Tee uwen kaapt de hoofdprijs weg voor de 'vedettes' Dovenschaakvereniging van armoe uit Leiden ■EEDEB Nagtegeller produktief in de zaal 'RADIO-ACTIEF' VULKAANAS ZORGDE VOOR OPSCHUDDING DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 DO/ST PAGINA 19 .door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-344941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Het bewuste potje. Meneer de Romijn kijkt er licht Er was toch wel even een schrok ten huize van de Leidse familie J. de Romijn, toen in de krant stond dat er bij de grote uitbarstingen van de vulkaan St. Helens aan de noordwestkust van de Verenigde Staten hoogst waarschijnlijk enorme hoeveelhe den radio-actief radongas zijn vrijgekomen. >fJeetjemina"vreesde mevrouw De Romijn al, „als dat potje op Theresia d'r kamer nu ook maar niet radio-actief is?" Immers, in dat potje bewaarde haar 20- jarige dochter heuse as van de vulkaan, die Jerry Dennis, een Amerikaanse kennis, haar had opgestuurd. Jerry immers woont vlakbij de St Helens, logeerde vroeger wel eens bij de Leidse familie en wist zodoende dat There sia belangstelling voor die as zou hebben. Interesse had ze zeker, „want", legt haar moeder uit, „ze is ook ontzettend met Indianen bezig." Jerry verzamelde dus wat as van die vulkaan, deed die in een envetop en zo belandde het poeder in het potje van Theresia. Zo ook kwam de familie De Romijn met de levensgrote vraag te zitten of zij al dan niet radio-actief spul in huis had. Het geval voorgelegd aan dr. G. Lodder, scheikundige op de afde ling radio-chemie van het Gorlaeus-laboratorium van de Leidse universiteit. ,JIet gaat om radongas en bij de familie betreft het een poeder, zegt u? Laat de familie maar even komen met de as, zou ik zeggen. Dan onderzoeken wij het hier meteen even." Aldus geschiedde. En later meldde mevrouw De Romijn opgetogen: ,JVou, niks om van wakker te liggen hoor. Maar dat deed. ik trouwens toch al niet." Zoeterwoudse kaas zeer gewaardeerd Boven hun bed hangen doen Jan en Nel van Leeuwen uit Zoeterwoude 'm niet de ei gen gemaakte Leidse kaas, die deze week groot opzien baarde op de kaastentoon stelling van de traditionele najaarsmarkt van Bodegra ven. „Hij is open gesneden en zou gaan schimmelen", legt Nel uit. Maar waard is die kaas dat plekje wel, want wat in twaalf jaar niet meer op de Bode- graafse kaasmarkt was voor gekomen, geschiedde deze week. Hun kaas kreeg 100 punten. En dat is het hoogste aantal punten, waarmee een keurmeester zijn lof voor een kaas kan uitspreken. „Wat ik er van gehoord heb", weet Nel, die met Jan pas sinds één jaar kaas maakt, „is dat acht keurmeesters om on ze kaas heen stonden. En als je meer dan negentig punten Boven het bed komt de kaas van Jan en Nel van Leeuwen niet te hangen, mee voor de fotograaf poseren wil Nel wel. Links de beker. krijgt, zitje al goed. Maar wij kregen er honderd". Daarop ging er vanuit het keurmeesterkorps naar Jan en Nel (één van de 112 inzen ders), een telefoontje of ze de volgende dag om elf uur pre sent wilden zijn in Bodegra ven. Dat wilden Jan en Nel wel, „want", dachten ze, „we behoren tot de beteren". Wie schetste de volgende dag ech ter hun verbazing, toen de burgemeester en de kaasko ningin hun een beker en fruitmand overhandigden. Zij waren niet één van de be teren, maar gewoon de beste, zo bleek. Een prima