van der WIEL Stroom Surinamers wordt Nog meer 'bollen' gevonden mogelijk ingedamd "Uitspraken Van Agt schadelijk Rijexamenkandidaten niet naar de Antillen STOKWERD MOORDENAAR NOODLOTTIG Kabinet denkt aan visumplicht per 1 september Ernstige stagnatie bouw premiekoopwoningen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 BINNENLAND PAGINA 7 Lustmoord op Arnhems meisje ARNHEM (GPD) - „De man met de stok", zo stond hij de laatste twee weken bekend bij de mannen van het Gel derse recherchebijstands team. Want juist die stok, een afgebroken deel van een mast, is de 23-jarige Engels man Geoffrey Allen B. uit Manchester noodlottig ge worden. Door die stok en de gouden tip van een getuige op 12 augustus, elf dagen na de afschuwelijke lustmoord op de 12-jarige Karin Nathans uit Arnhem, die niet ver van haar ouderlijke woning in het struikgewas werd verkracht en gewurgd, kon de Brit gis teren in Manchester als de dader worden ontmas kerd. De stok heeft de dader vermoe delijk gevonden in het pol dergebied bij de plaats van het misdrijf, de Stadsblok-' kenweg, waar een jachtwerf is gevestigd. Getuigen hadden daar een man met een stok zien lopen. Bij het uitkam men van dat gebied, waarbij als het ware elk grassprietje werd omgekeerd, vond de politie het bewuste afgebro ken deel van de scheepsmast. Op 12 augustus volgde een tip van een getuige, die om streeks halfvijf op die fatale vrijdagmiddag door de man met de stok in het Engels werd aangesproken. Dat was een uur en drie kwartier voor het tijdstip waarop de moord plaats had. Er volgden meer dere getuigenverklaringen over „de man met de stok" en steeds was het signalement eensluidend. Het leed geen twijfel: het ging om dezelfde figuur, aldus majoor B. Petter van de rijks politie uit Apeldoorn, die sa men met de Arnhemse com missaris en recherchechef J. Wilzing het onderzoek leidde. Petter: Dank zij de snelle aanpak van de Arnhemse po litie - het recherchebijstands team was toen nog niet inge schakeld - werd direct een zoekactie gehouden, die later de „sleutel tot het succes" bleek te zijn. De stok werd gevonden nog voordat men het stoffelijk overschot van de vermiste Karin had ontdekt. Uit getuigenverklaringen bleek dat er twee Engelse jongens in het gebied hebben gewan deld. Zij maakten deel uit van een groep Britse toeristen, maar hun bus was wegens pech in Arnhem gestrand. Vier Britten, onder wie de da der, bleven bij de bus achter. De rest van het gezelschap reisde op een andere manier naar Engeland. Wonderlijk genoeg hadden de achtergebleven Britten allen een gelijkluidende verklaring voor de invulling van hun tijd toen zij door rechercheurs werden gehoord. Een duide lijk alibi dus. Ook voor de da der. Toch liet de Gelderse re cherche door uitstekend meewerkende Britse colle ga's in Engeland de levens loop van de vier Britten na- trekkenn dan blijkt een van hen (naar later blijkt de dader) al vijfjaar gevangenis wegens verkrachting te hebben op geknapt. Er komen foto's uit Engeland en bij de zoge naamde fotoherkenning wij zen getuigen de dader steeds aan als „de man met de stok". Bovendien bleek dat de Britten tijdens die bewuste vrijdag een deel van de avond hebben doorgebracht aan de bar in het clubhuis van de roei- en zeilvereniging Jason. Zij wa ren daar uitgenodigd door een Engels echtpaar dattijde- lijk met zijn jacht ligplaats in de jachthaven had gevonden. Dat verklaart misschien ook het feit dat Karins fiets vorige week dicht bij Jason uit de Rijn werd opgevist. Vermoe delijk is de dader op die fiets naar Jaso gereden en heeft hij zich daar van de fiets ont daan. Er kwamen nog meer getuigen verklaringen van mensen die tijdens de zoekactie op de Rijnbrug met een verrekijker hebben staan kijken naar de verrichtingen van de politie in het poldergebied rond de plaats van het delict. Een van die getuigen herinnerde zich te zijn aangesproken door een Engelsman die dit ook wel eens door de verrekijker wil de gadeslaan. Hij moet lange tijd de politie-activiteiten hebben gevolgd. Hij blijkt la ter de dader te zijn. Het recherchebijstandsteam werkte met 50 man op volle toeren'. Dag en nacht zijn de mannen bezig geweest en naarmate het natrekken van de bijna 500 tips onder de da gelijkse leiding van adjudant J. Gerritsen vorderde, werd het net om de dader steeds nauwer aangehaald. Getui- gep herinnerden zich dat „de man met de stok" twee horlo ges droeg. Dat klopte, want aan de bar