Noordwijk één minuut te 'amateuristisch' Frans Thijssen levert goede generale af Bouwvallig Volendam straft fouten af dm*.- BEKERLOTING Aztecs ronde verder MAANDAG 8 SEPTEMBER IS VOLENDAM - Oprecht amateurisme van het negatiefste soort bezoedelde binnen zestig seconden de professionele aanpak van Noordwijk in Volendam. Een minuut mag dan op een eeuwigheid niets voorstellen, maar toch, in dat korte tijdsbestek bezegelde de amateurkampioen zater dagmiddag zijn eigen bekerlot. Twee ongelukkige para des van de routiniers Ab Spaanderman en Ruud Bröring deden voor FC Volendam dienst als wegwijzer naar de sterk geflatteerde 3-1 winst, die de pijnlijke vormcrisis wegmoffelde. Op het trapveldje achter de tribunes reageerde Noordwijk- trainer Piet Buter zijn teleurstelling af met twee gerichte schoten op een onbezet doel. Als om aan te geven, hoe simpel Noordwijk zaterdagmiddag zich althans van een half uur verlenging had kunnen verzekeren. Ook geruime tijd later had Buter het nog zichtbaar moeilijk met de 3-1 nederlaag; hij had er voor de wedstrijd nog zo op gehamerd dat voor Volendam geen overdreven ontzag aan de dag behoefde te worden gelegd. "Als je maar fel op de man speelt", had de oefenmeester zijn volgelingen tij dens de wedstrijdbespreking voorgehouden, "en er steeds weer snel uitkomt". Na een stroef begin (Buter; "Het leek wel of ze toen onder de indruk van het gebeuren waren") gaf Noordwijk gaan deweg het trainersadvies reliëf. Geheel naar de opvattin gen van de platenhandelaar speelden de zeekanters zo min mogelijk plaatsgebonden. De 'switch' werd in Vo lendam onbevangen toegepast, het elftal was een groot deel van het duel in beweging, kortom de ambassadeurs van het liefhebbersvoetbal presenteerden zichzelf als le den van een veredeld straatelftal. De Noordwijkse voetballers voel den zich geen moment in hun werk beknot door een vastom lijnde taakomschrijving. Aan de boorden van het IJsselmeer werd zodoende lang de indruk over eind gehouden, dat vanuit de los se pols werd gehandeld. Maar dat kwam neer op optisch bedrog. Want juist dit 'vrijbuitersvoetbal' vereist van iedere speler een voorbeeldige discipline en een gedegen plichtsbetrachting. En al belemmerde zaterdagmiddag slordig passwerk (vooral van Ab Spaanderman) een vlekkeloze uitvoering van de Buter-ideeën, ondanks alle 'klits, klats, klande- re-operaties' waren de posities altijd bezet. Ruud Bröring bij voorbeeld schroomde niet de plaats van linksback Frans van der Veen op te vullen, als die zich aan een offensieve expeditie waagde, terwijl ook John Manu- putty, Jan Willem Bogers en Ti- mo Gerlof dikwijls in de achter ste linie waren te bezichtigen. "We leverden hier geen toppres tatie, maar Noordwijk is geen ogenblik de mindere van Volen dam geweest", constateerde Piet Buter naderhand dan ook te recht. Schrale troost De thuismanschappen oogstten echter wèl de winst; de compli menten van Volendam-trair.er Henk Ellens ("Noordwijk zat qua niveau boven een gemiddelde eerste divisieclub") mochten slechts als schrale troost dienen. "We hadden de wedstrijd in ons zak, maar gingen opeens weer amateuristisch voetballen", gaf ook Ruud Bröring toe. Wat dan gebeurde in de 62ste mi nuut, toen eerst Ab Spaander man foutief uitverdedigde, zodat Co Stout na voorbereidend werk van Jaap 'Suikere' Jonk en de bevredigend acterende Kees Guyt (kopbal) de 1-1 kon uitdok teren. Waarna de overigens goed spelende Bröring ("Ik speelde te zacht op Frans van der Veen") di- Noordwijk-aanvoerder Jan Willem Bogers (tweede van rechts) bezig aan de voorbereiding van de openingsgoal