"Nieuw Leiden"op Spitsbergen Leidato dit jaar in Oostenrijkse sfeer Expeditieteam ontdekte massagraf in barre kou EIND'80 BOUW VAN DAKLOZEN- CENTRUM XI Been gebroken bij botsing Leidse stadsrubriek Verguld Kunst Zo VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 LEIDER LEIDEN/IJMUIDEN - Vijftig walvisvaarders, of wat er nog van over is, zijn gisteren in Leiden gearriveerd. De overblijfselen kwamen na drie eeuwen in Nederland terug uit het in noord-Europa gelegen Spitsbergen. Ze waren aan boord van het expeditieschip de "Plancius", dat gisteren "officiéél", na een expeditie van zeven we ken de sluizen van IJmuiden passeerde. Aan boord was ook de Leidse an tropoloog dr. G.J.R. Maat. "Het is beslist niet Nederlands glorie geweest, die driehonderd jaar geleden op Spitsbergen rondliep. Uit de opgegraven skeletten blijkt dat er veel Kreupelen, kneuzen en andere mensen met een slechte gezondheid op de walvisvaart gingen", zegt hij. Samen met zijn assistent Menno Hoogland uit Leiden deed hij een paar dagen na aankomst op Spitsbergen de meest tot de ver beelding sprekende vondst van de expeditie: Onder grote keien vond men de overblijfselen van zeven mannen die bh een over wintering in de winter van 1633/1634 zijn omgekomen. Op het laatst drong de sneeuw ech ter overal naar binnen. Ik heb ruim tien uur lang met mijn spullen moeten lopen om warm te blijven. Helemaal gek word je ervan. Je kunt bijna nergens je kleding drogen en mijn sokken had ik ook al geruime tijd niet verschoond. Lijdensweg Om ze droog te krijgen moest ik ze onder mijn oksels houden. Ga maar na wat voor een lucht er uit mijn kleren opsteeg. Ik werd er kotsmisselijk van", zegt hij. Over de kwaliteit van het materiaal, dat door een sponsor was ver strekt, wilde dr. Maat niets zeg gen. "Ik heb moeten tekenen dat ik geen negatieve dingen over de tenten naar buiten breng". "In Nederland is er een dagboek van de zeven mannen, die door een ploeg walvisvaarders in het voorjaar van 1634 zijn begraven. Daarin is de lijdensweg van het zevental opgetekend. Uit dat journaal blijkt onder andere dat de eerste twee mannen die de dood vonden, nog door de ande ren werden gekist. Drie van hen werden door de "redders" op hun brits gevonden en de laatste twee zaten gehurkt in hun hut, deze hadden geen kracht meer hun eerder gestorven kameraden te kisten. De laatste woorden in het journaal waren die van Jan van Middel burg uit Delfshaven: "Wij geven ons nu over aan Gods genade...". Onder vaak barre weersomstan digheden hebben dr. Maat en zijn assistent Menno Hoogland in de bevroren grond van Spitsbergen gewroet. Zij maakten deel uit van een expe ditie van twaalf wetenschappers. De bédoeling van de expeditie is onder andere een reconstructie te maken van het leven zoals zich dat daar ruim driehonderd jaar geleden moeten hebben afge speeld. "En we hebben veel gevonden", zegt dr. Maat. "Er is in driehon derd jaar tijd eigenlijk weinig veranderd. Het is alsof je jezelf elke keer tegenkomt als je een graf openmaakt. Puntgaaf Ondergoed, wollen mutsen, wollen sokken, lagen kleding, die over elkaar zijn gedragen. Het zag er allemaal nog puntgaaf uit. We hebben ook ijsmutsen gevonden die heel mooi waren. Alsof ze gis teren nog machinaal zijn ge maakt". "De ontdekking van het massagraf was puur geluk", zegt Menno Hoogland. "Ik ging water halen en stond nog wat te treuzelen. George Maat kwam naar mij toe lopen om te kijken wat er aan de hand was, toen hij een stuk van een dijbeen