Mors krijgt na vele jaren ook een bibliotheek Groot nut voor de wetenschap Sprookjesproject Leids museum Notaris koopt woning van oud-burgemeester nami-: Op Stille Rijn twee li IY richtingen fietsers WOENSDAG 27 AUGUSTUS 19 Spelenderwijs onderzoeken van achtergronden LEIDEN - Het Volkenkundig Mu seum in Leiden begint in januari 1981 met een project rond sprook jes uil niet-westerse landen voor alle leeftijden. De bedoeling is om de achtergron den van zulke onschuldig lijken de verhaaltjes, mythen en legen den spelenderwijs te onderzoe ken. Voor de kinderen is een doe- het-zelf-programma samenge steld. "Wat we precies allemaal op het schema zetten staat nog niet vast," zegt de heer Reepma ker, woordvoerder van het Vol kenkundig museum, "maar we willen een inzicht geven in ande re culturen door zowel kinderen als volwassenen bezig te krijgen bij de woorden en beelden van 'vreemde' verteltranten." Het succes van de Indonesische sprookjes-middag, een viertal maanden geleden georganiseerd ligt aan het plan ten grondslag. "De kinderen zitten tussen de beel den, op de grond by de dalang, de verteller. Wij hebben destijds de strijd tussen goed en kwaad uit gebeeld. Na afloop van het sprookje, dat met gamalan en wajang-poppen geïllustreerd wordt, gaan de kinderen zelf ba tikken. Zij beelden, bijvoorbeeld in de kleuren waar het verhaal nadrukkelijk op wijst, personen of situaties uit. Bij een shep- pingsverhaal kunnen zij nauw in verband met het verhaal met klei te werk gaan". Voor de volwassenen is het pro gramma natuurlijk anders. De sagen worden vijf weken lang aan niet al te grote groepen voorge speeld. Elke week moet één van de deelnemers zelf een opgege ven authentiek verhaaltje, overi gens in vertaling en voorzien van commentaar van anthropologen, ten gehoren brengen. Men bestu deerd de sociale, morele en ideo logische waarden achter de ver teltrant van het betreffende land, volk of godsdienst. Indiaanse- Inuit-, Afrikaanse, Surinaamse, Turkse, Australische, Boedhisti- sche, noem maar op: sprookjes uit vele landen. Elk land legt zijn eigen nadruk. "Indiaanse verhalen zijn vaak zeer indivudueel. Zij beschrijven wat één man of vrouw ooit eens deedDat draait na een visioen uit op een ceremonie. Hier komen ri tuele dansen aan te pas." Maskers, muurtekeningen, vertel doeken van batik. De manieren zijn stuk voor stuk anders, even als de tehema's "Voor de scholen hebben we een aangepast pro gramma. Waar men bijvoorbeeld met geschiedenis mee bezig is, daar kunnen wij bij aansluiten." Over dit alles heeft het Volkenkun dig museum een boekje gemaakt. "Kri! Kra! Mi Mati, wan tori de..." Belangstellenden kunnen deze aanvragen, schriftelijk, bij de educatieve dienst van het Mu seum. Voor vijftig cent. Een aanmeldingsstrookje voor deel name aan één van de program ma's is erbij ingesloten. Wajang Bèbér voorstelling in Jogjakarta. De dalang (verteller) gebruikt een verteldoek. LEIDEN - De bibliothee kexpansie in Leiden is nog niet ten einde. Na nieuwe filialen in de wij ken Noord, de Merenwijk en de voltooing van de nieuwe Centrale enkele maanden geleden is het nu de beurt aan de Mors. De 11.000 inwoners van de Morswijk zullen vanaf medio mei 1981 de be schikking hebben over een eigen bibliotheekfi liaal met zo'n 25.000 boe ken. Het nieuwe bibliotheekfiliaal is ge situeerd naast het winkelcen- trum Diamantplein, op de hoek I LEIDEN - Achter een woning aan de Morsweg is in de nacht van maandag op dinsdag een polyes ter bootje uit het water van de Rijn ontvreemd. Uit de niet afge sloten schuur bij de woning werd tevens de bij de boot behorende buitenboordmotor meegeno men. De waarde van het gestolen goed bedraagt 2500 