Uphen staakt graven naar gifvaten Paardenmarkt Valkenburg:'En ju nu regent l an- Volop activiteiten bij braderie in Langeraar Feestend Bodegraven eert perfecte kaas Inderzoek naar hiaten in bewaking vuilstort NIEUW BOEK OVER RUNSBURG Genie in Alphen heeft rol in Navo-oefening 'OENSDAG 10 SEPTEMBER 1 kLPHEN AAN DEN RIJN - Het graven naar vaten met gif op de voormali ge vuilstort in de Alphense Coupépolder is een afgesloten hoofdstuk, maar de gemeente gaat wel met een kleine werkgroep bekijken of er hiaten zijn in de bewaking van de stortplaats. it laatste vooral om de geruch tenstroom over de betrouw baarheid van die bewaking te stoppen. r zijn geen aanwijzingen dat er fouten zijn gemaakt, waardoor er illegale stortingen van vaten met gif hebben kunnen plaatsvinden, maar in verband met alle achter docht achten burgemeester en wethouders het noodzakelijk een rapport over de gang van zaken bij de vuilstort uit te brengen. Het rapport zal, eventueel met voorstellen tot verbetering, naar verwachting binnen enkele we ken aan de gemeenteraad worden voorgelegd. leen uitsluitsel ekerheid dat er geen vaten met gif zijn gestort, is er niet. Het graafwerk van vorige week kan daar geen uitsluitsel over geven. Wel verkeert het gemeentebe stuur inmiddels in de overtuiging dat de aanwijzingen dat er vaten zijn gestort minder concreet zijn dan aanvankelijk werd opge maakt uit de verklaringen van twee getuigen. ién van de twee getuigen, die anoniem wil blijven, heeft de stelligheid van zijn verklaring bij nadere ondervraging flink afge zwakt. Zo sprak deze getuige aanvankelijk van zo'n vijfig vaten die volgens zijn waarneming in de Coupépolder zouden zijn ge stort. Hij heeft inmiddels zijn aanvankelijke stelligheid daar voor ingeruild voor twijfel. Het zouden er ook veel minder kun nen zijn. Ook heeft deze getuige het niet meer over half zeven 's ochtends als tijdstip van waar neming. Dat zou volgens een late re verklaring een later tijdstip zijn geweest. regenstrijdigheden Het geloof in de juistheid van de verklaringen van de twee getui gen was gebaseerd op het feit dat ze een grote mate van overeen stemmingen hadden. Beide ge tuigen verklaarden aanvankelijk het storten van vaten te hebben waargenomen ergens in februari. Ook het tijdstip stemde aanvan kelijk overeen, evenals de plaats waar de stortingen zouden zijn verricht. Wel sprak de tweede ge tuige, in tegenstelling tot de eer ste, over "minstens tien" vaten. Door de later naar voren geko men tegenstrijdigheden, zijn er nu weer tal van andere verklarin gen mogelijk over wat de twee ge tuigen hebben gezien. Eén van de mogelijkheden is dat, als het gaat om een betrekkelijk klein aantal vaten (dus niet vijfig), het om apart gehouden vaten ging die la ter op last van de bewakers zijn teruggestuurd. Ook zou er sprake kunnen zijn geweest van één van de twee va ten die vorige week wél werden gevonden en waarvan er één leeg was, terwijl de andere een wit, ongevaarlijk poeder bleek te be- vaten. Hoe dan ook, de gemeente acht het niet langer verantwoord op basis van de, nu rammelende, ge tuigenverklaringen verder te gaan met het speurende graaf werk in de Coupépolder. De aanwijzingen zijn nu te weinig concreet in verhouding tot de enorme kosten die daarmee zou den zijn gemoeid. Eén en ander is gisteravond mee gedeeld door burgemeester M. Paats in de raads-commissie Al gemene Zaken. Verschillende commissieleden zagen er aanlei ding in om stil te staan waarom de twee getuigenverklaringen aan vankelijk zo overeenstemden en later niet meer. H.W.M. Hopman (CDA) vroeg zich af waarom het verschil in de twee verklaringen niet eerder naar voren was gekomen; Th. Den Daas (WD) plaatste twijfels bij de betrouwbaarheid van de getuigenverklaringen. Paats trachtte hun een verklaring te geven door erop te wijzen dat het herinneren van de juiste waarnemingen altijd een moei lijk punt is bij elke getuigeverkla- ring, terwijl een getuige daarbij niet zelden door zijn fantasie door een foutief beeld komt. Dat één van de getuigen later wat inbond, komt volgens Paats doordat het feit dat er op de aangewezen plek geen vaten werden gevonden twijfel heeft doen rijzen. De vraag over de betrouwbaarheid kon Paats daarbij niet met ja of nee beantwoorden. BODEGRAVEN - Wie gisteren op de Bodegraafse najaarsmarkt een kijkje ging nemen bij de kaasten toonstelling, kon het horen gon zen van de opgewonden fluister tonen. Een sprookje deed daar de ronde over een gave, glanzende Leidse kaas. Niet zomaar een kaas, nee, de koning onder de boerenkazen