'Schiphollijn is me meegevallen' e/dse agenda Vrachtschip klem in Doesbrug Golden Earring blijft zichzelf Directeur Gemeentewerken Spaink verlaat Warmond: Hl* t' V- Kom op met die nieuwe school HOOGMADE - Een Belgisch vrachtschip, de 195 ton me tende "Roger" heeft vrij dagmiddag kort na vijf uur het oostelijke bruggehoofd van de brug over de Does ge raakt. Het te brede schip probeerde op het laatste moment een doorgang te vinden, waarna het met de voorstevèn klem kwam te zitten. Enige tientallen mannen gin gen resoluut met balken aan de slag om te proberen het schip terug te duwen in de richting vanwaar het geko men was. Het duurde ruim een uur alvorens het vracht schip "vlot" was. Brug en schip bleken geen nadelige gevolgen te hebben opgelo pen van de onhandige ma noeuvre van de schipper. Een en ander was wel de reden van een verkeerschaos rond Hoogmade. Voor één avond was het dorp verlost van een drukke verkeersstroom, want de politie zorgde op de grens van Hoogmade met Leiderdorp en in de Vliet- pölder voor omleiding. De vrachtvaarder moest vroeg in de avond via de Kromme Does en de Wijde Aa terug naar Woubrugge, teneinde van daaruit via Alphen aan den Rijn en Gouda zijn reis in de richting van Rotter dam te vervolgen. LEIDEN - Slechts met de grootste moeite kun je je voorstellen, wanneer je gisteravond in de Stadsgehoorzaal naar een 1300- koppige, swingende menigte keek, dat dit 'Golden Earring' de zelfde groep is, die een oudere generatie jaren geleden over rompelde met 'Please Go', 'That Day' en 'Daddy, Buy Me A Girl'. ls49Animal', 'My Town' en 'I Don't Wanna Be Somebody Else' van hun jongste, 19 september ver schijnende L.P. 'Prisoner Of The Night' hebben toch veel meer aan kracht gewonnen dan de eerste EarringS-composities. Vooral 'Long Blond Animal', dat bin nenkort op single verschijnt, lijkt een lange weg te kunnen gaan. Zestienjarige meisjes, half platge drukt tegen het podium door de opstuwende menigte achter hen en ongemakkelijk hinkend over platgetrapte bierblikjes, werpen dwepende blikken naar beurte lings Rinus Gerritsen en Barry Hay, die als twee echte popster ren boven een zwetende, klap pende, gillende en krijsende me nigte uittorsen. De eerste rijen Earring-fanaten zin gen vrijwel alle "oude" nummers letterlijk mee. De dwingende aanzet van 'Radar Love' met het strakke gitaar-intro zorgde voor waanzinnige tafere len in een afgeladen Stadsge hoorzaal. Meisjes klimmen gil lend op de rug van hun vriendje om met een simpele pocket-ca mera een waarschijnlijk sterk bewogen foto te maken. Barry Hay veegt het zweet af aan z'n rood gestreept jasje; de groep is pas teruggekeerd uit het Duitse Essen, waar Earring de avond te voren de hal op z'n kop heeft ge zet. Hier in Leiden, op loopaf stand verwijderd van de plaats waar het allemaal voor de groep vele, vele jaren geleden begon, lijken Barry, Rinus, George en CeSar zich volledig op hun ge mak te voelen. De Earring-fans uit Den Haag van het eerste uur schreeuwen, samen met een nieuwe generatie Earring-be- wonderaars de afzonderlijke nummers als 'Weekend Love', 'Hart-Beat' en 'Will Mercy' aan elkaar. Zelfs het toch al wat geda teerde 'She Flies On Strange Wings' doet de roadies met enige gitaren af en aan rennen. Na af loop van elk nummer staat er ie- Strak drumwerk mand klaar met een handdoek, een bekertje frisdrank of nieuwe drumsticks. Barry Hay speelt wat argeloos met de dwarsfluit, die hij tijdens de laatste elpees steeds minder ging hanteren, in de ene hand en trekt met de andere de standaard van de microfoon naar zich toe. Daar waar het snoer de standaard ver laat staat een klein meisje fana tiek te articuleren om z'n aan dacht te trekken. Het wilde schudden van haar hoofd gaat, evenals het gestamp en gekrijs van