VVD wil Spanje in NAVO Koolmonoxyde maakt slachtoffers op tanker Leider Capelse groep met bom aangehouden dag Gigantisch parkeer probleem NCRV- Spoeddebat in Kamer over verbod van regeling hunrwoning Minister: compromis over abortus mogelijk Wildeman in Amsterdam zorgt voor opwinding MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ENSCHEDE (GPD) - De toetreding van Spanje tot de NA VO is volgens de VVD dringend gewenst. Deze oproep tot uitbreiding van de NAVO zal deel gaan uitmaken van het nieuwe Liberaal Manifest, waaraan de partij inmiddels zes volle vergaderdagen besteed heeft. De liberalen vin den voorts dat vooral de maritieme NAVO-taken zich over een groter gebied dan tot nu toe moeten uitbreiden. Uitbreiding van het NAVO-ge- vechtsterrein is nodig ter verde diging van de aan- en afvoerwe- gen over zee, vinden de liberalen. Volgens het NAVO-verdrag mo gen de strijdkrachten van het bondgenootschap niet opereren ten zuiden van de zuidelijke keerkring. Uitbreiding van dit gebied betekent dat marine-een heden van de NAVO ingezet kunnen worden ter bescherming van de olietankers, die langs zui delijk Afrika varen. Onder applaus bevestigde het WD-congres, dat in Enschede bijeenkwam, het standpunt dat de Nederlandse veiligheid nog steeds het best gewaarborgd wordt door het lidmaatschap van de NAVO. Bestaande en nieuwe vormen van kernbewapening worden door de liberalen niet af gewezen, hoewel de conventio nele wapens de voorkeur verdie- Het vraagstuk van de stationering van de kernwapens speelt bij de WD niet. Als je voor kernwa pens kiest, doet het er niet zoveel toe waar ze geplaatst worden, zo redeneerde het WD-con gres. Dienstplicht voor vrouwen wordt door de WD niet zonder meer De partij ziet daaren- Twee Duitse toeristen in Noordzee verdronken CALLANTSOOG/BERGEN (ANP) - De 59-jarige Alida Ger- trud heimann uit het Westduitse Werdohl is zaterdag by Callant-, soog in zee verdronken. Volgens een woordvoerder van de rijks politie werd zij nog uit zee opge pikt, maar bij aankomst in een ziekenhuis in Den Helder was zij reeds overleden. De 13-jrarige Elisabeth Schmidtuit Osterah, eveneens in West- Duitsland, wordt sinds zater dagmiddag vermist, nadat zij bij Bergen aan zee met zeven andere kinderen in zee was gaan zwem men. Na het zwemmen had één van de kinderen al moeite om de kust weer te bereiken, terwijl het 13-jarige meisje was verdwenen. De marine luchtvaartdienst zette een zoekactie op touw met een helikopter en een Breguet Atlan tic. Volgens een woordvoerder van de marine is het zoeken om streeks half zeven gestaakt. Hij achtte het uitgesloten dat het meisje nog leefde. Grote partijen in Overijssel voor vorming van Twente en IJsselland ALMELO (ANP) CDA. PvdA, WD en D'66 in Overijssel hebben zich gisteren in Almelo uitgesproken voor de vorming van de provin cies Twente en IJsselland. De vier partijen zullen dit standpunt kenbaar maken aan hun kamer fracties. Het parlement spreekt de komende week over debe- stuurlijke herindeling van ons land. De vier grootste politieke partijen wijzen de kamerleden erop dat de behoefte aan de provincie twente en een goede oplossing voor de rest van de provincie Overijssel (IJsselland) voortkomt uit de streken zelf en aansluit op wat bestuurlijk al in gang is gezet. Met name is dit het geval in Twente. Een provincie Overijssel zonder Twente (waarvoor wordt gepleit in het plan van minister Wiegel) vinden de politiek partijen te klein. Ze zien daarom graag dat de miniprovincie Overijssel wordt uitgebreid met een stuk van Gelderland in de IJsselstreek (vandaar de naam IJsselland). Dit temeer omdat die gebieden op elkaar zouden zijn aangewezen. Een standpunt