Yijay Paul wint Voorproefje' van tennisfinale Diploma Cafébedrijf. Mao eerste topzwemmer Hoe eenvormig zijn arbiters? Lloyd en Mandlikova in finale LDWS-DHL ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1 In Voetbal International spreekt Joop Niezen deze week de vrees uit dat onze arbiters in het betaalde voetbal binnen afzienbare tijd 'hun opgelegd gedrag inruilen tegen hun methode van de afgelopen sei zoenen'. Wat is het probleem? Niezen schrijft: In deze van gele en rode kaarten vergeven competitie zie ik Corver een bekeuring uitdelen die hij vo rig seizoen had laten passe ren. Dat is typisch, want Cor ver is onze beste man. Zijn handelen doet op z'n minst vermoeden dat hij een opge legd lesje opzegt, door Zeist bedacht en, hoop ik, contre coeur. Hoe lang houdt Corver dat vol? Wanneer begint kaattenkampioen Mulder te schipperen?" Joop Niezen vreest dat de scheidsrechters, door een een heidsoptreden bij het bestraf fen met gele en rode kaarten van overtredingen, hun eigen gezicht verliezen. Hij wil geen eenvormigheid, hij verwacht niet van iedere scheidsrechter een identiek optreden, zoals hij van een filmcriticus ook niet verwacht dat deze stee vast exact hetzelfde oordeel velt als zijn collega-filmcriti ci. Ik citeer: „Voetballers moeten weten dat Corver anders fluit dan Kei zer. En Mulder anders dan Thomas. En Thomas anders, pak weg geler, dan Corver. Maar voetballers mogen ook eisen dat Corver altijd Corver is, dat Mulder altijd Mulder is en dat Thomas altijd even geel fluit. Dan namelijk is er spra ke van individuele een heid". Waar schuilt de fout in deze re denering? De gele kaarten zijn in het begin van deze competitie zo veelvuldig te voorschijn gehaald omdat de richtlijnen veranderd zijn. Weliswaar was de tackle, ge richt op de achillespees, altijd al een bestraffing waard, maar geleidelijk aan was dat een overtreding geworden die paste in het wilskrachtige beeld van het professionele voetbal, zoals dat door Ajax gepredikt werd, door het Ne derlands elftal werd overge nomen, en door de voetbalwe reld werd bewonderd. Zulke overtredingen waren wel iswaar niet juist, maar ze wa ren nu eenmaal een uitvloeisel van de vastberaden wijze waarop de tegenstander te gemoet moest worden getre den. Scherpe mandekking. Storen. De tegenstander niet aan de bal laten komen. Je vi sitekaartje afgeven. Dat wa ren allemaal dingen die on losmakelijk verbonden leken te zijn met het Nederlandse to taalvoetbal. Scheidsrechters gaan daar dan geleidelijk in mee, ze gaan nuanceren, de ene overtreding van achteren is de andere niet, de pingelen de aanvaller lokte het zelf ook wel 'n beetje uit, en bovendien, die verdediger kon op dat moment weinig anders doen dan aan de noodrem trekken, en zo redeneerden de scheids- Charles Corver: Zegt hij een opgelegd lesje op rechters zich van vrije schop tot gele kaart of voordeelregel De een ging daar verder in mee dan de ander, en dat maakte weer dat Keizer an ders floot dan Mulder, en Mulder anders dan Cor- Maar nu is vanuit Zeist, overi gens in nauw overleg met de scheidsrechters zelf, de oekaze gekomen dat het 'neerleggen', de aanslag op de achillespees, net zo'n soort overtreding is geworden als het buitenspel staan. Buitenspel is 'buiten spel En neerleggen zonder een duidelijke poging de bal te spelen is neerleggen. Bij bui tenspel is het ook niet zo, dat de ene scheidsrechter een oog je dichtknijpt en toch voor buitenspel fluit alhoewel de bal uit een ingooi de buiten spel staande speler bereikte, terwijl de andere scheidsrech ter niet voor buitenspel fluit als de aanvaller maar een iet sepietsie van een half metertje buitenspel staat. Eigen stijl Toch is ook bij het beoordelen van buitenspel de mogelijk heid aanwezig je eigen stijl als