Meer belangstelling dan ooit voor cursussen Bij instituut 9Calisin Wassenaar Burgerlijke stand Leidse kunstschilder Schreuder overleden Weidse agenda Vlootschouw van jubilerend eiland Leidse vindt dood in verkeer MAANDAG 8 SEPTEMBER WASSENAAR - "Het is eigenlijk een ideale situatie voor een bundeling van cursussen, gezelligheid en dergelijke in het centrum van Wassenaar. Een stevig schoolgebouw waarin al jaren het instituut "Calis" is ondergebracht en recht tegenover het Jeroenhuis, dat vroeger Patronaats gebouw heette. Met een goede manager zou je daar wel iets van kunnen maken." welijke richting meer gebonden. Gedachten uitgesproken door de heer Van Wensveen, directeur van het instituut "Calis" dat zich op het ogenblik in een enorme belangstelling van cursisten mag verheugen. Beide gebouwen, het Van Heecke- renhuis en het Jeroenhuis, waren vroeger bolwerken van het rooms-katholieke Wassenaar, in de schaduw van de grote Willi- brorduskerk. Menig bezoeker van de huidige dag/avondschool kan ter plekke jeugdherinnerin gen ophalen, maar het uitgespro ken roomse trekje is wel verdwe nen. Het onderwijsinstituut is nu aan geen enkele levensbeschou- Diefstal bij deurwaarder belastingen LEIDEN - Uit het huis van een be lastingdeurwaarder in Koppel- stein is in de afgelopen week een portefeuille gestolen. Van de inhoud van ƒ611,85 be hoorde 418 gulden toe aan de be lastingdienst. Saunabezoeker wordt onwel, valt en overlijdt later LEIDEN - De 70-jarige Leidenaar Gerard Kastelein viel zaterdag middag in de sauna aan de Bos- huizerlaan met zijn hoofd tegen een muur en is gistermiddag tan de verwondingen overleden. De man werd in de late zaterdag middag plotseling onwel. Perso neel van de sauna hielp hem overeind. Tijdens het aankleden viel de man echier ongelukkig achterover. De man is in zorg wekkende toestand overge bracht naar de afdeling neurolo gie van het Academisch Zieken huis waar hij gistermiddag over leed. Vrouw aangerand langs Broekweg LEIDEN - Een 33-jarige Leidse vrouw heeft het afgelopen week einde aangifte gedaan van aan randing. De vrouw fietste in de avond van 4 september op de Broekweg nabij de plaats waar de brandweerka zerne komt. Een naar schatting 20-jarige man met een brom fietshelm op viel de vrouw lastig. Spaans Meer dan ooit "gonst" het Van Heeckerenhuis van geestelijke activiteiten. Het aantal cursisten is dit schooljaar met een sprong vooruit gegaan en nadert nu de 600. De conversatiecursus Spaans (met een uit Spanje af komstige lerares) en de midden standsopleiding zijn uitschieters. Maar ook een aantal handels avondcursussen als boekhouden en machineschrijven delen in de sterk toegenomen belangstelling. De avond-mavo en zeker het dag onderwijs aan volwassenen (waaronder mavo) zullen naar Van Wensveen verwacht ook nog wat uitgroeien. Zo vormt de ma vo-cursus een prima oplossing voor jongelui van omstreeks 17 jaar die nog gedeeltelijk aan de leerplicht zijn ontderworpen. Liefhebbers van creatieve vakken komen ook aan hun trekken. Al leen het ontbreken van vakken uit het technisch onderwijs wordt in Wassenaar zeker als een gemis gevoeld. De gemeente is nooit in bezit geweest van derge lijk onderwijs. Therapie Van Wensveen heeft een aantal verklaringen voor de snelle aan was bij de hand, maar weet niet welke de belangrijkste is. Vast staat, dat het onderbrengen van het instituut bij het Haagse "Noc- tua" tot lagere lesgelden heeft geleid. "Verder neemt de vrije tijd toe en biedt zo'n school een overvloed van contactmogelijk heden. Het volgen van een cursus kan zelfs een therapie zijn voor mensen, die met problemen kampen. Zo levert het directe ontmoeten van vele