Koopkracht minima dit jaar j een procent achteruit mum Eis Groenevelt gaat merendeel leden Industriebond te ver I tttN VAART ER UIT if Volgend jaar 300.000 mensen zonder werk tort zakelijk VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 ECONOMIE PAGINA 25 Terugroepen '(general motors' gaat de eigenaars van 1.034.000 Chevrolets, Pon- tiacs en Oldsmobiles uit 1977-1978 vragen hun voertuig bij hun handelaar terug te brengen, omdat er iets moet worden gewij zigd in het systeem tegen de luchtvervuiling. Volgens een woordvoerder in Detroit werkt dit systeem niet goed. Het is de omvangrijkste maatregel 'die de grootste autoproducent in de VS tot dusver heeft genomen om vervuilingsproblemen op te lossen. Ford bezit echter het re cord met 1,4 miljoen teruggeroe pen voertuigen. Proeven van het Amerikaanse fe derale bureau voor milieube scherming hebben aangetoond dat de genoemde modellen meer dan de toelaatbare hoeveelheid stikstof dioxyde afscheiden. Oogst Ef zal dit jaar zes procent meer win tertarwe geoogst worden dan vo rig jaar. namelijk 807.200 ton, en 25 procent meer wintergerst. na melijk 98.900 ton. Daarentegen 'zal de oogst van de zomertarwe met vijf procent teruglopen tot 70.300 ton, die van zomergerst met zestien procent tot 194.450. Aldus een voorlopige oogstraming, op 18 augustus opgemaakt door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. De roggeoogst zal met 19 procent teruglopen naar 39.900 ton, die van haver met vijftien procent naar 93.200 ton. Er komen vijftien procent meer groene erwten, namelijk 9.750 ton, tien procent minder schok kers, namelijk 2.300 ton. en zes procent minder kapucijners en grauwe erwten, namelijk 3.150 ton. Efe koolzaadoogst maakt een reuze- sprong. met zestig procent naar 28.900 ton, karwijzaad krijgt er de helft bij en komt daardoor op 3.950 ton. De oogst van blauw maanzaad schrompelt met zestig procent in J tot 330 ton, terwijl vlas zeven pro- I cent winst boekt en - alles vol- 1 gens voorlopige raming - op 5 30.500 ton komt. I kernenergie DEN HAAG - Het begint erop te lijken dat de FNV door Arie Groenevells Industriebond-le den in de kou wordt gezet. Het als het „hoopvolle" denken van Groenevelt bestempelde voor nemen te streven naar herstel van de werkgelegenheid in plaats van handhaving van de koopkracht, dreigt de bodem te worden inge slagen. Bijna de helft van de le den van de Industriebond FNV heeft zich tegen het plan gekeerd. Zij eisen in de eerste plaats hand having van de koopkracht, maar tegelijkertijd herstel van de werkgelegenheid Groenevelts Industriebond FNV wordt nu waarschijnlijk door de uitspraak van de leden gedwon gen het roer om te gooien. Hier door slaat de meerderheid in de Federatieraad van de FNV, het hoogste orgaan van deze vakcen trale, over naar de eis tot handha ving van de koopkracht, voorlo pig tot en met de modale werk nemer. Daarnaast zal ongetwij feld ook handhaving en uitbrei ding van de werkgelegenheid in het program van eisen worden opgenomen. Nu had Groenevelt zijn koop kracht-eis laten vallen voor zijn werkgelegenheid-eis onder een Ledenvergadering stemt voor handhaving koopkracht aantal zware voorwaarden. De zwaarste was wel. dat de werkge vers werkgelegenheid moesten garanderen. Uit cao-onderhan delingen, die de afgelopen week in enkele bedrijfstakken zijn ge voerd, blijkt dat de werkgevers daar nog steeds niet aan willen. „We kunnen daarvoor geen garantie geven, omdat we zelf niet weten waar we aan