HET AZL BOUWT EEN NIEUW ZIEKENHUIS Academisch Ziekenhuis Leiden in de toekomst. Patiëntenzorg, onderwijs en onderzoek. Het zijn de drie pijlers, waarop ieder academisch zieken huis in Nederland rust. De verwevenheid van die drie taken vormt het onderscheid met de niet-academische ziekenhuizen. De huidige structuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden met zijn vele oude paviljoens, bijge bouwen en barakken vormt een duidelijke belemmering voor die verwevenheid van patiëntenzorg, onderwijs en onderzoek. De vele transporten van patiënten over straat, de pendeldiensten van o.a. de keuken, apotheek en laboratoria naar de klinieken en de artsen die zich van de ene naar de andere kant van het ziekenhuisdorp spoeden. Het zijn de vertrouwde beelden op het AZL-terrein. Die versnippering van de belangrijkste ziekenhuisfuncties (polikliniek, onderzoek/behandeling, verpleging, laboratoria, onderwijs en niet-medische diensten) kan alleen opgeheven worden door de bouw van een geheel nieuw ziekenhuis. Veertien jaar lang is er gediscussieerd over de bouw van dat nieuwe zieken huis. Het ene plan volgde het andere op Bijna alle letters van het alfabet waren nodig om de plannen van elkaar te onderscheiden. Op 21 december 1979 werd de knoop echter definitief doorgehakt. Minister dr. A. Pais van onderwijs en wetenschappen gaf toen toe stemming om een begin te maken met de bouw van een nieuw academisch ziekenhuis in Leiden. Een ziekenhuis dat gaat verrijzen op het voormalige sport terrein aan het Piet Paaltjenspad en in drie fasen (tranches noemen wij dat) gebouwd gaat worden. Een ziekenhuis ook, waarin alle functies overzichtelijk bij elkaar gegroepeerd zijn en snel en direct toegankelijk zijn voor patiënten, bezoekers en personeel. Een geheel nieuw ziekenhuis zal pas over vijftien jaar gerealiseerd kunnen worden. Tenminste als de minister van onderwijs en wetenschappen voldoende geld beschikbaar stelt. In de komende vijf jaar zullen wij onze aandacht echter richten op de bouw van de eerste tranche. Die eerste tranche is nu definitief goedgekeurd en zal ongeveer 200 miljoen gulden gaan kosten. In die eerste tranche zullen de poliklinieken, klinieken en staf centra van de interne geneeskunde en haar deelspecialismen in hun geheel gehuisvest worden. Verder is er plaats ingeruimd voor de afdeling "onderzoek en behandeling", waartoe o.a. de (centrale) radio diagnostiek, isotopendiagnostiek, radiotherapeutisch centrum, arbeidsfysiologie, longfunctie- onderzoeK en echocardiografie behoren. Ook in die eerste tranche: de afdeling psychiatrie II en de bijbehorende poliklinische faciliteiten. Archiefruimten voor patiëntendossiers en röntgenfoto's. De acute opname, de fysiotherapie en het medisch-maatschappelijk werk van de afdeling interne genees kunde. De haemodialyse, ruimten voor wachtdiensten, een bedden centrale (waar de bedden gerepareerd en gereinigd kunnen worden) en de apotheek. En tenslotte de noodzakelijke routine- en researchlaboratoria. Is deze eerste tranche klaar dan zijn we een stuk in de goede richting. Daarna is het afwachten of het licht op groen gezet wordt voor de tweede en derde tranche. AZL in de komende maanden. Op 2 september, dinsdag aanstaande, weerklinkt de eerste klap. Dan stelt ir. W. Starrenburg, oud-voorzitter van het bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, de heimachine officieel in werking. Daarmee staan we aan het begin van een periode van 9 maanden waarin dagelijks zo'n 10 tot 12 betonpalen de grond in gaan. Ruwweg 30 kilo meter paal met een totaal gewicht van zo'n 10 miljoen kilo. Oftewel 1369 betonpalen, in lengte variërend van 16 tot 21 meter, in gewicht van 7800 tot 9000 kilo. Het spreekt vanzelf dat dat niet onopgemerkt kan blijven. Aan het beperken van de geluids overlast heeft het AZL geprobeerd iets te doen. Wij hebben de volgende voor zieningen kunnen treffen: Rond elk heiblok wordt een koker gemonteerd met sterk geluidsisolerend materiaal. Een houten schutting en een aarden wal, van ieder vijf meter hoog, zorgen vervolgens ook voor de nodige geluidsopvang. Dat is al gebleken toen in juni met 4 palen de proef op de som is genomen. Zoals gezegd: het heien duurt circa 9 maanden. Maar in oktober wordt al begonnen met het storten van de vloeren. En de ruwbouw van het nieuwe ziekenhuis. In september 1982 staan dakbedekking en het aanbrengen en de afwerking van de gevels op het programma. Een onderdeel van de bouwwerk zaamheden dat zo'n anderhalfjaar zal gaan duren. In 1982 zal ook al begonnen worden met de afwerking en inrichting van de eerste tranche. En in de zomer van 1984 tenslotte hopen wij melding te kunnen maken van de officiële ingebruikname van de eerste tranche. Maar dat is vooralsnog toekomstmuziek. De komende maanden klinkt ons iets heel anders in de oren. Lawaai dat u in de omgeving van een ziekenhuis niet verwachten zou. Door het gehei. En door de aanvoer van bouw materialen. Het spijt ons, maar het kan nu eenmaal niet anders. Wilt u meer informatie over de nieuwbouw van het ziekenhuis? Het bureau voorlichting en public relations van het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Faculteit der Geneeskunde geeft regelmatig een informatiekrant over de nieuwbouw uit. Informatie over het AZL. De informatiekrant kunt u aanvragen met de bon. U kunt ook bellen (071) 14 72 22, toestel 4955 of 4956. Deze nummers kunt u ook draaien voor eventuele klachten. ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN Bon voor informatiekrant nieuwbouw AZL. Deze bon, in envelop, zonder postzegel, zenden aan het informatiecentrum van het bureau voorlichting en public relations AZL/MFL, Antwoordnummer565, 2333 AA Leiden. Naam: Adres: Plaats: Een houten schutting van vijf meter hoog. zorgt voorde nodige geluidsopvang

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 28