Hazerswoudse Lenette fleurde bloemendag op Geèmmer over bankje op het Kort Rapenburg Van Rooijen: Kabinet op verkeerde weg NCRV: open huis ubliek Carter ontmoet premier Begin In Zweden zijn bloemen "poepduur m Eanes kandidaat VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1980 VARIA. PAGINA 19 1 1 Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, ol ik ben in de slad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mi| kwi|t, tel 071-344941. toestel 215 Schri|ven mag natuurlijk ook E ts&Mi Net teruggekeerd uit Zweden zegt Lenette Maarleveld (21) uit Hazerswoude-Rijndijk: „Het was weliswaar flink doorpoten maar toch dubbel en dwars de moeite waard". Lenette zit in het bloem- siervak, volgt nu in Utrecht de opleiding tot meesterbinder, en samen met drie mede-studenten uit de Rijn- en Veen- streek is zij een week naar het Zweedse kuststadje Gavle (ligt zo'n 200 km boven Stockholm) ge weest om daar op de jaar lijkse Bloemendag de Nederlandse bloem popu lair te maken. Volgens Lenette zijn de bloe men in Zweden "poepduur" en zodoende niet bijster in trek. „Hier koop je ze per bos, maar daar gaat het nog per stuk", licht ze toe. Vandaar dus haar missie in Gavle, waar ze overigens met Evert Rodewijk (20) uit Roelofa- rendsveen ook vorig jaar de eer genoot het bloemenfestijn te vorm te geven. Evert ging dit keer ook mee. Sjef Mank (20) uit Alphen aan den Rijn en Maija Wiering (19) uit Heemskerk maakten het gezelschap compleet. „We hadden er een grote stand", vertelt Lenette, „van vijftien bij twintig meter en daarin wilden we Nederland als wa terland uitgebeeld hebben. Dus hebben we gekozen voor de scheepvaart en de visse rij". „Maar wat een heidens karwei was dat", verzucht ze. „De eerste dagen gingen al verlo ren met oriënteren. Nou dinsdag arriveerden de bloe men uit Aalsmeer en vrijdag, de dag voor het feest, zijn we als gekken gaan bloemen ste- „Maar het was wel het aanzien waard hoor, al zeg ik het zelf. Van Zweedse vissers hadden we wat oude drijvers, netten en andere antieke visserij-at tributen kunnen lenen. En, moet je weten, we hebben er een zelf ontwikkelde stijl van bloemsierkunst toegepast. Heel modern". Het Hollandse viertal heeft er vooral gewerkt met de kleu ren: blauw, paars en rose en de bloemen: alliums, agapan- thussen en hele hoge uien- bollen. „Geen aronskelken", weet Lenette. „Maar een drommen bezoekers op de Bloemendag. Zeker wel 20.000". „En overal kwamen de mensen vandaan. Ja, echt een succes hoor. Ons werk is in elk geval niet voor niks geweest nee, dat mag je gerust stellen", al dus een stralende Lenette, die zich volgend jaar met haar kornuiten daar in Gavle weer een weekje uit de naad gaat werken. Dat is althans zo goed als zeker. Lenette Maarleveld (met linkse mede-student Sjef Mank): "Het was weliswaar flink aanpoten, maar toch dubbel en dwars de moeite waard". Het gewraakte De Gijselaars' bankje Alsof er niks belangrijkers op dit ondermaanse zou wezen, zijn er Leidenaars die zich er druk over ma ken. Ik bedoel het uit steen opgetrokken De Gijse laars' bankje, dat sedert 1919 aan het uiterste einde van het Kort Rapenburg prijkt. Nou ja prijkt. Dat woord vinden die Leidenaars vast en zeker niet op z'n plaats, want die beschouwen het bankje als een doorn in het oog,JDat ding belemmert het uitzicht op het Rapenburg, onze fraaiste gracht", mokken deze lieden. Voor deze chauvinisten is er nieuws. Het bankje gaat ver dwijnen op het Kort Rapen burg. Voor tijdelijk of voor goed, dat is nog niet zeker. Maar in elk geval moet de overkluizing van het Kort Rapenburg, die thans verrot is, worden opgekalefaterd. Ook om de rondvaartboot er door te laten kunnen. En voor deze werkzaamhedendie cir ca acht maanden zullen ver gen, zal het bankje, dat ver noemd is naar Leidens oud-burgemeester, moeten wijken. Het is de vraag of: a) het dan nog op dezelfde plaats terug komt,b) het detijdelijke? ROTTERDAM (ANP) - Drs. M.J. van Rooijen, en oud staatssecretaris van financiën en tot voor kort lid van de Tweede Kamer voor het CDA, heeft gisteren op de lande lijke economistendag 1980 te Rotterdam het voornemen van het kabinet om door verhoging van de sociale premies de collectieve lastendruk te laten stijgen scherp gehekeld. HILVERSUM (GPD - De NCRV houdt in Hilversum open huis. Een