Carter aanval opent op de Ronald Reagan Nederlanders stoten zich aan resolutie "Enropamoet opeigen benen staan" STRAUSS WAARSCHUWT EUROPA VS: "Geen excuses aan Iran, wel discussie Ernstige bedreiging van vrede Meer optimisme bij Linowitz na zijn gesprek met Begin Arrestatie extremisten in West-Duitsland WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 Congres christen-democraten: KEULEN (ANP) - De Nederlandse delegatie naar het con gres van de EVP, de verzamelde christen-democraten uit de EG-landen, heeft bezwaar aangetekend tegen de reso lutie die eenstemmig aan het slot van het congres werd aangenomen. Toch stemden de Nederlanders vóór de re solutie, omdat men van mening was dat deze voldoende was aangepast vergeleken met het oorspronkelijke ont werp. Volgens CDA'er Van Zeil hebben de Nederlanders zich vooral ge stoten aan de passages over vrede en veiligheid. Men vindt dat in de inleiding van deze passage een zijdig de nadruk wordt gelegd op het overwicht dat het Warschau pact heeft in bewapening. Ge lijkheid in bewapening, waarnaar Europa volgens de resolutie moet striven, wijst het CDA af. Ten aanzien van de Noord-Zuid- dialoog tekende Van Zeil be zwaar aan tegen het feit dat hier bij de Europese belangen het eerst worden genoemd. "We mo gen niet eerst aan ons zelf den ken". Ook vinden de Nederland se christen-democraten dat in te genstelling tot wat in de resolutie staat economische vrijheid voor christen-democraten niet het hoogste goed mag zijn. Men had een specifieke verwijzing naar de mensenrechtensituatie in La- tijns-Amerika gemist. "Chili dat zucht onder het bewind van Pi nochet, schreeuwt om een woord van ons". De Nederlandse chris ten-democraten hadden tenslotte in de passage over jongeren en vrouwen graag wat over de posi tie van de alleenstaanden gezien. De met algemene stemmen aan genomen resolutie opent met de enigszins ronkende vaststelling dat "de christen-democratie de meest belangrijke democratische beweging in het vrije Europa is". De veiligheid van ons continent wordt ernstig bedreigd. Gezien het gebrek aan grondstoffen en energie moet de economie wor den verstrekt. Een uitdaging vormt het toenemen van de so ciale en economische oneven wichtigheid. Dit in het bijzonder ten aanzien van zowel de ontwik kelingslanden als ten aanzien van vrouwen en jeugd. In het Oosten wordt, aldus de resolutie, een bewapeningspotentieel opge bouwd dat de vrede onzeker maakt en West-Europa direct be dreigt met afhankelijkheid van een totalitair systeem. De EVP, zo vervolgt de resolutie, is van plan deze uitdagingen aan te nemen. Men zal vrijheid, even wicht, solidariteit en veelvor migheid verdedigen. Men gelooft aan gezamenlijke actie, ook in het Europese Parlement tegen aan slagen door totalitaire staten op de vrijheid. Ook erkent de EVP een verantwoordelijkheid buiten ^Europa ten aanzien van vrede, democratie, mensenrechten, fundamentele vrijheden, lokale en regionale autonomie, even wichtige ontwikkeling, zelfbe schikking, sociale gerechtigheid Defensierapport: FUNCHAL (Madeira) (AFP) - Eu ropa moet zijn eigen strijdmacht krijgen om te kunnen optreden wanneer vitale bevoorradings bronnen ernstig worden be dreigd. Het mag niet uitsluitend op de VS rekenen voor zijn de fensie, aldus een militair rapport van de 26ste algemene vergade ring van de AAT, De Vereniging van het Atlantisch Verdrag. Deze vereniging vergadert van 3 tot 6 september te Funchal op Ma deira. Er nemen 300 afgevaardig den uit 15 NAVO-landen aan deel, onder wie de secretaris-ge neraal van de NAVO, Joseph Luns. De opsteller van het rapport is de Belgische generaal Robert Close. Hij geeft commentaar op het risi co dat het gebied rond de Perzi sche Golf loopt door de Sowjet- strijdkrachten in Afghanistan. Close is ook de schrijver van "Eu ropa