Parkeergarage van 4miljoen Eerste lustrum "Taptade" Ontslag voor 12 werknemers I AAKER Overlevingskans voor de Leidse binnenstad Leidse stadsrubriek DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 LEIDEN Komst Amerikaanse legerband nog onzeker LEIDEN - De Taptade Lei den is toe aan het eerste lustrum. Op zaterdag 8 no vember wordt voor de vijfde maal in de Leidse Groenoordhallen een gro te showband-manifestatie georganiseerd. Voor de Taptade 1980 wordt een tribune-accommodatie opge bouwd die plaats kan bieden aan ongeveer 7000 personen. In het programma is een aantal van de bekendste bands uit binnen- en buitenland opgenomen. Op dit ogenblik kampen de organi satoren nog met één groot probleem. Er is namelijk nog geen officiële bevestiging binnen van de komst van het grootste trekpleister van de Taptade. Dat moet namelijk de Third U.S. In fantry Division Band, die in West- Duitsland gelegerd is worden. Alle besprekingen rond hun komst zijn al afgerond, alleen de officiële mededeling "wij ko men" is nog niet binnen. Mocht het onverhoopt niet lukken om de Amerikaanse legerband naar ons land te halen, dan zal de stichting die Taptade organiseert alles in het werk stellen om een waardige vervanger te vinden. In het programma zijn verder op genomen de van het mini-voetbal bekende Excelsior uit Rotter dam, Jong Holland uit Zwijn- drecht en de Beatrixband uit Hil versum. Uit het Belgische Oos tende komt WIK dat al eerder in een Taptade te zien was. Voorafgaand aan het hoofdpro gramma treden twaalf Leidse majorettenverenigingen op. Het zijn Pauline, The Golden Green Stars, De Toekomst, De Ando- ra's, The Flaming Stars, Palo Bo- nito, Westerkwartier Girls en The Angels. In het hoofdprogramma treden zoals gebruikelijk voor de Taptade de Fourty Four Degrees op. Voor de presentatie heeft men een beroep gedaan op een langza merhand ervaren Taptade- kracht, namelijk Willy Dobbe. Ditmaal leidt zij de deelnemende korpsen en groepen in vanaf de tribune, terwijl de muzikanten en majoretten nu van vier kanten te gelijk het terrein kunnen betre den. Nieuw is de presentatie van de di verse medewerkenden aan de Taptade in een aantal stands. Daar worden platen van de bands verkocht. Besloeg de Taptade de afgelopen jaren steeds twee avonden ditmaal hebben de or ganisatoren besloten om alles op één avond te concentreren. Vorig jaar bleef het bezoekersaan tal op de eerste avond ver bene den de verwachtingen, wat een flinke financiële strop beteken de. Dat risico wilde men dit jaar niet opnieuw lopen. Om de aandacht te vestigen op de Taptade zullen op zaterdagmid dag 8 november op diverse plaat sen in de stad streetparades wor den gehouden, waaraan wordt deelgenomen door bands die 's avonds optreden. Plaatsen die nu al vaststaan zijn: Doezastraat, Kopermolen en de Luifelbaan. De kaartverkoop voor Taptade be gint dit jaar op 12 september. Tot en met 31 oktober geldt een prijs van 11.-, daarna wordt het 12.50. Voor die prijs ontvangt men ook een gratis programma boekje. Van het programma zul len kleuren-tv-opnamen worden gemaakt die worden vertoond aan de patiënten van het Acade misch Ziekenhuis via de zieken omroep. Excelsior uit Rotterdam bekend van tv) is ook van de partij op de Taptade Bij wolspinnerij Ede LEIDEN - Superkruidenier Jan van der Broek (Digros) heeft deze week een defi nitief plan bij de gemeente op tafel gelegd voor de bouw van een 375 plaatsen tellende parkeergarage tussen de Langegracht en de Oude Singel. Met de bouw van de garage zal een investering van meer dan vier miljoen gulden zijn gemoeid. De bouw- en exploitatie zullen geheel door Van der Broek ter hand worden genomen. De garage is in de eerste plaats be- doeld voor het oplossen van de parkeerproblemen die zijn ont staan sinds de opening van het omstreden Digros-koopcentrum aan de Langegracht. "Maar