"Vrouwen ongezond? een vooroordeel" NIET ALLEEN VOOR NOODGEVALLEN Interieurfantasies Dorine Bauduin kan er geen bewijs voor vinden daarom zegt ze: kV' «I Heidetuin, mooi en makkelijk Zwangerschapstelefoon MAANDAG 8 SEPTEMBER 1980 PAGINA 11 UTRECHT - „Vrouwen ongezonder dan mannen? We weten al beter"! Met dat idee in het achterhoofd groeide de ergernis van Dorine Bauduin iedere keer dat ze uitspraken hoorden als: „Vooral vrouwen in psychiatrische inrichtingen". Of: „Vrouwen worden vaker verwezen voor psychische hulp dan mannen", en „Vrouwen slikken tweemaal zoveel psychofarmaca en slaapmiddelen dan mannen". t Dorine Bauduin Een van de nieuwste ontwik kelingen in de „woonmode" is gordijnstof die aan beide zijden is bedrukt in dezelfde of in ver schillende dessins, waarin echter wel dezelfde kleuren zijn ver werkt. Het is vrolijk aandoend en speels materiaal waarmee allerlei fantasietjes kunnen worden ver wezenlijkt Bovendien is het geen dure stof. De verwerking is erg gemakkelijk omdat er niet met patronen rekening hoeft te worden gehouden. Dergelijke stoffen zijn verkrijgbaar in katoen en in synthetisch mate riaal. De breedten gaan tot 150 cm en dat geeft de mogelijkheid om er ook andere dingen mee te doen dan het maken van gordijnen. Bijvoorbeeld een bedsprei, ta felkleedje, gordijnkapjes, lam pekapjes enz. Ook voor het ma ken van lakensnis de stof ge schikt. Voor een kleurige, gezel lige kinderkamer bijvoorbeeld zijn de mogelijkheden groot. Daarbij is het natuurlcjk het aar digst om een aan twee kanten verschillend gedessineerde stof te nemen. Dat geeft afwisseling, terwijl door dezelfde kleuren toch een harmonieuze eenheid wordt bereikt. nog maar een siap naar net keu kenschortje. Wie een beetje fan tasie heeft, komt vanzelf nog wel op een aantal andere ideeën. Wanneer u dergelijke stof in katoe nen uitvoering koopt, houd dan rekening met de krimp. Dat be tekent dat, met name voor gor dijnen, een flinke onderzoom moet worden gemaakt zodat de stof na het wassen eventueel kan worden uitgelegd. De syntheti sche stof is krimwrij, maar ook als op het labeltje staat vermeld „100 pet krimpvrij" kan de stof nog 3 pet krimpen. Dat is een in- ternatconaal afgesproken „to lerantie". Bij lange gordijnen dus toch maar even rekening houden met een zekere krimp, en een niet te smalle onderzoom maken. Ge bruik voor katoenen stof geen synthetisch garen (zoals nylon), en omgekeerd ook niet. Dat kan tot lelijke stiknaden na het was sen leiden. Er zijn tweezijdig be drukte stoffen met gelijk pa troon, en daaronder een stof die aan de ene kant een bloemmotief heeft en aan de andere kant een ruitje in één van de bloemkleu- ren. Vooral in die laatste uitvoe ring zitten volop mogelijkheden om op eenvoudige wijze wat fan tasie in het interieur te bren gen. Dorine Bauduin: „Zolang er een taboe op rust om psychische klachten te hebben, of psychiatrisch patiënt te zijn, werken zulke vooroordelen discriminerend voor vrouwen". Het leek haar belangrijk om eens uit te zoeken waar zulke ideeën vandaan komen. Dat het inderdaad om vooroordelen bleek te gaan, zet ze haarfijn uiteen in een artikel in het themanummer „Vrouwen, feminisme en geestelijke gezondheidszorg" van het maandblad Geestelijke Volksgezondheid. Dit blad wordt uitgegeven door het Nationaal Centrum voor Geestelijke volksgezondheid in Utrecht, waar mevrouw Bauduin als stafmede werkster in part-time dienst is. Het artikel beschrijft haar literatuurondezoek naar de „harde" cijfers over het psychisch (on)gezond zijn van vrouwen. Van die hardheid blijft dan niet veel meer over. Cijfermateriaal over lichamelijk gezond of ziek zijn liet ze in het onderzoek buiten beschouwing. Eerste punt: „Meervrouwen dan mannen in psychiatrische inrichtingen". Daar vallen wat kanttekeningen bij te maken. Bijvoorbeeld de volgende: sinds 1973 is het aantal opnamen van mannen en vrouwen ongeveer gelijk. Als je een indeling maakt op grond van burgerlijke staat, blijken binnen de groepen „ongehuwden" en „gescheiden" meer mannen te worden opgenomen. Binnen de groepen „gehuwden" en „weduw schap", zijn de vrouwen in de meerderheid. Voor zichzelf? Ander punt: „Vrouwen worden vaker