De Koning somber teruggekeerd van VN-conferentie Willebrands: vrije keus vakbond Geen akkoord tijdstip zelfstandigheid Antillen Bestuur Dienstenbond oneens met voorzitter Geen verplichtingen Regering houdt 800 miljoen over door vertraging banenplan Planbureau: dit jaar 300.000 werklozen DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1980 VARIA Rijken onttrekken zich aan plicht SCHIPHOL (ANP) - Niet erg optimistisch over de uitkom sten van de speciale VN-conferentie over de ontwikke lingsstrategie voor de jaren tachtig is minister De Ko ning van ontwikkelingssamenwerking gisteren uit New York op Schiphol teruggekeerd. De vergadering is inmiddels op nieuw verlengd en zal nu moge lijk morgen worden beëindigd. Een van de moeilijkste punten wordt gevormd door de vaststel ling van het bedrag dat de rijke landen de komende tien jaar be schikbaar moeten stellen voor de arme landen. Er is een voorstel ingediend dat de rijke landen er toe verplicht om tot 1984 een be drag ter grootte van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt ter beschikking te stellen. Als de grens van 1984 niet wordt ge haald dan geldt de verplichting tot 1990. Nederland en de drie "jSkandinavische landen zullen 'naar alle waarschijnlijkheid, wanneer dit voorstel in stemming zal worden gebracht, de enige vier landen zijn die het zouden steunen. SANTIAGO (AFP)-De Chileen se generaal Pinochet (midden) en andere leden van zijn junta woon den een mis bij om het feit te her denken dat 7 jaar geleden een coup een eind maakte aan het bewind van president Allende. De Chileense regering heeft giste ren de noodtoestand met een half jaar verlengd. Hij werd zeven jaar geleden na de militaire coup tegen Allende ingesteld. Onder de noodtoestand is onder andere het recht van vergaderin gen en van persvrijheid beperkt. Ook mogen de autoriteiten zonder een juridisch bevel daartoe men sen opsluiten. Bij een treffen tussen voor- en te genstanders van de nieuwe grondwet, waarover de Chilenen vandaag in een referendum hun mening kunnen geven, zijn dins dagavond 6 gewonden gevallen. Er zijn 11 arrestaties verricht, zo heeft de politie gisteren meege deeld. Op het referendum is gisteren kri tiek geleverd door de internatio nale commissie van juristen in Genève. In Chili is geen kiesregis- ter, hetgeen de weg vrijmaakt voor fraude, en bovendien zijn er geen onafhankelijke of door de oppositie aangewezen contro leurs, aldus de commissie. Zij ge looft dat het referendum positief zal uitvallen voor Pinochet. "Geen enkele dictator heeft ooit een refe rendum verloren", aldus de com missie. UTRECHT (GPD) - Het federatie bestuur van de Dienstenbond FNV is het niet eens met de vori ge week plotseling afgetreden voorzitter Brouwer, dat vak bondsbestuurders misbruik zouden hebben gemaakt van hun positie. Brouwer stapte vorige week plot seling op. In een verklaring le- Schade flats aan PH-kade bedraagt anderhalf miljoen AMSTERDAM (ANP) - De schade aan de ruim drie weken geleden ontruimde appartementen aan de Prins Hendrikkade in Amster dam is vastgesteld op anderhalf miljoen gulden. Dit heeft eige naar Netjes gisteren meegedeeld. Volgens hem zijn sommige ap partementen praktisch geheel verwoest. Er is veel schade aan binnendeuren, muren en keu keninstallaties. Met de renovatie, die 21 tot 25 we ken zal duren, is nog niet begon nen. „We zijn nog steeds bezig met het opruimen van de door de krakers achtergelaten rotzooi", zei Netjes. verde hij kritiek op de dubbele functie van de bezoldigde be stuurders binnen de Diensten bond FNV. Binnen de bond be staan geen tegenstellingen of zijn conflicten gerezen over het ge voerde of te voeren beleid. In een