scheidsrechter te handha ven. Er moet nog altijd sprake zijn van HINDERLIJK bui tenspel, en de ene scheidsrech ter beoordeelt het ALTIJD als hinderlijk als een speler in de buurt van het doel buitenspel op de grond ligt, terwijl de andere scheidsrechter terecht redeneert dat de aandacht van de verdedigers helemaal niet gericht was op die lig gende speler, maar op die an dere speler aan de andere kant die bezig was zijn wreej tegen de bal te zetten en op het doel te knallen. Zo zullen er ook bij het neerleggen van de tegenstander ongetwijfeld i verschillende interpretaties voor de scheidsrechter over blijven, al naar gelang hun aard. De een zal alleen een vrije trap geven, de andere daarnaast ook nog een gele kaart. Maar 'dat neemt niet weg dat het neerleggen nu een andere, nieuwe status heeft gekregen, zoals plunderen tijdens een noodtoestand zwaarder bestraft wordt dan diefstal met inbraak tijdens een normale periode. Dat komt wel op hetzelfde neer, maar vanuit Zeist is, mede op aandrang van de sportjour nalistiek, de noodtoestand uitgeroepen, en de rechters be straffen dientengevolge de zelfde overtredingen nu zwaarder dan voorheen. Zo eenvoudig ligt dat. De vergelijking met een filmcri ticus gaat natuurlijk niet op. Die zegt of hij een film mooi vindt of niet, of hij om te la chen is of om te huilen, en hij laat het dan meestal aan de lezer over of deze erheen wil gaan of niet. De scheidsrech ter hanteert niet zijn fluitje al naar gelang hij de through- pass fraai vindt, of integen deel slordigof nogal stomH ij ziet er meer op toe dat er niet gerookt wordt in de zaal, dat de projectie goed is, dat nie mand op een duurdere rang gaat zitten, en dat er geen stukken uit de film zijn ge haald omdat de ouvreuse eer der naar huis wil. Je moet niet de scheidsrechter met de film criticus vergelijken, maar de sportjournalist. Van mij mo gen alle scheidsrechters iden tiek optreden, net als de doel palen. NICO SCHEEPMAKER Koemans: "maar ik win de volgende pot LEIDEN - Op de eerste dag van het Match-tennistoernooi kregen de kijkers al een voorproefje te zien van de finale in het herenenkelspel. In de A- poule troffen de twee favorieten, de Indiër Vijay Paul en de kampioen van vorig jaar, Henny Koemans, elkaar gisteren in het eerste bedrijf. De Leiderdorpse wethouder mevr. Irma Gehner Ellenberger mocht gisteravond legaal doen wat echte voetbal lers zelf illegaal niet mogen doen: Schieten op een scheidsrechter. Met een welgemikt schot door de deur opende zij op toepasselijke wijze het clubgebouw van de 'Leidse' scheidsrech ters aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. Een onderkomen dat de arbiters hard nodig hadden. Ze maakten er direct dankbaar gebruik van tijdens de daarna volgende receptie. Dat kon gebeuren omdat Paul maar vier toernooien speelde die voor de klassering van het Match- toernooi meetelden, waarvan hij er overigens drie won. Met die ze ges legde hij beslag op de achtste plaats in het klassement en de in deling was vooraf zó gemaakt dat de nummers één, vier, vijf en acht in poule A kwamen en de num mers twee, drie, zes en zeven in poule B. Zo op het oog lijkt poule B een zwakkere poule, maar de beide Van der Capellens, kunnen tegen sterke tegenstanders geïn spireerd raken en dan is het met beiden kwaad kersen eten. Hoe het zij, de confrontatie van de twee favorieten eindigde gisteren op unicum, na een in hoog tempo gespeelde partij doorspekt met fraaie winners en soms onbegrij pelijke missers van beide zijden (met name op de hoge vollies werden nogal wat fouten gepro duceerd), in een verdiende zege voor Vijay Paul, 4-6, 6-4, 6-3. De forehand van Paul bleek weer een geducht wapen waar Henny Koemans zijn sterke service te genover stelde. Aan het net toon den Paul en