Minister vreest kapitaal-vlucht buitenland naar Amsterdam wil gekraakte panden aan Keizersgracht gaan vorderen YVD: nu nog geen steun abortuswet oppositie Al vele jaren 'steun' van ABN voor bewind Chili Geen grotere stemdwang in fractie CDA Bij aanpakken van spaarbrieven Jongen gewond tijdens open dag in kazerne BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam zijn van plan de gekraakte panden "De Groote Keyser" aan de Kei zersgracht te vorderen. Nu de onderhandelingen over aan koop met de economisch ei genaar, onroerend goed han delaar Beerents, zijn mislukt heeft het college besloten het vorderen van de omstreden panden voor te leggen aan de vorderingscommissie. Deze onafhankelijke commissie adviseert B en W bij vorde ring van panden voor inge schreven urgent woningzoe kenden. Het college merkte in een pers bericht op dat met de misluk king van de onderhandelin gen "de eerste fase van een eventuele vorderingsproce dure is afgesloten". Beerents wilde gistermiddag geen commentaar geven op de stap van het gemeentebe stuur. "Wat B en W zeggen dat zeggen ze maar", aldus de on- roerend-goed hand elaar. De gemeente deed eind vorige maand een bod van ruim 4,3 miljoen gulden op een twin tigtal door Beerents te koop aangeboden panden, waar onder De Groote Keyser. Voor deze zes panden (Kei zersgracht 242 t/m 252) wilden B en W 1,8 miljoen gulden neertellen. Beerents wees het gemeentelijk bod begin deze week als "volstrekt onaan vaardbaar" van de hand en liet weten, dat er nu geen sprake meer kan zijn van ver koop van De Groote Keyser aan de gemeente. Dordrecht De Raad 1 i State heeft giste ren het besluit van B en W van Dordrecht om zeventien ge kraakte panden aan de Van Strijsingel ten behoeve van de krakers te vorderen ge schorst. Volgens staatsraad, mr. J. van der Hoeven, had den B en W met dit vorde- ringsbesluit een gerechtelijk vonnis tot ontruiming door kruist. De Dordtse recht bankpresident had onlangs bepaald dat de singel-appar tementen op 5 septem ber leeg moeten zijn. De krakers, die er al zo'n twee jaar wonen, hadden toen aangekondigd er niet vrijwillig uit te zullen gaan. Om een krakersoorlog te vermijden, hadden B en W daarop de vorderingsproce dure versneld. Huiseigenaar Koning had in verband met de tijd een ver korte procedure aangevraagd bij de Raad van State, omdat hij zich door de vordering on evenredig benadeeld voelde in zijn belangen. Definities De definities van leegstand krachtens het wetsontwerp leegstand van de regering en het initiatief-voorstel van de PvdA tot wijziging van de woonruimtewet van 1947 maken het gemakkelijk om de beoogde meldingsplicht voor leeg staande woningen en gebou wen te verzaken. Deze krittiek van de werkgroep woonadvokaten uit Amster dam werd gisteren op een hoorzitting van de vaste ka mercommissie Voor volks huisvesting en ruimtelijke ordening gedeeld door verte genwoordigers van de Raad van Kerken, de landelijke vereniging van leidinggeven de huisvestingsambtenaren, de anti-spekulatie aktie Am sterdam, de rechtswinkels van vijf grote steden en B en W van Amsterdam. De regering wil niet alleen lege etages boven winkels uitslui ten van de meldingsplicht maar biedt tevens de moge lijkheid tot vrijstelling van de meldingsplicht van een wo ning of gebouw dat in bruikleen is gegeven zonder dat daar een vergoeding te genover staat. Door een ge meentelijke vergunning te vereisen voor het in gebruik nemen van iedere woongele genheid, wordt de eigenaar de mogelijkheid tot het omzeilen van de meldingsplicht door middel van bruikleen-con tracten ontnomen, zo