TELEBINGO IS GEEN HONDEVOER Mies Bouwman: Ook Leiden krijgt z'n Telebingo-avond I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1980 PAGINA 23 LEIDEN/HILVERSUM - Ook Lei den krijgt zijn Telebingo-avond. Mies Bouwman zal op vrijdag 12 december haar spelshow, die in het vorige seizoen in vele plaat sen van het land tot tumultueuze taferelen heeft geleid, tijdens een rechtstreekse uitzending van de AVRO-televisie in de Groenoordhal presenteren. Er zijn voor deze avond, waaraan bekende artiesten uit binnen- en buitenland hun medewerking zullen verlenen, 4500 zitplaatsen beschikbaar. Mies Bouwmans verschijning in Leiden maakt deel uit van een nieuwe serie van dertien afleve ringen van de Telebingo-show, die vanaf 21 november wekelijks op vrijdagavond door de AVRO op het scherm wordt gebracht. De opzet van de nieuwe Telebin- go-serie, waarvan tien organisa ties op het gebied van maat schappelijk werk, sport, cultuur, jeugdwelzijn en volksgezond heid zullen profiteren, blijft ge lijk aan die van de eerste editie, die een bedrag van 27 miljoen gulden voor de gehandicapten sport heeft opgeleverd. Men heeft wel de mogelijkheid ge schapen om meer bingokaarten in omloop te brengen dan de 25 miljoen van de vorige serie. De kaarten zullen voor hetzelfde be drag als in het afgelopen seizoen (f 1,50) aan de man worden ge bracht. Het prijzenpakket even wel zal worden verhoogd. Er valt ditmaal wekelijks een half mil joen gulden te verdienen met een hoofdprijs van een ton. Daar naast zal weer als hoofdprijs voor het bingospel in de zaal een auto beschikbaar zijn. De AVRO heeft voor wat de avond in Leiden betreft het oog op de Groenoordhal laten vallen, om dat voor de nieuwe reeks uitzen dingen doelbewust is gezocht naar grotere zalen dan bij de vori ge Telebingo-reeks. De populaire presentatrice kent de hal nog van die ene keer dat zij er, nu alweer zes jaar geleden, met haar kinde ren een concert van de Osmonds bezocht. "Ik ben blij, dat Leiden die accommodatie heeft, waar naar de AVRO, gezien de enorme belangstelling in het vorige sei zoen, heeft gezocht", aldus Mies Bouwman. door Sjak Jansen en PieterC. Rosier gramma's? En toen dacht u: Ze begrijpen niet dat je soms wat anders wiltna zes jaar quizprogramma's te hebben gepresenteerd. Mies: ..Ja goed. Maar haal die uitspraken in vredesnaam niet uit hun verband. Want dat heb ik ook van Netwerk geleerd: voortaan geen inter-' views te geven, wanneer ik geëmotioneerd ben. En dat was ik, toen ik die uitspraken deed". - Dus ook uw uitspraak dat ,,de Nederlandse televisie 'een kruidenier' dreigde te wor den, waar 'Monatoetjes' te krijgen zijn", neemt u terug? - Michel van Huiten, die in Derde Wereld werkt, stelt dat je het Telebmgo-geldook al is het besmet, gewoon moet ac cepteren omdat het daar hard nodig is. - Toch zullen er Nederlanders zijnd ie Telebingo spelenniet omdat ze het spelletje zo leuk vindenmaar uit sentimentele overwegingen: omdat het voor het goede doel is. Mies: „Dat weet ik niet. Ik denk dat veel deelnemers Telebin go spelen omdat ze het leuk vinden. Omdat ze zin hebben om voor het luttele bedrag van 1,50 een gokje te wagen. Dat gezeur over het gokele- ment in Telebingo vind ik trouwens nogal hypocriet. Want over de toto en de lotto, waar ze al jaren mee bezig zijn, hoor je nooit iets". - Er wordt trouwens ook geza nikt over het waarom van uw terugkomst bij de AVRO. Was dat uit een soort van versla ving aan de camera, waar over Berend Boudewijn eens heeft gezegd: „Toen ik voor het eerst naar de Willem Ruis- show keek, had ik het gevoel van een ex-alcoholist, die naar een fles whisky zat te staren". Mies: „Verslaving? Nee hoor. Totaal niet. Als het morgen ophoudt, kan het me niks schelen. Maar zolang ik ge vraagd word, en dat is tot nog toe altijd het geval