hofje wordt opgeknapt Voorbereiding woningbouw "Zaalberg- Van Wijk" is afgerond Leidse stadsrubriek verkeren in slechte staat "koninkjes Hoofdluis steekt na vakantie de kop op Digrosplan voor grote parkeer garage LEIDEN door René van der Velden Jaap Visser -4 OENSDAG 27 AUGUSTUS 1980 EIDEN - Het Sint Anna Aalmoeshuishofje aan de Hooigracht zal binnen af zienbare tijd worden op geknapt. De dertien huis jes in het uit 1507 dateren de hofje verkeren in slech te staat en moeten hoog nodig worden opgeknapt. Vandaar dat de regenten van het hof opdracht heb ben gegeven aan het archi tectenbureau Van Oerle/ Schrama om een restaura tie- en verbeteringsplan te maken. ejn de vergadering van de Leidse raad van afgelopen maandag werd beslist dat de stichting die het hofje beheert een bedrag van 50.000 gulden krijgt om de plan nenmakerij té bekostigen. De plannen zijn bovendien nodig om de vereiste vergunningen en sub sidies te krijgen. e Iet St. Annahofje zoals het in Lei den meestal wordt genoemd werd gesticht in een periode dat de stad Leiden in grote armoede verkeerde. De rijken begrepen dat er iets gedaan moest worden om de nood te lenigen. Sommi gen stichtten zogenaamde "vrije woningen" of hofjes. Het St. An nahofje was er één van. Iet werd gesticht door Willem Claesz Doornick, brouwer van beroep, die was gehuwd met Hillegont Willemsd. Zij bewoon den een groot herenhuis aan de Hooigracht (nummer 9), waaraan een uitgestrekt erf grensde, dat uitkwam op de Middelstegracht. In hun testament dat in 1492 werd opgemaakt bestemden zij dat iEIDEN - Bij hoofdluis denkt ie dereen aan viezerikken. Dit is een wijd verbreid misverstand vol gens mevrouw M.C. Zwart, direc teur GG en GD. "Als je toevallig met jouw bol tegen een ander staat die luis heeft, heb je het ook", vertelt ze. 1 Sik jaar, na de grote vakantie, is er op de scholen een kleine explosie hoofdluis waar te nemen. De GG en GD is daar helemaal op inge steld. Extra verpleegkundigen worden dan op pad gestuurd om de Leidse leerlingen te controle ren en zonodig te behandelen. De andere maanden hebben ze de hoofdluis goed onder controle. 'Dit is eigenlijk niets nieuws", zegt mevrouw Zwart. "Zolang ik hier zit - en dat is al jaren - hebben we met deze piek te maken. In alle lagen van de bevolking komt het voor. En bijna iedereen schaamt zich er voor. Driejaar geleden zijn we begonnen, als er bij een leer ling hoofdluis werd geconsta teerd het hele gezin uit te nodi gen. Vaak zijn er meer leden van het gezin besmet. Dat is goed aangeslagen". De bestrijding van hoofdluis is niet zo'n gemakkelijke zaak. Voor de chemische middeltjes die lang durig worden gebruikt is de hoofdluis ongevoelig (resistent) geworden. Mevrouw Zwart "Ja daar kampen wij ook mee. Meestal hebben de mensen zelf al eindeloos zitten knoeien, zonder resultaat. En als wij dan nog eens beginnen helpt het niet veel meer. Samen met dermatologen (artsen voor huidziekten) hebben we enkele jaren geleden een nieuw middel samengesteld. Maar ook daar blijkt de hoofdluis in sommige gevallen alweer on gevoelig voor te zijn. Het is een harnekkig beestje hoor! Het on derwijzend personeel werkt in elk geval goed mee. Zodra zij iets signaleren staan wij op de stoep. Misschien dat we Leiden ooit nog eens luisvrij krijgen. Dat zou dan uniek zijn voor Nederland". 