Gesprek over Palestijns zelfbestuur wordt hervat Moskou verleent Polen aanvullende kredieten NAAST HET NIEUWS Franse vissers 0 beslissen morgen over ontwerp akkoord Reagan heeft kritiek op Camp David-akkoord Zimbabwe breekt met Zuid-A frik a STRAUSS IN DE MIJNEN OP DIEET METEORIET Yan der Klaauw in Turkije DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 PARIJS (Reuter/DPA) - De be manningen van de Franse treilers in Boulogne zullen morgen be slissen of zij een eind maken aan hun zes weken geleden begonnen staking, die tot een blokkade van de meeste Franse havens leidde. Vertegenwoordigers van de twee bonden waarbij de vissers zijn aangesloten verklaarden gisteren dat de vissers dan hun oordeel zullen geven over de regerings voorstellen, die op een bijeen komst van een bemiddelings commissie naar voren waren ge bracht. Volgens die voorstellen zullen de bonden en de reders vóór 1 okto ber gaan onderhandelen over het aantal bemanningsleden op de treilers, die de reders wilden verminderen om de gestegen brandstofkosten te compense ren. Het ontwerp-akkoord heeft geen betrekking op de naar schatting 20.000 zelfstandige vissers, die zich bij de actie van de treilerbe- manningen aansloten en van de regering een hogere subsidie op stookolie eisen. Na 14 uur te hebben onderhandeld, zetten de vertegenwoordigers van de CFDT gisteren hun hand tekening onder het akkoord, dat later werd voorgelegd aan een al gemene vergadering van de be manning van de vissersschepen in Boulogne. De ontwerp-overeenkomst werd echter afgewezen door de com munistische vakbond CGT, die 45 procent van de stakende vis sers vertegenwoordigt. In het ontwerp-akkoord is bepaald dat de treilers voorlopig een be manning van 22 koppen houden. De CGT kon zich niet met het ont werp-akkoord verenigen omdat er niet in wordt opgeroepen tot een hogere subsidie op de brand stof, die van regeringszijde is ge weigerd. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - De vastgelopen onderhandelingen over Palestijnse autonomie tussen Egypte, Israèl en Amerika zullen worden hervat. De Amerikaanse autonomieonder- handelaar Linowitz heeft na een bezoek aan Israël en Egypte een compromisformule gevonden waardoor zo wel Egypte als Israël er in toestemmen weer aan de on derhandelingstafel te gaan zitten. Er is geen datum vast gesteld voor het heropenen van de onderhandelingen. Premier Begin, die het communi- qué op de Israëlische televisie voorlas, zei dat in onderling overleg een nieuwe datum zal worden vastgesteld. President Sadat had de onderhandelingen afgebroken nadat het Israëlische parlement, de Knesset, de Jeru- zalemwet had aangenomen, die Jeruzalem tot eeuwige en on deelbare hoofdstad van Israël verklaart. Sadat had gezegd geen heil meer te zien in het voortzetten van de on- WARSCHAU (AFP/DPA) - De sowjet-Unie heeft Polen een aan vullend krediet verleend voor aankoop in westelijke landen van de noodzakelijke basismaterialen voor de lichte, chemi sche en staalindustrie, zo heeft vice-premier Mieczyslaw Ja- gielski gisteren meegedeeld. Jagielski was de leider van de on derhandelingscommissie van de regering met de stakers in Gdansk. Hij zei dat andere socialistische landen begrip hebben getoond en zich bereid verklaard hebben de levering van grondstoffen, land- bouwprodukten en levensmid delen te versnellen en uit te brei den. Polen zal deze hulp teruggeven zo dra de economische toestand is gestabiliseerd, aldus Jagielski. De Sowjet-Unie is de belangrijkste handelspartner van Polen en een belangrijke leverancier van grondstoffen, zoals aardgas en hout voor de volle honderd pro cent en voor 80 procent voor WASHINGTON (AFP/Reuter) - Een Republikeinse regering zal zich vierkant achter Israël op stellen en