Congresleden Democraten kwetsbaar Ook lening van VS aan Polen Ambassade in Tel Aviv krap behuisd Nieuwe Chinese premier: man met veelzijdige ervaring I'MtilU'h Verkiezingen in VS: Nederland overweegt visumplicht voor Turken Veel registraties voor dienstplicht in Amerika Arrestanten bekennen bomaanslag in Hamburg VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse regering is akkoord gegaan met een Pools verzoek om landbouwkredieten ten bedra ge van 675 miljoen dollar, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren bekendgemaakt. Het bedrag is 125 miljoen dollar hoger dan de lening die Po len voor het lopende jaar heeft gekregen. Volgens het ministerie van buitenlandse za ken is de goedkeuring al enkele weken ge leden gegeven, maar is de bekenmaking uitgesteld om niet de indruk te wekken dat de lening verband houdt met de arbeidson rust in Polen. De kredieten stellen Polen in staat in de Verenigde Staten graan, maïs en andere landbouwprodukten te kopen. Het Amerikaanse besluit werd bekendge maakt na een bespreking tussen Ameri kaanse regeringsfunctionarissen en een Poolse delegatie. In de bekendmaking staat dat president Carter er veel belang aan hecht dat de Verenigde Staten al het moge lijke,'dqen om PoLen hulp te verlenen, nu een verzoening tussen Poolse arbeiders en de regering tot stand is gekomen. Gisteren besloot ook de grote Amerikaanse vakcentrale AFL-CIO tot de instelling van een hulpfonds van 25.000 dollar voor de nieuwe onafhankelijke Poolse vakbonden. De Poolse televisie meldde gisteren dat een akkoord is gesloten met 15.000 stakende mijnwerkers in de mijnen bij Bytom. Ze krijgen dezelfde rechten die eerder deze week werden vastgelegd in het akkoord met de mijnwerkers van Jastrzebie Droj. De arbeidsrust is kennelijk nog niet geheel teruggekeerd. In enkele plaatsen wordt nog op kleine schaal gestaakt, onder andere door buschauffeurs in Bialystok. Uit kringen van dissidenten is vernomen dat in Warschau een bond is opgericht van trambestuurders, monteurs en werkne mers in de vliegtuigindustrie en de nucleai re industrie. Een lid van de dissidente beweging voor de verdediging van de rechten van de mens en van de burger, Kazimierz Switon, is daags na zijn arrestatie, afgelopen dinsdag in Ka towice, weer op vrije voeten gesteld. Hij stond al lang bekend als een activist voor vrije vakverenigingen. De nieuwe Poolse premier Jozef Pinkowski zou vandaag het economische hervor mingsprogramma van de regering voorleg gen aan het parlement. Amerikaanse functionarissen preciseerden later dat het gaat om een voorlopige goed keuring van de Poolse aanvrage. Het uit eindelijke bedrag, een combinatie van di recte leningen en kredietgaranties, zou nog iets hoger kunnen uitkomen dan 675 mil joen dollar. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie heeft tegen de voor zitter van de AFL-CIO, Lane Kirkland. ge zegd dat de hulp die de Amerikaanse vak centrale wil geven aan de nieuwe onafhan kelijke Poolse bonden, mogelijk verkeerd kan worden opgevat door havikken in het Kremlin. Maar Kirkland liet daarop weten dat de AFL-CIO niet zwicht voor druk van het ministerie van buitenlandse zaken. (Van c i correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De vraag „Garter of Reagan of Ander son?" mag dan in deze dagen de Amerikaanse kiezers vooral bezighouden, voor het politieke gebeuren in de VS is de verkiezing van congresleden, gouverneurs, volks vertegenwoordigers op het niveau van de staten, sheriffs en zo hier en daar zelfs nog de plaatselijke hondenmep per, van even groot belang. De Republikeinen, die een min derheid hebben in Senaat en Huis van Afgevaardigden, rich ten grote inspanningen op de ont troning van Democratische volksvertegenwoordigers, wier positie kwetsbaar lijkt. Door gaans zijn dat liberalen, af gevaardigd door in doorsnee conservatieve staten, die