"Ik ga door tot bittere einde., SB Dit had ee met Krol ook kunnen overkomen Stand in groep 2 r>r> Ook Fransen en Belgen krijgen het moeilijk.... Zwartkruis blijft ook na nederlaag geloven in verjonging Wh IjjM DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 Na de wedstrijd Ierland-Ne derland (2-1) ziet de stand in groep 2 er als volgt uit Belgié 0 0 Frankrijk 0 0 Nederland 1 0 Cyprus 1 0 0 0 0 0-0 0 0 0 0-0 0 10 1-2 0 10 2-3 Twee Oranjeklanten (Michel v.d. Korput en Dick Schoenaker) probe ren het gevaar Liam Brady te be zweren. Het zou niet lukken. De speler van Juventus (links) stond aan de basis van de twee Ierse tref- DUBLIN - De wedstrijd Ierland-Nederland kende twee geïnteresseerde toeschouwers: de Belgische bondscoach Guy Thys en zijn Franse collega Michel Hidalgo. Beiden menen dat hun equipes het in Ierland nog wel eens heel moeilijk kunnen krijgen. Thys zei teleurgesteld te zijn in Oranje. Volgens de Belgi sche trainer ontbrak het de Nederlanders aan koelbloe digheid en aan een spelbepaler van internationaal niveau. Hidalgo was van mening dat de meest strijdlustige ploeg verdiend had gewonnen. DUBLIN (GPD) - Het woord „routine" is in kringen van het Nederlands elftal bijna een vloek geworden. Zonder uitzondering speelden de acteurs van Jan Zwartkruis met vuur bij opmerkingen in die richting. Frans Thijs- sen: „Dit had een JHoeg met Schrijvers en Krol ook kun nen gebeuren". En Joop Hiele: „Allemaal gezeur. Laten we eerst maar eens vijf wedstrijden met deze ploeg spe len. Dan kunnen we daar altijd nog over praten". Natuurlijk was het verlies, vooral na de 1-0-voorsprong, hard aan gekomen. Toch waren bijna alle spelers van mening, dat er niet echt slecht was gespeeld. Jan Pe ters bijvoorbeeld: „We hebben het in de slotfase erg moeilijk ge had. De doeltrappen van Joop Hiele vlogen bijna allemaal uit, waardoor we onmiddellijk weer balverlies leden. Dat heeft hele maal niets uit te staan met het ontbreken van de routiniers. Zulk soort dingen kunnen in elke wedstrijd met elke ploeg gebeu- dwars over het veld en door merkwaardige vlagen kon ik de bal gewoon niet goed plaatsen. Uitgooien was ook niet mogelijk, omdat die Ieren enorm op onze verdediging presten en er daar door geen spelers vrij ston den". Peters ween „Ik vind dat we met deze ploeg een behoorlijke pres tatie hebben neergezet. Een ge lijkspel was hier zeker verdiend geweest. Bij vlagen hebben wij de Ieren in onze greep gehad en ook in de eerste helft hebben wij de beste mogelijkheden gehad. Na de rust, zeker nadat wij op 1-0 waren gekomen, hebben we ze DUBLIN (GPD) - De eerste wedstrijd in de voorronde van het wereldkam pioenschap 1982 in Spanje heeft voor het „nieuwe" Nederlandse elftal toch weinig positieve zaken opgeleverd. Niet alleen leverde de ontmoeting gisteravond in het Lansdowne Road-stadion van Dublin tegen Ierland geen enkel punt op, maar bovendien moet bij die 2-1-ne- derlaag ook nog eens twee maal geel (Brandts en Tahamata) en twee maal een ernstige blessure (Van de Korput en Schoenaker) worden opgeteld. „Toch," zo bagatalliseerde bonds coach Jan Zwartkruis na afloop van dit soms veel te harde duel, „zal ik op deze ingeslagen weg voort moeten gaan. Ik zal dit ex periment met deze sterk ver jongde ploeg tot het eventueel bittere einde moeten doorzetten. Na de Europese kampioen schappen in Italië was ik een illu sie armer. Nu kan ik samen met deze jongens met opgeheven hoofd het veld verlaten. Er is een stuk karakter weggezet tegen de ze Ierse ploeg dat het beste voor de toekomst doet hopen'. Uitspraken van de