Doopsgezinden op zoek naar 'Vredes gemeente Weinig publiek bij Sacharov-tribunaal Christenen in Indonesië willen zichzelf zijn jammin Serie gespreksavonden in het hele land LEIDSE DIENSTEN IN ENGELSE TAAL Bisschoppen falen in religieus leiderschap Vijf jaar geëist voor gewelddadige beroving Nieuwbouw ziekenhuis jaar leeg VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 %ÉAÉéAÉMBI (Van onze redactie geestelijk leven) De Doopsgezinde Broederschap in ons land zal zich in het winterseizoen 1980-1981 diepgaand bezig houden met het thema "vredesgemeente"De Broederschapsvergadering van oktober vorig jaar benoemde in verband hiermee een stuurgroep, die voor deze gesprekken in de plaatselijke gemeenten een brochure moest maken. De titel van het zojuist gereed gekomen boekje is: "Op zoek naar een vre desgemeente". Deze dagen wordt het aan alle doopsgezin de gemeenten in Nederland toegezonden. De brochure bestaat uit zes deel tjes, die elk een afgerond ge spreksonderwerp bevatten. Dr. Van Gennip: Het pontificaat van Paulus 6 is "funest" geweest voor de ont wikkelingen in de Nederlandse kerk, zowel door de angst en de argwaan die de man uit straalde, als de wijze waarop zijn beleid voor Nederland hierdoor gestalte kreeg. Van 1972 af heeft Rome de. Nederlandse r.k. kerk ongegeneerd en systematisch te gengewerkt. Dat heeft geleid tot een eenzijdig benoemingsbeleid, zodat nu gesproken kan worden van een "teleurstellend, zelfs fa lend religieus leiderschap" in de ze kerkprovincie. Dit zei dr. P. A. van Gennip, secreta ris van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving, gisteren in Veldhoven tijdens de herdenking van het tienjarig bestaan van de r.k. organisatie voor ontwikke lingssamenwerking Cebemo. Hij gaf een schets van de ontwikke lingen in de Nederlandse kerk provincie gedurende de afgelo pen tien jaar. Als gevolg van het eenzijdige be noemingsbeleid lijken de Ne derlandse bisschoppen, "allen in tegere mannen", eerder geschikt voor de professorenstoel dan voor de bisschopszetel. "Reli gieus leiderschap op landelijk ni veau gaat nauwelijks van hen persoonlijk uit, en zeker niet van hen als college", aldus dr. Van Gennip. Hij constateerde in deze kerkprovincie een "schrij nende behoefte aan een meer markant en inspirerend leider schap, dat als een identificatie punt kan fungeren". t Polen. Tijdens de algemene au diëntie zei de paus deze week tot een groep van 1000 Polen dat hun vaderland recht heeft op onaf hankelijkheid, soevereiniteit en de mogelijkheid om zelf zijn toe komst te bepalen. "Afgezien van het feit dat ik zelf Pool ben, heb ik krachtens mijn ambt het recht en de plicht over deze dingen te spreken". De paus riep op tot ge bed, "opdat noch ons land. noch welk ander volk ook slachtoffer wordt van agressie en geweld". Mevrouw L. Laurense - van der Meulen van de stuurgroep: "Als een gemeente de komende win ter over dit onderwerp wil mee denken en -praten, dan zal zij er goed aan doen, daarvoor zes bij eenkomsten vast te leggen". Nu is het geen eenvoudige zaak, over al deze - verre van probleemloze - gezichts- en ge loofspunten goede gesprekken te voeren. Er komen dan al gauw vragen aan de orde als: hoe vindt men de juiste toon, hoe functio neert de bijbel bij dit soort vra gen, hoe krijgt ieder, met zijn of haar inbreng, de ruimte in die ge sprekken, hoe voorkomt men heilloos gebekvecht, kortom: hoe gaat men met deze brochure werken? Mevrouw Laurense: "Voor hen die in de gemeenten de gespreks avonden gaan leiden wordt een aantal bijeenkomsten georgani seerd, waarop al deze praktische punten aan de orde komen. En kele leden van de stuurgroep zullen daar aanwezig zijn. De in houd en de bedoeling van de bro chure worden dan toegelicht en de stuurgroep zal, waar mogelijk, advies geven". Deze "begeleidingsavonden" zijn alle in september en worden ach tereenvolgens gehouden in Leeuwarden, Utrecht, Gronin