toe zijn", is het commentaar. De leden van de Industriebond FNV hebben die zware eis van de verbondsraad weinig besproken. Men rolde eigenlijk in groten ge tale over voorzitter Groenevelt heen, alsof hij alleen de boosdoe ner van het hele spul zou zijn. In feite wordt Groenevelt beschul digd van een soort landverraad. Dit werd aangewakkerd door de vleiende woorden die vanuit de wereld van politici en economen aan het adres van Groenevelt werden gesproken. En juist deze opmerkingen zetten de wan trouwende haren van veel indus triebondleden overeind. Dit heeft gevolgen voor de opstel ling van de FNV. Tot nu toe te kende zich een meerderheid van bonden af binnen de federatie- raad, die bereid was een keuze te doen ten gunste van de werkge legenheid en tegelijkertijd de eis tot handhaving van de koop kracht te laten vallen. Jarenlang al was de vakbeweging verweten dat zij geen keus durfde doen. waardoor ze zichzelf buitenspel dreigde te zetten, omdat anderen dan de keus wel zouden ma ken. Binnen de FNV had de Industrie bond FNV onder meer de Bouw bonden FNV achter zich. Fel te gen Groenevelts standpunt en voor handhaving van de koop kracht waren onder andere de ambtenarenbonden en de Voe dingsbonden FNV. Slaat door de houding van de leden van de In dustriebond FNV de balans over naar de andere kant, dan staan de grootste bonden tegenover een aantal kleine en is het pleit be slecht. Zo heeft bijvoorbeeld FNV-voorzit- ter Wim Kok zich de afgelopen week zeer genuanceerd opge steld tegen bijvoorbeeld de be- zuiniginsplannen van Albeda en De Graaf in de sociale sector. Als de Federatieraad van de FNV nu definitief gaat kiezen voor hand having van de koopkracht, zal die genuanceerde opstelling van Kok wel veranderen in een kei hard „nee" tegen alle voorstel len. Doordat de FNV, erkennende dat het slechte economische water nu tot aan de lippen is gestegen, geen keus meer durft te maken, wringt ze zichzelf in een onhoud bare positie. Het maken van de keus wordt dan in feite gelegd bij regering en parlement. Duidelijk is nu al, dat met name ook het parlement in grote meerderheid van mening is. dat er driftig moet worden gematigd en ingeleverd. Van koopkrachthandhaving komt de eerstkomende jaren niets terecht. De vakbeweging zal dan weer eens een gevecht aan gaan met windmolens. Minister Albeda van sociale zaken zal de komende maanden alles in het werk stellen om de sociale partners rond de tafel te krijgen. Ook binnen de vakbeweging is de mening sterker, dat er op natio naal niveau afspraken gemaakt moeten worden. Vooral waar het het punt werkgelegenheid be treft, zijn alle partijen bereid met elkaar te praten over oplossin gen. Een hard gegeven daarbij is, dat herstel van de werkgelegen heid niet samen kan gaan met handhaving van de koopkracht in onze dalende economie. Zal het overleg op nationaal niveau, zo het er al komt, dan weer net als in 1979 struikelen over een FN V- eis tot handhaving van de koop kracht? Daarmee wordt dan voor het kabinet de weg vrij gemaakt om in te grijpen in de lonen, zoals het afgelopen jaar is gebeurd. Te gelijkertijd heeft de vakbewe ging zich dan weer buitenspel ge zet. CEES KEIZER FNV publiceert cijfers Centraal Planbureau Prijzen advertenties in kranten gaan omhoog r f De Britse vakcentrale TUC heeft i zich gisteren op haar jaarlijkse congres in de badplaats Brighton uitgesproken vóór kernenergie, i Maar de afgevaardigden waren i tevens van oordeel dat ook alle