dreigen te verdrinken in de onderstroom Libië wil geen debat over ruzie met Malta NEW YORK (DPA/Reuter) - Ibië verzet zich tegen het verzoek van Malta tot het houden van een bij eenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van hun conflict over het continentale plat in de Middellandse Zee. In een brief aan de Veiligheidsraad werd ge zegd dat het een bilaterale kwes tie is die door onderhandelingen tussen beide landen geregeld moet worden. Malta had om een spoedbijeen- komst gevraagd omdat "Libische oorlogsschepen geprobeerd hadden olieboringen die voor Malta in de Middellandse Zee werden uitgevoerd, te bëlemme- In een brief aan de Veiligheidsraad zei de vertegenwoordiger van Li bië dat Malta niet met de borin gen had behoren te beginnen daar er nog onderhandeld wordt over een overeenkomst over het continentaal plat. van het conservatieve tij waarin de Amerikaanse politiek zich op het ogenblik bevindt. Zulke bekende en invloedrijke mannen als Morris Udall in het Huis van Afgevaardigden en George McGovern, John Culver, Frank Church, Birch Bayh en Thomas Eagleton, lopen een ruime kans om uit hun stoel te worden gelicht: vier voormalige kandidaten voor het president schap en één (Eagleton) voor het vice-presidentschap. Zij vervul len allen belangrijke functies in de volksvertegenwoordiging als voorzitters van invloedrijke commissies. Aan het lijstje valt nog een reeks andere namen toe te voegen, zoals die bijvoorbeeld van de Democratische fractielei der in het Huis van Afgevaardig den Jim Wright en zijn plaatsver vanger Brademas, die buiten de VS minder bekend zijn. De Democraten staan dan ook voor het onaangename feit, dat zij in de Senaat en het Huis een belang rijk brok macht en ervaring drei gen te verliezen, ook al zullen zij hun meerderheid in het congres vermoedelijk kunnen handhaven bij niettemin aanzienlijke scha de. Kleinere meerderheden bete kenen meer plaatsen voor Re publikeinen in commissies, meer compromissen, meer handeltjes in stemmen achter gesloten deu ren. En welke president dan ook uiteindelijk wordt gekozen: hij zal een congres aantreffen waar mee moeilijker valt te rege- SALT-2 Carter heeft minder Democratische stemmen en dat zou bijvoorbeeld ratificatie van het tweede ak koord over verdere vermindering van strategische kernwapens (SALT 2) uiterst moeilijk maken; Reagan zou een Democratische ANKARA (ANP) - Nederland overweegt een visumplicht voor Turken in te stellen en voert hierover overleg net België en Luxemburg. De regering vreest namelijk een stroom van Turkse gastarbeiders nu in West-Duits- land, vanaf begin oktober, Turkse bezoekers over een vi sum moeten beschikken. De in Turkse kranten gepubliceerde berichten over de mogelijkheid dat ook Nederland visa ver plicht gaat stellen, heeft al ge leid tot een toename met 30 pro cent van de boekingen, zo werd in luchtvaartkringen in Ankara meegedeeld. Minister Van der Klaauw, die woensdag voor een officieel be zoek van vijf dagen in Ankara aankwam, verklaarde gisteren na besprekingen met zijn Turk se collega Hayrettin Erkmen dat was gesproken over "de problemen van buitenlandse arbeiders zonder werkvergun ning onder wie Turken, maar Minister Van der Klaauw bracht gisteren met zijn Turkse collega Erk men een toost uit op de goede afloop van de onderhandelingen niet over concrete maatrege len". Minister Erkmen zei niet met zo veel woorden dat het invoeren van visa door bondgenoten in strijd is met het NAVO-verdrag of het associatieverdrag tussen Turkije en de EG dat zegt dat Turkije tegen 1995 volwaardig lid van de gemeenschap zal zijn. Maar hij herinnerde er wel aan, dat de landen van de Raad van Europa, waaronder Turkije, Nederland en West-Duitsland, zijn overeengekomen onderling visa af te schaffen. West-Duitsland, dat ongeveer een miljoen Turken binnen zijn grenzen heeft, wil de verdere