bij Jason had hij van iemand een horloge ge kregen. Tijdens de fotoher kenning bleek er grote be trouwbaarheid van een be paalde getuige te bestaan. De getuige herinnerde zich per tinent belangrijke details, hoewel herkenning erg moei lijk was omdat de langharige dader op de foto nog kort haar droeg. Vlak voor het afgelopen week eind stond voor het recher cheteam vrijwel vast dat men de dader op het spoor is. Twee Engelse collega's reisden naar Arnhem om zich bij het rechercheteam te voegen en zich in de zaak te verdiepen. Gisteren volgde ten slotte in Manchester de arrestatie en de volledige bekentenis van de dader: precies 26 dagen na de fatale moord. De Arnhemse politie zal uitle vering vragen van de gearres teerde Brit. Daarmee zal ten minste drie weken gemoeid zijn. ADVERTENTIE Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit... Het oog wil ook wat. :iet u goed of t Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. VELDHOVEN (GPD) - De Veld- hovense rijschoolhouder Ko renman zal vandaag niet, zoals hij oorspronkelijk van plan was, met rijexamenkandidaten naar de Nederlandse Antillen vliegen. Onder druk van de ANWB, die dreigde de erkenning van zijn rij school in te trekken, heeft Ko renman afgezien van zijn plannen om kandidaten rijexamen te la ten afleggen op de Nederlandse Antillen. „Het geldelijk gewin zou niet heb ben opgewogen tegen het verlies van mijn goede naam", aldus Ko renman, die verder van zijn plan afzag, omdat de meeste liefheb bers voor de rijbewijsreizen al een groot aantal keren in Neder land waren gezakt, en het volgens hem niet verantwoord zou zijn die mensen aan een rijbewijs te helpen. Het halen van een rijbewijs op de Nederlandse Antillen is volgens Korenman bijzonder makkelijk en een kwestie van enkele dagen. Een Antilliaans rijbewijs is in Nederland zonder problemen inwisselbaar, omdat de Antillen deel uitmaken van het Konink rijk der Nederlanden. Eerder al kreeg Korenman kritiek op zijn plan van het ministerie van verkeer en van de Algemene Bond van Rijschoolhouders in Nederland. Beleidsmedewerker Schaap van de afdeling rijvaar digheid van het ministerie sprak over „niets ontziende commer ciële praktijken". Hij vond het le vensgevaarlijk om mensen tus sen 400 auto's op de Antillen rij examen te laten doen en ze daar na los te laten in het drukke ver keer van Nederland. De rijschoolhouder had al tele grammen verzonden aan de poli- tie-autoriteiten van Saba en Sint- Eustatius om zijn komst aan te kondigen. Hij zou vandaag met drie kandidaten naar de Antillen vliegen, die dan vrijdag daar ex amen zouden doen. In totaal had Korenman 600 geïnteresseerden voor een rijexamen op de Neder landse Antillen. De administrateur van het Antil liaanse eiland Saba, mr. M. J. Larmonie, liet gisteren weten met belangstelling kennis te hebben genomen van de even tuele komst van "rijbewijs-toeris ten" uit Nederland naar Saba. „Dit kan het toerisme naar ons eilandje bevorderen. Wettelijke regelingen zijn er niet die de Eu ropese Nederlander tegenhou den om zijn rijbewijs in de Antil len te halen", aldus Larmo nie. „Wel is het natuurlijk zo dat de ver keerssituatie op de verschillende eilanden niet kan worden verge leken met die in Nederland. Zo kent men in het verkeer op de An tillen geen klaverbladkruisingen. Verder is het verkeer, vergeleken met Nederland, lang niet zo druk. Gaat men vandaag zijn rijbewijs halen op Saba met de bedoeling zich volgende week in het drukke verkeer van een grote stad te stor ten, dan kan dat wel vervelende consequenties hebben", aldus Larmonie. Het feit dat de rijschool haar plan nen niet doorzet, betekent overi gens niet dat de mogelijkheid om op de Nederlandse Antillen een in Nederland inwisselbaar rijbe wijs te halen, is uitgesloten. NOORDWIJKIVLISSINGEN Brandweerlieden in gasdichte pakken dragenen aangespoelde en reeds open kunststofbol naar een container. De bol spoelde gis teren aan op het werkeiland Neel- tje Jans in de monding van de Oosterschelde. Maandag was er ook al een mysterieuze 'bol' op het strand bij 's-Gravenzande aan gespoeld terwijl de Noordwijkse politie gistermiddag om vier uur eveneens een bol op het strand vond. Het ministerie van volksgezond heid stelt op het ogenblik een on derzoek in naar de herkomst en inhoud van de witte bollen. De politie waarschuwt de mensen de bollen niet te openen omdat vin ders van de bol bij 's-Gravenzan de verlammingsverschijnselen