gulden. Diamantlaan/Robijnstraat. Het ligt in het verlengde van de nieuw te bouwen overkapping van het winkelcentrum, waaraan ook de zogenaamde dagwinkels worden toegevoegd. De ingang komtook aan de kant van het winkelcen trum. Vóór de nieuwe biblio theek komen "publiektrekkers" als bankjes en luifels. Alle publieksruimten (zowel de jeugd- als de volwassenen afde ling) komten op de begane grond. Dit in tegenstelling tot de filialen in Noord en de Merenwijk. Er komt over een beperkte op pervlakte een eerste verdieping, waar de werkruimtes zijn gesi tueerd. De verdieping is door stadsarchitect Den Haring vooral ontworpen met het oog op de toekomstige bebouwing achter de bibliotheek. Nu is het teirein achter het filiaal nog onbebouwd. In de toekomst echter zal er hoogstwaarschijnlijk hoogbouw komen te staan. De bibliotheek vormt dan het 'opstapje' naar die hoogbouw. De afdeling bouwkunde van het stadhuis heeft het plan ontwor pen. Op enkel mogelijke kleine ingrepen na staat het plan, ge maakt in samenwerking met een bouwcommissie van biblio theek-mensen, nu vast. Het nieuw te bouwen filiaal wordt tot 15 september openbaar aanbe steed. Op 1 oktober wordt de eer ste paal geslagen, waarna 1 mei de streefdatum is wat betreft de oplevering. De 25.000 boeken zijn afkomstig uit het (tijdelijk gesloten) filiaal aan de Steenschuur, oorspronkelijk de oude katholieke bibliotheek. Daardoor krijgt de Morswijk één van de best opgebouwde collec ties van de stad. Volgens biblio theek-directeur De Caluwé een 'rustig traag gegroeid' boeken collectie. De ruimte, die één geheel blijft, wordt door hoekjes gekenmerkt. Zo komen er voor de jeugd speel- en vertelhoeken. De dienstruim te op de begane grond doet als buffer dienst. Verder is er een -eventueel af te scheiden- groepsruimte voor vergaderin gen etc. In het midden van de 533 vierkante meter grote ruimte komt een in lichtingenbalie. In totaal heeft het nieuwe bibliotheekgebouw de beschikking over 665 vierkan te meter. Inmiddels heeft de ge meenteraad 1,2 miljoen uitge trokken voor de realisering van het gebouw. Daarvan is 100.000 gulden bestemd voor de inrich ting. De komende tijd zal de bibliotheek contacten gaan leg gen met wijkorganisaties om wat een aantal aktiviteiten betreft tot samenwerking te komen. Over daken van auto's gewandeld LEIDEN - Werknemers van het Slachthuis troffen hun au to's gistermiddag na hun werkdag vol deuken aan op het parkeerterrein bij het Slachthuis. Kennelijk is er over de daken van de auto's gelopen en gedanst gezien de voetafdrukken die de politie op de daken vond. De auto's waren alle vijf van het merk Mitsubishi. LEIDEN - De voormalige burge meesterswoning aan de Witte Singel is verkocht. De nieuwe ei genaar is de heer Mr. H.D.Teen- stra. De gemeente heeft hem toe stemming verleend op de begane grond een notariskantoor in te richten. Op de hoger gelegen ver diepingen gaat de heer Teenstra Tot de verkoop besliste de Leidse raad tijdens een van de vorige be grotingsbehandelingen. De meerderheid van de raad vond het reserveren van een woning voorde burgemeester 'uitde tijd'. Besloten.werd dat het pand ver kocht zou worden wanneer bur gemeester Vis uit Leiden zou ver trekken. De afgelopen maanden plaatste de gemeente enkele malen een ad vertentie waarin de woning aan de Witte Singel 41 te koop werd aangeboden voor een bedrag van een half miljoen gulden. De prijs gold alleen de woning, want de onderliggende grond wordt in er fpacht uitgegeven. Daarvoor moet jaarlijks een fors bedrag aan de gemeente worden betaald Of de gemeente het gevraagde be drag ook werkelijk heeft gekre gen is niet bekend gemaakt. Na het vertrek van burgemeester Vis is een deel van het pand de afgelopen