"Het gat in Nederland': meer slagroom dan taart de hand van „Stoppen we hier even vooreenpils of lopen we door totde volgende strandtent?" Zijn de grenzen economische HMB journalistiek bereikt? Drift Het is een wat ingewikkelde aan pak, waarvan De Kam en Nypels zich hebben bediend. Het en thousiasme of liever de drift om uit te leggen is van begin tot het einde manifest en. dwingt be wondering af. Toch dringt zich na lezing van 'Het gat in de hand van Nederland' de vraag op of de schrijvers zich in die drift niet al te sterk verloren hebben. Ze heb ben zich in het boek van zoveel uiteenlopende vormtechnieken bediend en zoveel aantrekkelijke verpakking gebruikt, dat hun boodschap verloren dreigt te gaan. De taart is onder een dikke laag slagroom bedolven en dat bete kent dat er van de consument een flinke eetlust wordt verwacht. De kans is groot dat de minder geoe fende eter het dan toch weer moet afleggen tegen de kampioen en als dat zo is, schieten de schrij vers hun doel voorbij. Bij de presentatie meldden Jacobse en Van Es 'Het gat in de hand van Nederland' te hebben gelezen als een 'roman van Harold Robbins'. We mogen aannemen dat het De Kam en Nypels om meer te doen is dan globale indrukken. Wie Robbins leest weet in het vijfde hoofdstuk niet meer wat in het derde gebeurde. Voor De Kam en Nypels kan dat nooit een uit gangspunt zijn geweest. Het boek heeft kwaliteiten genoeg om niet te zijn mislukt, maar de lezer heeft wel regie nodig. To neelgroepen als Sater en De Nieuwe Komedie kunnen er met die regie zo mee het land in en ik maak me sterk als de bedoelin gen van De Kam en Nypels dan niet beter uit de verf komen. In het jubileumnummer van Vrij Nederland constateert hoofdre dacteur Rinus Ferdinandusse deze week dat de grenzen van de journalistiek al lang bereikt zijn'. Die conclusie laat zich door vak genoten slecht delen. Maar als de nijvere arbeid van beproefde ta lenten als Nypels en De Kam te kort schiet ben je geneigd om de conclusie van Ferdinandusse in elk geval door twijfel te vervan gen: zijn de grenzen van de eco nomische journalistiek dan toch bereikt?. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. Instituut Burgerraadslieden. 2311 EK Leiden. Koombrugsteeg2. Telefoon 071 - 143171 Meneer B. was het laatste jaar steeds ziek of onderweg. Hij had pijn in nek, schouders en rug. De doktoren konden er geen verklaring voor vinden en behandeling haalde niets uit. Na een paar weken werd hij door de controlerend ge neesheer steeds weer hersteld verklaard en moest hij weer aan het werk. Ze komen vaker bij ons, men sen met het probleem van de heer B. Mensen, die pijn heb ben zonder dat de medici daarvoor een verklaring kun nen vinden. En omdat die verklaring ontbreekt, krijgen zij dan problemen met hun Ziektewet- of WAO-uitkering. Geen afwijkingen In december 1979 kwam zo'n "zaak" voor bij de Centrale Raad voor Beroep, de hoogste instantie op het gebied van sociale uitkeringen. Deze zaak was aangekaart door een 37-jarige vrouw, die rugklach ten had overgehouden aan het tillen van iets zwaars. Na twee jaar ziekte werd haar WAO-uitkering ingetrokken. De bedrijfsvereniging vond haar arbeidsgeschikt. Zelf voelde ze zich allerminst zo. Ze had veel klachten, kon daardoor zelfs haar huishou ding niet goed doen en kon zich alleen bwegen of zitten met hulp van pijnstillers. De vele artsen, die haar hadden onderzocht, hadden geen "objectief waarneembare symptomen" gevonden. Een verklaring voor haar klachten ontbrak, met andere woor den. In opdracht van de Centrale Raad van Beroep werd me vrouw opnieuw door een tweetal artsen onderzocht, door een neuroloog en door een zenuwarts/psychiater. Beiden vonden haar "op hun terrein" arbeidsgeschikt. Op eigen initiatief wendde me vrouw zich bovendien tot een andere, door haar zelf geko zen, zenuwarts. Ook deze arts kon geen afwij kingen vinden. Maar in zijn rapport, dat in de uitspraak ring. Het gaat erom, dat de klachten bestaan, en niet of de klachten kunnen worden verklaard. En dat de klachten in dit geval bestaan, daaraan heeft geen van de artsen 'ge twijfeld. Niemand heeft ge opperd dat mevrouw mis schien "deed alsof' of zich aanstelde. Arbeidsongeschikt Maar dit krachtige pleidooi heeft mevrouw niet mogen baten. De Centrale Raad vindt, mèt de bedrijfsvereni ging, dat mevrouw "arbeids geschikt" is, ondanks haar pijn. We kunnen moeilijk an ders, zegt