Nederlandse bondscoach die zonder meer on derlijnen dat hij niemand een verwijt wil maken na de eerste de beste wedstrijd, waarin toch vier spelers (Joop Hiele, Ronald Spelbos, Jan van Deinsen en Toine van Mierlo) hun interna tionale debuut maakten. Ook Jan Zwartkruis beseft natuurlijk drommels goed, dat hij met dit elftal helemaal aan het begin staat van de toch uiterst moeilij ke weg naar Spanje staat, waar een wereldkampioenschap wordt gehouden waarin Nederland niet zou mogen ontbreken. Maar dat de plaatsing voor de eindronde van dat WK een uitermate moei lijke zaak gaat worden, mag na Dublin al worden vastge steld. Nederland heeft in de jaren '70 te lang geprofiteerd van een voet balgeneratie die met uitzonder lijke kwaliteiten was begenadigd. „Met het oproepen van een vrij wel totaal nieuwe lichting voet ballers heb ik dan ook het teken willen geven, dat we met het ver leden nu maar eens voorgoed af moeten rekenen", herhaalde Zwartkruis in Dublin nog maar Pijnlijk Toch zal het Jan Zwartkruis erg Toine van Mierlo: een noodgreep. moeilijk vallen om van de ene op de andere dag zonder meer al zijn routiniers van de laatste jaren re soluut aan de kant te schuiven. Immers, in de ontmoeting met de Ieren werd het voor Oranje en voor Zwartkruis pijnlijk duide lijk dat het internationale voetbal nu eenmaal ervaren spelers nodig heeft. Voetballers die zich tijdens de wedstrijd aan kunnen passen aan het tegenspel van de oppo nent. Het wegvallen van Michel van de Korput, die zich in de eer ste helft verstapte en een pijnlijke enkelverstuiking opliep, kon het Nederlands elftal nog enigszins corrigeren, al heeft een Johnny Metgod als libero nu eenmaal minder kwaliteiten in huis als de ex-Feyenoorder. In die periode, vlak na rust (12e mi nuut), tekende Tahamata uit een wat gelukkig via de voeten van Van Mierlo voorgezette bal voor Nederland een treffer aan, die even een verlammende uitwer king had op het bijzonder lui druchtige Ierse publiek en hun vertegenwoordigde elftal. Ne derland bezat echter niet de in ventiviteit om daaruit enig voor deel te halen. En toen kort daarop Oranje zijn tweede routinier, Dick Schoena ker, verloor nadat hij van Realish een trap onder de knieschijf te in casseren had gekregen, werd het vrij snel duidelijk dat Oranje nooit dat kleine, maar wel aanwe zige voordeel, uit zou kunnen buiten. Simpelweg, omdat men het inzicht in de ploeg miste om van een dergelijke situatie te pro fiteren. Sterker nóg: het vertrek van Schoenaker werkte regel recht in het voordeel van de Ie ren, omdat Oranje zich geen mo ment doeltreffend wist te organi seren tegen de stormlopen Zwak Jan Zwartkruis noemde dat later de „vijf zwakke minuten van Oran je". De bondscoach: „Even hield het elftal de vinger iets minder aan de pols en dat kun je je tegen een team dat grotendeels bestaat uit gelouterde Engelse profs, niet permitteren". Die door Zwart kruis nadrukkelijk gesignaleerde zwakke vijf minuten leverden twee treffers op voor de Ieren. In de 33e minuut van de tweede speelperiode deponeerde Gerry Daly, de onvermoeibare midden velder van de Ieren, de bal uit een via Realish verlengde voorzet van Liam Brady achter Joop Hiele (1-1) en vijf minuten later kopte Lawrenson, spurtend van achter de Nederlandse muur, een akelig precies door Brady genomen vrije trap achter de Feyenoord- doelman: 2-1. VOETBAL - Eamonn Collins werd gisteren de jongste voetballer, die ooit in de Engelse league speelde. De pas veertienjarige Collins mocht het laatste kwartier van het duel Blackpool-Kilmarnock meespelen. De voor de