conventionele en nog niet nader J onderzochte energiebronnen be- De uitspraak ten gunste van kern- ij, energie was omstreden. Met na il me de vakbond van journalisten 9 waarschuwde ervoor dat de wei- nig arbeidsintensieve produktie van atoomenergie ervoor zal zor gen dat het voornaamste druk middel van de vakbeweging, de staking enigermate ontkracht wordt. Doordat de rol van de ar- j beiders op het gebied van de voor i ieder land essentiële energiepro- duktie zal afnemen. UTRECHT (ANP) - De minimuminkomens gaan er dit jaar, als er geen aanvullende maatregelen worden ge nomen, één procent op achteruit. Dit blijkt volgens de FNV-Vakbondskrant uit berekeningen van het Centraal Planbureau die op Prinsjesdag samen met de rijksbe groting zullen worden bekend gemaakt. Door deze ach teruitgang komt de handhaving van de koopkracht van de minimuminkomens in 1980 op losse schroeven te staan. i M 1 onen 130-410, stambonen 210-270. kro- I ?n 45. kroten gek. 110, groene kool 41. ostelein 34-70, prei 50-57. rabarber i 0-74. spinazie 58-81, spruiten A 88-105, pruiten B 83-102. spruiten C 66-67, pruiten D 79. uien 28-50, witlot'4.69-9.00. leloenen 95-235. sla 15-28, bospeen 74-111, peterselie 26-51. radijs 20-28, sel derij 34-50, paprika kg 80, per stuk 29-52 Katwijk aan den Rijn - Groenteveiling. Andijvie per kg. 0,28 - 0,42, Spitskool 0,56-0,69, BospeenI0,44- 1,09, Waspeen al - per kist 7,50 - 13,50, All 3,20 - 13,00, BI 9,60 - 14,30, Bil 4,50, Cl 15,00 - 8,30, Aan voer 101 ton Prei A per kg. 0,80 - 0,81Sla (natuur) 1 0.13 - 0,16, Uien per kg. 0,34 - 0.68, Peterselie (krul) 0,16 - 0,23, Selderij 0,25 - 0,28, Bloemkool 6 per bak I 2,15 - 2,62,611 1,57 - 1,27,81 1.61 - 2,02,811 0,63 - 0,67, 121 0,74 - 1,19, Aanvoer 3000 stuks. De FNV vindt, bij monde van haar voorzitter Wim Kok, dat de „har de uitspraken" die de Tweede Kamer voor het zomerreces heeft gedaan over koopkrachthandha ving nu ook waargemaakt dienen te worden. Er moeten op de kortst mogelijke termijn maatre gelen worden genomen waardoor de koopkracht van de minima in ieder geval dit jaar nog overeind blijft. De FNV denkt daarbij in de eerste plaats aan een eenmalige uitkering die verwerkt dient te worden in de inkomensniveau's. Dit zou voor 1980 300 miljoen gulden gaan kosten. De mensen die een minimumloon of een minimumuitkering heb ben gaan er dit jaar één procent op achteruit omdat de prijsstij ging in 1980 6,9 procent was, ter wijl de minimuminkomens met 5,9 procent stegen. Het ministerie van sociale zaken neemt een af wachtende houding aan met be trekking tot de koopkrachtda ling. Minister Albeda wil eerst kijken hoe de kamer op de nieu we cijfers reageert, aldus de Vak bondskrant. Waar maken In een eerste reactie stellen de so ciaal-economische specialisten van PvdA en CDA, de kamerle den Kombrink en Gerritse, dat het hun bedoeling is de voor de zomer gegeven koopkracht garantie ook waar te maken. Hoe dat moet weten ze nog niet: er is te weinig tijd om nog een belas tingverlaging door te maar volgens Gerritse zou het misschien wel kunnen lukken via een tijdelijke aanpassing van de sociale premies. De VVD vindt dat de koopkracht garantie voor de minima in 1980 niet koste wat kost overeind hoeft te blijven. Volgens het WD-kamerlid De Korte moet het van de economische ontwik keling van volgend jaar afhangen of de garantie kan worden hard gemaakt. Bij een groei van an derhalf procent kan het wel, maar als de groei nul is of negatief, kan het niet, aldus