Blik in de weekbladen H Tegenstanders en aanhangers kunnen niet om hem heen ELSEVEERS DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 BONN - „Het zijn toch de gevolgen van de door Willy Brandt en consorten in dit land ingevoerde cultuur- revolutionaire verketteringen, dat...". De Beierse minister-president en kandidaat-kanselier van de op positie, Franz Josef Strauss, kan zijn zin niet afmaken. In de Rosengarten in Mannheim, waar voor het eerst in de geschiede nis van de Bondsrepubliek een gemeenschappelijk verkiezings congres van de zusterpartijen CDU en DSU wordt gehouden, brengen duizend gedelegeerden langdurig de handen op el kaar. Wat had Strauss voorafgaand aan deze ovatie gezegd? Dat hij er buitengewoon verontwaardigd over is dat overal waar hij op treedt een enorme politiemacht moet worden gemobiliseerd. „Vroeger hadden we de politie niet nodig, hoogstens voor het regelen van het verkeer, maar nu, sinds de sociaal-democraten regeren, zijn er bij verkiezingsbijeenkomsten burgeroorlogach tige toestanden ontstaan", aldus Strauss. En hij voegt daaraan toe dat de eigenlijke schuldigen niet diegenen zijn die tegen hem demonstreren, maar de zogenaamde 'bureau- daders'. Met andere woorden de sociaal-liberale regeringscoalitie in Bonn, die niet in staat is mogelijk te maken dat hij, Strauss, ongehinderd kan zeggen wat hij wil. Sinds CSU-voorzitter Franz Josef Strauss via een chantage-poli- tiek ten opzichte van de veel grotere zusterpartij CDU, ongeveer een jaar geleden werd uitgeroepen tot kandidaat-kanselier, zijn er vreemde dingen gebeurd in de bondsrepubliek Duitsland. De zeer slagvaardige, maar ook oer-behoudende minister-president van Beieren beschuldigt bondskanselier Helmut Schmidt en de zijnen er indirect van dat zij van het mooie West-Duitsland een politiestaat hebben gemaakt. Het gaat om dezelfde Strauss die altijd heeft gefulmineerd tegen het slappe optreden van de SPD- FDP tegenover de terroristen van de Rote Armee Fraktion en er ook altijd voor heeft gepleit dat een „democratische staat een sterke en goed geoefende politiemacht' nodig heeft. Dat het wel licht aan zijn eigen omstreden persoon ligt dat hij zoveel politie bescherming in de huidige rechtsstaat Duitsland nodig heeft, wil Strauss niet geloven. Hij heeft zichzelf immers uitge roepen tot redder van het avondland, tot degene die in de Bondsrepubliek het alleenver- tonings recht heeft als het erom gaat te waarschuwen tegen de communistische beer die elk moment bereid is om zijn klauwen uit te slaan. Strauss is, als men hem wil geloven, de Duitse Churchill. De gedelegeerden van CDU en' CSU in Mannheim, die waren opgetrommeld om het begin van de zogenaamde 'hete fase' van de campagne voor de Bondsdagverkiezingen van 5 oktober in te luiden, waren het met hun voorman eens. Keerpunt De Union, zoals de christen-de mocraten en christen-socialen in de Bondsrepubliek worden genoemd, is van mening dat het bij de aanstaande verkiezingen gaat om een 'keerpunt voor Duitsland'. Strauss' schaduw kabinet, bestaande uit politici als Stoltenberg, Dregger, Zimmermann, Kiep, Wörmer, Wex, Dollinger, Maier en Geissler, gelooft dat het huidi ge Duitsland door een volks front wordt bedreigd, en zowel economisch als moreel kapot De regeringspartijen SPD en FDP denken daar uiteraard anders over, maar niettemin hebben zij zich onder invloed van Strauss laten verleiden tot krachtige uitspraken. Voor de sociaal-democratische partij van Duitsland, de SPD, is de vijfde oktober niet zomaar de negende verkiezing voor een nieuwe Bondsdag. Hun verkie zingsprogramma begint met de zin; „Hierover moet worden gestemd". En dan volgt het programma. Dat gaat niet al leen over de periode waarin Schmidt kanselier was, maar ook over de jaren waarin Willy Brandt de „richtlijnen van de Duitse politiek" bepaalde. De vroegere kanselier Brandt zei vorige week in een televisie programma waarin de voorzit ters van de in de Bondsdag fungerende partijen aan het woord kwamen: „Wij, de so ciaal-democraten, waarschu wen tégen het gevaarlijke 'keerpunt' van de partij van Strauss. Alles wat de laatste tijd is