Laagste inkomens moeten toch één procent inleveren r i i isr "Vakbeweging moet koers verleggen" Van Aardenne accepteert bezwaren specialisten lis It i E. s. B33HB Prijzen stijgen meer dan verwacht Biogasinstallatie op varkensbedrijf IIiï \ss Er VOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 Prof. Goudzwaard: AMSTERDAM (GPD) - De vakbe weging moet haar koers verleg gen door zich meer in te zetten voor verbetering van de immate riële kanten aan het verrichten van arbeid in plaats van te kijken naar de inhoud van het loonzakje. Doet zij dat niet, dan dreigt de vakbeweging haar bestaansrecht te verliezen. het rayon Vrije Universiteit van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO) zei prof. dr. B. Goud zwaard voor de christelijke vak beweging de historische taak te zien „om haar bestaansrecht nu te bewijzen". In zijn betoog - door hemzelf gekenschetst als niet op timistisch maar wel opwekkend - wees Goudzwaard erop dat de de jaren '80 zowel vakbeweging als overheid vrijwel alle speelruimte zal ont nemen. Hij is ervan overtuigd dat we „de economie van het genoeg" zullen moeten accepteren. De samenle ving zal volgens Goudzwaard economische stabilisatie moeten aanvaarden en „en accent meer moeten leggen op een andere groei dan die van produktie en consumptie". Daarvoor zal be wust moeten worden gekozen, een keuze die tot nu toe door de politiek noch door de vakbewe ging is gemaakt. De politieke par tijen met de vakbeweging in haar kielzog gaan nog steeds van eco nomische groei uit, terwijl alle voorspellingen op het tegendeel wijzen. De samenleving dreigt, meent Goudzwaard, instabiel te wor den. omdat de met elkaar bot sende. materiële aanspraken van gehonoreerd kunnen worden ten gevolge van een hooguit mini male economische groei. De problemen van onze maatschap pij zijn echter niet onoplosbaar en het is zeker geen noodlot. „Het is het resultaat van keuzen uit het verleden. We moeten nu opnieuw kiezen", aldus Goudzwaard. Voor hem betekent dat een kie zen voor het streven naar betere secundaire arbcidsvoorwaar- reld.ofom het genoeg te doen", aldus de au teurs. fMF-Stork resultaten rekening van de Ver- ijenigde Machinefabrieken Stork NV (VMF-Stork) over het eerste halfjaar 1980 (1 januari t/m 14 ju ni) toont een verlies van f 14 mil joen, een verbetering met f 4 miljoen in vergelijking met het eerste halfjaar 1979 (f 18 miljoen verlies). In dit resultaat is f2.5 miljoen verlies (v.j. f 4 miljoen) op Stork Werkspoor Diesel begre pen, zo heeft de maatschappij bekendgemaakt. Nescafé Je uitvinder van Nescafé, Max jMorgenthaler, is op 80-jarige leef- tijd in zijn woning te Jongny bij Vevey aan het meer van Genève overleden. 'Sijn uitvinding van de poederkof fie speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling van de Zwitser se firma Nestle tot een wereld concern op het gebied van voe dingsmiddelen. In Vevey is het centrum van het concern geves tigd. HBG Hollandsche Beton Groep ver wacht dat de resultaten dit jaar wat achter zullen blijven bij de eerdere verwachtingen, in hoofd- gl zaak door een teleurstellende gang van zaken bij de Engelse dochter. Deze winst wordt slechts in bescheiden mate ge drukt door de in het algemeen opgetreden stagnatie in de pro- jectontwikkeling. Het jaarresul taat zal ongeveer f 50 min bedra gen tegen f 57,1 min in 1979, aldus de groep. |Esso ^Esso Nederland wil een deel van de toekomstige steenkoolvoorzie ning van ons land voor haar reke ning nemen. De maatschappij neemt deel aan een ontginnings project in Columbia, waarvan de produktie in 1986 op gang moet komen. De maximale capaciteit zal 15 miljoen ton per jaar wor den. Vanuit Nederland wordt voor f 1,3 miljard deelgenomen in de totale kosten van 6 miljard