Woningnood jongeren schrikbarend hoog Sint Sebastiaansbrug na ruim 250 jaar weer op de oude plek Scholen in Leiden geven niet thuis Inschrijf- kanonnade en woon- spektakel Gemeente garant voor ruim 265 min. gulden PSP vraagt B en W om opheldering over bouw parkeergarage Begin bouw appartementen VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 LEIDEN - Verkeerswethouder Cees Waal is "niet enthou siast" over het idee bussen over de Botermarkt te laten rijden tijdens de reconstructie van de Breestraat die in april begint. "Als we het kunnen vermijden dan doen we het' Waal zei ons dit kort nadat hij de nieuwe voetgan gersbrug "Sint Sebastiaan" gistermiddag geopend had door een lint door te knippen. De nieuwe brug -sommigen noe- men hem "Basje"- verbindt de Nieuwe Rijn en de Botermarkt met elkaar ter hoogte van de Be schuitsteeg. Vroeger heeft op die plaats ook een Sebastiaansbrug gelegen die in 1728 gesloopt is. De nieuwe brug (kosten: een ton) ligt er op proef. De gemeenteraad heeft beslist dat tellingen in de komende twee jaar uit moeten wijzen of de brug echt een functie vervult voor de voetgangers. Zo niet dan wordt de brug "ge sloopt". De meeste delen van de ze brug zouden dan voor een nieuwe brug op een andere plaats gebruikt kunnen worden. Marktenroute Waal erkende dat de nieuwe voet gangersbrug, de vernieuwde smalle Botermarkt en Nieuwe Rijn en ook het pas ingerichte terrasje bij de "Basje-brug" voorwaarden scheppen voor het gebruik van dit deel van de mark tenroute door het langzame ver keer. Met name zwaar vrachtver keer of busvervoer zouden in de smalle straten een vreemde eend in de bijt zijn. De vereniging voor de ambulante handel heeft er 'onlangs bij de gemeente op aangedrongen om de markt definitief te laten staan aan de Vismarkt, Koombrug- steeg, Nieuwe Rijn en Boter markt, met de Nieuwstraat als re serve marktplaats. Als de ge meente met dit voorstel akkoord zou gaan betekent dit de bevesti ging van de marktenroute als centrale wandel- en fietsroute. Kleine bussen Wethouder Waal liet gistermiddag vooralsnog niet het achterste van zijn tong zien. Hij verwees naar de proef volgende week woens dagavond om te bekijken of de stadsbus de bocht van de Koom- beurssteeg kan nemen. De win keliers van de Botermarkt willen namelijk geen bussen voor de deur tijdens de reconstructie van de Breestraat. De NZH meent echter dat de bussen wel in een richting door de Botermarkt moeten en in de andere richting via de Koornbrugsteeg. Bussen in beide richtingen via de Koorn brugsteeg zouden de draaicirkel bij de Vismarkt niet kunnen ma ken. Waal: "Als de proef uitwijst dat de draaicirkel niet haalbaar is dan zullen we of voor de Botermarkt moeten kiezen of voor kleine bussen". Zijn gedachten gingen duidelijk in de laatste richting. "De winkeliers aan de Boter markt hebben al veel ellende meegemaakt met de vernieuwing van de stadswallen. Daar moetje bij stilstaan. Zware bussen bete kenen schade aan de huizen. Delft heeft ook kleine bussen en dat gaat prima. Waarom dan ook geen kleine bussen in Leiden? Als de NZH eraan wil dan kan deze busonderneming op alle steun van het gemeentebestuur rekenen om financiële steun aan te vragen bij het ministerie". Leiden Leeft De opening van dè Basje-brug ging gepaard met allerlei capriolen i Leiden Promo tion ("Leiden Leeft") zoals een speedboot die driftig onder de brug heen en weer voer. De groe ne ballonnen van Leiden Leeft daalden in plaats van op te stijgen toen Waal het lint doorknipte. Het publiek (waaronder de wet houders Fase en Tesselaar, veel ambtenaren