VVD: zelfbeschikkingsrecht vrouw bij abortus Sacharov-conferentie eindigt bijzonder mat De nieuwe redelijkheid van de PvdA Regeringsvoorstel lijkt nu kansloze zaak Kernwapenstandpunt sta-in-de-weg bij bevordering officier Liberalen kiezen voor kernenergie ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De jury van de Internationale Sacharov Confe rentie heeft er vrijdag met kracht bij de regering van de Sowjet- Unie op aangedrongen de naar Gorki verbannen dissidente ge leerde Andrei Sacharov toe te staan terug te keren naar Moskou en verzoekt de internationale we tenschappelijke gemeenschap deze aanbeveling eveneens uit te dragen. Veel verder reikende voorstellen als het stopzetten van wetenschappelijke contacten met Russische geleerden en het samenstellen van een zwartboek van niet-loyale collega's in de Sowjet-Unie werden niet geho- nofeerd door de jury van Neder landse rectoren-magnifi, drie Nobelprijswinnaars, onder wie professor Tinbergen, en voorzit ters van Sacharov-comités. De jury heeft daarnaast vastgelegd dat er een lijst samengesteld gaat worden van vervolgde, verban nen en gevangen Russische dis sidenten. In de rede die door zijn vrouw Jelena Bonner werd uit gesproken tijdens de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede in 1975 had Sacharov een honder tal vervolgden genoemd, maar die lijst is beslist groter. De drie deelnemende Nobelprijswinaars, Anderson, Tinbergen en Shockley zullen alle andere No belprijswinnaars vragen de slot conclusie van de conferentie me de te ondertekenen. Tijdens de conferentie hebben de drie Sacharov-comités in Neder land, Denemarken en de Ver enigde Staten ook nog besloten gezamenlijk op te treden tijdens de Vervolgconferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Eu ropa, in november in Madrid. De conclusies van het tribunaal zul len daar ook aan de deelnemende landen worden gepresenteerd en worden toegezonden aan alle na tionale academies van weten schappen. Tot na het officiële eind van de con ferentie was nog niet duidelijk hoe de bijeenkomst gezien moest worden, als wetenschappelijke conferentie of als tribunaal met een jury die vonnis moest vellen. De deelnemende wetenschap pers waren voortdurend niet erg gelukkig met de aanpak van de organisatoren, onder wie de in Nederland verblijvende dissi denten Michael en Victor Stern. Met het uitblijven van de ver wachte opkomst en steunbetui gingen uit Nederland en de we reld zijn de pretenties wat omlaag geschroefd. Toch waren vele wetenschappelij ke deelnemers niet ontevreden over het niveau van de bijdragen uit onder meer Nederland, West- Duitsland, de Verenigde Staten, Engeland, Canada en Frankrijk. Het politieke spectrum was ech ter niet breed vertegenwoordigd op de conferentie. Socialistische critici van het Russische regime zijn niet gesignaleerd, niet op het podium en niet op de tribune. De om zijn rassentheorie zeer om streden Nobelprijswinnaar Shockley daarentegen wel. Het is een van de verklaringen van het uiterst magere resultaat van deze conferentie, die verder werd ge domineerd door bezorgde en goedwillende academici. ENSCHEDE (GPD) - De WD blijft vasthouden aan het zelfbeschikkingsrecht van de vrouw die een abortus wil laten plegen. Tijdens de algemene vergadering in En schede legden de liberalen dit beginsel vrijdagmiddag nog eens nadrukkelijk vast in het nieuwe liberaal mani fest. Wel beschouwt de WD abortus als een zaak van vrouw en arts gezamenlijk. De uitspraak van het congres vormt een ondersteuning van het beleid van de liberale kamerfractie