geweest, ga ik door. Alleen hoop ik de manier waarop ik met een programma stop, voortaan graag zelf te bepalen". Mies („Als m'n integriteit wordt aangetast, ga ik stijgeren"): „Ach, het is alweer dik twee jaar geleden en eerlijk gezegd ben ik niet zo'n terugkijker". - U heeft ook in diezelfde geëmo tioneerde bui na de beëindi ging van Netwerk gezegd: Jn Hilversum babbelt het maar aan, het vertelt maar verha len, maar op het moment dat iemand met z'n eigen uit spraken wordt geconfron teerd, is het nooit helemaal waar". Is dat hier in Hilver sum nog steeds het geval? Mies: „Ach, wanneer ben ik hier nou? Vrijwel nooit. Mijn werk is niet in de studio's, maar in allerlei zalen in het land. Ik kan daar dus nauwelijks meer over oordelen". En ten slotte komt nog de trans fer van Wim Bosboom naar de TROS ter sprake; na Mies Bouwman en Koos Postema de zoveelste VARA-dissi- dent, die z'n heil elders gaat zoeken. Mies Bouwman daarover „Weetje, en dat zie je steeds bij de VARA. Het is daar nooit een kwestie van ontslag maar het is altijd vam ze..gaan..ten..slot- te..maar..weg...". er slechts zes keer uitgegaan hoor. En die hebzucht Noem mij een quiz die daar niet aan beantwoordt. De eer ste quiz zonder prijzen moet er nog komen. En of ik achter Telebingo sta? Ja natuurlijk, wat dacht je dan? - Nou ja, Berend Boudewijn verklaarde eens dat wanneer televisieprogramma's geeste lijk voedsel zijn en de pro grammamakers de koks, dan hebben ze allemaal pannetjes op het vuur gezet waarvan ze absoluut niet zelf zouden wil len eten. Het is alsof ze honde- voer klaarmaken, stelde Bou dewijn. Is Telebingo dat ook? Mies: „Netwerk is mislukt door een combinatie van vele fac toren. Ik heb veel denkfouten gemaakt. Er ook veel van ge leerd. Ik weet nu dat zoiets mij niet nog een keer zal overkomen. Want de moge lijkheid dat ik ooit met een andersoortig programma dan een spelshow zal komen, is niet uit te sluiten". - Geen frustaties overgehouden aan Netwerk? Mies: „Welnee. Waarom? Ver geet niet dat het besluit om met Netwerk te stoppen in overleg met mij is genomen. Ikzelf stond daar helemaal achter". Mies: „Dat citeer je niet hele maal juist. Je bent trouwens al de zoveelste die dat doet. Ik heb gezegd: 'een kruidenier waar alléén maar Monatoetjes zijn te krijgen'. En dat blijft natuurlijk een verschrikke lijk idee, maar ik vind: een spelprogramma, dat kijkple zier verschaft en bovendien de medemens er beter op doet worden: daar steekt geen kwaad achter". - Toch is er een organisatie, de NOVIB, die weigert de mede mens te helpen met het Tele- bingo-geld, of zoals zij het noemt: ,f>e kruimels van de welvaartstaat" Mies: „Natuurlijk. Maar ik vind Telebingo-geld helemaal geen besmet geld". Dan haast verontschuldigend: „En dat geld, ach, het is nu eenmaal zo, dat er voor mij een heel budget wordt uitge trokken. Ik ben een kostbare kracht geworden, maar ik be hoor dan ook de weinige Ne derlanders, die zonder ko misch te zijn, een amuse mentsprogramma kunnen doen slagen". - Maar terugkomend op die kri tiek. Is het niet zo det de AVRO met Telebingo wat al te gretig teruggrijpt naar een succesformule ten eigen bate? Mies: „Laat ik je dit vertellen, dat ik mij ongans zou eten van de dingen die ik op het vuur zet. En dat klopt ook wel, want ik heb in mijn televisie loopbaan alles mogen doen, wat ik gewild heb". - Ger Lugtenburg heeft toen te gen u gezegd: Waarom maak je niet gewoon gezellige pro- Mies: „Ideëel valt daar geen kwaad woord over te zeggen. Maar eerlijk gezegd begrijp ik het niet zo. Telebingo is heel legaal en honorabel. En ik heb begrepen dat diezelfde NO VIB wel geld aanneemt van de toto en de lotto. Er is mij iets dus niet helemaal duide lijk". HILVERSUM Gek toch, dat een linkse dame als Mies Bouwman werkt voor een als rechts bestem