gisteravond uitgegeven ver klaring zegt het federatiebestuur de uitlatingen van Brouwer, dat zeer veel bestuurders misbruik maken van verenigingsorganen, niet te kunnen onderschrijven. Het bestuur vindt het wel onaan vaardbaar dat door bezoldigde bestuurders in een aantal geval len niet tijdig het noodzakelijke interne overleg is gevoerd voor dat verenigingsorganen van de federatie werden ingescha keld. Binnen de Dienstenbond blijken twee belangrijke stromingen te bestaan, die elk op hun eigen wij ze de problemen willen aanpak ken. De ene legt daarbij de na druk op de interne organisatie en structuren, de andere stelt meer de persoonlijke verhoudingen voorop. Het probleem is, zo wordt in de verklaring gezegd, dat een gesprek tussen de twee stromingen nagenoeg onmoge lijk is geworden. „Beide stromin gen wantrouwen elkaar in grote mate. Wat de ene zegt, wordt niet op z'n inhoudelijke waarde ge toetst, maar op wat er wellicht mee bedoeld zou kunnen wor den. Dit werkt verlammend". ADVERTENTIE UW HUID IS NU MOOI BRUIN. MAAR IS UW HUID NOG WEL ZACHT EN SOEPEL? Heeft u ook zo genoten van deze zomer? Heelt u ook zo lekker liggen zonnen.Ja? Dan moet u dit verhaal zeker lezen. Dezelfde zomerzon die u zo mooi bruin heeft gemaakt, heeft uw huid tegelijkertijd uitgedroogd. Vooral de tere huid van uw gezicht heeft nu weer extra aandacht nodig. Het is nu hoogste tijd haar de soepelheid en zachtheid terug te geven, die past bij 'njeugdige bruine tint. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim van Oil of Ulay ontdekt. De 'beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte weer in evenwicht brengt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigen schappen bezit die gelijk zijn aan die van uw eigen huid- vloeistoffen. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op,zonder een spoortje vet achter te laten. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil ot Ulay* te masseren. Al snel voelt u dat uw huid weer zacht en soepel wordt. Droogterimpel tjes worden minder zichtbaar. Alleen de fijne herinnering aan de zon blijft: een mooie bruine huid die er weer net zo gaaf uitziet als bij het begin van de zomer. Oil of Ulay, een gedeponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek,drogist en parfumerie Zeer tot teleurstelling van minister De Koning wordt er nu gewerkt aan de opstelling van een ont werptekst die de rijke landen in feite tot niets verplicht. De rijke landen willen zich niet binden aan de vaststelling van een perio de, waarin de grens van 0,7 pro cent van het bruto nationaal pro dukt moet zijn bereikt. Volgens minister De Koning komen in de ze ontwerptekst alleen de "goede bedoelingen" tot uiting en "niet meer dan dat". De bewindsman verklaarde op de luchthaven dat deze overeen komst de geloofwaardigheid van de rijke landen aantast voor wat betreft de doelstellingen die stre ven naar een nieuwe economi sche orde, gericht op mogelijk heden voor de ontwikkelings landen. Ook voor de vorige periode, van 1970 tot 1980, was een bedrag voor hulpverlening per land vastgesteld van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt. Al leen Nederland en de Skandina- vische landen hebben zich hier aan gehouden. Amerika en Zwit serland bleven met 0,2 procent ver achter op hun gedane toezeg gingen. Volgens minister De Koning blijkt het nu opnieuw onmogelijk te zijn met de rijke landen hierover tot bindende afspraken te ko- De resultaten van deze VN-confe rentie kunnen van grote invloed zijn op de hervatting van de Noord-Zuid-dialoog, begin vol gendjaar. Minister De Koning zei te hopen dat men het op deze ver gadering nog wel eens zou kun nen worden over de procedures