haar vriend, verloren in een kakafonie van geluid. Golden Earring is in al die jaren een goed geoliede machine gewor den, waarbij een gitaarsolo van Rinus, ondersteund door strak drumwerk van CeSar. het profes- WARMOND - Een bliksemcarrière. Binnen zes jaren was hij directeur gemeentewerken in Warmond, waar hij in 1970 als technisch medewerker het ambtenarenrijk binnen stapte. Nu tien jaar later vertrekt de heer Spaink uit deze gemeente, omdat hij daar in zijn vak het hoogste wat haalbaar is heeft bereikt en "nu wel weer eens bij een andere baas wil gaan kijken." Directeur gemeentewerken in het Brabantse Sprang-Capelle wordt zijn volgende post, per 1 oktober. "Een andere omgeving met andere ontwikke lingen. Dat is een uitdaging." Spaink kwam in 1970 vanuit mili taire dienst in zijn eerste werk kring in Warmond terecht. De gemeente was bezig met het groots opgezette rioleringswerk in het dorp en beschikte net over een nieuwe directeur gemeente werken. Een technisch ambte naar ter assistentie was hard no dig. Spaink, met HTS-opleiding als achtergrond, werkte zich in vijf jaar op tot technisch hoofd ambtenaar en een jaar later, in ja nuari 1976 werd hij directeur ge meentewerken in Warmond. Een snelle promotie. "Het zat na tuurlijk mee dat er in die eerste periode aantrekkelijke werken moesten worden uitgevoerd, zo als de vernieuwing van de riole ring en de ontwikkeling van de woonwijk Endepoel II." Terug denken aan beide projecten schenkt hem veel voldoening. "De vernieuwing van de riolering was een van de moeilijkste maar ook de mooiste werken. Moeilijk omdat het in fasen gebeurde en we zaten in het dorp met smalle straatjes, dammen en niet onder- heide huizen." Bij Endepoel II, een voor Warmond erg belangrijk woningbouwplan was Spaink heel nauw betrokken. "De voor bereiding was toendertijd erg kort. Toen het vorm had gekre gen werd de toenmalige directeur gemeentewerken ziek. Ik heb het toen verder uitvoertechnisch ge rund. Het leuke daaraan was ei genlijk dat we alleen via één te kening toendertijd tot afspraken zijn gekomen met onze vaste aannemer. Achteraf kan ik ook nog zeggen dat het ondanks die snelle afwikkeling een uitste kend project is geweest. Er zijn aanzienlijk meer woningwetwo ningen neergezet dan aanvanke lijk de bedoeling was en we heb ben er ook nog geld uitgehaald dat voor andere voorzieningen in de gemeente is gebruikt." Voor hem duidelijk de leukste bezig heden in de eerste vijfjaar, "pro jecten waar je je in kon uitleven." der valt de landschappelijke aan tasting, waar het in wezen om ging, mij mee, nu de zaak weer wat groener is geworden. Het geluid neemt door de nieuwe lijn wel toe, maar we hebben de toe zegging van het ministerie dat daar maatregelen tegen zullen worden genomen (geluids schermen) waardoor het minder wordt. In de oude situatie met de oude lijn hadden we dit nooit voor elkaar kunnen krijgen. De taluds zijn begroeid en de lijn ligt toch erg laag, die neemt het zicht op Warmond niet weg." "Echt ontsierend vind ik de me tershoge kruising die vanuit En depoel goed te zien is." Spaink zeli is van mening dat dit gigan tisch bouwwerk er misschien nooit was gekomen als Warmond had kunnen blijven deelnemen aan het overleg tussen Articon (de ontwikkelaar van de Schip- hollijn), de NS en de gemeente. De meerderheid van de War- mondse gemeenteraad keerde zich echter op een bepaald ogenblik tegen de komst van de lijn, waarop ook de gemeente ambtenaren uit het overleg wer den teruggetrokken. Onder druk van de rijksoverheid ging de Warmondse raad uiteindelijk toch overstag en accepteerde de Schiphollijn zoals die inmiddels door de NS en Articon op papier Schiphollijn Praten met een directeur gemeen tewerken van Warmond leidt on vermijdelijk naar de aanleg