uit de grond zag ste ken. We gingen de zaak verder onderzoeken en kwamen er al snel achter dat hier sprake was van een graf. Aan de hand van archiefmateriaal, dat de leider van de expeditie drs. L. Hacquebord van de universi teit van Groningen had meege nomen ontdekten we dat we het graf van zeven overwinteraars hadden gevonden". Op Smeerenburg hebben dr. Maat en Menno Hoogland ongeveer twee weken onderzoek verricht en vertrokken toen voor een een zaam verblijf van ruim 24 dagen naar het naburige eilandje Zeeuwse Uitkijk. "En die jongens hebben het daar knap benauwd gehad", zegt bootsman Bert de Goede uit Warmond. Over de radio meld den ze dat het uit de hand liep en dat ze door een storm bijna hun tent waren kwijtgeraakt. In die harde wind zijn we ze toen met een sloep gaan halen". Vijandig In totaal heeft dr. Maat met zijn as sistent bij Smeerenburg zelf 57 opgravingen verricht en op de landtong in de buurt 40. Dat zijn waarschijnlijk zeemansgraven. Bij die 97 zitten ook de zeven overwinteraars. "Op Zeeuwse Uitkijk, waar wij on ze tweemans nederzetting Nieuw Leiden hadden gedoopt, hebben we 183 graven gevonden. Daar van hebben we er vijftig opge graven. Het waren allemaal man nen. De gemiddelde leeftijd was ongeveer 25 jaar. Elf van de vijftig waren nog maar kinderen toen ze dood gingen. Scheurbuik De meesten zijn aan scheurbuik overleden. Het unieke van de vondsten in Spitsbergen is dat er alleen maar onderzoek kon wor den verricht naar scheurbuik in genezen vorm. Hier was alles zo goed bewaard gebleven dat de bloedingen langs de beenderen nog goed te zien waren". De expeditieploeg kreeg in de ze ven weken ook nog koninklijk bezoek. De koning van Zweden Karl Gustav kwam samen met zijn vrouw poolshoogte nemen. De leider van de expeditie ge loofde in eerste instantie niet dat het de koninklijke familie was, maar hij liet zich later toch over tuigen. Zover was bootsman Bert de Goede uit Warmond echter nog niet. "Ze nemen me in de maling" en liep het vorstelijk paar zwaaiend met "Ha, die Guus" vrolijk tege moet... LEIDEN - Eind december of anders begin januari gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van het daklozen- centrum aan de Rembrandt- straat. Zoals bekend bevinden de plannen voor zo'n centrum zich in een vergevorderd sta dium. De eerste schetsplan- nen voor de nieuwbouw lig gen nu op tafel. Gisteravond spraken de leden van de raadscommissie voor volks huisvesting zich over de kwestie uit. De plannen wer den over het algemeen met instemming ontvangen. Mevrouw Koning (PvdA) drong er op aan dat er spoedig af spraken worden gemaakt over hoelang daklozen in het centrum kunnen verblijven. Het PvdA-raadslid wees er ook nadrukkelijk op dat het niet zo moet zijn dat mensen die in het daklozencentrum zitten met voorrang door Bu reau Huisvesting aan een wo ning worden geholpen. "Ik vindt dat we er goed op moe ten letten dat dat niet ge beurt", aldus mevrouw Ko ning. Volgens de heer Ham (CDA) moet de gemeente er goed voor oppassen dat het daklo zencentrum alleen voor Lei- denaren is. bestemd en niet voor daklozen uit omringen de gemeenten. "Leiden wordt al teveel met de woningnood van andere gemeenten be last", aldus Ham. Voorzitter Kamphuis van de stichting "Opbouw Onder Dak" wees er op dat er binnen enkele weken een nota ver schijnt waarin deze proble matiek aan de orde komt. Wethouder Tesselaar zegde toe dat de nota in een volgen de vergadering van de com missie volkshuisvesting zal worden behandeld. ADVERTENTIE