1940 onder leiding van de Lei- derdorpse architect ir. H.A. van Oerle opgeknapte Tegenwoordig huisvest het hofje nog altijd be jaarden. De plannen zijn erop ge richt de dertien hofjeswoningen aan te passen aan de huidige normen van bejaardenhuisves ting. Het hofje heeft vele jaren onder toezicht gestaan van de deken en scholaster van de St. Anna-paro- chie (nu de Hooglandse kerk). Op St. Annadag kwam het koor uit de St. Pancras het lof zingen. Dit heeft geduurd tot de katholieke eredienst in de Hooglandse kerk werd afgeschaft. Enkele jaren werd er geen toezicht op de stichting uitgeoefend tot dat in 1587 de magistraat een nieuwe beschikking trof omtrent de "toezieners". Sinds die tijd is het hofje onder toezicht van ds regenten gebleven. Hoewel die in de loop der eeuwen steeds de pro testante godsdienst waren toege daan, is het kapelletje in zijn oor spronkelijke staat gehandhaafd gebleven. Doorkijkje in het fraaie Sint Anna Aalmoeshuishofje, dat spoedig zal worden opgeknapt. stuk grond voor de bouw van der tien woninkjes. De huisjes waren bestemd voor dertien arme vrouwen van goed faam en naam ("Maechten en vrouwen"). Een van de bijzon derheden van dit Leidse hofje is als enige zijn eigen laat-gothische kapelletje heeft behouden. Het altaar dat in 1492 werd geplaatst heeft de Beeldenstorm destijds overleefd. Een uniek feit voor kerken in de noordelijk provin ciën. Het altaar draagt het volgende op schrift: "In die eerde Goeds ende die reyne maghet Maria soe heeft gestight ende dóen maken int jaer 1492 Willem Claesz. de brou wer en Hillegont syn wyf deze capelle met de XIII cameron om Goeds willen te wonen XIII arme vrouwkens van goede faem ende naam wesende ende outaer en ghewyt en de eere der heylige Vrouwen Sint Anna int jaer XCe ende IX den XIX dach in Fe- bruar." Nadat de huisjes veel hadden gele den van de nieuwbouw van het naastgelegen Elisabeth-zieken- huis (inmiddels verhuisd naar Leiderdorp) werd het hofje rond Buitenbeentje De wijkagent is een buiten beentje. Tot die conclusie kwam het Instituut voor Toe gepast sociaal-wetenschap pelijk Onderzoek, Begelei ding en Advies dat onlangs in opdracht van het ministerie van binnenlandse zaken een rapport over het fenomeen Wijkagent opstelde. Er is geen opleiding voor wijka gent en er zijn geen vastom lijnde richtlijnen of taakom schrijvingen voor de wijka gent. Hij is in ons land nog nagenoeg een onbekend ver schijnsel, handelt dus meest al naar eigen inzicht, of zoals u wilt, hij rommelt maar wat Het Bureau Wijkdienst van de Leidse politie werd in januari 1972 opgezet. Zes hoofdagen ten, een brigadier en een ad judant vormden toen part time de dienst. De dienst werd langzaam geprofessio naliseerd en bestaat nu uit twee brigadiers en zeven wijkagenten. Allen full-time. Per 1 oktober komt er nog één wijkagent bij. Gemiddeld zit een wijkagent per dag zo'n vier uur in de wijk. Elke ochtend is er een werkbespreking van onge veer drie kwartier. Proble men worden doorgenomen en de agenten wisselen hun ervaringen uit. Daarna gaan de zeven wijkagenten op pad. De twee brigadiers hebben een begeleidende en coördi nerende taak. Over het fenomeen wijkagent hadden wij een gesprek met hoofdinspecteur La Rivière, brigadier Van Doesburg, chef Bureau Wijkdienst, wijka gent Schildwacht (binnen stad) en wijkagent Durieux (Raadsherenbuurt, Vogel- buurt, Houtkwartier en Transvaal). LEIDEN - Begin volgend jaar hoopt de gemeente te beginnen met de bouw van 87 woningen op de plaats van de voormali ge fabriekscomplexen van Van Wijk en Zaalberg in de wijk Pancras-oost. De fabriekscomplexen, die al jaren geleden door de bedrij ven zijn verlaten, zijn inmid dels gesloopt. Het nieuw- bouwplan dat op stapel staat bestaat voor het grootste ge deelte uit gezinswoningen. Alleen aan de 3e Groenesteeg komen enkele gestapelde wo ningen voor. De nieuwbouw past goed in de bestaande woonomgeving en is zoveel mogelijk