voor de onderhandelingen in de Noord-Zuid-dialoog. VVD'ster niet verkiesbaar door relatie met PvdA'er ASSEN (GPD) - „Aan vage verhalen in roddelbladen als Story en Privé moet geen aandacht worden geschon ken". Dat zei voorzitter Frank de Grave van de libe rale jongerenpartij JOVD op een vergadering van de afde ling Assen van de VVD, waar pogingen schipbreuk leden om het VVD-kamerlid me vrouw J. H. Vrijland-Krijnen opnieuw op de ontwerplijst voor de verkiezingen van volgend jaar te plaatsen. Oorzaak hiervan was dat zij een buitenechtelijke relatie met het socialistische ka merlid R. ter Beek uit Coe- vorden zou hebljen. Het As ser WD-lid drs. A. Bijlmer verdedigde het standpunt van de Drentse VVD-kies- kring om mevrouw Vrijland niet op de ontwerplijst te plaatsen. „Ze zijn wel niet getrouwd, maar ze doen als of. En man en vrouw mogen niet allebei deel uitmaken van de Tweede Kamer. Als liberalen zijn wij er voor stander van dat andere rela ties gelijk aan het huwelijk worden beschouwd". DEN HAAG (ANP) - "Het uitstel van het zogeheten ar beidsplaatsenplan levert de regering dit jaar ongeveer 800 miljoen gulden op. De verwezenlijking van ruim 19.000 nieuwe plaatsen bij overheid en trendvolgers, die begin dit jaar had moeten inzetten, zal nu pas begin 1981 op gang komen". Dit zei de heer Muller van de amb tenarenbond ABVA-KABO gis teravond voor de NOS-televisie. Het arbeidsplaatsenplan, dat vorig jaar in de troonrede door minister Albeda van sociale zaken werd gelanceerd, kent volgens de heer Muller om twee redenen vertra ging. Ten eerste kende de rijks overheid begin dit jaar een ver plichtingenstop en ten tweede konden er pas meer trendvolgers in dienst komen als de mogelijk heid bestond in te grijpen in de cao's in die sector. Via een nieuwe wet werd dat laatste in maart van dit jaar mogelijk. Daarna moest er eerst nog ge werkt worden aan een regionale invulling van de plannen. Pas in juli kon de werving beginnen. De eerste resultaten daarvan zullen pas eind dit jaar zichtbaar wor den, aldus Muller. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse leden van de Konink rijkswerkgroep hebben het standpunt verlaten dat de Ne derlandse Antillen zo snel moge lijk onafhankelijk moeten wor den. In plaats daarvan is geko men „een benadering door een Antilliaanse bril", met een even wichtige en geleidelijke uitwer king van alle denkbare details, aldus de voorzitter van de Ko ninkrijkswerkgroep mr. B. W. Biesheuvel, gisteren bij de pre sentatie van het definitieve rap port van de werkgroep. Naast een aantal aanbevelingen is de werk groep er onder meer niet in ge slaagd een compromis te vinden over de termijn waarop de Antil len onafhankelijk moeten zijn. De werkgroep werd in december 1978 gesticht door de Koninrijks- regering om advies te geven over realiseerbare alternatieven voor de bestaande relaties tussen de delen van het Koninkrijk. Het rapport geeft de Nederlandse, Antilliaanse en eilandsregerin gen aanbevelingen over de pro cedure om tot onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen te komen. In de overgangsperiode zouden volgens de breed samen gestelde commissie een aantal ronde-tafelconferenties moeten plaatsvinden, waarin de politieke beslissingen genomen moeten worden over hoe de uiteindelijke staats- en volkenrechtelijke ver houdingen komen te liggen. De commissie geeft daarvoor een aantal adviezen. Ook zal in deze periode gewerkt moeten worden aan een voortge zette decentralisatie op de eilan den, waardoor zoveel mogelijk die aangelegenheden aan de zorg van de eilandgebieden worden overgedragen, welke in de eindsi tuatie door de eilandbesturen zullen worden behartigd. Geen