open huis dat morgen in alle hevigheid los moet gaan barsten. Het ter rein wordt geschikt gemaakt om de te verwachtte 30.000 bezoekers te verwerken. Een van de organisatoren. Hans Jacobse: „Maar veel meer moeten het er eigenlijk niet worden, want dan kunnen we de zaak niet meer verwer ken". Het is voor de vierde maal dat de NCRV achtereenvolgens een dergelijk open huis orga- niseert. Het geheel is echter wel grootscheepser opgezet dan vorige malen. Het open huis dat begon als afslui tingsbijeenkomst van deel nemers aan het NCRV-Ker- kepad, is dit jaar uitgegroeid tot een bijna volledige pre sentatie van wat deze omroep het komende seizoen gaat brengen. Door de Kerkepad- achtergrond is er ook nog steeds de afdeling documen taires en godsdienstige pro gramma's, die het gebeuren op beeld moet zetten. Het plaatsvervangend hoofd van die afdeling, Piet Pons: „Het moet een NCRV-manifestatie worden, fatsoenlijk, leerzaam en gezellig". Het open huis neemt het hele NCRV-terrein en een groot gedeelte van de gebouwen in beslag. De opnamen van het zaterdagse radioprogramma Los Vast, zijn dan ook naar een andere lokatie verplaatst. Het hele programma is opge bouwd rond een drietal pun ten die verspreid over het ter rein liggen. Naast de voor het terrein gelegen villa, vinden tv-opnamen plaats van een aantal muzikale activiteiten. Een optreden van de Ko ninklijke Marinierskapel en een fors aantal koren. Piet Pons: „Ik denk dat veel oude- verhuxzing overleeft en c) in hoeverre het überhaupt wen selijk is, dat het bankje dat overleeft. Want bij het bureau voorlichting van de gemeente weet men te vertellen datje de afkeer onder Leidenaars van het bankje op z'n huidige stek niet moet onderschatten. Velen zouden op die plek liever een ijzeren brugleuning zien, net als vroeger. Of het borst beeld van Rembrandt.dat nu voor het gebouw van de snelst groeiende regionale krant van Nederland te pronk staat Voor het bankje zou dan een andere plek kunnen worden gezocht. Het Rapenburg zou dan beter tot z'n recht komen, menen die Leidenaars. Mij zal het een worst wezen. ren daar een groot gedeelte van de dag te vinden zyn. Daar wordt vooral bekend re pertoire verzorgd". Het Kerkepad-element van het open huis is terug tc vinden m en voor het NCRV-gebouw. Daar zijn stands geplaatst die vooral te maken hebben met monumentenzorg, bouw kunst en een aantal bouw kundige ambachten. Een ploeg stratemakers zal zater dag het embleem van het pro gramma Kerkepad in de be strating voor het gebouw aanbrengen. Hoewel volgens drs. Van Rooijen de zekerheid bestaat, dat die ho gere collectieve lasten zullen worden afgewenteld, kiest het kabinet toch de weg van een forse lastenverzwaring, die alleen maar tot vergroting van de werkloos heid leidt. Alles moet worden ge daan, zei Van Rooijen, om te ver hinderen, dat we deze desastreu ze weg op gaan. Van Rooijen heeft in het voorjaar het Centraal Planbureau laten uitrekenen, wat een belasting verlaging voor iedereen van 200 LISSABON (Reuter) President Antonio Ramalho Eanes van Portugal heeft meegedeeld dat hij bij de presidentsverkiezin gen van december kandidaat is voor een tweede ambtstermijn. De socialistische partij (oppositie) en enkele groeperingen van cen trum en links hebben al ver klaard hem te zullen steunen. Negen personen, van wie zeven militairen, hebben zich al kan didaat voor het presidentschap gesteld. gulden zou opleveren in plaats van 2,5 procent prijscompensta- tie per 1 juli 1980. Uitgangspunt was koopkrachthandhaving voor de minima en een achteruitgang in koopkracht van de modale werknemer van één procent. Een dergelijke operatie per 1 juli 1980 zou na vier jaar hebben geleid tot 30.000 werklozen en lagere stij ging van lonen en prijzen en één procent meer economische groei. Na vier jaar zou het financierings tekort met bijna een procent da len, wat neerkomt op drie miljard gulden minder ombuigen. Het centraal planbureau heeft ook berekend, wat de gevolgen zijn van het in 1981 beperkten van de loonstijging met één procent of het in 1981 verhogen van de werknemerspremies met één procent van de loonsom. In het eerste geval zou dit na vier jaar een vermindering van de werk loosheid betekenen met 50.000 in het tweede geval met 20.000. Het gaat hier om een keuze tussen twee