de Raad. nu geen van de artsen een lichamelij ke of psychische verklaring voor haar klachten heeft ge vonden. Uitzondering Was er juist in dit geval geen ruimte geweest voor een mil der oordeel? Deze mevrouw was feitelijk ar beidsongeschikt, d.w.z. niet in staat om te werken, daar aan twijfelde niemand. Ze had al veel moeite met haar eigen hifishouding en hield zich alleen nog enigszins op de been met pijnstillers. Waarom zou ze dan niet ook in juridische zin arbeidsonge schikt kunnen zijn? Het is heel begrijpelijk, dat de Centrale Raad van Beroep er moeite mee heeft arbeidson geschiktheid (in de zin van de Ziektewet of de WAO dan) aan te nemen, wanneer voor de pijn geen oorzaak wordt gevonden. Maar o.i. zouden uitzonderingen mogelijk moeten zijn. Als vast staat dat iemand zoveel pijn heeft dat hij daardoor niet kan werken, heeft hij o.i. ook recht op uit kering. Of de pijn nu wel of niet kan worden verklaard, is dan niet meer belangrijk; voorwaarde is natuurlijk wèl, dat geen enkele twijfel mag bestaan aan de echtheid van de pijn en het feit dat men daardoor niet meer kan wer ken. In het Haagse Hoftheater presenteerden Koot en Bie in hun vermomming van Jacobse en Van Es afgelopen week het nieuwe boek van Flip de Kam en Frans Nypels 'Het gat in de hand van Nederland' ofEconomische teruggang en het bankroet van de verzor gingsstaat'. Flip de Kam, medewerker belastingrecht aan de Juridische Faculteit van de Leidse universiteit, deed eerder met 'Betalen is voor de dommen' en Geld dat stom is' een geslaagde poging om de mazen in het Nederlandse belastingsstelsel voor een groot publiek bloot te leggen. Het eerder genoemde duo Koot en Bie gaf hem tijdens een avondvullend programma de gelegenheid om met de figuur van drs. Ten Paap zijn adviezen op het gebied van belastingontduiking en zwendel met BV's ook via het medium televisie tot de geïntereeseerde Nederlander te laten doordringen. Deskundigheid in combinatie met een ondertoon van humor en cy nisme maakten De Kams missie succesvol. Ook Frans Nypels, de tweede schrijver van 'Het gat in de hand' is geen onbekende. Hij maakte naam als economisch redacteur van het weekblad de Haagse Post, waarin hij samen met Kees Tamboer een niet aflatende stroom van analyses, interviews en reportages schreef, die uit muntten door degelijkheid, hel derheid en originaliteit. Humor, cynisme, helderheid en originaliteit zijn in dit verband bewust gebruikt. Nog steeds bit ter weinig verslaggeving vanuit de 'economische driehoek' draagt daar de sporen van. Schaamte Dat is heel merkwaardig. Het be leid dat in die hoek gemaakt wordt, raakt in ons type maat schappij steeds meer mensen in hun dagelijks bestaan. Bereikte de score van de rubriek economie in lezersonderzoeken van kran ten in het verleden het ene diep tepunt na het andere af; een paar jaar geleden is dat sterk gaan ver anderen. De met de oliecrises ingezette pe riode van schaarste heeft het aan tal deelnemers aan de discussie over hoe beschikbare middelen verdeeld moeten worden, sterk uitgebreid. Vroeger was schaar ste een zaak waarmee zich louter economen en een handjevol be stuurders bezighield. De demo cratiseringsgolf heeft het 'mee praten' en 'meebeslissen' in zwang gebracht. Wat goed is voor een land kan sindsdien op ver schillende manieren worden be naderd. Voor een zindelijke discussie is een belangrijke voorwaarde wel dat alle deelnemers voldoende geïn formeerd zijn. Het is daaarom opvallend dat economen zichzelf in dat proces van informeren nauwelijks een rol van betekenis hebben toebedeeld. Het leek er integendeel sterk op dat zij geen enkele behoefte hadden aan pot- tekijkers en er alles aan deden om de mythe rond hun wetenschap te laten voortbestaan. De Amsterdamse hoogleraar prof. Heertje heeft daar heel leesbaar over geschreven 'in zijn boek 'Elementaire economie'. Het eer ste hoofdstuk draagt de titel 'Het misverstand over de economie'. Hij signaleert daar hoe veel men sen ten onrechte denken dat het in de economie louter gaat om 'geld' en concludeert vervolgens: 'Tot het instandhouden van dat misverstand hebben economen zelf een belangrijke bijdrage ge leverd'. Vertaalwerk De pioniers in het 'vertaalwerk' dat tot een grotere toegankelijkheid van het begrip economie moest leiden, zijn dan ook niet zo zeer de economen geweest (een enkele uitzondering is er ook hier om de regel te bevestigen), maar veel