Rabobank ES Veel debiteuren willen best sneller betalen. Als u ze de kans maar geeft. Beschikbaar zijn voor gasten, maar niet opdringerig ^smm Indonesische christenen twee maanden gast in ons land GEZIN HOEKSTEEN VAN SAMENLEVING Predikanten Waddeneilanden: Geld en goede raad. niet vergeten; bloemen sturen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1 De predikanten van de Waddeneilanden streven zomers, als de eilanden grote aantallen gasten herbergen, een "voorzich tige vorm van evangeli satie" na. De aanwezig heid van de kerk in het he le vakantiegebeuren mag, volgens hen, vooral niet opdringerig zijn. Het gaat om eenvoudige beschik baarheid. Een tiental pastores van Texel, Vlieland, Terschelling en Ame land - die van Schiermonnikoog kon niet komen - is op Terschel ling bijeen geweest om ervarin gen uit te wisselen. Over de pas torale verantwoordelijkheid die zij behalve voor de eilandbewo ners in zekere zin ook voor de gasten hebben waren zij het vol ledig eens. Juist in de vakantie, als mensen tot rust komen, kan er behoefte zijn, met iemand die men niet van nabij kent eens ver trouwelijk en openhartig te pra ten over levensvragen en per soonlijke moeilijkheden. Het was de eerste keer dat de ei landpredikanten hierover met elkaar spraken. De Raad van Kerken op Terschelling en de commissie "Kerk en recreatie" van de Gereformeerde Kerken in Friesland hadden daartoe het ini tiatief genomen. De deelnemers hebben het gesprek als "erg nut tig" ervaren, al kwamen zij nog niet veel verder dan een opsom ming van wat er op dit gebied zoal gebeurt. Daarom besloten zij, in het vervolg eens per jaar bij el kaar te komen, bij voorkeur aan het eind van het zomerseizoen, als hun indrukken nog vers zijn. Volgend jaar is Texel aan de beurt om de groep te ontvangen. Dan zullen ook leden van de kerkelij ke recreatiecommissies aan het overleg deelnemen. Campingpastoraat Het vakantiewerk verschilt nogal per eiland. Op Texel geeft een overkoepelend orgaan van vier kerken op zo breed mogelijke schaal bekendheid aan de kerk diensten. Het verdeelt ook subsi dies over de verschillende plaat selijke activiteiten. De kerken hebben in de badplaats De Koog een ontmoetingsruimte, "De Schuilhut" geheten, waar een aantal teams zeven weken lang van alles organiseert. In De Cocksdorp is vooral de hervorm de gemeente voor de recreanten in de weer. De Rooms-Katholie- ke Kerk heeft er een eigen groep uit het bisdom Essen. In Ooste rend is een camping waar voor namelijk mensen uit de rech terflank van de gereformeerde gezindte verblijven. De sfeer daar is geheel aangepast aan hun le vensstijl. De kerken op Vlieland kampen met een tekort aan vrijwilligers. De samenwerking in interkerkelijk verband is daar nog maar sober tjes. Naast de gewone kerkdien sten is een lectuurstand wel de voornaamste activiteit. Gepro beerd wordt, een vorm van cam pingpastoraat van de grond te krijgen. Op Terschelling leggen de kerken de nadruk op het "bereikbaar en beschikbaar" zijn. Om de gasten volledig te informeren over plaatsen en tijden hebben zij een folder uitgegeven. Pastores, art sen en maatschappelijke werkers vonden elkaar in een "home- -team", dat in crisissituaties te hulp kan komen. Het centrum ET-10 en Huize Brandaris verte genwoordigen op dit eiland de recreatieve kant van het werk. Ook op Ameland hebben de kerken de handen ineengeslagen. Een overkoepelende commissie zorgt voor een efficiënte verdeling van het werk en van TERSCHELLING het doen. Hun uitgangspunt is: Wat wij hebben en wat wij doen, we moeten het openstellen voor de gasten. Het campingpastoraat functioneert goed en ook het re creatieprogramma vindt weer klank. "Vrijplaats" De "drempelverlagende activitei ten" van de kerken, zoals kerke- tochten, concerten en rommel markten, slaan onder de gasten nog het meest aan. Men moet er wel op letten, zo vinden de predi kanten, dat daarop ook weer niet te veel nadruk valt. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de kerken door de grote belangstelling voor die evenementen op de "com merciële toer" ga^n. De kerk. zeggen de pastores, moet vooral een "vrijplaats" zijn, open en gastvrij, beschikbaar voor ieder die er maar behoefte aan heeft. Een probleem is nog wel de be trokkenheid van de gemeentele den zelf. De predikanten hebben de indruk, dat zij nog niet vol doende op de tijdelijke gemeente "uit den vreemde" zijn ingesteld. Er is sprake van een haat-lief de-verhouding tussen eilanders en gasten. We hebben ze nodig, maar we zien ze ook weer graag gaan, zo denkt men wel. Door de drukte die het seizoen voor de gemeenteleden persoonlijk mee brengt zijn er maar weinigen die zich vanuit de kerk voor de gas ten kunnen inzetten. Experiment moet oecumenische relatie versterken Opleiding. De theologische ho geschool van de Christelijke Ge reformeerde Kerken in Apel doorn zal worden uitgebreid met een opleiding voor godsdienstle raar. De synode van deze kerken, die in Amersfoort vergadert, heeft het bestuur van de school opdracht gegeven, zo'n opleiding op te zetten. Deze hogeschool heeft op het ogenblik 74 studenten, van wie er 31 de opleiding volgen om predi kant te worden. Van de anderen wil een aantal de studie dienst baar maken aan het onderwijs. De lerarenopleiding wordt een theologische doctoraal-studie (eerstegraad) met als bijvakken pedagogiek, didactiek en prakti sche vorming. De christelijke gereformeerde sy node besloot, geen stage-halfjaar voor nieuwe predikanten in te stellen. In plaats daarvan zal de classes (regio's) worden ge vraagd, ervaren predikanten aan te wijzen om jonge collega's een korte tijd in hun eerste gemeente te begeleiden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Voorschoten H.M. Boogert Almelo, te Vroomshoop H.P. Swets Mus- selkanaal, te Terneuzen J.D. Wuister Scheveningen, te Noot dorp J. Eschbach Enschede, te Oudenhoorn (ZH) Ph. J. Leen- mans Wedde; aangenomen naar Moordrecht kandidaat F. Bos Maarn. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Veenendaal A. Baars Urk. Oud-Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Oosterland A.P. van de Meer Kinderdijk. Celibaat. De Zwitserse theoloog Hans Küng doet in een open brief een bewogen beroep op de paus om een eind te maken aan het verplichte priestercelibaat. Küng, die van het Vaticaan geen theologie meer mag doceren, zegt, dat het evangelie vrijheden vermeldt, die de bedienaren van het geloof mogen genieten. De apostelen zijn gehuwd gebleven. De kerk stelde pas enkele eeu wen na haar stichting het celibaat verplicht. OEGSTGEEST - Acht Indonesische christenen, die namens hun ker ken - de Evangelisch Christelijke Kerk van de Minahassa en de Protestants-Christelijke Kerk van Bali - deelnemen aan een uitwisselingsprogramma met de Synode-voorzitter ROOS kerken in Oost en West ge lijkwaardig Nederlandse Hervormde Kerk, zijn in ons land aangekomen. Hun bezoek zal eind volgende maand met een paar "evaluatie- dagen" op het instituut Kerk en Wereldin Driebergen worden afgesloten. Het is de bedoeling, dat volgend jaar een aantal Ne derlandse christenen naar Indo nesië gaat. Leden van het dagelijks bestuur (moderamen) van de hervormde synode, vertegenwoordigers van verschillende zendingsinstanties en van de ontvangende kerkelijke regio's classes) Hoorn en Hengelo en de al enige jaren in ons land werkende Indonesische predi kant Lukito Handojo verwel komden de gasten op een bijeen komst in het zendingshuis te Oegstgeest. Assistentie Dominee C.B. Roos, voorzitter dan de synode, zei in zijn begroe tingswoord dat de kerk met het oude begrip "zending" niet meer uit de voeten kan. "Wij spreken niet meer van moe derkerk en van dochterkerk. Als we het nu over zending hebben, bedoelen we zeker geen eenrich tingsverkeer. In Oost en West gaan we verstaan, dat het ons samen en wereldwijd moet gaan om de verkondiging van het evangelie van Christus. De ker ken staan daarbij niet meer in een verhouding van zendende en