verwezen voor psychische hulp dan mannen". Dat wordt bevestigd door cijfers die mevrouw Bauduin onder meer verzamelde bij Sociaal Psychiatrische Diensten (SPD), en Bureaus voor Levens- en Gezinsvragen (LGV) Dorine Bauduin wijst erop dat dit niet automatisch betekent dat vrouwen vaker voor zichzelf om hulp vragen dan mannen: de cijfers vertellen namelijk niet of ze voor zichzelf komen, voor hun kinderen, of voor het hele gezin, misschien hun echt genoot incluis. En dan nog: als het dan al waar is dat vrouwen „vaker" of „meer" hulp voor zichzelf vragen dan mannen (zoals bij huisartsen het geval is), dan bete kent dat nog niet dat vrouwen ongezonder zijn. Want: vrouwen hebben geleerd met groter gemak uitdrukking te geven aan hun gevoelens dan mannen, en hebben meer de neiging erover te praten met huisartsen, psychiaters, enzovoort. Dorine Bauduin: „Hulpvragen is een uiting van de vrouwelijke probleemaanpak. Persoonlijk vind ik het nog niet zo gek dat vrouwen zo met hun problemen omgaan". Niet zinnig De ernstigste kritiek die ze op de veelvuldige aangehaalde onderzoeksre sultaten heeft, is dat het geen zinnig uitgangspunt is om „mannen als groep" met „vrouwen als groep" te vergelijken in onderzoek naar geestelijke gezondheid. Dat blijkt onder meer uit een onderzoek dat concludeert dat vrouwen hun huisarts vaker bezoeken dan mannen. Dat verschil bestaat echter alleen voor huisvrouwen, en niet voor ongehuw de Iets soortgelijks geldt voor het gebruik van psychofarmaca'en slaapmid delen: die zouden door vrouwen tweemaal zoveel geslikt worden dan Bij buitenshuis werkende vrouwen, hoger opgeleide vrouwen beneden de 35 blijkt dat echter niet op te gaan. Een ander voorbeeld: het ziekteverzuim bedraagt bij mannen 10,3 procent en bij vrouwen 12,4 procent, vertellen de statistieken ons over de eerste helft van 1979. Het gaat echter om heel verschillende groepen, bijvoor beeld wat betreft leeftijd. Op deze manier vergelijken, lijkt dus opnieuw zinloos. Bovendien blijken het werk zelf, de werkomstandigheden, en de houding ten opzichte van het werk het ziekteverzuim te beïnvloeden. Vrouwen doen gemiddeld lager gekwalificeerd werk dan i zou er wel eens voor kunnen zorgen dat de geregistreerde vaker ziek waren. „Gestoord" Dwars door alles heen loopt dan nog het mechanisme waardoor gauwer als „Psychisch gestoord" geteld worden dan mannen. Volgens Dorine Bauduin en een aantal onderzoeksters met haar werkt het als volgt: in de psychiatrie worden aan ..geestelijk gezonde man" bepaalde eigenschappen toegeschreven, zoals: produktief zijn, zelfverzekerd, wedijverend, objectief, besluitvaardig, enzovoorts. Bij een „geestelijk gezonde volwassene" acht men dezelfde eigenschappen aanwezig. Heel anders is het echter voor een „geestelijk gezonde vrouw": zij zou onder meer afhankelijk, onderdanig en passief zijn. Diezelfde eigen schappen noemt de psychiatrie echter ook neurotisch. Gevolg: een i doen: of z nnelijk, of ze neigt r i voorlopig maar op te uwen in de geestelijke liever onderzoek zien r kan het nooit g neurotische. Mevrouw Bauduin stelt in haar artikel houden met onderzoeken die mannen met elkaar te vergelijken. Zij naar de geestelijke gezondheid 1 tegen de achtergrond van hun leefsituatie, reactie van hulpverleners. Ze noemt een voorbeeld van zo'n onderzoek; daarin wordt gekeken naar het verband tussen psychosomatische klachten van huisvrouwen zo genaamde huisvrouwensyndroom) en hun maatschappelijke positie. Dorine Bauduin: „En als je dan zo nodig wilt vergelijken, doe dat dan met mensen die hun werk, evenals huisvrouwen, vaak als monotoon i geen kans zien ander werk te kiezen. Bijvoorbeeld met de lopende band. Dat is zinvoller dan ze met echtgenoten te vergelijken die in een volstrekt andere, en dus onvergelijkbare situatie zitten". ÜrfVfi, ••fc:--- doet het leuk en vraagt weinig werk De heidetuin is de laatste jaren in bepaalde delen van ons land erg populair geworden. Daarvoor zijn een aantal re denen te noemen, zoals het geringe onderhoud, de mo gelijkheid om op een beperkt oppervlak een leuk tuintje te maken, het hele jaar door vol doende groen en bloei in de tuin en vrij eenvoudig zelf aan te