LEIDSCH DAGBLAD Regering geeft woningbouw extra injectie r Ontruimd complex opnieuw gekraakt Drama voor titelhouder Yenix UZI BBOT vandaag Stap bij Iran van Westelijke mogendheden Scherpe waarschuwing aan Poolse stakers n J Politie te lijf met kapot glas Opening in gesprek cao metaal SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND, MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36263 Directeur G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe! 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon De eindstrijd van de prof stayers tijdens het wereld kampioenschap wielrennen, verliep gisteravond in Be- sancon geheel in stijl. Met vreugde, dramatiek en be schuldigingen. Het drama betrof Martin Ve- nix, de man die zijn titel ver dedigde. Hij stortte in de fi nale volledig in elkaar en eindigde op zes ronden ach terstand. De beschuldigingen kwamen "dus" ook uit zijn hoek. Ve- nix wees Martin Rietveld en zijn gangmaker aan als de schuldige voor zijn afgang. De vreugde betrof de 24-jarige René Kos, die zich niets aan trok van de ruzie en stralend rondliep. Hij had er reden toe, want hij had Nederland aan zilver geholpen, met zijn tweede plaats achter de Duitser Pfeggen. Bij de amateurstayers was er wel goud voor Oranje. Gaby Minneboo legde beslag op dat metaal. Matthé Pronk werd twee. De Nieuwkoopse Petra de Bruyn verraste op het onderdeel achtervolging. Zij kreeg de bronzen medail le omgehangen. In de KNVB-bekerstrijd wa ren zulke verrassingen ui terst zeldzaam. Van de ama teurclubs slaagde alleen Rohda erin een ronde verder te komen. De Raaltenaren versloegen Eindhoven na strafschoppen. Noordwijk leek op weg naar een stunt bij Volendam, kwam met 1-0 voor, maar vergooide in één "amateuristische" minuut de kansen. Ook de basketballers zijn weer begonnen. P/Leiden waste in de eerste wedstrijd debutant H Tonego de oren: 107-63. Tenslotte de klapper van vannacht: Björn Borg haalt zijn begeerde "groot slam" niet. John McEnroe zette hem in Amerika de voet dwars. De giganten deden er weer vijf sets over. PAGINA'S 13-21 New Pop Festival mikt op safe PAGINA 5 24 PAGINA'S Petra de Bruyn brengt een bronzen medaille (achtervol ging) mee terug naar Nieuw koop. DEN HAAG (GPD) - De woningbouw krijgt voor dit jaar een extra injectie. Het aantal te bouwen goedkope pre mie-koopwoningen (premie a) wordt opgetrokken van 7500 tot 10.000 en het premie B-programma gaat omhoog van 17.500 naar 19.000 stuks. De gegadigden voor deze laatste categorie duurdere koop woningen krijgen vanaf 15 september gemiddeld duizend gulden extra premie. Voorts is besloten 1000 extra eenhe den te bouwen voor een- en tweepersoonshuishou dens. Via ladders kropen Amsterdamse krakers de afgelopen nacht door een raam op de eerste verdieping het eerder dit jaar ontruimde pand De Vogelstrmys binnen. De zorgelijke situatie in de bouw nijverheid - stagnatie, vooral in de dure koopsector - vormde voor de regering de aanleiding te komen met een stimulerings pakket. In een brief aan de Twee de Kamer zegt staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting de maatregelen mede uit een oog punt van werkgelegenheid te hebben genomen. De bewindsman schrijft de Tweede Kamer dat zijn maatregelen die hij eerder in mei nam in belang rijke mate aan de verwachtingen hebben voldaan. De situatie in de duurdere premiesector (zowel koop als huur) alsmede in de vrije LEIDEN - Zeven agenten van de Leidse politie zijn gisteravond slaags geraakt met een groep jon gelui bij de Groen van Prinsterer- school aan de Storm