LEIDSCH DAGBLAD Moskou woedend op Polen VVD: nagenoeg alle inkomens op minlijn vandaag Arrestaties na moord op Zandvoortse vrouw Dreiging conflict KLM-Lufthansa Polen Spoedige afbraak Palace BANDAG 1 SEPTEMBER 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36257 ?cteur G Koopman ofdredacleur AAM Schuurmans -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witle Singe! 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Tussen Nederland en West- Duitsland dreigt een conflict over de landingsrechten van de KLM in de Bondsrepubliek. De Westduitse vliegmaat schappij Lufthansa wil af van het grote aantal vluchten dat de KLM tussen Nederland en W. Duitsland elke dag uitvoert. Eerder dit jaar werden al twee gesprekken gevoerd. Binnen kort is een derde ontmoeting te verwachten. Nederland voelt evenwel niets voor een beperking, gezien de afspraken over een vrij ver keer met de Bondsrepubliek. Onder druk van Lufthansa, zo bleek dit weekeinde, is de bondsregering echter bereid om de beperking af te dwingen, als de Rijksluchtvaartdienst blijft volharden in haar weige ring. PAGINA 22 De Iraanse president Bani- Sadr is het niet eens met de samenstelling van het kabinet Radjai. PAGINA 9 24 PAGINA'S Nummer één en twee: Bernard Hinault rechtsen Giovanbattista Baronchelli voor de laatste maal berg op in Sallanchestoen het gros van de renners het allang had laten afweten. Zoals de Nederlanders, op één na... Bernard Hinault heeft zich een ware "superkampioen" getoond. Tijdens de strijd om de wereldtitel op de weg vernederde de Fransman met groot machtsvertoon al zijn tegenstanders. Vooral de Nederlanders hadden het zwaar te verduren: zij gingen stuk voor stuk tenonder op het zware parcours. Alleen de dappere knecht Bert Pronk haalde de finish. Ver achter Hinault, de ware kampioen. Tijdens het WK in Sallanches deed zich nog een ongeluk voor. Een volgwagen reed na een botsing met een andere auto, in op een aantal toe schouwers. Twee kijkers moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd met lichte verwondingen. Wapens om te verwonden werden zaterdagavond aan getroffen bij drie supporters die het duel Feyenoord-FC Utrecht hadden bezocht. Een zweep, verzwaard met loden kogels, en een duikersmes werden in beslag genomen, nadat de voetbal-'fans' wa ren gearresteerd. Feyenoord-Utrecht eindigde overigens in 1-1. De sensatie van het voetbalweekeinde was de nederlaag die Wage- ningen in Amsterdam Ajax toediende (4-2). AZ '67 en Twente zijn door die resulta ten en door de eigen winst nu leiders in de eredivisie. De streekderby Noordwijk- RCL werd vooruitgespeeld. De algemeen amateurkam pioen wees de opponent kei hard op de fouten en won met 5-1. Nelson Piquet zegevierde in de Grand Prix van Zandvoort. Jan Lammers die zich niet voor de race kon kwalifice ren, zou eigenlijk maar het liefst stoppen met autora cen. PAGINA'S 13-21 (Van onze redactie buitenland) ARSCHAU, MOSKOU - Onder dreigende commentaren vanuit de Sowjet-Unie en terwijl een begin werd ge naakt met de vrijlating van gevangen dissidenten, zijn jijna alle stakers in Polen vanochtend weer aan het werk gegaan. et einde van zeven weken arbeidsronrust volgde gisteren ap een vrijwel volledig akkoord tussen het overkoepelend stakingscomité in de havenstad Gdansk en de regerings delegatie onder leiding van vice-premier Jagielski. Britse tjalk op strand van Wasseijaar ij dig m lang en nijdig bericht van het Sowjet-persbureau Tass over de situatie in Polen werd gister avond laat integraal door de Moskouse televisie uitgezonden. De verklaring was ondertekend met A. Petrov, een pseudoniem iat gewoonlijk wordt gebruikt /oor belangrijke politieke uit spraken van de staats- en partij leiding. In de verklaring, waarin met geen woord werd gerept van tiet bereikte akkoord, werden „anti-socialistische elementen" verantwoordelijk gesteld voor de gebeurtenissen in het buurland. Deze figuren zouden, aldus Tass, bezig zijn contact te leggen met „reactionaire Poolse emigranten sn subversieve centra, die vanuit het Westen opereren". De verkla ring van 'Petrov' werd vanoch tend ook afgedrukt