"Het gevaar bestaat dat je stokpaardjes gaat berijden" Leidse agenda Reinigingskosten gaan aanzienlijk omhoog "Tbc-onderzoek moet in Leiderdorp blijven Inboedel textiel- importeur verkocht Leiderdorp stopt met school-tandverzorging STAD EN RAND WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1 PPR- en VVD-raadslid verlaten Oegstgeester raad Dit uit zich vooral in het contact met de achterban, dat bij ons zeer intens is. Ik voel me als raadslid geen kapelaan met de achterban als misdienaars. Dat werkt bij de PvdA anders. Bij hen zijn raads leden meer politieke voorgan- OEGSTGEEST - Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest is principieel tegen het vertrek van raadsleden uit de gemeenteraad, anders dan aan het einde van een raadsperiode. "Kandidaten hebben zich voor vier jaar beschikbaar gesteld en dan moeten er wel zeer duidelijke redenen overigens vindt hij dat de PvdA zijn om tussentijds eruit te stappen", zo meent hem zljn vertrek toendertijd niet moet kwalijk Scheenstra zegt dit naar aanleiding van het vertrek van twee raadsle den, die met ingang van septem ber in Oegstgeest hun raadslid maatschap neerleggen. Eerder dit jaar werd nog een WD-raadslid vervangen. De burgemeester voegt er overigens aan toe, dat ieder die afweging persoonlijk moet maken en dat die dan ook moet worden geres pecteerd. Na zes jaar lidmaatschap van de Oegstgeester gemeenteraad ne men komende donderdag PPR-raadslid Beckers en WD-raadslid mevrouw Rörsch-Schalekamp afscheid van dit bestuurscollege. De eer ste om gezondheidsredenen en een daarmee samenhangende verhuizing naar het midden des lands en de tweede omdat zij een werkkring heeft aanvaard. Beckers heeft aan het begin van dit jaar twee lichte hartaanvallen ge had en dat heeft de politiek zeer actieve familie (zijn vrouw is PPR-fractievoorzitter in de Tweede Kamer) doen besluiten om een al ouder plan van verhui zen naar het platteland uit te voe ren. De inmiddels betrokken boerderij in Wadenoijen (ge meente Tiel) moet de nodige rust gaan verschaffen. Handwerk "Naast het verstandelijk bezig zijn en veel vergaderen vind ik in het handwerk op het land het nodige tegenwicht", legt Beckers uit. "En daarbij komt dat voor mijn vrouw als politicus een woon plaats centraler in het land veel voordelen biedt." Overigens is hij niet van plan om Beckers (PPR): litie met PvdA fout zijn ondersteunende activiteiten voor zijn partij op landelijk ni veau op te geven. Zo is Beckers naast zijn docentschap filosofie aan de Katholieke Sociale Aca demie in Den Haag, lid van meer partijcommissies en fractie-ad viseur. In Oegstgeest vormde hij na de drieëneenhalf jaar durende coali tie met de PvdA een éénmans- fractie in de raad. Hoewel die breuk tussen de twee partijen zijn slechtste herrinnering aan het raadslidmaatschap is, vond hij het alleen toch prettiger dan sa men met anderen. "Die coalitie was fout, omdat de PPR als partij heel anders werkt dan de PvdA. hand in eigen boezem moet ste ken. "Zij gingen teveel uit van.de ondergang van onze partij en hielden daarom te weinig reke ning met onze wensen en verlan gens", aldus Beckers. Knokt De beste herinnering die hij aan het Oegstgeester raadslidmaatschap naar Wadenoijen meeneemt is dat er nu een begin wordt ge maakt met "zijn" gemeentelijk project voor ontwikkelingsa menwerking. Hij kwam toenter tijd met het plan om als gemeente een Derde-Wereldplaats te "adopteren". Een echt negatief punt vindt hij echter dat je knokt voor grote maatschappelijke veranderingen en er dan maar zo weinig uitein delijk van terugziet. Dat komt volgens hem vooral, omdat raadsleden in het systeem nogal achteraan lopen. Wethouders en ambtenaren zijn altijd vóór in si tuaties waar het informatie be treft en dan luistert men niet meer naar nieuwe ideeën, is zijn klacht. En ietwat filosofisch: "Er is te weinig lange termijn poli tiek. Veel te veel kleine stukjes beleid en dat vraagt om moeilijk heden." Beckers' filosofische inslag is vol gens zijn opvolger Sanders (37) precies het verschil tussen hem en zijn ervaren voorganger. "Ik ben exacter en ook meer geïnte resseerd in het gemeentelijk fi nancieel beleid dan Beckers", al dus bedrijfseconoom