in samenspraak met de buurt en de toekomstige bewoners ontwikkeld. Op het Zaalbergterrein, tussen de Vestestraat en Uiterste gracht komen 47 woningen: 37 vijfkamerwoningen, 3 vier kamerwoning en6 drieka merwoningen en één minder- validenwoning met vier ka mers. Op het voormalige Van Wijkcomplex is ruimte voor 40 gezinswoningen (37 vijfka merwoningen en 3 drieka merwoningen). Alle wonin gen worden gebouwd in de woningwetsector. In principe zijn de huizen bedoeld voor gezinnen. Maar de drieka merwoningen zijn ook ge schikt voor tweepersoons huishoudens. De woningen zullen in beheer komen bij de woningbouwvereniging Ons Doel. In beide bouwplannen is reke ning gehouden met de realise- Met 375 plaatsen LEIDEN - Superkruidenier Jan van der Broek heeft bij de ge meente officieel een bouwplan ingediend voor de bouw van een parkeergarage met woningen. De garage, met 375 parkeer plaatsen, is gedacht tussen de Langegracht en de Oude Singel naast het het onlangs geopende Digros-koopcentrum. De garage moet komen te liggen achter het nieuw te bouwen po litiebureau, op het voormalig Krantzterrein, aan de Lange gracht. De betonkolos zou daar door geheel aan het oog worden onttrokken. Aan de Oude Singel zou de parkeergarage evenmin zichtbaar zijn door de bouw van negen driekamerwoningen. De garage dient in de eerste plaats voor het oplossen van de par keerproblemen die zijn ontstaan sinds de opening van het koop centrum. De in- en uitritten van de parkeergarage zouden aan de Langegracht komen. Aan de Ou de Singel zou een voetganger suitgang komen zodat een direc te verbinding ontstaat met de binneAstad. De bouw en exploi tatie van de parkeergarage zul len in principe geheel door Di- gros B.V. ter hand worden ge nomen. La Rivière en Doesburg: "Wijkagenten komen per de finitie uit het eigen korps. Er wordt intern naar zo'n functie gesolliciteerd. Iedereen kan solliciteren. Het maakt niet uit of ze uit de motorbrigade komen of bij de recherche werken. Als ze maar een paar jaar ervaring hebben in de surveillancedienst. Een ande re voorwaarde is natuurlijk dat ze Leiden en de Leide- naars een beetje kennen. Voorheen waren wijkagenten meestal oudere hoofdagen ten. Nu zijn het over het al gemeen toch wel de jongere collega's. Een oudere agent komt in de wijk in eerste in stantie natuurlijk beter over dan een jong broekie. Maar een goed ingewerkte jonge wijkagent doet het over het algemeen prirr^a. Bovendien is hij vaak wat flexibeler dan oudere collega's en kan hij zich wat makkelijker inleven in de gedachten van jonge mensen. Dat zijn natuurlijk dingen die tellen". La Riviere en Doesburg juichen het toe dat de overheid einde lijk wat gaat doen aan de op leiding van wijkagenten. "Dat is hard nodig want elk korps denkt anders over het begrip wijkagent en het komt zelfs dikwijls voor dat er binnen bepaalde korpsen verschil lend over dit begrip wordt gedacht. Het wordt tijd voor wat' meer eenheid en duide lijkheid. Er wordt gelukkig gewerkt aan het opzetten van Gesloten wegens verhuizing In verband met de verhuizing van de afdeling Bevol king en Burgerlijke Stand en van het Buro Voorlich ting zijn deze afdelingen op donderdag 28 augustus vanaf 12.00 uur en op vrijdag 29 augustus voor het publiek gesloten. Ook de avondopstelling op donderdag 28 augustus komt te vervallen. Wel zijn de gemeentelijke krediet- bank en de kas van de gemeente op die donderdagavond geopend van 17.30 - 19.30 uur. ring van een ruime parkeer gelegenheid op het binnenter rein. In totaal is voorzien in 82 parkeerplaatsen. De auto's kunnen het binnengebied be reiken en verlaten via poorten