf- raklaan een voetbalwedstrijd be gon tussen oud-eerste elftalspe lers en oud-A 1 junioren: de ju nioren bleken sterker, zij wonnen met 3-2. Het gemeentebestuur van Valkenburg bleek in de wed strijd die volgde niet opgewassen tegen het bestuur van de voetbal vereniging: Valkenburgs vroede vaderen legden met 3-0 het loodje. En het bleef maar rege nen. Een dame langs de lijn vertelde helemaal niet van voetbal te hou den. Toch stond ze elk jaar aan de rand van het veld "alleen maar Zo de ook een echtpaar uit Purmerend op het sportterrein. "Al veertig jaar weg uit Valken burg, maar als het enigszins kan elk jaar op de dag van de paar denmarkt in het dorp aanwezig". De vrouwelijk helf van het echt paar vertelt wat weemoedig (ze lopen beiden tegen de zeventig) dat het jammer is dat ze elk jaar minder bekenden tegenkomen: "Sommigen verhuizen, anderen gaan dood en er komt veel import bij waar wij geen boodschap aan hebben. Maar toch, de sfeer blijft en die is altijd goed geweest". Vergeten.. De laatste activiteit was gister avond de prestatieloop over bijna tien kilometer. Winnaar werd Ed Vink op één minuut gevolgd door Jan Kwetsch. Derde werd Sjaak Wijnands. Ed Vink kreeg uit handen van comité-voorzitter J. van Kouwenhove een prachtige k De start van de prestalieloop in ValkenburgNa bijna tien kilometer bleek Ed Vink de snelste loper. beker. Mevrouw Vink bleek zo blij te zijn met de overwinning van haar man dat ze trots met man en beker huiswaarts wan delde zonder haar 3-jarig zoontje mee te nemen.... Ze bemerkte het echter spoedig en kon even later het verloren schaap in de armen sluiten. Het feest ging gisteravond door tot in de kleine uurtjes. Er volgde een tamelijk rustige nacht. Een verschil met de nacht die aan de paardenmarkt voorafging, toen de nachtrust regelmatig werd verstoord door rotjes, voetzoe kers en een loos brandalarm. ATIE DE VRIES

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25