zonder verdediging" waarin hij aantoont dat de Sowjet-strijd- kracht binnen 48 uren de Rijn kan bereiken. Hij waarschuwt ook dat de Euro peanen zich geen illusies moeten maken over snelle Amerikaanse versterkingen voor Europa wan neer zij hun eigen strijdkrachten niet aanmerkelijk versterken. Generaal Close is tenslotte van me ning dat de conventionele Euro pese strijdkrachten te traditiona listisch zijn en verbeeldings kracht missen en "totaal onaan gepast zijn aan hun taak". Zij moeten volgens hem aanmerke lijk worden uitgebreid en kleine re, autonome eenheden vormen die binnen zeer korte tijd kunnen worden gemobiliseerd in een sys teem dat het hele gebied be strijkt. Zonder voldoende tegen stand van enkele weken komen de Amerikaanse versterkingen te laat, aldus het rapport. en een betere verdeling van de invloed tussen geïndustrialiseer de en ontwikkelingslanden. "Sowjet-Unie bepaalt toekomst als we traditionele politiek bedrijven" KEULEN (ANP) - "De toekomst van Eu ropa zal in de jaren tachtig door de Sow jet-Unie worden bepaald wanneer het Westen voortgaat traditionele politiek te bedrijven zonder oog te hebben voor de veranderende strategische situatie in de wereld". Dit betoogde de christen-de mocratische kandidaat voor het West- duitse bondskanselierschap Franz Josef Strauss gisteren aan het slot van het tweedaagse congres van de Europese Volkspartij (EVP) in Keulen. Strauss stelde in een uiterst agressieve toespraak dat Europa zowel op het ge bied van de binnenlandse politiek als op dat van de buitenlandse slechts één keus heeft: die tussen de sociale ordening in vrijheid of collectivisme. Zijn overtui ging is dat we nu in de gevaarlijkste fase van de wereldpolitiek zitten sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. Hij stelde dat de "machthebbers in het Kremlin" drie aanvalsrichtingen heb ben: het scheppen van een samenhan gende invloedssfeer van Afghanistan tot Zuid-Afrika om zo de toekomstige voor ziening van grondstof en aardolie te ver zekeren, het creëren van revolutie in dit gebied om de macht van de Sowjet-Unie te bevestigen en het uitoefenen van druk op Europa om de Verenigde Staten los te laten en daarmee de hele westelijke we reld de destabiliseren. De inval in Af ghanistan was een eerste stap hiertoe. Een en ander kan alleen worden voor komen als de solidariteit met de Ver enigde Staten door Europa wordt ge handhaafd. Amerika moet dan echter Europa niet meer als tweede-rangs macht behandelen en op tijd ons conti nent raadplegen en informeren. Strauss haalde als voorbeeld het debat rond de invoering van de neutronenbom aan. Hierbij zou Europa onder druk van de Sowjet-Unie de verantwoordelijk heid hebben overgedragen aan de Ame rikaanse president terwijl "verantwoor delijke politici helaas ook in mijn eigen land" de politieke moraal van de Ver enigde Staten in twijfel trokken en zo ondanks het overwicht van de Sowjet-' Unie in tanks een belangrijke militair- technische beslissing onmogelijk maak ten. Europa moet op het gebied van de buiten landse politiek de veiligheid, de econo mie en de energie met één stem gaan spreken. Alleen zo kan het de dreiging van de Sowjet-Unie weerstaan en de his torische kans benutten om een bedui dende macht te worden in de wereldpo litiek. "Daarom zal de vereniging van Europa de verantwoordelijkheid van de EVP moeten zijn. We zijn dat verplicht aan de nagedachtenis van grote Euro peanen en christen-democraten als: Schuman, De Gaspari, Adenauer en Winston Churchill. Een Europa van to lerantie en van menselijke waarde, een Europa van verantwoordelijke r Geen Europa van socialistische gelijk making dat trouw belijdt aan marxisme, economische jaloezie en totale staats zorg". Om te voorkomen dat Europa en de Bondsrepubliek zich uit "zelfgenoeg zaamheid en uiteen