komst van Turken indammen door onder andere begin vol gende maand een visum in te voeren, door maatregelen op het terrein van de kinderbijslag en door een beperking van de voorwaarden waaronder poli tiek asiel wordt verleend. Ne derland, dat evenals de Bonds republiek in vergelijking met de overige EG-landen goede socia le voorzieningen kent, vreest dat het inperken van de komst van Turkse arbeiders naar West-Duitsland zal leiden tot een toename van het aantal Turken dat in Nederland wil werken. Maar omdat krachtens de paspoortunie de Benelux grenzen open zijn, moet het met België en Luxemburg overleg voeren over het instellen van een visumplicht. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Behalve het ophan gen van het bordje Ambassade van het Koninkrijk der Neder landen'hebben er nog geen di plomatieke activiteiten plaats gevonden op harer majesteils voorlopige vertegenwoordiging in Tel Aviv. Het is allemaal nog wat behelpen. De ambassade heeft een voorlopig onderkomen gevonden bij het consulaat op de derde verdieping van Tel Avivs hoogste gebouw, de Shalomtoren (vredestoren). Symbolisch dus goed getroffenal is d^behuizing ADVERTENTIE thai wel wat zelfs voor ee rs en een ontvangs- an de krappe kant tijdelijk onderko- Om te verhinderen dat hij een regenbui op zijn hoofd krijgt, steekt de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan een paraplu op. meerderheid aantreffen tegen over zijn belastingplannen en bewapeningsvoorstellen en An derson zou tegenover een con gres dat is ingericht op een sys teem van twee partijen als onaf hankelijke nauwelijks machts middelen hebben om te hante- Na zo'n kwart eeuw van solide De mocratische meerderheid leken de kansen op een Republikeinse machtsgreep aanvankelijk goed. Nu komen de Democraten tot de slotsom dat zij nog net het groot ste aantal zetels kunnen halen, maar niemand deelt het opti misme van senator Robert Byrd, aan het hoofd van de Democrati sche fractie, dat wellicht de meerderheid nog kan worden uitgebreid. Thomas O'Neill, de speaker van het Huis, rekent op een netto verlies van 10 tot 18 zetels, met een do zijn zittende Democraten aan de verliezende kant. Maar de Re publikein Guy Vandeijagt voor spelt dat zijn partij beter uit de bus zal komen dan in 1978 (met 17 zetels winst) het geval was. (Het Huis van Afgevaardigden wordt elke twee jaar in zijn geheel her kozen). De Republikeinen zou den 59 zetels moeten winnen om de meerderheid te krijgen en dat vindt zelfs Vanderjagt onwaar schijnlijk. In de Senaat zouden de Republi keinen negen van de 24 Democra tische zetels moeten de meerderheid te verwerven. De kans daarop is klein omdat de Democraten kansen hebben op de zetels van Republikeinen die zich terugtrekken, terwijl som mige senatoren, zoals Church en Bayh, een kleine voorsprong hebben genomen op hun Re publikeinse tegenstanders. Het is tekenend voor de twijfels omtrent Jimmy Carter als presi dent, dat het Witte Huis te maken krijgt met verzoeken van con- gresleden-in-moeilijkheden om buiten hun eigen verkiezings campagnes te blijven. Want bij de neiging van de kiezers om een behoudender koers te zoeken vanwege groeiende twijfel aan de effectiviteit van de Democrati sche programma's en hun hoge overheidsuitgaven en de om standigheid dat de Republikei nen over veel geld blijken te be schikken, ook op het lagere ni veau van de verkiezingsstrijd, komt het feit dat Jimmy Carters aanbeveling voor een kandidaat de doodsteek zou kunnen bete kenen. De Democraten hebben tijdens hun congres in New York een vaag soort eenheid bereikt, waarin de drommen kandidaten tersluiks zoveel mogelijk hun ei gen gang willen gaan. Gelukkig nu maar dat de consul met vakantie is. dat ambassa deur Verkade pas de volgende week arriveert en dat op één na de hele ambassadestaf nog steeds op de voormalige ambassade, nu consulaat-generaal