kaas dus, die inge zonden Leidse. Kaasmaak ster Nel, gevraagd naar het geheim van de smid, ver klapt „Aan elke kaas die je maakt, moet je gewoon erg veel aandacht besteden. Ver der is het op zo'n kaascon cours een kwestie van geluk". Gaten zitten er overigens wel degelijk in de bekroonde kaas. Want zitten die er niet in, dan heb je, volgens Nel van Leeuwen, een slechte kaas. Ter Herinnering EENJARIG BESTAAN, DSV "REVANCHE' staat op En toen ging er weer een club uit Leiden weg. Kort geleden pakte de Leidse doven schaakvereniging 'Revanche' van armoe haar schaakstuk ken, borden en klokken bij-* elkaar en verkaste naar de Julianaschool in Zoetermeer. De huur van het zaaltje bij de Bevrijdingskerk, waarin de kleine twintig leden van 'Re vanche' tot dan toe wekelijks bijeenkwamen, was zo hoog geworden, dat het voor de do ve schakers niet meer viel op te brengen, daarbij kwam dat een verzoek om subsidie aan de gemeente Leiden on beantwoord was gebleven. Dit stelde de schaakvereniging teleur. Te meer omdat aan een eerder gedaan beroep op de gemeente al evenmin gehoor was gegeven. Toen betrof het de aanvraag voor een finan ciële tegemoetkoming in ver band met het spelen voor de Europacup voor landskam pioenen voor doven. Ook toen vernam men taal noch teken. „Dat komt", weet Ruud Mar- chand van de Leidse Sport stichting, „omdat die brieven ons niet bereikt hebben. Van aanvragen voor subsidie, die 'Revanche' zou hebben inge diend, is ons niets bekend". Triest „Een trieste zaak", vindt Re vanche-bestuurslid en mede oprichter J. G. Vreeswijk het noodgedwongen vertrek uit Leiden. „In december be staan wij 35 jaar. Dat hadden e graag in Leiden willen vie- In haar 35-jarig bestaan is 'Re vanche' dertien maal kam pioen van de Koninklijke Ne derlandse Dovensportbond geweest. „En toen we nog in de Leidse Schaakbond speel den, zijn we in onze afdeling vier keer als eerste weten te eindigen", weet Vreeswijk. „Maar", vervolgt hij, „door de verhoogde contributie van de Leidse Schaakbond, waren wij genoodzaakt ons terug te trekken. Nog steeds vinden wij dat heel jammer, maar ja, het is zo: de gemeente Leiden bleef op onze noodkreet ge woon doof. Maar in Zoeter meer hopen wij op meer be grip en erkenning", aldus Vreeswijk. NOORDWIJKERHOUT - Dat Karei Teeuwen erg hard kan fietsen was zo langzamerhand wel duidelijk geworden in het korps van Nederlandse amateurwielrenners. Niet voor niets schreef deze nieuwkomer (Teeuwen stapte pas een paar maanden geleden van de liefhebbers naar de amateurs over) vorige week maandag na een fraaie solo de ronde van Voorburg op zijn naam. Maar dat de coureur uit de Zilk nu al de ronde van Noordwijkerhout op overtui gende wijze zou winnen hadden weinigen verwacht. Immers de organiserende wieler vereniging 'de Bollenstreek' had in samenwerking met de plaatse lijke oranjevereniging en spon sors flink met de geldbuidel ge rammeld. De aantrekkelijke prij- zenpot zorgde alzo voor een ijzer- sterk deelnemersveld. Zo waren landelijke toppers als Johnny Broers, Frank Moons en Henk Mutsaars niet te beroerd om de Moerdijk over te steken, terwijl uit het hoge noorden Dries van Wijhe zijn geluk in de middagse kermiskoers kwam beproeven. In een spannende finale was het echter Karei Teeuwen die alle fa vorieten te snel af was. Direkt na het begin bleek al dat de kleine 100 