gen, Rotterdam, Deventer en Alkmaar. De stuurgroep heeft ook een handleiding met aanwij zingen voor de gespreksleiding gemaakt. Men kan die bij het bu reau van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit in Amsterdam aanvragen. Doopsgezinden hebben vanouds een rol gespeeld in de vredesbewe ging. De vraag of zij zich inder daad nog als een "historische vredeskerk" beschouwenzoals buitenstaanders hen vaak aan duiden, en wat dit dan zou kun nen en moeten betekenen in de werkelijkheid van vandaag, is actueler dan ooit. "Met name daarover zullen de komende ge- meentegesprekken moeten gaan", zegt mevrouw Laurense. i alle Vredesgroep Aanstaande zondag wordt ir doopsgezinde gemeenten een collecte gehouden voor de eigen vredesgroep. Pieter Witteveen (30) van deze groep: "Het geloof vraagt van ons, dat we geen genoegen ne men met een wereld waarin het geweld zo verwoestend toeslaat. Waarin miljarden guldens wor den uitgegeven voor de bewape ningsindustrie, die daarmee worden onthouden aan mensen die zich niet eens van de eerste levensbehoeften kunnen voor zien. In die wereld verspillen we tenschappers hun talenten aan het uitvinden van moordwerk tuigen". Witteveen - hij woont in Groningen en is ook redacteur van het Al gemeen Doopsgezind Weekblad - voelt zich meer thuis in de sfeer van Christus. "Zijn leven en werken op aarde heeft laten zien, dat angst en heb zucht niet de belangrijkste drijf veren van menselijk handelen kunnen zijn. Alleen de liefde is in staat, barrières tussen mensen op te heffen en menswaardig leven te bevorderen. Daarom zullen we ons in onze gemeenten voortdu rend moeten afvragen, hoe we de opdracht om vrede en gerechtig heid in de wereld te brengen ge stalte kunnen geven". De Doopsgezinde Vredesgroep heeft daartoe een functionaris beschikbaar gesteld, Harry Pals (32) in Zwolle. Hij wil in en met de gemeenten het gesprek hierover gaande houden. Ook houdt de groep regelmatig conferenties. Het afgelopen weekeinde was de vredesgroep nog bijeen in het Doopsgezind Broederschapshuis te Elspeet voor haar zomerconfe- rentie onder het motto "De weg van de vrede kennen zij niet". Deze conferentie was bedoeld als een voorbereiding op het brede beraad van deze winter. "Vrede is een weg om te gaan", stond in een inleidende beschouwing. "Dan zul je die weg ook moeten ken nen. Maar die kennen zij niet, zegt de profeet Jesaja. De christelijke gemeente zal deze weg dan ook moeten léren kennen". Pieter Witteveen verwacht, dat ie dere doopsgezinde zondag met een gift het belang van dit bezig zijn met vredesvraagstukken zal bevestigen. "Laten we de ogen maar niet slui ten. Ook dat is een vorm van angst". Engelse diensten. Met ingang van zondag 7 september zullen in de oud-kathoheke kerk aan de Zoeterwoudsesingel in Leiden twee diensten per maand in de Engelse taal worden gehouden, en wel op de eerste en derde zon dag van de maand om 5 uur. De eerste dienst zal een "holy communion" zijn, de tweede een "evening prayer". Ze gaan uit van de Anglikaanse Kerk in Den Haag, maar zijn bedoeld voor ie dereen, tot welke kerk men ook behoort. Wie nadere inlichtingen wenst, kan kontact opnemen met Jan Moes- selaar (071-151280). Dorothy van Egmond (01718-20332) of Pat Be zembinder (01718-12457) ft Jubileum. Eind juli was pastor J. A. A. van Well van de Merenwijk in Leiden 25 jaar priester. Dat wordt deze maand gevierd. De kerkelijke viering is op zondag 28 september om kwart over 11. Op vrijdag 26 september wordt pas tor Van Well in het centrum "De Regenboog" een receptie aange boden (8 uur). Raad van Kerken streeft naar eenwording Een Batakkerk op Sumatra. Indonesische christenen willen op eigen manier hun geloof bele ven. Daarvan worden zij zich steeds meer bewust. Dat bete kent, dat men op de een of ande re wijze de bestaande adat - de oude leefregels van de gemeen schap - moet verwerken in het dagelijkse leven en