en winkeliers) scha terde het uit. Even later viel ook nog een bord met "Leiden leeft" pardoes van de brug in het water. LEIDEN - De alarmerende cij fers over de woningnood on der de Leidse jongeren is voor het Komitee Iedereen Wil Wonen aanleiding om de komende maanden diverse acties te gaan voeren. Met het oog op de behandeling van de leegstandswet in de Tweede Kamer verwacht het comité in de loop van de maand in Leiden een aantal demonstratieve kraakacties. Half september zal er in Den Haag waarschijnlijk een grote landelijke demonstra tie worden gehouden. Meer plaatselijk gericht is het "Woonspektakel" dat het comité op zaterdag 11 okto ber wil organiseren op het Stadhuisplein. Op deze ma nifestatie zal door een groot aantal groeperingen worden gedemonstreerd voor open inschrijving en verruiming van de toewijzing door huis vesting. Bovendien zal wor den aangedrongen op een grotere bouwproduktie en bestrijding van de leegstand. Iedereen Wil Wonen is boven dien bezig met de voorberei ding van wat een "inschrijf- kanonade" wordt genoemd. Het comité wil alle nog niet ingeschreven woningzoe kenden oproepen om dat nu massaal te doen. Men wil de inschrijfformulieren verza melen en aanbieden aan de gemeente. Bovendien over weegt men massaal beroep aan te tekenen bij eventuele afwijzing. Het grote bezwaar van Ieder een Wil Wonen tegen de hui dige woningbouwpolitiek van de gemeente is dat er veel te weinig wordt ge bouwd voor jongeren. En dat terwijl van de 5600 geregi streerde woningzoekende er 3000 tot 4000 vallen onder de categorie één en tweeper soonshuishoudens. LEIDEN - De woningnood onder de Leidse jongeren is schrikbarend hoog. Om alleenstaanden en samenwo nenden in de leeftijdscategorie van 18 tot 30 jaar onder dak te helpen zouden er een kleine 4700 woningen moe ten worden gebouwd. Leiden behoort daarmee tot de grootste probleemgebieden van de Randstad. Dat is de conclusie van de project groep Woontoestanden van het Psychologisch Instituut van de Leidse universiteit. De afgelopen anderhalf jaar interviewden zij ongeveer 200 jongeren over hun woonsituatie. Dat gebeurde op verzoek van het Komitee Ieder een Wil Wonen, waarin een groot aantal organisaties is verenigd. Hoewel het onderzoek aanvan kelijk zou plaatsvinden onder 500 personen, vinden de onderzoe kers de steekproef zodanig dat de uitkomsten representatief wor den geacht voor de Leidse wo ningsituatie. Bij het onderzoek is men uitgegaan van de minimale normen die gelden door de zoge naamde Van Dam-eenheden, te weten 11 m2 voor een alleen staande en 20 m2 voor samenwo nenden. Alle geïnterviewden die minder of geen woonruimte heb ben werden als potentieel wo ningzoekende aangemerkt. Bo vendien werd rekening gehou den met de hoogte van het huur bedrag in verhouding tot het in komen. Hoger Teruggerekend naar de totale Leid se bevolking tussen de 18 en 30 jaar (alleen buitenlandse werk nemers en spoorstudenten ble ven buiten beschouwing) kwa men de onderzoekers tot een be hoefte aan 2920 woningen voor alleenstaanden en van 1746 wo ningen voor samenwonenden. Die cijfers liggen aanmerkelijk hoger dan de resultaten van een woonbehoefteonderzoek, inge steld door de Welzijnsraad, die ruim twee jaar geleden werden gepubliceerd. Het onderzoek kwam destijds op een behoefte aan ruim 3000 huizen. De projectgroep schrijft het grote verschil toe aan het feit dat des tijds met enquêteformulieren werd gewerkt en nu met inter views waardoor het mogelijk was uitgebreidere informatie te ver garen. Het onderzoek heeft ook duidelijk gemaakt dat de wo ningnood