EIDSCH DAGBLAD Stadsvernieuwing: nog vele miljoenen in beurs Sle Zomer-, Vrije vakbond nog netelig in Polen vandaag ïgyptische ijbewijzen (wisselbaar Kamer vraagt minister meer soepelheid bij uitgaven Bom ontploft fractie te vroeg "Geen regionaal beleid" Loonzakjes gestolen ONDERDAG 28 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36254 ecteur G Koopman (ofdredacleur AAM Schuurmans hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witie Singe! 1 23il BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Bestuurster komt niet ver zonder voorwielen... (Van één onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Terwijl de treinreizigers bij het Alphense station af en aan liepen, heeft een onbe kende een bij het station ge parkeerde auto op klaarlich te dag beroofd van de twee voorwielen. De 47-jarige mevrouw A.H. uit Alphen merkte de diefstal, toen zij gisteravond om streeks acht uur instapte en na het starten haar auto met geen mogelijkheid achteruit gereden kreeg. Toen de neus van de auto ver volgens ook nog met een klap op straat terecht kwam (naar later bleek was de crick om gevallen door de verwoede rijpogingen van de vrouw) stapte de bestuurster uit om tot de ongetwijfeld onthut sende ontdekking te komen dat de ri jwaardigheid van de auto ernstig was aangetast. De politie verzoekt getuigen zich te melden, want vele voorbijgangers moeten de brutale dief tussen vier en acht uur aan het werk heb ben gezien. Het gaat om een oranje Simca 1100 bij het station op het parkeerterrein van hotel Toor. DEN HAAG (GPD) - Ka mervoorzitter Dolman stelt een onderzoek in naar uitlekken van het bericht over het instellen van een visumplicht voor Surina- mers. Vooral op de be trokken departementen bestaat grote verontwaar diging dat de vertrouwe lijke mededeling van mi nister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Haars (justitie) dinsdag open baar werd. Het overleg met de betrokken ka mercommissies vond onder voorwaarde van de grootste ver trouwelijkheid dinsdagmiddag plaats op verzoek van de rege ring. Toch lekte de mededeling enkele uren na het beraad al uit. Als eerste meldde het ANP die avond het voornemen van de re gering om over te gaan tot de in stelling van een visum voor Suri- namers. Het gesprek tussen Kamer en rege ring vond plaats onder de nieuwe regels die daarvoor onlangs doorgevoerd werden. Deze moes ten juist het uitlekken van ver trouwelijke informatie voorko men. Volgens de nieuwe regels werd een groot aantal commis sievergaderingen openbaar, ter wijl andere als strikt besloten kunnen worden aangemerkt. Het onderzoek van kamervoorzit ter Dolman wordt ook als een ver trouwelijke zaak behandeld. Hij noch een van zijn medewerkers blijkt bereid mededelingen te verstrekken. In elk geval hebben alle betrokken kamerleden een brief ontvangen. Daarin wordt hen gevraagd of zij de medede ling naar buiten hebben ge bracht. Mocht een van de kamerleden de boosdoener zijn, dan kan hem gedurende maximaal een maand de toegang tot vertrouwelijk overleg ontzegd worden. Van de departementen wordt verwacht dat zij zelf onderzoeken of een van de ambtenaren of voorlich ters zijn mond voorbij heeft ge praat. EN HAAG (ANP) - In Egypte be haalde rijbewijzen van het offi cieel gangbare model kunnen in Nederland worden ingewisseld tegen een Nederlands exemplaar, eze uitspraak heeft de Raad van State vandaag gedaan in een be roep dat was ingesteld door een inwoonster van Dordrecht na het besluit van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland dat een dergelijk rijbewijs niet door haar kon worden ingewisseld, het geval van de Dordtse zal de commissaris van de koningin een nieuwe beslissing moeten ne men, aldus de afdeling recht spraak. Wat voor gevolgen de uit spraak heeft voor de vele hon derden aanvragen en bezwaar schriften inzake Egyptische rij bewijzen bij de provinciale grif fies, is nog onduidelijk. DEN HAAG (GPD) - De -'erbetering van oude woningen dreigt in gevaar te komen. De ingediende plannen voor renovatie zijn zo duur, dat minister Beelaerts van Blok land veel van de voorstellen afwijst. NEVADA (Reuter) - Stukken puin vliegen in het rond, nadat een bom was ontploft in het casino van Stateline in de Amerikaanse staat Nevada. Enkele minuten daarna zou de poli tie de bom onschadelijk hebben gemaakt. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. Wel zou aan zienlijke schade zijn aangericht in het Casino-hotel "Harvey's Re sort" waar de bom was geplaatst. (Van onze correspondent Anton Koene) fDANSK, WENEN - De Poolse vi ce-premier Jagielskydie namens de regering in Warschau met de stakers van de Lenin-scheeps- werf in Gdansk onderhandelt, kon vannacht niet bevestigen dat er een akkoord is bereikt over de belangrijkste eis van de stakers: de vorming van vrije vakbonden, isteravond heeft een van de woordvoerders van het stakings comité Andrzej Gwiazda, be kendgemaakt dat er in principe overeenstemming is over de vorming van vrije vakbonden in Polen en dat er bij de regering nu bereidheid bestaat om verder te praten over deze belangrijke eis. Volgens woordvoerder Gwiazda 'eel bewolking 'eel bewolking: en enkele perioden met 'egen of motregen. Min. temp. ongeveer Flik 4 graden, middagtemperatuur morgen an 19 graden op de Wadden tot onge- eer 23 graden in het zuidoosten van et land. Matige zuidwestenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) moet een en ander echter juri disch worden omschreven en dat kost even tijd. Jagielski was later in een radio-uit zending aanmerkelijk minder positief. Er wordt nog volop over onderhandeld, liet hij weten en „deze eisen moeten besproken worden in het kader van de be staande vakbond". Daarmee doelt de regeringsonderhande laar op de officiële, door de staat gecontroleerde vakvereniging. Ook kan uit Jagielski's woorden worden opgemaakt dat hij nau welijks verder wil gaan dan de toezeggingen die partijleider Ed- vard Gierek zondag in een televi sietoespraak heeft gedaan: vrije, onafhankelijke verkiezingen, maar dan voor de top van de staats vakbond. Onafhankelijke vrije vakbonden, die binnen het Sowjet-blok een unicum zouden zijn, vormen de sleutelkwestie in de Poolse sta kingsacties. schuwd snel een einde te maken aan de zich steeds verder uitbrei dende stakingen. Het officiële Russische persbureau Tass beschuldigde gisteren het Westen van „inmenging" in Poolse aangelegenheden. „Anti socialistische elementen zijn in Polen aan het werk om het land van het socialistische pad af te brengen", aldus Tass. De invasie in Tsjechoslowakije in 1968 vond eveneens plaats onder het motto dat anti-socialistische elementen bezig waren het land te laten af glijden in een richting waar het volk niet voor gekozen heeft. De politie had eerder enkele dui zenden personen geëvacueerd uit het hotel en alle andere gebouwen binnen een straal van 1 ,5 kilome ter. De bom werd ontdekt na een ano niem telefoontje waarin in ruil voor een losgeld van drie miljoen dollar instructies werden beloofd voor de demontage In een brief die bij de bom werd gevonden, werd gewaarschuwd de helse ma chine, die 500 kilo springstof zou bevatten, niet te bewegen. 29 AUGUSTUS on op: 6.44 uur; onder: 20.32 uur. Maan p: 22.28 uur, onder: 10.52 uur. 'oogwater te Katwijk om 6.07 en 18.36 nr, laag water om 2.14 en 14.23 uur. De druk van de Russen lijkt de laat ste dagen groter te zijn geworden. Omdat Polen voor de Sowjet- Unie een bufferzone is met het Westen, vrezen de Russen dat een al te vrij Polen hun veiligheid te genover het Westen in gevaar brengt. Volgens diplomatieke waarnemers heeft Moskou de nieuwe Poolse leiders gewaar- ROERMOND (ANP) - Het vijfjarig bestaan van het Limburgse investe- rings- en Ontwikkelingsfonds LIOF, waar FNV-voorman Wim Kok vanmiddag op uitnodiging het woord voerde, betekende voor deze vakbondstopman niet dat hij een feestrede moest houden. Integen deel, hij hekelde het regionaal sociaal-economisch beleid "of liever het ontbreken daarvan", dat een gebied als Limburg volgens hem met een onaanvaardbaar hoog werkloosheidspeil heeft opgezadeld. Wij zend op de sombere werkloosheidscijfers in Limburg, die ongunstig afsteken tegen landelijke gemiddelden, pleitte hij voor een radicale ombuiging van het beleid. Het gevolg hiervan is dat de be windsman ruim 200 miljoen gul den, bestemd voor renovatie projecten, dreigt over te houden. Vanuit de Tweede Kamer zal druk worden uitgeoefend op de minister om alsnog te proberen het geld te besteden, desnoods in andere sectoren van de volks huisvesting. Wanneer namelijk aan het eind van het begrotings jaar geld overblijft, vloeit dat te rug in