gulden. Reeds eerder begon Esso Neder land zijn belangen en activiteiten op het gebied van de energie voorziening uit te strekken tot steenkool. Onlangs werden plan nen bekend gemaakt voor de bouw van een proeffabriek voor steenkool vergassing in het Rot terdamse Botlekgebied. Daar mee is een investering van een jj miljard gemoeid. DEN HAAG (GPD) - Zelfs de mensen met de laagste inkomens en uitkeringen zullen dit jaar minder kunnen kopen dan vorig jaar. Het kabinet is niet langer bereid de koop kracht voor deze groepen op peil te houden. Dat be tekent dat zij vrijwel ze ker ongeveer 1 procent zullen moeten inleveren. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het ka binet geen kans ziet de koop kracht voor deze groepen te handhaven. Een volledige com pensatie voor de gestegen prijzen zou andere „belangrijke doel stellingen van het regeringsbe leid" in gevaar brengen, aldus de bewindsman. De brief is mede namens minister Albeda (sociale zaken) geschreven. De PvdA heeft inmiddels fel afwij zend gereageerd op de brief van het kabinet. Sociaal-economisch woordvoerderVan der Doef noemde de opstelling van de re gering „volstrekt niet geloof waardig". In zijn eerste reactie hekelde hij het argument van het kabinet, dat passende maatregelen een te lan ge voorbereiding zouden vergen. „Juist dat argument had het ka binet niet mogen gebruiken, om dat het deze regering is die zich zo vaak schuldig maakt aan nood wetgeving, het parlement dik wijls onder grote druk plaatst en veel wetsontwerpen er doorjast". De brief van de beide bewindslie den is geschreven op verzoek van de Kamer, nadat de recente, te genvallende prijsindex-cijfers bekend werden. De CDA'er De Vries had vorige week al om de notitie gevraagd, maar hoorde niets op zijn verzoek. Dinsdag middag eiste hij daarop via voor zitter Dolman, en gestuend door de socialist Van der Doef, dat de brief diezelfde dag nog bij de Kamer zou arriveren. Gezien de inhoud van de brief, en de verontrusting bij PvdA en CDA ove de ontwikkeling van de laagste inkomens, staat het vrij wel vast dat de Kamer nog deze week zal debatteren over de koopkrachtontwikkeling. Beide grote partijen hebben voortdu- rend benadrukt dat de koop kracht voor de minima gehand haafd moet blijven. Ook het ka binet heeft verscheidene malen toegezegd dit zoveel mogelijk te zullen proberen. Het kabinet heeft nu besloten van deze „garantie" af te zien vanwe ge de gevolgen voor de begroting van volgend jaar. Ook acht het kabinet de dreigende achteruit gang voor de betrokken groepen „zeer beperkt". Daarnaast wijzen de ministers erop dat de oorzaak van de extra prijsstijging vooral gezocht moet worden in interna tionale ontwikkelingen. Verder wijst de brief op de technische problemen om de betrokken groepen een extra uitkering te Drie Fransen waren er voor nodig om de eerste vestig ing van een "Vie de France" in Nederland te openen. In het "eetpaleisje" dat in Amsterdam is gevestigd worden originele Franse stokbroden en kant-en klaar gerechten verkocht. Op de foto de heren Vilgrain (directeur van de Franse meelfa brieken). Debatisse staatssecretaris van industrieen Jurgensen (ambas sadeur in Nederland). Reiden -Groenteveiling wo. 10-09-'80: Peren 24, Aardappelen 19-24, Andijvie 47-68, Snijbonen 3.10-4.10, Stambonen i.80-3.00, Kroten 34-37, Kroten gek. 1.10, boerenkool 25, Chinese kool 1.05, Rode kool 27. Spits kool 1.60-1.78, Postelein 89-1.17. Prei 74-1.02, Rabarber 57-64, 37-ie 92-98, Spruiten A 1.08-1.25, Spruiten B 1.21-1.27, Spruiten C 72-78, Spruiten D 56-89, uien 32-55, Winter peen 49-53, Witlof 4.50-8.50, Bloemkool 3x6 95-3.00, Bloemkool 8 st 1.50-2.30. Knolselderij 11-22, Bleekselderij 52-1.27. Bospeen 81-1.43, Peterselie 54-5.00. Radijs 35-39, Selderij 