methoden om die minlijn voor 1981 te bereiken. Of een ech te loonmatiging of geen loonma tiging met het afromen via pre mieverhoging van wat aan lonen teveel wordt verkregen. Het kabinet heeft gekozen voor de verkeerde weg van premieverho ging. Wil men echter tot echte stabilisatie van de collectieve las ten komen, dan moet de noodza kelijke nullijn tot stand komen via een loon- en inkomensmati ging in de brutosfeer (vrijwillig of eventueel via een looningreep) en uitdrukkelijk niet in de' netto- sfeer door het verhogen van de belasting en sociale premies. Het afromen van koopkracht via ho gere premies of belasting is eco nomische fundamenteel onjuist want deze weg leidt tot stijging van de collectieve lasten en zo tot stijging van het aandeel van de collectieve sector in het nationaal inkomen. MÜNCHEN - De Amerikaanse acteur John Travolta is in Europa om zijn nieuwste film Urban Cow boy te promoten. In de Zuidduitse stadMünchen werd hij verblijd met twee grote bierpullen. Die vielen kennelijk niet in slechte aarde. DEN HAAG (ANP) - De levering van de laatste twee van de zes door Bolivia bij Fokker bestelde passagiersvliegtuigen van het type F-27 is opgeschort. Minister Van Aardenne van economische zaken heeft in antwoord op vra gen van de Tweede Kamerleden Van den Bergh (PvdA), Gualthe- rie van Weezei (CDA) en Van der Hek (PvdA) meegedeeld dat de Levering F-27 aan Bolivia opgeschort WASHINGTON/JERUZA LEM (ANP) - President Carter heeft de Israëlische premier, Menachem Be gin, uitgenodigd hem half november op het Witte Huis te ontmoeten. Begin had Carter in een telefoonge sprek laten weten dat hij midden november een particulier bezoek aan de Verenigde Staten zou brengen en Carter had hem ge zegd dat hij hem bij die gelegen heid graag zou ontmoeten. Carter had eerder in een toespraak tot leiders van het vakverbond AFL-CIO gezegd dat Begin hem had opgebeld om hem te felicite ren met het welslagen van de missie van zijn speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Sol Li- nowitz, en om "de bases te leg gen" voor een top over het Mid den-Oosten. Linowitz bereikte met zijn bezoe ken aan Israël en Egypte over eenstemming over hervatting van het overleg over Palestijnse autonomie. Dit was door presi dent Sadat opgeschort na de aan vaarding door de Knesseth op 30 juli van de wet tot het verklaren van Jeruzalem tot eeuwige en ondeelbare hoofdstad van Israel. Begin onderstreepte dezer dagen dat Israel tegenover Linowitz geen concessies had gedaan Begin heeft gisteren ook een tele foongesprek gevoerd met Sadat. exportvergunning voor de laat ste twee toestellen inmiddels is verlopen. Een verlenging van de geldigheidsduur ervan noch een nieuwe vergunning zal worden verleend in verband met de mi litaire staatsgreep in Bolivia. De twee niet geleverde toestellen zijn wel betaald en derhalve ju ridisch eigendom van Bolivia. Het kabinet van de Israëlische premier maakte bekend dat Be gin in zijn telefoongesprek met president Sadat de hoop uitsprak dat de delegaties naar het auto- nomie-overleg opdracht zouden krijgen zo spoedig mogelijk de onderhandelingen te hervatten. Hij prees de Egyptische leider voor zijn toespraak in Alexandne woensdag waarin hij herhaalde dat Egypte nooit meer Israël zou aanvallen, aldus de bekendma king. Gebruik van traangassoort tegen afspraak DEN HAAG (ANP) - Minister De Ruiter van justitie heeft gisteren verklaard het jammer te vinden dat de Amsterdamse politie op 3 juli by de ontruiming van een kraakpand aan de Herengracht in Amsterdam binnenshuis twee soorten traangas tegel yk heeft gebruikt. In een mondeling ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) verklaarde De Ruiter dat er tegen de instructie is gehandeld. De politie gebruikte bij de ontrui ming binnenshuis elf cn-gasgra- naten en tien van het type cs. Sinds mei heeft de politie in Ne derland de beschikking over de laatste gassoort. De bedoeling is, •Idua bewindsman, dat de voorraad cn-gasgranaten wordt opgemaakt bij oefeningen en dat bij rellen alleen nog cs-gas wordt gebruikt. "De veiligneidsfactor daarvan is zeer noog. Het veroor zaakt geen blijvende beschadi gingen aan huid, ogen of lucht wegen. Er zyn geen dodelijke on gevallen van bekend".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19