Koemans zich aan elkaar gewaagd. Henny Koemans leek zich tegen het einde van de derde set niet meer voluit te ge- Tastte de Voorschotenaar de kracht van Paul af zonder zelf alle kaar ten op tafel te leggen? "Als ik weer tegenover hem kom, win ik de pot", zei hij gisteren lachend. Via de kruiswedstrijden, no 1 van poule A tegen no 2 van poule B en no 2 van poule A tegen no 1 van poule B, kan Koemans toch de finale binnenstappen. Dan moet hij vandaag tegen Mari- nus Brooshooft geen fout maken. De Roomburger won gisteren met een vaste backhand en een ijzersterke service in twee sets van Jan Willem Bruin, 6-1, 7-6 na 2-4 achter, en al is de man van TEAN op geen stukken na op het niveau van de voor hem en TEAN zo succesvol verlopen competitie (TEAN promoveerde naar de overgangsklasse A), hij is en blijft TER LEEDE - F.C.C. UTRECHT Maandag 8 september 18.30 uur Sportpark Sassenheim PEKING (ANP) - In juli 1966 zwom de toen al 72-ja- rige Mao Zedong op de grote rivier de Jangtze 15 kilometer. Volgens de Chinese persberichten in 65 minuten. Een onwaar schijnlijk snelle tijd, ook een opponent tegen wie men zich geen fouten kan veroorloven. Fouten maakte Brooshooft, die zich merkwaardig genoeg juist tegen het einde van het tennissei- zoen "lekker op tik" lijkt te voe len, gisteren vrijwel niet terwijl hij op service en volley herhaal delijk voortreffelijk voor de dag kwam. Moet Koemans dus op zijn tellen passen, Vijay Paul zal zich zonder twijfel nog de finale van het toer nooi in Hazerswoude herinneren, waarin hij tegen Jan Willem Bruin drie sets op de baan stond om de laatste set maar met 6-4 in zijn voordeel te beslechten. Het kan vandaag dus spannen in poule A, maar misschien nog wel meer in poule B, waar de krach ten meer aan elkaar zijn gewaagd. Gisteren bleven de twee Van der stroomafwaarts, die neer komt op 27,3 seconden over 100 meter schoolslag, de van oudsher bekendste slag in China. Ter meerdere eer en glorie van de eens als 'redder van China' be wierookte leider volbrachten la ter talloze Chinese arbeiders de zelfde tocht. Meldingen van Chi nese persbureaus van razend snelle tijden kwamen echter niet meer binnen. Toch heeft China op de schoolslag de meeste vorderingen gemaakt ten opzichte van de internatio nale zwemwereld. De 18-jarige Liang versloeg kortgeleden de vijfvoudige Amerikaanse we reldkampioene Tracy Caulkins op de 100 meter in de tijd van 1,12.91. Met deze prestatie neemt de Chinese zwemster de dertien de tijd op de wereldranglijst in dit seizoen in. Bij de heren over brugde Wang Lin dezelfde af stand in 1.04.5, waarmee hij de veertiende tijd van dit jaar op zijn naam bracht. Liang en Wang Lin zijn op dit mo ment de voornaamste twee ex ponenten van het 400 leden tel lend wedstrijdzwemmende eli tekader van China. Die 400 zijn geselecteerd uit een totaal van 20.000 wedstrijdzwemmers, inclusief waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen, die Capellens meester van het ter rein. Arnold klopte Bub van der Zee, die na een sterke start (6-3), zoals hij dat zelf opmerkte "geen bal meer sloeg", 6-2, 6-2 voor Ar nold van der Capellen. Herman liet zich door een agressief tennissende Anne Jan van der Meer de eerste set ontfutselen, 3-6, maar keerde net als broer Ar nold op de naastgelegen baan tij dig terug in het goede spoor, 6-1, 6-3 op basis vooral van goed kij ken, lobben en passeren. Herman van der Capellen speelt vandaag tegen Bub van der Zee en Arnold van der Capellen tegen Anne Jan van der Meer. Geen bij voorbaat gewonnen potten. Dames Bij de dames kon Tine Langeveld, die duidelijk last ondervond van een teenoperatie die zij heeft Mao: waterrat de Chinese zwembond telt. Op de totale bevolking van bijna een miljard (1.000.000.000) mensen is dat procentueel gezien