starters het niet ge makkelijk zouden krijgen. Een lastig parkoers en een keiharde wind zorgden spoedig voor een forse slachting. Een meevaller was dat het op rest van de dag gestaag neervallende hemelwa ter het gedurende de koers lange tijd liet afweten. Schrik nummer één van vrijwel iedere criterium rijder is immers regenval op een klinkerparkoers. Na vier rondes was de klap al gevallen. Zes man waren uit het peloton vertrokken en werden niet meer teruggezien. Die zes waren Wil van Montfoort, Karei Teeuwen, ReneKoppert, Dries van Wijhe, Frank Moons en Moskou-ganger Theo Hoger- vorst. Opvallend was meteen al het rijden van Teeuwen. In zijn clubshirt van de Bollenstreek was hij de vreemde eend in het sponsorbijt, die echter wel driftig punten verzamelde voor de lei- dersprijs, d.w.z. de prijs voor die gene die de meeste keren als eer ste de finishlijn passeert. Teeu wen zou ook deze beloning, die vrijwel altijd de sterkste renner uit de koers toekomt, mee naar huis nemen. Terwijl de kopgroep hard bezig was het peloton in te lopen ontston den er twee vluchtersgroepjes, welke tenslotte tot één achter volgende groep samensmolten. Op dat moment was het uitge dunde peloton, waarin verschil lende criterium vedettes de pijp al aan Maarten gegeven hadden, inmiddels gedubbeld. Met het naderen van de finale in de 80km lange koers leek het Van Erp duo Koppert-Moons met afwisselen de demarrages de anderen murw te gaan rijden. Het tweetal had echter geen succes, want het zestal bleef bij elkaar. In de ach terhoede het peloton was in middels afgespurt) bleef het ook niet stil, want een groepje be staande uit Henk van Weers, Krijn Sintnicolaas, Johnny de bocht komen gaat. De koplopers met een ronde voorsprong Broers en Arie Bakker was in de achtervolging gegaan. Broers en Bakker verlieten op hun beurt hun medevluchters en gingen daarbij zo hard door dat zij de kopgroep nog bijna achterhaal den. In die kopgroep toonde Teeuwen aan ook in de eind sprint niet voor de vedettes onder te doen. Van kop af spurtte hij naar de eindzege, daarbij snelle jongens als Moons en Koppert achter zich latend. De eerste tien waren: 1 Karei Teeuwen (de Zilk); 2 Frank Moons (Mierlo-Hout); 3 René Koppert (Poeldijk); 4 Theo Ho- gervorst (Pijnacker); 5 Dries van Wijhe (Oosterwolde); 6 Wil van Montfoort (Lopik); 7 Johnny Broers (Maartensdijk); 8 Arie Bakker (Soest); 9 Henk van Weers (Den Haag); 10 Krijn Sint nicolaas (Dordrecht). RUUD DOBBELAAR LEIDEN - Koosjardin heeft zich gisteravond via een fr-1 overwin ning bij Concordia hersteld van de nederlaag van vorige week te gen De Rozet. De ruime zege op de Hagenaars kan voor een be langrijk deel op naam van Gerrie Nagtegeller geschreven worden. De Leidenaar nam namelijk de gehele Leidse doelpuntenpro ductie voor zijn rekening. Het Leidse team trad aan zonder John Verschobr, Cees de Roode, Koos Bekooy en Steef Pattiapon. Een gehavende ploeg derhalve die Concordia desondanks een aardig lesje gaf. Peter Gijsman en Ger Nagtegeller waren een ware obsessie voor de Concor- dia-spelers. Keer op keer waren de beide Leidenaars hun oppo nenten te snel af. Nagtegeller schoot zowel voor als na de pauze driemaal raak: Villeneuve met turbo aan de start IMOLA - De Canadees Gilles Ville neuve zal komende zondag op het circuit van Imola met een Ferrari aangedreven door een turbomo