heeft de werkgroep woonadvokaten benadrukt. Wethouder Wolffensperger van volkshuisvesting van Am sterdam drong aan op een formulering van het begrip leegstand waarmee op korte termijn korte metten kan worden gemaakt met eigena ren die door middel van "chi canes" woonruimte aan de distributie door de gemeentes onttrekken. DEN HAAG (GPD) - Minister Van der Stee (financiën) is niet van plan om de belastingontduiking via spaarbrieven aan toonder aan te pakken. De minister vreest dat een dergelijke aanpak economisch schadelijke gevolgen zal hebben. Hij noemde in dit geval het middel erger dan de kwaal. De enige mogelijkheid om deze De kamerleden Roethof van de PvdA (links) en Wessel-Tuinstra van D'66 (rechts) gaven gisteren in Den Haag De Tweede Kamer, die gisteren over de belastingfraude debat teerde, is het met die opvatting echter geheel oneens. PvdA, D'66 en PPR willen dat de regering de ze ontduiking onmiddellijk on mogelijk maakt. Het CDA geeft de minister nog enkele maanden uitstel om een nota over deze kwestie in te dienen. Maar Van der Stee liet gisteren al blijken dat zijn standpunt in die nota niet zal afwijken van wat hij gisteren zei. CDA-woordvoerder Van Dijk wil dat dit gat in de wet vóór 1 januari wordt gedicht, maar die kans lijkt gering. Spaarbrieven aan toonder maken het de houder mogelijk geld te beleggen en flinke rente op te strijken, die hij niem - gemakkelijk voor de be lasting kan verzwijgen. Van der Stee vreest voor kapitaal- vlucht naar het buitenland, met name Zwitserland en de Antillen, als deze aantrekkelijke beleg gingsmogelijkheid (van veelal zwart geld) wordt afgesneden. Dat zal een schadelijk effect op onze economie hebben, waar door de maatregel geen enkel ef fect zal sorteren. Bovendien zal de strijd om de spaargelden door de banken worden verscherpt, wat de rente kan opdrijven, wat de betalings balans weer kan verslechteren. Ook mag verwacht worden dat eveneens de toevloed van bui tenlands geld naar Nederland zal afnemen. ontduiking aan te pakken ligt volgens Van der Stee ia interna tionale afspraken. „Hoe verwer pelijk we de fraude met spaar brieven ook vinden, het is niet zinvol eenzijdig maatregelen te De Tweede Kamer was echter al lerminst overtuigd. Van Dijk (CDA) hield de minister voor dat tegenover de economische na delen staat dat door aanpak van de belastingfraude een aanzien lijk bedrag aan belastinggelden méér kan binnenstromen. Hij rekende voor dat op de totaal ongeveer 10 miljard gulden aan spaarbrieven jaarlijks wel enkele honderden miljoenen guldens aan belasting ontdoken wordt. Het feit dat Van der Stee zo bang is voor kapitaalvlucht naar het buitenland bewijst dat het ken nelijk om heel grote bedragen gaat, aldus Van Dijk. "Intimidatie" De WD'er Portheine vroeg in een motie om een menselijker beleid van de belastingdienst. Het per soneel van de belastingdienst moet zoveel mogelijk „intimida tie en vooringenomenheid" ver mijden en de persoonlijke le venssfeer waarborgen. Hij beklaagde zich erover dat de belastingdienst in geval van ge constateerde fouten veelal met een uit gaat van de kwade trouw van de betrokkenen. Van Amels- voort was verbaasd over deze klacht. Hij gaf toe dat het niet de bedoeling is boetes op te leggen alvorens onomstotelijk schuld vaststaat. i toelichting op hun abortus-wetsontwerp. Liberalen gebonden aan regeerakkoord DEN HAAG (GPD) - Het gisteren door PvdA en D'66 ingediende abortuswetsontwerp moet een alternatief vormen voor het voorstel van het kabinet-Van Agt. De twee oppositionele frac ties willen de behandeling van hun