Minneboo bewijst zich De Bruyn dolblij met brons Zwartkruis: „Wie er in Spanje bij wil zijn zal moeten afzien en pijn lijden" Vrengde en verdriet bij profstayers Vrij Goud voor 'afgeschreven' stayer SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Nieuwkoopse verrast SPORT SPORT (Van onze sportredactie) ZEIST - „Wie er straks in Spanje bij wil zijn, zal moeten afzien en pijn lijden". Het 'nieuwe' Nederlands elftal weet waar het aan toe is met Jan Zwartkruis. Als een bull dozer ging de bondscoach te keer in de bossen van Zeist. Iedere rotte en te oude boom werd zonder pardon omver gehaald en vervangen door verse, jonge aanplant. Van daar dat de zestien spelers, die vandaag in de loop van de middag naar Ierland zijn ver trokken voor het eerste kwali ficatieduel voor het WK van 1982, maar net aan de gemid delde leeftijd van ruim 24 jaar Een zeer drastische verjonging ten opzichte van Italië, toen die gemiddelde leeftijd ruim vijf jaar hoger lag en Neder land de oudste van de acht deelnemende ploegen was. Jan Zwartkruis: ,,Na een verloren EK moet het teken worden verstaan. Tijdens het toernooi in Italië heb ik de verantwoordelijk heden bij de spelers gelegd. Maar de concentratie, die er geduren de het trainingskamp in Oos tenrijk wel was, was versnip perd. Alles en iedereen heeft daaraan meegewerkt. Vrou wen, pers, toeristen, mana gers en trainers hebben de grandeur van het Nederlands elftal aangetast". De verjonging van Oranje komt niet echt als een verrassing. Direct na het Europees kam pioenschap heeft Zwartkruis zijn nieuwe beleid aangekon digd. .Bij het doorvoeren van zijn plannen heeft de bonds coach het niet al te moeilijk gehad. Een aantal spelers kon, door clubverplichtingen of blessures, niet mee naar Ierland (Krol, Rep, Renè van de Kerkhof en Kist), anderen kozen vrijwillig voor het stapje terug (Schrijvers en Doesburg). Zwartkruis: „Van de beide keepers vind ik het een goede houding. Zij heb ben de veijonging niet in de weg willen staan". Met anderen heeft Zwartkruis lange en diepgaande ge sprekken gehad en ten slotte begrip gevonden. „Er moest iets gebeuren. We hadden in Italië een gerenommeerde ploeg. René van de Kerkhof is de snelste vleugelspeler van Europa, Kist was Europees topscorer. Krol de beste libe ro die er is en Haan speelt nu weer de sterren van de hemel bij Anderlecht. En als je dan na het EK bepaalde dingen in de schoenen geschoven krijgt, hebben ze aan mij een heel moeilijke. Wij hebben het EK verloren op mentali teit". Zwartkruis stak bijna uitslui tend de beschuldigende vin ger uit in de richting van de spelers. Na Italië is hij wel bij zichzelf te rade gegaan, maar is tot de conclusie gekomen dat „er bij een coach niet zo veel mis gaat" en „ik was toch weer als eerste aan zet". Zwartkruis verder. „Als je tijdens een toernooi en de voorbereiding daarop be paalde signalen uitzendt en je krijgt geen weerwoord van de spelers, dan mag je ervan uit gaan dat het goed is. Dat zij er achter staan. Maar als dan het doek opengaat en ze zijn hun tekst kwijt en blijken dan bo vendien niet te kunnen im proviseren, houdt alles op. Na het EK heb ik gezegd: krijg allemaal maar het heen en weer. Ik ben in de steek gela ten door de spelers en door het begeleidingsteam". Slechts vier spelers uit de EK- ploeg (Ben Wijnstekers, Mi chel van de Korput, Frans Thijssen en de op het laatst toegevoegde Willie van de Kerkhof) hebben de 'slach ting' van Zeist overleefd. Maar Zwartkruis weigerde te stellen, dat de deur voor de anderen in het slot zit. Hij: „Integendeel. De deur staat voor 100 procent open. Er zijn ten slotte geen zekerheden in het leven. Wat je de ene dag zegt, moet je de volgende dag weer kunnen terugnemen. Maar ik heb wel heel duidelijk willen shockeren. Als het no dig zou zijn kan ik de routi niers terughalen. Waarom niet?" „Ik heb goede gesprekken ge had met de afvallers. Ik kan iedere speler recht in de ogen kijken. Maar ik wil voor hon derd procent met deze ploeg doorgaan. Natuurlijk zal het afhankelijk zijn van de resul taten. Een WK moet worden afgedwongen. Maar ik heb niet willen wachten. Natuur lijk krijgen we straks het toernooi in Uruguay. Ik had kunnen doorgaan met de ou de kern voor de