Kania wil democratie partij in Kernwapengesprek mislukt Benoeming Kania: compromis Drama met vluchtelingen bij Florida: twintig doden Ex-premier HenckArron voor Surinaamse rechter Hua stelt Ziyang voor aan congres: machtswisseling China officieel Weer rellen in Zurich Yander Klaauw sluit bezoek aan Turkije af WARSCHAU (AFP/DPA/Reuter) - Stanislaw Kania, de man die vrij dagnacht tot algemene verras sing werd benoemd tot eerste se cretaris van de Poolse commu nistische partij, is zowel voor Polen als voor het buitenland vrijwel een onbekende. De 54-ja- rige Kania wordt de jongste par tijleider in Oost-Europa. Als opvolger van Edward Gierek werd vrij algemeen de vroegere minister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski getipt. Ols- zowski werd in februari uit het Politburo gewipt en met een am bassadeursbenoeming in Oost-Berlijn buiten de actieve politiek geplaatst. Maar twee we ken geleden werd hij in ere her steld en opnieuw opgenomen in het Politburo. De benoeming van de wat kleurloze apparatsjik Kania wordt gezien als een compromis, zowel aan vaardbaar voor Moskou en de or thodoxe partijvleugel als voor de liberale vleugel. Deze aflossing van de wacht is volgens politieke waarnemers geen breuk met het tijdperk-Gierek, maar eerder een verandering in de continuïteit. De keuze voor Kania zou mede tot stand zijn gekomen door toedoen van de vice-premiers Jagielski en Barcikowski, die na hun succes volle onderhandelingen met de stakers in Gdansk en Szczecin over een groot prestige beschik ken. Zij zouden Giereks opvat ting delen dat een te abrupte wis seling in de politieke top een slechte indruk zou maken op Polens bondgenoten. Kania heeft zijn politieke in Giereks schaduw gemaakt, en er zijn weinig concrete gegevens over hem beschikbaar. Hij stamt uit een boerenfamilie in de streek Rzeslow, in het zuid-oosten van Polen, en ging op 15-jarige leef tijd in de leer bij een smid. Na de Tweede Wereldoorlog trad hij toe tot de communistische partij en was actief in de jeugdbeweging. Hij studeerde economie aan de partijschool, en kreeg in 1968 de leiding van de administratieve afdeling van het centraal comité, en vier jaar later drong hij door in het machtscentrum van de com- 'munistische partij, het Politburo. Een totale verrassing hoeft de be noeming van Kania in het hoog ste partij-ambt toch niet te zijn: hij was namelijk degene die voor de zittingen van 24 en 30 augustus en voor een bijeenkomst van de partijsecretarissen van de distric ten de uiteenzettingen gaf over de stand van de arbeidsonrust in het land. Over zijn visie is weinig meer bekend dan dat hij zich ver zet heeft tegen gebruik van ge weld fcj?°n de stakers. Zijn biografische gegevens, ver spreid door het Poolse persbu reau PAP, vermelden geen per soonlijke gegevens. Officiële woordvoerders wisten niet eens te vertellen of de nieuwe partij leider een gezin heeft. Stanislaw Kania (Van onze correspondent Anton Koene) WARSCHAU - Stanislaw Kania, de opvolger van de na een hartinfarct in een ziekenhuis verblijvende Edward Gierek als leider van de Poolse communistische partij, is voorstander van democratisering binnen de partij. Hij zei dat zaterdag in een door de Poolse televisie uitgezonden toe spraak, waarin Kania tevens be loofde de toezeggingen aan de stakingscomités te zullen nako men. Lech Walesa, de leider van de nieuwe vrije vakbondsbewe ging die het resultaat is van de recente stakingen in Polen, had gisteren een ontmoeting met de Poolse prelaat kardinaal Stefan Wyszinski in de privé-kapel van de kardinaal in het bisschoppe lijk paleis in Warschau, waar een mis opgedragen werd voor de stakingsleiders. De godsdienstige plechtigheid was een zeer emotionele gebeurtenis. Na de mis omhelsden de bejaarde kardinaal en de stakingsleider elkaar. Lech Walesa zei in een korte toespraak dat hij de kardi naal eeuwig dankbaar is voor zijn steun in deze voor de Poolse ar beiders zo moeilijke dagen. Daarna verdween Walesa naar een onbekend