De Korte. FNV-voorzitter Kok is van mening dat de discussies over de vraag of het in 1981 en later nog wel haal baar is om de koopkracht van de minimuminkomens te garande ren, die de komende weken zul len losbarsten, in principe los moeten staan van de koopkrach thandhaving voor 1980. Die dis cussies zijn op voorhand onge loofwaardig als de achterstand van dit jaar niet in orde wordt gemaakt, aldus Kok. STROOM - Het Philipsconcern verwacht dat het gemiddeld huishoudelijk stroomverbruik in de toekomst niet groter zal wor den! Dit staat in een deze week verschenen publikatie. Aan de ene kant komt dit doordat de elektrische apparaten in de huishouding zuiniger zullen worden. Aan de andere kant ver anderen leefgewoonten en ge zinssituaties. gPf DEN HAAG - Om te protesteren tegen een eventuele inkrimping van de veerdiensten nam een groep bewoners van TerschellingVlieland en Harlingen zelfs een veerboot In de Tweede Kamer werd hier gisteren over vergaderd. Tussen Harlingen en Terschelling en Vlieland zouden de veerdiensten deze winter extra worden ingekrompen door geldgebrek van de rederij VVD.PvdA en D'66 dienden een motie in dat inkrimping moet worden voorkomen totdat er een landelijke regeling is voor de oeververbindingen in de kustgebieden, de zogenaamde zoute veren. Minister Tuijnman zegde de kamer toe dat hij begin volgende week zal meedelen hoe hij de nodige bijdrage, ongeveer een half miljoen gulden, denkt te kunnen regelen. UTRECHT (ANP) - De gemiddelde werkloosheid zal in 1981 oplopen tot 270 a 280.000 werklozen met een wcrkloosheidspiek van 300.000. Tot die conclusie komt het Centraal Planbureau (CPB) Volgens de FNV-Vakbondskrant blijkt uit "vertrouwelijke gege vens" van het CPB dat de rege ring er met haar begroting niet in zal slagen verbetering in de werkgelegenheid te brengen. De groei van het nationale inkomen zal nog verder teruglopen en wordt nu in 1981 geschat op hooguit een kwart procent. FNV-bestuurder Joop ter Horst zegt in een commentaar dat de CPB-cijfers het failliet bewijzen van het bestekbeleid van de rege ring. De regering mikte op 150.000 werklozen in 1981 en nu wordt dat aantal vrijwel verdub beld. De regering moet het roer radicaal omgooien en haar finan ciële inspanningen anders rich ten. Tot nu toe worden miljarden in het bedrijfsleven gepompt terwijl de werkgelegenheidsef fecten daarbij nauwelijks een rol spelen. Ter Horst bepleit een ge richt overheidsbeleid in die sec toren waar de grootste kans op groei van de werkgelegenheid is. Daarnaast moet herverdeling van het beschikbare werk soelaas bieden. Volgens de vakbondskrant zou de situatie nog beroerder zijn ge weest zonder de extra opbreng sten uit het aardgas. Daaruit put de schatkist nog zo'n vier tot vijf miljard gulden extra inkomsten dankzij herziening van de bui tenlandse gascontracten en ver hoging van de binnenlandse aardgasprijs en de daaruit voortvloeiende extra opbrengst van de vennootschapsbelasting. Naar verwacht wordt ruim een miljard van de aardgasopbreng sten vooral in de vorm van glo bale steun beschikbaar gesteld voor versterking van het be drijfsleven. De rest gaat op aan overheidsuitgaven. Volgens de vakbondskrant zijn er duidelijke aanwijzingen dat het kabinet met de bezuinigingen op de begrotingen van de verschil lende departementen nog niet de helft van de aanvankelijk voor genomen drie miljard aan bezui nigingen zal verwezenlijken. AMSTERDAM (ANP) - Voor ad vertenties in dagbladen gaat