onvangende kerk tot elkaar. Ze zijn gelijkwaardig en verlenen elkaar assistentie" Drs. H. Bootsmaalgemeen secreta ris van de hervormde Raad voor de Zending - welke instantie het bezoek heeft voorbereid - waar schuwde voor de al te gemakke lijke gedachte dat christenen over de hele wereld één zijn. "De waarheid is, dat er veel ver zijn niet alleen kinderen van God. maar ook kinderen van Indonesië en van Nederland. Onze cidturen verschillen aanzienlijk. Wij dra gen de kentekenen van de cultuur waarin we zijn geboren. Die ver schillen kunnen een werkelijke ontmoeting bemoeilijken en het begrijpen van elkaar remmen". Een lid van de Indonesische groep, een Balisch predikant, bood de voorzitter van de synode, ds. Experiment Het gezelschapdat bestaat uit vijf mannen en drie vrouwen, maakt deze week een aantal oriëntatie- dagen mee in het centrum "Hyde- park" in Doorn. De gasten zullen in verschillende gezinnen verblijven. In oktober zijn ze enkele weken gast van de classes Hengelo Overijsselen Hoorn (Noord-Holland) Deze contacten zijn vooralsnog be doeld als experiment. Door een directe en intensieve ontmoeting tussen gemeenteleden van de be trokken kerken wil men de oecu menische relatie versterken. Het zijn de Indonesische kerken d ie op zo'n bezoek hebben aangedron- Simonis in Heiloo: De grootste bedreigingen van het gezin zijn de aantasting van geestelijke waarden en de echt scheidingen. Echtparen moeten door hun voorbeeld - en door hun gebed - meehelpen het gezin de kostbare hoeksteen van de samenleving te laten blijven. Bisschop Simonis van Rotterdam, die dit vandaag zei op een bede vaart van land- en tuinbouwers uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam in Heiloo, verwacht dat de komende bisschoppensy node in Rome over het katholieke ADVERTENTIE gezin veel moderne visies en problemen de revue zal laten pas seren die diep insnijden in het le ven van de mensen. Hij sprak de hoop uit, dat op dit synode dui delijk zal worden weerlegd "wat niet past in de christelijke over tuiging". "Er mag niet worden getornd aan wat principieel vast ligt vanuit Gods scheppingsór de". Simonis beklemtoonde, dat het huwelijk geen cultuurhistorische gegroeide werkelijkheid is, geen westerse beschavingsvorm, maar "Gods instelling bij de oorsprong van de mensheid, zoals het boek Genesis in de bijbel verhaalt". "Men en vrouw worden in het huwelijk, zoals het eerste men senpaar, duurzaam in liefde ver enigd. Daarom is het onontbind baar en monogaam en zal de rooms-katholieke kerk altijd blijven leren, dat buitenechtelij ke seksuele, relaties ongeoor loofd zijn". Onrust. De conferentie van En gelse priesters, die de afgelopen week in Birmingham bijeen kwam, betreurt het in een resolu tie dat de manier waarop "Rome" de zuiverheid van bepaalde theologen onderzoekt bij veel mensen onrust veroorzaakt. Veel van uw debiteuren willen u best sneller betalen. Als u ze dat maar gemakkelijk maakt. Door ze bijvoorbeeld direkt bij levering een mach tiging tot automatische incasso te laten tekenen. Dat scheelt iedereen rompslomp. En u hebt sneller uw geld. r De Rabobank kan u over dergelijke incassosystemen veel vertellen. En ook over de manier waarop dat geld dan op uw rekening wordt bijgeschreven. Vlug, en met een rekeningafschrift waar uw boekhouding wat aan heeft. Omdat het zo kan worden opgesteld, dat het aansluit op uw eigen administratie. Een rekening bij de Rabobank heeft nog meer voordelen. Een brochure hierover ("Hoe u via de Rabobank meer kunt doen met een rekening-courant".) alle 3100 vestigingen van de Rabobank gratis verknjgbaar. U hoeft er dus niet ver voor uit de buurt. 'nfleur opkikker isaltijd De priesters vragen de Romeinse, curie, die methode zo te verande ren dat ze minder onderhevig is aan kritiek en verdenking van onrecht. De conferentie in Enge land vertegenwoordigt zo'n 5000 priesters. Met grote meerderheid van «temmen werd de resolutie aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13