denken. Dat is een van de dingen die dr. R. J. Mooi, secretaris algemene zaken van de Nederlandse Hervormde Kerk, op een rondreis door dit land heeft waargenomen. Hij was daar met ds. T. de Nie, secretaris van de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk, op uitnodi ging van de Indonesische Raad van Kerken. Samen woonden zij namens de Nederlandse her vormden de algemene vergade ring van deze raad bij. Daarvóór reisden zij langs twee kerken waarmee de Raad voor de Zen ding contacten onderhoudt, na melijk de Batakkerk in Noord-Sumatra en de Evangeli sche Kerk op Halmaheira. Ook brachten zij een bezoek aan de Toradjakerk in Zuid-Sulawesi (Celebes), waarmee de Gerefor meerde Zendingsbond in de Hervormde Kerk is verbonden. Verschillen Vroeger streefde men er in de zen ding wel naar, dat de christenen in Indonesië hun eigen achter grond en gewoonten vaarwel zei den. Nü probeert men juist het oude met het nieuwe te vereni gen. Er zijn diepgaande cultuur verschillen tussen Indonesië en Europa. Ook de financiële afhankelijkheid van de Indonesische kerken geeft nog wel eens problemen. Door die afhankelijkheid is het heel moeilijk voor Indonesische christenen, op voet van gelijk heid om te gaan met christenen in Europa, van wie zij geld ontvan gen. Veel kerken willen dan ook liever door verschillende hulpor ganisaties gesteund worden. Men is dan niet langer aangewezen op één geldbron. Dr. Mooi signaleerde op zijn reis hier en daar zelfs de wens om de financiële band met het Westen los te maken. In elk geval zal er meer in overleg met de kerken zelf gewerkt moeten worden, bij voorbeeld in de vorm van projec ten. De kerken zouden dan leren, op eigen benen te staan. De Raad van Kerken in Indonesië - de algemene vergadering telde zo'n 700 deelnemers uit alle windstreken - streeft duidelijk naar de vorming van één kerk uit de op dit ogenblik meer dan vijf tig leden-kerken. Dat streven wordt niet alleen gezien als een oecumenisch, maar ook als een nationaal ideaal. De onderlinge culturele verschillen tussen de kerken zullen echter die eenwor ding zeker bemoeilijken. Groei De Batakkerk, die dr. Mooi en ds. De Nie bezochten, groeit sterk. Zij probeert de stap van het ou de geloof naar het christendom niet het karakter te geven van een definitieve breuk. Op Halmaheira merkten de Ne derlandse bezoekers een gevoel van onbehagen op. De kerk daar ligt in een achtergebleven gebied. Problemen zijn er vooral met het toerustings- en vormingswerk, het onderwijs en de gezond heidszorg. Jongeren die het ge bied verlaten voor een opleiding elders keren vaak niet terug. De Toradjakerk op het vroegere Celebes kampt met een groot te kort aan predikanten. Zij heeft 400 gemeenten en 700 plaatsen waar kerkdiensten worden ge houden, maar telt 123 voorgan gers. Het synodebeleid van deze kerk is gericht op financiële zelf standigheid van de plaatselijke gemeenten. Alleen bij hoge uit zondering verleent de synode geldelijke steun. Dat beleid vraagt soms grote offers. Predikanten krijgen in een aantal gevallen maar 25 procent van hun salaris. Diensten. Morgenavond om 7 uur werkt de jongerengroep "The Lord's Folks" mee aan een eu charistieviering in de Herensin gelkerk te Leiden. Een evangelisatieteam uit Ban dung (Indonesië) zal dinsdag avond 9 september (8 uur) in woord en muziek medewerking verlenen aan een dienst van het Evangeliecentrum Zijlsingel 2 te Leiden. Collecte. In de hervormde ker ken wordt zondag gecollecteerd voorde medische zending. Hierin werken samen de Raad voor de Zending, de Gereformeerde Zendingsbond en de Generale Diakonale Raad. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Sint Pancras (Noord-Holland) W.J. Burghgraef Oldemarkt- Paaslo; aangenomen naar Nij- verdal G. Vieth Lathum (deel werk), naar Papendrecht H.W. Riphagen Westbroek, de benoe ming tot bijstand in het pastoraat te Hilversum (per 1 november) J. van der Velden Woerden; be dankt voor Aalsmeer G.S. Alma Soest. Gereformeerde Kerken: beroepen te Elburg M.C. Tanis Sliedrecht; Ledankt voor Zuidland P. Beek huis Noordeloos. Egypte Docent. Zondag zal in een gere formeerd-hervormde "Samen op weg"-dienst in Medemblik ds. M. Dijkstra, gereformeerd predi kant, namens de Hervormde Kerk naar Egypte worden uitge zonden. Hij wordt daar docent Oude Testament aan het semina rie van de Koptische Evangeli sche Kerk in Cairo. Ds. Dijkstra, die door de hervorm de synode werd benoemd op voordracht van de Raad voor de Zending, is de opvolger van dr. P. Dirksen te Leiden ,nu leraar aan het lyceum Dr. Visser 't Hooft. De regio Hoorn van de Hervormde Kerk zendt hem uit. Hij was pre dikant van de gereformeerde kerk in Slootdorp. Eerste dienst. In de nieuwe stadskerk Almere-Stad wordt zondag de eerste gereformeerd- hervormde kerkdienst gehouden (gebouw Meercstein). Ds. H.J. Hasper uit Halfweg gaat daarin voor. Hij wordt binnenkort de eerste gemeenschappelijke pre dikant van Almere-Stad. Eind oktober is er een oecumenische dienst in samenwerking met de rooms-katholieke parochie. In de eerste kern van Almere - Al- mere-Haven - is het kerkelijke leven al anderhalf jaar geleden op gang gekomen. Daar staat in middels een kerkgebouw. Melding. Bijeenkomsten van kerken en godsdienstige groepe ringen in Oost-Duitsland hoeven voortaan niet meer van tevoren bij de politie te worden gemeld. De nieuwe regeling, die een ver ordening uit 1970 vervangt, gaat 1 oktober in. DEN HAAG (GPD) - De angst dat Sacharov persoonlijk verant woordelijk gesteld wordt voor de „Sacharov-conferentie" die dezer dagen in de Haagse Ridderzaal wordt gehouden is inmiddels wel wat afgenomen door de negatieve verhalen in de kranten en de bar slechie opkomst van het publiek. Dat is de persoonlijke mening van een van de organisatoren van de conferentie, ir. E. J. Nijenhuis. Naast de jury, de deskundigen, de genodigden en journalisten was het geïnteresseerde publiek gisteren op niet meer dan enkele handen te tellen en elke vergelij king met eerdere tribunalen over Russische dissidenten gaat daar om in alle opzichten mank. De conferentie die werd opgezet ter ondersteuning van de naar de „gesloten" stad Gorki verbannen Russische dissident Andrei Sa charov worstelt met negatieve publiciteit en volledig gebrek aan publieke belangstelling. Terwijl er toch een aantal prominente wetenschappers uit binnen- en buitenland aan deelnemen. Maar ondanks alle negatieve publici teit en ondanks het volledige ge brek aan publieke belangstelling hebben de hooggeleerde heren wel degelijk een speciale bedoe ling met deze conferentie. Met name natuurkundigen - Sa charov wordt wel de vader van de Russische waterstofbom ge noemd - maar ook filosofen, his torici en politicologen voelen zich aangesproken door de her haalde verzoeken van Andrei Sa charov om steun van collega's uit het Westen. En daarop is de hele motivatie van het congres geba seerd. alle twijfels omtrent de uitgebleven toestemming van Sachoraov zélf ten spijt. Organi sator Nijenhuis daarover: „Mis schien zijn we ons doel wel voor bijgeschoten, maar aan de andere kant maakt een duidelijke solida riteitsbetuiging van vakbroeders van Sacharov in het Westen wel een veel grotere indruk op "het Kremlin dan in een zaal vol joe lende mensen. Vooral de naam van de stichting die hetcongres organiseerde „Het in ternationale Sacharov-gewetens- en vredestribunaal" roept on willekeurig vergelijkingen op met eerdere tribunalen als het Russell- of Vietnam-tribunaal. Maar het is nooit de bedoeling geweest, zo argumenteren de or- ganiatoren. Het zou eigenlijk een lezingen-cyclus over Sacharov en zijn omstandigheden in de Sow- jet-Unie genoemd moeten wor den Van origine Nieuwzeelander prof. John Ziman, een van de sprekers donderdag, verwoordde de in tellectuele en collegiale gevoe lens van de congresgangers