dat wordt gedeeld door Provinciale Staten van Overijssel. Gelderland wil echter op dit moment nog niets weten van verandering van de provin ciegrenzen. Minister Wiegel heeft overigens aangekondigd dat hij knopen zal doorhakken om uit deze impasse te komen. HILVERSUM (ANP) - Ongeveer veertigduizend personen (een re cord opkomst) hebben zaterdag de 'open huis'-manifestatie van de NCRV in Hilversum bezocht en voor een gigantisch parkeer probleem gezorgd. Want tot ver in de omtrek van de NCRV-stu- dio, waar de bezoekers kennis konden nemen van de winter plannen van deze omroep en in de tuinen met de medewerkers konden praten, stonden auto's geparkeerd. Vaak zo ver weg, dat de mensen soms meer dan een half uur moesten lopen om de plaats van bestemming te berei ken. Daarom gaat men zich nu beraden of men op deze manier door kan gaan. want met 40.000 bezoekers, van wie er minstens vijfduizend per trein uit alle delen van het land waren gekomen, was de maximale capaciteit van de ac commodatie in feite toch al over schreden. ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie heeft vrij dagnacht, na een telefonische tip, twee mannen aangehou den, die in het bezit waren van explosieven. Een van de twee is de 39-jarige leider van de „Capelse groep", Rob G., die in oktober 1977 samen met drie anderen bij een garage in Capelle aan den IJssel werd gearresteerd, verdacht van staatsgevaarlijke activitei ten. De man die vrijdagnacht bij G. was, is de 22-jarige R. S. De twee hadden een bruine kar tonnen doos bij zich met daarin een zogenaamde pijp- bom en een elektrische ont steking. De politie was ge waarschuwd door iemand. die vond dat het tweetal zich verdacht gedroeg. Tot nog toe weigeren de verdachten iets over hun bedoelingen te zeg gen. In de directie omgeving waar de twee werden aangehouden, bevinden zich geen vitale objecten, behalve misschien het benzinestation aan de rijksweg Rotterdam-Den Haag, vlakbij het verkeers knooppunt Klein Polder- plein. De pijpbom is inmiddels door de Explosieven- en Oprui mingsdienst onschadelijk gemaakt. De bom is berucht om zijn scherfwerking en wordt veel door terroristen gebruikt. De leden van de „Capelse groep" werden indertijd be schouwd als sympathisanten van de Duitse Rote Armee Fraktion. Leider Rob G. werd destijds na zijn arrestatie bij een garage in Capelle aan den IJssel, waar de politie een grote hoeveelheid wapens en munitie aantrof, veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. In juni van dit jaar veroordeelde het Haagse ge rechtshof hem in hoger be roep tot drie jaar. G. tekende cassatie aan bij de Hoge Raad en bevond zich daarom nog op vrije voeten. Behalve de wapens en munitie werden in de garage ook nog chemicaliën met verdovende of dodende werking, politie- uniformen, foto's en negatie ven van agenten van de Bin nenlandse Veiligheids Dienst en een lijst met namen van prominente Nederlanders met tekeningen van hun hui zen gevonden. Justitie leidde hieruit af dat de groep plan nen maakte voor terroristi sche activiteiten. tegen niets in vervangende dienstplicht, zodat alle jeugdigen - zowel mannen als vrouwen - een gelijke achterstand in hun maatschappelijke ontwikkeling oplopen. Hoewel het waar is dat tegenwoordig nog slechts een minderheid van 18-jarige jongens in dienst moet, gelooft de WD niet datje onrecht kunt bestrij den door nog meer onrecht". Referendum Tot groot genoegen van het kamer lid Annelien Kappeijne van de Coppelo, die hier al vele jaren voor ijvert, koos het congres nu voor de invoering van referenda. Daarmee werd het voorstel van de commissie-Geertsema, die de ze vorm van directe democratie afwees, verworpen. De opvatting