Sanders. Daarnaast gaat zijn belangstel ling uit naar volkshuisvesting en daar wil hij meteen wel wat over kwijt. Sanders (PPR): "Te weinig woningen voor één- en tweepersoonshuishou dens in Haaswijk" "Ik begrijp helemaal niet waarom er nooit is overwogen om naast huurwoningen in de woning wetsector geen andere premie huurwoningen in Haaswijk te bouwen", zo zegt hij. Daar zou vooral in Oegstgeest grote be hoefte aan bestaan, juist als ge volg van de vele verhuizingen die er vanuit en naar Oegstgeest zijn. Ook vindt Sanders dat er te wei nig woningen voor één- en twee persoonshuishoudens in Haas wijk zijn gepland. Maar voor die categorie woningzoekenden moet wel eerst worden gebouwd in deze nieuwbouwwijk, voordat groene plekken in het overige Oegstgeest eraan moeten gelo ven, is zijn mening. Berg Verder neemt hij zich voor om zijn lidmaatschap van de raad te gaan gebruiken om het regionaal overleg tussen gemeenteraadsle den van omliggende gemeenten van de grond te krijgen. Overi gens ziet Sanders wel op tegen de enorme hoeveelheid werk die hem in de eenmansfractie wacht. "Dat zie ik wel als een berg op me afkomen", aldus het nieuwe raadslid. Eveneens econoom is de opvolger van mevrouw Rörsch in de WD-fractie in de raad, oud ma rine-officier Rijks (52). Rijks had al een indrukwekkende carrière bij de marine achter de rug, voor dat hij als eerste officier/direc teur van het Marine Electronisch Bedrijf in Oegstgeest in 1978 met pensioen ging en zich aan de doc toraal studie economie zette. Hij ziet zijn toekomstige raadslid maatschap als plicht om zich in de maatschappij nuttig te maken. "Maar ik heb geen aspiraties orn verder te gaan in de politiek", legt hij uit. Wel ziet hij egoïstische trekjes in zijn motivering om raadslid te worden: "Ik heb erg veel zin om eens wat anders te gaan doen", zegt hij. Het spreekt hem erg aan om in de fractie van de liberalen de taken van mevrouw Rörsch op het ge bied van het onderwijs en maat schappelijke aangelegenheden over te nemen. "Maar ik zal het in het begin zeer moeilijk krijgen, omdat mevrouw Rörsch in de loop van de jaren zo deskundig op deze gebieden is geworden", aldus Rijks. Verder wil hij vooral in zijn eigen fractie proberen aan een toekomstvisie meer aandacht te schenken. Te rooskleurig Mevrouw Rörsch is blij met haar opvolger. "Het is een serieus ie mand", zegt ze. En ook vindt ze het goed dat zij na zes jaar gaat worden vervangen. "Het gevaar bestaat dat je andere stokpaard jes gaat berijden." Mevrouw Rörsch noemt vooral de samen werking tussen de raadsleden onderling. "We gaan open en eer lijk met elkaar om." Onder haar slechtste herinnering uit de afgelopen anderhalve raadsperiode noemt zij de bouw van het overdekte zwembad. "Dat is veel te duur voor een klei ne gemeente als Oegstgeest en drukt daarom in te grote mate op de gemeenschapsgelden. De prognoses zijn indertijd veel te rooskleurig geweest." Daarom meent zij dat wellicht in de toekomst alleen het overdekte bad moet blijven geopend, om een sluitende exploitatie moge lijk te maken. Eveneens vindt zij het jammer dat de met haar stu wende medewerking tot stand gekomen enquete onder de Oegstgeester bejaarden alleen maar inzicht in materiële wensen geeft. "Ook de immateriële ver langens en behoeften hadden daarin tot uitdrukking moeten worden gebracht", meent zij. Als bestuurslid van de stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest is mevrouw Rörsch voorstander Rijks (VVD) "Plicht me in de maatschapp nuttig te maken" van de bouw van meer beja; denwoningen in de gemeenl "Dat kan de behoefte aan verz< gingstehuizen verminderen." Overigens blijft ze ook na 1 raadslidmaatschap lid van commissie die advies uitbren over de huisvesting van bej; den in verzorgingstehuizen. Ot wil ze politiek actief blijven afdeling van haar partij e: vooral in de werkgroepen voi verkeer en onderwi HANS SONDER VOORSCHOTEN - In 't Wapen van Voorschoten" is vanochtend om tien uur de openbare verkoop begonnen van de inboedel van Schaffersen Chads BV, impor teur van textielwaren, in op dracht van de belastingdienst. De zaak werd ruim twee maanden sen geleden failliet verklaard. Tussen de grote biljarttafels in het "Wa pen" zaten vandaag zo'n honderd belangstellenden achter hun kof fie, geschaard om de vrolijke aanbiedende veilingmeester, te wachten op al dat fijne dat onder de hamer zou gaan. "Alles moet weg", zo luidde het en dat was niet tegen dovemansoren gezegd. Schaffersens Chads bv, importeur van onder andere het bekende merk "Emmanuelle" was een jaar gevestigd in een schitterend ingericht pandje aan de Woelwijklaan in Voorschoten. Met behulp van een binnenhui sarchitect waren de meubelen en LEIDERDORP - De Leiderdorpse lagere scholen zullen binnen af zienbare tijd niet meer deelne men in de Stichting ter bevorde ring van de Jeugdtandverzorving in de Rijn-, Aar- en Veenstreek. Met dit voorstel tot geleidelijke afbouw in de jaren 1981 tot 1984 zal de raadscommissie onderwijs, die gisteravond vergaderde, tenminste de Leiderdorpss ge- Geen ballet op Loven, bieden en afslaan: zo ging vanmorgen de inboedel van Schaffer- I 5) O"ftPllOIPT1 n Chads-in Voorschoten onder de hamer. O in Leiderdorp het decor haarfijn op elkaar afge stemd. Voor een aardige cent aan nieuwe meubelen stond dan nu ook naast het verdere bedrijfsin- terieur te wachten op kopers, die via opbod om de prijzen "voch ten". De meubels variërend van een enorme vorkheftruck tot balen oud papier gingen onder de ha mer van de veilingmeester. De hele inhoud van archiefkasten, apart aangeboden als "tijdschrif ten, karton en dergelijke", alle facturen, orders, kortom de hele administratieve handel en wan del van het textielbedrijfje lag te koop. De veilingmeester "Twin tig gulden. Verkocht". In het "Wapen" steeg de gezellig heid. Een enorme eikenhouten vergadertafel ging voor een lut tele 600 gulden van de hand. De veilingmeester, met naast hem de deurwaarder in de geest van de belastingambtenaar, tapte mop pen en verkocht. Bureau's, fau teuils, draai-stoelen, tekenban- ken, plantenbakken, dozen vol kleerhangers. Hij bracht ze aan de man of aan de vrouw: "Kleer hangers, daar hebben de dames nooit genoeg van. Acht gulden? Verkocht". LEIDERDORP - De leerlingen van de lagere scholen in Leiderdorp krijgen geen les in ballet of dan- sexpressie. "De gemeente heeft daar geen geld meer voor. We moeten realistisch genoeg zijn, om dit voorlopig maar te verge ten", aldus wethouder J. Verdier (CDA) van onderwijs. Eerder had ook de raadscommissie financiën zich al tegen dit idee gekant, omdat zij "de dringende noodzaak" daarvan niet inzag. meenteraad benaderen. Burge meester en wethouders hadden de commissie al laten weten, „verontrust te zijn over de kos tenontwikkeling bij de stich ting". De commissie ziet deelname aan de schooltandverzorging niet meer zitten, omdat er steeds meer kos ten gemaakt moeten worden voor een zienderogen teruglopend aantal kinderen. Veel ouders ne men hun kinderen tegenwoordig meen naar hun eigen tandarts, omdat dat meestal goedkoper is. Raadslid mevrouw Tichler (WD), die dit voorstel gisteravond ter ta fel bracht, vroeg zich af, of het fikse bedrag dat voor het school jaar 1980-1981 moet worden uit getrokken (35.000 gulden), nog wel verantwoord is, als maar 25 procent van de 2500 Leiderdorp- se lagere schoolkinderen van de diensten van de stichting gebruik maakt. "De stichting heeft in een tijd, waarin er onvoldoende tand artsen waren, perfekt gewerkt en was toen hard nodig", vond zij. De meerderheid van de commissie deelde haar mening. Roest (CDA) vond wel, dat er overleg moet worden gepleegd met de Leider- dorpse tandartsen over de moge lijkheid, kinderen te kunnen op vangen die nu nog bij de stichting hun gebit laten verzorgen. LEIDERDORP - Het jaarlijkse be volkingsonderzoek in Leider dorp zal dit jaar alleen doorgaan wanneer de artsen uit deze ge meente hieraan hun goedkeuring hechten. De meningen in de raadscommissie maatschappe lijk welzijn in Leiderdorp liepen gisteravond te veel uiteen om tot een advies te komen. Zoals bekend wordt elk jaar in Lei derdorp een bevolkingsonder zoek gehouden dat als doel heeft gevallen van tuberculose op te sporen. Het is echter gebleken dat deze ziekte in ons land nage noeg is verdwenen. Tijdens de onderzoeken, waarbij iedere deelnemer wordt doorgelicht, komen echter hele andere zaken aan het