Kania op bezoek in büezie - n «ss Een ander gezicht. van der WIEL isxartt Onbehagen tijdens voorbereiding'Madrid Economische hervormingen Polen hebben wankele basis nmm Donderdags openhuis en koffie. Oostenrijkse minister geeft bijbaantje op Gk WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 1WARSCHAU - De leuzen van de nieuwe Poolse regering voor de komende jaren zijn decentrali satie en arbeiderszelfbestuur". Hiermee probeert de Poolse communistische partij een door braak te forceren en de apathie, die kenmerkend is voor het ar beidsmoraal van alle communis tische landen, te bestrijden door zowel de arbeiders zelf als het be stuur op plaatselijk niveau meer verantwoordelijkheid te geven. De Polen hebben allang grote be langstelling getoond voor het Joegoslavische systeem van ar beiderszelfbestuur. Het Poolse model voor arbeiderszelfbestuur staat ook na de recente stakings golf nog steeds ter discussie. Het is zeker dat het geen directe kopie wordt van het Joegoslavische systeem, maar het principe blijft hetzelfde. Er komt, zo heeft de regering de arbeiders nadrukke lijk beloofd, inspraak van hoog tot laag. Op die manier hoopt de partij dat de arbeiders veel meer betrokken worden in het ar beidsproces, waardoor zij auto matisch harder zullen werken en meer creatief hun werk zullen doen. De nieuwe regering voert dezer dagen diepgaande ge sprekken met de vertegenwoor digers van de 47 Poolse provin cies. De regering stelt zich voor dat de provincies veel grotere be slissingsbevoegdheden krijgen. Op het ogenblik hebben de geza menlijke provincies de beschik king over twintig procent van het landelijke budget. De regering wil dit verhogen tot 33 procent. Onder de nieuwe bevoegdheden valt ook de mogelijkheid voor de provincie financieel aantrekke lijke beslisingen te nemen op landbouwgebied. Ook krijgen de provincies, de controle over de binnenlandse handel, over de ke ten van staatsrestaurants, over alle dienstverlenende bedrijven en over de plaatselijke wegen bouw. In de toekomst valt huisvesting - in Polen een zeer teer punt - onder de verantwoording van de plaat selijke autoriteiten. De provin cies vinden het een schitterend idee, maar zijn over toegezegde grotere bevoegdheden sterk te rughoudend, omdat zij niet de middelen hebben die bevoegd heden te gebruiken. En zij ver moeden dat de regering op deze manier hun de schuld voor toe komstige economische moeilijk heden en de daaraan verbonden sociale onrust in de schoenen wil schuiven. Produktiviteit Hoe staat de Poolse economie er voor, en in het bijzonder na de miljarden dollars verlies als ge volg van de recente stakingen? Officiële cijfers over augustus geven een produktiviteit .sverlies aan van ongeveer 10 procent, vergeleken met augustus 1979, en 12 procent minder dan het ge plande produktieniveau. Over heel 1980 betekent dat een pro- duktieverlies van ongeveer 1 procent, vergeleken met de ver wachte groei. In cijfers uitge drukt wordt het verlies van de stakingen voorlopig geschat op 30 miljard zloty (eem zloty is on geveer 30 cent). Als de arbeiders hun belofte nakomen om te wil len overwerken tot het einde van het jaar, zou het verlies kunnen worden teruggebracht tót 20 miljard zloty, maar dan moeten er ook topprestaties worden gele verd vanaf de dag van van daag. De wortel van de Poolse arbeidson rust van de laatste tijd, die overi gens al heel lang broeide, lag - zo geeft de nieuwe regering in haar zelfkritiek toe - in een groot ver schil tussen de koopkracht en de beschikbare consumptiegoede ren. De meeste Polen hadden en hebben genoeg geld, maar zijn to taal gefrustreerd door het feit dat de dingen die zij dagelijks nodig hebben, zoals vlees en fruit en duurzame gebruiksartikelen als wasmachines, kwaliteitsmeube len en keukenapparatuut, een