van de VVD sluit nu ook aan bij die van D'66, eveneens een voor stander van referenda. Een referendum kan een „belang wekkend extra middel' zijn om de inspraak van de burger en daarmee de democratie te ver sterken, aldus het congres. In de motie werd geconstateerd dat aan het systeem van referenda veel nadelen kleven. Deze zou den echter omzeild kunnen wor den door de invoering van het consultatieve referendum, waar bij de uitslag niet verplichtend is voor het parlement. Met de bijeenkomst van Enschede sloot de WD de eerste serie de batten over het nieuwe Liberaal Manifest voor de jaren '80 af. Nu krijgen alle afdelingen nog eens de mogelijkheid voorstellen, die zij al eerder hebben ingediend, maar die in de procedure wegge vallen zijn, opnieuw aan de orde te stellen. Dat zal gebeuren tij dens een nieuwe algemene ver gadering, die over ruim een jaar bijeenkomt. LANGEDIJK - Zo'n 12.000 eters zetten zich zaterdag in Langedijk aan tafels die over een lengte van 7 kilometer water opgesteld. Ter gelegenheid van het 900-jarig bestaan van Langedijk werd een massale zuurkoolmaaltijd gepresenteerd. Maar liefst 3.000 kilo zuurkool en 6.000 worsten werden zaterdag weggewerkt. VLISSINGEN (GPD) - Twee Noorse zeelieden zijn gister ochtend overleden aan de gevolgen van koolmonoxyde- vergiftiging die zij hadden opgelopen in de met steenkool geladen ruimen van de op de rede van Vlissingen liggende ersttanker Bjornholm. Een derde bemanningslid dat eveneens koolmonoxydevergiftiging opliep, kon op het nippertje worden gered. Hij ligt thans in het ziekenhuis te Vlissingen. Zijn toestand is bevredigend. Kort nadat de kapitein van de Bjornholm de melding gister morgen even na half tien aan ra dio Vlissingen had doorgegeven, verscheen een helikopter van de Belgische vliegbasis Koksijde die de drie opvarenden op de Vlissingse Piet-Heinkade ter hoogte van het KNMI-station aan land bracht. Vandaar werden ze per ambulance naar het zieken huis vervoerd. Voor twee van de drie kwam de snelle hulpverle ning te laat bootsman Torbjorn Lorentsen uit Saabsborg en ma troos Hakon Lobersli uit Oksen- dal. De derde opvarende van de Bjornholm, de 21-jarige Portuge se matroos Toneca de Fatima Ramez, maakt het inmiddels goed. Bootsman Lorentsen wilde een sproeiinstallatie in het ruim aan brengen die later, als het schip zijn bestemming in Terneuzen had bereikt, de ruimen zou schoonsproeien. Toen Lorentsen in het ruim ging, werd hij onwel en kwam ten val. Matroos Lo bersli die dat zag, wilde te hulp schieten en daalde eveneens af in het ruim, waar ook hij bedwelmd raakte. De Portugese matroos Toneca de Fatima Ramez, die vervolgens zijn beide collega's wilde helpen, raakte ook be dwelmd maar kon tijdig uit het ruim worden gehaald. Gisteravond was nog niet duidelijk hoe de koolmonoxyde in het ruim ontstaan is. De steenkolen zijn wellicht gaan broeien. Vast gesteld is dat de bemanningsle den uitdrukkelijk tegen de aan boord geldende veiligheidsvoor schriften hebben gehandeld. Ze mochten pas in het ruim na toe stemming van de eerste stuur man, een toestemming die ze niet hebben gevraagd. DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil donderdag een spoed debat over het besluit van de regering om de Amsterdam se regeling, die het splitsen en verkopen van huurwonin gen wil voorkomen, ongeldig te verklaren. De socialisten willen dat de verschillende modelgemeenten met hun re gelingen kunnen blijven functioneren. De Amsterdamse regeling wilde voorkomen dat goedkope huur woningen in appartementen ge splitst worden en daarna apart verkocht. Door de aanpassing van de woonruimteverordening werden kopers van gesplitste woningen een woonvergunning