meer de journalisten. Zij hebben het begrip ontmaskerd en heb ben duidelijk gemaakt dat het in de economie om niet meer of minder gaat dan om 'schaarste' en 'tekorten' en de keuzes die door mensen worden gemaakt om met die schaarste te kunnen leven. De al genoemde Frans Nypels en Kees Tamboer hebben in hun ar tikelen in de Haagse Post een belangrijke bijdrage geleverd tot dat toegankelijk maken. Die ar- bied mondde vier jaar geleden uit in het boek 'De verwording van de economie' dat zij samen met prof. Heertje schreven en waarin die verwording 'voor de arbeider en de kruidenier' werd verklaard. De verwording van de economie beleefde herdruk na herdruk en dat mag een indicatie zijn voor de verstaanbaarheid van de bood schap van het schrijverscollec tief. 'Het gat in de hand van Nederland' van De Kam en Nypels, is een werk in de traditie van de 'De verwording van de economie'. Het uitgangspunt: Nederland kent een omvangrijk stelsel van door alle burgers betaalde voor zieningen. Sociale wetgeving, ziekenhuizen, onderwijs, wel zijnsvoorzieningen. De aanwe zigheid van al die voorzieningen heeft ons land tot een 'verzor- van de Centrale Raad gedeel telijk wordt geciteerd, gaat hij uitvoerig in op het bestaan van klachten zonder dat daarvoor een verklaring kan worden gevonden. Artsen, die in dit soort zaken moeten rapporteren, maken volgens hem een grote denkfout. Ze denken namelijk: ik vind niets, dus er is niets. Dat is een verkeerde conclusie, juist omdat vaak de technieken van onderzoek en medische kennis onvoldoende kunnen zijn. Misschien zouden de klachten van mevrouw, met andere woorden, over 10, 20 jaar wèl verklaard kunnen worden. De zenuwarts vindt, dat de rechter zelf maar eens goed naar de klachten van me vrouw zou moeten luisteren. Als hij haar gelooft, zou dat voldoende mogen zijn voor het behoud van haar uitke- Want sinds het verschijnen van het rapport Van Bijsterveld over be lastingfraude, staat dat in elk ge val vast: wij zijn zeer geïnteres seerd in fraude; twee van de drie Nederlanders doet er aan mee. Burger raadslieden Twee overbekende Hagenaars, de heren Jacobse (K?es van Kooten) en Van den in het Haags HOT-theater "Het gat in de hand van Nederland". gingsstaat' gemaakt. Die verzor gingsstaat leeft bij de gratie van de wil van de mensen om belas ting te betalen. Maar de kosten van de verzorgingsstaat zijn in middels dermate gestegen, dat onvoldoende middelen voor de financiering aanwezig zijn. Er te kent zich een schaarste af en dat betekent dat er nieuwe keuzen gedaan njoeten worden. Koopkracht De schrijvers herkennen die keuze als één tussen koopkracht en ver zorgingsstaat. Hun boek is een verslag van de spanningen die dat oproept. Zij schetsen de schaduwzijden van de verzor gingsstaat (misbruik van voor zieningen), die bij veel mensen de wil om mee te betalen hebben verminderd (belastingfraude). Zij schetsen ook hoe de verzor gingsstaat nog steeds grote groe pen mensen onvoldoende ver zorgd, met het gevolg dat ande ren de uitgaven voor de verzor gingsstaat nog willen opvoeren. Dat spanningsveld, laat zich niet eenvoudig beschrijven. Er komt veel jargon en cijferwerk aan te pas en juist dat zijn de belangrijk ste vijanden van verstaanbaar heid. Nypels en De Kam hebben om die vijand te bestrijden de aanpak in 'De Verwording van de economie' geperfectioneerd. Ze hebben gekozen voor de vorm hoofdkarakters zich ieder op ei gen wijze bezighouden met de problemen in de verzorgingstaat. De socialist Johannes Peper- koorn, kijkt als gepensioneerd re- Es (Wim de Bie-rechts) presenteer- ferendaris terug op de maat schappij, die hij onvoldoende met zijn idealen heeft kunnen voeden. Zijn generatiegenoot en vriend Peter bekijkt die zelfde maatschappij door een conserva tieve bril. De beide zoons van Pe- perkoorn (in wie de schrijvers van het boek te herkennen zijn) voelen zich als journalist en we tenschappelijk medewerker, sterk betrokken bij de moeilijk heden. De spanning leggen zij onder meer bloot door de gebruikers en fi nanciers van de verzorgingsstaat te ondervragen. In die interviews komt dan ook nog de lezer aan bod, die het gesprek in de juiste richting leidt, als teveel belang rijks onuitgesproken dreigt te blijven. Heerlijk,helder Heineken. De auteurs van "Het gat in de hand van Nederland": Frans Nypels (links) en Flip de Kam.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11