betrof het hier. Zo perfect, dat zelfs rijkskeurmees ter Oosterhuis uit Ede er geen foutje aan had kunnen ontdek ken. De goede man moet aan de be trouwbaarheid van zijn zintuigen hebben getwijfeld. Is er dan echt helemaal niets aan te merken op deze uit koemelk verkregen schepping? "Neen", zo bevestig den de leden van de jury hun voorzitter, "deze kaas verdient de honderd punten ten volle". Perfect En zo gebeurde het, dat de na jaarsmarkt 1980 in Bodegraven verrijkt werd met een heel bij zonder produkt: de perfecte kaas. De maker, boer Van Leeuwen uit Zoeterwoude, zal het nooit meer hoeven te vergeten. Een glanzen de beker zal hem voortaan des noods terzijde staan bij het op poetsen van de herinnering aan deze glorieuze dag. Maar zonder gekheid, men heeft in Bodegraven even in het verleden moeten graven om zich ervan te verzekeren dat hier niet sprake was van een unicum. Twaalf jaar terug in de geschiedenis. Dat bleeK voldoende om de vorige kaas "op te graven" die met een score van honderd punten werd bekroond. Men zou inmiddels bijna vergeten dat er nog meer prijzen werden uitgereikt. Een hele serie zelfs in vele klassen en soorten. Onder die prijzen nog twee bekers: één voor de winnaar van de prijs in de klasse tot twaalf kilo, die in de wacht werd gesleept door C. P. W. Wahle uit Zevenhoven, en een tweede voor W. Rijnsburger uit Zoeterwoude. Hij werd bekroond met de eerste prijs in de klasse boven twaalf kilo. Kermis Kaas mag dan centraal staan tij dens de Bodegraafse najaars markt, er was gisteren nog heel wat meer te beleven. Daar zorgde niet alleen de kermis voor. maar bijvoorbeeld het ringsteken en het schoolvoetbaltoernooi dat in de middaguren werd afgewerkt. Ereplaatsen waren er daarbij voor de Willebrordschool, de Da Costaschool en de St Jozef school. De teams van deze scho len mochten de prijzen voor hun prestaties uiteraard in ontvangst nemen uit handen van de Bode graafse kaaskoningin, de twin tigjarige Marieke Twaalfhoven. De drie schrijvers met de uitgever; (v.l.n.r.) Hugenholtz, Wybrands, Cordfunke en Dijkstra. RIJNSBURG - Dr. W.R. Wy brands van de uitgeverij Wal burg Pers heeft gistermiddag in het gemeentehuis van Rijnsburg de eerste exempla ren van het boek "De Graven van Holland en de Abdij van Rijnsburg" aan de schrijvers overhandigd. Dit boekje is een vervolg op het vorig jaar verschenen werk "Graven en gravinnen van het Hollandse Huis". Het boek bevat drie lezingen, die vorig jaar oktober tijdens de uitreiking van "Graven en gravinnen van het Hollandse Huis" werden gehouden. Dr. B.K.S. Dijkstra, keel-, neus- en oorarts én schrijver van het eerste boek, sprak tijdens die bijeenkomst over het onder zoek van de Rijnsburgse skeletten die in de Abdij wer den gevonden. Op verzoek van de archeoloog Van der Giffen heeft Dijkstra geprobeerd deze skeletten te identificeren, want als Dijk stra kon bewijzen dat de ske letten toebehoorden aan le den van het Hollandse Huis, dan kreeg Van der Giffen subsidie om zijn onderzoek voort te zetten. Het lukte Dijkstra verschillende skelet ten te identificeren en de doodsoorzaak vast te stellen. Graaf Willem I overleed bij voorbeeld in 1922 aan een on- steking van het linkeroor, die naar de verkeerde kant, na melijk naar de hersenvliezen, doorbrak. Dijkstra ontdekte verder dat Graaf Floris IV was overleden tijdens een toer nooi. De twee schrijvers, de professo ren F.W.N. Hugenholtz en E.H.P. Cordfunke, gingen beiden in op het boek van Dijkstra "Graven en gravin nen van het Hollandse Huis", dat nu al is uitverkocht. Er zijn echter nog steeds mensen die dit boek willen hebben. Een herdruk wordt echter nog niet overwogen. Hooibroei houdt brandweer bezig BODEGRAVEN - Hooibroei in een schuur van een boerderij aan de Hogendoornlaan heeft de Bodegraafse brandweer twee dagen achtereen bezig gehouden. Maandagnacht moest de brandweer voor de eerste maal uitrukken om een be ginnende hooibrand te be dwingen. Gisteren was het in dezelfde schuur weer raak. Het hooi begon weer te broeien. De brandweer moest wederom uitrukken om erger te voorkomen. Dat lukte. Om zes uur was men de broei meester. ALPHEN AAN DEN RIJN - Heli kopters, verkenningsvliegtuigen en een enkele straaljager zorgen momenteel voor verhoogde vliegactiviteiten boven Alphen. Oorzaak daarvan is de beschei den, maar voor Nederland cen trale rol die het Alphense genie complex heeft bij de Navo-oefe ning die in West-Duitsland wordt gehouden. Hoewel er maar in geringe mate sprake is van Nederlandse deel neming, vervult ons land wel een rol