aan zelfmoord gren zende neutraliteit" terugtrekken wil Strauss zijn strijd om het bondskanse lierschap voeren. Begin oktober zijn er verkiezingen in West-Duitsland. Strauss toonde zich verheugd over het gejuich waarmee hjj door de Europese christen-democraten werd ontvangen. De zaal liep vol op het moment dat hij begon met zijn toespraak. Bij elke aanval op socialisten en communisten werd hij onderbroken met applaus, gejuich en gebons op tafels. Nederlandse christen democraten behoorden tot de weinigen die zich onthielden van dergelijke aan hankelijkheidsbetuigingen. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter heeft gisteren voor speld dat Israels premier Begin na de presidentsverkie zingen in Amerika, een uitnodiging zal aanvaarden voor een nieuwe topconferentie met de Egyptische president Sadat. Sadat heeft onlangs zo'n nieuwe bijeenkomst in de stijl van "Camp David" voorgesteld. In Kansas City deed de Amen- nald Heagan. Nietalleen noemde kaanse president bovendien een hij diens plannen op het gebied ongewoon scherpe aanval op zijn van de kernbewapening, een van Republikeinse tegenstander Ro- de ernstigste bedreigingen van verplicht ombat de Egypti sche regering de besprekingen oopschortte en zij moet instem men met hervatting". Op de vraag of hij plannen om zijn bureau over te brengen naar een nieuw regeringscomplex in het geannexeerde Oost-Jeruzalem wil heroverwegen zei Begin dat dit "niets te maken heeft met de sfeer (voor onderhandelingen met Egypte)". Hij zei dat hij het kabinet zou raadplegen alvorens te beslissen deze stap te onder- itz gaat vandaag naar Egypte -r* besprekingen met president 1)0111 tl^ I H €f X. Hij_zei enkele suggesties in Ankara JERUZALEM (UPI) - De Ameri kaanse afgezant Sol Linowitz en de Israëlische premier Mena- chem Begin zijn het gisteren eens geworden over denkbeelden die Linowitz in Cairo zal voorleggen en die "kunnen bijdragen aan de sfeer" om de opgeschorte onder handelingen over Palestijnse au tonomie weer op gang te bren gen. Na een onderhoud met pre mier Begin zei hij "mogelijk iets optimistischer te zijn" dat de be sprekingen kunnen worden her vat. Linowitz gaat vandaag voorA Sadat. r Cairo te nemen. Hij had premier Begin enkele suggesties gedaan en Begin had zelf enkele ANKARA iafpT rü dingen geopperd. "Daaruit heb- A - KA BlJ ben wij enkele denkbeelden ge destilleerd die ik zal overbren gen". Eerder op de dag hadden hoge Is raëlische functionarissen mee gedeeld dat Israël niet de prijs wil betalen voor de Egyptische op schorting van het overleg en geen concessies zal doen om de onder handelingen weer op gang te brengen. Premier Begin zei later dat Israël zich niet zou verzetten tegen een topontmoeting met president Carter en president Sadat, maar dat die niet een her vatting van het autonomie-over- leg moet uitsluiten. Over zijn on derhoud met Sol Linowitz zei hij dat de denkbeelden die de Ame rikaanse afgezant mee naar Cairo zou nemen geen Israëlische con cessies waren. "Wij zijn daartoe bomaan slag van linkse extremisten op het gebouw van de rechtsgeo riënteerde vereniging van land bouwkundige ingenieurs in het centrum van Ankara zijn gisteren drie doden en vijf zwaargewon den gevallen. De aanslag is gepleegd door twee jongemannen, die eerst het terras voor het gebouw beschoten en toen een bom wierpen. de veiligheid en vrede, zoals die in deze verkiezingsstrijd drama tisch zijn betrokken, maar ook beklaagde hij zich bitter over Reagans verwijt dat hij op "Labor Day" zijn campagne was begon nen in "De geboorteplaats van de Ku Klux Klan", Tuscumbia, in de staat Alabama. Met van woede bevende stem riep Carter uit dat Reagan het zuiden heeft beledigd en dat hij geen politiek voordeel mag po gen te halen uit het zaaien van verdeeldheid tussen het noorden en het