voudig niet te koop zijn. Tenmin ste niet tegen de nationale munt eenheid, maar uitsluitend tegen harde valuta. Volgens de overeenkomsten met de stakers heeft de Poolse rege ring zich verplicht om meer con sumptiegoederen op de markt te brengen en ook de sociale voor zieningen aanmerkelijk te verbe teren. Hoe denkt een land als Polen, dat de grootste schuldenlast heeft aan het Westen van alle Oosteu- ropese landen, deze beloften waar te maken? Op de eerste plaats gelooft de nieuwe regering dat een van de oplossingen het opvoeren van de produktiviteit is, maar daarvoor is een gemoti veerde arbeider nodig. En in het Polen-van-nu zijn gemotiveerde arbeiders een zeldzaamheid. Om die motivering te stimuleren, heeft het nieuwe regime decen tralisatie en arbeiderszelfbestuur aangekondigd, maar de tijd zal le ren of de nu al jaren niet gemoti veerde Poolse arbeiders zich daarmee zullen laten afsche pen. Te weinig kader Ongetwijfeld zal de decentralisatie leiden tot snellere besluitvor ming, maar het is zeer de vraag of er genoeg geschoold kader in Polen is om de juiste beslissingen te nemen. Veel fabrieken worden geleid door mensen die alleen politieke verdiensten hebben, terwijl veel jonge, goed opgeleide managers naar het buitenland zijn uitgeweken, omdat zij als niet-partijleden lagere salarissen kregen en minder kans op pro motie hadden. Het ontbreken van juist deze groep jonge managers en technici is een van de oorza ken van het ineenstorten van de Poolse economie. De Polen kunnen niet meer inves teren, omdat anders de schulden nog sneller toenemen dan ver wacht wordt. De vesteren moet anders gericht worden. Er liggen plannen op ta fel om ongeveer 30 miljard zloty af te romen van de produktie van goederen die niet voor de export bestemd zijn of die lang blijven opgeslagen, voordat ze kunnen worden verkocht. De regering is nu bereid om tegen kredieten nieuwe landbouwmachines aan het buitenland te verkopen. Met het vrijkomende geld willen zij bijvoorbeeld de bouw van kleine landbouwmachines financieren, die de Poolse boeren met hun zeer kleine stukjes grond veel harder nodig hebben. Voor de komende twee jaar is een bedrag van 600 miljard zloty uit getrokken om de landbouw te saneren. Het gaat naar die boe ren, die de grootste produktivi teit over de afgelopen vijf jaar kunnen aantonen. De verschui ving van investeringen binnen de industriële sector moet volgens de plannen leiden tot een hogere produktie van zowel consumptie als exportgoederen. De regering wil met alle econo misch geweld, zelfs al moet dat gaan ten koste van het tijdelijk stopzetten van bepaalde bedrijfs takken, zich concentreren op de produktie van consumptiegoe deren en de export van Poolse produkten. Wat de „emotionele" kant van de vleesproduktie be treft - de slagerswinkels zijn nog steeds even slecht bevoorraad als vroeger - hebben de Polen twee mogelijkheden. Op de eerste plaats kunnen ze de export van vlees van goede kwaliteit uit breiden en met de extra inkom sten daarvan goedkopere vlees soorten in het buitenland ko pen. Op de tweede plaats zouden ze de eigen Poolse veestapel kunnen uitbreiden, maar vanwege de lage prijzen die de Poolse boeren voor hun vlees incasseren, is de laatste tijd de veestapel drastisch ge slonken. De Poolse boeren vin den dat het onnodig houden van een grote veestapel veel werk geeft en weinig geld oplevert. Daarbij komt nog het probleem van het veevoer. Na de zoveelste misoogst moet Polen dit jaar op nieuw grote hoeveelheden graan uit de westerse landen invoeren. Dat is zo duur, dat de boeren hun vee goedkoper kunnen voeren met gesubsidieerd brood van de bakker. De Polen willen hun graan van de andere Oostbloklanden betrek ken. Oost-Duitsland heeft toege zegd haar graanleveringen dit jaar belangrijk