Klei te ate tie 'i c/ie maken /iet, de'JJlei('(jekteeten duigen fut, died--/Ken 'i-dlealf KLAA8SBHS BREESTRAAT 114 ïb LEIDEN LEIDEN - Een tienjarige meisje uit Leiden is gisteravond met een been breuk in het Academisch Ziekenhuis opgenomen na een botsing met een motorrijder. De 23-jarige motorrijder uit Leiden passeerde gisteravond aan de rechter kant een file auto's op de Hooigracht en Pelikaanstraat. Op dat moment stak het meisje de weg over bij de Gepekte brug. De motorrijder reed haar aan en kwam vervolgens licht in aanraking met een auto die op de de Oude Rijn stilstond om over te steken. LEIDEN - Van 12 tot en met 21 september wordt in de Leidse Groenoordhallen de 19de Leidato gehou den. Als een van de eerste offi ciële daden zal de nieuwe Leidse burgemeester mr. C.H. Goekoop volgende week vrijdag de traditio nele huishoudshow ope nen. In totaal hebben ruim 140 standhouders ingeschre ven, waarvan geveer een. derde uit Leiden afkom stig is. Op de Leidse beurs ontbreken de optredens van bekende artiesten. In plaats daarvan moet dit jaar "Het was bar", weet dr. Maat zich te herinneren. "Het is daar een enorm vijandig klimaat. Je er vaart het doorlopend als een be dreiging. Ik heb mijn leven ge waagd voor een vork. Ongeloof lijk was dat. Ik had wat bestek aan de oever van een beekje latei i liggen, maar het was daarna enorm gaan ijzelen en stormen. Er lag wel een paar meter sneeuw toen ik het bestek weer ging zoe ken. Ik moet er niet aan denken als ik in het beekje was gelopen". Overigens heeft het team op Zeeuwse Uitkijk behoorlijk wat problemen met de tent gehad. "Ik heb een paar uur lang mét een tentstok in mijn handen gezeten om de spullen bij elkaar te hou den. door René van der Velden Jaap Visser Doodzonde vindt Wolters dat de inscripties bo ven de hoofdingang van het stadhuis aan de Breestraat niet meer leesbaar zijn. Wol ters woont precies tegenover het bordes van het stadhuis: "Bijna elke zondagmorgen stopt een toeristenbus vol Duitsers in de Breestraat voor het stadhuis. De reisleider vertelt met een megafoon over de geschiedenis van het stadhuis. Ik hem al herhaal delijk horen vertellen dat hij het zo jammer vindt dat de gevel bij het bordes zo wordt verwaarloosd. Hij kan de in scriptie boven de toegangs deur niet lezen. De toeristen gaan bij mij aan de overkant staan om de letters te ontcijfe ren. Zonder resultaat klim men zij het bordes op. Het blijft onleesbaar. In de loop van de tijd is de inscriptie een soort van zwarte vlek gewor den. Dat is toch jammer. Het bordes is immers het hartje van het stadhuis. Daar ligt de ingang voor de ontvangsten en voor de bruidsparen". Wolters woont al meer dan vijf tig jaar tegenover het stad huis. "Het is stom maar na al die jaren weet ik nog steeds niet wat er boven de toe gangsdeur staat. Het kan de gemeente de kop toch niet kosten om die inscriptie weer te vergulden? Moet je nou vat gc- Voor het eerst brandde daarom gisteravond het kunst-licht werk van de Amsterdamse, kunstenaar Matthijs van Dam in de Hazewindsteeg Veertien blauwe en zeven groene TL-buizen wijzen de cursist respectievelijk vanaf de Oude Vest en vanaf de Cae- ciliastraat de weg naar de in gang van K O "Alsof de cursisten die weg nog niet kenden" schampert een werk nemer van K&O. Tenminste een deel van het per soneel van K&O ziet het kunstwerk bepaald niet "hangen"Misschien is het een kwestie van even wennen. Kunstenaar Van Dam heeft zelf reeds gezegd dat "zijn ontwerp verwachtingspatro