Koopvaardij nog afhankelijk van overheidssteun Laatste drie maanden vorig jaar erg slecht voor toerisme Zweden verhoogt btw-tarief Kort zaKelijK Snelheid zonder brandstof Donder De bedrijfsledengroepen van drie Philipsvestigingen in Eindhoven hebben in een open brief aan Arie Groenevelt woedend gereageerd op het voorstel van de voorzitter van de Industriebond FNV om koopkracht in te leveren voor werkgelegenheid. Het voorstel gaat ervan uit dat het achterblij ven van de koopkracht de inves teringen zal bevorderen. Maar volgens de bedrijfsledengroepen leiden investeringen bij Philips vrijwel altijd tot vermindering van werkgelegenheid. "Moeten wij soms onze eigen werkloos heid gaan sponsoren" vragen de bedrijfsledengroepen zich af. De bedrijfsledengroepen wijzen er verder op dat het FNV in maart nog massaal actie heeft gevoerd door voor het behoud van koop kracht. Ze vinden dat er snel een eind moet komen aan het zig- zagbeleid van de industriebond FNV. "Voor ons is het duidelijk wat inleveren oplevert geen donder". Vrouwen Vrouwen moeten gelijke rechten in het arbeidsproces krijgen. In de arbeidswet van 1919 komen nu nog artikelen voor, waardoor het voor vrouwen onmogelijk is om nachtdienst te doen. Hierdoor worden vrouwen in een nadelige positie geplaatst bij het verkrij gen van bepaalde functies. Dit constateert de Kamer van Koop handel van Rotterdam in een brief aan minister Albeda (sociale zaken), waarin de bewindsman wordt gevraagd in deze situatie zo snel mogelijk verandering te brengen. De kamer vraagt zich af of de arbeidswet niet in strijd is met de onlangs aangenomen wet die de gelijke behandeling van mannen en vrouwen regelt. Het onderscheid dat de arbeidswet maakt hoort volgens de kamer niet meer thuis in een samenle ving, waarin gelijkschakeling van man en vrouw wordt nage streefd. Detam De bedrijfsvereniging voor detail handel, ambachten en huisvrou wen (Detam) heeft vorig jaar bij na 1.300 miljoen gulden uitbe taald aan sociale verzekerings uitkeringen, ofwel vijf miljoen per werkdag. Het totaalbedrag steeg vergeleken bij 1978 met ne gentien procent. Deze cijfers staan in het concept jaarverslag van de bedrijfsver eniging. De stijging is volgens het verslag met name veroorzaakt door de jaarlijkse groei van het aantal mensen dat een langdurige arbeidsongeschiktheidsuitke ring krijgt. Bij de Detam zijn 58.800 werkge vers en 490.000 werknemers ver zekerd. Het aan ziekengeld uit gekeerde bedrag steeg vorig jaar met 2,5 procent, de WAO-uitke- ringen met 16, de AAW (algemene arbeidsongeschiktheidswet-) uitkeringen met ruim 25 en het bedrag aan werkloosheidsuitke ringen met 20 procent. DEN HAAG (ANP) - Het laatste kwartaal van vorig jaar was erg slecht voor de bedrijfstak toeris me in ons land. De goede ontwik keling van de eerste negen maanden van dat jaar werd er volledig door teniet gedaan. Dat meldt het nationaal bureau voor toerisme (N BT) in Den Haag in zijn toeristisch jaaroverzicht over 1979. Een aanvankelijke stijging van de inkomsten in de eerste drie kwartalen van het ver slagjaar van 3.2 procent kwam door de slechte laatste drie maanden uiteindelijk uit op een daling van een kleine drie pro cent. De uitgaven stegen in die periode met tien procent, maar daarbij moet worden aangetekend dat in voorgaande jaren die stijging steeds rond de twintig procent lag. Als gevolg van deze ontwikkeling steeg het tekort op de reisver- keersbalans met 833 miljoen gul den tot 5,5 miljard. Dat wil zeggen dat Nederlanders in het buiten land 8.1 miljard besteedden, ter wijl buitenlanders in ons land slechts 2,6 miljard achterlieten (vorig jaar 2,7 miljard). De Ne derlandse uitgaven in het bui tenland vertoonde een stijging van tien procent, beduidend minder dan in voorgaande jaren. Het NBT denkt dat de oorzaak van deze ontwikkeling enerzijds kan worden gevonueu