maanden bewoond geweest door het jonge echtpaar Keijzer. Het paar kreeg toestem ming tijdelijk in het pand te trek ken nadat men een week lang op het politiebureau had geslapen. LEIDEN - De Stille Rijn wordt nj enige vernieuwing van kabels en leidingen heringericht. In hel ontwerp zijn de wensen van wijkvereniging Maredorp veil werkt. Fietsers die vanuit de nauwe en on overzichtelijke Vrouwensteeé het verkeer kruisen zullen dool "oren" op de stoep in de berm bd schermd worden. Tevens zal dé weg een lichte knik maken in dé richting van de Kippebrud Tweerichtingsverkeer voor dé fietsen wordt nu ook officieel toegestaan. Aan de huizenkan komt een fietsstrook. Om het stoepparkeren onmogelijk te maken worden er langs de trot toirrand Leidenaartjes geplaatst, en langs de waterkant zullen gegeven parkeervakken komen met parkeermeters. In verband met de slechte staat var de bomen zal de Plantsoenen-! dienst deze tijdens de werk-l zaamheden vervangen worden door andere bomen. De grote boom bij het Waagbruggelje blij fD gespaard. Bij het Waagbruggetje, net voor del hoek Stille Mare, komt eveneens een verkeersdrempel. Wanneei] de plannen ten uitvoer worden gebracht is nog onbekend. Elektronenmicroscoop opent nieuwe wereld LEIDEN - Elektronenmicroscopie is een techniek met een grote toekomst, die vele deuren kan openen. "We zullen daarom met de informatie, die we met behulp van een elektronenmicroscoop verkrijgen, voorzichtig moeten zijn", wordt bij de Leidse universiteit gezegd. "Het kan voor het oog onzichtbare dingen zichtbaar maken en in formatie verschaffen over het object". Deze week wordt in Den Haag het zevende Europese Congres over Elektronenmcroscopie, Eurem 80, gehouden. Op dit congres, dat is georganiseerd door de Nederlandse Vereniging voor Elektronenmicroscopie, komen nieuwe ontwikkelingen in de techniek en de toepassings gebieden van de elektronenmi croscopie aan de orde. Een groep Leidse onderzoekers heeft een belangrijke stem in het gebeuren. Tijdens het congres schetsen we tenschappers uit onder andere West-Duitsland, Groot-Brittan- nië en Nederland de rol van de elektronenmicroscopie bij het onderzoek van celstructuren, bijvoorbeeld het DN A-onder-, zoek. Ook wordt er van de microscoop dankbaar gebruik gemaakt bij de opsporing van misdrijven, bij onderzoek in verband met mi lieuproblemen, in de elektroni sche industrie en bij het onder zoek van het verschijnsel me taalmoeheid, bijvoorbeeld bij vliegtuigen. Een paar dagen voor het congres bracht een groep van weten schapsjournalisten een bezoek aan het laboratorium voor Elek tronenmicroscopie van de Leidse universiteit. Zij kregen alvast een voorproefje op het congres. In een houten barak op het terrein van het Academisch. Ziekenhuis Leiden betraden zij de spookach tige wereld van het "kleine". In donkere ruimten staat een drietal elektronenmicroscopen opge steld. Ze zien eruit als grote kof fiezetapparaten. Zij vergroten tot enkele miljoenen malen. "Het zijn eigenlyk toto-toestellen met een enorme telelens", ver duidelijkt bedrijfsleider van het laboratorium P.H. Cambier de werking van de elektronenmi croscoop. Door die verrekijker zie je dat een niersteen van een rat heel wat meer te vertellen heeft dan je zomaar zou denken. "Geen instrument heeft zo de ont wikkeling van de wetenschap beïnvloed als de nu vierhon- derdjarige microscoop en de dit jaar precies vijftig jaar bestaande elektronenmicroscopie. Deze laat bij de huidige stand van de techniek vijfentwintighonderd- maal fijnere dedails zien dan de sterkste lichtmicroscoop". In Leiden wordt dankbaar "gebruik gemaakt van de elektronenmi croscoop bij onder andere onder zoek naar de invloed van asbest