gebeurd, bewijst dat Schmidt bondskanselier moet blijven". Brandt maakt er geen geheim van dat hij een eventuele bonds kanselier Strauss gevaarlijker vindt dan menig buitenlands correspondent in Bonn voor mogelijk houdt. In de Bondsrepubliek Duitsland is bijna altijd wel ergens een verkiezingscampagne. Er moet namelijk niet alleen om de zo veel jaren een nieuwe Bonds dag worden gekozen, maar er zijn ook nieuwe gemeentera den en vooral Landdagen no dig. In mei van dit jaar werd gekozen in de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Dat is de dichtstbevolkte deelstaat van de Bondsrepubliek en daarom werd het verkiezingsresultaat al tevoren min of meer bepa lend geacht voor de bondsdag verkiezingen van oktober. Welnu, het resultaat is bekend. CDU en CSU verloren opmer kelijk. De liberale FDP haalde de verkiezingsdrempel van 5 procent niet en verdween daar om uit het deelstaatparle ment. Rijn en Roer De sociaal-democraten regeren nu alleen in het land van Rijn en Roer. Er is bijna niemand in de Bondsrepubliek die de „ca tastrofale nederlaag" van de oppositie in Noordrijn-West- falen niet in verband brengt met Franz Josef Strauss. Maar de kandidaat-kanselier zelf wil dat geenszins geloven. In Mannheim zei hij: „Het is niet waar dat wij onze mensen niet kunnen mobiliseren. Ik heb het toch in Frankfurt meegemaakt. Daar, in wat eens de rode me tropool van Hessen was, waren duizenden mensen naar een bijeenkomst gekomen waar ik sprak. Dat spreekt toch boek delen. En ook in Munster, in Noordrijn-Westfalen, kwamen 11.000 mensen naar mijn spreekbeurt. En daar zaten zeer veel jongeren tussen. De jeugd heeft begrepen dat de marxis ten van de SPD het niet op kunnen nemen tegen de vrij heidsstrijders van de CDU- CSU. „Dames en heren", zo ging Strauss verder,,laat u zich toch niets wijsmaken: wij hebben een uitstekende kans om de noodzakelijke wending in de Bondsrepubliek te volvoe- Wie deze reclametaal gelooft, kan de indruk krijgen dat het bij de aanstaande bondsdagverkie zingen letterlijk om alles of niets gaat. Sinds de Duitsers militair in vrede leven, worden er bij alle verkiezingen „beslis sende gevechten" geleverd: de ene keer moet het christelijke avondland worden gered, de andere keer gaat het om „vrij heid in plaats van socialisme". Nog altijd schijnt de Westduit- se democratie niet zulke krach tige wortels te hebben dat de voormannen van de partijen verkiezingen als iets volstrekt normaals beschouwen: „Meer een aangelegenheid voor hel dere hoofden dan voor warmbloedige harten". Vol gens de verkiezingsstrategen van de CDU-CSU gaat het op vijf oktober om het volgende: "Vrijheid a la Franz Josef Strauss of een capitulatie voor Moskou en de linkse krachten in de Bondsrepubliek zelf'. Kohl De voorzitter van de CDU, Hel mut Kohl, die in 1976 als kan didaat-kanselier een schitte rend verkiezingsresultaat (bij- door HansAmesz na 50 procent) bereikte en als dank daarvoor door Strauss werd uitgemaakt voor iemand die „in al zijn voegen onbe kwaam is", windt zich al even zeer op als de grote voorzitter. Op het Marktplein in Siegburg, een klein stadje in de omgeving van Bonn, schildert hij een duister beeld van het mooie vaderland. Sociaal-democraten en communisten willen, aldus Kohl, niets liever dan dat West- Duitsland verandert in een re publiek die sterke gelijkenis vertoont met die andere Duitse staat, de DDR. Jonge mannen zijn niet meer bereid om in de Bundeswehr te dienen. Aan de universiteiten heeft nu al een volksfront het voor het zeggen. Het familieleven is niet meer in orde. De geestelijke waarden zijn verloren. Kohl vraagt zich af hoe het mo gelijk is dat het Duitsland van de CDU'er Konrad Adenauer en de sociaal-democraten Kurt Schumacher en Erich Ollen- hauer zo veranderd is, dat het nu noodzakelijk is om bij bij eenkomsten van CDU-CSU- politici zoveel politie in te zet ten. Als de sociaal-liberale re geringscoalitie ook na 5 okto ber blijft bestaan, dan kan de Bondsrepubliek het wel verge ten, zegt Kohl. Hij wijst op de gebeurtenissen in Polen, looft met bijna verstikte stem de stakende arbeiders en zegt dat „het dappere, moedige