geen zig-zag beleid in het Midden-Oosten voeren, zo heeft de Republikeinse presi dentskandidaat Ronald Reagan gisteren verklaard in een rede voor de invloedrijke joodse orga nisatie Bnai Brith. Jeruzalem is de 'ondeelbare' hoofdstad van Is raël, en de Verenigde Staten had den hun veto moeten uitspreken tegen de veiligheidsresolutie waarin de Israëlische annexatie van Oost-Jeruzalem werd ver oordeeld, zo meende Reagan De akkoorden van Camp David be vatten volgens de Republikeinse kandidaat enkele fundamentele dubbelzinnigheden, als gevolg waarvan de vredesbesprekingen nu in een gevaarlijke impasse zijn beland. Als voorbeeld noemde hij het verband dat de akkoorden leggen tussen Egyptisch-Israëli- sche vredesbesprekingen en de bepalingen inzake Palestijnse au tonomie op de westelijke Jor- daanoever en in Gaza. Hij opperde dat Palestijnse vluch telingen gevestigd kunnen wor den in Jordanië, en meende dat Jordanië bij het vredesoverleg betrokken moet worden. Jorda nië heeft dat tot dusver steeds geweigerd. Ook meende Reagan dat Israël zijn troepen niet hoeft terug te trekken uit bezet gebied zolang niet alle buurlanden de bereidheid tot vrede hebben ge toond. Als de Verenigde Staten maar duidelijk maken dat ze hun bondgenoten trouw blijven, zul len de Arabische landen de nood zaak van onderhandelingen be grijpen. De akkoorden van Camp David voorzien in een overdracht van bestuurlijke taken, die nu door het Israëlische leger worden uit geoefend, aan de Palestijnse be volking van westelijk Jordanië en Gaza. Het Israëlische leger zou dan op strategische punten ge concentreerd worden om even tuele aanvallen van buitenaf af te slaan. Carter heeft volgens Reagan de Amerikaanse steun aan Israël af gezwakt en toegelaten dat de Sowjet-Unie haar sterke arm laat zien in het gebied van de Perzi sche Golf. Carter flirt met de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, die hij niet wil veroordelen als een terroristische organisatie. Hij wil bij iedereen in de gratie komen, aldus Reagans kritiek. Peking De regering in Peking heeft de Russische reactie op de akkoor den tussen de Poolse regering en de stakingscomités gisteren "zeer merkwaardig" genoemd. In een commentaar van het officiële "Volksdagblad" werd opgemerkt dat Tass en de Prawda de Poolse arbeiders als "anti-socialistische elementen" hebben betiteld. De ze beschuldigingen doen, aldus het commentaar, denken aan de verwijten die Moskou heeft geuit voor de Russische inval in Tsje- choslowakije in 1968. De voornaamste oorzaak van de stakingen in Polen ligt in de "ern stige politieke en economische crisis" in dat land, aldus het Chi nese partijblad. De stakingen zullen een grote invloed hebben op de ontwikkeling van de poli tiek en de economie in Polen in de toekomst, zo wordt voorspeld. De Russische televisie heeft giste ren in een commentaar op de ge beurtenissen in Polen gezegd dat de grondslagen van het socialis me niet zijn aangepast. "De ar beiders hebben niet toegegeven aan de provocatie", zei de com mentator, die het Westen ervan beschuldigde de Poolse arbei dersbeweging te hebben willen gebruiken om "een wig te drijven tussen Polen en de andere socia listische landen". De Sowjet-televisie citeerde giste ren herhaaldelijk het Poolse blad Trybuna Ludu, dat geschreven had dat het oplossen van de eco nomische problemen en het in stand houden van de socialisti sche grondslagen op het ogenblik de belangrijkste doelstellingen voor het Poolse volk zijn. Binnen de NAVO en de EG zijn be sprekingen gaande over nieuwe hulp van het Westen aan Polen. Dit heeft een woordvoerder van de Westduitse regering gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat deze hulp los staat van de al tot stand gekomen kredietovereenkomst