Buysings- traat. Een politieman trok zijn dienstpistool toen hij zich door de jongelui bedreigd voelde. Vier jongens hebben de nacht op het politiebureau doorgebracht. De groep jongelui was gisteravond om kwart over zeven de school binnengedrongen door een ruitje in te slaan. Zij deden zich te goed aan in de school opgeslagen bier. Zeven agenten, inclusief éen agent met hond, wisten de jongelui de school uit te krijgen. Toen de agenten het kapot geslagen ruitje wilden dichten ontstond er ech ter een handgemeen. De jongelui dreigden de agenten met kapotte bierflessen te lijf te gaan. Een agent voelde zich op dat moment zodanig bedreigd dat hij zijn dienstpistool trok. De agenten hielden ter plekke een 19-jarige Leidenaar aan. De rest nam de benen. Later in de avond meldden zich drie jongens uit de groep (leeftijd: 16, 17 en 19 jaar) uit eigen vrije wil bij de politie. Koeler Vanavond en vannacht bewolkt, moge lijk een bui. Minimumtemperatuur on geveer 12 graden. Morgen zonnige pe rioden en droog. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige tot vrij krachtige naar west draaiende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 SEPTEMBER Zon op: 7.03 uur; onder: 20.07 uur. Maan op: 6.50 uur; onder: 20.26 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.03 en 16.23 uur, laagwater 0.05 en 13.01 uur. sector blijft echter stagneren. Voor de 10.000 dure premie huurhuizen die voor dit jaar zijn gepland, waren op 1 september slechts 2000 vergunningen uitge geven. Alle plannnen voor de bouw van woningwetwoningen en de goedkope premie-koopwonin gen kunnen wel worden gereali seerd. Brokx beloofde de Tweede Kamer begin september te berichten of de genomen maatregelen effect sorteerden. In zijn brief aan de volksvertegenwoordiging meldt de de staatssecretaris dat per 1 september al 11.000 beschikkin gen voor premie a-woningen de deur uit waren. Daarom heeft hij het programma voor deze sector opgevoerd van 7500 tot 10.000 stuks. Voor de 17.500 premie-b-huizen die op het programma voor dit jaar staan, waren per 1 september 9200 vergunningen uitgegeven. De verwachting is dat e«_n jaarto taal van 12.000 wordt gehaald. Dat het programma niettemin met duizend woningen wordt verhoogd, is ingegeven door Brokx' verwachting dat veel plannen voor premie a-woningen doorschuiven naar de premie b- sector. De 12.000 wooneenheden voor een- en tweepersoonshuishoudens worden makkelijk gehaald, meent Brokx. Voor dit jaar is ex tra geld uitgetrokken om het pro gramma met nog eens 1000 stuks te verhogen. DEN HAAG (ANP) - Er is een kans dat de 28 augustus afgebroken onderhandelingen over de cao groot-metaal worden hervat. Zowel FME-voorzitter ir. Ter Hart (werkgevers) als de Indus triebond FNV hebben vandaag laten weten dat zij graag weer willen gaan praten. Wat de kansen van slagen zijn van voortgezette onderhandelingen over deze belangrijke cao (275.000 werknemers) moet worden afgewacht, omdat beide partijen voorlopig vasthouden aan hun standpunt inzake een algemene loonronde. Gebrek aan overeenstemming hierover leidde vorige maand tot de breuk in de besprekingen. Auto op hol: tent gesloopt UTRECHT (GPD) - Het was goed prijs zaterdagnacht tij dens de feestweek in de Utrechtse wijk Lombok: een op hol geslagen DAF boorde zich om half twaalf in de bin gotent. De automobilisteeen 62-jarige inwoonster van Mijdrecht, keek op afstand verbijsterd toe. Want haar au tootje vernielde niet alleen de bingotent, maar schepte ook de chauffeur van een vracht- wagen die het vehikel pro beerde tegen te houden. De uit Bergen