i Stijloefeningen": vrolijk maar zonder ruggegraat DE ZILVEREN GIRAF Feestprogramma van Rijnlands Mannenkoor MAANDAG 1 SEPTEMBER 1980 Als u zaterdagavond naar de Amerikaanse televisiefilm „Tc ver weg" hebt gekeken, dan hebt u in de hoofdrol Mi chael Moriarty kunnen zien. Zijn gezicht (dat blotebillen gezicht) kwam u vermoedelijk bekend voor, en waarschijn lijk heeft u hem, na enig na denken, ook wel herkend. Mi chael Moriarty speelde in de serie Holocaust" die gluiper Dorf, die eerst wel aardig leek, maar zich later uit opportuni teit bij de nazi's aansloot en toen allerlei nazi-wetten uit dacht. Een uitstekend acteur, die Mi chael Moriarty. In 1974 kreeg hij een Emmy Award voor een bijrol in „Glazen Speelgoed" dat was dus vooreen TV-rol), en in hetzelfde jaar kreeg hij ook een Tonyvoor de beste mannelijke hoofdrol in het to neelstuk ,JFind Your Way Home". Toen mijn vrouw en ik in mei van het vorige jaar in New York waren en lazen dat Michael Moriarty een veelgeprezen hoofdrol speelde in „het eerste belangrijke to neelstuk dat in Vietnam speelt", getiteld „G.R. Point", een stuk dat pas vrij kort liep maar toch al, bij gebrek aan volle zalen, zou worden opge doekt, besloten we daarom op onze laatste avond daarheen te gaan. The Playhouse, een vrij bescheiden theater, was weliswaar niet uitverkocht, maar toch heel behoorlijk ge vuld. Maar dat kwam mis schien doordat het een van de laatste dagen was. Ik zou liegen als ik zei dat „G.R. Point" het meesterwerk van de twintigste eeuw was, maar het was zeker de moeite waard, en het was aardig om Michael Moriarty alias Dorf nu eens in levenden lijve aan het werk te zien. Bovendien bestond het publiek niet alleen uit toneelliefheb bers, maar ook uit oud-Viet- namstrijders. Niet dat je dat kon zien, maar in de pauze hoorde ik een kleine, smalle, gebrilde op Woody Allen lij kende jongeman als oud- Vietnamstnjder aan zijn vrienden uitleggen in hoever re de geschetste zenuwentoe stand op het toneel de werke lijkheid van toen benaderde. Zo zullen er wel meer toe schouwers zijn geweest. De wetenschap dat het stuk min of meer ging over de beleve nissen van een onbekend aan tal mensen in de zaal gaf er toch een ander accent aan, zoals Schevenings publiek vermoedelijk anders naar „Op Hoop Van Zegen" zit te kijken dan Veendams publiek. Holocaust Toen opeens zag ik, in de pauze, een bekend gezicht. Een ac teur, ik kende hemik had hem vaak genoeg zien spelen in films en op de televisie. Hij stond daar met een vrouw die kennelijk zijn vrouw was en opeens wist ik het: Dokter Weiss, de hoofdpersoon in ,JHolocaust"En ik begreep ook waaróm hij hier was: om zijn collega-tegenspeler in .Holocaust" te ziennu in zijn rol van Vietnam-soldaat. Wat moest ik doen? Naar hem toe gaan, zeggen dat ik uit Ne derland kwam, en vertellen dat we diep onder de indruk waren van Holocaust"? Tja... Was dat eigenlijk wel zo? En zo ja, wat dan nog? Dat zou hij wel eens vaker hebben gehoord. Moest je zo'n man daarmee lastig vallen in de pauze? Ik liet hem dus maar met rust, maar zag tot mijn tevredenheid dat hij de rij vóór ons inschoof, en op enkele plaatsen van ons af ging zit ten. En inderdaad, toen het stuk was afgelopen en de spe lers kwamen danken voor het applaus, stond dr. Weiss als eerste op om te klappen, en Michael Moriarty maakte glimlachend een buiginkje in zijn richting. Hij was het dus inderdaad! Nog net voor we het theater verlieten zagen we, ten overvloede, dat hij en zijn vrouw door een deur naar de kleedkamers gingen. In de we tenschap een besloten ruimte ruim twee uur lang gedeeld te hebben met twee wereldbe kende acteurs, liepen we naar Broadwaywaar we bij een Orange Julius een orange Ju lius dronken, op straat. Naast