Poolse volk" heeft begrepen wat veel Duitsers kennelijk niet willen geloven, namelijk dat vrijheid het hoogste goed op aarde Schmidt Vier dagen later spreekt de West- duitse regeringschef, bonds kanselier Helmut Schmidt, in Bonn. Het is de eerste keer dat de belangrijkste sociaal-demo craat in de zogenaamde 'hete fase' verkiezingspropaganda maakt. Schmidt praat ruim een uur. Hij legt uit hoe goed het in wezen met de Bondsrepubliek gaat. Economisch een sterk land, een relatief geringe werkloosheid, een harde munt „Aan de beurzen van Tokio, New York en Londen is de mark gevraagd". Schmidt wil ook kwijt dat het aan de „bezonnen" buitenlandse politiek van zijn regering ligt dat West-Duitsland een zekere factor in de wereld is gewor den. En hij legt er de nadruk op dat het eigenlijk aan zijn be zoek aan Moskou is te danken dat de beide wereldmachten na de Russische inval in Afghanis tan weer met elkaar praten. „En daar gaat het om. AJs er wordt gepraat, wordt er niet gescho ten". Vervolgens heeft hy het over Strauss. „De man is wel iswaar intelligent, heeft veel energie, maar hij is onbereken baar en daarom mag hij niet aan het roer van het schip van staat komen". Iemand die, aldus Schmidt, mij rijp acht voor een zenuwinrichting, moet blijven wat hij nu is, minister-presi dent van Beieren. Franz Josef Strauss, de meest omstreden politicus van Duitsland. Het lijkt erop dat alles tijdens de verkiezings campagne om hem draait. Zijn bewonderaars bewieroken hem en zijn tegenstanders kunnen niet om hem heen. Niet alleen de sociaal-democraten, maar ook de liberalen hebben hun campagne op de figuur van de Beierse minister-president afgestemd. „Een stem voor de FDP is een stem tegen Strauss". In de Beethoven-Halle in Bonn is het hele partijkader van de FDP aanwezig. Minister van economische zaken, Otto Graf Lambsdorff, een ongetwijfeld „rechtse liberaal" rekent onge nadig af met het „economisch talent Straus". Het enige wat hij in Beieren voor elkaar heeft gekregen, zo zegt Lambsdorff, is een vrijetijdswet, waardoor de hervormden minder vrije dagen hebben dan de katholie ken. De graaf windt zich ook op over het feit dat Strauss en de oppositie - „als er al sprake is van een oppositie" - voortdu rend met dubbele tong praten over medezeggenschap. Partij voorzitter en minister van bui tenlandse zaken Hans Dietrich Genscher noemt zijn partij- vriend even later „de Ludwig Erhard van de jaren tach tig". De liberale minister van binnen landse zaken, Gerhart Baum, vindt dat Helmut Schmidt bondskanselier moet blijven: „Wij willen geen Strauss als re geringschef, die met ons om kan gaan zoals hij dat met zijn eigen partijgenoten doet". Baum raakt daarmee een teer punt voor de christen-demo craten, want het is nog altijd niet vergeten dat Strauss CDU- politici uitmaakte voor „poli tieke pygmeeën", „mensen van vestzakformaat" en „onbe kwame idioten". Waar gaat het eigenlijk om by de verkiezingen? Het eenvoudige antwoord luidt de verklaring van de nieuwe regering wordt in oktober voorgedragen door Helmut Schmidt of Franz Josef Strauss. Maar wat betekent dat? Op die vraag zouden de burgers van West-Duitsland het recht hebben ook een ant woord te krijgen. En zoals het er nu naar uitziet is de kans niet erg groot dat de kiezers bijvoorbeeld via de televisie dat recht wordt verleend. Onlangs hebben de voorzitters van de in de Bondsdag zittende politieke partijen op de buis met elkaar gediscussieerd. Bij na anderhalf uur lang vielen alleen maar globale beschuldi gingen en moerasachtige waarheden. Als het aan de so ciaal-democraten had gelegen, zo beweerden Strauss en Kohl, dan was de Bondsrepubliek geen lid van de NAVO gewor den, dan was Duitsland geen lid van de Europese Gemeen schap geweest. Ja, dan was een vrije discussie op de televisie niet mogelijk geweest. De SPD is toch immers de partij die in toenemende mate aan de lei band van de Sowjet-Unie loopt. Brandt en Genscher beweerden daarentegen dat de Bondsre publiek in het Westen volledig geïisoleerd zou zijn als de CDU en de CSU de afgelopen tien jaar aan de macht waren ge weest. Had de Union immers niet