adres in de Poolse hoofdstad. Verwacht werd dat hij vandaag ontmoetingen zou heb ben met zowel dissidenten als met de groep intellectuelen die de staking hebben onder steund. Geruchten Er gaan geruchten dat Walesa nog deze week in persoonlijke au diëntie bij paus Johannes Paulus II wordt ontvangen. Dat is echter hoogst onwaarschijnlijk, omdat Walesa in de eerste plaats geen paspoort heeft en er ook niet zo gemakkelijk een krijgt, en ook omdat de paus zich tot nu toe ui terst voorzichtig heeft opgesteld tegenover de gang van zaken in Polen. De weinig bekende, 53-jarige Sta nislaw Kania was zaterdagoch tend in alle vroegte benoemd tot partijleider. Achteraf blijkt dat de plotselinge machtsovername door Kania meer lijkt op een putsch naar Latijns-Amerikaans voorbeeld dan een democrati sche machtswisseling. Terwijl vrijdag het parlement in een spoedzitting vergaderde over de gevolgen van de staking en ieder een verbaasd was over de afwe zigheid van Gierek, deelden de artsen van Gierek aan het Polit buro mee, dat de partijleider in het ziekenhuis was opgenomen met hartklachten. De ziekte van Gierek is pas om ze ven uur 's avonds aan het parle ment meegedeeld toen de machtswisseling al had plaatsge vonden. De nachtelijke vergade ring van het centrale comité van de Poolse communistische partij hoefde de veranderingen alleen nog maar te bevestigen, waarna de al voorbereide persberichten de deur uitgingen. Kania zei zaterdag dat een veroor deling van Giereks beleid niet aan de orde is. De nieuwe partij leider wil streven naar een grote re rol voor de volksvertegen woordiging en de provinciale be sturen. Ook de verhouding van de partij tot de katholieke kerk zal verbeterd worden. Voorts zal Polen de betrekkingen met het Westen versterken, aldus Ka- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Muskie heeft in een eerste reactie op de macht sovername door Kania verklaard dat hij goede mogelijkheden ziet voor de nieuwe partijleider om zowel de Russen tevreden te stellen als de toezeggingen aan de Poolse arbeiders na te ko- PEKING (DPA) - De Chine se premier, Hua Guofeng, heeft gisteren zoals ver wacht werd zijn aftreden bekendgemaakt. Voor het nationale Volkscongres stelde hij in opdracht van het centrale comité van de communistische partij de 61-jarige Zhao Ziyang als zijn opvolger voor. Hua maakte verder bekend dat ze ven vice-premiers, onder wie de 76-jarige Deng Xiaoping, hun functies eveneens zullen neer leggen. Hua Guofeng maakte zijn aftreden bekend aan het eind van een toe spraak voor de 3.200 afgevaar digden die twee uren had ge duurd. Hij riep het congres op, het voorstel van de partij tot be noeming van Zhao Ziyang tot premier te onderzoeken. Tot dusver is niet bekend wanneer het Volkcongres de benoeming van Zhao Ziyang en de opvolgers van de aftredende vice-premiers zal goedkeuren. Deze goedkeu ring wordt als zuivere formaliteit gezien. Principes ZURICH (UPI) - Na hevige straat gevechten in het Zwitserse Zu rich is gisteren de rust weerge keerd. Een politiewoordvoerder zei dat in de tien uren tijd - de gevech ten duurden tot diep in de nacht van zaterdag op zondag - 250 jongeren zijn gearresteerd en verscheidene politiemannen zijn gewond. Zaterdag was het de derde achter eenvolgende dag van protest demonstraties tegen het bezet ten van het stadsjeugdcentrum door de politie donderdag. Het stadsbestuur had zaterdag ochtend opdracht gegeven alle verdere demonstraties onmid dellijk de kop in te drukken. De politie gebruikte rubber kogels, traangas en waterkanonnen te gen de woedende jongeren, die vinden dat het stadsbestuur on voldoende faciliteiten voor jon geren ter beschikking stelt. Hua gaf als reden voor zijn aftreden op dat er nieuwe principes zijn gekomen voor het werk van de leidinggevende functionarissen. Daarin staat onder meer dat deze niet tegelijkertijd hoge functies in de partij en in de regering mo gen hebben. Evenals Guofeng, die partijleider is, zullen Deng Xiaoping en