het is ook een aanwinst voor de Leidse binnenstad", meent Van der Broek. "Wij hebben zelf maar 100 tot 150 parkeerplaatsen nodig. De garage biedt dus ook een oplos sing voor de parkeerproblemen in het stadscentrum". Van der Broek is ervan overtuigd dat een parkeergarage de enige I mogelijkheid is voor de Leidse binnenstad om te overleven. "Het gaat om een gigantische investe ring. Maar als er niets geheurt dan wordt het straks huilen als het het winkelcentrum in Leiderdorp opengaat. Wij geloven er heilig in dat deze parkeergarage een op lossing biedt voor de parkeer problemen van de Leidse bin nenstad en dat daardoor de overlevingskansen van het cen trum worden vergroot". Van der Broek heeft bij de gemeen te een verzoek ingediend om de benodigde grond in erfpacht te krijgen en een plan aangeboden voor de bouw van een parkeerga rage en negen woningen op het terrein gelegen tussen de Lange gracht en de Oude Singel. Zoals bekend wil de gemeente op de plaats van het voormalig fa- Bromfietser aangereden LEIDEN - Op de kruissing Apol- lolaan - Brahmslaan is gisteroch tend rond acht uur een 17-jarige bromfietser uit Leiderdorp aan gereden. De jongen zou geen voorrang hebben verleend aan een personenauto die over de Brahmslaan reed. Hij is met en kele gekneusde ribben overge bracht naar het Diaconessenhuis. Op de Churchilllaan werd gister avond rond half zeven een 9-jarig meisje uit Leiden door een per sonenauto aangereden. Volgens getuigen stak het meisje de rij baan over op het moment dat het voetgangerslicht op groen stond. De auto die haar aanreed, be stuurd door een 21-jarige Leide- naar, zou door het rode licht zijn gereden. Het meisje is met lichte verwondingen voor behandeling overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De tekening hiernaast Iaat zien hoe de nieuwbouw aan de Oude Singel eruit zou gaan zien als de parkeergarage er komt. Gezocht is naar een ei gentijdse invulling van de ge- velwand. Er zouden negen driekamer woningen kunnen komen waardoor de parkeergarage aan het oog wordt onttrokken. De woningen krijgen een dich te achterkant, een balkon en een gezamenlijk dakterras. In verband met de lichttoetre- ding zal de totale diepte niet meer dan zes meter bedragen. briekscomplex van Krantz, aan de Langegracht, een nieuw poli tiebureau bouwen. Het ligt in de bedoeling van Van der Broek dat het politiebureau voor de par keergarage komt te liggen zodat de betonnen gevel van de garage (vier etages) aan het oog wordt onttrokken. De in- en uitritten komen aan de Langegracht. Daar is ook een expeditiestraat gedacht zodat ook de problemen rond het laden en lossen zouden worden opge lost. Momenteel gebeurt dat aan de Langegracht en de Oude Sin gel hetgeen nogal wat overlast voor de buurt met zich mee brengt. Er is in de garage ook nog ruimte gereserveerd voor het stallen van zelfbedieningswagen tjes die dan niet meer op de openbare weg kunnen worden achtergelaten. Aan de kant van de Oude Singel zou de parkeergarage aan het oog worden onttrokken door de bouw van negen driekamerwo ningen in de premiehuur of pre miekoopsector. Aan de zijde van de Oude Singel is ook een uitgang voor voetgangers geprojecteerd die een directe verbinding geeft met de binnenstad. Als het aan Van der Broek ligt gaat hij zo snel mogelijk beginnen met de bouw. Maar of de parkeerga rage er werkelijk komt hangt af van de gemeente. Op 18 juni j.l.'is overleg gevoerd met de wethou ders Fase (economische aangele genheden) en Waal (ruimtelijke ordening). Vooralsnog reageert het gemeentebestuur terughou dend op de plannen van Van der Broek. Het gemeentebestuur zal geen standpunt innemen alvo rens van diverse kanten advies zal zijn ingewonnen en de plan nen in de raadscommissies zijn behandeld. Van het buurtcomité is bekend dat het de parkeerga rage in het geheel niet ziet zitten