Gieten als hobby Vertaalmachine in zakformaat Breng Uw gereedschap veilig de winter door Elk slot heeft onderhoud nodig c? sP Uniek laboratorium in Groningen Haren en huidschilfers in tientallen flesjes Lakken op waterbasis DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 Een vertaalmachine in pocket formaat, opgeborgen in een pols tasje, in staat om 2800 Neder landse woorden en uitdrukkin gen te vertalen in het Engels, Duits, Frans, Noors, Spaans, Ita liaans, Arabisch en Japans (ook omgekeerd) is werkelijkheid ge worden. Zo'n robotvertaler, die makkelijk mee op reis kan worden geno men, kost ongeveer f 600, waarbij dan nog per „taalmodule" een bedrag van f130 komt. Op het toetsenbord wordt bijvoorbeeld een Nederlands woord inge toetst, de taaltoets wordt inge drukt en op de display verschijnt de vertaling in de gewenste taal. Althans, wanneer dat woord in het „pakket" van 2800 woorden zit. De vertaler kan drie modules be vatten; die kunnen naar wens worden verwisseld. Arabisch en Japans worden niet in de betref fende lettertekens weergegeven, maar fonetisch, dus leesbaar en uitspreekbaar voor westerlin gen. Het aantal van 2800 woorden lijkt nogal beperkt, maar op reis kom je er een heel eind mee. Boven dien zijn woorden die met elkaar verband houden groepsgewijs opgeslagen, zodat vaak een sy noniem kan worden gezocht. Er zit ook epn vast geheugen met veelgebruikte termen en uit drukkingen in het apparaatje, evenals een mogelijkheid om ma ten en gewichten om te reke- Of het leren van talen nu overbodig is geworden? Die illusie heeft ui teraard ook de fabrikant (Philips) niet. Maar een handig hulpmid del is het zeker, vooral voor men sen die veel op reis zijn. Zo ontstaat een sfeervol geheel, dat bijna niet van echt is te onder scheiden. Met behulp van koudglazuur, glasverf, patina en andere bewerkingsvloeistoffen krijgen Keraminfiguren het ui terlijk van aardewerk, porselein, ivoor of gewoon gelakt. Mogelijkheden genoeg dus, en dat geldt ook voor de toepassingen: wanddecoraties (sommige com pleet met lijst), wandtegels en andere reliëfs, metaal- of houtkleurige versieringen of or namentjes op dozen, spiegels, deuren en andere gebruiksvoor werpen, schaakstukken (diverse middeleeuwse, Griekse en oos terse figuren)'en -borden, ruim telijke figuren, beeldjes enzo voort. Wilt u meer weten over deze knut- selhobby, ga dan eens een kijkje nemen bij uw handenarbeidwin- kelier. Daar kunnen ze u verder informeren over prijzen, beno digde materialen, hoeveelheden, werkwijze en dergelijke. Is dat niet het geval, dan kunt u bellen naar de importeur, de firma Kars en Co BV te Kesteren, telefoon 08886-1825. Stomme camera De techniek van het gieten is heel oud. Al eeuwenlang worden ge- bruiks- en siervoorwerpen gego ten van tin, brons, ijzer, klei, enz. Dat gebeurde op handambachte- lijke wijze. Het vloeibare mate riaal werd in vormen of mallen gegoten en daarna afgekoeld, zo dat het stolde en de vorm behield waarin het was gegoten. Nadat het produkt uit de mal was ge haald, moest het nog worden af gewerkt door middel van schu ren, frezen, polijsten, lakken en dergelijke. Er is veel veranderd. Tegenwoordig zijn er andere technieken, nieuwe materialen en doen machines het werk. Hier en daar zien we echter nog een vakman (bijvoorbeeld de tingieter), die het ambacht uitoe fent zoals dat vroeger werd ge daan. Zoals dat met zoveel „oude am bachten" is gebeurd, begon de amateur zich voor het gietwerk te interesseren. Met name in de hobbysector zijn er diverse mo gelijkheden voor metaal (tin, lood), gips, klei, was en kunst stof. Gietpoeder Door het gebruik van kunststoffen zijn de giettechnieken vereen voudigd en de mogelijkheden voor de hobbyist enorm uitge breid. Het uit Duitsland afkom stige Keramin is daar een voor beeld van. Dit universeel te ge bruiken gietpoeder wordt met water aangemaakt en is bedoeld voor het gieten van reliëfs of ruimtelijke figuren. Op de foto ziet u beide toepassin gen: een reliëf in de vorm van een schilderij en ruimtelijke (sier) schaakstukken. Omdat de ver werkingstijd ongeveer 10 minu ten bedraagt, moet het mengsel onmiddellijk na het