verscheidene aftre dende vice-premiers hun in vloedrijke posities in de partij behouden. Zhao Ziyang heeft al sinds het voorjaar als vice-premier een groot deel van de lopende rege ringszaken behandeld. Hij is sinds september 1979 stemge rechtigd lid van het Politburo. Tot april van dit jaar was hij pro vinciehoofd van Sichuan, waar hij met zijn hervormingert van de economische politiek van deze provincie grote successen heeft bereikt. JflL vs JL gen een voorstel van Derde We- GENEVE - Ondanks pogingen op het laatste ogenblik ver schilpunten tussen rijke en arme landen op te lossen is de toetsingsconferentie van de VN over het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens in Genève gesloten zonder overeenstemming over belangrijke kwesties te hebben bereikt. (Van c correspondent Frans van Hasselt) ISTANBOEL - De Turkse ex-minister van buitenlandse zaken Erkmen, die vrijdag in het parlement ten val was gebracht door een motie tegen zijn „te pro-westers" gevonden politiek, heeft gisteren niettemin de Nederlandse minister Van der Klaauw, vier dagen tevoren in Ankara door hem officeel verwelkomd, begeleid op een boottochtje over de Bosporus, kort voor het vertrek van laastgenoemde naar Nederland. Zaterdag was de minister tijdens een ontvangst op het consulaat-generaal in de gelegenheid te spreken met vertegenwoordigers van de Armeens- katholieke en Syrisch-orthodoxe kerken in Istanboel, waarbij vanzelf sprekend ook de toestand van de christenen in Oost-Turkije, van wie enkele duizenden in Nederland vertoeven, ter sprake kwam. Bisschop Samuel Akdemir van de Syrische kerk dankte de minister voor alles wat in Nederland voor zijn geloofsgenoten wordt gedaan. Het verval van de christelijke gemeenten in Oost-Turkije weet hij, zonder va king te spreken, aan de algehele leegloop, veroorzaakt door het feit dat de jongeren in die afgelegen contreien niet meer willen blijven. De Syrische kerk had, meer dan de Armeense, te lijden van een verbod op de bouw van nieuwe kerkgebouwen in Istanboel, waar velen uit Oost- Turkije de laatste tientallen jaren hun toevlucht hadden gezocht, zo zei de bisschop. Turkije's waarnemend president Caglayangil, die Van der Klaauw ontving in zijn zomerverblijf bij Istanboel, zei na afloop dat „de ononderbroken vriendschapbanden van 370 jaar met Nederland na de terugkeer van onze gast naar zijn vaderland nog versterkt zullen worden". De bijeenkomst die vier weken duurde, werd twee keer met 24 uur na de afgesproken termijn van vrijdag verlengd in de hoop dat beide zijden voldoende com promissen zouden bereiken om een slotdocument te aanvaarden ter verbetering van het non-pro- fileratieverdrag. Het was de tweede toetsingsconferentie van het verdrag dat in 1970 door 114 staten getekend werd. De V.S. zeiden dat de kloof onover brugbaar bleek en dat de "stren ge, alles-of-niets-benadering van de Derde Wereld eenstem migheid onmogelijk maakte". De conferentie ging gistermiddag uiteen met een korte verklaring waarin melding werd gemaakt van de bijeenkomst en geopperd werd over vijfjaar weer een con ferentie te houden. Een Mexi caanse resolutie om binnen een jaar weer bijeen te komen, werd niet aanvaard, onderdruk- Conferentiekringen zeiden dat de conferentie mislukte na scherpe kritiek van de Derde Wereld dat de V.S.Groot-Brittannië en Ca nada er niet in waren geslaagd de verspreiding van kernwapens te gen te houden noch belangrijke vorderingen hadden gemaakt op die weg sedert de eerste toet singsconferentie in 1970. Boes was men, aldus genoemde kringen, over het uitblijven van voortgang voor de voltooiing van een verdrag inzake een veelom vattend verbod van kernwapen proeven waarover drie van de vij f kernmogendheden, de V.S., de Sowjet-Unie en Groot-Brittan nië, bijna 20 jaar hebben onder handeld. De ontwikkelingslanden wensten de onmiddellijke goedkeuring Vein SALT-2 (verdrag tot beper king van de strategische bewa pening tussen de V.S. en de Sowjet-Unie), een spoedig begin van overleg