ons stond Ellen Burstyn be kend van .Alice doesn't live here anymore", en onbewogen "Yes .yes .yes" zeggend tegen een tegen haar aanhob belend vrouwtje. Na een paar minuten liep ze verder, een veel jongere vriend, met beu gels op zijn boven- en onder tanden met zich meetrekkend. Wat een avond! Wie wel? Toen ik weer in Nederland terug was heb ik meteen de foto's in de omroepbladen opgezocht van Holocaustmaar dr. Weiss was het in elk geval NIET! Wie dan wel? Ik weet het nog steeds niet. Ik zie zijn gezicht nog haarscherp voor me, het is een bekend acteur, maar ik heb hem nu al ruim een jaar niet meer in een film of een TV-spel gezien. Als ik hem toen in de pauze gecom plimenteerd had met zijn hoofdrol in Holocaust"had ik nu waarschijnlijk geweten wie hij was... Bij Haagse Comedie 55 DEN HAAG (GPD) - Het boek "Stijloefeningen" van de Franse auteur Raymond Queneau is een intrigerend maar uiterst merk waardig werkje, waarin een vol komen onbenullig verhaaltje van twee alinea's op 99 verschillende manieren verteld wordt. De Nederlandse bewerking van Rudy Kousbroek moet heel wat voeten in de aarde hebben gehad doordat een aantal van Que- neau's variaties uitsluitend in de Franse taal mogelijk waren, maar het resultaat is te amusant om er geen kennis van te nemen. Het blijft echter spelen met taal voor een taalgevoelige lezer en zelfs het voorlezen behoort meer dan eens tot de onmogelijkheden. De poging van Pierre Laroche, een van de nieuwe leiders van de Haagse Comedie, om samen met zes leden van het ensemble dertig "Stijloefeningen" te verwerken in een improvisatieprogramma mag op z'n minst hachelijk wor den genoemd. Slechts een paar van de teksten leenden zich tot echte dramatisering en de overi ge moesten het hebben van vin dingrijkheid in het bedenken van voordrachtvariaties en een effec tief inspelen op het publiek. Het resulaat zoals dat afgelopen za terdag voor het eerst in het Para dijs (boven de Koninklijke Schouwburg) te zien was, is on danks een grote mate van speels heid en een maximale aandacht voor de dictie toch een kleine tour-de-force voor de toehoorder geworden. Alle vondsten van re gisseur en acteurs, hoe goed en amusant ook, konden niet voor komen dat de aandacht toch pri mair op de tekst kwam te liggen: wie niet in de gaten heeft welke subtiele spelletjes Queneau en Kousbroek af en toe uithalen met taal en tekst, mist namelijk de es sentie van het geheel. Een toeschouwer heeft echter niet de mogelijkheid van de lezer om steeds na een paar bladzijden het boek even terzijde te leggen. Om dit gedeeltelijk te ondervangen werd allereerst de plaats van handeling verlegd naar Den Haag (Kousbroek situeerde zijn be werking in Amsterdam). De tweede stap was het invlechten van anekdotische elementen met als klap op de vuurpijl de verruk kelijke en knap uitgewerkte vondst om Wim de Haas in "Germanismen" als een zeer be kende Nederlander ten tonele te voeren. De voorstelling blijft echter een Ben Fey geeft orgelconcert LEIDEN - De organist Ben Fey en de trompetvirtuoos Malcolm Morton geven dinsdagavond 2 september een concert in de Ma- rekerk. Op het programma staan werken van Buxtehude, Bach, Viviani, Kres, Franck en Monnikendam. spel met de tekst, en de dramati sche vormgeving is amusant maar secundair. Het is bovendien niet te hopen dat deze vrolijke maar ruggegraatloze voorstelling het visitekaartje is van de "nieu we" Haagse Comedie of directeur Laroche zelf. Toneel is waarlijk wel iets anders dan spelen met LEIDEN - Het Rijnlands Christe lijk Mannenkoor bestaat 10 jaar. Op woensdag 17 september, de datum van het jubileum, zal men zijn activiteiten vooral richten tot hen die niet of zelden een concert kunnen bezoeken. Het koor heeft