eerste wed strijden van de kwalificatie. Maar ik was het zat. Ik heb genoeg concessies gedaan. Ik heb me altijd opgesteld als een gentleman en ben afspra ken nagekomen. Dat is van de andere kant niet gebeurd. Er is nu een nieuw tijdperk aan gebroken", aldus een onge woon felle Jan Zwart kruis. In het vernieuwde Nederlands elftal ontbreekt de routine. Slechts Jan Peters, Ernie Brandts en Willie van de Kerkhof hebben meer dan 10 interlands gespeeld. Jan Zwartkruis zou het liefst zien, dat Jan Peters de nieuwe gro te leider van Oranje werd. De bondscoach heeft de AZ- middenvelder gebombar deerd tot aanvoerder. Zwart kruis: „Jan heeft twintig in terlands gespeeld en is dus een logische keuze". Peters lijkt overigens niet zo gelukkig met de hem opge legde rol. „Ik geloof niet dat ik op langere termijn de juiste aanvoerder ben. Als de coach mij voor deze wedstrijd aan voerder wil maken, vind ik dat best, maar een Willy van de Kerkhof zou volgens mij geschikter zijn. Ik kan mis schien in bepaalde gevallen wel leiding geven, maar een aanvoerder heelt buiten het veld een belangrijke taak en ik weet niet of ik dat aan- VOETBAL - FC Twente heeft in Rome een vriendschappelijk duel tegen A.S. Roma met 0-0 ge lijkgespeeld. Er waren 30.000 toe schouwers. BASKETBAL - Het Nederlandse damesteam heeft gisteren in He renthals met 71-59 gewonnen van België. SCHIETEN - Willy Hillen is zater dag in Hengelo Nederlands kam pioen vuurbuks geworden. PAARDENSPORT - Paul Schoc- kemöhle is gisteren in München Westduits kampioen bij de springruiters geworden. Franke Sloothaak werd tweede. BESANQON (GPD) - Huilend ver liet Martin Venix gisteravond het bomvolle wielerstadion van Be- sangon De titelhouder bij de profstayers was in de kampioens race volledig in elkaar gestort en met zes ronden achterstand gefi nisht. En terwijl de 24-jarige Rene Kos, die Nederland aan zilver hielp, alweer stralend rondliep na zijn ongelooflijke inspanning in de strijd tegen de Duitser Wil- fned Peffgen, had Venix in de ca tacomben van het stadion de schuldige voor zijn drama al aan gewezen: Martin Rietveld en diens gangmaker Frits van Duy- venbode. Het was dus een echte stayersfinale bij de bëroepsrenners. Met vreugde, dramatiek en beschul digingen. Bondscoach Cees Stam schaarde zich aan de zijde van Martin Venix, die vertrokken was als de beschermde renner van het gezelschap. „We hadden achterin het peloton een man die de aan vallen van Peffgen moest opvan gen. Ik heb ook een teken gege ven dat ze dat moesten doen. Maar zij blijken toch de ervaring te missen", zei Stam. Venix was woedend en bitter. „Het is toch ongelooflijk. Op het mo ment dat Peffgen passeerde, reed Van Duvvenbode nul in het uur. En of dat nog niet erg genoeg is doen ze geen enkele moeite om hem in de vuile wind te zetten, en laten ze hem rustig in de ruimte rijden. Dan kun je net zo goed geen afspraken maken." De eindstrijd van de stayers werd een boeiende zaak, een koers ook waaruit Rene Kos zich als het ta lent voor de toekomst aandiende. Pas sinds mei rijdt hij achter de motor en nu al behaalde hij in het wereldje, waarin dertigers de dienst lijken uit te maken, zil- Direct na de start kwam Kos aan de leiding, maar al na zo'n tien minu ten had Peffgen die stelling over genomen. Achteraf kwalificeerde Kos dat als een grote blunder. „Ik dacht dat het Venix was en ving hem dus niet op, want het was de afspraak dat wij niet tegen elkaar zouden rijden. Misschien is dat wel een kapitale fout geweest, en had de wedstrijd anders kunnen lopen wanneer ik dat niet had ge daan". Nu vielen hij en Venix de Duitse Peffgen om beurten aan. In totaal waren het zestien aanvallen, maar de routinier liet zich niet slachten. Toen Martin Rietveld in de staart van het peloton dan ook geen pogingen deed om hem een nieuwe inspanning af te dwin gen, voelde hij zich helemaal in zijn element. „Het had net dat tikje geweest kunnen zijn dat hem genekt zou kunnen hebben. Nu kon Peffgen zo maar aan de leiding blijven rijden en dan is hij niet te kloppen", zei Stam. Martin Rietveld (5e) wees de be schuldigingen van de hand. „Martin Venix is een goeie goser en ik had hem mijn woord gege ven, maar wat kan ik doen. Ik sta toch niet voor op