tor van start gaan in de Grote Prijs van Italië, die telt voor het wereldkampioenschap der cou- Het is de eerste maal dat de Ferrari Turbo type 126 c in een Grand Prix wordt ingezet. Oud-wereld kampioen Jody Scheckter zal de orthodoxe Ferrari T 5 rijden. Forest speelt tegen Naeional voor wereldcup MONTEVIDEO (AFP) - Notting ham Forest, nouder van de Euro pacup voor landskampioenen, en Naeional uit Uruguay, de kam pioen van Zuid-Amerika, zullen in Tokio in één wedstrijd bepalen welke voetbalclub de officieuze wereldbeker mee naar huis mag nemen. Speeldatum van het duel wordt 4 februari. e Rozet 1-5; Ceverbo-Van Glasbergen - De Engel 3-9; e - VI 2-6; Concordia - Koos- TOKIO (ANP) - Betty Stöve (foto) heeft gisteren in de eerste ronde van een internationaal damestennistoernooi in Tokio in twee sets verloren van de Amerikaanse Sharon Walsh: 4-6, 2-6. De Tsjechische Hana Mandlikova, verliezend finaliste bij de open Amerikaanse kampioenschappen tegen Chris Evert, versloeg de Britse Glynis Coles met 6-1 en 6-2. Veterane Billie-Jean King (37) won van haar landgenote Rosemarie Casals: 6-3, 7-5. BBL Vijfmansleague dinsdag: Edosas Proveste 0-4, Legend Tettero3 2-2, Birds - Les Imbattables 3-1 Yellow Tigers - Rijkspolitie uitgesteld. BBL trio's vroeg: Spinners - Duke 3-1, Parelmoer - Modeboys 2-2, WH - Lions 1-3, Rabbits - Boonteam 3-1, AZL - Pas ties 1-3. BBL trio's laat Tettero 7 - Tettero 6 4-0, Tettero 9 - YNCT 4-0, Tettero 8 - Drift kikkers 2-2, Globetrotters - Boxers 4-0, Tettero 5 - Tettero 4 3-1. BBLZW maandag trio's: Splits - For mule Leiden 0-4, Pinners - Tracks 3-1, DDD - Henny's team 3-1. BBLZW dinsdag vijfmans: Scarabee 1 - BLF-team 3V*-Vi, BvM - Rooie Rakkers 4-0, BC Sport - HVS 1-3. BBLZW dinsdag trio's: Florentijn - Ve- lejo 2-2, LBV - Pin-set 3-1, BC Sport - Vliegende Schilders 2-2, HM-kwartet - JAWS 2-2, Tramps - Joy 2-2. Standen: BBL Vijfmansleague Prof. Tett 2 Birds Legend Pasties Rabbits Parelm. Modeboys De Rozet Rott stud. Ceverbo Koosjardin 2-4 PMI De Bron 2-2 2-4 Concordia 2-2 2-4 Van Rooyen 2-0 2-4 Huug van Es 2-0 2-2 Glasbergen 2-0 2-2 FV Snoekie 2-0 Y. Tigers 2-4 Vt Tett. 3 3-4 ImbatL 3-3 Rijksp. 1-0 WH 2-4 Duke 2-3 Spinners 2-3 2-2 AZL 2-1 BBLZW maandag trio's: Pinn. 2-7 Splits BBLZW dinsdag. BC Sport 2-7 LBV Calam. 2-4 Pin-set Florent 2-4 Velejo BBLZW dinsdag vijfmans: Bar. vM. 2-8 BC Sport BLF-team 2-5 Joy 2-4 Tramps 2-5 HM-kwartet 2-3 VI. Schild. 2-4 Jaws 2-3 inter-regionale zaalvoetbal- Es-Rott. stud. 2-6; PMI-De Topscorers: Gerrie (De Engel)+1; Nagtegeller Theo Godyla (De (Koosjardin)6 7; Engel)+2, Peter Harry v.d. Zwet Gijsman (Koosjar- (De Engel) 4 5; din) allen 3 Jan van Slooten WIELRENNEN - De Westduitse stayer Rainer Podlesch heeft gis teravond in Frankfort de Europe se beker voor amateurs, een re vanche voor de strijd om het we reldkampioenschap, gewonnen. Podlesch, derde tijdens de titel strijd in Besangon, had voor de 20.4 kilometer een tijd van 17 mi nuten 35 seconden. ZEILEN - De Franse zeiler Jaques Fauroux is gisteren bij de Franse plaats La Tnnite-sur-Mer met zijn jacht "Maligawa" wereld kampioen in de drie- kwart-tonklasse geworden. VOLLEYBAL - De Nederlandse heren B-ploeg heeft gisteravond een vriendschappelijke volley balinterlandwedstrijd tegen Frankrijk B met 2-3 verloren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19