geweigerd. Deze regeling is door staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) en minister Wiegel (binnenlandse zaken) vernietigd. De andere gemeenten met een dergelijke regeling, zoals Utrecht, Arnhem en Rotterdam, vrezen nu dat ook hun maatre gelen tegen de verkoop van huurwoningen ongedaan zullen worden gemaakt. PvdA-fractieleider Den Uyl noem de gisteren voor de AVRO-radio de maatregel van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) en mi nister Wiegel (binnenlandse za ken) ongehoord, omdat deze be slissing niets oplost en slechts es calerend werkt. Wanneer blijkt dat de Amsterdamse oplossing tegen de wet is, moet de regering zorgen dat er een wettelijke rege ling komt die een tegengaan van verkoop van huurwoningen wel mogelijk maakt. ringsmaatregel zo snel mogelijk terug te draaien, omdat nu vele huurwoningen aan het distribu tiebestand van grote gemeenten kunnen worden onttrokken. Jan Terlouw sluit een premierschap niet uit DEN HAAG (GPD) - Jan Ter louw, politiek leider van D'66, sluit niet U't dat hij bij een volgend kabinet van zijn par tij samen met het CDA en de PvdA minister-president wordt. Het ligt volgens hem wel voor de hand dat de twee grotere partijen de premier leveren, maar wanneer die er niet uitkomen, kan het moge lijk zijn dat hij die post zal krijgen. Terlouw zei dit giste ren voor de AVRO-radio. Terlouw vindt dat werkgevers en werknemers vrijwillig een inkomensmatiging moeten bereiken. Wanneer de mati ging niet door de sociale part ners gerealiseerd wordt, zal de overheid in moeten grij pen, desnoods met een loon maatregel. De democraat ziet wel een keer ten goede bij de vakbewe ging, waarbij hij wijst op Groenevelts plan van inko mensmatiging vóór werkge legenheid. Aan de afwijzende houding van de ledenverga deringen van de FNV tilt hij niet zo zwaar. Volgens Ter louw komt slechts een gering aantal leden op die bijeen komsten, terwijl de meerder heid zich niet laat horen. Daarnaast moeten de werkge vers zich volgens Terlouw wel positiever opstellen tegen over het scheppen van meer werk en de wens van de vak beweging meer zeggenschap in de bedrijven te krijgen. "Ernstig" AMSTERDAM - Reizigers op proef hun fiets enthousiasme van t de metro in Amsterdam mogen sinds kort Op de foto een Amsterdams gezin dat vol mogelijkheid gebruik maakt. Ook het Tweede-Kamerlid Dijk man (CDA) vindt dat door de ver nietiging een „ernstige situatie" is ontstaan. Hij zei dit gisteren voor de IKON-radio. Volgens Dykman moet ernaar gestreefd worden de gevolgen van de rege- DEN HAAG (GPD) - De fracties in de Tweede Kamer zouden moeten nagaan of het mogelyk is de twee ingediende wetsont werpen over abortus in elkaar te schuiven. Volgens minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) zijn de verschillen tussen zijn voorstel en die van de PvdA en D'66 niet onoverko melijk groot. De minister sprak deze hoop op een compromis gisteren uit tijdens een vraaggesprek voor de AVRO-radio. Beide voorstellen gaan uit van het beslissingsrecht van de vrouw. In het wetsontwerp van de oppositie wordt ook het onderzoek van de arts genoemd, die moet vaststellen of de vrouw vrijwillig en onder afweging van andere belangen tot haar beslissing is gekomen. De minister vindt dan ook dat het oppositievoorstel even „betuttelend en autoritair" is als het regeringsvoorstel. PvdA en D'66 hebben het voorstel van ministers Ginjaar en De Ruiter (justitie) altijd met deze woorden veroordeeld. De reactie van de oppositie op het regeringsontwerp is vooral inge geven door partijpolitieke overwegingen, vindt de bewindsman. Wanneer men deze gekleurde overwegingen achterwege laat, moet het mogelijk