in Jeruzalem werkt. De bezetting in Tel Aviv is nog beperkt tot drie vrouwelijke consulaire employées en één di plomaat. de tweede secretaris van de ambassade. De Beer. die als enige voorpost hals over kop van Jeruzalem naar Tel Aviv is overgeplaatst. Juridisch is het allemaal keurig in orde. De Beer heeft terstond domi cilie gekozen in Tel Aviv, waar h ij een eenpersoonskamer in het Danhotel betrokken heeft. Maar zijn echtgenote woont nog steeds in Jeruzalem. Volkenrechtelijk is De Beer na werktijd bij haar te gast. Per slot van rekening heb ben ook diplomaten een privéle- ven en gaat het dus de minister niet aan of zijn dienaren na werktijd hun vrije lijd al dan niet in hun domicilie doorbengen. Hei is allemaal wat haastig gegaan die verhuizing. Op zaterdag kwamen de instructies uit Den Haag en op maandag waren de bordjes verhangen. Maar meer dan dat is er nog niet gebeurd. Want met uitzondering van de ac tiviteiten van De Beer. die met de verhuizing belast is. gebeurt alles nog op de voormalige ambassade in Jeruzalem. De echte verhuizing moet wachten op de komst van de nieuwe ambassadeur, Iwan Ver kade. Hij komt volgende week aan en dan pas kan het zoeken naar een nieuw ambassadege bouw echt beginnen Een van Israels machtigste huizen- handelaars, het zelfstandige Knessetlid Flatto Sharon, heeft opgeroepen tot een boycot van Nederland in Tel Aviv. Maar de makelaars willen daar niets van weten. Zaken zijn zaken. De eer ste aanbiedingen voor accommo datie kwamen al toen de eerste geruchten over een mogelijke verplaatsing in de pers versche- Komt in uw bus. Vol vaste banen Voor goed geld. Voor technici. Kront niet gekregen? Bel 010-311935 (Van c correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Volgens het Amerikaanse bureau voor de dienstplicht heeft 93 procent van de 3.880.000 mannen van 19 en 20 jaar zich laten registreren. Deze cijfers moeten weerleggen dat de registratie voor de dienstlicht, die president Carter met grote moeite heeft afgedwongen, een mislukking is geworden, zoals onder meer de beweging tegen de dienstplicht heeft gezegd. Op basis van peilingen in het hele land was eerder het dagblad de Boston Globe zelfs tot de slotsom gekomen dat omstreeks 25 procent van degenen die zich bij wet moesten laten registreren, hadden verzaakt. Degenen die zich niet hebben laten registreren, kunnen worden gestraft met een gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van 10.000 dollar maximaal. Gegeven de aantallen die in het geding zijn, een miljoen volgens de protestbeweging en zo'n 300.000 volgens de autoriteiten, zou een vervolging uiterst moeilijk zijn. (Door Jaap van Ginneken) PEKING - In Peking is in de marge van het Volkscongres bevestigd dat premier Hua Guofeng over enkele dagen zal terugtreden ten behoeve van de nieuwkomer Zhao Ziyang en voorlopig alleen zijn partijvoorzitterschap zal behouden. Ook een viertal vice-premiers zal tie van de bureaucraten ten koste terugtreden en voorlopig alleen van de ideologen, zijn partij functies behouden. Dit Zhao Ziyang is 61 jaar en zijn haar als antwoord op de oproep oude congresvoorzitter Ye om een opeenhoping van functies te gen te gaan. Tegelijk betekenen de veranderingen echter een versterking van de posi- ADVERTENTIE Vietnamese vluchtelingen lopen bomaanslag in Hamburg. KARLSRUHE (DPA) - De West- duitse politie gelooft de tot nu toe gevaarlijkste rechtse terreur-or- ganisatie, Duitse actiegroep, ver slagen te hebben nu vij'f ver meende leden van deze beweging zijn gearresteerd. Twee van de ar restanten, de 49-jarige Raimund Hörnle en de 24-jarige Sybille Vorderbrügge, hebben bekend betrokken te zijn geweest bij een de rouwstoet met de portretten van hun vrienden, die omkwamen bij de bomaanslag op een tehuis voor buitenlanders in Hamburg, waarbij twee Vietnamezen om kwamen. Naar de Westduitse autoriteiten gisteren lieten weten, zullen de vijf arrestanten zes aanslagen ten laste worden gelegd die de afge lopen maanden zijn gepleegd op overheidsgebouwen en tehuizen voor buitenlanders in Hamburg en Zuid-Duitsland. Suzuki LJ 80 Terreinwagen Professionele terreinwagen, in- en uitschakelbare 4-wielaandrijving, hoge en lape gearing, sterke motor, neemt hellingen tot 41°. robuust stalen chassis. Open met canvas kap; canvas kap en stalen deuren; gesloten. V.a. f 12.995.