in het partij dagblad Prawda. zondagskranten in de Sowjet- 'Tnie brachten alle, klaarblijke- met goedkeuring van het mlin, een verklaring van de nerikaanse communistenlei- er Gus Hall, waarin deze de 'oolse leiders zwakheid verweet en het te grabbel gooien van de „socialistische methoden", lafhankelijke vakbonden, het stakingsrecht, vrijlating van een groot aantal dissidenten en ver soepeling van de censuur zijn de hoofdzaken uit het 21 punten tellende pakket van eisen, waar over Jagielski en de stakers gis termiddag een akkoord bereik ten. Hoewel gisteravond laat ten minste vijf politieke gevangenen werden vrijgelaten - een van de laatste barrières tussen stakers en regering - werden op dat zelf de moment een aantal van de punten waarop overeenstem ming was bereikt alweer enigs zins afgezwakt. Over de vrijlating van politieke gevangenen zei de hoofdredacteur van het staats- persbureau en regeringswoord voerder Miroslav Wojciekovsky, dat „nog moet worden bezien in hoeverre die mensen werkelijk imbassade andaag naar relAviv CilUZ ALEM - De ambassade van Nederland is met ingang van vandaag overgeplaatst van Je ruzalem naar Tel Aviv. Voorlo pig wordt de ambassade in Tel Aviv gevestigd in het gebouw waar het Nederlandse consulaat zetelt. De voormalige ambassa de in Jeruzalem is vanaf heden alleen nog consulaat-generaal. looi nazomerweer jude nacht met enkele mistbanken en inimumtemperatuur van 11 graden ,n zee tot 7 graden in het binnenland, verdag droog en zonnig met middag- mperatuur rond 21 graden. Zwakke t matige wind uit zuidwest tot zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 september on op: 06.51 uur; onder: 20.23 uur. aanop: 00.05 uur; onder: 15.54 uur. oogwater te Katwijk om 9.22 en 21.52 jr, laagwater om 4.53 en 17.22 uur. kunnen worden aangemerkt als ondersteuners van de staking" Eenheidsvakbond Ook uit andere opmerkingen van Wojciekovsky blijkt dat de door vice-premier Jagielski bereikte overeenstemming met de stakers nog niet voor honderd procent door de staats- en partijleiding wordt gedeeld. Zo zei hij, ge vraagd of de door de stakers be dongen vrije vakbonden ook zelfstandig loononderhandelin gen kunnen voeren, dat de arbei ders ook in de bestaande een- heids(staats)vakbond al „een stem hadden. En bovendien moet ik benadrukkken dat de vrije vakbonden hebben verklaard dat zij de grondbeginselen van het socialisme trouw zullen blijven en de leidende rol van de partij in dit land blijven erkennen", aldus de regeringswoordvoerder. Opluchting In Oost-Duitsland is het Poolse ak koord vooral met opluchting ontvangen. De Poolse crisis is in de DDR van meet af aan een bin nenlandse aangelegenheid ge noemd, vooral uit vrees dat de ac ties naar Oostduitse havensteden zouden overslaan. (Zie ook pagina 9) Melkprijs vrij DEN HAAG (ANP) - Met ingang van vandaag is de prijs van melk bij verkoop aan de consument vrij. De minimumprijs voor ver pakte volle melk, reeds geruime tijd 1,04 per liter, geldt niet meer. Dat is door het ministerie van economische zaken bekend gemaakt. Een groep grootwinkelbedrijven (Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros en Dirkson), heeft al aangekondigd met in gang van morgen de prijs van Nederlandse gepasteuriseerde volle melk met vijf cent per liter te zullen verlagen. (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - De restanten van het Palace-hotel aan de boulevard in Noordwijk zul len wellicht nog dit jaar wor den afgebroken. Op deze plek worden ongeveer zeventig appartementen (in vijf lagen) gebouwd; beneden komt een horeca-accommodatie met tweeduizend zitplaatsen en onder de grond twintig bow lingbanen. Het ingediende plan stuit bij het gemeentebe stuur niet op onoverkomen- lijke bezwaren. Bijna twee jaar geleden werd het hotel door brand ver woest. De twee bovenste ver diepingen gingen volledig verloren. Directeur-eigenaar Van Hese verkocht de over blijfselen aan de Amsterdam se projectontwikkelaar Van der Putte, die het plan om er flats te bouwen bij de ge meente indiende. WASSENAAR - Marine-helikopters en reddingsboten hebben het zoe ken naar de gisteren