aanmaken in de mal worden gegoten. Deze kunststofmallen worden kant en klaar geleverd (merk: Hobby Time). U kunt ze zo vaak gebrui ken als u wilt. Na ongeveer 30 mi nuten is de gietmassa hard en kan het produkt uit de mal worden gehaald. Natuurlijk bent u er dan nog niet de afwerking maakt er pas een waardevol werkstuk Ook hiervoor bestaan diverse mo gelijkheden. Allereerst moet het materiaal met zogenaamde isola- tiegrond worden afgedekt, zodat verf en dergelijke er niet meer in kan trekken. Houtstructuur (zie de lijst om de reliëfvoorstelling op de foto) kunt u bewerken met beits, verkrijgbaar in diverse houtkleuren, terwijl het zoge naamde metalloidglazuur het werkstuk een metaalachtig ui terlijk geeft (zie de "kopergravu re" in de „houten" lijst). Over enige tijd wordt het voor al het gereedschap dat in schuur, gara ge of andere vochtgevoelige ruimten is opgeborgen, weer een lastige periode om te overleven. Wie een centraal verwarmde ruimte als doe-het-zelf-werk- plaatsje heeft, is gelukkig. Want daar loopt het gereedschap wei nig kans aan roest ten onder te gaan. Schuren en garages zonder ver warming echter zijn tijdens na jaar en winter minder geschikt als opslagruimte voor gereed schap. In die tijd zal zo'n ruimte ook niet erg vaak als werkplaats worden gebruikt. Er wordt dan in veel gevallen ook niet zo erg op het gereedschap gelet en wan neer men dan in het vooijaar wild enthousiast aan de gang wil, grijnst roestbruin op zaagbladen, beitels enz. de eigenaar te gen. Het is natuurlijk mogelijk om alle roestgevoelige spullen tijdens de winter op een veilige plaats bin nenshuis op te brengen. Is daar voor echter geen gelegenheid, dan zal de doe-het-zelf-uitrusting in meer barre omstandigheden moeten overwinteren. Kijk het daarom, voordat het slech te weer komt, goed na. Maak het schoon en wrijf het licht in met zuurvrije vaseline. Scharnieren de delen smeren met dunne olie. Tangen controleren op hun wer king: helemaal openen, smeren en enkele malen open en dicht doen. Waar al roestplekjes zichtbaar zijn (want die kunnen uiteraard ook in de zomer ontstaan): wegpoet sen met staalwol en met vaseline of olie behandelen. Een goede olie om gereedschappen te behandelen is Multi-Spray van Alabastine; dat smeert èn bevei ligt geruime tijd tegen roest. Berg kleine dingen in dozen of la den. Hang nooit gereedschap di rect tegen een muur, ook al lijkt die altijd mooi droog te zijn. Een eenvoudig, maar veilig gereed- schappenbord kan worden ge maakt van een stuk spaander plaat dat met enkele houten re gels tegen de muur wordt beves tigd. Overigens kan het helemaal geen kwaad om, ook al zijn alle nodige voorzorgsmaatregelen genomen, tijdens de winter enkele malen te inspecteren of de spullen het goed maken. Een onschuldig lij kend roestplekje is misschien twee maanden later een gemeen ingevreten stukje verwoesting van uw dure handzaag! Met zo'n hobbyset is het mogelijkje eigen.schaakstukken te gieten. Gewoonlijk wordt naar deursloten weinig omgekeken; wij nemen gemakshalve maar aan dat zulke dingen eeuwig blijven functione ren. En als er dan ineens iets mis gaat, worden we daar boos om. Terwijl het meestal aan ons zeifis te wijten. Een slot heeft namelijk onderhoud nodig. Vooral sloten op buitendeuren zijn gevoelig voor roestvorming, met name de gewone ijzeren in- steeksloten waarmee keuken-, achter- en balkondeuren zijn uit gerust. Het is vaak meteen aan de zogenaamde schoten (de uit de deur stekende metalen pennen die in de sluitplaat op het kozijn vallen) te zien hoe het met het in wendige van het slot is ge steld. Wanneer die schoten zijn verroest, zal het er binnen in de slotkast ook niet zo best voorstaan. Knar sende geluiden bij het omdraaien van de sleutel duiden eveneens op verregaand „achterstallig on derhoud". Dat kan op een dag vervelend worden; als het slot in eens blijft steken, terwijl de sleu tel er omgedraaid inzit, wordt het tobben om de deur weer open te krijgen. Daarbij loopt de sleutel kans te breken. En dan is Leiden helemaal in last. Voorkom die narigheden door elk slot van tijd tot tijd (tweemaal per jaar) even te smeren. Olie is voor