overeenstemming is bereikt over onder meer de termijn waarbinnen een en ander zal moeten worden afgerond en over de vraag hoe een eventueel over koepelend bestuur van de eilan dengroep verkozen moet wor den: direct door alle inwoners van alle eilanden of „getrapt", via de gekozen regeringen van de af zonderlijke eilanden. Ook over de militaire samenwerking tussen Nederland en de onafhankelijke Antillen is nog verschil van me ning. Nog geen dag voor de afsluiting van de beraadslagingen, 29 augustus jl., dreigde de vorm van dc ver kiezingen een breekpunt op te le veren in de commissie, toen de leider van de Arubaanse meer derheidspartij MEP, Betico Croes, opstapte en Biesheuvel de vergadering schorste. Voormalig premier Biesheuvel zegt toen overwogen te hebben eventueel naar de Antillen te reizen voor overleg, maar is er volgens zijn zeggen toch in geslaagd op het laatste nippertje ook de laatste pagina's met algemene stemmen rond te krijgen. Verhalen in de pers als zou voorzitter Biesheuvel niet welkom zijn geweest op de Antillen worden door hem naar het rijk der fabelen verwezen. De Nederlandse leden van de Ko ninkrijkswerkgroep hebben in het rapport laten vastleggen dat een overgangsperiode van tien jaar noodzakelijk wordt geacht Maar de Nederlanders tekenen daar wel bij aan dat „een negatie ve ontwikkeling tijdens de over gangsperiode naar hun oordeel niet zou moeten leiden tot ver lenging daarom." DEN HAAG (ANP)- Directeur Van den Beid van het Centraal Plan bureau (CPB) raamt het aantal werklozen in Nederland eind van dit jaar, ongecorrigeerd voor sei zoeninvloeden, op 300.000. Eén van de weinige positeive aspec ten van de economische ontwik keling is de matige stijging van de loonkosten die dit jaar circa vijf procent minder groot zal zijn dan in het buitenland, zo zei Van den Beid gisteren op een vergadering van de vaste commissies van economische zaken en financien van de tweede kamer. In de macro-economische verken ningen die op de Derde Dinsdag in September worden gepubli ceerd, wordt echter een vergelij king getrokken met de loonkos tenstijging in West-Duitsland, die vanaf 1973 veel lager is geweest dan in Nederland. Bovendien heeft de verbetering van de con currentiepositie van Nederland op de internationale markt tot dusver niet geleid tot een verbe- ^8i Prof. Van den Beid tering van de handelsbalans. De toeneming van de nederlandse export werd namelijk overtroffen door de toeneming van de im port. Van den Beid handhaafde zijn ra ming van een daling van de inves teringen in 1980 met 2 procent, ondanks het iets gunstiger beeld dat uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kan worden afgeleid. De hoge rente zal in het tweede halfjaar 1980 gaandeweg de investerin gen, vooral in gebouwen en wo ningen, verder onder druk zetten, zo verwacht de directeur van het CPB. Van den Beid heeft „de indruk" dat vervanging van produktiemid- delen circa de helft van de inves teringen uitmaakt. De inflatie zal dit jaar wellicht een half procent hoger zijn dan het CPB aanvankelijk heeft ge raamd. Het Tweede-Kamerlid Kombrink (PvdA) vroeg, tijdens het overleg over de CPB-cijfers, minister Van Aardenne of de tijd niet rijp is voor maatregelen om de Nederlandse economische bedrijvigheid te stimuleren. Inflatiebestrijding dient niet lan ger de prioriteit in het beleid te genieten, zo meende Kombrink. Van Aardenne en Van den Beid be vestigden dat Frankrijk, West- Du itsland en Japan-reeds hebben besloten om meer nadmk te leg gen op bevording van de econo mische bedrijvigheid. De Westerse industrielanden heb ben tijdens het overleg van de Organisatie voor Economische Samenwerking (OESO) tot dus ver