ASWH in verlenging voorbij Quick Boys Bunker als vleermuishuis Tralies moeten voorkomen dat jeugd allerlei streken uithaalt Borg struikelt bijna weer over Tanner AVANTI TREKT ZICH TERUG UIT EUROPA CUP DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 VARIA PAGINA 17 door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de sfad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags lussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Ook in de dierenwereld geldt wonen als een eerste levensbehoefte en zodoende worden ook daar langdurig leegstaande woningen gekraakt. Kijk maar in de duinen. Daar zijn sommige bunkers gekraakt....door vleer muizen. En niet uit balorigheid. Oh nee. Het wordt deze gevleugelde zoogdieren vandaag de dag knap lastig gemaakt door ons mensen, die menen al- maar meer gebouwen te móeten restaureren. Wij jagen de vleermuizen gewoon als wilden op door in toene mende mate spaumuren vol te stouwen met isolatiema teriaal en holle bomen om te hakken. Als vleermuis heb je in zo'n ge val geen andere keus dan als de gesmeerde bliksem je boeltje te pakken en een ander heenko men te zoeken, waar je je in alle rust kunt voortplanten en overwinteren. Kraamkamer van de kust- en bollenstreek dienst doen als kraamkamer en overwinteringsplaats van vleermuizen. En gaf Staatsbos beheer vandaag een vierde bunker in de duinen van de kuststreek deze bestemming. Staatsbosbeheer is intussen ruimschoots overtuigd van het nut. van deze schuilgangen voor de bedreigde vleermuisstand in ons land. Een man die daar i weet is dr. A.M. Voute, werkzaam op het zoölogisch la boratorium van de rijksuniver siteit van Utrecht. Op aandrang van hem en zijn medewerkers is destijds beslo ten de bunkers voor de vleer muizen in tact te houden. Want aanvankelijk was het de bedoe ling de schuilgangen op te rui men omdat ze als een storend element in het fraaie duinland schap worden beschouwd. Verdubbelling Voute is het ook die elke winter de bunkers bezoekt om de sla pende vleermuizen te tellen. „Vier jaar geleden zijn wij er voor het eerst wezen kijken en toen telden we in één van de bunkers zo'n veertig tot vijftig vleermuizen. Vorig jaar waren dat er al ruim honderd. Een goede zaak natuurlijk zo'n ver dubbelling". „Want", voegt Voute e* acu. lut, „als je nagaat hoe sterk de i toe, vleermuisstand in Zuid-Lim burg de afgelopen jaren is te ruggelopen. dan baart dat toch. wel de nodige zorgen". De Utrechter wijt dat verloop niet alleen aan de aantasting van de vleermuisverblijven. De achteruitgang van het milieu en het voedsel van de vleermuis zijn daar naar zijn overtuiging net zo goed schuld aan. Aandacht Maar onderwijl krijgt de benar de positie waarin de vleermuis (sinds 1973 een beschermd dier) is komen te verkeren wel steeds meer aandacht. Zo is onlangs ook een vakgroep van de Leidse universiteit zich gaan bezig houden met het lot van de bun ker-vleermuis. En zal het Mu seum voor Natuurlijke Historie te Leiden komend vooijaar een aparte tentoonstelling wijden aan de in het Nederlandse duingebied levende vleermuis. Noordwijker R. Paff, districts ambtenaar van Staatsbosbe heer, onderstreept nog eens het belang dat de in de bunkers huizende vleermuizen niet worden gestoord. Het is ook daarom dat hij de precieze plaatsen van de vier bunkers niet wenst prijs te geven. Tralies Paff heeft vorig jaar nog mee gemaakt dat kinderen daar uit verveling een paar slapende vleermuizen in de brand had den gestoken. Zijn ervaring is dat de jeugd in en om die bun kers allerlei streken uithaalt, die het daglicht niet kunnen verdragen. Paff: „Ze ravotten in die lucht kokers en dat kan tot ongeluk ken leiden. Zelfs met dodelijke afloop, dat heeft de praktijk