over SALT-3 en een verbod voor alle kernwapen proeven tot het verdrag inzake een alomvattend verbod i vol tooid. De rijke landen waren bereid het gebrek aan voortgang bij wapen- contróle te "betreuren", maar zij weigerden vergaande beloften te doen inzake SALT-besprekin- gen. Ook hadden zij bezwaar te gen een voorstel van Derde We reldlanden het gesprek over een verdrag inzake een alomvattend verbod van kernwapenproeven open te gooien voor algemene deelneming in de VN-commissie voor ontwapening, daar zij vreesden dat dit de zaak verder zou compliceren en vertragen De V.S. legden er wel de nadruk op dat de leden-staten gebonden blijven aan het oorspronkelijke verdrag dat nog steeds belangrijk is ondanks de huidige afloop van de conferentie, aldus een voort gang woordvoerder. "De V.S. blijvaen toegewijd aan de oog merken van het verdrag en aan ons beleid van met-verspreiding van kernwapens als noodzakelij ke elementen voor het behoud van de wereldvrede en veilig heid", aldus de Amerikaanse de legatieleider, Ralph Earle. De ontwikkelingslanden hielden er echter aan vast dat met het oof op de achteruitgaande internatio nale betrekkingen het verdrag niet ver genoeg gaat om tvfsn nucleaire ramp te voorkomen, aldus Derde Wereldkringen. Zhao Ziyang. Het aftreden van Hua als premier was al enige tijd geleden aange kondigd. Deng Xiaoping wordt ook na zijn aftreden als vice-pre mier nog als de invloedrijkste man in Peking beschouwd. Zhao Ziyang is een van zijn grootste vertrouwelingen. In zijn toespraak behandelde Hua Guofeng vooral vraagstukken van binnenlandse politiek, waar onder de moeilijke economische toenstand. Wat buitenlandse po litiek betreft veroordeelde hij de Sowjet-Unie wegens haar invasie in Afghanistan en haar steun aan Vietnam bij diens optreden in Cambodja. Het gedrag van Mos kou bedreigt niet alleen de vrede en veiligheid in deze gebieden maar in de hele wereld, zei hij. Nadat hij dit had opgemerkt ver lieten verschelden diplomaten van de Oostbloklanden de confe rentiezaal. Hua keerde zich nadrukkelijk te gen de politiek van „twee Chi na's" Hierna doelde hij op de ui tingen van de Amerikaanse kan didaat voor het presidentschap Ronald Reagan dat deze bij een verkiezingsoverwinning weer „officiële" betrekkingen met Taiwan zou aanknopen. Hua zei dat een dergelijke politiek „door de Chinese regering en alle landslieden overzee gemeen schappelijk wordt afgewezen". De vereniging van Taiwan met de Volksrepubliek China blijft het voornaamste doel. dat ongetwij feld zal worden bereikt, aldus Hua. Hua maakte voorts economische vijf-en tienjarenplannen bekend. Vermoedelijk zal de komende partijvergadering, die omstreeks de jaarwisseling zal worden ge houden, zich bezig houden met de economische plannen voor het tijdperk 1981-1990. Hua zei hierbij dat door invoering van markteconomische elemen ten en uitbreiding van de rechten van de bedrijven op zich de pro- duktie kan worden verbeterd. Dat is een eerste aanwijzing van de economische hervorming die vooral dogr Deng Xiaoping en diens volgelingen wordt nage streefd. Jonger Op alle regeringsplaatsen moeten volgens hua jongere functiona rissen op de leidende plaatsen komen. Oudere functionarissen moeten zich op het tweede plan terugtrekken en voortaan als ad viseurs optreden. Hua kreeg herhaaldelijk applaus van de afgevaardigden toen hij zich keerde tegen speciale voor rechten voor hoge functionaris sen. Hij zei met nadruk dat dejus- titie onafhankelijk moet optre den en zich niets moet aantrek ken van pogingen tot beïnvloe ding door hoge functionarissen. BOLOGNA - De Italiaanse rechts-extremist Marco Affatigato i F ranse autoriteiten was uitgeleverd. Affatigato wordt verdacht m waarbij meer dan 80 mensen om het leven kwamen. in Bologna aangekomennadat hij door de i de bomaanslag op hel station in Bologna. WASHINGTON (DPA) - Een vluchtelingendrama op zee heeft 20 Haitianen het leven gekost. De kustwacht van Miami in Florida ontdekte gisteren een overbelast