zijn tot één ontwerp te komen Het initiatief voor het ineenschuiven moet daarbij wel van de Kamer uitgaan, aldus Ginjaar. AMSTERDAM (ANP) - De 30-jari- ge Amsterdammer R. O. O. heeft zaterdagavond voor hevige con sternatie gezorgd in Amsterdam- West. De man, die volgens de po litie "zo gek is als een bos uien", zwierf gewapend met een eind hout waaruit vervaarlijke spij kers staken door de buurt en ging iedereen te lijf die hem voor de voeten kwam. Toen hij tenslotte in het Leo Polakhuis aan de Ookweerweg door de politie werd overmeesterd had hij al twee mensen het ziekenhuis in geslagen. O. dook circa elf uur 's avonds op aan de Ookmeerweg, waar hij een argeloze voorbijganger die daar zijn hond uitliet met het vervaar lijke wapen te lijf ging. De man liep zware verwondingen aan de rug op en moest in een ziekenhuis worden behandeld. O. werd ten slotte door 's mans bouvier op de vlucht gejaagd. Hij zette daarna koers naar het nabijgelegen Leo Polakhuis voor bejaarden, waar hij dwars door een glazen deur naar binnen wandelde. Eenmaal binnen begon hij daar op het ver plegend personeel in te slaan. Toen twee politiemensen op het strijdtoneel arriveerden had hij al twee verpleegsters een dreun verkocht, terwijl hij een derde in een houdgreep hield en haar het wapen op de keel zette. De man negeerde de sommaties van de politie en sloeg met het eind hout zijn slachtoffer in het gezicht. De vrouw is in het An- dreasziekenhuis opgenomen. Zij zal een oog moeten missen. Nadat de verpleegster zich had los gerukt kwam de man dreigend op de agenten af die hem eerst tot vier keer toe in de benen schoten. O. bleef echter doorlopen totdat hij werd uitgeschakeld door een vijfde schot, dat hem in de borst trof. Hij is in het Slotervaartzie- kenhuis opgenomen. Volgens de politie was O. zater dagmiddag al op het bureau Lo- dewijk van Deysselstraat beland, omdat hij zonder aanwijsbare aanleiding met voorbijgangers op de vuist ging. Men had men echter na enige uren weer los moeten laten omdat het slechts om eenvoudige mishandeling g»ng. Zeeschip ramt binnenschepen ROTTERDAM (ANP) - Het Britse zeeschip „CP Voyageur" heeft gisteren in de Rotterdamse Ko ningshaven 12 binnenschepen geramd die daar lagen afge meerd. Het schip kwam van de werf Boele in Bolnes en was op weg naar zee. De „CP Voyageur" die door vier sleepboten werd geassisteerd moest wachten voor de Koningsbrug. Volgens de poli tie is het schip door stroom en wind aan lager wal geraakt. Van de binnenschepen braken de trossen en enkele liepen lekkages op. De schade is nog niet bekend. Er deden zich geen persoonlyk ongelukken voor. Uitvindersbeurs CRONINGEN (ANP) - De directie van de Jaarbeurs Groningen heeft in samenwerking met de stichting belangenbehartiging uitvinders het plan ontwikkeld van 15 tot en met 2U december 1981 in het Martinihalcentrum in Groningen een internationale uitvindersbeurs te organiseren. De bedoeling is dat tenminste een 200 uitvinders uit binnen- en buitenland op die buers hun uit vindingen zullen laten zien. Dodelijke schietpartij in Dronten DRONTEN (ANP) - De 28-jange L. Flietstra uit Dronten is zaterdag avond in het restaurant „Het Galjoen" in zijn woonplaats doodgeschoten. De vermoedelij ke dader, de 28-jarige M.IJ.O. uit dronten, is door de politie gear resteerd. Flietstra en O. kregen zaterdag avond in het restaurant ruzie, waarop O. een pistool trok en enige malen op Flietstra vuurde. In verband met het onderzoek wilde de politie gistermorgen nog geen nadere mededelingen doen Bij de schietpartij raakte de 28-ja- rige J.Kalis, eveneens uit Dron ten. gewond. Hij moest worden opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7