inmiddels wel bewezen. Daar om hebben we ook tralies gezet in die bunkers, zodat niemand er in kan". De ene keer per jaar dat Voute komt tellen en Paff en zijn me dewerkers het zand en puin uit de gangen komen verwijderen moeten zij een snijbrander meenemen om een tralie los te branden. Wanneer het karwei geklaard is, zetten zij er een nieuwe in. „Opdat niemand hun rust verstoort", aldus Paff. Be Fair verrast hoofdklasser YUC LEIDEN -Van de vier zaterdag eer steklassers uit de Leidse regio slaagde alleen Quick Boys er gis teravond niet in om zich te plaat sen voor de derde ronde van de bekerstrijd. Tegen ASWH uit Hendrik Ido Ambacht ging de ploeg van trainer Arie Lagendijk na verlenging met 2-1 ten onder. RBB kende weinig problemen met het in de derde klasse uitkomende Unicum (0-2), terwijl Noordwijk. Altior uitschakelde (0-3). RCL had een verlenging nodig om Scheveningen aan de kant te zet ten (1-3). Ook UVS behaalde de volgende ronde en wel ten koste van het naar de derde klasse ge promoveerde ADO (0-1). ASWH - Quick Boys 2-1 (n.v) Arie Haasnoot zorgde er in de eer ste helft via een fraaie treffer voor dat de Katwijkers op een 0-1 voorsprong kwamen. De thuisclub vocht hierna echter goed terug wat na de pauze resul teerde in de gelijkmaker: 1-1. In de noodzakelijk geworden ver lenging trok tweede klasser ASWH alsnog aan het langste eind: 2-1. Unicum - Rijnsburgse Boys 0-2 De Wijnands-equipe speelde een uitstekende eerste helft, maar zakte in het tweede speelpart te rug. Via uitblinkers Peter Hoge- woning en Arie van Dijk zorgde RBB constant voor gevaar voor het vijandelijke doel. Martin Toet bracht het Rijnsburgse over wicht na een half uur in de stand tot uitdrukking: 0-1In de tweede rondgang wierp Unicum wat meer kracht in de strijd en de bollenstreekbewoners moesten daardoor terug. De RBB-defen- sie stond echter geen treffers toe. Integendeel, vijftien minuten voor tijd breidde Henk van der Zwan de stand uit tot 0-2. Altior-Noordwijk 0-3 De beide elftallen slaagden er in het publiek redelijk te vermaken. Al tior verweerde zich goed, maar stond Noordwijk toch een groot aantal kansen toe. Hans West geest en Timo Gerlof schoten in de eerste helft raak, na de pauze vond John Manuputti het Ter Aarse net: 0-3. Scheveningen - RCL 1-3 (na ver lenging) Pierre van Gemerden dwong de Scheveningse opponent gister avond persoonlijk op de knieën. In het tweede deel van de verlen ging scoorde de RCL-speler zo wel 1-2 als 1-3. In het eerste part van de normale speeltijd zette René Kamminga de Leiderdor pers op een 0-1 voorsprong. Vd Tooren bracht vlak voor het eind signaal de gelijkmaker op het scorebord. In de verlenging evenwel sloeg Van Gemerden hard toe. ADO - UVS 0-1 Dick Koenen bezorgde UVS de overwinning. Na de hervatting wist de jeugdige Leidenaar de Haagse doelman te passeren, waardoor de blauwwitten zich plaatsten voor de derde ronde. Lisser Boys - HPSV 5-1 Kees Karstens en Rob Suttorp we zen Lisser Boys de weg. Suttorp nam drie doelpunten voor zijn rekening, waarna Karstens twee treffers voorbereidde en éénmaal zelf scoorde. Het voorzetje werd door Rob van Zijp tot doelpunt gepromoveerd. KRV - Hillegom 1-2 De Hillegommers behaalden een verdiende overwinning. Boude- wijn Pijpers zette de derdeklas ser in de tweede helft op een 0-1 voorsprong. Ivan Hermans bracht KRV daarna via een pe nalty op gelijke hoogte. De be woners uit het bollendorp kwali ficeerden zich voor de derde ron de via een treffer van John v.d Velde. Ter Leede - Randstad Sport (zat) Altior - Noordwijk: 0-3. Noordwijk-rechtsbuiten John Manuputty pas- _r seert zijn tegenstander en brengt vervolgens de stand op 0-2 Van klasseverschil tussen de beide tegenstanders