Israëlisch protest aan adres Egypte Onderwij niet uitgesloten WAAROM KOOPT Um NOC GEEN RETOURTJES MET 40% KORTING? WAAROM KOOPT Um NOG GUN ENKELTJES MET Arrestaties in omvangrijke steunfraudezaak Verdubbeling nationaal inkomen in2000mogelij k Textiel heeft behoefte m steun van overheid om te overleven Moord op Turk opgelost Sluiting van scholen in Zuid-Af rika Demonstratie in Baskenland ONDERZOEK BEHANDELING SURINAMERS OP SCHIPHOL WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 11 Shamir bezoekt Ghali (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir heeft gisteren in Cairo bij de Egyptische onderminister van buitenlandse zaken Butros Ghali gepro testeerd tegen het feit dat Egypte het normaliseringsproces met Israël bevroren heeft. Shamir is voor een tweedaags officieel bezoek in de Egyptische hoofdstad, nadat president Sadat aan zijn minister instructies had gegever Shamir uit te nodigen. Tegelijkertijd heeft premier Begin in Jeruzalem gezegd dat hij van president Sadat de belofte heeft gekregen dat hij er persoonlijk op zal toezien dat het normalise ringsproces naar behoren zal worden uitgevoerd. Het ingrijpen van Sadat persoon lijk was gisteren al direct merk baar toen voor het eerst een aan tal Egyptische toeristen de Egyp- tisch-Israëlische grens passeer den. Tot dusver kregen Egypte- naren van de Egyptische autori teiten geen toestemming om Is raël te bezoeken, tenzij het een officiële of zakenmissie betrof. Al hebben Israël en Egypte een handels- en cultureel akkoord ge tekend, er is tot dusver geen sprake van enige handel, uitvoe ring van het cultureel program ma, agrarische samenwerking of andere zaken, die de Israëli's aan normalisering van betrekkingen doet denken. Kennelijk om een vriendelijker onderhande lingsklimaat te scheppen heeft Sadat het roer weer eens omge gooid en instructies gegeven om met de uitvoering van die over eenkomsten ernst te maken. Nog geen oplossing Sadat zelf ontvangt minister Sha mir vandaag in Alexandrië, maar daarmee zijn alle geschillen tus sen Egypte en Israël in het geheel niet opgelost. Egyptische zegs lieden herhalen dat er geen spra ke kan zijn van hervatting van de MAASSLUIS (ANP) - De moord op de 42-jarige Turk Akpinar vorige week in Maassluis, is opgelost. Daders zijn de twee Turken M.E. (18) en R.K. (25). Volgens één van hen, M.E., zou het slachtoffer zijn familie te schande hebben ge maakt en moest hij daarom ter dood worden gebracht. De andere dader, een neef van M.E., is direct na de moord gevlucht naar Turkije. Het slachtoffer werd zeventien maal met een mes gestoken. PRETORIA (Reuter) - De regering van Zuid-Afrika heeft gisteren alle lagere en middelbare scholen voor zwarten in'Port Elizabeth en Uitenhage gesloten. De minister voor zwartenonder- wijs, Ferdinand Hartzenberg, zei dat het niet bijwonen van de les sen was doorgegaan, ondanks de toezegging van de overheid dat klachten van studenten zouden worden onderzocht. Het ultimatum van de regering dat leerlingen zich opnieuw moesten laten inschrijven, liep maandag af. Ruim de helft van de leerlingen in Kaapstad én omstreken, die het zwaarst worden getroffen door de lessenboycot, heeft zich opnieuw laten inschrijven, maar volgens een zegsma.ivan het ministerie lagen de aantallen voor Port Eli zabeth veel lager. MADRID (Reuter) - Demonstran ten in de Spaanse grensplaats Irun hebben gisteren de spoorlijn en twee belangrijke wegverbin dingen tussen Frankrijk en Spanje geblokkeerd. Hiermee willen zij protesteren tegen het doden van twee Baskische radi calen door rechtse extremisten. Ook in andere steden in Spaans Baskenland werd gedemon streerd tegen deze moord. Door de actie in Irun werd het spoorverkeer naar en van Frank rijk opgehouden en moest het au toverkeer op weg naar Spanje worden omgeleid. De andere ste den waar werd betoogd, waren onder meer San Sebastian, Her- nani en Renteria. De protesten waren gericht tegen de moordaanslag afgelopen weekeinde op twee symphatisan- ten van de Baskische organisatie Herri Batasuna door rechtse ex tremisten. Dit jaar zijn er in Bas kenland al 74 mensen omgeko men als gevolg van het politieke geweld. autonomiebesprekingen zonder wijziging van het Israëlische standpunt inzake Jeruzalem. Daartegenover heeft minister Shamir in Cairo gezegd