omdat men vreest dat daardoor nog meer verkeer naar de wijk zal stromen. Het bouwplan van Van der Broek is in overeenstemming met gel dende bestemmingsplan voor de wijk Noordvest. De Leidse ge meenteraad heeft echter uitge sproken dat het voormalig San- derscomplex aan het Levendaal de eerst aangewezen plek is voor de bouw van een parkeergarage. Maar de particulier die deze grond in handen heeft, de firma Bakker uit Nieuw Vennep, ziet niets in de plannen van de ge-, meente. Van der Broek hoopt op een spoe dige beslissing van het gemeen tebestuur. De bouw van de par keergarage zal zeker achttien maanden vergen. Met de uitvoe ring van het totale bouwplan (ga rage plus woningen) zal zeker twee jaar zijn gemoeid. LEIDEN - Er zullen twaalf gedwongen ontslagen vallen bij de Wolspin nerij Ede, gevestigd in het voormalige Van Wijk en Zaalbergcomplex aan de Kanaalweg in Leiden. De Industriebond FNV heeft gisteren met de directie van de wolspinnerij overeenstemming bereikt over een gunstige afvloeiingsregeling. Ook zijn er harde afspraken ge maakt dat de werkgelegenheid bij de wolspinnerij in Leiden tot eind 1981 gehandhaafd blijft. De Industriebond FNV is niet ontevreden over het bereikte akkoord Zoals bekend zouden, volgens een plan van de directie, zeker 18 man op straat komen te staan terwijl de vrees bestond voor een verdere inkrimping van het bedrijf. Voor de industriebond was dat onaan vaardbaar. In het bereikte akkoord is ook een verbetering van het machinepark in Leiden opgenomen. De industriebond zal het resul taat van de besprekingen met de directie vanavond voorleggen aan de leden. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag in de binnenstad twee zenders in beslag genomen. Uit een auto van een 35-jarige inwoner van Lisse werd een zender gehaald die weliswaar was goedgekeurd dooc de PTT maar waarachter zich een versterker van tien watt bevond (twintig keer sterker dan toegestaan). In de woning van een 26-jarige vrouw in de omgeving van het Havenplein trof de politie een zender aan met een vermogen van vijf watt. door René van der Velden Jaap Visser Buurtfeest Het speelterreintje aan de Van der Werfstraat wordt zelden zo goed benut als gisteren. De buurtvereniging Maredorp hield feest op het speelter reintje. Van de vroege middag tot de late avond speelden de kinderen er, slechts "onder broken" door clown Cor van de Plas in de middag en de studenten rock en roll-band Wilcox Gay in de avond. Het om zeven uur geplande straattheater kon niet door gaan omdat de buurtvereni ging niet tijdig genoeg een theater wist te vinden dat voor een schappelijk prijsje zou willen optreden. Orgel man Van de Putten draaide daarom maar een uurtje lan ger door. Kleine majoret- te-"girls" uit de Kooi en uit Maredorp hadden 's middags achtervolgd door een ge luidswagen het buurtfeest geopend met een rondgang door de wijk. Behalve de kinderen trok het buurtfeest eigenlijk vrij wei nig Maredorpers, maar gezel lig was het toch, daar in de open lucht. Voorzitter Schoch van de buurtvereniging vertelde ons dat de vereniging die een re gelmatig tekort aan be stuursleden had richt zich de komende tijd onder andere op het omlaag krijgen van de 500 gulden huur die de nieuwbouw op het Overdek te-terrein zou gaan kosten. Ondanks alle tegenslagen en vertragingen uit het verleden (geen goedkeuring van het rijk om het uitgetrokken geld aan de buurtveröetering uit te geven, de projektontwikke- laars De Bolster en De Noor- lander die respectievelijk het terrein rond de Mirakelsteeg en van de Overdekte in hun greep kregen) gaat de buurt vereniging enthousiast ver der aan de slag, meldt Schoch opgewekt. Overmacht De postbode die gistermiddag post bezorgde in de omgeving van de Vijf Meilaan kreeg de schrik van z'n leven. Hij ped delde rustig op z'n fiets naar de bejaardenflat Rosenburch