zuiden. Bovendien is de Klan niet in Tuscumbia opge richt, maar 80 km verderop in Pulaski en heeft Carter tijdens zijn optreden deze racistische or ganisatie van in beddelakens met witte punthoeden vermomde he ren, die zich een uiterst ongure faam hebben verworven, tijdens zijn optreden scherp aangeval len. En dat vertelde Reagan, op reis in New Yersey, aan de rand van New York, tegen de achter grond van het Vrijheidsbeeld in de New Yorkse haven, zijn ge hoor er niet bij. De bejaarde Republikeinse kan didaat heeft niet alleen voor de nodige opschudding in zijn eigen kamp gezorgd, maar een reeks van politici in Alabama, inclusief de gouverneur, een Democraat, hebben geëist dat Reagan zich formeel verontschuldigd. Dat heeft hij inmiddels gedaan. Want als iemand al van Tuscumbia heeft gehoord, dan is dat omdat Helen Keiler er werd geboren, een van de Amerika's grote bur geressen, die voor het lot van blinden en doven "onschatbare verdiensten" heeft gehad. In het raam van de Amerikaanse verkiezingscampagne is Reagans uitspraak niet meer dan een voorval. De Democraten bouwen het breed uit, de Republikeinen schamen zich een beetje en Rea gan heeft al bij zijn eerste uitstap in de beslissende laatste fase van de verkiezingsstrijd aangetoond dat hij zich zonder enige bijstand van Democraten op potsierlijke wijze in moeilijkheden kan bren gen. Al maakte Carter zich gisteren in Kansas City hevig boos op Ronald Reagan.om een grapje kon hij wel lachen.. Van een van zijn aanhangers kreeg hij een sticker aangeboden met de oproep om hem,George Brett, tot president vn de VS te kiezen. WASHINGTON (DPA/UPI) - Amerika wil zich niet officieel bij Iran verontschuldigen voor de steun aan het regime van de sjah, maar is bereid tot een discussie over de Iraanse bezwaren od dat punt. Voorwaarde is evenwel, dat aan het eind van zo'n dialoog de 52 Ame rikaanse gegijzelden automa tisch worden vrijgelaten, zo ver klaarde gisteren een woordvoer der van het departement van bui- ADVERTENTIE Surinaamse onderscheiding voor Ferrier PARAMARIBO (ANP/SNA) - Op plechtige en sobere wijze is giste ren afscheid genomen van de oud-president van Suriname, dr. Johan Ferrier. Uit handen van president Chin a Sen kreeg hij de hoogste onderscheiding van de Surinaamse republiek, het groot-lint in de ere-orde van de Gele Ster. Dit heeft de nationale voorlich» tingsdienst in Paramaribo be kendgemaakt. Ook de echtgenote van Ferrier kreeg een onderscheiding. Zij werd benoemd tot groot-officier in de ere-orde van de Palm. Bij de plechtigheid waren aanwezig de raad van ministers, de leger leiding en de Nationale Militaire Raad. t L31ituJl,1 1 fy'Jierweg ifü^ew/an^. EEN (FEEST)DAGJE DEN HAAG SCHEVENINGEN/KIJKDUIN Dinsdag 16 sept. PRINSJESDAG; na een rijtoer in de Gouden Koets opent H.M. Koningin Beatrix de Staten-Generaal. t/m 16 sept. REKREADE, Neerlands grootste najaarskermis op het Malieveld. Zaterdag 6 sept. KIJKDUIN presenteert een static-show. van zgn. zcilvliegers of "hang-gliders". J zaterdag 6 sept. VOORHOUTFESTIVAL, de hele dag dansgroepen, toneelgezelschappen, cabaret en muziek als opening van het theater seizoen. 20 en 21 sept. BOTENBEURS voor 2e - hands vaartuigen en watersport-accessoires in de Laakhaven. 19 t/m 28 sept. DAMESBEURS" in de Houtrusthallen. VVV Den Haag Scheveningen.Tel. 070-546200 tenlandse zaken in Washington. De woordvoerder wees daarmee de eisen van het Iraanse parlement af. Hij ontkende, dat met de jong ste brief van minister van bui tenlandse zaken Edmund Muskie aan premier Radjai van Iran een nieuwe fase zou zijn begonnen in het Amerikaanse streven de ge gijzelden vrij te krijgen. Muskie heeft in zijn brief vrijlating van de gegijzelden verlangd. Meer wilde de woordvoerder niet over de inhoud zeggen. Het is aan Teheran, zei hij, de brief open baar