in Volendam. De Katwijkse voorstopper van Volen dam, Kees Guyt (tweede van links) heeft het nakijken; de niet zichtbare Ruud Bröring zal de pass van Bo gers luttele ogenblikken later tot 0-1 ombuigen. Deze actie mocht typerend heten voor de manier, waarop Noordwijk zich zaterdagmiddag kansen wist te scheppen. In de fatale 62ste mi nuut werd Noordwijk even ama teur, zodat het bouwvallige Volen dam van de ondergang werd gered. reet vanaf de aftrap diezelfde Stout de gelegenheid bood cen trumspits Wim Tol op weg te hel pen naar de volstrekt onlogische 2-1. In die ene minuut ontstemde Noordwijk zijn op bekersucces gerichte 'Zuiderzeeballade'. En dat, "terwijl Volendam tevoren nauwelijks een probleem voor de Noord wij kers had gevormd. Want afgezien van de openings fase, waarin goalie Dick Dort- mundt handelend had moeten optreden bij een inzet van Wim Tol, een 'terugspeelbal' van Van der Veen en een doorbraak van de daarvoor al door Bröring afge remde Guyt, kreeg de équipe van Buter in feite geen moeilyk kar wei op te knappen. De Volendammers speelden Noordwijk voor het eigen, kriti sche volk volledig in de kaart, nu de flanken Co Stout en Theo Mooyer volledig werden ver waarloosd en de gang naar het doel telkens op fantasieloze ma nier door het centrum werd ge zocht. De counters van Noord wijk waren met aanzienlijk meer gevaar geladen. Jan Willem Bo gers bewees dat na een fraaie dieptepass van Bröring met een flankschot, die rakelings voor langs het door Frans Hoek ver dedigde Volendam-doel zeilde. En die waarschuwing werd zestig tellen later (36ste minuut) ge volgd door de 0-1 van Bröring. Communicatiestoornis Aan die goal ging een bedenkelijke communicatiestoornis tussen Jaap Jonk en Jaap Braan vooraf, waardoor de vaardige Jos Smits zyn aanvoerder Jan Willem Bo gers het voorbereidende werk kon laten doen voor de openings treffer. "En toen", keek Piet Bu ter met spijt terug, "toen hadden we door moeten drukken naar 2-0". Dat gebeurde evenwel niet, want al had Smits na rust bijna succes met een lob en frommelde ook Gerlof zich tot tweemaal toe naar de veste van Hoek, het bouwval lige Volendam bleef gespaard voor een instorting. Sterker nog. toen Noordwijk in die fatale 62ste minuut weer even 'amateur' werd, kreeg Volendam plots alle bekertroeven in handen ge speeld. Na een slippertje van Ed Strijk mocht invaller Paul Stam (voor Theo Mooyer) een passje van Klaas Tuyp zelfs tot 3-1 pro- Niet Piet Buter, maar Volendam- trainer Henk Ellens mocht daar om na afloop mijmeren over "een sterke bekertegenstander in de volgende ronde". Zijn bede werd gistermiddag in Haarlem ver hoord, nu het lot FC Twente als opponent aanwees. Maar of zijn RUUD KROL MOGELIJK NAAR NAPELS NAPELS (AFP) - Oud-Ajacied Ruud Krol zou de komende zes maanden voor Napels gaan spe len. Krol, die momenteel in Ca nada speelt, wordt dinsdag in de Zuiditaliaanse stad verwacht en zou woensdagavond al kunnen meespelen in een vriendschap pelijke wedstrijd tussen de Ita liaanse eerste divisieclub en een Britse formatie. Zo meldt het Franse persbureau AFP. Het con tract van Krol loopt twee maan den voor het einde van de Ita liaanse competitie af, maar het clubbestuur heeft dat nadeel op de koop toegenomen, omdat men verwacht dat de inbreng van Krol de komende maanden erg groot zal zijn en de club mee zal draaien aan de top van het klassement. Volgens niet bevestigde berich ten zou de Napolitaanse club driekwart miljoen gulden op tafel hebben gelegd voor de over komst van de laatste Nederland se vedette. -TV,*, Hl*. - „o,-r w\.r HAARLEM - De bekerloting, die