zich verzekerd van de hulp van het Rode Kruis, de B.B., brand weer, politie, en van de velen uit eigen gelederen die zich be schikbaar hebben gesteld, geno digden met hun auto op te halen en naar de Stadsgehoorzaal te vervoeren. Men heeft 60 tot 70 rolstoelen tot zijn beschikking. De genodigden komen, behalve uit Leiden, ook uit omliggende plaatsen als Leiderdorp, Oegst- geest, Zoeterwoude en Katwijk. Mocht er belangstelling zijn in kringen van bijvoorbeeld alleen staanden die moeilijk ter been zijn, dan bestaat nog een beperk te mogelijkheid zich voor dit concert op te geven bij de heer Schollaardt, Van Brosiadal 4 in Leiden, (tel. 120972). Vervoer, toegang en consumptie zijn gra tis. Maar de Rijnlandse mannen heb ben nog meer op hun program ma: een openingsherdenkings concert op zaterdag 13 septem ber. Hieraan werken mee het Ne derlands Symphonie Orkest, een ensemble dat is samengesteld uit leden van een radio-orkest dat valt onder de activiteiten van Sem Nijveen en Benny Behr; voorts het eigen koor, en de solis ten Patsy Gilliland (een Engelse sopraan), Wim Koopman (tenor), Addie de Jong (orgel/piano), En- ka Visser-Waardenburg (harp), Dieks Visser (fluit), en Han Ka- paan (hobo). Het programma van beide concerten is verschillend, mede omdat het orkest op woensdag 17 september niet zal medewerken. Een bijzonder karakter ook heeft de herdenkingsdienst die op zondag 14 september zal plaats vinden in de Hooglandse Kerk. Voorganger zal zijn ds. Boogert uit Apeldoorn, die vroeger her vormd wijkpredikant is geweest in Leiden zuid-west, en die heel nauw betrokken was bij de op richting van het Rijnlands Christelijk Mannenkoor. Dan volgen nog een receptie op za terdag 20 september tussen 16 en 17 uur in de "Korte Vlietschool", en een (besloten) feestavond op 26 september, waarmee het Rijnlands Christelijk Mannen koor zijn jubileumfestiviteiten zal besluiten. 'KUAOWEM WE M IET KuiceAI IK BEPCEL CE HELE (A/epelp IK re^EA! \iou FRED BASSET KOM OP, FOED 3636 J I'.;,.. V.L VUJ6'N &BETJS1 De belevenissen van Jommeke Qeraken we daar no9 indaag7 Goed. dan slaan, we deze nacht onze centen -7 ergens op. Agenda 'Stijloefeningen' tekst en ruimte, hoe leuk dat ook zijn kan. (Het had trouwens niet mogen gebeuren dat de achter zijde van het gestencilde pro gramma dat de Haagse Comedie naar aanleiding van dit "taalspel" uitgaf, ontsierd werd door een beschamende spelfout.) PAUL KORENHOF Leidse bioscopen LUXOR: "De sheriff ziet ze vliegen", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.15,4.30,7.00 en 9.15 uur, al. Nachtvoorstelling: "Topaz", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. CAMERA: "Once upon a time in the West", da. 8.00 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Sjors en sjimmie en de gorilla", za. en woe. 2.30 uur, zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Banana's", vr. enza. 11.30 uur, 16 jr. LIDO 1: "Caligula", da. 2.30 en 8.00 uur, 18 jr. LIDO 2: "Fame", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, al. LIDO 3: "Dimenticare Venezia", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Superster Goofy", za., zo. en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "Last tango in Paris", da. 7.00 HEX: "Blue extacy", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "De grote bevredi ging", vr. en za. 11.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen ir, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Midnight express", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 2: "Zombies", da. 6.45 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.00 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De nieuwe avonturen van Dik Trom", za., zo. en woe. 1.45 uur. Nachtvoorstelling: "Grizzly", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "Caligula", da. 1.30 en 8 00 uur, zo. 1.30, 5.00 en 8.30 uur, za. ook 12.15 uur, 18 jr. EURO 4: "De losbol", da. 1.45. 