voorstel dan ook pas laten beginnen nadat het wetsontwerp van de regering door de Ka mer verworpen zal zijn. Vandaag wordt door de bijzondere kamercommissie een besluit ge nomen over de wijze waarop de Kamer de drie nu ter tafel liggen de voorstellen zal afhandelen. Naast het initiatief van PvdA en D'66 hebben ook SGP en GPV, en het kabinet wetsontwerpen ingediend. Daarvan hebben al leen het regeringsvoorstel en dat van de oppositie enige kans op succes. De indieners van het nieuwste ontwerp, de socialist Roethof en de democraat mevrouw Wessel- Tuinstra, hebben gisteren laten weten niet te zullen instemmen met een regeling waarbij hun ontwerp behandeld wordt vóór het regeringsontwerp. Zij zijn be reid het zo nodig weer in te trek ken. ADVERTENTIE inbraakwerende V picus-deuren voor VEILIGHEID in woning, winkel, kantoor, etc. Leverbaar in 5 verschillende beveiligings-klassen. Kompleet met speciale sloten en voorzieningen. /.«p1 vanaf f475,- inkl BTW Vraag gratis brochure of bezoek onze showroom Jongeneel B. V. de Verenigde Houthandel Waard 7 2315 KP Leiden Hoge Morsweg 152 tel. 071-141641 2332 HN Leiden tel. 071-769202 MAASTRICHT - Vijf uur lang heeft een nepbom, geplaatst in de hal van het stadhuis in Maastricht, gisteren groot ongemak veroorzaaktDe vondst werd na half één gedaan door een medewerker van de huishoudelijke dienst. Directe ontruiming van het stadhuis en afzetting van aan- en afvoerwegen waren de gevolgen. Binnen de kortste keren leidde de laatste maatregel tot een volkomen ontreddering van het stadsverkeer. Te hulp geroepen leden van de Explosieven Opruimings Dienst constateerden dat het hier "een grap" betrof. Op de foto wordt de nepbom door politieagenten in een plastic zak afgevoerd. ADVERTENTIE CAMERA EN PROJECTOR KOOPGIDS Met een massa tips, wen ken, suggesties en ideeën voor aanschaf en gebruik van foto- en filmappara tuur. Prijs- en produktin- formatie over 121 mer ken. Overal verkrijgbaar. 180 pagina's f 4,75' Andere Welke-koopgidsen: Keukens, Badkamers. Tuin, Vloeren, Electr. orgels. Hobby gereedschap, Hifi- Stereo en TV/video. Accres Uitgevers. Telefoon 029'0-18181' Dit politiek touwtrekken is van belang omdat hiervan kan afhan gen welk van de twee voorstellen uiteindelijk door de Kamer aan vaard zal worden. Mocht name lijk het voorstel van PvdA en D'66 eerst in stemming komen, dan blijft de WD gebonden aan het regeerakkoord. De liberalen zullen daarom tegen het initia tiefvoorstel moeten stem- WD-woordvoerder Dees heeft dat inmiddels bevestigd. In een ver klaring zei hij dat de WD, gezien het regeerakkoord, aan het nieu we voorstel geen steun zal kun nen geven. Wel liet hij open wat er zou gebeuren zodra het rege ringsvoorstel van tafel is ver dwenen. Ook weigerde hij een reactie te geven op de inhoud van het PvdA-D'66-voorstel. Het voorstel van PvdA en D'66 is inmiddels met instemming be groet door de vrouwengroepe ringen Rooie Vrouwen en Wij Vrouwen Eisen. Voorzitster Pij- kel Schroder van de Rooie Vrou wen wees erop dat het nieuwe voorstel veel overeenkomst ver toont met het initiatief van PvdA en WD uit 1976. Wel komt het nieuwe ontwerp tegemoet aan een aantal bezwaren die de Rooie Vrouwen hadden tegen dit eerde re voorstel. In tegenstelling töt het regerings voorstel spreekt uit het initiatief van socialisten en democraten „eerbied voor de menselijke waardigheid en terughoudend heid ten aanzien van de over heidsbemoeienis met het intieme leven van de mensen", aldus me vrouw Schroder. Zij vreest dat echter dat de nadruk, die ook bij de oppositie op de zorg voor de vrouw