van de Schiphollijn, een verbinding die Warmond ten tijde van de protesten daartegen landelijke bekendheid gaf. Spaink vindt nu, terugblikkend op de tegenstand en op de uiteindelijke, komst van deze lijn door de Klinkenberger polder, dat Warmond er niet op alle punten slechter van gewor den is. "Als ik kijk naar de Pa- doxlaan en de Van Wassenaer- laan waar de spoorlijn is opge schoven dan zeg ik dat dit een belangrijke zet is geweest voor de leefbaarheid in deze straten. De onderdoorgang in het verlengde van de Oranje Nassaulaan is ook een duidelijke verbetering. Ver- »||p|p ZOETERWOUDE - Kinderen van de nieuwe kleuterschool "De Hum melhof' in Zoeterwoude hebben gisteren bij hun school aan de Veldzicht straat een kunstwerk onthuld van de Zeeuwse kunstenaar Littel. De kleu ters beklommen meteen de betonnen speeltuigen van verschillende kleuren en.vonnfin. De kleuterschool heeft dit kunstwerk toegevoegd aan de nieuwbouw uit geld dat gereserveerd was voor het aanbrengen van kunst. Bij elk bouw project voor een nieuwe school is een bepaald percentage bestemd voor kunst. Na afoop van de onthulling was er een receptie voor Ria Kouwenhoven die 8 jaar hoofdleidster is geweest op de Hummelhof en nu haar onderwijs- gaat voortzetten in Delft. de heer Spaink: "Warmond ontkomt niet aan nieuwbouw" was gezet. En daarin was ook de "ontsierende" kruising in opge nomen. "Het was frustrerend dat het gesprek doorging en dat we daar als gemeente niet bij konden zijn. Nu kwam de NS en Articon met plannen die gereed waren, er was geen alternatief meer omdat ook onder een enorme tijdsdruk werd gewerkt." Woningbouw Een andere punt waar de oor spronkelijk uit Amersfoort af komstige Spaink tijdens zijn Warmondse periode mee te ma ken kreeg was naast Endepoel ui teraard verdere woningbouw. Ofschoon hij de gemeente verlaat is zijn betrokkenheid toch nog zo groot dat hij aangeeft er grote moeite mee te hebben dat in Warmond wellicht binnenkort het bordje "vol" wordt geplaatst. "Ik vind dat er in Warmond voox een aantal jaren wel nog vol doende bouwmogelijkheden zijn. Wij moeten niet enkel en al leen afgaan op wat in Voorhout voor Warmongers zal worden ge bouwd. Wij kunnen toch niet te gen onze inwoners zeggen, ga jullie heil maar in Voorhout zoe ken." De gemeenteraad heeft al eens ge zegd dat na Lommerlust de ge meente vol is. Spaink vreest de gevolgen. "Helemaal niet meer bouwen is gevaarlijk. Dat werkt door. Je krijgt een leegstand van scholen, de middenstand in het dorp krijgt het moeilijker, de ver enigingen krijgen minder leden en ga zo maar door. Later zal dit wel weer iets bijtrekken maar die terugloop over een hele periode geeft een gevoelige klap op elk gebied." Hij wijst daarbij ook nog op de problemen die Voorhout momenteel nog heeft om het plan rond te krijgen." Spaink zelf ziet wel iets in vérdere woningbouw binnen Warmond tegenover de Beatrixlaan, tussen deze straat en de Schiphollijn. Deze zou eventueel, om de oude Toren en Mariënhaven heen, kunnen aansluiten op de bebou wing van Endepoel. "Op die ma- Springplankschool demonstreert OEGSTGEEST - Ouders en leer lingen van de openbare lagere Springplankschool in Oegstgeest hebben gisteravond gedemon streerd voor de nieuwbouw van hun school. Voorafgegaan door het muziek korps "Door gunst verkregen" trok de optocht naar het huis van Burgemeester Scheenstra die er 'toevallig' een feestje vierde met de raadsleden. De demonstrerende ouders en leerlingen voerden houten vis- tonnen mee die de tonnen geld symboliseerden die naar de smaak van B en W het huidige nieuwbouwontwerp te duur zou zijn. Zoals bekend huist de Springplank al jaren in een houten noodge bouw aan de Lange Voort in Oegstgeest. Oüdercommissie, schoolteam en leerlingen wensen dat de toegezegde