"Met democratisering is het slecht gesteld" Laatste jaar Pieterskerk wil ik mooi afsluiten.... Verlate opening centrum Van Houdt op congres gezondheidszorg: Mevrouw Onderwater in touw voor bazaar LEIDEN - Aan mevrouw Onder water zal het niet liggen als de ba zaar annex rommelmarkt die over een tijdje ten bate van de res tauratie van de Pieterskerk wordt gehouden in het water valt. Nu al, terwijl het evenement pas in no vember wordt gehouden, is ze samen met een paar buurtgeno ten aan het organiseren geslagen. "Waarom ik dit allemaal doe? De reden ligt natuurlijk voor de hand", vertelt ze. Ik ben beheer ster van de kerk en in die hoeda nigheid heb ik een grote binding met het gebouw. Bovendien is dit hoogstwaarschijnlijk mijn laatste dienstjaar en dat wil ik mooi af sluiten. Nog één keer wil ik wat voor dë kerk doen. Als een soort herinnering". Vooralsnog heeft haar werk al aar dig wat opgeleverd. "De mensen kennen me hier al een beetje", zegt ze ter verklaring. (Lachend) "Ik bedel alles bij mekaar. Via via komen de mensen vaak ook te weten dat ik spullen nodig heb. En de meesten willen wel wat kwijt. De bakker hier bijvoor beeld heeft me een taart beloofd voor de bazaar. Dat is toch mooi meegenomen". Buit In het predikantenkamertje ligt de "buit" opgeslagen. "Je ziet het de duvel en z'n ouwe moer. Wat hier ligt kun je moeilijk onder één noemer samenbrengen: glazen, schemerlampen, snoep, poppen, kaarsen en ga zo maar door". "Bovendien vul ik deze verzame ling zelf ook steeds aan.- Ik heb namelijk zo'n tachtig puzzels. Ie dere avond van acht tot twaalf kun je me zien puzzelen. Nou, als ik dan een puzzel afheb leg ik 'm in de predikantenkamer. Voor de rommelmarkt". Je kunt het bazaarwerk volgens Onderwater niet af doen met de kreet "opslaan van gebrachte spullen". "Welnee. Bij dit werk komt veel meer kijken. Kijk; hier heb ik bijvoorbeeld twee grasscharen. Nou, je ziet het zelf: die dingen zitten hardstikke onder de roest. Die kan ik zo toch niet uitstallen. Ze zullen eerst schoongemaakt moeten worden. En dat geldt voor nog veel meer spullen. Daar gaan heel wat uur tjes inzitten, dat mag u van mij Puin Als alles even meezit zal de bazaar in een gedeelte van de Pieters kerk worden gehouden. Nu ligt er nog puin, maar volgens de uit voerder is het gedeelte hoogst waarschijnlijk wel op tijd klaar. Mevrouw Onderwater "Dat zou leuk zijn. Kunnen de mensen meteen zien hoe de opknapbeurt vordert. Lukt het niet, dan ge bruiken we de grote zaal wel". De kle Hoeveel de onderneming ongeveer moet opleveren weet de voorma lige kosteres inmiddels ook al. Lachend: "Ik hoop 1500 gulden binnen te krijgen. Alles wat ik meer binnenkrijg is meegeno Onderwater bij de spullen die inmiddels verzameld zijn voor de bazaar. men. Waarop ik dat baseer? Ach, ik maak weieens een berekening. Als ik iets ontvang, denk ik: "Nou, daar kan ik wel twee gul den voor vragen". "Niet veel? Ik weet het de restaura tie kost hantjen vol geld en dui zend gulden is een druppel op een gloeiende plaat. Maar alles is meegenomen. 1500 gulden vind ik bovendien een heel mooi be drag". WIM BRANDS WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 Jongen rijdt vaders auto in kreukels LEIDEN - Een 15-jarige jongen uit Leidschendam stapte gisteroch tend rond een uur of acht in de Volvo van zijn vader en begon aan een rondrit waaraain in Lei den een abrubt einde werd ge maakt. Op de Voorschoterweg, ter hoogte van de Churchilllaan, ramde de jeugdige automobilist een perso nenauto die stilstond voor een rood stoplicht. Deze personenau to, die werd bestuurd door een 55-jarige inwoner van Den Haag. werd aan de achterzijde zwaar beschadigd, terwijl de Volvo aan de voorzijde flink in de kreukels kwam te zitten. Niemand raakte bij de aanrijding gewond. LEIDEN - Uit een woning aan de Gerard Brandtstraat is gisteren tijdens afwezigheid van de be woners een flinke hoeveelheid waardevolle spullen en papieren gestolen. Ondermeer werd er een rekenma chine, een dure fotocamera, 16 eurocheques, 10 girobetaalkaar ten, een giropasje en een geldbe drag van 50 gulden buitgemaakt. De inbraak moet tussen één uur gistermiddag en elf uur gister avond zijn gepleegd. Hengelcompetitie( 1 Het tweede korps van Zuid-West gaat na drie wed strijddagen aan de kop van de Leidse Hengel Competitie. In totaal ving het team 214 vissen, twintig meer dan Ons Genoegen dat de tweede plaats bezet. Het klassement is verder: 3. Zuid-West 1 180 stuks. 