was nauwelijks sprake. Ter Leede leverde een povere partij voetbal af, maar ze gevierde toch, doordat Nico vd Fange in de 38ste minuut doel man Herman Keijzer kansloos liet: 1-0. Hans Toor van Randstad Sport schoot in de eerste helft nog tegen het houtwerk SJC - Meerburg 3-2 punt van Arno Filippo werd met de rust een 4-0 stand bereikt. Aad vd Poel, Arno Filippo en Teun Vergunst (penalty) maakten daarna de zes vol. Aad Werkho ven en Peter Slobbe scoorden voor SC Lisse. SJZ - Full Speed 4-1 (na verlen ging) SJC kende tamelijk veel moeite De conditie gaf in deze partij uit met Meerburg. Jos Alders Maarten Plug (2x) troffen de roos voor de Noordwijkers. Voor Meerburg schoten Vd Heyden en Maasland raak. Katwijk - Vitesse Delft 1-2 Met de rust keken de pupillen van de nieuwe oefenmeester John Huguenin al tegen een 0-2 ach terstand aan tegen eersteklasser Vitesse. Gert Pronk halveerde nadien de stand. Koudekerk - Sportclub Lisse (zat) 6-2 Koudekerk plaatste zich met veel gemak voor de volgende ronde. Via een puntgave hattrick van Albert Hakkebrak en een doel- eindelijk de doorslag. In de lenging liep de thuisploeg met veel gemak over Full Speed (der de klasse) heen. Doelpuntenma kers bij SJZ: Peter Bos, Koos Romijn (2x) en Wim Bos. Concordia Hillegom werd dins dagavond al uit de bekerstrijd gewipt. De ploeg werd met 6-2 geklopt door het Rotterdamse Sparta. ROAC - DHC 3-6 Pas bij 0-4 scoorde Hans Rinkema voor ROAC tegen. Daarna liep de hoofdklasser uit tot 1-6 aleer Teun Hoek middels twee goals de stand een beter aanzicht kon ge- Bergambacht - ESTO 2-3 ESTO liep door doelpunten van Gerard van der Neut, Frans van Nierop en Sjaak Winkel uit naar 0-3. Pas in de laatste fase wist het veel te hard spelende Bergam bacht tweemaal tegen te scoren. Alphense Boys - Den Hoorn 3-0 In deze levendige wedstrijd trok Alphense Boys door doelpunten van Roel Valport en Ton van der Laan aan het langste eind. De boys misten nog vele kansen Be Fair - VUC 2-0 Een uitstekende prestatie van de Waddinxveense ploeg. Wout Roskam en Koert van Rijn velden de hoofdklasser. Een glansrol was er voor doelman Verhoef. Bernardus - De Groenwitten 3-4 De inhaalrace van Bernardus, dat pas bij 0-4 wakker werd, was net te laat ïhgezet. Frans de Boer (2) en Antoon de Boer maakten het nog wel spannend. Oefenduels Lugdunum - SC Lisse 1-2 en Docos - Teylingen 2-2. NEW YORK (Reuter) - De als eer ste geplaatste Björn Borg heeft zich gisteren ontdaan van een zeer lastige tegenstander. Hij versloeg Roscoe Tanner, die hem vorig jaar bij dezelfde gele genheid de uitzichten op het Grand Slam ontnam, in vijf sets: 6-4, 3-6, 4-6, 7-5, 6-3. Door deze moeizaam bevochten zege op de linkshandige Amerikaan met de kanon-balservice heeft Borg thans de halve finales bereikt van de open Amerikaanse ten niskampioenschappen op Flus hing Meadows. In een eerdere partij demonstreer de titelhoudster Tracy Austin haar groeiende vastheid met een snelle zege op de als dertiende geplaatste Pam Shriven 6-2, 6-3. Tracy is daarmee de eerste speel ster, die zeker is van een plaats in de halve finales. Later plaatste ook Chris Evert zich. Bij een achterstand van één set te gen twee en 2-4 in de vierde set had het er van weg, dat Tanner net zoals vorig jaar onbarmhartig zou toeslaan. Borg beaamde na afloop, dat hij het op dat moment nauwelijks meer zag zitten. "Ik had niets meer te verliezen. Daarom nam ik risico's. Ik dacht die vent aan de overkant, heeft het vast moeilijker dan ik. Jiij moet nog zien te te winnen, ter wijl ik niets meer te verliezen heb". Het herstel van de Zweed was indrukwekkend. Nadat hij de stand in de achtste game van HAZERSWOUDE - Het bestuur van Avanti heeft besloten om het damesteam