Engelse formatie spelende Collins ver klaarde na afloop: "Dit was de langste dag van mijn leven". Niet Brady, maar de beide vleugel spitsen van de Ieren, Stapleton en Givens, werden door Jan Zwartkruis de gevaarlijkste spe lers bij de Ieren genoemd. Het was echter toch een feit dat de voor de wedstrijd in verband met zijn 25e interland gehuldige Bra dy, voor het meeste gevaar zorg de voor het doel van Nederland. In de eerste helft kon de Juven- tus-speler nog redelijk goed in bedwang worden gehouden door Bennie Wijnstekers en Dick Schoenaker, die tot taak had de Ierse aanvoerder tot in het eigen strafschopgebied te volgen. Liam Brady startte tegen Nederland inderdaad als linkerspits, zoals coach Owen Hand ook had aan gekondigd, maar*vanaf het mo ment dat Brady in de gaten kreeg dat hij in die positie zijn draai niet kon vinden, liet hij zich terug zakken, soms zelfs erg ver, van waaruit hij met grote nauwkeu righeid herhaaldelijk de bal voor de voeten van Stapleton of Gi vens deponeerde. Veel problemen leverde dat even wel de Oranje-defensie niet op, omdat er een erg consequente mandekking op na werd gehou den. De Ieren pasten ruimtedek king toe, waardoor Nederland bij vlagen tot in het strafschopge bied van de Ieren kon penetreren en bij een van die aanvallen ge lukte het Thijssen zelfs de bal te gen de lat te schieten. Redelijk „Tot aan die gelijkmaker hebben de Ieren zich geen moment kunnen uitleven", zo stelde Jan Zwart kruis. „Wij hadden de zaken re delijk goed onder controle en kwamen enkele malen erg ge vaarlijk door". Opmerkelijk daarbij was evenwel dat de mees te dreiging bij Oranje uitging van het middenveld, waar Peters en Schoenaker weliswaar niet in drukwekkend opereerden, maar toch redelijk tegenspel konden bieden aan de ook weer niet erg groots spelende Ieren. Het natio nale elftal van de republiek Ier land speelde beslist ook geen topwedstrijd en dat moet voor Jan Zwartkruis toch ook wel „een teken aan de wand zijn". Zwartkruis mag zich graag in der gelijke bewoordingen uiten; hij zal ook dienovereenkomstig be horen te handelen. Wat de bonds coach overigens kennelijk van plan is, getuige zijn opmerking dat „wij een aanvallende speel wijze zullen moeten ontwikke len, die inherent is aan het mate riaal dat er in Nederland momen-, teel voor handen is". Een geluk daarbij is dat Zwartkruis nog mensen achter de hand heeft als René van de Kerkhof, Tscheu- la Ling en het tweetal dat hij in Dublin niet heeft willen inzetten: Martin Vreijsen en Pierre Ver meulen, twee spelers die bij hun clubs de door Zwartkruis vereis te vorm demonstreerden, maar door Van Mierlo en Tahamata het tweede plan Vraagtekens En dan blijf je toch nog met enkele vraagtekens zitten: Tahamata, die in het afgelopen weekeinde met zijn nieuwe Belgische club Standard Luik een schitterende voetbalshow etaleerde, kwam in het eerste deel van Ierland-Ne derland nauwelijks voor. Daarna herstelde hij zich enigszins, maar op een dermate provocerende wijze soms, dat men zich kan af vragen of hij zich in het nieuwe Oranje niet te snel een vedette is gaan voelen. Van Mierlo is zonder meer een noodgreep geweest na Terecht, dat de les van deze inter land voor Jan Zwartkruis dan ook is geweest, dat hij zijn elftal aanvallend iets meer body zal moeten geven. Maar, en Zwart kruis kwam daarbij terug op een al eerder uitgeroepen dringend verzoek: „Geef me dan wel de kans om met een dergelijk elftal oefenwedstrijden te spelen. De voorbereiding op deze interland leek ook weer nergens op. Ik ben geen tovenaar. Alleen met veel oefengelegenheid