gistermiddag in de be stuurskamer van FC Haar lem werd verricht, had het volgende resultaat: FC Den Bosch-FC Utrecht; AZ'67- Heerenveen; DS'79-PSV; Twente-Volendam; Feye- noord-Veendam; Fortuna Sittard-Roda JC; Ajax-SW; Telstar-Willem II; SC Amersfoort-FC VW; Go Ahead Eagles-Rohda Raal- te; Wageningen-FC Den Haag; Haarlem-NAC; NEC- Groningem, Sparta-PEC Zwolle; MVV-FC Amster dam; Excelsior-Vlaardin- gen. HÉMÜK München 1860 haalde zaterdagmiddag een stunt uit door FC Köln met 2-1 naar huis te sturen. Hier het beslissende doelpunt van de niet zichtbare Voller in de maak; de Keulenaren Rainer Bonhof, Tony Woodcock en Bernd Cullman zien tot hun ontzetting dat goalie Schumacher mistast op de inzet. NEW YORK - Fort Lauderdale Strikers heeft zich zaterdag avond geplaatst voor de halve finales van de play-offs van de Noordamerikaanse voetbal competitie. De ploeg van trainer Cor van der Hart ver loor weliswaar de tweede wedstrijd tegen Edmonton Drillers met 2-3, maar de eer ste was geëindigd in een zege voor Lauderdale. De mini- wedstrijd, die de beslissing moest brengen, leverde een 2-0 overwinning op voor de strikers. Ook Los Angeles Aztecs, de club van trainer Rinus Mi- chels, bereikte de halve fina les. Aztecs kreeg weliswaar in de uitwedstrijd tegen Seattle Sounders met 0-4 klop, maar de club had de eerste ontmoe ting gewonnen. Het mini-duel eindigde in een 2-1 zege voor de "Aztecs". IPSWICH .(ANP)-FransThUssen, één van de drie kandidaten voor het aanvoerderschap van het Ne derlands elftal in de eerste wed strijd voor het wereldkampioen schap 1982, heeft een geweldige "generale" gespeeld voor Dublin. Thijssen maakte tien minuten na rust het enige doelpunt in de wedstrijd Ipswich Town - Aston Villa. Dat doelpunt hield Ipswixh aan de top van de ranglijst in de League en betekende tevens de eerste nederlaag voor Astow Vil la. Wolverhampton Wanderers, PSV's tegenstander in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker, werd zaterdag in Liver pool met 2-0 verslagen door Ever- ton en is op dit moment niet meer dan een kleine middenmoter in de League. Met Ipswich Town is alleen Sou thampton nog zonder nederlaag in de competitie. De "Saints" van de zuidkust hadden zaterdag iets goed te maken. Midweeks werd de ploeg uitgeschakeld voor het toernooi om de Leaguebeker, dooreen beschamende nederlaag 1 -7, na verlenging) tegen Watford uit de tweede divisie. Kort voor het begin van de strijd bleek dat Kevin Keegan nog niet fit was. De ploeg beschouwde het als een ex tra-prikkel om de schande van Watford uit te wissen. Brighton onimoette een elftal dat duidelijk op revanche belust was en binnen 25 minuten was de strijd eigenlijk al beslsit door treffers van Williams en Baker. Smith bracht Brighton na rust iets dichter bij, maar de Joego slavische verdediger Ivan Golak zorgde ervoor dat de overwin ning van Southampton onaan tastbaar bleef. Kampioen Liverpool liet een veer bij Birmingham City en Notting ham Forest, houder van de Euro pese beker voor landskampioe nen, bleef in Middlesbrough op 0-0 steken. Stoke City deed de laatste plaats over aan Leeds Uni ted door Leeds met 3-0 te ver slaan. Bundesliga Hamburger SV heeft na de vijfde speeldag van de Westduitse Bundesliga de leiding in de rang schikking behouden. De ploeg heeft één punt voorsprong op Bayern München en twee op MSV Duisburg, L FC Kaiserslau- tern en Borussia Dortmund. HSV zegevierde voor 35.000 toe schouwers in het Volksparksta dion in de Noordduitse haven stad met 3-1 over Eintracht Frankfurt. Eintracht was een gelijkwaardig tegenstander. HSV was