natuurlijk een belachelijk klein aantal. Zwemmen is echter voor het me rendeel voor de Chinezen nog een elitair begrip. Naar schattingen van de Chinese zwembond kun nen tussen de 80 en 100 miljoen mensen zwemmen, tien procent dus van de totale bevolking. Vergeleken met het welvaartsland Nederland is dat een schijntje. Volgens gegevens van de KNZB worder er jaarlijks rond de 300.000 zwemdiploma's uitge reikt exclusief het schoolzwem men. Tegenover de 20.000 wed strijdzwemmers in China telt de KNZB per 1 januari va ndit jaar 44.529 aangesloten leden. moeten ondergaan, het niet bol werken tegen de overigens toch wel wat completer tennissende Amsterdamse Miijam de Groot, 6-4,4-6,3-6 na een 3-0 voorsprong. Jaqeline van Wijk troefde Petra Wessels al op haar sterke punten, goed lopen en vastheid op de dri ve, 6-3 (na 0-3), 0-6, 6-3 (na 3-3). Een zege, die het zelfvertrouwen van de Forescate-speelster stellig zal opvijzelen, want Petra Wes sels is voor haar altijd een moei lijke tegenstandster. Jeugd Bij de jeugd imponeerde Ivar de Jong door in de groep jongens tl m 14 jaar Rob Liefbroer geen spel te te staan: 6-0, 6-0. Bij de jongens t/m 16 jaar toonde Frans Grim bergen zich met tweemaal 6-2 sterker dan Roy Mooyman en won Jos Koemans met dezelfde Daar staat tegenover, dat Neder land waar het het beroepskader aangaat, op straatlengten achter stand komt in vergelijking tot China. In de Volksrepubliek be staat in theorie de ideale werksi tuatie van één op zeven: een trai ner voor zeven zwemmers. In de praktijk ligt die verhouding an ders, zoals bij de selectie duide lijk wordt. Daar worden 400 leden onderricht door veertien trainer/ coaches. De trainingsmethodes liggen nog ver achter bij de we tenschappelijke aanpak van de toonaangevende zwemnaties. Maar de Chinezen zijn zeer leer gierig. Na de culturele revolutie werden vermaarde trainers als de Australiër Forbes Carlisle en de Amerikaan Doe Counsilman geraadpleegd. Uit de terugke rende vragen, speciaal op het gebied van jaarplanning en sei zoenindeling, sprak een grote mate van onbekendheid met de materie. Vooraanstaande lan den als de Verenigde Staten en West-Duitsland werden uitge nodigd voor wedstrijden, waar bij het de Chinezen voorname lijk om ging de trainingsmetho des van de gasten af te kijken en met de ploegleiding urenlang te discussiëren over de heden daagse aanpak. Discussies waarbij van Chinese zijde vaak 40 a 50 trainers aanwezig waren, die tijdens de wedstrijden de badrand geen second verlieten. score van een door een 's mor gens door een Coopertest op school vermoeide Waldo Jansen. Freek van der Capellen bleef Jasper van Marwijk in een pittige partij net voor, 6-4, 6-4. Bij de meisjes t/m 12 jaar gaf M. Verdegaal de strijd tegen A. Jongkind op na de eerste set mét 0-6 te hebben moeten prijsgeven en won J. van Overloop met 6-4, 7-6 van J. van Seeters. Marijke Guyt gaf blijk van haar aspiraties in dit toernooi door bij de meisjes t/m 16 jaar met 6-2, 6-1 te winnen van Inge Driehuis. FRANK BONTE ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-terrein - sportpark "De Vliet" NEW YORK (AFP) - De Ameri kaanse Chris Lloyd-Evert heeft gisteren de dames enkelspelfi nale bereikt van de open Ameri kaanse tenniskampioenschap pen op Flushing Meadow. Zij won in de halve finales met 4-6, 6-1, 6-1 van titeihoudster Tracy Austin. In d? eindstrijd van van daag komt Chris Lloyd uit tegen de Tsjechische Hana Mandlikova die de Amerikaanse Andrea Jae ger met 6-1, 3-6, 7-6 verloeg. Voor Hana Mandlikova is het de eerste keer, dat zij in de finlae van een groot toernooi mag aantre den. De achttienjarige Tsjechi sche wordt dit seizoen begeleid door Betty Stöve, die haar vooral in taktisch opzicht veel heeft bij geleerd. Dat kwam de blonde