hun standpunt dat inflatiebe strijding voorop moet staan, nog niet gewijzigd, zo deelde Van Ar- denne mee. Kardinaal Willebrands meent, dat rooms-katholicken de vrijheid moeten hebben de vakbond te kiezen die zij willen. Hij zei dat gisteren na een gesprek van twee uur tussen het hoofdbe stuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond en de bis schoppen. Op dit ogenblik is ongeveer 20 pro cent van de 300.000 CNV-ers ka tholiek, maar als de rk onder- wijs-vakorganisatie zich met haar 62.000 leden bij het CNV aansluit betekent dat op slag dat 1 op de 3 CNV-leden katholiek is. De bisschoppen lieten zich uitvoe rig inlichten over de motieven van katholieken om over te stap pen naar een protestantse vakor ganisatie. Zoals bekend zijn NKV en NW indertijd opgegaan in de FNV (Federatie Nederlandse Vakverenigingen). Kardinaal Willebrands liet na afloop van het gesprek niet merken hoe hij zelf over deze ontwikkeling denkt. Doopbewijs. Een gesprek op de synode van de Christelijke Gere formeerde Kerken - in Amers foort bijeen - is geëindigd in de uitspraak dat een doopbewijs niet mag dienen als niet-jood- verklaring. Men zal proberen, ook andere kerken hiervoor te winnen, om sterker te staan tegen Arabische druk jegens Israël-ge- zinde landen en organisaties. De Israël-commissie van de christe lijke gereformeerden heeft de desbetreffende tweedekamer commissie gevraagd, een juridi sche basis aan deze weigering te geven. De synode besloot ook, het werk voor de evangelie-verkondiging onder Israël voorlopig niet uit te breiden. Ds. J. Boertjens werkt al in Tel Aviv. Afval Islam. Op een gisteren gehouden hogeschooldag van de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt (Kampen, 12.000 belangstellen den) vroeg drs. M. Drost uit Gro ningen, lector in de zendingswe tenschappen, zich af, of de Vrij- gemaakten langzamerhand geen zending onder de hier wonende moslims moeten gaan drijven. "Zij zijn onze buren geworden", zei hij. Dat de islam in Europa wortel kon schieten, schreef hij toe aan de afval van de kerk. "Een afvallige kerk, die ruim baan geeft aan de kritiek op de bijbel, heeft in We zen geen verweer tegen de islam. Daarom moeten de vrijgemaakte gereformeerden hun zendings roeping zien en zich houden aan het Woord van God". Vandaag is het rectoraat van de Kamper ho geschool overgedragen aan prof. dr. C. Trimp. Benoemd en beroepen. Drs. J.R. Luth te Spijk (Gr.) is benoemd tot medewerker hymnologie (histo rische studie kerkgezangen) aan de theologische faculteit van de Groningse universiteit, als op volger van de onlangs overleden dr. Jan Wit. Hervormde Kerk: beroepen te Staphorst J.J. Winckel Nieuwe- Gereformeerde Kerken: oenoema tot predikant met bijzondere op dracht (bij de geestelijke verzor ging van zee-, land- en lucht macht) L. Boetticher, laatstelijk luchtmachtpredikant in Tilburg. Erkenning Pastorale werkers. De Neder landse bisschoppenconferentie heeft na haar deze week in Utrecht gehouden vergadering het bestaan erkend van vereni gingen van pastoraal werkenden, maar er moet wel sprake zijn van loyale saamhorigheid en verbon denheid met de verantwoordelij ke bisschop. Bisschop Gijsen van Roermond verklaarde m een eerste reactie, dat deze organisaties onverenig baar zijn met de inrichting en de geest van de kerk als zij de trek ken van een vakbond gaan verto nen. Het bestuur van de vereniging voor pastoraal werkenden in het bis dom Rotterdam is blij met de uit spraak in Utrecht, maar betreurt het dat deze verenigingen niet zijn erkend als autonome vereni gingen, in de zin van de grondwet (recht van vereniging en vergade ring).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11