gelegd wordt, kan leiden tot een „verstikkende hulpverle ning". Dat kan opnieuw een be dreiging vormen voor de zelf standigheid van de vrouw. Gezien de weerstanden bij het CDA tegen het regeringsvoorstel lijkt het waarschijnlijk dat ook dit ontwerp verworpen wordt. Dat zou dus betekenen dat de Kamer er opnieuw, tien jaar en acht ont werpen na het eerste initiatief van de kamerleden Lambers (PvdA) en Roethof, niet in ge slaagd is abortus wettelijk te re gelen. Roethof benadrukte gisteren dat beide fracties dat willen voorko men. De indieners willen ook verhinderen dat abortus opnieuw een rol gaat spelen in de komende verkiezingsstrijd. Vandaar dat zij een snelle behandeling voor staan, zodra het wetsontwerp van de regering verworpen zal zijn. Roethof verwacht dat de Tweede Kamer in mei volgend jaar een van de wetsvoorstellen aanvaard kan hebben. AMSTERDAM (GPD) - De Alge mene Bank Nederland is de af gelopen jaren medeverantwoor delijk geweest voor 12 leningen aan de Chileense overheid. Het gaat om een bedrag van in totaal meer dan een mifjard dollar. De ABN is bij de leningen betrokken als lid van de Euro-Latin-Ameri- can Bank (Eulabank) en van de Société Financiaire Europeënne (de SFE-groep). Tot deze conclusie komt het Chili Komitee Nederland in samen werking met de onderzoekgroep Multinationale Ondernemingen Latijns-Amerika (MOL) en het Transnational Institute. Voor zover bekend is de ABN waar schijnlijk de enige bank in Ne derland die op deze wijze steun verleent aan het bewind in Chili. De samenstellers van een rapport over deze kwestie noemen de on dersteuning van de dictatuur in Chili volstrekt verwerpelijk en vragen de ABN te stoppen met de leningen aan het bewind van Pi nochet. De belangstelling voor financiële steun aan de Chileense overheid ontstond in 1977, toen het Chili Komitee uit publicaties begreep dat de Chileense staatsbank wil de toetreden tot de Eulabank. Op 15 juli 1977 werd de Chileense bank inderdaad door een in drukwekkend gezelschap ban kiers, die het consortium de Eu- ro-Latin-American Bank Ltd. vormen, in Amsterdam unaniem welkom geheten als lid. Gastheer en mede-aandeelhouder was de Algemene Bank Nederland. De heer R. Hazelhoff. lid van de raad van bestuur van de ABN, is nog steeds een van de 22 directeuren van de Eulabank. In november 1979 kwamen de ban kiers in de Chileense hoofdstad Santiago bijeen. Een Engels-Ne derlandse filmploeg, die op dat moment een film maakte over de rol van de banken in de Derde Wereld, wilde een interview met een Nederlandse vertegenwoor diger maken. De ploeg kreeg toen te horen dat er geen Nederlan ders bij de aandeelhoudersver gadering aanwezig waren. De film wordt binnenkort door de VARA-televisie uitgezonden. De ABN heeft het Chili Komitee voor meer informatie naar de Eulabank verwezen, waarin de ABN een belang heeft van 5 pro cent. In de brief van de ABN van 28 juli wordt betreurd dat in een aantal landen nog steeds men senrechten worden geschonden. Maar in de brief wordt ook ge steld dat „het verstrekken door bankinstellingen van leningen aan overheden die de mensen rechten schenden niet te allen tijden uitsluitend negatief moet worden beoordeeld De Nederlandse regering heeft sinds 1973 geen kredietgaranties meer verleend voor exporttrans acties van Nederlandse bedrijven met Chili. Fokker heeft bijvoor beeld in 1974 geen exportver gunning gekregen voor de leve ringvan vliegtuigen aan Chili. De toenmalige minister van econo mische zaken. Lubbers, heeft in 1976 de Stevin-groep ernstig ont raden door te gaan met investe ringen in dit