zal ik in- de toekomst tot een meer uitgeba lanceerd team kunnen ko- ruim 20 minuten teruggedrongen op eigen helft. Toen hebben we een periode goed gevoetbald. Daarna is Ierland toch weer in de wedstrijd teruggekomen". Grote gangmaker in de ploeg van bondscoach Owen Hand was Liam Brady, die in de eerste pe riode zeer behoorlijk werd afge stopt door Ben Wijnstekers en maar weinig mogelijkheden had zijn spitsen aan te spelen. Na de rust werd de taak van de Feye- noorder overgenomen door Jan Peters en Dick Schoenaker (later vervangen door Willy van de Kerkhof). Dat ging allemaal goed tot een mi nuut of twaalf voor tijd. Toen zag Brady toch kans om Grealish aan te spelen, die de bal kon door schuiven naar Daly voor de ge lijkmaker. Ook de inleiding tot 2-1 was afkomstig van de voor het Italiaanse Juventus spelende ex- Arsenalvedette. Wereldklasse Jan Peters: „Op die momenten be wees Liam Brady dat hij een voetballer van wereldklasse is. We hebben hem redelijk kunnen afstoppen, maar op het ogenblik dat hij even de vrijheid krijgt, slaat hij toe". Liam Brady, die aan het begin van dit seizoen het Engelse voetbal verruilde voor de vele miljoenen lires in de Italiaanse competitie, werd overigens door zijn eigen coach een beetje op de achter grond gesteld. Owen Hand: „Na tuurlijk heeft Brady een goede wedstrijd gespeeld, maar dat zijn we van hem gewend. Hij is waar schijnlijk de beste voetballer waarover ik op dit moment kan beschikken. Maar ik ben ook erg tevreden over mijn beide spitsen Givens en Stapleton en over de vleugelverdedigers Langan en Hughton, want die hebben zich goed staande gehouden tegen de snelheid van Van Mierlo en Ta hamata". „Ik wil echter niet ontkennen, dat we de wedstrijd hebben gewon nen op het middenveld. Door het systeem dat Nederland speelde, was het daar erg druk. We zijn er vaak goed uitgekomen", aldus de man, die in zijn eerste twee wed strijden voor de WK-kwalificatie de volle buit binnenhaalde, want eerder won Ierland de uitwed strijd tegen figurant Cyprus met 2-3. Conclusies wenste Hand, die sinds half augustus de leiding heeft over de Ierse formatie, niet te verbinden aan die voortvarende start. „We zitten in een groep met vijf ploegen en er zijn dus 16 pun ten te verdienen. Dit is natuurlijk een erg fijn begin en van Neder land winnen is iets dat interna tionaal meetelt. Nederland mag dan niet meer de ploeg hebben van een aantal jaren geleden, ik vind het nog altijd een zeer be hoorlijk elftal. De manier waarop deze jongens de tegenaanval han teren, kan veel ploegen in moei lijkheden brengen". Kreten Met deze en nog een aantal loze kre- ten probeerde de internationaal totaal onervaren Owen Hand - hij volgde het EK in Italië bijvoor beeld uitsluitend via de televisie -, die van de bij Nederland ont brekende spelers alleen de naam van Johan Cruijff te binnen kon schieten, de prestatie van zijn ploeg enig reliëf te geven. Maar het Ierse elftal dat, op de voor Shamrock Rovers uitkomende Pierce O'Leary na, geheel be stond uit in Engeland spelende profs, had niet bij iedereen zo'n goede indruk achtergelaten. Dick Schoenaker, die op weg naar de bus al beduidend minder last had van zijn blessure: „Vooraf is er erg veel geschreven over de Ie ren. Natuurlijk lopen er goede voetballers bij. Maar echt een geweldige ploeg vind ik het niet". Onbewust wellicht typeerde hij daarmee toch de kwaliteit van de eigen ploeg, die in het eerste kwalificatieduel de op papier één na zwakste tegenstander heeft gehad. EN DE HULL HULP

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15