met ingang van 1 oktober een collec tieve prijsverhoging in zeven procent. De krantenuitgevers, verenigd in de Nederlandse Dagbladpers, hebben daartoe be sloten op een ledenvergadering gisteren in Amsterdam. Deze aanpassing van de adverten tieprijzen is volgens de krante nuitgevers vooral nodig door de per 1 september 1980 met acht procent gestegen papierprijs. Het ministerie van economische za ken heeft aan de verhoging zijn goedkeuring verleend. E de beraadslagingen over de ad vertentieprijzen hebben de dagbladuitgevers er de nadruk op gelegd dat collectieve verho gingen in deze sector volgend jaar vermeden dienen te worden, zeer bijzondere omstandigheden voorbehouden. Staalproduktie moet inkrimpen BRUSSEL (Reuter) - De Europese Commissie stemt in met een vrijwillige beperking van de pro duktie van ru wstaal in de EG met dertien procent in het vierde kwartaal van dit jaar in vergelij king met die periode van het vo rige jaar, zo is in Brussel meege deeld. In juli werd overeenstem ming bereikt over een beperking van de produk'tie met tien pro cent in de tweede helft van dit jaar ten opzichte van dat tijdvak van 1979. Het produktiedoel voor het vierde kwartaal van 1980 is nu 31 miljoen ton. In de laatste drie maanden van 1979 werd 35,67 miljoen ton geproduceerd. De doelstelling moet nog worden goedgekeurd door het Raadge vend Comité van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) dat op 12 septem ber in Geneve vergadert. Dat co mité bestaat uit producenten, verbruikers en handelaren. Volgens Etienne Davignon, lid van de Europese Commissie voor in dustriële aangelegenheden, is de vermindering van de staalpro duktie nodig in verband met de achteruitgang in de vraag uit de bouwnijverheid, de automo bielindustrie. Ook de ernstige economische recessie in Enge land speelt een rol. Over de hele wereld neemt de vraag naar staal af. De Amerikaanse produktie bijvoorbeeld was in het tweede kwartaal van dit jaar 27 procent kleiner dan in die pe riode van het vorige jaar, ook al als gevolg van de geringe bedrij vigheid in de bouw en de autofa- brieken. VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN BELEGGINGS INSTITUTEN IrilfntKl. Dreyfus F GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD EQgrlsr'poiid •1.53 1.B3 Belgische fr .100) b..'»4 o 84 Duitse Mark (100) 107 J:. 110,Js troon (100) 3.( 75 AMSTERDAM (ANP) - De koers verschillen op het Damrak zijn vandaag over het algemeen vrij gering gebleven. Een wat ner veus Wall Street gaf ook weinig houvast en de koersen van de in ternationals bleven dicht bij huis. De grootste verschuiving deed zich nog voor bij KLM. die rond het middaguur bijna f 1 was gezakt tot 1 65.50. Akzo was op dat tijd stip 30 cent goedkoper geworden op f 22.20 en Kon. Olie 20 cent op f 171.40. Philips verloor eveneens 20 cent. Hoogovens was een dub beltje hoger, terwijl Unilever on veranderd f 12170 noteerde. Nat. Nederlanden, dié over het eer ste halfjaar een 22 pet hogere winst heeft geboekt, trok 70 cent aan tot f118 10. Ah..ld was f 1 30 op hair retour op 1 70.70 W. -l land-Utrecht Hypotheekbank moest een rijksdaalder prijsge ven op f238 en Elsevier f2 op f 196. Heineken, waarvan later in de mid dag de definitieve en naar al be kend niet al te gunstige halfjaar cijfers zullen worden gepubli ceerd, werd 20 cent lager verhan deld op 154. Verder bleven de verschillen naar beide ztiden bij zonder gering.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25