voor de Katwijkse kust overboord gesla gen Engelse kapitein van een in nood geraakte tjalk gestaakt. De 66-jarige Engelsman is hoogst waarschijnlijk verdronken. Vijf opvarenden werden gered. De uit Engeland afkomstige tjalk raakte gisterochtend vroeg in moeilijkheden toen voor de Ne derlandse kust bij windkracht zeven tot acht de motor stil viel. De hoge golven duwden de tjalk schuin, waardoor de kapitein overboord sloeg. Rond half negen gisterochtend seinde de bemanning dat zij in nood was. Leden van de Katwijk- se zeilvereniging "Skuytevaert" slaagden erin vijf andere opva renden van de tjalk te redden. De boot was ajkomstig uit het En gelse Woodbridge en voer richting IJ muiden-Amsterdam. Naarma te de reis vorderde nam de wind toe. Nadat de motor was uitge vallen waaide de fok weg en brak de helmstok en het roer. Daardoor werd het schip stuurloos. De opvarenden wisten wel nog het grootzeil te strijken en bengaals vuur af te steken als teken van nood. De Katwijkse zeilvereni ging ving de noodseinen als eerste op. Zij slaagden er na veel moeite in de boot te koppelen aan een redding slijn. Volgens de Wassenaarse politie was de boot wel degelijk zeewaardig. De bemanning beschikte over de daarvoor benodigde papieren. De opvarenden varieerden in leeftijd van 27 tot 74 jaar. DEN HAAG (GPD, ANP) - De WD zal in haar nieuwe verkiezings programma niet langer uitgaan van de mogelijkheid de koop kracht voor inkomens tot f 60.000 te handhaven. In plaats daarvan kiest de VVD voor de minlijn voor vrijwel alle inko mens. Ook in het beleidspro gramma van D'66 staat dat aan geen enkele inkomenscategorie nog een koopkrachtgarantie kan worden gegeven. Volgens de Democraten '66 moet op de in komens van de ambtenaren en de uitkeringstrekkers worden gekort. 'Uit een dit weekeinde uitgelekte versie van het WD-verkiezings- programma blijkt dat de libera len voorlopig mikken op 70.000 nieuwe banen per jaar in de pe riode 1981-1985. Om dit te kun nen realiseren moeten naast de forse matiging van inkomens ook de collectieve lasten jaarlijks met een vol procent dalen. De juiste invulling van de voor stellen zal voor een groot deel af hangen van de cijfers die het ka binet op Prinsjesdag in de Mil joenennota bekend maakt. Wel gaat de WD er van uit dat een economische groei van tussen 1 en 2 procent mogelijk moet zijn. In het WD-programma staat voorts dat er een belastingverla ging en een vermindering van de sociale premies moet komen. Daarnaast moet de inkomsten belasting nog eens extra worden verlaagd onder gelijktijdige ver mindering van het aantal aftrek posten. In het beleidsprogramma van D'66, dat in oktober op een congres zal worden behandeld, staat dat voorrang dient te worden gege ven aan werkgelegenheid, ener giebesparing en betere wonin gen. De democraten gaan voor de komende jaren uit van een eco- Benzine goedkoper DEN HAAG (ANP) - Met ingang van woensdag zullen de maxi mumprijzen van normale en su- perbenzine met drie cent (inclu sief btw) dalen. Per liter worden de maximumprijzen dan 140,8 cent, respectievelijk 144,2 cent. Aldus heeft het ministerie van economische zaken vandaag la ten weten. nomische groei van 1,5 procent per jaar. D'66 wil een vergelijking tussen de •inkomens in het bedrijfsleven en van ambtenaren, ook wat betreft de bijkomende arbeidsvoor waarden. Als uit zo'n onderzoek blijkt dat correcties nodig zijn, moeten die "per omgaande, maar geleidelijk" worden aangebracht. Wordt in de komende jaren het door de partij voorgestelde so ciaal-economisch beleid op hoofdpunten verwezenlijkt, dan is handhaving van de koppeling van sociale uitkeringen aan de andere inkomens mogelijk, aldus het D'66 programma. Het is verleidelijk de •- overeenkomst tussen de stakers in Polen en - de communistische lei ders als "historisch" te bestempelen. In theorie is een dergelijke kwalifi catie in elk geval juist. De toezeg ging van "vrije vakbonden" bete kent een legalisering van een "macht" naast de enige partij. Dat is een unieke gebeurtenis in de naoorlogse geschiedenis van Polen en van de andere Oostbloklanden. Erkenning van het stakingsrecht