in net feit aai Nederland al lange tijd een lage inflatie heeft, vergeleken met landen als Spanje waar prijsex- plosies hebben plaats gevonden. Aan de andere kant is vooral het zakenverkeer in het laatste kwar taal getroffen door de eerste te kenen van de economische re- Een positief resultaat op lange ter mijn van deze ontwikkeling zou kunnen zijn dat Nederland in de jaren tachtig het duurte-imago weet af te schudden waardoor het in de jaren zeventig werd ge plaagd. In het verslagjaar steeg zowel het aantal aankomsten in ons land (met 2,1 procent) als het aantal overnachtingen (4,3 pet). Hieruit zou kunnen worden geconclu deerd dat de gemiddelde ver blijfsduur van buitenlanders iets toeneemt, aldus het NBT. Omdat de positie van de dollar steeds zwakker werd, zakte het toerisme vanuit Noord-Amerika flink in. Na stijgingen in 1976 en 1977 werd deze tendens, ver sterkt door de inflatie, in 1978 al zichtbaar. Het NBT heeft in Ca nada en de Verenigde Staten flink aan de weg getimmerd, maar toch kwamen er vorig jaar 50.000 toeristen minder uit deze landen. Een sterke toename werd echter MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 geconstateerd bij bezoek uit Midden- en Zuid-Amerika, als mede bij bezoek uit Engeland, Ierland en Frankrijk. Het toerisme uit Azié, vooral Japan,' steeg met ongeveer tien procent tot 258.000 overnachtingen. De meeste Aziaten komen in ons land via een Europese rondreis. In de komende jaren zal het knokken worden dit marktaan deel te behouden, gezien de stij gende brandstof- en dus vlieg kosten. In West-Duitsland, België, Frank rijk en Groot-Brittannië is het NBT van plan via verschillende campagnes en onderzoeken te proberen de belangstelling voor ons land te vergroten. Een ontwikkeling die voor het reiswezen in het algemeen nade lig is, kan voor ons land wat deze landen betreft voordelig werken: door stijgende transportkosten worden dichtbije bestemmingen aantrekkelijker. BRIGHTON - Zaterdag werd in Brighton in Groot-Brittannië de "Aspro Clear Speed Challen gede eerste wedstrijd in Eu ropa voor voertuigen, aange schreven door mankracht ge- houden. De deelnemers verschenen aan de start in de meest verschillen de vehikels. Op de foto rech ts de 66-jarige Nederlander Charles Goedkoop op zijn "Handiped", een met handen en voeten aan gedreven fietsOp de foto boven een vijftal Duitsers in hun Land-Rude rrenner"Dit vreemd ogende voertuig wordt in beweging gebracht door vier rijders door middel van een trapmechanismeEen vijfde man komt er aan te pas om het stuur ie bedienen. Rapport commissie Fibbe: ROTTERDAM (ANP) - De Nederlandse koopvaardij kan niet buiten overheidssteun. De rederijen zijn er het laatste jaar in geslaagd uit de rode cijfers te blijven, maar de resultaten zijn in de meeste sectoren niet voldoende om de oudere schepen te vervangen. Het rijk moet ook poli tiek bijspringen.' het toenemend protectionisme (het be schermen van de eigen koopvaardij) van bijvoorbeeld Amerika, Frankrijk en Engeland en van sommige ont wikkelingslanden bedreigt de Nederlandse reder. STOCKHOLM (DPA/ANP) - De Zweedse Rijksdag (parlement) is zaterdag met 173 stemmen voor en 172 tegen akkoord gegaan met een verhoging van de belasting op de toegevoegde waarde (btw) met 1,9 procent tot 23,46 procent. In geen enkel Europees land is de btw zo hoog als in Zweden nu. De verhoging gaat vandaag van kracht. Verder heeft de conservatieve rege ring van premier Thorbjoern Faelldin van de volksvertegen woordiging gedaan gekregen dat de belasting op olieprodukten wordt verhoogd. Op 1 oktober wordt zodoende de benzineprijs met 25 ore verhoogd tot 3,20 kroon (1,536 gulden) per liter. Met deze maatregelen wil de rege ring de koopkracht van de Zwe den afromen en het tekort op de Zweedse betalingsbalans (aan het eind van het jaar twintig mil jard kroon - 9,6 miljard