nieuwbouw- plannen aan de Kennedylaan, naar een experimenteel school- ontwerp van Jan Verhoeven, doorgaan. Doch het enige wat burgemeester Scheenstra de aktievoerders toe zegde was dat er een nieuwe school gebouwd gaat worden. Daarmee liet hij in het midden of naar een goedkoper ontwerp wordt omgezien. Het nu ingediende ontwerp zou volgens globale kostenbereke ning 2.1 miljoen gulden gaan kos ten en dit is rond zes ton meer dan het Rijk vergoedt. De ouder commissie beweert echter een bouwaanbod van aannemings bedrijf Te ttero te hebben dat wel binnen de rijksnorm blijft. Dinsdag 9 september vindt er een bespreking plaats tussen archi tect Jan Verhoeven en de ge meente om te bezien in hoeverre zijn ontwerp binnen de kosten raming kan blijven. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 Vallend glas treft baby LEIDEN - Een kwajongensstreek liep gisteravond bijna uit de hand aan de Bronkhorststraat. Een zestienjarige Leidenaar schoot met een catapult een steen af die een ruit van een woning door boorde. Achter de ruit lag een kind van zes maanden oud in de wieg. Het kind spuwde enkele stukjes glas uit en bloedde uit de mond. Met spoed is het kind naar het Elisabethziekenhuis overge bracht waar de verwonding bleek mee te vallen. De politie heeft de jonge dader aan gehouden en later weer op vrije voeten gesteld. sionele niveau van deze groep bevestigt. Dat ze, ondanks de tientallen prachtige vrouwen en aanbiddende pubers, die altijd om hen heen zwermen, zichzelf zijn gebleven, is waarschijnlijk hét Grote Geheim van hun steeds maar voortdurende succes. BERT KOEKEBAKKER i nieuwbouw: vonen", aldus echter ook vaak grote nier wordt de kerk weer het cen trum van het dorp. De bosgebie den die daartussen liggen moeten intact blijven. Ik denk dat een dergelijk plan niet zozeer het ka rakter van het dorp zou aantas ten." "Je ontkomt niet aai de mensen willen v Spaink. Warmond een gemeente waa stukken grond worden bebouwd met één kapitaal huis, zoals Lommerlust en het plan Warmonderhek. "In Lommerlust was het terrein in eigendom van een projectont wikkelaar. We hebben er daar nog alles uitgehaald wat er uit te halen viel. Zo komen er nog 98 woningen in de sociale sector op dat terrein. Met het Warmonder hek-gebied ligt het ook wat moeilijker. Daar kan niet veel worden gebouwd, omdat er een waardevolle beplanting staat. Voor het gebied aan de overkant gaat hetzelfde gelden. Dat zijn daar trouwens ook gebieden die zich niet lenen voor sociale wo ningbouw. De Oranje Nassaulaan is van oudsher een gebied waar grote huizen vrij liggen." Koudenhoorn "Een duidelijke teleurstelling voor Spaink is de stand van zaken rond Koudenhoorn. "Altijd werd gezegd, de Warmonder moet aan het water "kunnen. Het is teleur stellend dat we er nu nog steeds niet in zijn geslaagd een oever verbinding tot stand te brengen en dat er nog steeds geen con creet inrichtingsplan is." Met name met de keuze van een voet gangersbrug kan Spaink "als technicus geen vrede hebben". "Met zo'n overspanning kan er makkelijk een brug worden ge bouwd waar men met een kar retje overheen kan. De onder- houdsspullen moeten nu nog in de toekomst over het water wor den aangevoerd. Verder zal het gebied een grote druk vanuit de regio te verwerken krijgen. Dan is het onverantwoord om bij gro te drukte, op zomerse dagen, niet genoeg mogelijkheden hebt om hulpverlening naar het eiland te laten gaan." Treurig vindt Spaink het dat de watersportverenigin gen zich tegen de brugverbinding naar Koudenhoorn hebbep ge keerd. "Recreanten die voor het plezier op het water zijn kunnen makkelijk een stukje omvaren. Ik vind dat het belang van de re creant die op een vrije dag gaat zeilen niet opweegt tegen het be lang van de Warmonder die op zijn vrije