6.30 en 9.00 uur, zo. 1.30.4.00,6.30 en 9.00 uur, al Nachtvoorstelling: "Viola een heet blondje", za. 12.15 uur, 18 jr. Bioscoop Voorschoten RIJSTTAART PERZIKEN Zet 6 dl k MET e melk op st, 2 eetle- iker Laat njFtebry een deksel ■en suikerstroopje van 2 il water en 125 gr sui- ler Pel 4 perziken, hal eer ze. verwijder de pit i plakken njsL di goed uitgelekt! een laagje de plakker ikte perzik ragfijn ge. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Kindermatinee: "Jungleboek", za., zi en woe. 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "Zombies", da. 2.30, 7.00 e 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis regen regen regen regenbui geh. bew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. onbew. onbew. 27 licht bew. 30 licht bew. 29 licht bew. 31 Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum, blessu respreekuur Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Kr aam afdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 C.C.TJ. (hart bewaking), dag. 14.15-14.45 en 19.00-19.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14*5-15.00 uur. Dagelijks: 15.00-15 45 uur 18 30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18 30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno ten 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bg het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- lol (020-175006) C(üudcl lieuius. 1 september 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - HM. de Koningin (Emma, red.) heeft gisternamiddag le zes uren het leven geschonken aan een Prinses. Te zeven uren bevonden H.M. en de jonggebo rene zich naar omstandigheden redelijk wel. Op dat uur kon digde het geschut met 51 scholen den bewoners der Residentie de heuglijke tijding aan, dat Ko ningin Emma voorspoedig was bevallen. Kort na de bekend making wapperden de vlaggen van den stadstoren, van de openbare gebouwen en uit de woningen van vele ingezetenen. Hel raadhuis en de woning van Zr. Ms. grootmeester baron Schimmelpenninck van der Oye, op den Kneuterdijk, prijk ten reeds denzelfden avond met eene gas-illuminatieEen jui chende menigte doorkruiste de straten. Hedenmorgen te half elf begaf de wethouder, ambtenaar van den Burgerlijken Stand van 's-Gravenhagemr. FM. baron Van der Duyn, zich met een hoofdcommies naar het Pa leis van Z.M. den Koning voor de inschrijving in het geboorte register. ZM. de Koning deed persoonlijk aangifte der ge boorte, bijgestaan door den mi nister van buitenlandsche za ken, baron Van Lijnden van Sandenburg, en den minister van justitie, mr. Modderman, als getuigen. De Prinses is inge schreven onder de nomen Wil- helmina Helena Paulina Ma- Vijftig jaar geleden -In de Zuid-Oostelijke zo: Fransch Marokko heeft zich, niet ver van Tarda, een hevig gevecht voorgedaan tusschen leden van een onderworpen Ma- rokkaansche stam en een af dee ling Fransche troepen. Daarbij werden vier Fransche officieren en 42 soldaten gedood en drie officieren en 22 soldaten ge wond, deels zwaar. De verliezen der opstandelingen, die even eens zeer groot zouden zijn, konden niet worden vastgesteld, aartgezten zij hun dooden cn gewonden hebben meegenomen. - De koning der New Yorksche onderwereld, Jack Diamond, is te Aken gearresteerd op verzoek van den Amerikaanschen con sul in Berlijn. Diamond wordt beschuldigd van moord op een kasloopcr. Hij if intusschen on der sterke politiebewaking naar Bremen vervoerd, van waar hij per schip naar Ameri ka zal worden overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23