wel heel duidelijk. „We zijn Sacharov gaan beschouwen als iemand die met ons samenwerkt als een col lega, die aan onze kant staat als een kameraad - die inderdaad als een broeder tot onze familie be hoort". Waar het de geleerden dezer dagen uiteindelijk om gaat is een beroep op West- en Oosteuropese rege ringen, met name de Sowjet- Unie, gehoor te geven aan de op roep een man als Sacharov de vrijheid te geven zich in mense lijk en wetenschappelijk opzicht te uiten. Verbannen naar de stad Gorki, waarvan uit nauwelijks contact met de buitenwereld mo gelijk is. is Sacharov gedoemd zijn dagen in ledigheid te slijten, zonder menselijke en weten schappelijke .contacten. EDE (ANP) - Ondanks het feit dat het Edese Julianazieken- huis met een ernstig ruimte probleem kampt, staan er al een jaar lang twee zalen met een totale oppervlakte van bijna 1000 vierkante meter leeg.'De zalen maken deel uit van een nieuwbouwcomplex dat vorig jaar gedeeltelijk ge reed is gekomen. Het zieken huis wacht echter al twaalf maanden op de noodzakelijke vergunning om de zaak af te bouwen en in te richten. "U moet op uw beurt wachten" krijgt algemeen directeur drs. A. van Vliet in. Den Haag te horen. Inmiddels heeft hij al 28.000 gulden bouwrente naar de bank gebracht, moeten som mige artsen in zijn ziekenhuis samen één spreekkamer de len en staan de röntgenologen letterlijk met de ruggen tegen elkaar te werken, hetgeen volgens Van Vliet al tot de nodige ruzies en irritaties heeft geleid. ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr.H. de Doelder, heeft gisteren vijf jaar gevangenisstraf en een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering geëist tegen de 26-jarige Henk S. en de 27-jarige Leen C. Het twee tal heeft bekend dat zij in de nacht van 16 op 17 maart de Spanjaard F. Gomez Gonzales hebben beroofd en mishandeld. De man overleed op 25 april in het Dijkzigtziekenhuis. Mr. De Doelder achtte bewezen dat de verdachten de dood van Go mez Gonzales op hun geweten hebben. Een brief van één van de behandelende artsen uit het Dijkzigtziekenhuis, dat het beter was geweest de zwaar gewonde man niet te opereren en dat com plicaties na die operatie zijn dood hadden veroorzaakt, doet vol gens de officier niets af aan de schuld van de twee mannen. „Dit is een smerig delect. De man had ook op straat dood kunnen blij ven", aldus de officier. De twee verdachten zagen hun slachtoffer in een café op de Schiekade in Rotterdam. De Spanjaard irriteerde hen omdat hij hun stoorde in een spelletje met de barkeeper. Ze besloten de man een lesje te leren en gingen hem achterna toen hij het café verliet. Op enige afstand van het café schopten en sloegen zij de i zij hem zijn por- e af. „Ze waren alleen op geld uit, want toen ze bij het café terugkwamen en het niet genoeg vonden zijn ze teruggegaan", zo meende de officier. Het tweetal liep terug naar de plaats waar zij de gewonde Spanjaard achter lie ten en gaven hem nog een „beurt". Gomez Gonzales sleepte zich die nacht de hele stad door en werd op de Blaak door de poli tie gevonden, waarna hij naar het ziekenhuis werd gebracht Beide verdachten zeiden gisteren veel spijt te hebben van hun da den. S. moet volgens de psychia- ters worden behandeld, omdat het gevaar bestaat dat zo iets nog eer.s kan gebeuren. C., die alco holist is. .moet volgens de psy chiaters dringend worden opge nomen voor een ontwennings kuur Mr. De Doelder meende toch een aanzienlijke gevange nisstraf te moeten eisen. „Dit is een delect waar je niet zwaar ge noeg aan kunt tillen. De Span jaard was een gemakkelijke prooi, een klein manneke". De raadslieden van de verdachten die het met de officier eens waren dat er een zeer ernstig feit was gepleegd, meenden toch dat de rechtbank meer waarde moest hechten aan de brief van het zie kenhuis. Uitspraak op 16 op- tember.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21