44-54. Pa prika st. 20-49. SCHIJNDEL (GPD) - Minister Braks van landbouw en visserij heeft gistermorgen een met zonnecollectoren gècombineerde biogasinstallatie in gebruik gesteld op een varkensfokbedrijf in Schijndel. Met het ontsteken van een biogasverlichting startte Braks een complex van energievoorziening door gas, gisting en zonnewarmte, een combinatie die in staat is aan 70 procent van de energiebehoeften van het Schijndelse bedrijf te voldoen. Het bedrijf van de familie H. van Galen biedt momenteel plaats aan 500 zeugen en 1200 mestvarkens. De opbouw van het nieuwe bedrijf werd verricht door de heer en mevrouw Van Galen met behulp van één vaste kracht. Voor de aanleg van de installatie van een biogaswinning gecombineerd met de benutting van zonneënergie werd gebruik gemaakt van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen uit Wage- ningen. Biogas bestaat voor ongeveer 60 tot 70 procent uit methaangas en voor ongeveer 30 tot 40 procent uit koolzuurgas en sporen van voornamelijk zwavelverbindingen. Het biogas ontstaat wanneer mest onder afwezigheid van zuurstof op een temperatuur van ongeveer 30 graden Celsius wordt opgeslagen. Daartoe moet de dagelijks naar de gistingstanks aangevoerde mest van ongeveer 10 tot ongeveer 30 graden worden verwarmd, waarvoor gemid deld 25 procent van het geproduceerde gas nodig is. afhankelijk van de isolatie van de tank en de aanwezigheid van zonnecollec toren. Buitenlandse werkzoekenden i slaan geen slecht figuur DEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal niet geringe obstakels slaan buitenlandse werklozen door een goede motivaite be paald geen slecht figuur ten op zichte van Nederlandse werk zoekenden. Buitenlanders die bij een arbeidsbureau staan inge schreven blijken meer dan Ne derlanders beschikbaar te zijn voor een baan. Dit wordt „met de nodige voorzich tigheid" geconcludeerd in een gisteren vrijgegeven rapport van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Den Haag. Aanleiding voor het onderzoek is het grote aantal bij het arbeidsbureau ingeschreven buitenlanders. Van de ten tijde van het onderzoek 14.000 daar ge registreerde werklozen is 22 pet van niet-Nederlandse afkomst. Met beschikbaarheid wordt onder meer bedoeld „werkwilligheid, beroepsvaardigheid en produk- tiviteit die normaal van een werknemer kunnen worden geëist". Het percentage beschik baren en tijdelijk niet beschikba ren blijkt onder hen groter te zijn dan bij de Nederlandse werkzoe kenden, terwijl het percentage niet beschikbaren bij hen kleiner is, aldus het rapport. Als obstakels voor het vinden van een baan noemt het arbeidsbu reau een laag opleidingsniveau, taalproblemen en „discrimina toire factoren". Het opleidings niveau is er voor een belangrijk deel de oorzaak van dat buiten landers gemiddeld langer als werkzoekend staan ingeschreven dan Nederlanders. DEN HAAG (GPD) - De regering wil enigszins tegemoet komen aan de bezwaren die de medische specialisten hebben tegen de manier waarop zij versneld ge middeld f80.000 van hun inko men zouden moeten „inleveren". Bij monde van minister Van Aar denne (economische zaken) is dit gisteravond toegezegd in het de bat over het prijs-inkomensbe- leid van de vrije beroepsbeoefe naars, dat in de Tweede Kamer werd gehouden. Een van de grieven die de specialis ten hebben, is dat bij deze snelle afbouw (de bedoeling was in twee jaar tot en met 1981vooral jonge re. pas gevestigde artsen in grote moeilijkheden kunnen komen. Van Aardenne zei dat daarmee rekening zal worden gehouden. Aangenomen wordt dat hij in het komende overleg met de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV) (vastgeteld voor morgen) enige „handreikingen" zal doen. De minister liet merken dat