Oosteuropese gisteren goed van pas, want de pas vijftienjarige Andrea Jaeger weerde zich vanaf de achterlijn met grote hardnek kigheid. Niettemin zegevierde de Tsjechische. Gevraagd naar ee prognose om trent de uitslag van de finale zei Mandlikova: „Het zal erg moei lijk worden. Evert is een tegen standster van groot formaat. Maar eerlijk gezegd geef ik me zelf een goede kans". Chris Lloyd Evert staat voor de zesde achtereenvolgende maal in de eindstrijd van de open Ameri kaanse kampioenschappen. Viermaal won zij: in 1975, 1976, 1977 en 1978. Met haar overwin ning van gisteren nam zij revan che voor de nederlaag, die Austin haar vorig jaar in de finale toe bracht. Twee weken geleden bleek reeds dat het rijk van Tracy (zeventien en een half inmiddels) teneinde liep, toen zij in New Jer sey werd verslagen door haar landgenote Andrea Jaeger De inmiddels 24-jarige Chris Lloyd bewees dat in wat zij de meest emotionele match uit haar carriè re noemde. De Wimbledon-fina- liste begon voor 16.000 toe schouwers uitermate zwak, her steld zich en was in de beslissen de fase van de strijd oppermach tig- Met haar aanvallend spel kreeg Lloyd het publiek toen sterk op haar hand. "Ik geloof dat ik maar één keer in mijn leven nog beter heb gespeeld dan vandaag", zei ze na afloop. "Dat was in de Wimbledon finale van 1977 tegen Evonne Golaagong". De finale heren dubbel werd ge wonnen door de Amerikanen Bob Lutz en Stan Smith. Zij ze gevierden met 7-6, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3 over hun landgenoten Peter Fleming en John McEnroe. Het was voor de vierde maal dat Lutz en Smith de Amerikaanse dubbelspeltitel veroverden. Eer der deed het gerenommeerde duo dat in 1968, 1974 en 1978. De finale van gisteren was de revan che voor de eindstrijd van vorig jaar, toen Peter Fleming en John McEnroe wonnen. De beslissing viel bij 4-3 in de vijfde set, toen McEnroe zijn service verloor. Overige uitslagen; Dames dubbel spel: Halve finales: Billie Jean King/Martina Navratilova (Vst) (VS) Andrea Jaeger/Regina Mar- sikova (Vst/Tsj.sl) 6-2, 6-3. Gemengd dubbelspel: halve fina les: Betty Stóve/Frew McMillan (Ned/Zaf) - Anne Smith/Kevin Curren (Vst/Zaf) 6-4, 7-5. Cuba blijft ongeslagen TOKIO (ANP) - Cuba heeft het toernooi om het wereldkam pioenschap honkbal afgesloten met een overwinning van 5-4 op de Verenigde Staten. De Cuba nen bleven daardoor zonder ne derlaag in de serie van elf wed strijden. De VS werd met 16 pun ten vierde achter Cuba (27 pnt), Zuid-Korea (18 pnt) en Japan (18 pnt). ADVERTENTIE "Ja, zondag stappen we voor de eerste maal de eerste klasse binnen. En al gelijk tegen Gouda een tegenstander die nooit de makkelijkste is. Maar we zijn vol vertrouwen. We beginnen zondag om half drie. Tot ziens op het Lugdunum -complex!" Wim Oppelaar Aangeboden door: v. d. Leek b.v., vloerenbedrijf, Leiden Chinezen houden hoofd nu boven water ADVERTENTIE Ook in Uw omgeving begint medio oktober weer de cursus café bedrijf van de SVH. Hét opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursussen al bijna 35 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort.Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U 'n prima opleiding: een cursus van dé vakmensen. mm mm mm wm mm wm Na 7 cursusdagen of 14 LDA 6 ochtend /middag /avond- lessen, kunt U het officiële examen afleggen voor het 1 diploma cafébedrijf. I Ook voor cursussen als I stuur miallr inlichtingen o. n dt I Restaurantbedrijf en SVH-oplading voor hn diploma cafebtdnjJ 1 Handelskennis kunt U bij HaamI de SVH uitstekend terecht Bel 070*469674. !*L.« In envelop zonder post zegt! aan ©Uh ss«Swi—j svH HotrcmpiridinRtn, De SVH 9«eft een prima opleiding t voor een prima vak. 2517 JR Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15