- incIBTW SUZUKI begon al te grijzen voordat het onlangs weer zwart werd geverfd om een jongere indruk te maken - aldus alleszins serieuze buiten landers die-het huidige Volks congres als waarnemer en toehoorder mogen bijwonen. Hij werd in 1919 geboren in de pro vincie met de naam He-nan, wat betekent dat die ten zuiden ligt van de benedenloop van de Gele Rivier, en dus in het hart van het Oude China. Volgens zijn offi ciële biografie zou hij al op zijn dertiende lid geworden zijn van de jeugdliga, en op zijn negen tiende lid van de communisti sche partij, die toen beurtelings streed tegen de nationalistische regering van de Guomindang- beweging en tegen de buiten landse bezetting door het keizer rijk Japan. Na de vestiging van de Volksre publiek in 1949 speelde Zhao achtereenvolgens in een tweetal provincies een vooraanstaande rol Enerzijds in Sichuan: ver in het binnenland gelegen, een van de belangrijkste graanschuren van het land en met zijn 100 mil joen inwoners tevens de meest volkrijke provincie. En ander zijds Guangdong: juist aan de kust gelegen, rondom de belang rijke haven- en handelsstad Kan ton, die grenst aan de Britse kroonkolonie Hongkong. Hij heeft dus een tamelijk veelzijdige ervaring. Hij ontpopte zich als een bekwaam beroepsbestuur der, die nauw samenwerkte met de gematigde rechtervleugel in het partij en overheidsapparaat, destijds geleid door respectieve lijk algemeen-secretaris Deng Xiaoping en staatspresident Liu Shaoqi. Zelfkritiek Toen de radicale vleugel van leger leider Lin Biao en de zogenaam de Bende van Vier daartegen dan ook hun roemruchte culturele revolutie lanceerden, werd hij gedwongen zelfkritiek uit te oe fenen en openlijk afstand te ne men van de „reactionaire lijn" van Liu en Deng. En toen deze in april 1976 voor de tweede maal ten val werd gebracht, veroor deelde hij opnieuw in het publiek „de misdadige pogingen van Deng Xiaoping om de dictatuur van het proletariaat omver te werpen en het kapitalisme te her stellen". De uitspraken waren echter duide lijk tactische manoeuvres, be doeld om een strategische plaats te behouden. En het zou een ern stige misvatting zijn te menen dat hij als een werkelijke tegenspeler van Deng moet worden be schouwd. Het tegendeel is eerder waar. na de tweede terugkeer van Deng in 1977-'78 ontpopte Zhao zich al snel als een van zijn voor naamste medestanders. In het najaar van vorig jaar werd hij door diens toedoen dan ook be noemd tot lid van het politiek bu reau van de partij en sinds het voorjaar van dit jaar werd hij al getipt als mogelijke opvolger van Hua Guofeng als premier. Eerder was hij betrokken bij de twee rei zen van Hua naar Joegoslavië, Roemenie en Perzië en naar Ita lië, Frankrijk, Engeland en Duitsland. En al sinds enkele maanden ontving hij veelvuldig hoge gasten van overzee. De benoeming komt dan ook geenszins als een verrassing Wel zal nog moeten blijken of hij al meteen een slagvaardig beleid wil gaan voeren, «.f dat hg eerst nog voorzichtig te werk wil gaan. Een andere vraag is of zijn voor ganger Hua na zijn premierschap wellicht bij het partijcongres aan het eind van dit jaar ook zijn par tijvoorzitterschap zal moeten op geven. En wel aan de 65-jange Hu Yaobang die in de weer ingestel de functie van algemeen-secreta- •h al een groot deel van zijn taken heeff hij is een mee Ook

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9