die motor. Ik moet alleen maar trappen en een gangmaker moet denken". Riet veld was zelfs tevreden over zijn optreden in het wereldkam pioenschap. „Ik heb nu zelfver trouwen, want ik weet dat ik het kan." Uiterst content was ook Rene Kos. Terwijl de regerend wereldkam pioen Venix verdwaasd over de baan zwabberde, fietste hij naar een tweede plaats. Dat de aan vallen op het goud mislukten deerde hem niet. „Ik ben", zei Kos, „niet treurig om een gemiste kans. Volgend jaar hoop ik met meer ervaring verder te kunnen komen. Bruno Walrave heeft op de baan van Brno namelijk zijn eerste wereldkampioenschap gehaald en het zou toch prachtig zijn wanneer nu ik achter hem mijn eerste titel daar zou beha len'. BESANCON (GPD) - De opvolgster van Keetie van Oos- ten-Hage op de achtervolging lijkt klaar te staan. De 18-ja- rige Petra de Bruyn uit Nieuwkoop heeft tijdens het we reldkampioenschap op de wielerbaan van het Franse Be- sancon laten zien dat ze op dit onderdeel Neerlands hoop is om in de toekomst de positie van de viervoudige we reldkampioene over te nemen. Routine is ook in Besangon weer eens een van de belangrijkste ei genschappen van de stayers gebleken. De jonge Theo van Tol (20), die in zijn jeugdige over moed had durven beweren dat het tijd werd voor een jongere op het podium, kwam zichzelf in de eindstrijd lelijk tegen. Niet om dat hij door zij n andere landgeno ten in de finale werd aangevallen, want de afspraken werden nage- de Nederlandse debutante op dit onderdeel. „Het is veel meer dan ik er zelf van verwacht had. Bij de eerste acht komen, was eigenlijk mijn enige doel". Een plaats op het erepodium was nooit in haar hoofd opgekomen. Toch had er zelfs meer dan een bronzen plak ingezeten. Petra de Bruyn had de pech dat ze in de halve finale de latere kampioene, Nadegeda Kibardina, ontmoette. Dat was een gevolg van de slechte start die ze in de kwartfinale had tegen de Duitse Beate Habetz. „Die official hield me veel te lang vast. Dat heeft me zeker een volle seconde tijd gekost", liet ze we ten. Inderdaad besliste een frac tie van een seconde over de inde ling van de halve eindstrijd. Een iets snellere tijd zou haar tegen de Canadese Karen Strong hebben doen uitkomen. „En die had ik zeker verslagen", klonk het re soluut. Tegen Kibardina, de 24-jarige Rus sische debutante op het WK- toernooi die telkens zeer scherpe tijden neerzette, leek ze volko men kansloos. De vinnige Ne derlandse blondine wenste zich echter niet gewonnen te geven. In een sensationele race nam ze een fikse voorsprong en hield die vast tot de laatste ronde. Toen ver snelde de Russische studente pedagogiek zo hard, dat Petra de Bruyn de finale misliep. De tijden van die race waren echter specta culair 3.54,82 voor Kibardina, 3.56,63 voor de Nederlandse. Keetie van Oosten was ooit nog sneller, maar dat gebeurde op de houten baan van München die aanzienlijk gunstiger is dan het beton van Besan^on. In de rit om de derde en vierde plaats, tegen de door het publiek stormachtig toegejuichte Franse Jeannie Longo, was het Petra de Bruyn niet aan te zien dat ze kort tevoren zo'n geweldige krachts inspanning had geleverd. Op nieuw bleef ze op de drie kilome ter onder de vier minuten. Longo, die Petra de Bruyn in de kwalifi- catieritten nog had verslagen, moest nu genoegen nemen met een achterstand van zes volle se conden. De wereldtitel was voor de Russi sche Kibardina. Hoewel zij al vanaf 1972 actief is in de wieler sport, was dit haar eerste grote toernooi buiten de landsgrenzen. „Toch ben ik nooit zenuwachtig geweest', liet de aantrekkelijk ogende Russische weten. „Ik heb geen moment getwijfeld aan mijn overwinning". Karen Strong leg de beslag op het zilver met een tijd die minder goed was dan die van Petra de Bruyn. Petra de Bruyn (rechts) kan het nog niet geloven: tegen haar eigen verwachting in toch op het erepodium. Naast haar de Russin Kibardina en de Canadese Karen Strong. Weliswaar zat er nu nog „slechts" brons in voor de blonde Petra de Bruyn, maar de tijden waren zo verbluffend goed, dat de jeugdige wielrenster binnen enkele jaren als een grote favoriete voor de ti tel zal gelden. „Ik ben dan ook hardstikke blij met die bronzen medaille", glunderde