over de gewenste verscheidenheid van inkomensafbouw naar specia lisme te praten zal zijn, al liet hij in het midden of zo'n regeling nu al kan ingaan. Ook moet er haast worden gemaakt met zogenaam de degressieve tarieven (hoe gro ter de praktijk, hoe lager gemid deld de honorering), omdat dit prikkelt tot de (gewenste) prak tijkverkleining. Goede afloop De bewindsman bleek gerust op de goede afloop van het „conflict", waarin aanvankelijk de LSV zich scherp had opgesteld. Na een be spreking van vorige week spra ken beide partijen van „een be vredigende sfeer". Van Aardenne verwacht nu dat de specialisten met de ziekenfondsen een nor male overeenkomst zullen slui ten en dat alleen voor de particu liere tarieven (zoals gebruikelijk) een prijsbechikking nodig zal zijn. Het kabinet heeft tot versnelde af bouw van inkomens voor vrije- beroepsbeoefenaars besloten, mede gezien de loonmaatregel die dit jaar voor alle cao-inko mens is getroffen, zo zetten Van Aardenne en Albeda (sociale za ken) uiteen. Vorig jaar al was be sloten tot „afbouwmaatregelen", gestimuleerd door uitspraken van de Tweede Kamer. Overleg over definitieve vaststelling van de norminkomens loopt echter nog. Ook al zijn alle cijfers voorlopig. CDA en WD vonden toch dat de ministers, vooral in het geval van de specialisten, wel wat haastig te werk zijn gegaan. Dc PvdA stelde bij motie nu voor de inlevering voor alle vrije-beroepsbeoefe- naars in drie gelijke etappen te doen geschieden, zodat zij in 1982 haar beslag krijgt. Maar de socialisten knoopten daar aan wel de voorwaarde vast tege lijkertijd de norminkomens een „trapje" van de vergelijkbare sa larisschalen voor ambtenaren la ger te stellen dan nu het geval is. Ook moeten, na overleg met de betrokkenen, voorstellen worden gedaan voor verdere verlaging van de gemiddelde inko- "Stuntwerk" Van Aardenne noemde deze motie „stuntwerk" en kon er niet mee akkoord gaan. In grote lijnen was hij het wel eens met een motie van D'66, waarin onder meer ver scheidenheid in afbouw van in komens per specialisme wordt bepleit en aangedrongen wordt op wijziging van de honorerings- opbouw. Ontraden werd een mo tie van de PvdA, waarin gevraagd werd alle toeslagen op de norm inkomens (voor pensioenen, so ciale voorzieningen e.d.) af te schaffen. Vervoersbonden willen nieuw cao-gesprek in de havens ROTTERDAM (ANP) - De cao- groepsraad havens van de Ver voersbonden FNV hebben giste ren unaniem het laatste cao-aan bod van de werkgevers in de ha vens van Rotterdam en Amster dam afgewezen. Dat standpunt komt overeen met de mening van de overgrote meerderheid van de leden in de twee havens, die zich afgelopen twee weken op tal van bedrijfs vergaderingen over de cao-situa- ties hadden uigesproken De cao groepsraad van de vervoersbon den vindt, dat de onderhandelin gen met de werkgevers moeten worden hervat. Uitgangspunt moeten de vijftien oorspronkelijke voorstellen zijn, zo stelde de cao-groepsraad vast. Volgens de woordvoerder van de vervoersbonden beeft de raad de onderhandelingsdelegatie geen opdracht meegegeven om be paalde eisen in ieder geval bin nen te halen. 'Er is wel sprake van enige onderhandelingsruimte', aldus de woordvoerder. Het cen traal bedrijfsgroepsbestuur zal zich deze week nog uitspreken over het advies van de cao- groepsraad. Se Tw. Krhclf. VMF Stork VRGGorn.UBi- BELEGGINGS INSTITUTEN AMSTERDAM (ANP) - De Am. GOUD EN ZILVER Goud onbew (H50- 421SO BUITENLANDS GELD KLM bedrag tot 63,50. Kon. Olie trok 0.40 aan tot 171.40 Van de bankaandelen van ABN 1.511 beter op 312.50 en NMB ging 2.50 omhoog naar 238.80. In de uitgeverssector vier-NDU 2.50 d cijfers nog n len. Van de f '4". maanuoest HBG nog 0.70

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27