leggen. Dat zijn nogal wat grondige re denen om tot aanleg van zo'n tuintje over te gaan, maar toch is dat helaas niet overal mogelijk. De omgeving moet wel geschikt zijn voor een heidetuin en in een polder landschap is deze dan ook be slist niet op z'n plaats. Heide verlangt een goed doorlaten de, zure grond, liefst veen- of bosgrond. Op een zanderige ondergrond kunnen we een mengsel van bosgrond, bla- daarde en tuinturf door de bovenlaag van de grond men gen om deze voor heide-be- planting geschikt te maken. En als we dan toch met het grondwerk bezig zijn, kunnen we ook gelijkertijd wat hoog teverschil in de tuin aanbren gen. Dat verlevendigt de boel altijd, maar zorg er in de klei ne tuin voor dat er niet te veel hoogteverschil is. Maakt u het ene deel van de tuin wat hoger dan kunt u in het andere deel mooi een veenplasje maken, dat erg goed bij een heidetuin past. Daarvoor neemt u wat stevig plastic folie, dat u in een lichtglooiende kuil uit spreidt. De randen worden goed en meer dan ruim schoots weggewerkt met tur ven die u beplant met allerlei kruipplantjes. Beplanting Voorde heidetuin kiezen we na tuurlijk in de eerste plaats de bekende heidesoorten Erica en Calluna. Daarin alleen al zijn zoveel variëteiten in kleur, vorm en bloeitijd te vinden, dat u gemakkelijk een grote variatie kunt ma ken. Zorg ervoor dat u vol doende heidesoorten kiest die op verschillende tijden van het jaar bloeien, zodat er altijd wat te zien is in de tuin. Vergeet dus zeker de win- terbloeiende soorten niet! Plant steeds enkele struikjes van dezelfde soort bij elkaar, zodat groepen ontstaan. Zorg er eveneens voor dat het ge heel er zo natuurlijk mogelijk uit komt te zien en vermijd dus nadrukkelijk rechte lij nen. De groepjes moeten ge leidelijk in elkaar overlopen. Na het planten moet er wat bosgrond of tuinturf tussen de planten uitgestrooid wor den om de wortels tegen zon nebrand en vorst te bescher- Behalve heideplanten moeten er natuurlijk ook wat andere soorten in de heidetuin ko men. Het is dan wel zaak dat u daar de juiste planten bij kiest, die zich ook op die grondsoort thuisvoelen. Daarvoor komen in de eerste plaats de andere familieleden van de Ericaceeën in aanmer king, zoals de rhododendron, de azalea, veenbes, bosbes, Kalmia, Pieris, Daboecia of Ierse heide, Pernettya, bere- druif, Andromeda polifolia of echte lavendelheide, Gaul- theria en Cassiope. Naast al deze Ericaceeën zijn er nog wel andere struikjes en bomen die in de heidetuin passen. Dat zijn bijvoorbeeld Japanse esdoorn, brem. pe perboompje, Hebe-soorten, lavendel, gagel, hertshooi en het krentenboompje. Van de vaste planten komen diverse siergrassen in aanmerking en bovendien onder andere edelweiss, Siberische edel weiss, steenanjertjes, ooie- vaarsbek of Gerarffum, En gels gras, vetplantjes, katte kruid, ezelsoor, toorts, brunel en primula bij het veenplasje. Ook kruipende plantjes zoals stekelnootje, tijm, duizendk noop, Campanula por- tenschlagiana en kruipend zenegroen komen in aanmer king voor de heidetuin. Tot slot mogen natuurlijk de coniferen hier niet ontbreken. Er zijn zoveel variëteiten dat we hier onmogelijk tot een opsomming over kunnen gaan. In het algemeen moet u voor de kleinere heidetuin overwegend dwergvormen en langzaam groeiende coni feren kiezen. Tevens is het belangrijk <iat u geen opval lende gekleurde soorten kiest om de aanblik van de heide tuin wat rustig te houden. De heideplanten zelf zfjn in het algemeen al kleurig ge noeg. Onderhoud Zoals al eerder gezegd, is het onderhoud in de heidetuin gering. Regelmatig wieden is noodzakelijk zo lang de plan ten nog geen aaneengesloten dek hebben gevormd. Tevens is het nodig om eens per jaar de planten te snoeien. In de vrije natuur zorgen de scha pen voor die noodzakelijke snoei of steekt men heidevel den regelmatig in brand. Zomerbloeiende soorten snoeit u voor de bloei in maart en april en winterbloeiende soorten wordën in mei en ju ni, dus na de bloei gesnoeid. Met een gewoon snoeimes of een snoeischaar halen we de oude bloemtrosjes uit de plant, maar dan op een vrij onregelmatige manier. Dit om een zo natuurlijke groei te behouden, anders zou u alle