BESANQON (GPD) - De wereldkampioen was boos. Gaby Minneboo staarde zaterdagavond op het middenterrein van de wielerpiste in Besamjon stuurs voor zich uit, nadat hij voor de vierde maal in zijn loopbaan de regenboogtrui bij de amateurstayers had veroverd. Terwijl de nieuwsgierigen zich om hem heen schaarden, mopperde hij: „Wat willen jullie nu eigenlijk van me weten. In alle kranten heeft gestaan dat ik te oud ben. Ik ben toch afgeschreven". Ont stemming won het van de blijd schap. Minneboo, een jongeman van 35 jaar, haastte zich naar het erepodium voor de huldiging en was zelfs na die feestelijke ge beurtenis nog maar nauwelijks opgebeurd. Toch moest hij toegeven dat de opmerkingen over zijn leeftijd, die er in de week voor de titel strijd in het Nederlandse kamp waren rondgegaan, hem extra geprikkeld hadden. „Ik heb me er flink aan geërgerd en juist daar om wilde ik graag laten zien dat iedereen ongelijk had. Al dat ge praat over het feit dat ik nu lang zamerhand te oud zou worden, heeft me meer kracht gegeven", betoogde de vliegende postbode uit Geervliet. Kracht genoeg om na zijn wereldtitels van 1975,1976 en 1977 opnieuw toe te slaan. En het eind is nog niet in zicht. Ga by Minneboo mag dan in het verleden zijn afscheid wel eens aangekondigd hebben, sinds za terdagavond is van een naderend einde van zijn loopbaan niets meer te bespeuren. Waarom zou hij ook, stayers kunnen lang mee. Uit de wind achter de brede rug van de gangmaker slaat het slij tageproces lang niet zo hard toe als in andere disciplines van de wielersport. „Kijk maar naar de Duitser Breuer", zei Minneboo. „Die is 42 en reed hier nog mee in de finale." leefd, maar wel omdat hij op het beslissende moment de zenuwen niet in bedwang had. Vertrokken in de gunstige tweede positie rukte hij meteen op naar de kop van het veld, maar die ene aanval was al te veel. „Misschien heb ik een wat te zwaar verzet ge draaid, want al in de derde ronde blokkeerde ik volkomen", sta melde hij. In een mum van tijd kreeg Van Tol als enige in het deelnemersveld een ronde ach terstand aan zijn broek. Tenslotte verliet hij voortijdig de baan, omdat het Nederlandse jurylid Roozenburg de rode vlag liet zien. Dat gebeurde toen gangma ker Joop Zijlaard en Theo van Tol als bescherming van de Neder landse koplopers, aanvallen van de Duitser Rainer Podlesch en de Spanjaard Bartolome Caldentey pareerden, hetgeen voor een cou reur met één ronde achterstand verboden is. De actie kwam Van Tol op diskwa lificatie te staan, terwijl gangma ker Joop Zijlaard een maand werd geschordt en een boete kreeg van 1500 Zwitserse francs. Hoewel Van Tol ontkende door nervositeit gesneuveld te zijn, dacht bondscoach Cees Stam daar anders over. „Het zijn vooral de innerlijke spanningen ge weest, die hem de das om hebben gedaan", zei Stam, die duidelijk tevreden was. Logisch, want met dit koersverloop kon het bijna niet beter. Hoewel Stam de totale ineenstorting van Van Tol niet verlangd zal hebben, kwam het de tactiek in de Nederlandse ploeg wel ten goede. Nu immers was er in ieder geval één die zich - zonder zijn eigen kansen in ge vaar te brengen - werkelijk kon opofferen. „Ik hoop", zei Van Tol, „dat de jongens er blij mee zijn en het waarderen". Ook Minneboo achter gangmaker Bruno Walrave en Matthé Pronk met Noppie Koch hielden zich gedisciplineerd aan de afspra ken. Nadat Van Tol de leiding had genomen, wipte Minneboo uit de derde startpositie over Van Tol heen en rukte titelverdediger Matthé Pronk vrij snel op naar de positie achter Minneboo. Minneboo stond zijn plaats aan de leiding niet meer af. Pas in de laatste ronden, toen er inderdaad geen gevaar meer bestond voor aanvallen van buitenlandse te genstanders, kwam de attaque van Pronk. De 33-jarige Noord hollander kon er echter met geen mogelijkheid meer voorbij ko men. „Ik had een ongunstige lo ting met een vijfde startpositie. Het heeft me nogal wat kracht gekost om in èqn keer naar voren te rijden. Op deze vlakke baan is het moeilijk om te passeren en tegen Minneboo was weinig te beginnen. Ik ben natuurlijk blij dat de wereldtitel in Nederland is gebleven, maar ik had hem liever zelf gehad".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13