op Zoom afkomstige chauffeur moest voor onder zoek naar het Academisch Ziekenhuis.. De bestuurster van de DAF was in de parkeergarage vergeten haar auto van de handrem te doen. Bij de Damstraat begon het autootje te roken. Ze schrok er zo van dat ze in pa niek uitstapte waarop de auto op eigen kracht verder reed. AMSTERDAM - Het pan dencomplex de Vogel- struys aan het Singel in Amsterdam, dat op 3 juli met geweld werd ont ruimd, is gisteravond op nieuw door de Amster damse kraakbeweging in bezit genomen. De actie is bedoeld als aanklacht te gen het optreden van justi tie en politie dat volgens de kraakbeweging onwet tig is geweest. Volgens een politiewoordvoerder werd De Vogelstruys bewoond door een Engels echtpaar, dat samen met een Nederlandse kennis "met geweld" uit het pand werd gezet. Verwacht wordt dat het WARSCHAU (AP) - Radio-War- schau heeft een scherpe waar schuwing gegeven aan stakende arbeiders in verscheidene Poolse steden door erop te wijzen dat verdere eisen, hoe gerechtvaar digd die op zich mogen wezen, tot gevolg kunnen hebben dat de concessies die door de regering zijn gedaan, in gevaar worden gebracht. De officiële Poolse media meldden nieuwe stakingen in noord- en echtpaar in de loop van de dag aangifte zal doen op het politie bureau Lijnbaansgracht. De ei genaar van het pand, de heer Bö- schen van de firma Gerard Bö- schen (import technische artike len) was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Een personeelslid bevestigde dat het pand bewoond was, maar wilde of kon verder geen bijzonderhe den geven. De Vogelstruys werd op 3 juli van dit .jaar op last van de officier van justitie ontruimd. Dit op grond van het feit dat de krakers zich aan huisvredebreuk schuldig zouden hebben gemaakt. Het po- litie-optreden liep uit op een veldslag waarbij tientallen ge wonden vielen. De krakers hebben sindsdien zowel tegen de justitie als tegen de poli tie een klacht ingediend. Volgens hen is het bevel tot ontruiming zuid-Polen. Tevens werd mel ding gemaakt van de beëindiging van enkele acties die waren be gonnen om plaatselijke grieven op te lossen. De radio noemde de voortdurende stakingen "alarmerend, in het bijzonder in het licht van onze moeilijke economische situatie". Hieraan werd toegevoegd: "Ver dere eisen, hoezeer ook ge rechtvaardigd, zelfs dringend en noodzakelijk, zouden een vraag- onwettig geweest oniudl er inder tijd geen sprake was van huis vredebreuk. Het pand was bij niemand in gebruik en werd zelfs door de eigenaar per advertentie te huur aangeboden, aldus de le zing van de krakers. De politie beschuldigen zij van mishande ling. Bij de ontruiming zouden verschillende krakers zijn afge tuigd, hoewel ze al waren gearres teerd en geen verzet boden. Vier van de krakers die op 3 juli wegens stenen gooien naar de Mobiele Eenheid zijn aangehou den, moesten vanmorgen voor de Amsterdamse politierechter te recht staan. De vier verdachten zijn aange klaagd wegens poging tot het op zettelijk toebrengen van zwaar li chamelijk letsel en openlijke ge weldpleging. Een van hen is ook huisvredebreuk in een pand naast de Vogelstruys ten laste gelegd. teken kunnen zetten achter de uitvoering van de reeds gegeven Dit was een kennelijke verwijzing naar de akkoorden aan de Balti- sche kust en in het gebied van de Silesische kolenmijnen, waarbij de belofte werd gegeven van on afhankelijke vakbonden, het sta kingsrecht en andere maat schappelijke en economische veranderingen. (Zie ook pag 9). TEHERAN (ANP/UPI/Reuter) - Radio-Teheran heeft een weste lijke stap