te genover de abortuswet van het kabinet. In tegenstelling tot de opvattingen van het CDA op dit punt gaat volgens de liberalen dit wetsontwerp ook uit van het Universitair verzet tegen plan-Pais DEN HAAG (ANP) - De teiten en hogescholen hebben zich gisteren op het ministerie van onderwijs en wetenschappen verzet tegen de rigoreuze uitvoe ring van de maatregelen die mi nister Pais heeft beraamd om fors te bezuinigen. De instellingen vrezen een ontwrichting van hun personeelsorganisaties. Na de grote klap in het komende jaar zal er enige rust moeten ko men om de taken en middelen weer in redelijk evenwicht te brengen. Dit heeft mr. W. G. Koppelaars, voorzitter van de Commissie van bestuurders van universiteiten en hogescholen die de portefeuille van perso neelszaken behartigen, na afloop verklaard. Gedwongen ontslagen zijn niet uitgesloten. Koppelaars had niet het idee, dat hij en zijn collega's bereikt heb ben, dat er minder bezuinigd gaat worden. De bedoelde bezuini ging beloopt volgens minister Pais netto 750 manjaren. Daar voor hanteert hij de norm van 80.000 gulden per jaar. Volgens de instellingen voor weten schappelijk onderwijs zit hij met dat bedrag 25 tot 30.000 gulden te hoog. Hun berekening komt neer op verlies van 1500 tot 2000 ar beidsplaatsen, waarvan een klein deel part-time banen. zelfbeschikkingsrecht van de vrouw. De fractie kan in deze congres-uitspraak dan ook aan leiding zien met meer kracht aan te dringen op verduidelijking van dit onderdeel van de wet. Daarmee wordt het nog minder waarschijnlijk dat het regerings- voors tel zal kunnen rekenen op genoeg steun in de Tweede Ka mer. Amendering van dit ont werp in liberale zin zal namelijk onvermijdelijk leiden tot afhaken van het CDA, waarna de weg vrijkomt voor het deze week in gediende PvdA-D'66-abortus- wetsvoorstel. Het besluit van het congres ging verder dan de oorsponkelijke voorstellen van de commissie, die onder leiding van de Gelderse commissaris van de koningin Geertsema het voorlopig mani fest opstelde. Wel steunde deze commissie het amendement na dat het was ingediend. Deze vrij zinnige opstelling koos het con gres even later ook inzake het probleem van de euthanasie (zachte dood). Een vrij vergaand voorstel van de manifest-commissie, waarin eu thanasie aanvaardbaar werd geacht, werd door het congres als niet liberaal genoeg verworpen. Centraal in het nieuwe artikel zal komen te staan dat elk mens zelf dient te beslissen op welke wijze en op welk tijdstip hij zijn leven wil beëindigen. Hoewel dit zelfs ook zelfmoord zou kunnen in houden, bleek uit de discussie dat deze opvatting slechts dient te gelden voor ongeneeslijk zie ken. De vrijzinnige reactie op het eerde re congres dat in mei in Nijmegen werd gehouden, bleek misschien wel het sterkst uit de discussie over het arbeidsloos inkomen. Zonder dat de emoties ditmaal hoop opliepen verwierpen de li beralen een voorstel van de ka mercentrale Gelderland om mensen die niet willen werken in het geheel geen uitkering meer te geven. In plaats daarvan steunde het con gres voorstellen waarin een nade re definitie tot stand kwam van dit „alternatief werk". Dit bete kent dat vrijwilligerswerk, dat maatschappelijk nuttig wordt geacht, toch betaald zou moeten worden indien het werk een normale arbeidstaak onmogelijk maakt. UTRECHT - Een vrachtwagen met oplegger reed gistermiddag rond drie uur op een overweg tus sen Maarheeze en Weert tegen een trein. De ravage was groot. Beide sporen raakten uren gestremd door de wrakstukken van de vrachtwagen terwijl de