nen doorbreekt en de grenzen verlegt"... Inscriptie boven hoofdingang: niet te lezi zicht dat wordt bij de V&D waar de oude Turk wordt ver guld. Als de gemeente voor 1.7 miljoen gulden de bin nenkant van het stadhuis gaat opknappen dan kan ze toch ook wel wat centen besteden aan de buitenkant". Herhaalde keren heeft Wolters zijn wens om de inscriptie te vergulden bij de gemeente kenbaar gemaakt. "Vorig jaar een keer en enkele maanden geleden nog eens. Maar ik krijg nooit antwoord". Een andere "kleine grief' van meneer Wolters betreft het beeld aan de linkerkant van de toegangsdeur op het bor des. Dit vrouwenbeeld ("de Gerechtigheid") heeft een sa bel in de hand die Wolters ook graag verguld zag. Precies zo als het vrouwenbeeld aan de linkerkant ("de Vrede") dat een vergulde palm vasthoudt. Ook de zwart uitgeslagen zuilen bij de hoofdingang mogen van Wolters wel eens een schoonmaakbeurt hebben. Us oud-burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot nog de scepter over Leiden zou zwaaien zou Wolters mis schien snel een aandachtig gehoor bij de gemeente vin den. Meneer Wolters vertelt tenminste smakelijk hoe Van Kinschot zijn overbuurman altijd hartelijk met de hand groette. een flinke Oostenrijkse inzen ding publiek naar de hallen trek ken. Op de leidato wordt een Ti- rols straatje gebouwd, waar in de loop van de tien expositiedagen allerlei specifiek Oostenrijkse ac tiviteiten worden ontplooid. Op zaterdag 13 september verzorgt de muziekkapel uit Steinach bij voorbeeld een muzikale show. de groep is 's ochtends ook in Al phen aan den rijn te zien en 's middags in de Leidse binnen stad. Verder is er een orgineel jo- delduo, en geeft een Tirools groepje dansdemonstraties. Munten slaan Diverse VW's uit de omgeving van Innsbruck maken er propaganda voor de eigen streek. Bovendien is er een middeleeuwse hand slagpers uit Hall waar het publiek zelf munten kan slaan met het stadswapen van Leiden. Tot de Oostenrijkse gasten die hun opwachting zullen maken be hoort onder meer de burgemees ter van Reutte die van plan is de tocht naar ons land en.terug per fiets te maken. In de sfeer van de wintersport zal er ook een mode show worden gegeven, terwijl een andere het accent legt op da- mes- en bedkleding. De zondagen 14 en 21 september zijn zoals gebruikelijk uitgeroe pen tot familiedagen. Beide da gen is de televisie-indiaan Kluk Kluk aanwezig om de deelne mers aan een tekenwedstrijd te bekronen. Op het podium zullen geregeld majoretten groepen te zien zijn. Politiek Nieuw op de Leidato-beurs zijn de stands van politieke partijen. Zowel het CDA als de PvdA zijn er vertegenwoordigd. De over heid is vertegenwoordigd met voorlichtingsstands op diverse terreinen. Onder meer woning verbetering en isolatie, de om scholing voor volwassenen, en de diensten van de PTT. In het kader van de vrijetijdsbeste ding is er een expositie van zon dagsschilders, terwijl de bezoe kers kunnen leren bloemschik ken in een speciale stand. Om al les een plaatsje te geven zal naast de grote hal nog een nieuwe de montabele hal worden gebouwd. Het organiserend comité hoopt dit jaar op een bezoekersaantal van rond de 60.000. De Leidato is dagelijks geopend van 11 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur. Van maandag 15 tot en met vrijdag 19 september gaat de beurs niet om 11 maar om 13 uur open. De entreeprijs bedraagt vijf gulden, en drie gulden voor kin deren en 65-plussers.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3