mede-cursis ten, nieuwe gezichtspunten en mogelijkheden voor mensen, die geheel tegen hun zin werkeloos zijn geworden." Aldus Van Wensveen. Om de studiezin te versterken van hen die tegen het volgen van on derwijs op latere leeftijd opzien, zijn verschillende wegen bewan deld. Reeds na één jaar kan in het dag-mavo-onderwijs een vol waardig deelcertificaat geschie denis worden behaald. Voor de deelnemers een eerste succes. Daarna ligt het accent veel meer Piassen-loop De atletiekvereniging "Holland" organiseert komend weekeinde weer prestatielopen. De atle- tiekclub begint haar nieuwe sei zoen moet een loop langs de Langeraarse Plassen op zater dag 13 september. Gestart wordt ter hoogte van het parochiehuis in Langeraar om 11.00 uur voor de 4 kilometerlopers en om 11.30 uur voor de 10 kilometerlopers. Strandloop De AV Holland loopt een dag later weer aan de Wassenaarse Slag. Men kan daar deelnemen aan 2, 4,8 en 12 kilometer. De inschrij ving voor deze lopen, waaraan iedereen kan deelnemen, begint om 10.00 uur. Alle deelnemers aan beide lopen (Langeraarse Plassen en Wassenaarse Slag) krijgen na afloop een herinne ringsmedaille. Kleren-inzamelactie De Max Tailleurstichting houdt dinsdag 16 september een inza- melactie van gedragen kleding in Leiderdorp. Enkele dagen voor de inzameling worden in deze gemeente huis-aan-huis ge le plastic zakken verspreid waarin de kleren kunnen wor den opgeborgen. Op de zakken staan data waarop deze worden ogpehaald door medewerkers van de stichting. De zakken die nen om 9.30 uur aan de rijweg te staan. De opbrengst is bestemd voor minderdraagkrachtige reumapatiënten. Hun zal een drieweekse kuurreis naar Bad- gastein worden aangeboden. De opgehaalde kleding wordt ge sorteerd. Het draagbare en bruikbare wordt verkocht aan ontwikkelingslanden, de rest wordt vermalen en als grondstof voor de kleding- en papierindus- trie gebruikt. 1 Orgel-beiaardconcert In de Dorpskerk in Voorschoten is vanavond het vierde orgel- beiaardconcert in serie. Van avond wordt vanaf 20.00 uur het orgel bespeeld door Hans van Nieuwkoop, organist van de Dorpskerk van Sassenheim. De beiaard wordt gespeeld door Rien Ritter, stadsbeiaardier van Leiden, Delft, Alphen en Rijs wijk. op de talen en vakken als biolo gie. Reeds in 1927 richtte het kersverse schoolbestuur van de rooms-ka tholieke handelsavondschool een verzoek aan het gemeentebe stuur ter verkrijging van een sub sidie. Nadat een eerste studiejaar was afgerond en de zaak levens vatbaar was gebleken, werd een söm van flOO,- gulden ter be schikking gesteld. Er werd toen les gegeven in enkel boekhou den, handelsrekenen, handels kennis, en wetskennis. Tijdoffer Het gemeentebestuur liet zich hierbij onder meer leiden door de overweging, dat Wassenaarders dan niet langer tegen hoge kosten en een groot tijdoffer naar "de stad" hoefden te reizen. Reeds spoedig subsidieerde de gemeen te een bedrag per leerling, toen vaststond dat het instituut voor alle gezindten toegankelijk was. In 1929 komen talen en machine- schreven erbij, alles terwille van "de plaatselijke handeldrijvende middenstand en de kwekers". In die eerste fase diende het huidi ge Jeroenhuis als onderkomen. De oprichting was een initiatief van de Wassenaarse midden standsvereniging "De Hanze". In zijn openingsrede zegt de Hanze- voorzitter ondermeer. "Wij weten te goed, dat er een leemte is voor de jeugd uit de middenstand, terwijl er bijvoorbeeld wel een goede teekenschool is voor de jongens uit den werkenden stand. De middenstanders moe ten bedenken dat voor alles een goede boekhouding nodig is, waardoor zij voor de toekomst gedekt zijn." De eerste leraar aan de