"Hiervan kun je alleen dromen I Feyenoord is biï Eagles zeer 11 slordig met kansen "LAAT MAAR GAAN., Falend PSV "Komt tijd komt raad" Scorebord Topscorers Heel erg snel recht op de Adelaarshorst RodaJC veegt FC Twente van de mat r>r> DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1980 SPORT PAGINA 13 Twente 6-1, Wageningen-MW 1-2, NAC-Ajax 1-1, PSV-NEC 0-0, GA Eagles-Feyenoord 0-2, Excelsior-PEC Zwolle 3-3, Groningen-AZ'67 1-4, Spar- ta-FC Den Haag 2-0, AZ'67 Feyenoord Twente Aiax MW Roda JC Wageningen PSV PEC Zwolle NEC Willem II Groningen Excelsior Utrecht Den Haag NAC Sparta GA Eagles EERSTE DIVISIE Haarlem-Helmond Sport 3-1, Amster dam-Eindhoven 1-2, Heracles-Den Bosch 0-1, DS'79-Telstar 1-2, FC VVV- SW 4-1, Volendam-Veendam 3-0, Cambuur-Vitesse 0-1, De Graafschap- Heerenveen 3-3, Fortuna S-Amersfoort 2-0. 4 2 2 0 6 11-5 DEVENTER (GPD) - Voor het begin van deze competitie had oefenmeester Spitz Kohn van Go Ahead Eagles reeds rekening gehouden met een situatie waarbij de buit na vier wedstrijden hooguit 1 punt zou bedragen. Vandaar dan ook dat hij niet zo zwaar tilde aan de dik verdiende 2-0-nederlaag tegen Feyenoord, dat gisteravond verzuimde ruim af stand te nemen van een ploeg, die kennelijk gebukt ging onder de dreigende laatste plaats. Heerenv. Haarlem Vitesse Graafschap Telstar Eindhoven DS'79 Volendam Amsterdam Den Bosch Fortuna S SW Vl'dingen Amersfoort VW Veendam Cambuur Helmond Sp. Heracles 4 2 2 0 6 8-5 4 2 1 1 5 9-7 4 2 1 1 5 6-5 4 2 1 1 5 5-5 4 12 14 7-4 4 12 14 5-3 4 12 14 5-5 4 2 0 2 4 3-3 3 1113 3-2 3 1113 5-6 3 1113 2-5 4 1 1 2 3 3-5 4 1 1 2 3 6-12 3 1 0 2 2 5-6 4 0 2 2 2 1-3 4 0 2 2 2 5-9 4 1 0 3 2 3-7 1. Eriksen (Roda JC) en Welzl (AZ'67) 5 3. Petursson (Feyenoord), Rohde (Fc Twente)en Hazelhekke (Wageningen) 4 6. Kieft (Ajax), Nygaard (AZ'67), Hout man (Groningen), McDonald (Wagenin gen), Molenaar (Ajax), De Jong (Roda JC) en Schapendonk (MW) 3 DEVENTER (GPD) - Thuiswedstrijden van de Go Ahead Eagles zullen voortaan vanaf de tribune worden gevolgd door een offi cier van justitie. Dat is een uitvloeisel van overleg tussen de Deventer politie en het openbaar ministerie van het arrondisse ment Zutphen. Achterliggende gedachte is het toenemend van dalisme rond de velden, dat in de ogen van beide instanties krachtiger moet worden aangepakt. Justitieel officier mr. P. H. A. J. Cremer volgde in dat kader gister avond op de Adelaarshorst het treffen tussen Go Ahead Eagles en Feyenoord. Bedoeling was na afloop van het treffen raddraaiers meteen voor te geleiden, maar de officier kon de meegebrachte processen-verbaal in de tas laten omdat volgens de Deventer politie de wedstrijd „clean" verliep. De justitiële belangstelling voor het randgebeuren rond voetbal wedstrijden is niet geënt op landelijk vooroverleg, maar een zui ver regionale zaak, aldus de Deventer politie. Iwan Nielsen (2) heeft het eerste doelpunt gescoord voor Feyenoord en loopt juichend weg. Pierre Ver meulen deelt in de vreugde. De vleugelspits zou zelf later ook sco- Reeds vanaf het begin kende Feye noord, dat aantrad zonder de geblesseerde Jan Peters, nauwe lijks problemen. Alleen vlak voor de pauze moest doelman Joop Hiele een paar keer in actie ko men, omdat Go Ahead Eagles toen wat steviger aandrong. Daarvóór evenwel wekten de Deventenaren amper de indruk te geloven in een positief resul taat. Feyenoord, dat aanvankelijk ook een nogal afwachtende hou ding had aangenomen, kon doende vrij gemakkelijk een doverwicht veroveren. Dat resulteerde meteen al in een aantal kansen voor Jan van Dein- sen en Petur Petursson, die een treffer kon worden afgehou den door de weer herstelde Johnny Oude Wesselink. In de tiende minuut echter moest ook hij het antwoord schuldig blijven op de scherpe voorzet van vleu gelverdediger Ben Wijnstekers, die voorstopper Ivan Nielsen in staat stelde om de score koppend te openen: 0-1. Verlammend