dat er geen sprake kan zijn van een top conferentie tussen Begin, Sadat en Carter zonder een serieuze hervatting van de autonomiebe sprekingen. Premier Begin voegde daar in Je ruzalem aan toe dat Israël geen enkele concessie gedaan heeft of zal doen om de onderhandelin gen hervat te krijgen. Begin be vestigde dat de Amerikaanse on derhandelaar Linowitz hem ge vraagd had Palestijnse politieke gevangenen vrij te laten als teken van goede wil. Begin zei tezullen overwegen "joodse en Arabische gevangenen vrij te laten voor zover dat de veiligheid van de staat niet in gevaar brengt". Begin ontkende verder dat hij had toegezegd zijn kantoor niet naar Arabisch Oost-Jeruzalem te ver huizen. Het was dus uitgesloten dat Linowitz "de indruk gekre gen had" dat Begin van dat voor nemen afgestapt was. Begin zei dat hij op "het daarvoor geëigen de moment" de zaak zou voorleg gen, aan het kabinet, en dat hij vastbesloten was te verhuizen. Maar zoals eerder weigerde hij ook nu een datum te r den de waarheid AMSTERDAM (GPD) - De aanwezigen op een demon stratieve vergadering van Amsterdamse onderwijsge venden hebben gisteravond een telegram gestuurd naar minister Pais. In het telegram wijzen zij de plannen tot ver mindering van de salarissen in het onderwijs met beslist heid af. Daarnaast handhaven zij de eis tot verbetering van de kwaliteit van het onder wijs en bestrijding van de werkloosheid onder de leer krachten en medewerkers aan universiteiten en hoge scholen. Als uit de onder wijsbegroting 1981 niet blijkt dat de regering voldoet aan deze eisen, zullen zij, indien zij daartoe opgeroepen wor den door de hoofdbesturen van hun vakbonden, het werk neerleggen. Aan de demonstratieve verga dering werd deelgenomen door de ABOP (Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel), de KOV (de Ka tholieke Onderwijs vak ver eniging), de PCO (de Protes tants-Christelijke Onderwijs vakorganisatie), de ABVA KABO (de Algemene Bond van Ambtenaren en de Ka tholieke Bond voor Over heidspersoneel) en de Am sterdamse ouderraad voor openbaar onderwijs. Zonder uitzondering onder streepten de sprekers namens deze organisaties het vol strekt onredelijke in de plan minister Pais. Johan Terpstra, lid van het hoofdbe stuur van de ABOP, herin nerde de aanwezigen aan de demonstratieve bijeenkomst van onderwijsgevenden van drie maanden geleden. Terpstra: "Meer dan tiendui zend collega's waren toen aanwezig. Dat was het begin. Nu zitten we alweer bijeen voor het vervolg. In de ko mende maanden, totdat de begroting van deze minister in de Kamer behandeld wordt, zullen we een beroep op onze leden moeten doen. Dit beleid moet veranderen. Het hoofdbestuur van de ABOP gaat vrijdag de bonds raad voorstellen om speer puntacties te gaan houden. Verspreid over het land en gespreid in de tijd zullen er acties kom?n, grimmige ac ties. Ik sluit zelfs een oproep tot staken, misschien voor langere tijd. niet uit. De tijd van demonstraties is voor- bij". Opvallend in deze eerste grote demonstratieve bijeenkomst tegen de plannen voor Pais was de aanwezigheid van de Amsterdamse ouderraad voor openbaar onderwijs. De voorzitter van deze ouder raad, Sjaak Bos, zegde de aanwezigen toe er alles aan te zullen doen om de ouders van het zinvolle van welke actie dan ook te overtuigen. "Jullie acties hebben alles te maken met de handhaving van de kwaliteit van het onderwijs aan onze kinderen". ALMELO (GPD) - In verband met een omvangrijke steun fraudezaak heeft een team van de politie de afgelopen maanden 13 directeuren, bedrijfsleiders en uitvoerders van zes ondernemingen, waarvan vier in Twente, aange houden. Deze bedrijven - alle in de wegenbouw - hadden in totaal 250 zwartwerkers in dienst. In totaal is in drie jaar 250 miljoen gulden aan omzetbelas ting, inkomstenbelasting, loonbelasting en sociale pre mies niet afgedragen. Sommige zwartwerkers verdien den, naast hun uitkering, duizend gulden schoon in de week. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir vertelt na afloop van het gesprek met zijn Egyptische collega Ghali aan verslaggevers wat er is besproken De hoofdverdachten zijn de 32-jari- ge directeur D. en de 51-jarige bedrijfsleider De V. van het Al- ADVERTENTIE Anders gezegd: waarom heeft u nog geen NS-Kortingkaart? Kost u f375,- per jaar. Eventueel mag u ook f31.25 per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* liefst 50% korting op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen. Komt bij dat iedereen z'n eigen kaart krijgt. Meer informatie? Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar Voor omschrijving gezin zie folder. Toekomstverkenning wetenschappelijke raad regeringsbeleid Barbra Streisand wordt er duidelijk niet slanker op. De zangeres stapt op deze foto haar vriend Jon Peters een theater in New York binnen om Broadway- musical '42nd Streel'. van deze eeuw worden bereikt als aan zeer veel voorwaarden wordt voldaan. Er moet ook bereidheid zijn om de voorwaarden (zoals loonmatiging) voor herstel van groei te scheppen. Lukt die in spanning, dan is meer dan een verdubbeling van het nationaal inkomen tot het jaar 2000 moge lijk, evenals een verregaande te rugdringing van de werkloosheid en een fors herstel van de investe ringen. Aldus een belangrijke conclusie uit het rapport „Beleidsgerichte toekomstverkenning", dat de PARAMARIBO (ANP) - Er zal een grondig onderzoek ingesteld worden naar de wijze waarop Su- rinamers, die op Schiphol aan komen. behandeld worden. Ook VELP (ANP) - Om de textielin dustrie zodanig te verbeteren dat deze ook op langere ter mijn levensvatbaar blijkt te zijn zijn een aantal maatrege len nodig. Stimuleringsmaat regelen en een vërsterking van de vermogensstructuur kunnen hiertoe bijdragen, maar dan alleen als de Ne derlandse concurrentieposi tie vëbetert. Dit zei drs. P. A. W. Roefs, voor zitter van de Vereniging Ka toen- Rayon- Linnen en Jute- industrie, gisteren op een persbijeenkomst. De KRL- industrie meent dat ze van de overheid een drietal maatre gelen mag vragen en ver wachten: - Druk uitoefenen binnen de EG voor verlenging van het multivezelakkoord na 1981. - Een ondersteuning van de wens de zogenaamde passie ve loonverdeling op basis van EG-doek bij voorkeur toe te wijzen aan de industrie. - Een grondige analyse van de Nederlandse concurrentie positie in Europa en van de vermogenspositie van de Ne derlandse KRL-bedrijven met een op deze analyse ge baseerd stimulerings- en ten. De KRL-industrie meent dat omwille van de grootst mo gelijke objectiviteit deze analyse het best kan worden uitgevoerd door onafhanke lijke studie-adviesbureaus (zoals ook in België is ge beurd) en zegt haar mede werking aan een dergelijk onderzoek toe. De heer Roefs zei hierover, dat een dergelijk onderzoek in België ertoe heeft geleid dat er twee miljard op tafel kwam. Voor Nederland wilde hij geen cijfers noemen, maar hij noemde de huidige subsi dieregeling een schijntje (on geveer 30 miljoen). "Wanneer er niets gebeurt dan staan we machteloos en moet er wor den verwacht dat het binnen tien jaar is afgelopen met de Nederlandse textielindus trie", aldus Roefs. zal de Nederlandse regering haar uiterste best doen om de Surina- mers die in Nederland aankomen een passende en behoorlijke be handeling te geven. Dit heeft de Nederlandse ambassadeur in Su riname mr. M. Vegelin van Claer- bergen gisteren meegedeeld aan de Surinaamse vice-premier mr. Haakmat (minister van justitie, politie en buitenlandse zaken). De Nederlandse ambassadeur zei dit na ontboden te zijn op het mi nisterie van de vice-premier, die namens zijn regering krachtig protesteerde tegen de wat hij noemde 'wrede en inhumane' behandeling die Surinamers op Schiphol ten deel valt. Hij doelt hierbij speciaal op het ge val Bissessar, een Surinaamse vrouw die afgelopen week op Schiphol door de marechaussee naar Paramaribo werd terugge stuurd ondanks het feit dat zij in het bezit was van een visum en geld. Minister Haakman waarschuwde de 'ambassadeur dat de Suri naamse regering niet passief zal blijven als Nederland doorgaat met een dergelijke handelswijze. Hierop verzekerde de Nederlandse ambassadeur de Surinaamse be windsman dat er een grondig on derzoek ingesteld zal worden. Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid aan het ka binet heeft uitgebracht. Met op zet heeft de WRR aan dit stuk de ondertitel „Poging tot uitlok king" meegegeven, omdat hij wil dat vanuit politiek en maat schappij wordt gereageerd op het „prikkelend torkomstbeeld" dat voor ogen wordt gehouden. Het gaat om „een liberaal getinte studie" waarin veel vertrouwen wordt gesteld ip de vrije markt en in initiatieven op technologisch gebied die niet in de war mogen worden gestuurd door sociale verstarring of te snelle verande ringen in het maatschappelijk waarden- en normenpatroon. Dit scenario weerspiegelt de opvat tingen en ambities van belangrij ke beleidsmakers in het interna tionale krachtenveld. Voorwaarden Het gaat de WRR echter niet zozeer om de cijfers, maar om de veron derstelde bereidheid de voor waarden te scheppen voor herstel van groei. Daartoe is onder meer nodig dat het aandeel van het ren te- en winstinkomen in het bruto nationaal produkt (waarde van alle nationale goederen en dien sten) wordt verdubbeld van een achtste tot een kwart en dat de lonen enige tijd bij de produktivi- teitsstijging achterblijven. De opstellers van de visie zijn niet blind voor het feit dat in de huidi ge situatie de economische groei problematisch is. Maar als het herstel van de economie uitblijft, hoeft men de uitgangspunten voor een beleid nog niet op te ge ven. Zij menen dat als een hoge groei verwezenlijkt wordt, het nationaal inkomen tot 2000 meer dan verdubbeld zal worden dank zij verdere stijging van de ar- beidsproduktiviteit en stijging van de werkgelegenheid ADVERTENTIE Anders gezegd waarom heeft u nog geen NS-Koningkaarü Kost u f 375.- per jaar Eventueel mag u ook f 31.25 per maand betalen. Voor dat bedrag krijgt uw hele gezin* liefst 50% korting op enkeltjes, 40% korting op retourtjes en vanaf I oktober 30% op abonnementen Komt bii dat iedereen z'n eigen kaart krijgt Meer informatie-' Op ieder NS-station ligt 'n folder klaar Voor omschrijving gezin zie folder melose kabellegbedrijf Twente. Op 30 januari werd het faillisse ment van deze onderneming uit gesproken. Het bleek de curator dat uit het bedrijf voor 160.000 gulden aan inventaris was ont trokken. Van deze inventaris bleek de helft afkomstig van dief stal. De verdachten hadden van het „verdiende" geld al gerieflij ke woningen in Spanje. In Almelo werden Van O. (51) en Van B. (36), beiden directeur van een stratenmakersbedrijf, aan gehouden. Ook de directeur van een onderneming in Lochem werd gearresteerd. Naderhand konden zes uit Almelo afkomsti ge stromannen worden opge pakt. Vals Uit de administratie van de onder neming Twente werd duidelijk dat het bedrijf veel valse facturen had, waarmee andere, ook een aantal gefingeerde bedrijven, in stand werden gehouden. Het onderzoek - door een in april gevormd team - bracht aan het licht dat een ander kabellegbe drijf in Almelo ook een schakel in de keten was. De directeur hier van, de 36-jarige Hengeloër N., had in zijn woonplaats een forse uitkering, omdat hij zogenaamd geen werk had. N. werd al in de cember vorig jaar aangehou den. Voorlopig geen ontslag hoofdagent RENKUM (ANP)- Hoofdagent Jan de Goede (25) uit Renkum, die bekendheid kreeg door zijn openlijke kritiek op het optreden van de Mobiele Eenheid, zal niet worden ontslagen op grond van art. 120 van het ambtenaren reglement. In dat artikel wordt met zoveel woorden gezegd, dat een ambtenaar eervol ontslag wordt verleend, indien zijn ge zindheid zQdanig is, dat hij zijn plicht niet onder alle omstandig heden naar behoren kan doen. Burgemeester Van Holthe tot Echten van Renkum heeft dat de hoofdagent geschreven. De burgemeester zegt tot deze conclusie te zijn gekomen op grond van de antwoorden van minister Wiegel van binnenland se zaken op kamervragen over deze kwestie. Toonkunstenaars dringen aan op handhaving van het Gew. Orkest AMSTERDAM Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging- heeft er in een telegram aan mi nister Gardeniers van CRM op aangedrongen de financiële mid delen ter beschikking te stellen om het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland te laten voortbe staan. Het opheffen van het or kest zou voor het culturele leven in Zuid-Holland een rampzalige beslissing zijn. meent de bond. Volgens de toonkunstenaars wordt het orkest nu geconfronteerd met een "botweg" genomen beslis sing van de minister, waardoor er nog maar voor éen maand geld in kas is voor de salarissen. Deze handelwijze geeft volgens de bond aan op welke wijze de mi nister de sector cultuur van haar portefeuille beheert.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11