terug te trekken uit de strijd om de -Jaarbeurssteden- beker. Zonder de twee sterkste dames - Bettine Vriesekoop en Jolanda Noordam maken mo menteel een trainingsstage door in China - kan Avanti geen repre sentatieve ploeg op de been brengen. De leiding van de Hazerswoudse club had gehoopt op een vrijlo- ting voor de eerste ronde, zoals vorig jaar ook het geval was. Het lot wees voor Avanti echter het sterke SK Radopi Mont Chilgrad uit Bulgarije aan. Avanti, dat vorig seizoen uit de ereklasse van de Nederlandse ta- feltennisbond (NTTB) degra deerde, maakt een kans om als nog op het hoogste niveau te worden ingedeeld. Shot, dat sa men met Avanti uit moet vechten wie de vrijgekomen plaats van Midstars mag innemen, weigert de door de bond geplande beslis singswedstrijd in Oudenbosch te spelen. Midstars, dat na afloop van de competitie met een leegloop van spelers geconfronteerd werd, trok zich terug uit de ereklasse, reden waarom de NTTB een ex tra wedstrijd tussen Avanti en Shot voor komende zaterdag had vastgesteld. Maar Shot voelt er helemaal niets voor om dat duel zo vlak voor de nieuwe competi tie - 13 september worden de eer ste wedstrijden gespeeld - aan te gaan. De Wageningers menen zonder die wedstrijd recht te hebben op de plaats van Mid stars. "We zijn het met de gang van zaken niet eens. De wedstrijd is overbodig omdat we door de resultaten van de afgelopen competitie boven Avanti gesteld zijn. Op grond van de reglemen ten is Avanti toen gedegradeerd. Shot werd als nummer twee van de promotie-ereklasse toen ge lijkgesteld met Midstars. Die hebben gespeeld om een plaats in de ereklasse. En als de winnaar van die beslissingswedstrijd Midstars nu afzegt, dan komt die plaats alsnog toe aan Shot", ver duidelijkt het Wageningse be stuurslid Theo Jansen de weige ring. de vierde set had gelijk getrok ken met zijn tweede service- doorbraak in de partij, hield hij zijn eigen opslag driemaal voor love in de vijfde set. Daarna volg de in de achtste game de beslis sende doorbraak. Tanner, die ne gentien aces had geslagen, maak te op deuce een dubbele fout en werd vervolgens gepasseerd op de forehand. "Ik denk niet aan de druk om me zelf waar te moeten maken, als ik speel", zei Borg. "Ik voel me ont spannen en raak niet in paniek. Het beste deel van mijn spel is, dat ik de belangrijke punten goed speel". De als eerste geplaatste Zweed beschouwde de eerste game van de vijfde set als de sleu tel voor zijn uiteindelijk succes. Hij hield zijn service na met 15-40 achter te zijn geraakt. "Als hij die doorbraak had gemaakt, zou hem dat een enorme push hebben ge geven", aldus Borg. De Zweed, die de Amerikaanse en Australische titel nodig heeft om de derde man in de tennishistorie te worden, die een Grand Slam heeft gescoord, ontmoet in de halve finales de Zuidafrikaan John Kriek. Die won gisteren zeer verrassend van de tot dan toe sterk spelende Pool Wojtek Fi- bak. Al ging dat niet zomaar, want pas in de tie-break van de vijfde set gaf Fibak het op. De eerste halve finalisten bij de dames zijn Tracy Austin en Chris Lloyd. Beide Amerikaanse speel sters kenden nauwelijks proble men met respectievelijk Pam Shriver en Mima Jausevic. Twee tweesetters. De Nederlander Eric Wilborts be reikte de halve finale van de strijd om de jeugdtitels op Flushing Meadows. Hij versloeg de Peru viaan Di Laura met 6-4, 6-2 en komt in de halve eindstrijd uit te gen de als nummer twee geplaat ste Amerikaan Miller. WATERPOLO - LZ'86 is er door een 3-4 nederlaag tegen Het Ra vijn niet in geslaagd zich te plaat sen voor de eindronde van de strijd om de nationale beker. Voor LZ scoorden Bakker (2) en Van der Zeeuw.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17