echter schotvaardiger dan de tegen stander. International Manfred Kaltz, de beste speler bij de Hamburgers, benutte na zeven tien minuten een strafschop, na dat doelman Pahl spitsspeler Horst Hrubesch in het 16-meter- gebied ten val had gebracht. Na een klein half uur maakte Lo- rant met een kopbal gelijk. En kele seconden voor het rustsig- naal kwam HSV opnieuw op voorsprong. Bij een vrije trap van Willy Reimann, van zeventien meter afstand, werd de bal door Lorant enigszins van richting veranderd. Pahl was op slag kansloos. Een kwartier voor tijd onttrok Hrubesch zich aan de dekking van voorstopper Körbel, die hem geen meter vrijheid had gelaten, waarna hij uit een voorzet van Dressel scoorde (3-1). Slechts Bayern München bleef over van de vijf clubs die in de rangschikking een achterstand van een punt op HSV hadden. Bayern won met 2-1 van Arminia Bielefeld. De beslissende treffer viel pas in de 78ste minuut. Dremmler gaf de bezoekers na tien minuten na een een-twee met Breitner de leiding. Een klein kwartier later bracht Sackewitz de thuisploeg op gelijke voet. Voor de beslissende treffer zorg de de zeer teleurstellende Dieter Hoeness na een voorzet van Wei- Tahamata De verrassing op de derde speeldag van de Belgische competitie werd geregistreerd in Brugge. Landskampioen Club Brugge werd op eigen veld met 1-7 afge droogd door de pupillen van zijn oude trainer, Ernst Happel. Diens huidige werkgever, Standard Luik, bezat in Simon Tahamata een uitblinkende regisseur op het middenveld. Met twee doelpun ten een belangrijk voorbereidend Van Seggelen aan basis Telstar-zege DEN HAAG (ANP) - Van de twaal amateurverenigingen, die uil] kwamen in de eerste ronde vaiH het toernooi om de KNVB-bekei heeft slechts één club zich kun nen plaatsen voor de tweede rorn de: Rohda uit Raalte. Thuis hield Rohda de eerste divi sieclub Eindhoven 120 minuter op 1-1. Bij het strafschoppen ne men sloegen de amateurs toe 4-3. De overige elf amateurclubs moes ten alle nederlagen incasseren! FC Amsterdam was tegen Arne muiden het produktiefst de Am sterdammers scoorden acht keer, Verrassend was voorts de over winning van Telstar bij De Graaf schap (2-3). Theo van Seggelen. overgenomen van UVS, stond aan de basis van de Velsense ze ge. Hij zorgde voor de ruststand van 2-0. Plaizier maakte na de hervatting 3-0, voordat De Graaf schap via Hans Polko (tweemaal) iets kon terugdoen. Bij de wedstrijd FC VW-Heracles (4-2 na verlenging) moest de doelman van de Almeloërs, Rij- kens, met ademhalingsmoeilijk heden opgenomen worden in het ziekenhuis. Inmiddels is hij weer huiswaarts gekeerd. Heracles- trainer Theo Laseroms: "Rijkens had last van hyperventilatie". elftal een lang leven in het KNVB-bekertoernooi zal zijn be schoren, mag sterk worden be twijfeld. Immers, Noordwijk toonde al aan dat de selectie van Ellens net als het Volendam-stadion hoogno dig in de steigers moet, nu 'rust punt' Gerrie Mühren spoorslags de wijk naar MW heeft geno men. In het Enschedese Diek- manstadion zullen de gebreken van het Volendamse vlaggeschip vermoedelijk nog nadrukkelijker aan het licht komen. "We hopen nu op een Nederlandse speler uit de Amerikaanse play off-compe- titie. Want Feyenoorder Budding en Gerdsen van Vitesse waren voor ons te duur. Die gasten moesten drie en een halve ton opbrengen", aldus de gezette Amsterdammer, die moed zei te putten uit "deze 3-1 overwin ning". Een zege, die en hij vergat dat ge makshalve erbij te vertellen, uit oogpunt van de veldverhoudin- gen eigenlijk Noordwijk toe kwam. "Die wetenschap", uitte Piet Buter nogmaals zijn spijt, "maakt dit verlies des te schrij nender. We stonden metéén been in de volgende ronde en toen gin gen uitgerekend twee routiniers in de fout. Voor mij is dat een moeilijk te verteren zaak". Eén van de weinige keren, dat Volendam rechterflankspeler Ko Stout inschakelde. Simon van Beveren en Frans van der Veen komen met hun GERARD VAN PUTTEN reddingsactie te laat. SCORESIN BEKERDUELS Uitslagen eerste ronde: Deto-DS'79 2-5 (1-2). 