pelde omroep als de AVRO. „Ach", relativeert zij, „begrippen als links en rechts zijn in de omroep wereld allang niet meer hanteerbaar". Ontmoeting met de 'first lady of Hilversum', zoals Mies Bouwman in sommige bladen ietwat over dreven wordt aangeduid. Van gedachten wisselen over het fenomeen Telebingo en enkele andere za ken. Geen theepraatje maar een serieus gesprek, want de hoeveelheid kritiek die sinds enige tijd weer over het hoofd van de Telebingo-presenta- trice wordt uitgestrooid, is niet mis. Mies schouderophalend: „Och, zelfs in mijn kennissenkring zeggen ze: 'Maak toch gauw een ander programma' Die vinden dat ik dit niet kan ma ken. Maar ik ben daarvan niet onder de indruk. Totaal niet!" Mies raakt nog minder onder de indruk van de veelvuldig geuite kritiek als zou Tele bingo valse sentimenten op roepen. „Noem er maar es eentje. Er is in al die uitzen dingen geen enkele gehandi capte zielig ten tonele ge voerd. Ik zou geen voorbeeld weten". - Pas geleden nog zei Hans Bergman, een bewoner van Het Dorp, in het weekblad Hervormd Nederland dat ten gevolge van Telebingo de ge handicapten wéér worden ge zien als een noodlijdende groep, die zo nodig geholpen moet worden. ,JDan krijg je bij de gehandicapten apathie en onmondigheid"sprak Bergman die over zijn ver blijf in Het Dorp een boek heeft geschreven. Mies: „Ach, laat ik je dit vertel len: laatst nog heb ik een fan tastische bedankbrief ont vangen van een meisje uit het noorden van het land. In één van de Telebingo-uitzendin- gen had zij een auto gewon nen. En nu heeft ze haar rij bewijs en kan haar gehandi capte moeder overal naar toe rijden. Dat is de praktijk te genover de theorie". - Toch is de kritiek van Hans Bergman in HN niet misse lijk. Over u zegt hij bijvoor beeld: „Ze doet haar werk heel goed, maar als ik bedenk dat ze er zoveel geld voor krijgt en het eigenlijk maar schone schijn is.... Ze komt nooit meer hier. Sinds de opening van Het Dorp is ze niet meer hier geweest. Dan blijkt dat het voor haar werken is, meer niet. Dat is heel pijnlijk". Einde citaat. Mies: „Kom nou. Ik ben er pas nog geweest. Maar ik ga er niet heen om er rond te lopen als Mies Bouwman, met alle belangstelling van dien. En dat werken.... Verlies niet uit het oog dat hier gaat om een amusementsprogramma van de AVRO, waarvoor deze om roep mij heeft ingehuurd. Mijn salaris en dat van dc an dere medewerkers wordt ui teraard door de AVRO be taald, en niet door de actie, die staat er los van". Mies: „Welnee. Ook zonder dat goede doel hadden wé een soortgelijke show met dezelf de hoge kijkcijfers kunnen maken. En die kijkcijfers zijn voor Telebingo in zoverre belangrijk, dat wanneer je ze niet hebt, je toch eigenlijk faalt. Telebingo moet natuur lijk hoge kijkcijfers hebben, dat moet geramd zitten, want die loten moeten worden ver kocht". - Berend Boudewijn heeft eens gezegd dat er van de kijkcij fers niet veel deugt. Dat het panel van 2000 mensen, met wie dat kijk- en luisteronder zoek wordt gedaan, veel te traag wordt ververst. En dat eens een 2 een 2 blijft, omdat anders de onderzoeker toe geeft, dat hij zich de eerste keer had vergist. Vandaar die stijfheid in die cijfers, volgens Boudewijn. Mies: „Dat is ook wel zo. Maar voorlopig zeggen die cijfers wel dat een programma wordt bekeken. En ach, ik ben zelf destijds over de terreur van de kijkcijfers begonnen. Maar het is nu eenmaal zo, dat ik louter word gevraagd voor grote amusementsprogram ma's. Dus...". - Maar staat u wel achter Tele bingo? Appelleert het pro gramma niet aan de hebzucht van de mens? En die auto als hoofdprijs. Verheilig je daar dat voertuig niet mee? Mies: „Het is toch fantastisch om een auto te winnen. Wie wil dat niet? Maar die auto is

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23