gulden) wegwerken. De oppositie (so ciaal-democraten en communis ten) wees die oplossing van de problemen zonder meer af. Zij wilde beperking van de invoer en het opleggen van een produktie- belasting aan de industrie. De volgende stappen van de rege- ring-Faelldin komen vermoede lijk in oktober. Naar het zich laat aanzien zal er op de begroting on geveer zeven miljard krnon (3,4 miljard gulden) worden be snoeid. Voor ongeveer eenderde van de begroting van 206 miljard kroon (ongeveer 99 miljard gul den) is geen dekking gevonden. Eind vorige maand ging de Rijks dag al akkoord met forse belas tingsverhogingen op genotmid delen, waardoor de sigaretten nu tegen de vijf gulden per pakje van twintig kosten en een fles brandy ruim 55 gulden vergt. Dat zijn een paar conclusies conclusies uit het rapport "De scheepvaart in de jaren tachtig". De nota komt van de commissie ontwikkeling Nederlandse zee vaart (in de wandeling genoemd naar zijn voorzitter, K. Fibbe) en is vandaag aangeboden aan mi nister Tuijnman (verkeer en wa terstaat). Het rapport is een op dracht van de Koninklijke Ne derlandse Redersverenigign. WIR De nota heeft op detailpunten kri tiek op de gang van zaken rond de koopvaardij in de afgelopen ja ren. Zo moet het ministerie van financiën het ontgelden, dat - in tegenstelling tot toezeggingen van allerlei bewindslieden - blijft weigeren om voor sommige schepen WIR-premies uit te ke ren. Het ministerie staat op het standpunt dat boorschepen en sommig bergingsmateriaal niet kunnen worden gerekend tot de scheepvaart. Hoewel het depar tement daarbij helemaal alleen staat krijgen de reders uit deze sector de steun niet. Het rapport heeft ook kritiek op de reders in het algemeen, die te weinig hebben geïnvesteerd in nieuwe technieken. In de tank vaart - waarmee bijvoorbeeld de Noorse reders goud hebben ver diend - heeft de Nederlandse koopvaardij maar een klein aan deel. In de koel- en chemicaliën- vaart komt Nederland helemaal niet voor. Het rapport zegt dat hiervoor geen verklaring te vin den is. Overheid Over de overheidssteun is de com missie over het algemeen wel te vreden. Grote fusies zijn in de komende jaren niet meer te ver wachten en het zogenaamd "ma ritiem plan" heeft sinds 1976 een kleine 2.500 arbeidsplaatsen be houden. Vooral in de kustvaart is er dank zij de overheidssteun een drastische veijonging van de vloot te zien. Van de reders moet meer inventivi teit komen, vindt de commissie, en ook moeten zij meer oog heb ben voor kostenbeheersing en produktiviteitsverhoging. Een aantal rederijen werkt met een te grote walorganisatie, aldus het rapport. Zeesleep Overigens heeft de Nederlandse koopvaardij (die teruggelopen is tot anderhalf procent van de we- reldvloot) nog wel sterke punten: in de zeesleep- en bergingsvaart het la ding met gespecialiseerde sche pen hebben de Nederlandse re ders ongeveer vijftig procent van de markt in handen. Maar het is juist in die sectoren dat volgens het rapport het protec tionisme de kop op steekt. De Amerikaanse markt bijvoorbeeld is zo goed als afgegrendeld voor Nederlandse slepers en bevoor radingsschepen, terwijl de Ame rikanen volop op de Noordzee kunnen werken. Andere landen stellen weer be- manningseisen of vinden da hun vlag moet wapperen op schepen die werken vanuit hun land. Al met al voorziet he rapport een te ruggang in de zeesleepvaart en in het off shóre-werk in den vreen- de. SCHIETPARTIJ - Bij een schiet partij in bar „Het Kompas" aan de Amstelstraat in de hoofdstad zijn zaterdagmorgen drie mensen gewond geraakt. De dader, de 26- jarige Turk A.K. uit Istanboel, is aangehouden. Volgens de politie heeft de man omstreeks kwart voor zeven 's morgens met een revolver het vuur geopend enkele bezoekers van het café. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 1883 deren aangevoerd. Er kwamen 1104 koeien en 779 schapen/ lammeren op de markt. De prijzen voor het slachtvee waren als volgt: stieren le kwal. van 7,25 tot 7,90; stieren 2e kwal. van 6,75 tot 7,20; vaarzen le kwaliteit van 7,00 tot 8,00; vaarzen 2e kwal. van 6,20 tot 6,85; koeien le kwali teit van 6,75 tot 7,95; koeien 2e kwaliteit van 6,10-6,60; 3e kwal. van 5,60 tot 6,00; worstkoeien van 4,90 tot 5,90; extra kwaliteit dikbilleri van 8,50 tot 13,50 (prijzen per kilo geslacht gewicht). De prijzen voor het gebruiksvee waren als volgt schapen van 145 tot 180; lam meren van 160 tot 185 en de lammeren le kwaliteit van 190 tot 210 (prijzen per stuk). Slachtrunderen: Aanvoer redelijk, handel redelijk, prijzen stabiel, le kwali teit hoger in prijs: schapen/lammeren aanvoer redelijk, handel goed, prijzen stabiel, lammeren hoger. LEIDEN - Groenteveiling, aardappelen 17-20, andijvie 29-47, augurken 60-85, snijbonen 250-350, snijbonen 250-350, stambonen 350, kroten 38, spitskool 182, postelein 85-119, prei 58-97, rabarber 62-67, spinazie 77-100, spruiten A 94-104, spruiten B 103-116, spruiten C 60-69, spruiten D 64-70, uien 20-53, winterpeen 44, witlof 440-750, meloenen 165-295, bloemkool 1x6 65-255, bloemkool 8 st 185, sla 23-31, bleekselderij 111-122. Werkgroep wil deeltijdbanen bij spoorwegen UTRECHT (ANP) - Een werkgroep van de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden is tot de conclu sie gekomen, dat het werken in deeltijdarbeid bij NS meer kan en moet worden gestimuleerd. Enerzijds, omdat de vraag naar parttime-banen toeneemt, ander zijds omdat deeltijdarbeid het mogelijk maakt, in bepaalde be drijfsonderdelen gemakkelijker personeel in te zetten op pieku ren. Daar profiteren dan ook de NS-ers met een volledige baan Hoewel het aantal parttimers lan delijk gezien de laatste jaren flink is toegenomen, telt NS er al ge ruime tijd maar ongeveer 220 (op in totaal rond 26.500 werkne mers). Dat komt volgens de werkgroep, doordat er bij de spoorwegen altijd is gestreefd naar het scheppen van volledige dagtaken. 1375,00 98,50 145.00e 60.00e MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 76.20 33,30° 15.50 15,8 27.50 27 ^8 Manhall; Massachi Oppenhc Technolc Value Lil 22,50 15,30 15,30 GOUD EN ZILVER Goud 40000/4 e 39140/3 e 931/1 294.50 1 2ö!oo BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD Ajg. Fondsenb. 100.40 America FND 135.50 Asd. Belegg. D 134.60 100.40 134.50 136,50 133.90 Engelse^pond 6^58 6^88 107,25 110,25 3.70 "4.30 Converto I5?'ü° 148.00d Z witste rsejf r^ 100 45^50 48Ï50 117.25 120.25 Kur. Pr. Inv. ISojlOe Goldmines 1065.00 1 KA Bel egg 134ÜI0 Leveraged 171.00 1151LOO I3-L00 17L00 Spaanse pes. (100» Griekse drachme (1001 3JL50 4L50 33.75 36.75 15.25 15.55 2.53 2.83 54.35 ^5,15 Sumabel K 42fO lera°pondnar <l0°' 3.95 4]25 AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs zijn vandaag de koersen van Heine- ken en Hoogovens verder naar beneden gegaan. Zwak in de markt lagen ook de aandelen ABN en op de obligatiemarkt brokkelden de prijzen eveneens wat af. De belangstelling om za ken te doen was niet groot. Ondanks het feit dat Heineken had gewaarschuwd voor tegenval lende halfjaarcijfers vielen de uitkomsten over de eerste helft van dit jaar tegen. Dit had tot ge volg dat de koers met nog bijna 2.50 naar beneden ging tot ruim 52. De Internationale aandelen start ten overwegend wat hoger, waarbij Unilever en Koninklijke Olie een winst boekten van om streeks een halve gulden. De koers van Akzo brokkelde daar entegen af tot 22.10 en de koers van Hoogovens ging met een hal ve gulden achteruit tot 14 het geen een nieuw dieptepunt voor dit fonds betekende. Philips no teerde 17.40. Van de bankaandelen stond de ABN onder druk en op 309.50 werd een verlies geleden van 3. De andere banken konden zich redelijkhandhaven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 22