in Leiden niet alleen een kwantitatieve is. Ruim een kwart van de ondervraagden deelde mee klachten te hebben over tocht, stankoverlast, onge dierte. brandgevaar en gelui- doverlast. In particuliere wonin gen noemde bijna 60 procent van de kamerbewoners de brandge vaarlijkheid van de panden. Van de groep zelfstandig wonen den (kopers en huurder) beschikt bijna iedereen over méér dan één kamer. De kamerbewoner zit veel krapper. Zo beschikt bij de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting slechts 8 procent over meer dan één kamer. Onder kamer huurders van particulieren ligt dat op 35 procent. Hun woonop- pervlakte is over het algemeen zeer gering. Zo heeft 35 procent van de kamerbewoners bij parti culieren minder dan 14 m2 ter be schikking. Het onderzoek heeft verder uitge wezen dat de huurprijzen die worden gevraagd aan de zeer ho ge kant zijn. Bewoners van een kamer van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting betalen gemiddeld 142 per maand aan kale huur. Op de particuliere markt liggen de huurprijzen ge middeld vijftig gulden hoger. Ook voor gas en water en licht is men bij particulieren duurder uit (gemiddeld 63 per maand). Dat er een duidelijk verschil be staat tussen huurders van parti culieren en van de Stichting Stu dentenhuisvesting blijkt ook overduidelijk. Volgens het pun- tenstelsel dat de huurcommissie in Leiden hanteert zou 58 procent van de particuliere huurders te veel huurpenningen betalen. Bij de SLS is dat 22 procent. Wordt ervan uitgegaan dat de huur niet meer dan 16 procent mag bedra gen van het inkomen dan blijkt dat 64 procent daarboven zit. Inclusief servicekosten, gas, wa ter en licht is het zelfs 78 procent. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft vanaf 1971 tot heden 3360 gemeentegaranties verstrekt aan mensen die een huis kochten. In totaal stond de gemeente in die tijd garant voor ruim 265 miljoen gulden. Een en ander blijkt uit een over zicht van de afdeling volkshuis vesting. In dat zelfde tijdbestek zijn er negen openbare verkopen geweest met een gemiddeld ver lies van 31.000 gulden per wo ning. Het rijk deelt voor 50% mee in dit verlies. Gelet op de ver slechterende economische toe stand en de malaise op de wo- ningmarkt, wordt dit aanvaard baar gevonden. Zeker als men bedenkt dat de gemeente via ge meentegarantie borg staat voor mensen die meestal zonder ge meentegarantie geen hypotheek zouden kunnen krijgen. Het PvdA-raadslid mevrouw Ko ning wees er, gisteravond in een vergadering van de raadscom missie voor volkshuisvesting, op dat het verstrekken van een ge meentegarantie in de komende jaren met extra zorg bekeken moet worden. "Het is prima dat mensen worden geholpen maar het moet niet zo zijn dat de men sen over vijf jaar in de ellende komen te zitten", aldus mevrouw Koning. Het PvdA-raadslid vindt dat niet langer mag worden uit gegaan'Van een groei van het in komen en meent dat groeihypo- theken daarom "uit den boze" zijn. Hn heer P.A. Hoogervorst, van de ■afdeling volkshuisvesting, be toogde dat als de gemeente zou besluiten het aantal garantiever leningen te verminderen dit een extra grote druk zou betekenen op het huurwoningenbestand. "De woningzoekenden die niet willen of kunnen wachten tot zij door Bureau Huisvesting worden geholpen kunnen dankzij de ge meentegarantie een goedkope woning kopen. Als er géén ge meentegarantie zou worden ver leend zouden de mensen met lage inkomens geen 100% hypotheek kunnen krijgen. Hierdoor zouden zij in de meeste gevallen geen woning kunnen kopen waardoor zij verplicht zijn