school voegde daaraan nog toe: "Dat de Het Van Heeckerenhuis, vroeger rooms "bolwerk", nu centrum i levensbeschouwelijke richting zijn gebonden. theorie zal worden toegepast op de boekhouding van een kruide nier, een kantoorboekhandel, een timmerman en een kuiper". In dat verband is het zeer interes sant te weten, dat juist in 1980 weer teruggekeerd is naar een le sinhoud die is toegespitst op be paalde branches. Die weg was in een eerder stadium verlaten. De toenmalige burgemeester Wieg man, onder wiens bestuur de ge meente een grote bloei vertoon de, prees het doorzettingsvermo gen van de eerste groep cursisten aldus: "In de huiskamer is het ge zellig en de stad trekt, maar gij hebt ingezien dat men er met het prettige alleen niet komt". allerlei geestelijke activiteiten die niet c Diefstal van vakantie bonnen LEIDEN - Voor 1400 gulden aan vakantiebonnen is vrijdag in de late namiddag gestolen uit de schaftkeet bij de Doelenkazerne. Het aannemersbedrijf Du Prie restaureert deze kazerne. De bonnen werden uit een colbertje gehaald. De handel in vakantiebonnen is volgens de politie schering en in slag in de kring van koppelbazen. Stoffelijk overschot spoelt aan WASSENAAR - Aan de Wasse naarse Slag is zaterdagmid dag het stoffelijk overschot aangespoeld van de 68-jarige Engelsman C.D. Colchester, die vorig weekeinde bij een storm over boord sloeg van zijn tjalk die voor de kust van Wassenaar zeilde. De tjalk was in de storm terecht gekomen én doordat de boot schuin kwam te liggen viel Colchester over boord. Vijf andere Engelsen die zich op de boot bevonden konden worden gered. Colchester, kapitein van de tjalk, was af komstig uit het Engelse Woodbridge Suffolk. Aidan Christopher M. Markus en P.E. RothmanHend rika d v. D. van Duijn en L. van der Plas; Jacoba Johanna d v. J.P. Klinkenberg en D.J. Zwaan; Koosje Ma ria d v. R. van der Weij en A.C. Noorda; Raymond z v. A. Heijns en J.M.C. Kar- remans; Lizette d v. M.C. Sloof en M. Rikkert; Catharina Maria d v. R.A.G. Plasmeijer en E.M. van Oosten; Ewout Roelof z v. R. Voigt en P. den Haas; Ro nald Michiel z v. M.M. de Vreede en V.L. van de Poli; Pieter Johan z v. C. van Duijn en J. Oranje; Kim d v. d. van der Meij en J.W.C. van der Kooü; Cornelis z v. H. van der Plas en S. van der Veen; Johannes Christiaan z v. J.E. de Brieder en C.A.M. Venneman; Pieter z v. P. Lens en H. Guijt; Wan Leung z v. S.N. Wong en M.H. Chui; Sebastiaan z v. J.T.J. Ruiten en L.A.J.M. Cornelisse; Dingena Adria- Automobilist rijdt in vijver WARMOND - In Warmond is van nacht rond kwart over twaalf een auto in de vijver voor een woon huis aan de Oranje Nassaulaan, even vóór het spoorwegviaduct, terecht gekomen. De bestuurder, een Katwijker, wist zelf uit de wagen te komen en is - daarop met verwondingen in het gezicht door de bewoners van het pand naar het ziekenhuis ge bracht. Daar bleken de verwon dingen mee te vallen. De Katwijker verklaarde tegenover de politie verblind te zijn door de lichten van een tegenligger toen hij op de Oranje Nassaulaan reed. LEIDEN-OEGSTGEEST - De - Leidse kunstschilder Matthijs Hendrik Schreuder is naar zijn laatste rustplaats gebracht. Hij overleed de afgelopen week in Oegstgeest, waar bij al sinds vóór de oorlog woonde. Matthijs Schreuder genoot vooral in de kring van liefhebbers van de figuratieve schilderkunst naam. Hij schilderde veel in de impres sionistische stijl. Hoewel Schreuder ook andere richtingen zocht, kan het meeste van zijn Matthijs Schreuder. werk tot de nabloei van de Haag se School worden gerekend. Bloemen en stillevens waren zijn specialiteit. Het is met name de Leidse schilder Van Heel ge weest, die een