bovenlei ding defect raakte. Een treinrei ziger werd licht gewond. De chauffeur van de vrachtwagen combinatie kwam er ongedeerd vanaf. Bouwfraude ontdekt van 1,5 miljoen ALKMAAR (ANP) - In Zuid- Scharwoude (N.H.) is een omvangrijke bouwfraude aan het licht gekomen. In de pe riode januari tot en met mei heeft het aannemingsbedrijf van A.R. in die plaats voor 1,5 miljoen gulden gefraudeerd door het niet afdragen van belastingen en sociale pre mies. Bovendien werd een bank voor ongeveer 300.000 gulden benadeeld. De rijks politie van Alkmaar, die in samenwerking met de politie van Langedijk, met het on derzoek bezig is geweest, heeft dit vandaag meege deeld. De zaak kwam door een tip aan het rollen. In verband met de zaak zijn vijf mensen, onder wie de aan nemer A.R. (31) uit Zuid- Scharwoude aangehouden. Eén van hen, de 34-jarige F.S. uit Zaandam, was in 1979 al betrokken bij de zogenaamde Kennemer bouwfraudezaak, een massale fraude in de om geving van Haarlem, waar miljoenen mee gemoeid wa- DEN (GPD) HAAG - De kritische luchtmachtkapitein Meindert Stelling uit Alphen aan de Rijn wordt mogelijk niet meer bevor derd, omdat hij principieel het gebruik van kernwapens afwijst. Generaal Mante, directeur per soneel van de Koninklijke Luchtmacht, heeft de officier gis teren hiervoor gewaarschuwd. Stelling zal zich over de medede ling van Mante beraden. In tegenstelling tot de verwachting van de atoompacifist-in-uniform had het gesprek met Mante niets te maken met de recente uitlatin gen van minister De Geus van de fensie. Deze kondigde enkele da gen geleden aan Stelling op het matje te zullen roepen in verband met zijn atoompacifxsme. Binnen de luchtmacht wordt momenteel een felle discussie gevoerd over de verklaring van de officier dat hij bij de inzet van kernwapens niet meer beschikbaar is voor de krijgsmacht. De ontmoeting met Mante was het gevolg van een beoordeling van de atoompacifist, eerder dit jaar. Meindert Stelling werkt op het bureau arbeidszaken van het mi nisterie van defensie in Den Haag. Hij bekleedt daar een func tie waaraan de rang van majoor is verbonden. Volgens de beoorde ling zijn er geen aanmerkingen op het werk van Stelling.s De beoordeling gaat echter niet ENSCHEDE (GPD) - De WD is voorstander van de bouw van nieuwe kerncentrales, zij het on der strenge voorwaarden. Met 583 tegen 449 stemmen nam het congres, dat dit weekeinde in En schede vergadert, een desbetref fende motie aan van de afdeling Middelburg. Met grote meerder heid verwierp men vervolgens een motie van Hilversum waarin om stopzetting van de bouw van kerncentrales werd ge vraagd. Het congres stelde vast dat de bouw van een nieuwe kerncentrale noodzakelijk kan zijn om de energievoorziening veilig te stellen. „Zo dit het geval is, moet deze gebouwd kunnen worden", aldus de tekst van de aangeno men motie. Los van dit besluit zal de studie naar een oplossing van de bestaande veiligheidsproble- Bij het besluit over te gaan tot de bouw van nieuwe kerncentrales moet wel rekening worden ge houden met de uitslag van de brede maatschappelijke discus sie. Dit mag echter niet de door slag geven. De WD vindt het van groter belang dat de energievoor ziening veilig wordt gesteld. voorbij aan Stellings afwijkende visie. Er staat dat hij wellicht niet bij alle onderdelen van het leger kan worden geplaatst. Daardoor is de kapitein in tijd van oorlog beperkt inzetbaar. Dit spoort niet met de regels van de bevorde ring. Generaal Mante heeft Stelling hier van in kennis gesteld. Volgens de kapitein zal de toekomst