tussen de Bondsrepubliek en Polen. Hongarije Hongarije heeft gisteren, als eerste Oostblok-land, een uitvoerig verslag gepubliceerd over het akkoord tussen de stakers in Gdansk en de Poolse regering. De "Nepszabsag", het blad van de communistische partij, kwam met een artikel waarin gedetail leerd melding werd gemaakt van wat de Poolse arbeiders hebben bereikt. Als eerste werd het sta kingsrecht genoemd. In de nieuwe wet op de vakbonden zal het stakingsrecht worden neergelegd, aldus de "Nepszab sag". De Poolse regering en het stakingscomité hebben overeen stemming bereikt over verschei dene sociale en economische kwesties. De partij krant legde er de nadruk op dat de nieuwe vak bonden in Polen zullen functio neren buiten de centrale raad van de vakbonden. Verder werd mel ding gemaakt van loonsverho gingen en een nieuw prijsbeleid. Steeds meer mensen in Polen reali seren zich nu hoe ernstig de situa tie is en hoe moeilijk het is de problemen op te lossen, aldus het blad, dat zich overigens onthield van commentaar op de jongste gebeurtenissen in Polen. Andere Oosteuropese landen heb ben tot nu toe geen uitvoerig ver slag gegeven van de gebeurtenis sen in Polen. ADVERTENTIE UW HUID IS NU MOOI BRUIN,MAAR IS UW HUID NOG WEL ZACHT EN SOEPEL? Heeft u ook zo genoten van deze zomer? Heeft u ook zo lekker liggen zonnen.Ja? Dan moet u dit verhaal zeker lezen. Dezelfde zomerzon die u zo mooi bruin heeft gemaakt, heeft uw huid tegelijkertijd uitgedroogd. Vooral de tere huid van uw gezicht heeft nu weer extra aandacht nodig. Het is nu hoogste tijd haar de soepel heid en zachtheid terug te geven, die past bij een jeugdige bruine tint.Gelukkig hebben al veei vrouwen het geheim van Oil ofUlay ontdekt. De 'beauty fluid' die het natuurlijke vochtgehalte weer in evenwicht brengt. Het geheim van Oil ofUlay is dat het eigen schappen bezit die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloeistoflën. Daarom neemt uw huid deze beauty fluid meteen en volledig op, zonder een spoortje vet achter te laten. Het beste is gezicht en hals iedere ochtend en avond met Oil ofUlay4 te masseren. Al snel voelt u dat uw huid weer zacht en soepel wordt. Droogterim- peltjes worden minder zichtbaar. Alleen de fijne herinnering aan de zon blijft: een mooie bruine huid die er weer net zo gaaf uitziet als bij het begin van de zomer. 4 Oil ot Ulay, een gedeponeerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. derhandelingen, maar in een brief aan premier Begin was hij wel bereid tot een topconferentie met president Carter en premier Begin in de hoop - maar dat schreef hij er niet bij - dat Israël dan onder zware druk zal komen te staan. Israël op zijn beurt stel de zich op het standpunt dat Egypte de onderhandelingen had afgebroken en dat daarom Egyp te terug moest komen naar de onderhandelingstafel voordat over enige andere zaak kan wor den gesproken. Compromis De compromisformule die Lino witz heeft gevonden, koppelt een topconferentie aan het hervatten van de onderhandelingen, zonder dat voor een van beide een datum wordt genoemd. De grote vraag is of een dergelijke top voor dan wel na de Amerikaanse presidents verkiezingen zal worden gehou den. Een spoedig topoverleg lijkt niet waarschijnlijk - Carter kan geen fiasco gebruiken in zijn ver kiezingspropaganda, en succes lijkt lang niet zeker. Bij een top conferentie na de verkiezingen zal Israël het echter zeer moeilijk krijgen, omdat dan de president bevrijd is van electorale pressie en Israël harder aan kan pak ken. Het is al met al duidelijk dat het heropenen van de onderhande lingen op zichzelf nauwelijks van belang is, behalve dan voor Car ters verkiezingspropaganda. Het is de topconferentie die de door slag inoet geven. De grote