Deze vroege openingstreffer werk te verlammend op het toch al broze zelfvertrouwen van de thuisclub. Dat openbaarde zich vooral bij doelman Jan de Boer, KERKRADE (GPD)-Voetbal zoals het gespeeld moet worden en waardoor het publiek de weg terug zal vinden naar de stadions. Zelfs Hennie Hol- link, de coach van de verliezende partij, liet zich in deze termen uit over het spel van Roda JC, dat eredivisie-koploper FC Twente met 6-1 afdroog de. Aanvoerder Willy van der Kuylen zou een passend ge schenk worden aangeboden ter gelegenheid van zijn 500ste competitie-wedstrijd voor de Eindhovenaren. Een zege op NEC moest dat jubi leum gisteravond glans ge ven. Zover kwam het echter niet. Na de huldiging op het veld, verdween alle feest vreugde snel uit het stadion en na afloop resteerde nog slechts het afkeurend gejoel van het publiek. PSV was niet in staat geweest ook maar één van de vele kansen te benutten tegen de doorlo pend verdedigende oppo nent, die overeind werd ge houden door doelman Harry Schellekens. Van der Kuy len, de tegenvallende May- bank en Poortvliet zagen geen kans die voortreffelijke sluitpost te passeren. Daar bij had Schellekens het no dige geluk. Zo trof Van der Kuylen in de tweede helft eenmaal de paal en moest Mulderij zijn goalie eenmaal assistentie verlenen. De Zuid-Koreaan Hoah, die de later toch ingevallen Valke uit de basis had gespeeld en de naar voren gedirigeerde Ernie Brandts hadden niet temin moeten scoren. Beiden faalden echter in vrije posi tie, voor het Eindhovense team dat steeds verder weg zakte. Scoren is dan ook het grootste probleem voor het nerveus dringende PSV (cornerver houding lft-3), waaraan nog heel wat getimmerd zal moe ten worden. "Dat zie ik ook wel in", aldus Libregts, "maar daar moeten we nu niet over zeuren. Komt tijd, komt raad". Het Kerkradese publiek, slechts 8000 man sterk vanwege de mati ge competitiestart van de thuisclub, begreep er niets meer van. Het Roda dat gisteravond de Enschedese ploeg van de gras mat veegde, slaagde er opeens in om alle facetten van deze sport- tak optimaal te benutten. Ra zendsnelle acties, puntgave doelpunten, inzet en negentig minuten aanvallend voetbal. Trainer Piet de Visser had er zelf ook moeite mee om de prestatie van zijn team te verklaren. „Ik wist dat we tot nu toe te weinig punten hadden behaald gezien het spelniveau. Ik had de afgelo pen dagen ook gevoeld dat er in de ploeg iets leefde. Maar van zo'n avondje mag je als trainer ei genlijk alleen maar dromen". Drie wedstrijden lang gaf FC Twen te geen krimp. De ploeg scoorde er lustig op los, met name via spits Rohde, die gisteravond on zichtbaar was. Maar in het sport park Kaalheide klopte er opeens niets rrjeer van de Enschedese formatie. „Te weinig ideeën" zei Hollink, maar voegde er snel aan toe dat hij een dergelijk Roda niet had verwacht. „Een team met muziek", zei hij, terwijl hij de doodstille Twente-kleed kamer uitkwam. „Het is nu zaak om de ploeg mentaal weer op peil te krijgen. Met een nederlaag in Kerkrade moet je, gezien het verleden, altijd rekening houden. Maar zes doelpunten incasseren is weer heel iets anders". Ergernis Zes doelpunten. En dat was nog maar een matige afspiegeling van het wedstrijdverloop. De Lim burgers hadden in plaats van een half dozijn ook het dubbele aan tal kunnen produceren. Nannin- ga: „Achterafkan ik me nog erge ren dat we zoveel kansen hebben laten liggen". In de eerste helft werd FC Twente in de hoek ge drukt, maar de ploeg kon de druk tot één doelpunt (via Theo de Jong) beperken. Nanninga zag in die eerste speelperiode een kop bal door Kila van de doellijn ge keerd en de uitblinkende Marij- nissen zag doelman Van Gerven voortdurend succesvol naar zijn schoten duiken. FC Twente, zonder de niet-fitte Thoresen (hij werd door Bleu- ming vervangen, die later op zijn beurt plaats moest maken voor Jaap Bom) verdronk in steriele lange