uitwij zen of zijn carrière inderdaad wordt beinvloed door zijn atoompacifisme. Hij wilde de mededeling van Mante niet be schouwen als een dreigement.s Voorzitter Dienstenbonden FNV stapt op UTRECHT (ANP) - Voorzitter Jan Brouwer van de Dienstenbonden FNV heeft gisteren met onmid dellijke ingang al zijn functies neergelegd. Volgens het federa tiebestuur van de Dienstenbon den is het besluit om af te treden uitsluitend gebaseerd op problemen over de interne werk verhoudingen binnen de Dien stenbonden. Van enig verschil van opvatting over het aktuele of toekomstige vakbondsbeleid is geen sprake. Ook de Federatie vorming van de Dienstenbonden van NVV en NKV - die volgens het federatiebestuur bijzonder voorspoedig verloopt - heeft met het opstappen van Brouwer niets te maken, aldus de verklaring van het federatiebestuur. Brouwer heeft het federatiebestuur en het personeel van de bijna 74.000 leden tellende federatie gistermiddag meegedeeld dat hij besloten heeft af te treden. Hij is eventueel nog wel bereid, een andere functie binnen de Dien stenbonden te aanvaarden. DEN HAAG - Negen maanden voor de Tweede-Kamerverkiezin gen zijn de politieke campagnes allang begonnen. Ieder doet dat op zijn eigen manier. Van Agt laat zich in Amerika tot eredoctor en in Geldrop tot ereburger kronen om volgende week zelfs een naar hem vernoemde rijkspolitie-helicopter (sic!) te dopen. Hans Wiegel blaast op de hem vertrouwde manier, o.a. in Roer mond, van de toren en heeft warempel al weer het 'nationale kabinet', zijn stokpaardje van vier jaar geleden, van stal gehaald. Bij de oppositiepartijen is het echter opvallend rustig. Maar terwijl de campagne zelf daar nog helemaal moet beginnen, blijken de socialisten vérder te kijken en wordt al driftig gedis cussieerd over hoe het na die verkiezingen moet gaan. Centraal staat daarbij dat de fouten van 1977 niet meer mogen worden gemaakt. PvdA-voorzitter Max van den Berg had het deze week over de „kater van 1977" waar veel van zijn partijgenoten nog last van hebben. De meerderheidsstrategie, waarmee de PvdA in die pe riode tot eigen schade opereerde, blijkt nu dan ook plaats te hebben gemaakt voor die van een soort „nieuwe redelijk heid". Je kunt je oren haast niet geloven als je Den Uyl voor de televisie hoort vertellen dat de PvdA „geen hoge noten op zijn zang moet hebben", dat niet over „een voorwaarde dit, of een voorwaarde dat" gesproken moet worden. De PvdA heeft geleerd, dat is dui delijk. De socialisten willen regeren en hebben daar veel voor over. In een artikel in NRC-Handelsblad maakte PvdA-voorman en Den Uyl- vertrouweling Wim Meijer openlijk bijna een knieval naar het CDA. „De PvdA moet - op basis van gelijkwaardigheid - probe ren met CDA en D'66 een coalitie te vormen", schreef hij. Op basis van gelijkwaardigheid. Geen verrassende ontboezeming voor wie zich herinnert hoe de formatie in 1977 afliep. En even min verrassend voor wie de opiniecijfers leest. De afkalvende PvdA kan er volgend jaar wel eens alle belang bij hebben om op basis van „gelijkwaardigheid" met het CDA rond de tafel te kun nen gaan zitten. Maar toch! Het is amusant om te zien hoe de laatste weken de ene verholen liefdesverklaring na de andere tussen de twee grootste partijen wordt uitgewisseld. Den Uyl, Meijer, Van der Doef („de PvdA moet mikken op een nieuwe samenwerking met het CDA"), Lubbers, Steenkamp. Het rijtje prominenten dat zich openlijk voor een nieuwe „grote coalitie" heeft uitgesproken, valt makke lijk uit te breiden. Een complicerende factor daarbij is natuurlijk