4. DVS 1 162 stuks. 5. Alphen 1 135 stuks, 6. DVS 2 130 stuks, 7. Meerval 123 stuks 8. DW 117 stuks. 9. Alphen 2 116 stuks. 10. HSV 108 stuks. 11Brasem 74 stuks. 12. DSB 30 stuks. Voor het individueel kampioen schap heeft E. Odijk van Ons Genoegen op het ogenblik de beste papieren. Hij ving er 55, één meer dan W. Moenen van Zuid-West 2 en vijf meer dan H. Moenen van Zuid-West 1 Hengelcompetitie(2) Tijdens de laatste wedstrijddag was de vangst over het alge meen slecht. Zuid-West 2 won met 84 stuks, gevolgd door Ons Genoegen met 71 stuks en DVS 1 met 66 stuks. A. Ruis werd individueel winnaar met 22 stuks, gevolgd door W. Moenen met 20 stuks en E. Odijk met 19 stuks. Op zondag 21 septem ber wordt de laatste wedstrijd vervist in De Vliet. Prestatieloop Op donderdag 25 september 's avonds om half elf organiseert de Universitaire Sportraad ter gelegenheid van het vijfde lustrum de Leeuwen hoek-prestatieloop bij fak kellicht. De deelneming staat open voor iedereen. De af te leggen afstanden bedragen 5 of 10 kilometer. Opgave voor dit evenement is mogelijk bij de administratie van het Universitaire Sportcentrum aan de Wassenaarseweg 74 op kantooruren of op de avond zelf. Hofjestocht De afdeling Leiden van de Ne- derl. Ver. v. Huisvrouwen or ganiseert morgen en over morgen een tocht langs een aantal Leidse hofjes. Om halj tien 's morgen wordt het start sein gegeven bij het voormali ge St. Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht 15. De kos ten van de excursie bedragen twee gulden per persoon. PPR-vergadering De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een extra le denvergadering in het pand van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100. De gehele vergadering zal zijn gewijd aan een bespre king van het ontwerp-verkie- zingsprogtamma. De bijeen komst begint om half acht 's avonds. Studiebijeenkomsten Vanavond om kwart voor acht beginnen de wekelijkse stu diebijeenkomsten van de Ver eniging van amateur beel dende kunstenaars in Leiden. De vereniging bestaat uit mensen die zich in hun vrije tijd bezighouden met schilde ren, tekenen, aquarelleren, boetseren en het maken van wandkleden onder deskundi ge leiding. Voor kennismaking kunt u langskomen op Rapenburg 48. Voor inlichtingen kunt u terecht bij mevr. Gaayke- ma-Pels, Meloenstraat 5. tel. 071-766450(na 19 uur). mm LEIDERDORP - Het is nog slecht gesteld met de demo cratisering binnen de gezondheidszorg. De onderne mingsraden in de gezondheidszorg moeten daarom vroegtijdig inspelen op zaken, niet wachten tot beslis singen al gevallen zijn. Besluiten zijn moeilijk terug te draaien. Ook moet men niet pas aktief worden als er Dat zegt A.G.M. van Houdt. Hij is voorzitter overleggroep onder nemingsraden in de regio Leiden. Hij zei dat vanmiddag in het ver pleeghuis Leythenrode in Lei derdorp, waar een symposium over kostenbesparing in de ge- Schoute hijst de vlag op het terrein aan de Schubertlaan. zondheidszorg werd gehouden. Volgens hem hebben besturen en directies de neiging zelf te bepa len welke zaken voor de onder nemingsraden van belang zijn. De keuze van het onderwerp van de symposium, "Kostenbesparing Tijdelijke huisvesting voor bejaarden LEIDEN - "Deze huisvesting hoort bij deze tijd. Ik ben blij dat ik de eerste officiële handelingen mag verrichten. Een prettig verblijf toegewenst"Met deze woorden opende wethouder drs. PH. Schoute gistermiddag het tijde lijke bejaardencentrum aan de Schubertlaan. Een wat late opening aangezien de eerste bejaarden uit het centrum Haagwijk al begin juli verhuis den naar het tijdelijke onderko men. Maar het late tijdstip is wel logisch. Om met een woordvoer der van het bejaardencentrum te spreken: "We moesten de zaken eerst goed op orde stellen". Het tijdelijke houten onderkomen aan de Schubertlaan is gebouwd in verband met de renovatie van vier Leidse centra, te weten: Haagwijk, Groenhoven, Room burg en Rijn en Vliet, die ook in deze volgorde zullen worden