de schatkist. Veel renovatieprojecten komen boven de zogenaamde 80-pro- cent-norm uit. De kosten van het opknappen van de huizen mogen niet meer bedragen dan 80 pro cent van de waarde van een ver gelijkbare nieuwbouwwoning. In de praktijk blijken veel plannen duurder uit te vallen. Buit van f 16.000 (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - De dertig werknemers van het Katwijkse houtverwer kingsbedrijf 'Northgo' krijgen gewoon hun salaris uitgekeerd, ondanks dat een dief hun loon zakjes met ongeveer f. 16.000 gis termiddag uit een muurkluis stal. De leiding van de fabriek liet gis teravond weten dat het uitbeta len van het geld geen enkel punt is. Of de salarissen, na dit voorval, in het vervolg per giro of bank zullen worden uitgekeerd, kon men nog niet vertellen. Als dit de wens van het personeel zou zijn, kan daarover worden gepraat, al dus een woordvoerder van het houtverwerkingsbedrijf. De politie is nog altijd op zoek naar de voortvluchtige dader, die gis termiddag, tijdens de lunchepau- ze van de werknemers, doodge moedereerd het kantoor binnen stapte waar op dat moment nie mand aanwezig was. Of de muurkluis niet was afgesloten, of dat de sleutel voor het grijpen lag. wilde de politie vanmorgen niet kwijt. Een feit is in elk geval wél dat de man, zonder te worden las tig gevallen met de salarissen aan de haal kon gaan. De Katwijkse politie heeft een ver dachte op het oog. Een 'vreemde' man is zowel door personeelsle den van 'Northgo' als werkne mers van een naastgelegen be drijf gesignaleerd bij het betre den en naar buiten komen van het kantoorgebouw. Deze man, volgens de politie geen Katwij- ker, is nog altijd spoorloos. Men acht het niet uitgesloten dat de dief een voormalig-werknemer van het houtverwerkingsbedrijf CDA-kamerlid Dijkman vindt dat Beelaerts enige soepelheid moet betrachten bjj de beoordeling van de plannen. Ook iets duurde re zouden volgens hem alsnog goedgekeurd dienen te worden. „Er zijn mogelijkheden te over om eventueel overgehouden gel den binnen de volkshuisvesting te besteden. Lukt het niet om het geld aan renovatie uit te geven, dan zal het moeten worden over geheveld naar bijvoorbeeld de premie-koopsector". Ook de WD is van mening dat Beelaerts alles op alles moet zet ten om te voorkomen dat hij geld overhoudt. De liberalen wijzen er op dat in het verleden staatsse- cretris Schaefer met eenzelfde probleem zat en toen het land in trok om alsnog financieel haalba re plannen te zoeken. Dat zou Beelaerts nu ook moeten doen, vindt de WD. Miljoenenorder LEIDEN/ZOETERWOUDE - Er gon Electric met vestigingen in Zoeterwoude en Apeldoorn heeft van de KLM een opdracht van vier miljoen gulden gekregen voor de bouw van een aantal elek- tro-technische installaties. Ook zal een buizenpostsysteem wor den aangelegd. Met de uitvoering is een jaar gemoeid. De opdracht geeft veertig mensen werk. I Gisteren arriveerde weer een vliegtuig met Surina- mers op Schiphol. De visum plicht die vanaf maandag gaat gelden heeft voor lichte paniek gezorgd bij veel Su- rinamers die van plan waren de komende maanden naar Nederland te gaan. Overi gens heeft staatssecretaris Haars van justitie gisteren gezegd dat de mogelijkheden voor Surinamers om zich in Nederland te vestigen, onder bepaalde voorwaarden, mo gelijk blijven. PAGINA 7 9 Amerikaanse tv-serie neemt Eisenhower op de korrel PAGINA 5 I Afwachtende Westerse hou ding ten aanzien van "Ma drid" Cao-overleg in havens en metaal stukgelopen PAGINA 13 AZ-PSV: voetbal kan nog leuk zijn PAGINA 15 Telstar doet aan klanten binding PAGINA 17 Meindert Leerling: lijst trekker van reformatorische partij PAGINA 21 Record-werkloosheid in En geland PAGINA 27 30 PAGINA'S Veertien kolommen vol elektronica PAGINA'S 11 en 12 4 weken lang het ^LEIDSCH t DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over i nacht ijs en wil het Letdsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U rnij aansluitend als abonnee noteren O 'li beslis meteen en u kunt m<| m i v heden ais abonnee noleren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: i Woonplaats: I Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsluren naar Leidsch Dagblad Jn Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden r h de krant komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1