gemeld, die kennelijk verband houdt met de Ameri kaanse gijzelingskwestie en waarbij Nederland via zijn am bassadeur betrokken was als ver tegenwoordiger van de negen EG-landen. Dit namens Luxem burg, dat thans voorzitter is van de EG. In Washington signaleer de minister van buitenlandse za ken Edmund Muskie tezelfder tijd tekenen dat Iran zal gaan rea geren op "verschillende initiatie ven" om de kwestie op te lossen. Zonder een doorbraak te voor spellen verklaarde de minister in een intervie w voor de televisie van de Amerikaanse omroep- maatschappij CBS, dat het begin van het debat in het Iraanse par lement over het lot van de 52 Amerikaanse gegijzelden in zicht schijnt te zijn. Zoals bekend heeft feitelijk machthebber ayatollah Chomeini de kwestie tot zaak van het parlement bestempeld. Muskie zei in het vraaggesprek dat er verschillende initiatieven zijn van Amerikaanse zijde, waarop men zou willen reageren, maar dat er ook tekenen waren dat men gehoor zou willen geven aan "dringende adviezen van andere landen". De ambassadeurs van Japan, Ne derland en Spanje spraken giste ren volgens Radio Teheran met de Iraanse president, Abdolhas- san Bani-Sadr, en later met lei ders van het Iraanse parlement. In Den Haag verklaarde de woord voerder van het ministerie van PROFITEER ERVAN!! Koop ook uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste lage prij zen en de beste kwaliteit. Verkoop iedere dinsdagmorgen tot 13.00 uur in de Groenoordhallen, Kuikenpoten per 5 kg 25,- normale winkelprijs 37,50 Kuikenfilet per kg 13,- normale winkelprijs 19,00 Braad-grill kuikens per stuk 1 kg 5,- normale winkelprijs 7,50 T.V.-hapjes heerlijk gekruid Per kg 5,- normale winkelprijs 8,- Groeneveld kiptartaar, tno-ge- keurd, ideaal voor hond en kat per kg 2,50 buitenlandse zaken vanochtend vroeg, dat men op de hoogte was van het feit, dat een stap zou wor den ondernomen. Hij kon echter niet bevestigen, dat dit inderdaad gisteren was gebeurd, zoals ra- dio-Teheran had gemeld. Hij zei ook niets te kunnen meedelen over de inhoud van de gesprek ken. President Bani-Sadr, met wie de westelijke ambassadeurs volgens de radio spraken, heeft evenals de thans demissionaire minister van buitenlandse zaken van Iran, Ghotbzadeh, al herhaalde malen gepleit voor een beëindiging van de gijzelingscrisis. Maar het daarvoor nodige debat, zou toch meer kunnen worden vertraagd, doordat de samenstelling van een nieuw Iraans kabinet gisteren toch weer niet rond kwam. Presi dent Bani-Sadr wees volgens ra dio Teheran zes door premier Radjai voorgedragen kandidaat- -leden af, onder wie de man, die de nieuwe minister van buiten landse zaken zou moeten wor den. Vice-premier: "Parlement in Suriname nooit meer aan het werk" DEN HAAG (ANP) - Het parlement zal nooit meer functioneren in Suriname. Dat heeft de Suri naamse vice-premier Haakmat vannacht verklaard. In de plaats van het parlement komt een assemblee die de rege ring zal moeten gaan begeleiden. Het begrip assemblee heeft geen specifieke inhoud. De Surinaam se regering zal aan dit begrip na der inhoud geven. Hoe dat gaat gebeuren kon de be windsman nog niet zeggen. "We gaan duidelijk in de richting van een aangepast parlementair de mocratisch stelsel, meer afge stemd op de wensen, aspiraties en nationale doelstellingen van het Surinaamse volk". Als u nu een abonnement neemt op de" dan krijgt u die de eerste 2 weken gratis LEIDSCH DAGBLAD Wilt u mij nu metéén noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zon der postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1