licht, variërend van hart afwijkingen tot longkanker. Wethouder Gehner lichtte de commissie toe waarom zij het oorspronkelijke tbc-onderzoek wilde handhaven: "Natuurlijk heb ik ook niet het gevoel dat we nou direct tbc aan het opsporen zijn. Maar er komen vaak hele andere belangrijke dingen uit de bus. Dat betekent in sommige gevallen dat er_nog op tijd kan worden ingegrepen, wanneer bijvoorbeeld een kankergezwel in een beginstadium wordt ont dekt. Het onderzoek kost de ge- Licht op groen voor zonnehuizen in Buitenhof-oost LEIDERDORP - In juli 1982 kan worden begonnen met de bouw van de eerste tien zonnewonin- gen in het plan Buitenhof-Oost in de gemeente Leiderdorp. De stichting, die zich met het ont wikkelen van deze huizen bezig houdt, heeft de toezegging van burgemeester en wethouders van Leiderdorp gekregen, dat zo snel mogelijk grond zal worden toe gewezen. De woningen zullen worden ge maakt door het architectenbu reau Kristinsson uit Deventer, dat zich op meer gebieden in ons land inzet voor de ontwikkeling van energiebesparende projec ten. Bij de Leiderdorpse huizen zal energiebesparing en ener gie-opwekking uit andere bron nen, met name uit de zon, voor opstaan. De woningen zullen op vallen door een vormgeving, waarbij rekening is gehouden met deze energiebesparende maatregelen. meente 6000 gulden. Al komen maar twee van zulke gevallen u wanneer we ze kunnen helpe om vijf jaar langer te leven mooi meegenomen. Je zal het ze maar wezen. Nee, zo'n jaarlijk: doorsmeerbeurt is enom langrijk, ook al gaat het om to valtreffers", aldus de wethoude Het burgerlid Van der Klaauw en het WD-raadslid mevrouw Hu gen-van Boven vonden echtt dat het onderzoek aan haar do voorbij ging. Zij waren van mi ning dat de vermelding van tbc de onderzoekaankondiging ee verkeerde suggestie gaf. Daaroi konden de onderzoeken bete worden afgeschaft aangezien geen garanties konden worde Ie gegeven in hoeverre de appan tuur andere zaken dan tbc ka opsporen. Over het effect en de resultaten va een dergelijk onderzoek zal d wethouder op verzoek van d commissieleden de Leiderdorps huisartsen om een nadere reacti vragen. Woensdag Leiden - Stadhuis schapppelijke aangelegenheden volksgezondheid, 20 uur. Trefcentrum - Rapenburg 100, ledenvr ragdering PPR, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 Leiderdorp - commissie economisch aangelegenheden, Donderdag Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor] straat 17, film: "Les Petites Fuges", 20 er 22.15 uur. Restaurant Groenoordhal - inschrijving gehoorzaamheidscursus voor honden 19.30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewel 33, Voorschoten, tel 01717-3309 spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk gracht 32, vrij advies, 19.30 uur. Architektenwinkel - Pieterkerkhof 18 vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur Zoeterwoude - afscheid burg. Detmers speciale raadsvergadering, 14 uur. Oegstgeest - raadsvergadering, 20 uur, Warmond - raadsvergadering, 20 uur. Leiderdorp - commissie beleidsplan ning, 20 uur. Leiderdorp- commissie cultuur, 20 uui Wassenaar - commissie financiën, 19.3 Veel meer vuil in Wassenaar dan elders Apotheken kunnen bieden hebben B en W een keuze gedaan uit een paar mogelijkheden. Het gaat daarbij om een samenhangende regeling van het inzamelen, scheiden en verwerken van afval, binnen de nieuwe en scherpe milieuwetten. De gedachten gaan uit naar een voorsortering al in de eerste fase. De aanbieders kunnen oud-pa pier langs andere kanalen af staan. Daarnaast kunnen flessen in speciale containers worden geworpen. Het tuinafval kan sa men met etensresten in daartoe aan te voeren compostcontainers worden bewaard, dan wel nog gedurende enige tijd uit eigener beweging naar de vuilstort wor den gebracht. Uiteindelijk zou het afval mis schien naar de vuilverbranding in Leiden moeten worden afge voerd. Tegen de tijd dat Zoeter- meer beschikt over een schei- dingsinstallatie zal de gehele zaak opnieuw moeten worden bekeken. WASSENAAR - De reinigingskos ten zullen in Wassenaar in de na bije toekomst aanzienlijk stijgen. Verder zal het huisvuil waar schijnlijk nog slechts éénmaal per week worden opgehaald. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit de vergadering van de raads commissie technische diensten van gisteravond. Alle fracties konden zich vinden in de door burgemeester en wethouders aangeboden nota met aanbeve lingen. Unaniem werd het een prima werkstuk gevonden. De vuilverwerking gaat voor Was senaar een geducht vraagstuk worden. Per hoofd van de bevol king per jaar werd in 1978 in de gemeente 400 kg afval aangebo den, 100 kg meer dan het lande lijk gemiddelde. Dat verschil wordt verklaard uit het vele tuin afval en uit de grotere welstand. Verder is het een gegeven, dat de eigen vuilstort aan de Hoge- boomseweg vol rackt, en dat de vergunning ervoor teneinde loopt. Problemen Meewerken Om de problemen het hoofd te Sinds 1961 is het afval in Wassenaar met 250 procent toegenomen. Op alle burgers wordt nu een beroep gedaan om mee te denken over de praktische mogelijkheden en mee te werken aan de hiervoor genoemde werkwijze. In de "Leidse fase" zullen de kosten rond 136.- per ton liggen, terwijl de huidige inzameling en ver werking maar 66.- per ton kos ten. Derden, waaronder bedrijven en andere grote aanbieders als Duinrell zullen hun afval zelf moeten verzorgen. Hun staan daartoe een paar mogelijkheden open. Aan de drastische stijging van de reinigingsrechten valt gezien de ze nieuwe aanpak niet te ontko men. Volgens overheidsnörmen mogen gemeentetarieven nor maal gesproken slechts met maximaal 5 procent stijgen. Aan gezien een aanzienlijk grotere stijging in de verwachting ligt, zal reeds binnenkort een eerste ver hoging volgen. Dit onderwerp gaf nauwelijks aan leiding tot politieke discussie. Greep (PvdA) wilde voorzichtig heid bij het invoeren van een eenmalige ophaaldienst per week. Hij voorzag moeilijkheden bij sommige categoriën zoals flats, die geen mogelijkheid heb ben om een groot aantal plastic zakken op te slaan. Otte (CDA) vroeg of bij de tariefs verhoging het draagkrachtbegin sel (mensen betalen al naar ge lang hun inkomen) zou kunnen gelden. Ook wilde hij nog een bliksemonderzoek naar de reak- tie van de bevolking, alvorens de voorstellen definitieve vorm krijgen. Van Dingstee deelde mee dat zo veel mogelijk mini-containers zullen worden ingevoerd. Som mige delen van de gemeente le nen zich er echter niet voor. Een enquête wil hij overwegen, maar niet alvorens er concretere gege vens ter beschikking staan over de kosten en tarieven. Hij kon ook nog niet overzien, of in de nieuwe opzet geheel Wassenaar juist op de vrijdag zou kunnen worden aangedaan, zoals Otte voorstelde. In het kader van mededelingen kwam nog ter sprake de restaura tie van de molen "Windlust" in de kom van het dorp. Deze zal in het najaar kunnen plaatsvinden. De molen zal niet voor volgend jaar gereed zijn. Een aardig gegeven hierbij is, dat ons land nu nog slechts 8 molenbouwers telt. De wethouder kon ook nog mede delen, dat de aangevraagde sub sidie voor de oude pastorie aan de Schoolstraat zeer vermoedelijk dit jaar nog wordt verleend. Het grote huis zal naar verluidt weer dienen als predikantenwoning. De avond-, nacht-, en zondagsdien! van de apotheken in de regio Leide wordt van 22 tot 29 augustus waargen< men door: apotheek Tot Hulp der Men: heid. Rosmolen 13, tel: 121060 en api theek Voorschoten, Leidseweg 66, te 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Rijn 134604, tel: te zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gi zondheidscentrum, Berkenkade, Le derdorp, tel: 410131. Spreekuur ma t/i vrij 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te r.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - zr. M. Huysdens, Va Speykstraat 248, Lisse, tel: 02521-1372 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hooldkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 26884. Kwartaalabonnement 146.30 per post 166.40 incassokosten. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen P.J. de Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel Londen Parijs. Washington. Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: H. Sonde-s 171- 55854. /oorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwouue: Olaf I- 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2