dat het CDA nu met de WD regeert. En nagenoeg zeker een lijsttrekker zal kiezen die met dat kabinet geidentificeerd zal worden. De hoop van de socialisten is dan ook gevestigd op een soort „richtingenstrijd" in het CDA. Waarbij de 'linker'-vleugel, die graag met de PvdA wil regeren, een grotere invloed moet krijgen. Ook in het CDA immers bestaan ernstige twijfels over de huidige samenwerking met de WD, Lubbers zei deze week zelfs „zijn hart vast te houden", als hij ziet hoe de WD-prominenten (hij noemde Wiegel en Pais) de laatste tijd de problemen aanpak ken. Een (nog beperkt) aantal CDA'ers beschouwt de samenwerking met de WD als een „bedrijfsongeval", een betreurenswaardig incident dat geforceerd is door de gebeurtenissen in 1977. Op die houding gokken Meijer c.s. maar niet allen in de PvdA. Hans Kombrink bijvoorbeeld, de rijzende ster van de PvdA, houdt er heel andere opvattingen op na. Hij redeneert dat de verant woordelijkheid, die het CDA de afgelopen drie jaar voor een behoudend beleid heeft aanvaard, niet zomaar ineens voor een K verantwoordelijkheid kan worden ingeruild. Geen „lood-om-oud-ijzer" dus. Het CDA zal altijd innerlijk ver deeld zijn en daarom zal de PvdA altijd voorwaarden voor sa menwerking moeten stellen, zegt Kombrink. Hij zoekt zijn heil dan ook veel liever in een tweestromenland in de politiek, waar bij een linkse meerderheid tot de mogelijkheden behoort. Daarvoor is dan wel de medewerking van D'66 nodig, een mede werking die hij niet krijgt. Dat ligt simpel. De Democraten heb ben hun groei met name te danken aan hét feit dat zij zich zo angstvallig in het midden van het politieke krachtenveld ophou den. Juist die groei heeft de vanzelfsprekende centrumpositie van het CDA in gevaar gebracht. En is het mogelijk geworden dat géén enkele regeringsmeerderheid mogelijk is zónder D'66. Hoe onaf hankelijker en gematigder D'66 zich opstelt, hoe groter die kans, en dat is een positie die D'66 nooit omwille van een wankel links meerderheidskabinet uit handen zal geven. Het is diezelfde positie die de PvdA tot zijn „nieuwe redelijkheid" dwingt. Want de PvdA verliest aan geen partij zoveel stemmen als juist aan D'66. De „depolitisering", die volgens Ed van Thijn aan het succes van D'66 ten grondslag ligt, beinvloedt noodge dwongen ook de opstelling van de PvdA. Opvallend in deze hele discussie is dat met name door de PvdA in het geheel niet over personen wordt gesproken. Anti-Van Agt- geluiden worden nauwelijks gehoord. Den Uyl zelf zegt slechts het „een oneigenlijke zaak te vinden de CDA'ers die zich hebben laten kennen als tolk van het WD-beleid in een kabinet met de PvdA op te nemen". Het is duidelijk wie hij bedoelt, maar hij voegt er dan aan toe dat dit eigenlijk meer een probleem van het CDA zelf is. Dat is wel eens anders geweest. Geheel in het kader van de nieuwe depolarise- ring past dan ook de oproep van Maxivan den Berg om in de campagne niet uitsluitend op de persoon van Joop den Uyl te mikken, maar meer aandacht te geven aan het programma. Over het tot voor enkele jaren in socialistische kringen vanzelfspre kende kabinet-Den Uyl 2 wordt zorgvuldig gezwegen. Op basis van de programma's namelijk lijkt samenwerking met het CDA best mogelijk. Maar een confrontatie op personen tussen Van Agt en Den Uyl kan daarentegen voor de laatste (en dus de PvdA) wel eens een levensgevaarlijke operatie worden. Dat wordt door de PvdA maar al te goed beseft. U 7 t/m 11 september 1980 dagelijks van 9-18 uur zondag 7/9 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7