te willen opvoe ren. Van Oost en West kan Polen zoveel krediet krijgen als het wil. Polen heeft enorme schulden, maar staat wereldwijd bekend als een land dat betrouwbaar is in het terugbetalen van zijn schul den. De plannen voor de hervorming van de Poolse economie, die nog steeds op de bureaus van de des kundigen liggen, beloven een veel grotere flexibiliteit dan de gebruikelijke vijfjarenplannen. Ofschoon het er nog steeds op lijkt dat de Polen het ene gat met het andere dichten, zijn ze echt bereid om effectieve economi sche hervormingen door te voe ren. Daarin zijn ze zonder meer afhankelijk van andere landen, zowel in de oostelijke als wester se invloedssfeer. Jammer genoeg zou een prijsexplosie in de ener gie- of grondstoffensector alle goedbedoelde hervormings plannen te niet kunnen doen. O 1 WARSCHAU (Reuter/DPA) - De nieuwe Poolse premier Stanislaw Kania heeft gisteren een bezoek afgelegd aan de stad Katowice in de belangrijke mijnstreek Silezië. Dit gebied en de streek rond Gdansk waren de afgelopen weken de voornaamste centra van de stakingsgolf die Polen trof. Maandag was Kania in Gdansk. Gisteren werd er overigens nog maar in enkele bedrijven gestaakt. Kania heeft in Gdansk aan een ver gadering met partijfunctionaris sen en economisch deskundigen deelgenomen. Voorts bezocht hij in Gdynia de werf "Komuna Pa- ryska" (Parijse commune) en de marinehaven. Op de vergadering in Gdansk werd nog eens onder streept dat de communistische partij zich al houden aan de met de stakers gesloten akkoorden. Kania beklemtoonde dat de een heid van de vakbeweging een grote verworvenheid van de ar beidersklasse is. De partij heeft echter, aldus de premier, de op richting van vrije vakbonden toegestaan, omdat de stakende arbeiders hebben toegezegd dat deze het socialistische systeem niet zullen doorkruisen. Kania en de overigen deelnemers aan de vergadering spraken zich uit voor een buitengewone partijdag, waarop een nieuw partijpro gramma zou moeten worden aangenomen. De leider van de regeringsdelegatie die in Gdansk met het stakings comité MKS heeft onderhandeld, vice-premier Jagielski, bevestig de overigens op de bijeenkomst in de Baltische havenstad voor het eerst openlijk dat Kania zich gedurende de hele periode van arbeidsonrust heeft gekeerd te gen de mogelijkheid van een ge wapend optreden tegen de sta kers. De stakingsgolf in Polen is onder tussen afgenomen, maar nog niet beëindigd. In verscheidene be drijven wordt nog gestaakt. Vooral in Bialystok en omgeving. In dissidentenkringen verluidde dat in een drukkerij in Poznan het werk is neergelegd voor een periode van 24 uur als waarschu wing aan de directie dat zij niet mag tornen aan eerder gedane toezeggingen. In de grote vliegtuigenfabriek in Mielec, waar een overkoepelend stakingscomité is gevormd wiens eisenpakket verder gaat dan het akkoord van Gdansk, zou over eenstemming zijn bereikt. Over de inhoud van de bereikte over eenkomst is echter nog niets naar buiten gekomen. De stakers in Mielex eisten onder meer gods dienstonderwijs op de scholen en de uitzending van missen en van godsdienstlessen van door de kerk benoemde docenten op de staatsradio. Trybuna Ludu, het orgaan van de communistische partij dat dui delijk bezorgd is over de voortdu ring van de arbeidsonrust, be tichtte "anti-socialistische ele menten" ervan dat zij de grieven van de arbeiders aangrijpen om het communistisch stysteem omver te werpen. Het blad van de communistische jeugdorganisa tie "Sztandar Mlodych" liet zich ook niet onbetuigd, en richtte felle aanvallen op het "comité ter sociale zelfverdediging" (KOR). Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft giste ren nog eens gewezen op de noodzaak van economische steun van het Westen aan Polen. Hij deed dit in een brief aan pre sident Carter van de Verenigde Staten, zo werd in regeringskrin gen in Bonn vernomen. Schmidt schrijven is een antwoord op een brief van de Amerikaanse presi dent aan Londen, Parijs en Bonn, waarin gesproken werd van ge zamenlijke Westere hulp. ADVERTENTIE Toetsing Helsinki in onderkoelde sfeer Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode op z'n best. Vrijblijvend natuurlij] ook op ,.^r.v qaiij Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406. (Van c correspondent Peter Hattink) MADRID - In een onderkoelde sfeer van vertwijfeling en onbehagen is gisteren te Madrid de voorbereidingsconfe rentie geopend, waarop de afspraken en de agenda wor den vastgesteld voor de tweede vervolgconferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa (CVSE), die op 11 november in de Spaanse hoofdstad begint. hoop uit dat men in de toekomst zou spreken over de 'geest van Madrid' op dezelfde wijze als men na augustus 1975 sprak over de 'geest van Helsinki'. Aan de voorbereidende besprekin gen nemen alle landen deel, die in 1975 de slotakte van Helsinki on dertekenden. Het doel is een ont spanning tussen Oost en West door middel van het op gang houden van een'dialoog te bevor deren. De delegaties van de 33 Europese landen (Albanië en Monaco zijn geen deelnemers), de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie werden verwelkomd door Spanje's gloednieuwe minister van bui tenlandse zaken José Pedro Pe rez Llorca. In zijn openingswoord legde Perez Llorca de nadruk op de vrede, die bereikt moet wor den door de vrijheid in plaats van door het betalen van een prijs. De Spaanse bewindsman sprak de De Nederlandse delegatie van drie man, onder leiding van ambassa deur dr. Van Dongen verwacht van de voorbereidende bespre kingen geen opzienbarende re sultaten. Tijdens het éerste deel van de veiligheidsconferentie, waarbij de deelnemende landen elkaar zullen toetsen over de na leving van de bepalingen van de slotakte van Helsinki, zal de Sowjet-Unie trachten om de dis cussies over de toepassing van de fundamentele rechten van de te beperken. „De Sowjet- WENEN (AFP/UPI/Reuter) - De Oostenrijkse minister van financiën en vice-kanselier, Hannes Androsch, heeft gisteren besloten zijn omstre den nevenbetrekking als belastingconsulent op te geven. Kanselier Bruno Kreisky had dit geëist als Androsch zijn portefeuille in het kabi net wilde behouden. Androsch maakte zijn besluit bekend op een bijeenkomst van het hoofd bestuur van de socialistische partij, dat na enkele uren beraad besloot hem als minister en tweede man na Kreisky te handhaven. De 42-jarige Androsch had zichzelf aan heftige kritiek blootgesteld door zijn privézaken te vermengen met zijn kabinetsfunctie. Overigens had hij tegengesproken dat er een belangenconflict was geweest tussen zijn privé-firma en de bouw van een algemeen ziekenhuis in Wenen van 2.100 bedden, waarvan de bouwkosten in 20 jaar 36 keer zo hoog oplie pen als was begroot. Naar aanleiding van deze zaak zijn tien personen, onder wie de voorzitter van de bond van fabrieksdirecteuren, aangehouden, terwijl een onder zoek gaande is naar omkoperij en het toestoppen van smeergeld. Androsch ligt ook met Kreisky overhoop naar aanleiding van diens plan nen het ministerie van financiën te reorganiseren en een corruptiebe strijdingsprogramma van tien punten in te voeren. De kanselier had vorige week met aftreden gedreigd als Androsch zijn plannen met aanvaardde. Wat het ministerie van financiën betreft voor zien zij in het opdelen van het departement in een ministerie van begro ting en een ministerie voor industrie LINEA DE P0LICIA NO PASAR Een Spaanse politieman, gewapend met machinegeweerhoudt de wacht voor het gebouw in Madrid, waar de voorbereidingen plaatsvinden voor de