zich bij Bureau Huisvesting als woningzoeken den te laten inschrijven. LEIDEN - Het PSP-raadslid Van der Putten wil van het college van B en W weten of het juist is dat de gemeente niet onwelwillend staat tegenover het plan van Di- gros om een parkeergarage te bouwen aan de Langegracht. Van der Putten wijst op uitspraken van het gemeentebestuur, waar van deze krant woensdag mel ding maakte, en op uitlatingen van de heer Mijnders, als zouden de wethouders Waal (ruimtelijke ordening) en Fase (economische aangelegenheden) positief staan tegenover het plan. Het PSP-raadslid heeft over deze kwestie schriftelijke vragen ge steld aan het college van B en W. Van der Putten wil ondermeer weten of er overleg heeft plaats gevonden tussen de gemeente en Mijnders en, zo ja, wat daarvan het resultaat is. Volgens het PSP-raadslid is de bouw van een parkeergarage aan de Langegracht in strijd met de uitspraak van de Leidse gemeen teraad dat het voormalige San- derscomplex aan het Levendaal de eerst aangewezen plaats is voor een parkeergarage. Het raadslid vraagt waarom van deze uitspraak wordt afgeweken en of de gemeenteraad zich niet zou moeten uitspreken over een der gelijke ingrijpende beleidswijzi ging. Van der Putten wil verder weten of de bouw van een parkeergarage "die grotendeels ten nutte zal zijn van een particulier ondernemer" niet in strijd is met de wens van de raad dat de bouw een parkeer garage zou moeten leiden tot de opheffing van een zelfde aantal plaatsen in de binnenstad. Tenslotte vraagt het raadslid of de vestiging van een parkeergarage naast de deur van Digros en Mijnders niet een versterking zal betekenen van de concurrentie positie ten opzichte van de win kels in het centrum. Van der Put ten meent dat daardoor de druk op de gemeente, om ook elders parkeergarages te bouwen, zal toenemen. LEIDEN - De gemeente maakt zich zorgen over de Leidse scholen. Ze organiseert van tijd tot tijd evenementen in de Schouwburg, molenmuseum "De Valk" of mu seum "De Lakenhal", speciaal voor scholieren. Op zo'n gele genheid komen genoeg scholie ren af - maar alleen van de regio gemeenten. "De Leidse scholen verrekken het zei wethouder Schoute gistermiddag tijdens een vergadering in "De Laken hal". Hij vond dat "onaanvaard baar". Hij stelde voor de 44 Leid se scholen ook te aktiveren om aan allerlei tentoonstellingen en evenementen deel te nemen. Weliswaar betalen de regioscholen voor de aanloopkosten van zo'n evenement, maar deze is in eerste instantie voor Leiden bedoeld. Een ander commissielid, Fer Hakkaart, tot besluit "De kinde ren van de Lucas van Leyden- school weten niet eens wie Lucas van Leyden is..." Wolkers beelden naar Leiden? LEIDEN - Kunstenaar/schrijver Jan Wolkers zal eind volgend jaar waarschijnlijk voor het eerst een overzichtstentoonstelling van zijn beelden geven. Evenals ini tiatiefnemer museum "De La kenhal" vindt Wolkers het een uitstekend idee om de tentoon stelling in Leiden te laten plaats vinden. Hij zal er een speciaal boekje voor schrijven. Als de gemeente ermee akkoord gaat wordt er medio mei een ten toonstelling van de Pieterskerk door de eeuwen heen gehouden. Tevens zal in oktober een exposi tie in het kader van de uitwisse ling Oxford-Leiden plaatsvin den. LEIDEN - Op vrijdag 19 september zal een officieel begin worden ge maakt met de bouw van 112 appartementen voor jongeren in het plan "Koppelstein" gelegen tussen Morsweg en het sportveldencomplex Morskwartier. Het startsein zal worden gegeven door de oud-secretaris en voorzitter van het bestuur van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren in Leiden. Het bouwplan is een project dat tot stand kwam door samenwerking van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren met de Stichting Studentenhuisvesting Leiden. "De Walnoot" Het kinderdagverblijf voor geestelijk gehandicapte kin deren De Walnoot" aan de Rijnsburgerweg 10 bestaat tien jaar. In het kader van de festiviteiten rond dit tweede lustrum wordt er op dinsdag 9 september een open dag geor ganiseerd. Iedereen die be langstelling heeft is welkom 's morgens tussen 9 uur en half 12, en 's middags tussen half twee en drie uur. Bezoekers worden rondgeleid en kunnen video-opnamen bekijken die een beeld geven van de activi teiten binnen het kinderdag verblijf. Disco-avond In buurthuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73 wordt vanavond een disco georganiseerd. Iedereen van af 16 jaar is er welkom. Het begint om acht uur en de en treeprijs bedraagt twee gul den. Ruilclub De Ruilclub Koningskerk begint vandaag weer met de veer tiendaagse ruilavonden. Die worden gehouden in de Wil lem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijgerlaan 44. De ruilbeurs is geopend van 7 tot 8 uur. Behalve zegels en mun ten kunnen er ook sigaren bandjes en andere interessan te zaken worden geruild. Kinderfeest In het speeltuintje op de plaats van het voormalige Oud Hor- tuszicht aan de Witte Singel wordt morgen - als het goed weer is - een kinderfeest ge houden. Om elf uur 's ochtends begint het feest met een op tocht van verklede kinderen door de omringende buurt. Van twaalf tot vier uur wor den er spelletjes en wedstrij den gedaan. Daartussendoor kinderen van 7 tot en met 12 jaar en om drie uur een kin dertheater voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar. Deelne merskaarten kosten 2 gulden. Mocht het regenen dan gaan alleen de film en het kinder theater door in de studen tenflat aan de Rijn en Schie- kade. Afscheidsfeest Clubhuis "In de Vroolijcke Ar- ke" aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 neemt vanavond af scheid van de oud-voorzitter Lucia de Goeij. Tegelijkertijd gaat een nieuw seizoen vol ac tiviteiten van start. Rommelmarkt Ten bate van de restauratie van de Bethlehemkerk aan de Lammermarkt 57 wordt van daag, morgen en overmorgen een grote rommelmarkt ge houden in de kerk. Het begint elke dag om tien uur 's och tends en duurt tot negen uur 's avonds. Deze oude, uit 1644 daterende kerk, die geruime tijd als opslagplaats heeft ge fungeerd, krijgt binnenkort weer zijn oorspronkelijke functie. De Bethelehemkerk werd aangekocht door de Stichting Johan Maasbach Wereldzending Postzegelmarkt De postzegelvereniging "Uni cum" opent het seizoen 80-81 met een grote postzegelmarkt. Die wordt vanavond gehou den in de wijkzaal van de Hervormde Wijkvereniging "Rehoboth" aan het Rapen burg 10. De markt is geopend van 1930 tot 22.00 uur en gra tis toegankelijk. De postze gelmarkt wordt voortaan tweemaal per maand gehou den. Leidato-wandel- tocht De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert za terdag en zondag voor de vijfde maal de Leidato-wan- deltocht. De start is bij de Groenoordhallen aan de Wil lem de Zwijgerlaan. Wande laars kunnen kiezen uit de volgende afstanden: 5,10,15 en 20 kilometer. Het inschrijf geld bedraagt f2.50 en er kan gestart werden tussen 9 en 15 Majorettenconcours "De Toekomst" organiseert morgen een majorettencon cours in het Kooipark. Aan het concours nemen in totaal 26 pelotons deel. De wedstrijd begint om tien uur en duurt tot ongeveer vijf uur 's mid- Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging "Augustinus" aan het Rapenburg 24 treedt mor genavond de groep Stress op. Ze maken jazz-rock-muziek met Spaanse, Arabische en Braziliaanse invloeden. Het concert van Stress begint om half negen. De groep bestaat uit Hans van Oosterbrug- ge(gitaar en dwarsfluit), Jan Wijdenbos(bas), Rob Puyk(slagwerk), Faas van der Pol(piano, klarinet, syn thesizer), André de Jagerf per cussion) en Mathon Gijsbers van Wijk(saxofoon, klarinet). De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" opent zondag het nieuwe seizoen met een bijeen komst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Voorzitter Cees Zirkzee vertelt aan de hand van d ia 's over zijn reis naar en door Indonesië. De bijeenkomst die ook in het teken van het 30-jarig jubileum staat begint om half elf precies, de toegangsprijs be draagt f1.75. Volksdansen Zondagavond begint Zodavo van cle stichting Buurthuis Prof-Burg.-Rijndijkwijk met een beginnerscursus volksdan sen. Er wordt gedanst tussen 19.30 en 21.00 uur. De lessen die dansen uit vele landen omvat ten worden gegeven in het buurtgebouw aan de Du Rieu- straat 4. De cursus is bestemd voor deelnemers vanaf 14 jaar. Om dat te doorbreken komt men in de soos bijeen. Er worden spelletjes gedaan, een kopje kof fie gedronken of men doet mee aan een bingo. De eerstvolgende bijeenkomst is aanstaande maandag van 10 tot 12 uur. Voor nadere inlichtingen kunt u terecht bij AH. Kobben-Van Vessem, Herengracht 54, tel. 071-142269(na 19 uur). Werklozen Het Werklozen Advies Centrum organiseert de komende maan den een groot aantal cursussen en bijeenkomsten. Daarvoor kan men zich nog laten in schrijven. Een programma boekje met een overzicht is ver krijgbaar bij het WAC aan de Breestraat 19. Het centrum is elke werkdag geopend van 10 tot 12 uur 's ochtends. Het tele foonnummer van het Werklozen Advies Centrum is onlangs ge wijzigd en is 071-12200 gewor- Werklozen kunnen op het spreekuur van 10 tot 12 uur te recht voor advies inzake uitke ringen en hulp bij problemen met uitkeringsinstanties. Vrouwenvereniging Op maandag 15 september wordt in het kerkelijk centrum "De Regenboog" aan de Water molen 1 in de Merenwijk de eer ste bijeenkomst gehouden van een nieuwe vrouwenvereniging in de wijk. Het is de op de Me renwijk gerichte afdeling waarbinnen het Katholiek Vrouwengilde en de Nederland se Christen Vrouwenbond sa men werken De bedoeling van de vereniging is om maandelijks een avond te organiseren waarop over ac tuele onderwerpen van gedach ten wordt gewisseld. De onder werpen zijn afwisselend van staatkundige, reglieuze of cul turele aard. Ook de ontspan ning wordt niet vergeten. De eerste bijeenkomst begint om kwart over acht. PPR-feest Afasie-soos buurt- en club huis "Het Spoortje" aan de Bernhardkadie wordt eenmaal per maand een zogenaamde afasie-soos georganiseerd door de UW. Het is een sociëteit voor voor mensen met afasiefeen taalstoornis ontstaan door her senletsel). De communicatiemo gelijkheden van afasiepatien- len zijn vaak-ernstig gestoord. Vanavond organiseert het Leid se actiecentrum van de PPR een groot feest in "The Saint" van de jongerenvereniging Augusti nus aan het Rapenburg 24. Op die avond zal Laurens Beijen bedankt worden voor zes jaar gemeenteraadswerk. Om half tien is er een optreden van het maatschappijkritische poppen theater "Wellus-N ietus"De muzikale omlijsting wordt ver zorgd door disc-jockey Nico Bill. De avond begint om acht t Wethouder Waal knipt het lint op de Sint Sebastiaansbrug door.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4