dat doel beslist niet geschikt; die gaat, samen met stof, aankoeken en dan is het middel op den duur erger dan de kwaal. Spuit liever smerende grafiet in het slot; via het sleutelgat en via de kieren van de schoten. Beweeg de deurkruk en de sleutel daarna enkele malen heen en weer. Het grafietmiddel verspreidt zich dan door de slotkast. Wanneer een slot, ondanks regel matig smeren, erg stroef gaat werken, haal het er dan uit. Ver wijder de deurkruk (pennetje uit tikken) en draai de schroeven van de slotplaat uil. Het hele slot kan dan worden uitgenomen. Soms is via het sleutelgat binnengeko men (of erin gestopt) vuil de oor zaak. Het kan ook een opeenho ping van roest zijn. In het laatste geval kan het slot een tijdje in een petroleumbad wor den gelegd; laat het daarna dro gen en spuit via alle openingen flink wat smeergrafiet in de slot kast. Baat dit allemaal niet, koop dan maar liever een nieuw slot. Neem het oude mee naar de win kel, om er zeker van te zijn dat u een overeenkomstig type kiest. Let ook op de bevestiging van slo ten. Niet zelden hangen de schroeven van de slotplaat er ar metierig bij. Indraaien van een iets langere schroef kan het euvel verhelpen; zo niet, vul dan de schroefgaten met enkele in hout- lijm gedompelde lucifers, laat de lijm drogen en steek het uitste kende deel van de lucifers af. Priem een gaatje en breng de schroeven (eventueel nieuwe) weer aan. Te grote (uitgesloten) In de elektrotechnische vakpers is de laatste tijd veel aandacht besteed aan de aardlek schakelaar, een heel nuttig apparaat dat een extra beveiliging vormt tegen „elektrische ongelukken". Veel pasgebouwde huizen zijn al van zo'n aardlekschakelaar voorzien en waar dat nog niet het geval is, gaat men er steeds vaker toe over. Die extra beveiliging wordt met name aange raden voor huizen waarin tegel- of plavui- zenvloeren worden gelegd; die zijn veel ster ker geleidend dan zachte vloerbedekkingen en vergroten dus de kans op een ongeluk bij toevallige aanraking van een stroomvoeren- de draad of iets dergelijks. In vakkringen wordt er nu op gewezen dat de aardlekschakelaar door sommigen als een absolute garantie voor veiligheid wordt be schouwd, zodat de normale veiligheidsbe ginselen soms wat worden verwaarloosd. Dat is vanzelfsprekend een misvatting. Een ander aspect is het blinde vertrouwen dat men in het apparaat heeft. De mogelijkheid bestaat echter dat de aardlekschakelaar, als hij gedurende lange tijd niet in actie heeft moeten komen, niet goed of helemaal niet werkt. Elke aardlekschakelaar is voorzien van een testknop. In de praktijk blijkt die nauwelijks te worden gebruikt. Vandaar dat er door de deskundigen met nadruk op wordt gewezen dat deze testknop op gezette tijden moet worden ingedrukt, om te zien of het apparaat nog goed werkt. Dat hoeft natuurlijk niet el ke dag, maar eens per maand even die knop indrukken is bijvoorbeeld een regel waaraan men zich zou kunnen houden. Ideaal zou natuurlijk zijn dat de aardlekscha kelaar nooit uit zichzelf in werking hoeft te treden, maar voor die toevallige keer dat hij zijn werk moet doen, is het een geruststel lend idee te weten dat hij dan ook werkelijk functioneert! toch film met geluid Aan het assortiment Super 8 films heeft Kodak een nieuw type ge voegd. Met de Kodachrome PS film is het mogelijk om aan "stom" opgenomen films in een later stadium geluid toe te voe gen. Na ontwikkeling wordt deze film, die in een gewone cassette is ondergebracht, van een magne tisch randspoor en een balans- spoor voorzien. Hiervoor wordt dezelfde techniek toegepast als voor de produktie van geluids films. In kwalitatief opzicht is er tussen beide films geen onder scheid te ontdekken. Een beetje grafietpoeder is het beste sleutelgaten maken de kans op vervuiling groter. Monteer dan een sleutelgatplaatje. Ten slotte de sluitplaat; dat is de metalen plaat in het kozijn, met gaten voor dag- en nachtschoot. Controleer de sterkte van de be vestiging; schroeven vastdraaien en zonodig vernieuwen. Terwille van de veiligheid kan worden overwogen om een zwaardere sluitplaat aan te brengen. In Denemarken is een blanke lak met een "ingebouwd" UV-filter ontwik keld waardoor de vergeling van b.v. vurehout, grenen en essen in hoge mate wordt beperkt. Deze Junckers Interiorlak 111 is sinds kort ook in Nederland verkrijgbaar. Een plezierig voordeel van deze acryl-dispersie is ook, dat kwasten in water kunnen worden uitgespoeld en spatjes zich met een vochtig doekje gemakkelijk laten verwijderen. Na droging is de lak echter volstrekt watervast. Door het ontbreken van glans blijft de natuurlijke staat van nieuw hout vrijwel behouden. Bovendien is deze afwerking sneldrogend, vrijwel reukloos en niet scha delijk voor mens, dier en plant. Tegelijk introduceert dezelfde fabrikant Onderhoudslak 222 voor Parket, eveneens een acryldispersie in water. Dit type is bedoeld om een gelakte parketvloer plaatselijk of in z'n geheel weer "als nieuw" te maken. Tot nu toe was zo'n onderhoudsbeurt geen onverdeeld genoegen. Oplos middelen uit normale parketlak zijn brandgevaarlijk, lang niet reukloos en schadelijk voor alles wat leeft. Pogingen om slijtage van de laklaag tegen te gaan met was-achtige preparaten bleken ook niet zo'n succes. Adressen dealers: Junckers Nederland B.V., Alphen aan den Rijn. Tele foon 01720-30011. Vele tientallen flesjes met allerlei allergeen-extracten in diverse concentraties. Hondeharen, kat- teharen, koeieharen, paardeha- ren. Of, wat gedacht van haren en huidschilfers van hazen, geiten, apen, ratten en konijnen. Het is maar een greep uit de grote hoe veelheid extracten die te vinden zijn in het allergenenlaborato- rium van apotheek Diephuis in Groningen. Het is een vrij unieke zaak voor Ne derland wat zich daar afspeelt. Samen met het Haarlems Aller- genen Laboratorium vormt apo theek Diephuis de enige instel ling in ons land die allergeenex- tracten maakt. Deze stoffen wor den gebruikt door artsen om uit te vinden voor welke stof een pa tiënt overgevoelig is. De apotheek draagt nog steeds de naam van pionier P. Diephuis. Hij begon in de oorlog al met het maken van extracten. Nu, vele ja ren later, wordt de apotheek ge leid door de heer J. Bel, terwijl de heer R. G. de Lange het laborato riumwerk (het maken van de al- lergeenextracten) voor zijn reke ning neemt. In het laboratorium worden op schaal pollen en schilfers verza meld en huisstofmijten ge kweekt. Ook loopt men de boer af voor kippe- en ganzeveren. Van de allergenen is de huisstofmijt een zeer bekende. De Lange hier over „De huisstofmijt kom je overal tegen. Hij zit in het huis- stof en is nét met het blote oog te zien. Hoewel veel mensen er overgevoelig voor zijn, heeft het diertje toch zijn functie. Het eet in huis schimmels, huidschilfers en etensresten. De huisstofmijt wordt bij ons gekweekt. We voe den hem onder meer met huid schilfers. Vervolgens worden de mijten uitgetrokken met water. Kleinschalig De verschillende extracten zijn on geveer een jaar houdbaar. Ook van haarschilfers worden extrac ten gemaakt. Van kappers in de stad Groningen wordt „vers knipt haar gehaald dat op een be paalde manier wordt gewassen De schilfers dienen ook als dingsbodem voor de huisstof mijt. De Lange doet het werk geveer anderhalfjaar en vindt het erg boeiend. „We leveren voor namelijk aan ziekenhuizen en hebben erg goede contacten met diverse universiteitsklinie ken". De zaken gaan goed met het aller- genenlab. Een ingrijpende ver bouwing van het laboratorium staat voor de deur. Toch blijft het een kleinschalige en persoonlijke zaak. De Lange: „We zijn klein schalig en willen dat blijven. Een groot laboratorium ergens op een industrieterrein trekt ons niet". Binnenkort komt wespen- en bij engif op de markt. Voor vele mensen die allergisch zijn voor steken van wespen en bijen een uitkomst. De Lange: „Het gif dat de bijen en wespen tijdens een steek in het lichaam brengen, wordt betrok ken uit de Verenigde Staten en door ons verder verwerkt. We le veren het aan specialisten. Door het inspuiten van zeer lage con centraties wordt m voor bijen- en wespengif'. In dit lab worden stoffen gemaakt die de artsen i gevoelig is. staat stellen uit te vinden voor welke stoffen een patiënt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20