te maken. Als Iran gelooft, dat de overleden sjah vermogensbestanddelen in Amerika heeft nagelaten, dan staat het Teheran vrij, zijn aan spraken daarop voor een Ameri kaanse rechtbank geldend te maken, aldus de woordvoerder van het ministerie. Een reis van Muskie naar Teheran staat niet ter discussie, voegde hij daaraan toe naar aanleiding van specula ties uit Iran. Regeringsprogramma De nieuwe regering van premier Mohammed Ali Radjai zal haar betrekkingen met het buitenland onder meer laten afhangen van de verhouding van het betrokken land tot Israël, aldus het gisteren in het blad Etelaat gepubliceerde regeringsprogramma. Het blad gaf dit programma al voordat Radjai het officieel bij het parle ment had ingediend. Wegens de crisis over de samenstelling van het kabinet, waarmee president Bani-Sadr het niet eens is, kon Radjai dat gisteren nog niet doen. De parlementsleden hadden echter al op schrift gestelde kopieën ontvangen. Het programma noemt de V.S. "De grootste vijand van de revolutie en de eigenlijke hindernis op weg de overwinning van de re volutie". De regering Radjai keert zich tegen invloeden uit het Westen, het Oosten en het zionisme en wil het zwaartepunt van de betrekkin gen leggen bij de landen van Azie, Afrika en Latijns-Amerika. Deze genieten voortaan een voor keursbehandeling, terwijl de bui- tenlanse politiek tegenover West-Europa en de V.S. zal wor den beperkt. De regering wil ook de bevrij dingsbewegingen in de hele we reld sterker steunen. De bewe gingen in islamitische landen krijgen hierbij voorrang. Het mi nisterie van buitenlandse zaken zal "revolutionair" worden gere organiseerd en alle ambassades en vertegenwoordigingen in het buitenland moeten van de resten van het sjah-regime worden ge zuiverd. In die buitenlandse vertegenwoor digingen moet de samenwerking met de "Islamitische studenten verenigingen in deze landen worden versterkt". In het binnenland wil de regering de verschillende .machtscentra opheffen. Alle belangrijke sleu telposities moeten voortaan in handen komen van gelovige moslems, die "vastbesloten zijn en zich strikt aan de lijn van de imam houden op elk gebied". De regering zal er verder voor zor gen dat in de islamitische re publiek politieke en maatschap pelijke vrijheden slechts dan worden geëerbiedigd zolang zij in het kader van de islamitische wet en orde blijven en "niet worden getoetst aan oostelijke of weste lijke vrijheden". Met politieke organisaties en eco nomische groepen (vakbonden bijvoorbeeld* uril ffe regering slechts samenwerken als zij isla mitische organisaties zijn. Te genover andere groepen en orga nisaties blijft de regering „waak zaam" en zij zal die zo nodig met wapengeweld bestrijden wan neer zij zich tegen de islamitische republiek keren. ke dag op foto of film - -- -f5 »r KARLSRUHE (UPI) - Het Openbaar Ministerie in Karlsruhe heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van een advocaat en vier anderen, die ervan worden verdacht betrokken te zy n geweest by een serie aanslagen op centra voor vluchtelingen in de Bondsre publiek. Bij een van die aanslagen kwamen in Hamburg twee Vietnamese vluchtelingen om het leven De advocaat, Manfred Roeder, en de andere aangehoudenen wor den aangeduid als rechtse extremisten, behorend tot de 'Duitse Actiegroepen'. Volgens de politie pleegden leden van deze ultra rechtse beweging aanslagen met brandbommen op het opvang centrum in Hamburg waarbij twee doden vielen en op gebouwen in het zuidwesten van het land. waar vluchtelingen uit Ethiopië zijn ondergebracht. In een van deze centra werden twee Ethiopi sche vrouwen gewond. Roeder. een 51-jarige jurist uit Schwarzenborn bij Marburg, werd al enige tyd door de politie gezocht wegens laster tegen de staat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9