Zuidamenkaanse land. DEN HAAG (GPD) - De zes CDA-kamerleden die tijdens het debat een olie-embargo tegen Zuid-Afrika stemden voor de motie van trouwen van de oppositie, zullen het kabinet op zijn daden blijven AMSTERDAM (ANP) - De 36-jari beoordelen zonder echter totale oppositie tegen het kabinet te gaan voeren. Volgens de dissidente CDA'ers ging het eind juni om een inci dent en niet om een nieuwe gedragslijn. De christendemocratische fractie heeft gisteren het beraad over het olie boycotdebat afgesloten, nadat vorige week al een eerste samenkomst was gehouden. Volgens de zes dissidenten is de weigering van de rege ring een eenzijdige olieboycot tegen Zuid-Afrika in te stellen niet de druppel geweest die de emmer heeft doen overlopen. Wei zullen zij het kabinet op zijn daden blijven beoordelen, zoals zij vanaf het begin van het kabinet-Van Agt hebben gedaan. Van een grotere stemdwang in de fractie zal niets komen. Het voorstel van KVP'er Van der Broek om de reglementen van de fractie te veranderen, werd door de indiener tijdens de vergadering ingetrokken. Als het tot een stemming gekomen was, zou het voorstel trouwens zijn wegge stemd. Fractievoorzitter Lubbers heeft een klemmend beroep gedaan op zijn fractieleden zich van hun verantwoordelijkheid bewust te zijn. Bij een zo beperkte meerderheid van de huidige coalitie hebben de leden bij alle afwegingen een bepaalde plicht ten opzichte van het kabinet, aldus Lubbers. Eis tien jaar en tbr wegens moord meubelmaker A.G.H. Nieuw Vennep heeft gisteren voor het gerechtshof in Amster dam een gevangenisstraf van tien jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering tegen zich horen eisen wegens moord op de minnaar van zijn ex- De rechtbank in Haarlem veroor deelde hem begin dit jaar tot acht jaar gevangenisstraf en tbr we gens doodslag. H. was het niet eens met de tbr en ging in hoger beroep. De verdachte was tot zijn daad ge komen nadat zijn vrouw een eis tot echtscheiding had ingediend en met een andere man was gaan samenwonen. APPINGEDAM (ANP) - Tijdens een open dag in de W.L. van Nassaukazeme in Appingedam is dinsdag een 9-jarige jongen ernstig gewond geraakt door een rondvliegende musketonhaak. Het ongeluk gebeurde tijdens een demonstratie met een lynx-heli kopter. Een musketonhaak, waarmee personen kunnen worden opgetrokken of neergelaten vanuit de helikopter, kwam in het rotorveld van het toestel terecht en werd het publiek ïngeslin- gerd. Daarbij raakte het jongetje gewond. De jongen kreeg een metaalsplinter in zijn long en liep bovendien een kaakfractuur, gekneusde ribben en vleeswonden op. Hij werd in eerste instantie naar het ziekenhuis van Delfzijl overge bracht maar later naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen vervoerd, waar geprobeerd wordt de splinter te verwijderen. Een verklaring voor het ongeluk kon nog niet worden gegeven. De koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Meteen na het ongeval werd de open dag stop gezet. Op het kazerneterrein werd gedurende de demonstraties geprotes teerd tegen de open dag door een actiegroep van de PSP-jonge- ren en de PPR. Ook zij hielden na het ongeluk hun actie voor gezien. ADVERTENTIE HIFI-STEREO TVlVIDEO KOOPGIDS Rijk geïllustreerd. Boorde vol tips. wenken, ideeen, checklists. Prijs- en pro- duktinformatie over 136 merken. A Overal verkrijgbaar. 148 pagina's i 4/**' Andere Welke-koopgidsen: Keukens. Badkamers. Vloeren, Electr orgels. Camera's. Tuin, Hobby gereedschap. Accres Uitgevers. Telefoon 02940-18181-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7