onder de bebouwing aan de Uiterstegracht en één poort aan de Vestestraat. Het lang zaam verkeer kan zowel via onderdoorgangen aan de Ui terstegracht als aan de Veste straat het binnenterrein be reiken. Er komen drie verbin dingen voor fietsers en voet gangers tussen de Vestestraat en de Uiterstegracht. De nieuwbouw, ontworpen door het architectenbureau Van Wijk en Gelderblom uit Soest, is zeer gevarieerd van opzet. De woningen bestaan over het algemeen uit twee bouwlagen met een langs- of dwarskap. De poortwoningen zijn opge tild boven de berg- en stal lingsruimten en onderdoor gangen. De meeste woningen krijgen een tuin, alleen de poortwoningen, en de wonin gen aan de 3e Groenesteeg, krijgen de beschikking over een terras. Elke woning krijgt een berging. In het plan is ook nog de aanleg van een groen en speelgebiedje opgenomen langs de Vestestraat. Richting 3e Groenesteeg is ook een be scheiden speelgelegenheid mogelijk. De bouwplannen zijn geheel in overeenstemming met het ontwerp-bestemmingsplan voor de wijk Pancras-oost. Gedurende één maand tot 26 september) ligt het plan ter inzage in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. Belang hebbenden kunnen in die pe riode bezwaren tegen het bouwplan indienen. Als alles volgens plan verloopt zal de eerste maanden van 1981 een begin worden gemaakt met de bouw. Op de tekening een deel van de voorgevel van de nieuwbouw aan de Uiterstegracht op het voormalige Zaalberg-com plex. een cursus aan de politie school in Zutphen". Populair Tijd om de wijkagenten zelf eens aan het woord te laten. Schildwacht en Durieux: "Je probeert in de wijk een zake lijk vriendschappelijke rela tie met de mensen op te bou wen. Je moet wel altijd op je hoede zijn en uitkijken datje niet te ver gaat. Je moet je er voor waken dat je niet de po pulaire jongen gaat uithan gen. Dan verpest je het name lijk voor jezelf want de men sen nemen niets meer van je aan. De mensen proberen je dikwijls in te pakken". La Rivière: "De wijkagent kan je inderdaad zien als een stukje hulpverlening van de politie. Maar het is geen servi ce aan huis, wat veel mensen wel denken. Die bellen op en zeggen: "Ik wil dat de wijka gent onmiddellijk hierheen komt want ik heb ruzie met de buren". Die mensen denken kennelijk dat we hier op het bureau een catapult hebben om daarmee wijkagenten af te schieten. Die mensen geven we het advies om eerst maar eens te proberen de zaak zelf op te lossen. Wat anders is het als ze op punt staan om elkaar de hersenen in te slaan. De sociale taak van de wijkagent kan wat mij betreft ver gaan. Iemand voor wie de enige uitlaatklep de spiegel is mag wat mij betreft best een half uur tegen een wijkagent aan praten. En dan mag het ook nog over koetjes en kalijes gaan". De wijkagent, dienaar van twee gezichten. De wijk en de col lega's en superieuren aan het bureau. Geeft dat niet vaak conflicten? Schildwacht en Durieux: "Valt wel mee. Als je maar altijd in het achterhoofd houdt dat je agent bent hè. Een goed voorbeeld is het fout parke ren in de wijk. Als wijkagent ga je niet alle fout-parkeer- ders op de bon gooien. Je ziet veel door de vingers maar je grijpt wel in als het de spuiga ten uitloopt. Als iemand z'n auto levensgevaarlijk par keert dan plakje wél een bon achter de voorruit". Haalt een wijkagent de VUT? Schildwacht en Durieux: "Wijkagent blijf je niet voor je leven. Dat red je niet. Je moet het niet langer dan een paar jaar doen. Maar het is wel een goede ervaring. Voor iedere agent". "De wijkagent mag ook best eens als klankbord fungeren

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3