geeft daarnaast aan dat de vrije vakbonden inder daad een factor van betekenis kunnen zijn en niet slechts de au toriteit ter beschikking hebben van de muis die zijn vuist balt. Het is niet het moment om een defi nitief oordeel uit te spreken. De vreugde onder de stakers, die een keiharde strijd hebben moeten voeren, is begrijpelijk. De wijze waarop de acties zijn gevoerd, de massaliteit en de onderlinge soli dariteit daarbij verdienen respect. De stakers zelf, die duidelijk heb ben getoond een realistische kijk te hebben op de situatie in Polen, zullen beseffen dat er tussen pa pieren overeenkomsten en de toepassing daarvan in de praktijk een kloof kan gapen Respectievelijk Gomulka en Gierek zijn als partijleider aan de macht gekomen door beloften te doen die zij, in elk geval op den duur. niet nakwamen of konden nako men. Dat is reden om naast alle vreugde de handdruk tussen sta kers en partijleiding met cynisme te benaderen Temeer daar zich temidden van de 21 punten van overeenstemming nogal wat toezeggingen van on derzoeken bevinden die vervol gens in rapporten moeten worden vastgelegd. Rapporten hebben soms de eigenschap tot conclu sies te komen die voor velerlei uitleg vatbaar zijn. De tijd zal leren in hoeverre de Pool se partijleiding haar beloften ge stand zal doen. De smaakmakers van het politbureau weten zich daarbij verzekerd van kritische belangstelling van het boze oog uit het Oosten. De eerste reactie van de Sow jet-Unie in de Prawda is even weinig bemoedigend als origi neel. Natuurlijk waren het weer "anti-socialistische elementen" die zich in de bedrijven hadden geirifiltreerd, daarbij "gesteund door reactionaire Poolse emi granten en subversieve centra in het Westen". Zolang de Russische bemoeienis beperkt blijft tot het uiten van dit soort holle reacties, is er niets aan de hand. Zo zal het in werkelijk heid niet zijn. De Russen hebben nu al invloed gehad, alleen al door de psychologische werking van de mogelijkheid van een invasie. De Poolse partijleiding heeft daarop in steeds minder verhullend woordgebruik in het verloop van de stakingen gewezen. Militaire bemoeienis van de Sowjet-Unie ligt niet in de rede maar de moge lijkheden tot Russisch ingrijpen zijn niet beperkt tot het sturen van tanks. Met de Russen als bemoeizuchtige waarnemers aan de ene kant en de stakers die hebben bewezen massa's op de been te kunnen brengen aan de andere kant, zal het voor de Poolse partijleiding een kwestie zijn van het juiste evenwicht te vinden. Wie de waarde wil weten van de over eenkomst die nu tussen stakers en regering is gesloten, zal daar om geduld moeten hebben. ZANDVOORT (ANP) - Twee bui tenlanders zijn gisteren gearres teerd op verdenking dat zij een 35-jarige wouw in Zandvoort om het leven hebben gebracht. Vol gens de politie in Zandvoort heb ben de twee een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. De vrouw werd gistermorgen dood aangetroffen in haar woning. Ir hei uciawg »un het onderzoek is de Zandvoortse politie zeer te rughoudend met informatie. Een 35-jarige uit Tunesië afkomsti ge man is gisteravond in Den Haag het slachtoffer geworden van een steekpartij. De politie kent de dader maar deze is nog voortvluchtig. De steekpartij was het gevolg van een ruzie om een vrouw. WAARSCHUWING Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste laqe prijzen Verkoop iedere dinsdagmorgen in de Groenoordhallen. Kuikenpolen per 5 kg 25.. Kuikenfilet per kg 13,- Kuikenlevertjes botermals per 500 gr. 2,- Kuikenrollade van mals borstvlees per kilo 12,- Tam konijn braadstukken extra mals per kilo 5.90 T.V.-hapjes, heerlijk gekruid per kilo 5,- Kuiken drumsticks per kg 7,50 Kipkarbonade per kilo 6,- 4 weken lang net LEI DSC H DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht ijs en «ml het leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: i Adres: I Woonplaats GironrM kte aankruisen en bon ingevuld m een open envelop Pf zonder postzeqet opsturen naar LeKtsch Dagblad S3 Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden de krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1