tegen alle verdragen met het Oosten gestemd? Was de Union er soms voor geweest om het slotakkoord van de con ferentie van Helsinki te onder tekenen? De discussie was, zo als een Duitse radiojournalist zei, „schlimm". Geen woord over werkgelegenheid, sociale verzekeringen. Uitsluitend ge- boor in het verleden. Angst kweken en paniek zaaien. Thema's Dat zijn, zo moet worden ge vreesd, inderdaad de thema's van de verkiezingscampagne. Natuurlijk heeft de oppositie een ander sociaal en econo misch programma dan de so ciaal-democraten en de libera len. En natuurlijk denkt de CDU-CSU anders over het fa- miliebeleid en de schoolpoli tiek dan hun politieke tegen standers. Maar dat komt in de grote verkiezingsbijeenkom sten nauwelijks aan bod, omdat de dames en heren al hun tijd nodig hebben om elkaar de huid vol te schelden. Helmut Schmidt is een „schul denmaker", een „politieke ren ten bedrieger". Franz Josef Strauss is een „driedubbele brutale man", „iemand die zich op het beslissende moment niet kan beheersen". Dit op de man in plaats van de bal spelen wordt nog versterkt omdat zowel sociaal-democra ten als christen-democraten ongevraagd hulp hebben ge kregen van „stoottroepen". De Jong-Socialisten demonstre ren samen met radicale ele menten als Franz Josef Strauss in Hamburg spreekt. Een „bur geractie van democraten voor Strauss" schaamt zich niet om sociaal-democraten linkse ex tremisten te noemen. Op 15 september gaat in het Beierse Sonthofen een anti- Strausmars van start die tot vijf oktober door de hele Bondsre publiek voert. De stoet beeldt het gedicht 'De anachronisti sche stoet of vrijheid en demo cratie' van Bertolt Brecht uit Daarin worden de opportunis ten gehekeld die tijdens het Derde Rijk met de nazi's heul den en na de oorlog ineens de democratie verheerlijkten en de betere banen kregen. De hulptroepen van Strauss en de zijnen zullen een confrontatie niet uit de weg gaan. Nederland meest uitgesproken wethouder voor stadsvernieu wing is de Rotterdamse socialist Jan van dér Ploeg. Hoewel hij al 64 jaar is en in zijn laatste ambts periode, is hij strijdbaar genoeg. "Het liefst zou ik de hele binnen stad opkopen", vetrouwde hij VN toe. Hij ligt voortdurend in de clinch met Den Haag, waarover hij zegt "Daar op het departement rede neren ze zo'n beetje van "Ach die grote steden met hun flauwekul- pretenties, laten ze zich precies zo gedragen als andere gemeenten". Maar ik zeg altijd: Elburg is ook een havenstad net als Rotterdam, maar daar liggen de problemen toch wel een beetje anders". Voorts een interview met de Rol ling Stones, die inmiddels de middelbare leeftijd naderen, maar nog lang niet uitgeteld zijn: "De Rolling Stones kunnen met recht trots zijn op hun image. Het is al heel wat dat zij als volwasse nen - rijke volwassenen nog wel - hun opstandig élan hebben we ten te bewaren. Dat ze het nog lijken te menen ook, grenst aan het ongelooflijke". Mick Jagger is ervan overtuigd dat rock roll verleden tijd is: "Je kunt het recyclen, meer niet". Keith Richards is het met een eerdere opmerking van Jagger eens, dat deze vorm van muziek niets met politiek te maken heeft. "Zodra je rock roll gaat betrek ken bij dingen als ban-de-bom- acties en Rock Against Racism - op zich natuurlijk prima acties - dan zitje fout. Want daar is rock roll niet voor. Want het gevaar van kernbommen is iets dat je met je hoofd aanvoelt, niet met je kruis". De affaire rond De Klokkenberg wordt nog eens onder de loep ge nomen, evenals de kwestie met de smeergelden van de Oude Delft. De bijlage is een boekenbijlage. De malaise in de PvdA is voor EW opnieuw aanleiding om over deze partij te schrijven. Een analyse van de verkiezingsstrategie èn een interview van Ferry Hoogen- dijk met PvdA-leider Joop den Uyl: "Ik denk", zegt Den Uyl, "dat ik misschien beter een keer had kunnen stoppen met de boodschap: hier trek ik me terug, want op deze manier gaat het verkeerd. Zo komen we er niet. Inderdaad: door het aandragen van steeds maar weer recepten, is ons duidelijk gezicht een beetje verloren gegaan". EW doet "nieuwe onthullingen" over de OGEM-affaire. Hoe het