dag eindelijk eens aan het water wil." Zaterdag Leiden - Groenoordhallen - W. de Zwij gerlaan, VEBO-veetentoonstelling, 7-14 Kooipark - majorettenconcours, 10 uur. Witte Singel - (Oud Hortuszicht) kinder feest speeeltuin, Bethlehemkerk - Lammermarkt, rom melmarkt, 10-21 uur. Verenigingsgebouw Werkmans Wils kracht - Boommarkt 1, rommelmarkt, 10-17 uur. Van der Werffpark - Leidse groep mani festatie, 14 uur. Leids Vrijetijds Centrm - Breestraat 66, Leidse Groepen manifestatie, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, optreden groep Stress, 21 uur. 'Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, Leidato wandeltocht, 9-15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straa'l, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Volkshuis - Apothekersdijk 33, solidari- teits-manifestatie, Latijn-Amerika, 20 Warmond - Boterhuiseiland, ouderdag zeeverkennerscentrum, Kagerplassen, 13-17 uur. Zondag Leiden - Bethlehemkerk - Lammer markt, rommelmarkt, 10-12 uur. Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, leidato wandeltocht, 9-15 uur. Maandag Leiden - Stadhuis - commissie beroeps chriften, 9.30 uur; gemeenteraad, 19.30 Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "I Vitelloni", 20 en 22.15 uur. Bevrijdingskerk - Montgomerystraat, filmavond i.v.m. de jeugweek, 19-20.30 Caeciliastraat 18 - mannencafé, 20 uur. Centrum De Regenboog-Watermolen 1, informatieavond bewoners, Zonne bloem/Vuurbloem. Voorschoten - gemeentehuis, sie fiinanciën, 20 uur. Artsen Leiden - de weekeinddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: H.J. Klaassen. Witte Singel 69, tel: 123089. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2- Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Zo: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- Reitzstraat 5, tel: 767185. Zo: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel: 120347. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wprdt de weekenddienst waargenomen door: J. Verhage. Rozemarijntuin 51, Leiderdorp, tel: 133834. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, Gezondheidscen trum, Rosmolen 2, Merenwijk. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel: 153747. Leiderdorp - za: J.v.d. Leden, Hoofd straat 8, tel: 894539. Zo: J. v.d. Beek, Hoofdstraat 8, tel: 894539. Spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Voorschoten - za: F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Zo: S. Platteel- de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. Warmond, Voorhout - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel: 01711-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 5 tot 12 september waargenomen door: apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 121060 en apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegst geest, tel: 153274. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604; tel: ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. M. Habernickel, Rust hoflaan 4, Sassenheim, tel: 02522-15465. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van Muurling, Roest en Helder: A.W. Helder, Herme lijnvinder 36, tel: 146686. Voor de prak tijk van Krol en Vestjens: IJ. Krol, Ken nedylaan 260, Oegstgeest, tel: 153266. B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Voorschoten - J.Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel: 070-271110. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdkantoor: Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post (254,10 Losse n Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en Aangesloten bi) de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé. C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonders, 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2