maal bolvormige en onna tuurlijk gevormde struikjes overhouden. "De zwangerschapstelefoon". Dit is de naam van een nog niet zo lang bestaande telefonische hulpdienst waar vrouwen, anoniem, met hun vragen en problemen inzake zwangerschap terecht kunnen. In eerste instantie is deze telefoonlijn op gezet als een urgentielijn voor vrouwen die door een zwangerschap in een nood situatie terecht zijn gekomen, of dreigen te komen. Maar volgens Jeanne van Vel- se, voorzitter van de Vereniging Zwan gerschapstelefoon, blijkt de telefoonlijn ook een contactpunt te vormen voor zwangere vrouwen die niet direct in gro te nood zitten ten gevolge van hun toe stand. maar toch rondlopen met bepaal de vragen en problemen rond die zwan gerschap. Aan de hand van de tot nu toe opgedane ervaringen heeft Jeanne van Velse de indruk dat zwangere vrouwen vaak gro te behoefte hebben aan "het gewone pra ten. van vrouw tot vrouw", over hun zwangerschap. Soms gaat het daarbij om heel simpele vragen waarmee men de huisarts niet wil of durft lastig te vallen, of over de kleine ongemakken die aan een zwangerschap vastzitten. "Daarom willen we bij nader inzien in het werk niet uitsluitend de nadruk leggen op de noodgevallen die er natuurlijk ook zijn", zegt ze. "We zijn pas enkele maanden bezig en tot nu toe is de indruk, dat ongeveer vijftig procent van de vrouwen die opbellen, in zo'n noodsituatie zit. Vaak zijn dat hele korte gesprekken met vrouwen die ken nelijk hun eigen weg al hebben bepaald en uitsluitend praktische informatie no dig hebben. In zulke gevallen wijst de zwangerschapstelefoon de weg naar in stellingen die gespecialiseerd zijn inza ke, bijvoorbeeld, abortus of ongehuwde moederzorg. Maar daarnaast komen er ook wel telefoongesprekken met vrou wen die het moeilijk blijken te hebben met seksualiteit in het algerfieen, en daarover eens met een andere vrouw willen praten In Nederland draaien, in vrijwel alle re gio's, al verscheidene telefonische hulp diensten. waaronder een groot aantal telefoonlijnen die "van vrouw tot vrouw" werken. De vraag rijst dan ook of er werkelijk behoefte is aan nog een tele fonische hulpdienst naast de al bestaan de. Volgens de stichting HOZ (deze let ters staan voor Huwelijk-relaties, Ou derschap. Zwangerschap) die het initia tief voor de zwangerschapstelefoon heeft aangezwengeld, zou een "herken bare" telefoondienst voor vrouwen die problemen met zwangerschap hebben, erg nuttig kunnen zijn. De voorzitter van de Vereniging Zwanger schapstelefoon meent, dat de vraag zich vanger- zelf al beantwoord heeft. "Na de c publikatie over de start van de zwa..( schapstelefoon kregen we meteen u.. golf van telefoontjes te verwerken. Waarom de vrouwen die ons bellen, niet een van de vele al langer bestaande tele fonische hulpdiensten bellen, weten we nog niet. In de komende tijd gaan we wel proberen om daar een duidelijker beeld van te krijgen". Waarborging van anonimiteit staat ook bij deze telefonische hulpdienst voorop, naast het uitgangspunt dat "normen en waarden van de opbellende vrouwen dienen te worden gerespecteerd". Voor de vrijwilligsters achter de zwanger- schapstelefoon betekent zoiets, dat ze onbevooroordeeld moeten kunnen luis teren. adviseren en verwijzen, en niet mogen tornen aan de keuze die de vrouw aan de andere kant van de lijn overweegt te maken. Tot nu toe wordt gewerkt met een nog kleine kern van acht vrijwillig sters die ervaring hebben op het terrein van de telefonische hulpverlening Een groep aspirant-medewerksters gaat bin nenkort een training volgen voor dit werk. Omdat de zwangerschapstelefoon nog in de oprichtingsfase zit. is er voorlopig een centraal telefoonnummer gekozen. Wie dit contactnummer belt kan daar, vie rentwintig uur per dag. een bandopna me horen waarin verwezen wordt naar de telefoonnummers van de vrijwillig sters die op dat moment dienst doen Dit contactnummer van de zwanger schapstelefoon is 030-328200 Algemene informatie over het vrijwilligerswerk van de Vereniging Zwangerschapstele foon is te krijgen bij voorzitter Jeanne van Velse. Wolbrantskerkweg 28, Am sterdam. telefoon 020-191779.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11