ballen die nooit aankwa men of door de Kerkradese de fensie tijdig werden onderschept. Maar de 1-0-ruststand bood voor de Twentenaren toch nog per spectief, al bleef het de vraag wie voor een doelpunt zou kunnen zorgen. Show Roda JC maakte van de tweede 45 minuten een show die moeilijk voor herhaling vatbaar zal zijn. Nadat eerst Marijnissen (1-0) en Hendriks (schot tegen de paal) het lont hadden aangestoken, be gon in de zeventigste minuut het schuttersfeest. De Deen Eriksen bracht Roda na een inworp van Hanssen en een blunder van de Twente-verdediging op ruimere afstand: 2-0. Zestig seconden la ter drong Ehlen door tot aan de zestienmeterlijn en zijn schot was raak, hoewel Van Gerven hierbij een slechte indruk maakte: 3-0. Vier minuten later was het de beurt aan Nanninga. De Roda- spits - weer helemaal terug in de race - kopte glaszuiver in na een knappe voorzet van Marijnissen: 4-0. Weer zestig seconden later deed Nanninga het schietend dun netjes oven 5-0. FC Twente zag wit van schrik, trapte elke bal in de voeten van Kerkradenaren en kwam via een benutte penalty van Jaap Bos (de sterk spelende Ehlen had Sanches Torres in het zestienmetergebied neergelegd) even op adem: 5-1. Maar Roda JC wilde zijn aanhang niet naar huis sturen zonder een zesde treffer en daar zorgde opnieuw Eriksen voor, na voorbereidend werk van Marijfc 6-1. Ban De vreugdetaferelen die zich na dat doelpunt op Kaalheide voorde den liggen vier jaar terug, in de tijd dat Roda via Anderlecht even rook aan Europa-Cupvoetbal. De balans voor de Kerkradese ploeg viel onverwacht gunstig uit. Piet de Visser opnieuw: „Na onze eer ste goal kwam er een beetje de klad in. Daarom liet ik Wim Meyers warm lopen waardoor bij ons een paar spelers wakker wer den. Juist op dat moment kwa men we op 2-0 en was de ban ge broken". die herhaaldelijk in de fout ging en in de 16e minuut van geluk mocht spreken, dat Karei Bou- wens zijn riskante uitlooppoging onvoldoende afstrafte. Doordat Feyenoord ook daarna te slordig omsprong met de geboden kan sen, kon Go Ahead Eagles zich enigszins ontworstelen aan de druk van de Rotterdammers. Echt gevaarlijk werd de formatie van Spitz Kohn maar zelden. Vooral vanwege het feit dat Kees van Kooten c.s. vaak tegen een grote overmacht moest optornen. Dit laatste werd in de hand ge werkt door de voorzichtige hou ding van Go Ahead Eagles, dat zich te zeer verschool op het mid denveld Bang als het was voor de snelle tegenstoten van Feye noord. De Rotterdammers kozen daarbij telkens de rechtervleugel waar Bouwens en Van Til onvol doende tegenstand ondervonden van Kristiansen en Bosveld. Via zo'n snel opgezette aanval had Luuk Balkestein Feyenoord nog voor rust op 0-2 kunnen zetten, maar de voormalige voorstopper van Sparta, die even later de gele kaart kreeg wegens het neerleg gen van Dick Schneider, nam te weinig tijd voor een welhaast be slissende actie. Op slag van rust had Kees van Kooten Go Ahead Eagles geheel tegen de veldver- houding in nog op gelijke hoogte kunnen brengen, maar de uit blinkende doelman Joop Hiele keerde zijn inzet, zij het met moeite. Inspiratie Toch putte de thuisclub uit deze enige echte kans voor rust ken nelijk zoveel inspiratie om wat aanvallender aan de tweede helft te beginnen. Al gauw echter wer den toen de zwakheden achterin en op het middenveld weer blootgelegd. Evenals voor rust had Feyenoord bijzonder veel kansen nodig om tot scoren te komen. Nadat Korver en Kris tiansen nog voor een beetje hoop voor de thuisclub hadden ge zorgd en Vermeulen en Bouwens alleen voor de doelman De Boer hadden gefaald, kwam Feye noord 28 minuten na de pauze via Vermeulen alsnog op 0-2. Hij werd hiertoe in staat gesteld door Petur Petursson, die verder in het stuk niet voorkwam. Het laatste kwartier, toen Feyenoord opnieuw terugschakelde, pro beerde Go Ahead Eagles de ach terstand nog wel te verkleinen, maar veel