en zette z'n tweewieler zoals altijd voor de flat neer om vervolgens binnen de post rond te brengen. Toen hij even later buitenkwam, u raadt het al, weg fiets... i De 58-jarige PTT-besteller deed onmiddellijk aangifte bij de politie. Een bewoonster van de flat had nog juist ge zien dat twee, naar schatting 15-jarige knapen, er met de fiets en de nog te bezorgen post vandoor gingen. Aanvankelijk wilde men bij de PTT weinig kwijt over deze affaire. "Wie er wat meer over kan vertellen? Ehh, daar wordt in principe niet zo veel over verteld", aldus een hoofdbesteller. "Dat is een kwestie van bedrijfsgeheim. Probeert u het maar eens bij de adjunct-directeur". Adjunct-directeur Pijnenburg: "We kunnen hier weinig aan doen. Diefstal is overmacht. Als de poststukken niet meer boven water komen kunnen wij daar niet voor verant woordelijk worden gesteld. We doen ons best om de post stukken terug te krijgen. Daar is de kous wat ons betreft zo'n beetje mee af'. Geeft een dergelijke diefstal geen aanleiding om eens te gaan denken aan een meer veilige manier van bezorgen? Pijnenburg: "Nog niet. Geluk kig is zo'n diefstal in Leiden een grote uitzondering. Er wordt op verschillende plaat sen in het land wel geëxperi menteerd met een nieuwe manier van bestellen. Twee man in een auto. De een brengt de post weg en de an der blijft in de auto zitten. Maar voor dat deze manier van bestellen op grote schaal wordt ingevoerd zijn we al weer een heel stuk verder". Te smerig Wethouder mevrouw Fase heeft sinds gisteren vier affiches op haar werkkamer hangen met de sprekende teksten 'Maak er geen troep van" en "Ruim de rommel op". De affiches doen niet zozeer een beroep op mevrouw Fase om haar kamer schoon te houden dan wel op alle Leidenaren om hun stad schoon te hou den. Mevrouw Fase kreeg de affiches gisteren aangeboden van het brein achter de affi ches, de heer R. van Cruysen. De immer actieve Van Cruysen kon het enkele maanden ge leden niet langer verkroppen dat pas geplaatste planten bakken aan de Papengracht domweg als vuilnisbak en als openbaar toilet gebruikt wer den. Samen met de buurtver eniging voor de Pieters- en Academiewijk en Levendaal West werd besloten om affi ches uit te brengen met een beroep op het schone gewe ten van de mensen. De reini gingsdienst verleende haar medewerking gretig. Wijkge- noot Henk de Bruin zorgde voor het ontwerp. En gisteren was het resultaat zichtbaar vier overduidelijke affiches, elk in een oplage van duizend Hl H DE STRAAT IS GEEN MESTVAALT stuks. De ondertitels van de affiches: "Laat afval niet slin geren. Gooi het ook niet in de gracht". "Houd de planten bakken in ere", "De straat is geen mestvaalt" en "Maak de muur het leven niet zuur". De laatste ondertitel wijst er al op dat het beslist niet de bedoe ling is om de kersverse affi ches tegen de muur te plak ken: Van Cruysen heeft de Leidse onderwijsinstellin gen en de buurt- en clubhui zen verzocht een affiche "op een opvallende plaats" te willen ophangen. De gemeen te neemt de verspreiding van de affiches in de openbare gebouwen voor haar reke ning. Het is de stille hoop van Van Cruysen dat de affiches voor al op de lagere scholen een rol gaan spelen in het lespakket. Wethouder Fase beloonde "het particuliere initiatief dat prima past in het gemeen- te-beleid" met een tegengif: een prachtige luchtfoto van de Pieters wijk. "Van boven ziet het er allemaal erg schoon uit". De eveneens zeer over het initiatief te spreken direc teur van de reinigingsdienst "an Overmeire meldde dat dt dienst per 1 september een reiningsvoorlichter heeft. Deze zal in de maand oktober de Leidenaren oproepen hun glas te deponeren in de nieu we gele glasbakken die her en der in de stad neergezet wor den. Hoe lang blijft Leiden nog te smerig om aan te pak ken?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3