vraag is of bij zo'n conferentie Israël en Egypte een deelakkoord kunnen sluiten die het houden van ver kiezingen op de Westoever en in de Gazastrook mogelijk maakt, zonder dat over alle problemen overeenstemming is bereikt. De beantwoording van die vraag zal voor president Carter doorslag gevend zijn voor het bepalen van het tijdstip. Obstakel De belangrijkste obstakels voor een deelakkoord zijn de be voegdheden die een Palestijnse autonome raad moet krijgen, en de vraag of de Arabische bevol king van Jeruzalem deel mag nemen aan de verkiezingen. Voor het beantwoorden van die twee vragen zal nog heel wat diploma tieke acrobatiek nodig zijn. Een gesuggereerde oplossing voor Jeruzalem is dat de Arabische bevolking in Bethlehem zou gaan stemmen; een voorstel dat tot dusver door premier Begin niet aanvaard is. Premier Begin zei in een televisie- interview niet te verwachten dat een topconferentie met de presi denten Carter en Sadat voor de SALISBURY (Reuter) - Zimbabwe heeft de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika, aangeknoopt door het vroegere Rhodesië, verbro ken, zo werd officieel in Salisbury meegedeeld. Het handhaaft echter een handelsmissie in Johannesburg. Het ministerie van buitenlandse zaken zegt, dat alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers zijn teruggeroepen uit Pretoria en Kaapstad. De maatregel komt niet onverwacht. Premier Robert Mugabe van Zim babwe heeft zich duidelijk aan de zijde van andere Afrikaanse landen geschaard in hun streven een einde te maken aan het blanke minder heidsbewind in Zuid-Afrika. Niets is de kandidaat voor het Westduitse bondskanselierschap, Franz Josef Strauss te dol om de aandacht op zich te vestigen. Gisteren bracht hij een bezoek aan de Eschweiler-mijn en daalde af in de 900 meter diepe mijnschacht. Na afloop deelde Strauss mijnwerkershelmen met zijn handtekening uit. ln de Franse kazernes zullen binnenkort gezondere eetgewoonten worden ingevoerd. Althans als een tot nu toe beloftevol experi ment in Perigueux, Auch en Bayonne slaagt. Daar krijgen de militairen tot nieuwjaar een verantwoord menu voorgeschoteld. Zij beginnen de dag met een uitgebreid „Engels ontbijt'' in plaats van alleen maar koffie of vruchtesap. opdat zij rond 11.00 uur niet meer gekweld zullen worden door het „beroemde lege gevoel van de maag". De lunch blijft onveranderd: 100 gram vlees met toe behoren. Het avondeten is daarentegen minder copieus dan voorheen. De militairen zouden zich inmiddels geschikt hebben in de ver schraling van hun menu. Alleen een 90 kg zware dienstplichtige van bijna 2 meter heeft luid geprotesteerd. Anderen zouden 's avonds vaker de gang naar een snackbar maken om de opgelopen schade in te halen. Door krachtig remmen kon Myriam Sznaper bij Mulhouse in de Elzas nog net voorkomen dat er een meteoriet door haar auto sloeg. Het ding kwam nu vóór haar neer. Zij wachtte tot de gloeiende kogel afgekoeld was en droeg het donkergrijze, poreu ze gesteente van anderhalve kilo naar huis. Het blad „L'Alsace", dat dit gisteren berichtte, zie dat het astrono misch instituut in Straatsburg er als de kippen bij was om een monster van het gesteente te nemen voor wetenschappelijk on derzoek. Dat iemand zelden. i meteoriet op aarde ziet neerkomen, gebeurt uiterst Amerikaanse presidentsverkie zingen plaats zal vinden. Begin ontkende dat Israël enige con cessie had gedaan teneinde een hervatting van de besprekingen mogelijk te maken. In Washing ton is intussen bekendgemaakt dat Israël als gebaar van goede wil een aantal Palestijnse gevan genen vrij zal laten en dat premier Begin Sadat heeft toegezegd zijn kantoor voorlopig niet naar Ara bisch Jeruzalem te zullen over brengen. Beide overigens zaken die los van het