9. Kuper 1-0, 22. Drost 1-1 (strafschop), 43. Evers 1-2, 47. Evers 1-3, 61. Schipper 2-3, 71. Drost 2-4, 81. Smeets 2-5. Scheidsrechten Broekman. Toeschouwers: 1700. Den Bosch-Rheden 3-0 (2-0). 26. Salm 1-0, 41. Van der Horst 2-0, 47. Breuer 3-0. Scheidsrechter De Schepper. Toeschouwers: 1500. Vlaardingen-Xerxes 4-2 (2-2). 11. Huigen 0-1,16. Kooien 1-1,24. De Boer 1-2,36. Mijnhard van Schoor 2-2, 51. Snijders 3-2, 66. Snijders 4-2. Scheidsrechter. Honsbeek. Toeschouwers: 1600. Amsterdam-Arnemuiden 8-1 (2-0). 31. Bouwmeester 1-0, 42. Swerissen 2-0 (strafschop), 47. 78. Bouwmeester 7-0, 81. Meer man 7-1, 84. Jansen 8-1. Scheids rechter. Folmer. Toeschouwers: 1000. Heerenveen-ACV 3-2 (1-2). 7. Hooyer 0-1, 14. Nygh 1-1, 26. Huisman 1-2, 56. Bosman 2-2, 65. Bosman 3-2. Scheidsrechten Thomas. Toeschouwers: 3.000. Volendam-Noordwijk 3-1 (0-1). 37. Bröring 0-1. 62. Stout 1-1, 62. Tol 2-1, 89. Stam 3-1. Scheids rechten Mittelmeyer. Toeschou- Veendam-Helmond Sport 2-0 (1-0), 32. Veneboer 1-0, 87. Schoonbeek 2-0. Scheidsrechten Weerink. Toeschouwers: 2000. Fortuna 'S-Cambuur. Fortuna wint na verlenging rriet 2-0. Stand na 90 minuten voetbal: 0-0,92. Ti- talay 1-0, 115. Titalay 2-0. Scheidsrechter. Severein. Toe schouwers: 4100. Caesar-SC Amersfoort 2-5 na verlenging (2-2,1-1). 11. Hartgens 1-0, 15. Brink 1-1. 64. Brink 1-2, 71. Vemeuzen 2-2, 95. Meelessen 2-3, 102. Leijenhorst 2-4, 118. Snijders 2-5. Scheidsrechten de Munnik. Toeschouwers: 800. SW-DESK 5-1 (1-1). 17. Verstü- nen 0-1, 32. Zoetmulder 1-1, 60. Meijboom 2-1, 75. Van der Vlist 3-1, 76. Peitsman 4-1, 82. Mei boom 5-1. Scheidsrechten Blan- kenstein. Toeschouwers: 1100. Rohda-Eindhoven 1-1 na verlen ging (1-1, 1-1). Rohda wint na strafschoppen. 31. Rijssingen 0-1, 36. Vaartjes 1-1. Scheidsrechten Gans. Toeschouwers: 2000. Haarlem-Vitesse 3-0 (1-0). 31. Haar 1-0, 81. Gullit 2-0, 83. Hen driks 3-0. Scheidsrechter. Geurds. Toeschouwers: 1800. FC VW-Heracles 4-2 na verlen ging (2-2, 2-1). 20. Kurcinac 1-0, 21. Coort 2-0. 26. Van Dijk 2-1, 53. Lalopua 2-2, 105. Bothmer 3-2, 111. Nijssen 4-2. Scheidsrechter. Mulder. Toeschouwers: 2600. De Graafschap-Telstar 2-3 (0-2). 33. Van Seggelen 0-1, 39. Van Seggelen 0-2, 63. Plaizier 0-3, 73, Polko 1-3,84. Polko 2-3. Scheids rechter. Draaisma. Toeschou wers: 1600. werk bij de overige treffers had de oud-Ajacied een groot aandeel in de forse zege. Even verrassend als de monsters core van Standard Luik is het op treden van Berchem Sport. De club, die het vorige seizoen zich op het nippertje in de hoogste di visie wist te handhaven en we kenlang in degradatiemoeilijk heden verkeerde, behield op de derde speeldag zijn ongeslagen status door Beringen op eigen veld te bedwingen. Halverwege de tweede helft scoorde Van Pelt voor Berchem Sport het enige doelpunt van de wedstrijd. Berchem deelt de eerste plaats met Anderlecht, dat eveneens nog zonder puntverlies is. Op eigen veld speelde de Brusselse forma tie van trainer Ivic Waregem naar een gedecideerde nederlaag met 4-0. Aan de basis van de overwin ning lagen treffers van Nielsen (2), Brylle en Bracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14