en ademhalingsmoeilijkheden op liepen. De bollen worden op het ogenblik onderzocht bij TNO in Rijswijk. Op het strand bij Hoek van Holland zijn de afgelopen dagen ampul- DEN HAAG (GPD) - De regering wil al per 1 september maatregelen nemen om de komst van grote groepen Suri namers naar ons land tegen te houden. Dat meldden Haagse kringen gisteren na een geheim gesprek tussen minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken), staatsse cretaris Haars (justitie), en de Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en justitie. len met een mogelijk dodelijke vloeistof aangespoeld. Vermoe delijk is de geelachtige vloeistof die in de ampullen zit een narco- semiddel. Op het strand tussen Castricum en Callantsoog spoe len al enige dagen grote hoeveel heden glazen flesjes aan. De fles jes bevatten een geel, poederach tig narcosemiddel dat bij inwen dig gebruik kan leiden tot ernsti ge vergiftiging. Na het zeer vertrouwelijke overleg - de kamerleden mochten zelfs niet vertellen waarover het ge sprek met de ministers was ge gaan - werd niettemin duidelijk dat de regering overweegt voor Surinamers een visumplicht in te stellen. Daarbij denkt men er aan, zo'n vi sumplicht al aanstaande maan dag te laten ingaan, zo verluidde het gisteren in welingelichte kringen. Dat zou dan betekenen dat de regering vervroegd een eind wil maken aan de vesti gingsovereenkomst die in 1975 met Suriname werd gesloten. Volgens die overeenkomst hoeven Surinamers die zich bij de Ne derlandse grens melden geen vi sum te hebben, als ze zeggen bin nen drie maanden terug te zullen gaan. Vinden ze echter in die drie Den Uyl vraagt opheldering over aardgasonderhandelingen DEN HAAG (GPD) - Oppositielei der Den Uyl is boos op premier Van Agt vanwege diens uitspra ken dat een brief van de toenma lige minister van economische zaken (daarmee wordt Den Uyl bedoeld) de verhoging van de aardgasexportprijzen voor West- Duitsland heeft geblokkeerd. De uitleg van deze brief is in strijd met de feiten en „schadelijk uit een oogpunt van landsbelang", zegt de PvdA-fractieleider bij het stellen van schriftelijke vragen aan Van Agt. Den Uyl wil dat de premier ook aangeeft welke resultaten uit de onderhandelingen over prijsver hogingen voortkomen (Van Agt sprak van één a anderhalf miljard in 1981). Die uitkomsten dienen dan te worden vergeleken met die van de onderhandelingen in 1974 en 1975, waaruit ook prijs verhogingen resulteerden als ge volg van de prijsstijgingen in de „eerste oliecrisis" (1973-1974). Den Uyl stelt dat in het in 1965 met' de Westduitse afnemers gesloten contract een indexatiebepaling was opgenomen, waardoor de aardgasprijzen-zij het op afstand - de olieprijzen konden volgen. Daarom is het volgens hem on juist dat zijn brief van mei 1965 zou inhouden dat „de toevoer naar Duitsland nooit in gevaar De Tweede Kamer is gisteren na het zomerreces weer van start gegaan. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft er, zou komen en dat dit land nooit geflankeerd door zijn collega's Terlouw van D'66 (links) en Rietkerk van de VVD, kennelijk weer zin in.Den Uyl binnen de prijsverhoging zou stelde gisteren een aantal vragen aan premier Van Agt over de aardgasonderhandelingen. vallen". Van Agt moet deze uitspraak her- n, zegt Den Uyl, want hij heeft maanden werk en huisvesting in ons land, dan krijgen ze een ver blijfsvergunning. Zo kunnen ze dan permanent in ons land blij ven. In de praktijk is het niet moeilijk gebleken aan die twee voorwaar den te voldoen: iedere Surinamer heeft wel familie in ons land waar hij zich tijdelijk kan vestigen. Wat het criterium „werk" betreft: werk bij een uitzendbureau wordt al als zodanig be schouwd. De vestigingsovereenkomst geldt voor een periode van vijf jaar vanaf de datum van Suriname's onafhankelijkheid: 25 november 1975. Dit betekent dat Surina mers tot 25 november aanstaande in feite de mogelijkheid hebben zich zonder al te veel problemen in ons land te vestigen. Het naderen van die datum heeft de stroom Surinamers weer snel doen groeien. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor Statis tiek (CBS) kwamen de eerste vijf maanden van dit jaar ongeveer 9000 Surinamers ons land binnen met de bedoeling zich blijvend te vestigen. Het vermoeden is gewettigd dat die stroom, naarmate 25 november dichterbij komt, alleen nog maar zal toenemen. Daarmee zouden situaties kunnen ontstaan zoals vlak voor Suriname's onafhan kelijkheid, toen duizenden Suri namers per week de reis naar Ne derland ondernamen. De immigratie levert zowel voor ons land als voor Suriname zelf problemen op. Voor ons land, omdat de nieuwe landgenoten een beroep doen op een krappe arbeids- en woningmarkt, voor Suriname, omdat men de brood nodige arbeidskrachten ziet ver dwijnen. Vorige week werd bekend, dat de regering van premier en presi dent Chin A Sen overweegt, een borgsom te heffen voor vertrek kende Surinamers. De hoogte van die som zou dan moeten va riëren naar het inkomen: van en kele duizenden guldens voor in tellectuelen tot weinig of niets voor werklozen. Al eerder hebben individuele ka merleden geopperd (onder wie de CDA'er Van Zeil) de vestigings overeenkomst eerder dan 25 no vember van dit jaar te laten aflo pen. Dat heeft toen tot aanzienlijk verzet bij Surinaamse kringen in ons land geleid. Surinaamse organisaties in ons land zijn gekant tegen elk Ne derlands voornemen om de im migratie vanuit Suriname eenzij dig te beperken. nu een onjuiste uitleg gegeven die de positie van ons land ver zwakt in het streven naar de zo zeer gewenste aanpassing van de aardgasexportprijzen. Overigens heeft de verantwoorde lijke bewindsman voor energie, Van Aardenne (economische za ken), al meermalen gezegd dat de brief van 1965 geen rol speelt in deze kwestie. D'66 vindt 'snijden' in verslag schandalig DEN HAAG (ANP) - Het kamerlid Chel Mertens (D'66) noemt het schandalig en ongehoord, dat een meerderheid van de onderwijs commissie uit de Tweede Kamer 'gesneden' heeft in zijn inbreng voor het voorlopig verslag over de tweefasenstruktuur in het we tenschappelijk onderwijs. Uit de oorspronkelijke versie wer- den niet minder dan zeven hoofdstukken geschrapt. Slechts één hoofdstuk wordt in het voorlopig verslag als de stand puntbepaling van D'66 opgeno men. Mertens spreekt in een commen taar op de handelwijze van een meerderheid van de onderwijs commissie van een wonderlijke beslissing. Het besluit tot deze ri goureuze inkorting van het schriftelijk standpunt van de fraktie van D'66 was gegrond op de overwegingen dat het ener zijds te uitvoerig was en dat het anderzijds 'buiten de orde' was. DEN HAAG (GPD) - Zesentwintig procent van de geplande bouw in de premie-koopsector stagneert, zo blijkt uit gegevens die staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Verkoopproblemen zijn voor 8 procent de oorzaak, in de overige 18 procent gaat het om procedurele of technische problemen. In antwoord op vragen van de PvdA'ers Van Dam en Kombrink zegt Brokx, er niets voor te voe len de gemeenten de mogelijk heid te geven bouwondernemers tot bouwen te verplichten. Hij noemt het weinig effectief en moeilijk te verdedigen, bouwers te dwingen een produkt te maken waar onvoldoende koopkrachti ge vraag naar bestaal. Wel zullen de gemeenten er in hun planning en programmering re kening mee moeten houden dat de vraag naar koophuizen daalt, aldus de staatssecretaris, Er zou den meer huurwoningen in de gemeentelijke bouwprogram ma's moeten komen. De cijfers die Brokx de Kamer stuurt, dateren van begin mei. In die maand zouden in Nederland volgens de plannen 22.586 pre mie-koopwoningen in aanbouw moeten zijn geweest. Daarvan waren er 5544 (25 procent) nog niet in aanbouw genomen, terwijl van 311 huizen (1 procent) de bouw was stilgelegd. Hoewel hij er geen cijfers van heeft, zegt Brokx dat voor de vrije sec tor (de duurdere huizen) een soortgelijk beeld geldt. In de wo ningwetsector doen zich in het geheel geen problemen voor met de voortgang van de bouw. De stagnatie in de bouw is vooral groot in Limburg (88 procent), Drente (57 procent) en Groningen (56 procent). De verdere rangorde van de provincies is: Noord-Bra bant (35 procent), Zeeland (27 procent), Friesland (26 procent), Gelderland (17 procent), Zuid- Holland (16 procent), Utrecht (15 procent), Overijssel (10 procent) en Noord-Holland (6 pro cent). ADVERTENTIE Gestoofde gepaneerde u ijtingrolletjes k Wrijf i 800 gr. w.jtinglilets zuinig met zout in I Rol ze met de veikant naar buiten op en schik ze 7 in een beboterde vuurvaste schotel G el er wal water ot visbouillon bi| en leg er enkele klontjes boter lussen Bestrooi de rollen met paneermeel en stool ze vervolgens gaar Geet er aardappel puree, sperziebonen ol doperwtjes bij. Doe meer met vis, omdat 't zo lekker is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7