op geknapt. Ruim vijf jaar zal het complex, dat in totaal vier miljoen heeft ge kost, blijven staan. "Dat lijkt erg veel maar dat is gelukkig niet waar", verduidelijkte Ch. F. van der Weijden, voorzitter van de Stichting Tijdelijke Huisvesting Bejaarden gistermiddag. Over deze overkoepelende stich ting zei hij: "Mensen die bang zijn dat er gedonder komt als één van dë centra uit de boot stapt, kan ik gerust stellen. Wij hebben name lijk een zware overeenkomst ge sloten - waarbij overeenkomsten als bijvoorbeeld de huwelijkse - slechts een lichtgewicht is. Als je als deelnemende stichting uit de boot stapt, kostje dat 10.000 gul den per dag. Je laat het dus wel uitje hoofd om tijdens de rit af te haken". Over het tempo waarin één en an der is geregeld was hij zeer te spreken. "Het is vandaag op de kop af 175 dagen geleden dat u in de snijdende kou stond". Een aantal kritische kanttekenin gen werd geplaatst door een buurtbewoner. Hij stelde duide lijk dët de buurt het tijdelijke on derkomen had geaccepteerd on der de uitdrukkelijke i de dat het echt tijdelijk is. "We hebben onder andere een rr uitzicht verloren. Wat hebber daarvoor teruggekregen: weinig fraaie gebouwen. Kortom: we hebben een groot offer gebracht. Toch hopen wij dat de bewoners hier prettig zullen wonen", aldus de buurtbewoner. "Enerzijds omdat de rijksbegroting ons dwingt een pas op de plaats te maken. Anderzijds omdat wij vinden dat je zo af en toe eens moet terugzien op wat je aan het doen bent. En die terugblik leert ook dat we bezig zijn de gezondheidszorg onbetaalbaar te maken". v De staatssecretaris van volksge- Verpleegkundige J. Schrama droeg namens de groep "COZ, meer personeel rond het bed" een aan tal mogelijkheden aan, waarmee kostenbeheersing volgens hem mogelijk wordt zonder de kwali teit van de hulpverlening aan te tasten. Deze zijn onder andere: Verbetering eerstelijnsgezond heidszorg (onder andere meer huisartsen en wijkverpleegkun digen); Uitbreiding poliklinieken en dag- verpleging; Samenwerking tussen ziekenhui zen met onderlinge taakverde ling om bijvoorbeeld dubbele aanschaf van dure apparaten te voorkomen. Over het aanpakken van de "(te) hoge" inkomens zegt Schrama achter het beleid van de regering te staan ten aanzien van de medi- sche-specialisten. Maar het moet genuanceerder worden toege past. "Een gelijk inkomen voor iedereen is in dit politieke bestel een on haalbare zaak, maar het is schan delijk dat grote inkomensver schillen bestaan in een sector die is gericht op hulp en zorg voor onze zieke medemens. De spe cialist, de agoog en therapeut is hierin niets meer en niets minder dan diegene die de hulp verricht en toedient. Lichamelijke arbeid, geduld, men selijke warmte en begrip zijn onmisbare factoren in het gene zingsproces. Werkers rond het bed zijn onmisbaar!", riep hij uit. De groep "COZ, meer personeel rond het bed" ziet met zorg de kortingen op de uitkeringen van vele mensen tegemoet. "Wijk verpleegkundigen en andere in de eerstelijnsgezondheidszorg weten maar al te goed welke ef fecten dit zal krijgen op de vraag naar hulp". SOS-diénst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is, kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst of anderszins in nood verkerende, dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag "i 1-2 uur). 9-10 c Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van 1 verkerende moeders, e Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshülp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.39-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Npordein- de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur. woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Bureau voor geboorteregeling en sexualiteitsvragen. Telefoon 071-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547 spreekuur ma. en do. 19-20 uur werkdagen geopend van 9 tot 17 Op it, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huureommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 uur, tel. 143762. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). C orto na-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- AMVO 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4