bij OGEM in werkelijkheid ging en hoe Udink het veld moest ruimen wordt in een uitgebreid artikel uit de doeken gedaan. In "Een Elsevierportret van de Derde Man" schildert René de Bok de nieuwe minister op de fensie, Pieter de Geus. Een wei nig attractieve erfenis kreeg hij mee van zijn voorgangers Krui- singa en Scholten. Want hoe moet hij volgend jaar aan de VS verko pen dat Nederland zich niet vol ledig aan de beloftes op defensie gebied kan houden? Aangezien in Rotterdam het plan' bestaat de prostitutie in een der gelijk centrum samen te brengen ging HP-eens in het sexbedrijf kijken. Het lijkt allemaal zo slecht nog niet. Ook HP blijft zich zorgen maken om de Partij van de Arbeid. Ka merlid Arie van der Hek beant woordt de aanval van Hans van den Doel: "Is het met de PvdA of liever - om met Hans van den Doel te spreken - met Neef Joop zo droevig gesteld? Ik geloof er niets van. Nieuw Links bracht de PvdA in beroering en toen pas begon voor het eerst sinds 1956 de opmars die een hoogtepunt vond in de verkiezingen van 1977. Een forse discussie over het eco nomisch beleid waarin geen hei lige huisjes worden ontzien kan bevrijdend en daarna wervend werken", is Van der Heks opti mistische visie. "Campo Alegre" heet het eroscen- trum op Curacao. Vlak bij het vliegveld ligt het, omheind met prikkeldraad. Vrouwen mogen er met door de toegangspoort, al leen zij die er werken natuurlijk. hervormd nederland "Het Sowjet-imperium staat aan de vooravond van grote veranderin gen". Wolfgang Leonhardt, in ternationaal erkend Oost-Euró- pa-deskundige, legt in Hervormd Nederland uit waarom hervor mingen in de Sowjet-Unie vroeg of laat niet te vermijden zijn. Als oorzaak daarvoor noemt hij zes factoren op, waaronder "De poli tiek van de nationaliteiten. De Sowjet-Unie bestaat voor 51 pro cent uit Russen en voor 49 pro cent uit niet-Russen, van wie de overgrote meerderheid ook geen Rus wil zijn". Bovendien is ook in de Sowjet- Unie de arbeidersklasse zelfbe wuster geworden. De laatste drie jaar zijn er steeds weer pogingen gewaagd onafhankelijke vakver enigingen in het leven te roepen. Leonhardt concludeert daarom dat de Poolse crisis niet op zichzelf staat. Kunstgrepen, geheimzinnigheden en achterbaksheid omgeven de kerncentrale in Dodewaard. "In tussen stijgt de spanning", schrijft HN. "De actievoerders bereiden zich serieus voor op een blokkade of bezetting van het centrale terrein, 18 oktober". Intussen wordt de weerstand tegen de omstreden kerncentrale steeds groter. "De kerncentrale aan de Waal werd in '68 met een groot feest geopend door konin gin Juliana. De nieuwe tyd brak aan. Wat zou het van een grote werkelijkheidszin getuigen de centrale door koningin Beatrix feestelijk te laten sluiten, als er kenning van het feit dat opnieuw een andere tijd is aangebroken", suggereert het hervormde weekblad. Verder kraakt HN de leegstands- wet en interviewde bisschop Münninghoff van West-Irian. Veel "Huizenbeslommeringen" in De Tijd van deze week. Allereerst een luxeprobleem in vergelijking met de nood van mensen die he lemaal geen of nauwelijks een dak boven hun hoofd hebben. Maar niettemin een probleem vormt de hypotheek voor veel huizenbezitters. De hypotheek rente steeg schrikbarend de laat ste tijd. Het aantal onvrijwillige bezitters van een tweede huis nam ook gestadig toe. De banken hebben het gedaan: die hebben in het verleden maar raak gefinan cierd. De wurggreep van de hy potheek wordt alsmaar verstik- kender. Neotruttigheid is een begrip dat staat voor de 'Nieuwe Woon- wormen'. Deze nemen soms de meest potsierlijke vormen aan, zoals Rhijnsweerd in een dure buitenwijk van Utrecht. Een vreemdsoortig bouwsel, waarbij elke gelijkenis met een normaal huis is vermeden. "Alles krult, zwelgt, buigt als een inzakkende roomtaar.". Maai de architect heeft een andere omschrijving: "Organische architectuur" en "invloeden vanuit de aarde en kosmos...het huis moet daarmee in relatie staan, het groeit uit de grond en stulpt umhoog naar de hemel". Allemaal goed en wel, maar je zult er maar moeten wo- ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23