meer dan een schitte rend afstandsschot van Dick Schneider dat door Hiele even fraai tot corner werd verwerkt, zat er voor de Deventenaren niet Geel Doelman Jan de Boer van Go Ahead Eagles, die de geblesseer de Jan Endeman verving, kreeg halverwege de tweede helft nog de gele kaart van scheidsrechter Egbert Mulder wegens het on geoorloofd afstoppen van Karei Bouwens. Groningen geeft AZ'67 goals cadeau GRONINGEN (GPD) - Voor zichtigheid was troef bij AZ'67 in het uitpuilende Gro ninger Oosterparkstadion. Van echte aanvalslust viel weinig te bespeuren. Het wachten was slechts op fou ten in de defensie van FC Groningen en die kwamen er in voldoende mate om de Alkmaarders een probleem loze 4-1-overwinning te be zorgen. Dat het allemaal zo simpel ging was mooi meegenomen voor de allerminst indrukwek kende koploper, die de schor sing van Jan Peters nog niet hoefde te bezuren. Door slechts met twee specifieke aanvallers aan te treden, Tol en Welzl, maakte AZ'67 met een duidelijk liever af te wachten dan aan te vallen en die houding kreeg een royale beloning. Twee misSbrs in de Groninger verdediging, na precies een half uur, waren beslissend voor de uiteindelijke afloop. Gehaaid strafte AZ eerst een blunder af van ausputzer Hiddink, die Hovenkamp de bal in de voeten schoof. Voor het publiek was het weerzien met de oud-Groninger weinig vreugdevol, want hij lepelde de bal over doelman Griever, waarna Welzl de afwerking voor zijn rekening nam. Nog klungeliger lieten de Gro ningers zich een fractie later weer bij de neus nemen. Ho venkamp bediende wederom Welzl. die de uit zijn doel ge komen Griever "laat maar gaan" hoorde roepen, maar de doelman vergat wel de bal op te rapen. Met een eenvoudig hoofdknikje van Welzl stond Griever in zijn hemd. Mooier kon AZ'67 het op dat moment niet wensen, want voor de Groningers kwam de klap hard aan. Het had voor de pauze nog vervelender kunnen zijn als Tol, na ieder een voorbij te zijn gelopen, niet de lege goal had gemist. Hij trof de paal. Zo afwachtend AZ'67 opereer de, zo groot was ook het Gro ninger ontzag voor de oppo nent. Met de loerende, zich vooral op het sterke midden veld groeperende Alkmaar ders tegenover zich, durfden de Groningers geen demon stratie te geven van hun eer der aan de dag gelegde aan- valskracht. De angst voor een doeltreffende tegenstoot overheerste. Bijna bedeesd en heel omzich tig sloop FC Groningen een paar keer binnen de defensie ve stelling van AZ, waaruit alleen kansen ontstonden voor Van Dijk en Waalderbos. In het centrum ging Houtman wel enkele verwoede lucht gevechten aan met Spelbos, die na een te forse aanslag op Hiddink de enige ontvanger van een gele kaart werd. maar Houtman, de afwerker waar op de aanval van FC Gronin gen grotendeels is gericht, kreeg bij de Oranje-kandidaat geen kans zijn gemiddelde van 1 doelpunt per wedstrijd te vervolgen. Ook arbiter Corver verbruide het bij de thuisclub door de bal op de penaltystip te depo neren na een doorbraak van Tol. Waalderbos bracht hem ten val en Metgod voltrok het vonnis onberispelijk. Met die comfortabele O-3-stand, in de zevende minuut van de tweede helft, vond AZ dat het zijn plicht volledig had ge daan. Geroutineerd waren de Groninger presentjes in ont vangst genomen en de laatste periode werd aan de ontluis terde schenkers van de bui tenkansjes overgeluten. Voor het resultaat had het weinig meer te betekenen dat Gro ningen toen wel voluit de aanval durfde te kiezen en daarvoor met een rake kopbal van Waalderbos werd be loond. Terwijl de teleurgestelde Gro ninger aanhang al naar de uit gangen dromde sloten 'Ny gaard en Welrl een soepele combinatie nog tens succes rijk af (1-4). Welzl wa» voorde derde maal de afwerker, want ook met FC Groningens tweede doelman - Griever moest geblesseerd plaatsma ken voor Ploeger - had hij geen problemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13