bij het transport van materiaal en manschappen in oostwaartse richting. Voor het coördineren van dat voornamelijk Ameri kaanse transport is in het centraal gelegen Alphen de informatie- post geïnstalleerd. Vanaf het geniecomplex vertrekt af en toe een helikopter naar de ha ven van Scheveningen of naar andere punten via welke het transport loopt, zoals Schiphol, Rucphen en Woensdrecht. Het gaat er hierbij om het transport zo snel mogelijk te doen plaatsvin den. VIJF JAAR VOOR MOORD - De 29-jarige Hagenaar Hans T. is gis teren door de rechtbank in Den Haag wegens moord veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, met aftrek. De rechtbank achtte be wezen dat de man in de nacht van 24 mei de 26-jarige Gerard Mut- saers, eveneens uit Den Haag, met een pistoolschot om het le ven bracht. De verdachte heeft dit echter altijd ten stelligste ont kend. Verdachte kreeg het in de bewuste nacht in een Haags café aan de stok met Mutsaers. De ruzie liep uit op een vechtpartij, waarbij T. er flink van langs kreeg van Mut saers. Met bebloed gezicht verliet hij het café. Kort daarna werd door het raampje in de deur op Mutsaers geschoten. Deze werd dodelijk getroffen. LANGERAAR - Langeraar bruist zaterdag van de activiteiten. De jaarlijkse braderie van de mid denstand omvat zo'n zestig kra men en wordt omlijst door tal van evenementen. Zo is er in het parochiehuis een ten toonstelling van zo'n 500 foto's, die honderd jaar dorpsleven in Langeraar weergeven. In dat zelfde parochiehuis is ter gele genheid van het zestigjarig be staan van Arti et Religioni een kleine expositie van foto's en in strumenten te zien. In de serre van het parochiehuis worden om de twee uur films gedraaid van de vorige braderie en het (vroegere) bloemencorso. De braderie wordt 's morgens om 7.00 uur muzikaal ingeluid met een openingsmars door het dorp. Ook op sportief gebied is er zater dag het een en ander te beleven in Langeraar. Om 11.00 klinkt het startschot voor een prestatieloop voor kinderen tot 12 jaar over 4 kilometer. De prestatieloop voor volwassenen, die 10 kilometer omvat, vangt om 12.00 uur aan. Verschillende bekende lopers uit den lande hebben zich al aange meld in Langeraar. De organisa tie van dit evenement is in han den van de Atletiek Vereniging Holland uit Leiden. Vanaf 17.00 uur is er een touwtrek- wedstrijd tussen de bewoners van Langeraar, Korteraar, Aar- dam en Papenveer. Er wordt ge streden om de door de gemeente beschikbaar gestelde wisselbe ker. Ook kermisattracties ontbreken niet. Voor de jeugd is er een draaimolen en een luchtkussen. Het geheel wordt muzikaal op geluisterd door een draaiorgel en de boerenkapel "De Gebarsten Ketel". De braderie wordt zaterdagavond afgesloten met een groots opge zette Taptoe. Behalve het jubile rende Arti et Religioni werken aan deze taptoe mee: Liefde voor Harmonie (Roelofarendsveen), Tavenu (De Kwakel), Het Tam boer en Trompetterkorps uit Ha- zerswoude en de majorette- showgroep Capriole (Hazers- woude). Het muzikale evenement wordt besloten met een geza menlijke finale en begint om 20.00 uur. De fototentoonstelling in het paro chiehuis is, gezien het succes dat de tentoonstelling vorig jaar had, ook zondag nog te bezichtigen. VALKENBURG - "Vier weken mooi weer en dan moet het juist vanochtend regenen". De teleurstelling is van het gezicht van marktmeeister Bol af te lezen. De aanvoer op de paarden markt in Valkenburg is dit jaar matig. Er zijn iets minder paarden aangevoerd dan vo rig jaar. Volgens de markt meester ligt dat aan het slech te weer vanochtend: "Als het mooi weer is dan staan er 's ochtends om 6.00 uur al veel paarden. Vanochtend drup pelden de paarden binnen. We hadden zeker dit jaar hoge verwachtingen, maar nu is wel gebleken dat je beter kan afwachten en gewoon maar zien wat er komt. Er komen als het regent ook niet zoveel mensen kijken, maar nu het droog is geworden, zal het nog wel wat drukker wor den". Rond half tien waren er onge veer 70 paarden en was er aardig wat publiek op de markt. De handel met het ge bruikelijke handjeklap was al begonnen. Goede boeren paarden gingen weg voor prijzen boven de 4000 gulden en een mooi rijpaard bracht toch al gauw zo'n 7000 gulden op. De paardenmarkt, die tot 12.00 uur duurde; werd om tien uur geopend door burgemeester Van 't Wout. De burgemeester heeft vanochtend eerst een rijtoer door het dorp gemaakt. Marktmeester Bol: "Waarom moet het uitgerekend vandaag weer regenen. .Ben ik echt niet meer waard

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25