zeil schip met 100 Haitianen op 120 zeemijlen van de kust. De vluchtelingen hadden al da gen zonder eten en drinken in de hete zon rondgedob berd. Zeventien van hen wa ren al bezwkwn. Toen de kustwacht niet direct alle vluchtelingen aan boord kon nemen, ontstond paniek. Het zeilschip kapseisde en drie Haitianen verdronken. De overlevenden zijn naar een vluchtelingenkamp in Mia mi gebracht. PARAMARIBO, DEN HAAG - In het bij gebrek aan een parlement sinds kort ongebruikte parle mentsgebouw in de deftige Gra venstraat in Paramaribo wordt vandaag het Bijzonder Gerechts hof geïnstalleerd, dat een oordeel moet vellen over oude mach thebbers die van corruptie wor den verdacht. Onder hen is ex- premier Henck Arron, die bij de militaire staatsgreep van 25 fe bruari dit jaar aan de kant werd gezet. Met de instelling van het „Speciaal Berechtingscollege" hebben president-premier Chin a Sen en legercommandant majoor Bouterse definitief gekozen voor een vorm van rechtspraak die in en buiten Suriname zeer omstre den is. De vraag of Arron c.s. al dan niet via het geldende Surinaamse straf recht moesten worden veroor deeld, was een van de ingrediën ten in het door de militairen afge dwongen ontslag van president Ferrier op 13 augustus. Ferrier - en met hem een groot deel van de rechterlijke macht - was een ver klaard tegenstander van elke vorm van bijzondere rechtsple ging In militaire kringen en binnen de Surinaamse ministerraad over heerste echter de opvatting dat het bestaande strafrecht zich juist niet leende voor berechting van corruptiezaken. Immers, de verdachten die deze week nog voor de rechter komen, waren zelf de mede-auteurs van dat strafrecht en op het stuk van cor ruptiewetgeving hadden ze zich weinig moeite getroost. Arron en andere prominente ver dachten als Karamat Ali (ex- voorzitter van de Surinaamse sectie van de Commissie Ont wikkelingssamenwerking Ne derland Suriname. CONS) kun nen worden veroordeeld tot ge vangenisstraffen tot 30 jaar en geldboetes tot 100.000 Surinaam se guldens. Ook voorziet de nieuwe wet in verbeurdverkla ring van hun vermogen en ook verbanning is mogelijk, tenzij men de Surinaamse nationaliteit heeft. Het is niet duidelijk in hoe verre ook ontzetting uit het kies recht tot de sancties behoort; in het oorspronkelijke wetsontwerp was dit wel het geval. De rechters, die vandaag worden beedigd behoren geen van allen tot de bestaande rechterlijke macht. De president van het hof, Mr. O. Abendahon is oud-presi dent van het Hof van Justitie. Vi ce-president Mr. B.A. Halfhide is docent rechten aan de universi teit van Suriname. Mr. R. Nandoe is een oud-advocaat. De militaire machthebbers van Su riname zijn in het college promi nent vertegenwoordigd door lui tenant-kolonel B. Haakmat en kapitein E.E.J. Bunsie. Een van de twee auditeurs-fiscaal (een aan krijgsraden ontleende andere naam voor een officier van justi tie) is niemand minder dan kapi tein Roy Horb, garnizoenscom mandant van Paramaribo en naast Bouterse de machtigste man in het leger. Horb. toen nog sergeant, was een van de plegers van de coup van 25 februari en later Bd van de Nationale Militai re Raad. Alle zittingen van het nieuwe ge rechtshof zjjn openbaar en de verdachten hebben het recht een eigen advocaat te kiezen. Hoger beroep bij een ander rechtscolle ge is niet mogelijk. De verdach ten kunnen slechts een bezwaar schrift indienen bij president- premier Chin a Sen Hy is het ook die over verzoeken tot gratie moet beslissen. Voor Arron. die volgens zijn vrienden zwaar heeft geleden onder ruim een halfjaar gevangenschap, moet dat een hard gelag zijn. Dat geldt niet minder voor de symboliek in de plaats waar de „politici uit de ou de doos", zoals Chin a Sen hen noemt, moeten terechtstaan. Niet in hel gebouw van het Hof van Justitie, een paar honderd meter verderop, maar in het parlement, waar Arron zelf de kiem legde voor de staatsgreep, die hem in de cel bracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9