belangrijke stem pel op zijn werk heeft gedrukt. Leidse schilders als Rosemeijer en Pasman behoorden tot zijn vriendenkring. Hoewel Schreuder, die in zijn jonge jaren als boekbinder in het be drijf van zijn vader werkzaam was, op jeugdige leeftijd al begon te schilderen, maakte hij er pas op latere leeftijd zijn beroep van. Bescheiden als Matthijs Schreu der was, timmerde hij weinig aan de weg. Schreuder schuwde de publiciteit en ook omdat hij moeilijk afstand van zijn werk kon doen, exposeerde hij niet vaak. De gemeente Oegstgeest kocht destijds een Schilderij van hem aan. Hij exposeerde ongeveer twee jaar geleden voor het laatst, in de Leidse galerie 'De Poort'. 'Dat aandacht schenken aan myn werk moet maar na mijn dood gebeuren', zei hij steeds. Schreuder en zijn vrouw hebben gedurende de oorlogsjaren een 'niet onbelangrijke rol in het ver zet gespeeld. In hun huis aan de Kempenaerstraat in Oegstgeest hebben zij veel Joodse kinderen verborgen gehouden. Voor hun stille maar niet onopgemerkt gebleven verzetswerk zijn de Schreuders enkele jaren geleden in Amsterdam, in aanwezigheid van de Israëlische ambassadeur, gehuldigd. P.R. Lastige klant voor taxi LEIDEN - De 28-jarige J. S. is gisteravond door de politie opgepakt nadat hij een taxi chauffeur van de Eltax een hachelijk avondje had be zorgd. De taxichauffeur had S. gister avond om elf uur opgehaald bij een café in de Kooi. De man wilde naar dé Genestet- straat. In de Sumatrastraat stapte de man echter uit. Hij vernielde een voordeur- raampje van een woning en stapte weer in. De reis kon verder gaan... Op de B reestraat sloeg de man plotseling een ster in de voor ruit van de taxi. De schade van 250 gulden beloofde de man bij het eindpunt van de taxirit te betalen. Bij de Ge- nestetstraat aangekomen weigerde de man echter de schade te vergoeden noch wilde hij de taxirit van tien gulden betalen. Ruzie ontstond. De man stapte de wagen uit en beukte met twee vuistslagen de zijruit in van het portier op de plaats waar de taxichauffeur zat. De chauffeur kreeg vijf snij- wondjes in het gezicht. Op het moment dat de taxi chauffeur er vandoor wilde gaan kwam de politie aanrij den. S. werd aangehouden. De politie was gewaarschuwd door de taxicentrale die op haar beurt een alarmmelding van de taxichauffei^r had ont vangen. Ook mensen uit de buurt hadden de politie op gebeld. I d V. C. J.M. Hoogenboom en L.P.M. i 't Woud; Zoë Femke d.v. J.P. Noyes e PA. Tindall; Jeroen Ruben Simon z v. van Os en A.M.D. Naber; Ramona d v. 1 Rietveld en M.C. Martha. Ondertróuwd: J.E. Weekenstro ei F.J.M. Fruitema, M.H. van Tongeren ei C.G. Hensing, J.H. van der Heiden en F Boers, J.W. Cuvelier en J. Sloos, H. Bel en LM. Philippo, R.V. Nieboer en M.W Oudshoorn, L. de Kloe en M.A.J. Oud man, W.JA. Hoeffnagel en M P. Kuip T.J. Smit en L.Y. van den Hoek, T.A Rasser en Y.M. Hartgers, G.J. Stikvoor en L.M. Taas, J.M. Rozier en J. Schaap J.M. van Schaik en M. Vriezen. Getrouwd: A. Wegman en P.H. Teijn, R.B. Vaneveld en M.C. Veltman, P. Wes selius en M. Dikkes, C.W. Wisse en E.C.M. Brekelmans, A. Tabibi en A.A.L. Venner, M.P. van 't Hekke en M.J. Klui- Overleden: L. Taal (1912), W.H. Hassel- bach (1887), J. Hettema (1903) geh. gew met A. HoUinga; A.M. Blom (1908) geh. gew. met E.H. van Dam; H.C. van der Holst (1904), J. Kunnekes (1936), J.W. van Hillo (1922), F. Visser (1928), W. van Duijn (1907), P. van Egmond (1902) ge huwd geweest met H. van Beest, N. van der Hoogt (1919), W. van Erkel (1898), H. Klinkhamer (1898), G.C. Coene (1892), gehuwd geweest met J. Kalsbeek, J.L.T. Broekmans (1949), O.M. Zwart (1964), I. van Atten (1915), J.M. Turen- hout (1899) gehuwd