in het menselijk lichaam en naar de vorming van nierstenen. "Be kend is dat door contact met as best een kwaadaardig type long kanker kan ontstaan. Op welke wijze deze kanker ontstaat is nog niet opgehelderd. Daarom is er rond deze materie een aantal nog onopgehelderde vragen. Op de meerderheid van deze vra gen zal pas een antwoord kunnen worden gegeven, nadat systema tisch en nauwkeurig onderzoek van en rond asbest is verricht. Na jarenlange discussie en onder zoek wordt thans internationaal een elektronenmicroscopische techniek voor het onderzoek van de asbestproblematiek geaccep teerd", zegt men bij het Leidse ziekenhuis. Bij het onderzoek naar de bouw en het ontstaan van urinewegste nen, zogenaamde nierstenen, is de elektronenmicroscoop vol gens Leidse wetenschappers een "bijzonder mooi en waardevol hulpmiddel. Vooral in de toe komst zal nog veel met de elek tronenmicroscoop moeten wor den verricht om de moeilijke en nog grotendeels onopgeloste steenvormingsproblemen te be grijpen". PPR-ledenvergade- ring De afdeling Leiden van de PPR houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering in het Trefcentrum van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapenburg 100. De vergade ring begint om acht uur en de agenda vermeldt onder meer de gang van zaken in de Leid se gemeentepolitiek. Op 10 september houdt de PPR nog een extra ledenvergadering. Ook in het pand aan het Ra- penburg. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt morgen- en vrijdagavond de film "Les Petites Fugues" van de Zwitser Yves Yersin uit 1979 vertoond. Het is een ko mische film over éen oude boe renknecht die van zijn eerste aow een brommer koopt. Daarmee verlaat hij voor de eerste maal in zijn leven het traditionele boerenmilieu om de wereld te gaan verkennen. Beide avonden zijn er twee voorstellingen: 20 en 22.15 Naaktzwemuur De Leidse Sportstichting heeft onlangs besloten een naakt zwemuur te houden. Dat gaat gebeuren in het zwembad "De Zijl" aan de Paramaribo- straat 66 en begint wekelijks op donderdag om 22.15 uur. Het eerste naaktzwemuur is op donderdag 4 september. De openstelling gebeurt voorlo pig als proef voor een jaar. Medio 1981 zal er een evalua tie worden gehouden. Cursussen De creatievelingen onder ons kunnen de komende maanden weer aan de slag onder de su pervisie van de Leidse Volks universiteit K&O. In het ge bouw naast de schouwburg aan de Oude Vest gaan de komende weken weer diverse creativiteitscursussen begin nen. Er wordt gewerkt in rui me zalen en onder leiding van bevoegde docenten. De cursussen omvatten onder meer: beeldhouwen-boetse- ren, keramische technieken, houtsculpturen maken, siera den maken, tekenen-schilde ren-grafische technieken, et sen, lithografie, fotograferen en dokatechnieken, filmen, poppen maken, vrij kantklos sen, timmeren-houtbewer- king, weven, wandkleden maken, weeftheorie, edelste nen bewerken, boekbinden, jazzballet, mime, dansexpres- sie, Zuidindiase tempeldans, jeugdgroepen met creatief allerlei, stoel bekleden, schoonheidsverzorging workshop slagwerkinstru- calligrafie en yoga- Martelingen De studentenvereniging "Quin- tus" organiseert morgen in samenwerking met Amnesty International een avond over martelingen. De bijeenkomst wordt gehouden in de Stads gehoorzaal en begint om half acht. Er wordt een Amnesty-film ge draaid, er zal een Chileense muziekgroep optreden en een forum zal discussiëren over het thema martelingen. In dit forum nemen onder andere mevrouw Wessel-Tuin- stra(D'66), Piet Vroon en Daan Bronkhorst zittingAlle belangstellenden zijn wel kom Bedrijfsleider P.H. Cambier achter de elektronenmicroscoop.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4