onderhandelings proces al bekend waren. Het vrijlaten van 300 politieke ge vangenen is een voorstel van het hoofd van het gevangeniswezen in verband met de overvolle Is raëlische gevangenissen en de Is raëlische pers wist al eerder deze week te berichten dat er in de re gering geen enthousiasme is voor het verhuizen van Begins kan toor. Begin zei tijdens zijn tv-in- terview dat hij een desbetreffend voorstel aan zijn kabinet zal voorleggen als de tijd daartoe ge komen is. Hij weigerde een da tum te r ANKARA - De Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken. Van der Klaauw, is gistermiddag aan gekomen in Ankara voor een vierdaags bezoek aan Turkije dat hem ook naar Istanboel zal voe ren, waar hij waarnemend presi dent Caglayangil zal bezoeken. Voor vandaag staan onder andere een kranslegging bij het mauso leum van Ataturk en een gesprek met premier Demirel op het pro gramma, alsmede de tekening van een sociaal akkoord dat on der andere ziekenfopds- en pen sioenuitkeringen aan in Turkije verblijvende familieleden van Turkse arbeiders in Nederland regelt. Ten gevolge van een staking in ho tel Groot Ankara logeert de mi nister in de ambtswoning van de ambassadeur en niet in het van Turkse zijde ter beschikking ge stelde Dedeman-hotel. Hoewel er volgens minister Van der Klaauw geen bilaterale kwesties zijn tussen de twee landen die dringend om een oplossing vra gen, zullen vermoedelijk allerlei problemen, de Turkse arbeiders in Nederland betreffende, aan de orde komen. In de Turkse pers verschenen de laatste dagen spe culaties dat Nederland, net als West-Duitsland, een visumrege ling voor Turkse emigranten wil invoeren, mede met het oog op het toenemend aantal asielaan vragen. Ook zullen vrij zeker de mensen rechten als geheel ter sprake ko men. vooral naar aanleiding van het recente Amnesty Internatio nal-rapport betreffende folterin gen in Turkije. Tijdens de be sprekingen zullen voorts EG- problemen een voorname rol spelen. De Turkse regering heeft aangekondigd nog dit jaar een of ficiële aanvraag voor het lidmaat schap te zullen indienen, iets waar de Nederlandse diplomatie, die vanaf 1 januari 1981 het voor zitterschap van de EG-ministers- con ferentie waarneemt, dus ze ker mee te maken krijgt. De Turkse minister van buiten landse zaken, Erkmen, betoogde dezer dagen dat Turkije de oor spronkelijk geprojecteerde toe tredingsdatum, 1995, wil ver vroegen opdat niet Griekenland, Spanje en Portugal, die ongeveer dezelfde produkten voortbren gen, alle EG-voordelen vóór Tur kije wegplukken. Het is nu juist deze pro-Europese politiek van Erkmen die het mik punt is van een motie van afkeu ring in het parlement, die daar gisteren ter sprake kwam en veel van de belangstelling voor het bezoek van Van der Klaauw wegneemt. De indiener, prof. Er bakan. voorzitter van de islamiti sche Partij van Nationaal Be houd. richt zich tegen de ver waarlozing van de Arabische OI leiitrrmu in tegen de handha ving van de diplomatieke be trekkingen met Israel. Dezer da gen werd overigens het Turkse consulaat-generaal in Jeruzalem gesloten. De motie zou eerst dinsdag in be handeling komen, maar het quo rum van 226 werd toen op één na niet gehaald. Gisteren waren er 227, en dit betekent dat de kans groot is dat de motie morgen wordt aangenomen. Minister Erkmen zou dus ten val kunnen komen juist op de dag-dat zijn Nederlandse collega en gast naar Istanboel vertrekt. Premier Demirel kan ook het lot van zijn hele minderheidskabinet aan dat van Erkmen binden, in welk geval een meerderheid voor de motie minder waarschijnlijk is. omdat dan meer leden van Er- bakans partij - die het kabinet tot nu toe ondersteunden - weg zul len blyven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9