geweest met: J.P.S. v.d. Sluis, J.C. Koemans (1908), A. Crie- laard (1976), C.H. van der Wyden (1915), D. Zaalberg (1904), A. van den Oever (1896), gehuwd geweest met: J. Plug, M. Noort (1897), E.Z. Alting Siberg (1929), echtgenoot van: j. Bos, J. de Boster (1902), gehuwd geweest met A.A. Mark, H.Pardon (1905), W.R. Kuiters (91). H. Franken (96) gehuwd geweest met G.a. van Albada, J.P. Zwaan (1962), JA. Weif- fenbach (1912), J.M. Zwartjes (1912), a.J. Zuiderduin (1910), C. Hogervorst (1907), D. Ravelli (1919), L.J. van Emmerik (1910), C.H. van Dam (99), gehuwd ge weest met J.D. Capel, C. Brandt (98), H.D. Keijzer (1905), D.C.g. Mol (1921), H.H. Brama (1902) gehuwd geweest met W. van der Meer, C. Fallaux (1912) echt genote van C.H. de Haas, W. de Kok (1925) gehuwd geweest met J.W.F. Hen driks. Maandag Leiden - Stadhuis - commissie beroeps chriften, 9.30 uur; gemeenteraad, 19.30 Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "I Vitelloni", 20 en 22.15 uur. Bevrijdingskerk - Montgomerystraat, de jeugweek, 19-20.30 filmavond i Op de Kagerplassen gaven zaterdag schepen van allerlei soort een jubileum-demonstratie. SASSENHEIM - De 20-jarige In- grid Stoute uit Leiden is zater dagavond bij een verkeersonge luk in Sassenheim om het leven gekomen. Het meisje stak op de Warmonder- dam ter hoogte van Rijskweg 44 met haar fiets de rijweg over en werd door een passerende auto mobilist geschept. Het slachtof fer overleed ter plaatse aan haar verwondingen. LEIDEN - Een vlootschouw met tientallen vaartuigen op de Kagerplassen omlijstte zaterdagmiddag de viering van het dertigjarig bestaan van het Boterhui- seiland in de Zijl, dat dienst doet als buitencentrum van de zeeverkennersgroepen van Den Haag en Lei den. Met lelievletten, lelieschouwen, sleepvaartuigen en wachtschepen gaven de zeeverkenners op de plassen zaterdagmiddag een demonstratie. Verder werd het publiek plankzeilen, schiemannen touwslaan, pio nieren, bruggen bouwen, een model-kamp inrichten, EHBO en de aanleg van diverse typen houtvuren getoond. De bezoekers konden ook een roei- of zeil tochtje maken. Van het zeeverkennerscentrum Kagerplassen op het Boterhuiseiland maken thans 16 groepen met circa 600 leden gebruik. Het heeft een ligplaatscapaciteit van 95 vaartuigen. Jaarlijks wordt er in de periode april tot en met oktober door de groepen vaste ge bruikers elk weekeinde gekampeerd. Het Boterhui seiland is in beheer bij de stichting Zeeverkenners centrum Kagerplassen. Caeciliastraat 18 - mannencafé, 20 uur. Centrum De Regenboog-Watermolen 1, informatieavond bewoners, Zonne bloem/V uurbloem. Voorschoten - gemeentehuis, c sie fiinanciën, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 5 tot 12 september waargenomen door. apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 121060 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst geest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; tel: ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel: 410131, spreekuur ma t/m vry van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel: /.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. M. Habernickel, Rust hoflaan 4, Sassenheim, tel: 02522-15465. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post r 254.10 Losse nummers f 0.65. Adjunct-hoofdredacteur: Rubriekchefs: A van Leeuwen (stad) J.P. Westerfaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) correspondenten o a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Privé: C. Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320 Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten. J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2