Europese veiligheidsconferentie in november. Unie heeft geen kans van slagen in de beperking van deze discus sie, want hiermee zou geen van de Westerse, neutrale of niet-gebon- den landen akkoord kunnen gaan", aldus Van Dongen. De delegaties van de Westerse, neu trale en niet-gebonden landen gaan ervan uit dat het incasse ringsvermogen van de deelne mende landen bij de toetsing over de naleving van de rechten van de mens veel groter is dan men algemeen veronderstelt. „Geen van de landen, die ervan wordt beschuldigd, dat men de rechten van de mens met voeten treedt, wil worden nagewezen als een uitgedreven lid van deze vei ligheidsconferentie,," aldus een Westerse delegatielid. De 15 deelnemende NAVO-lidsta- ten, waaronder de negen EG-lan- den, gaan ervan uit dat de Oostbloklanden bij een aanval van het Westen op het niet nale ven van de rechten van de mens in hun landen, niet meer zoals tij dens de eerste vervolgconferen tie in Belgrado, de discussies sluiten met het argument dat in menging in interne aangelegen heden is verboden. Volgens een Westeuropees delegatielid zullen de Oostbloklanden in dit geval in hun wederwoord schermen met sociaal-economische rechten, die in sommige Westerse landen ontbreken. Ambassade Iran in Londen blijft open LONDEN (AFP/Reuter) - De pers dienstvan de ambassade van Iran in Londen heeft gisteren meege deeld dat er "geen sprake" is van sluiting van de ambassade, naar aanleiding van de sluiting van de Britse ambassade in Teheran. Groot-Brittanië ging gisteren tot sluiting van zijn diplomatieke vertegenwoordiging over omdat het bang was dat het handvol di plomatiek personeel dat er nog aan verbonden was, gegijzeld zou worden. "Wij meenden dat het risico dat de laatste vier diplomaten in Iran liepen, te groot werd. Het risico op een ochtend' wakker te wor den en te ervaren dat ook zij ge gijzeld waren". „Nederland zou in dat geval aange sproken kunnen worden over de beroerde situatie van de krakers, want in de Oostbloklanden gaat men ervan uit dat iedereen recht heeft op een woning", lachte een van de Nederlandse delegatiele den. Hulden de delegaties van de Oostbloklanden zich gisteren nog in een diep zwijgen, de niet- Oostbloklanden toonden zich vastberaden over de discussies tussen Oost en West over de nale ving van de slotakkoorden van Helsinki, want zij menen dat geen enkele deelnemer de discussies meteen dooddoener wil beëindi gen. Dit betekent dat de Wester se, neutrale en niet-gebonden landen steeds meer het stand punt huldigen dat in elk geval grondig van gedachten moet worden gewisseld over de prakti sche uitvoering van de slotakte van Helsinki. Veel Westerse landen zijn van me ning dat men Polen, gezien de re cente ontwikkelingen in dit land, niet al te hard moet aanpakken met betrekking tot het toetsen van de naleving van de rechten van de mens. De 35 deelnemende landen aan de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Europa hopen het eerste deel van de conferentie - het wederzijdse toetsen van de clausules uit de slotakte van Hel sinki - voor Kerstmis van dit jaar te beëindigen. Eind januari zou, als alles goed gaat, het tweede deel van de conferentie begin nen, dat bestaat uit het maken van meer bindende afspraken om verder te gaan op de weg van vei ligheid en samenwerking in Eu ropa. Over dit tweede deel van deze veiligheids- en samenwer- kingsconferentie toonden de meeste delegaties zich gisteren pessimistisch.s ADVERTENTIE creation/ WJ/ Een nieuwe bril, een nieuw gezicht. Van der Wiel heeft de nieuwe bril die u zoekt; of kontaktlenzen. Dat is weer een heel ander gezicht. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 1241U8 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. 1 nieuw gezicht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9